Back To Top
Seçim yenilendiğinde Ak Parti kazanır mı?

Seçim yenilendiğinde Ak Parti kazanır mı?

 - Son Güncelleme: 18.04.2019 Perşembe 08:40
- A +

Ak Parti İstanbul’da seçimlerin iptali ve yenilenmesi için başvurdu. Kararı Yüksek Seçim Kurulu verecek.

Ak Parti böyle bir girişimde bulunurken muhakkak ki değerlendirmeler yapmış ve yeni bir seçimden başarı ile çıkacağını düşünmüştür.

Bir kere şu anki seçim sonuçlarında görülen fark çok küçük ve bir de şu veya bu şekilde “murdarlık” varsa, murdarlığın giderilmesi ve yeni bir gayret seçimi pekala döndürebilir.

Yeni bir gayretin içine de, İmamoğlu’na yönelik yıpratma, muhtarlık seçimi için köylerine gidenlerin geri dönmesi, Saadet seçime girmezse Saadet oylarının Ak Parti’ye akacağı umudu, bütün Hükümet ve Parti kadrolarının İstanbul’a yığınak yapması vb… şeyler girer ve seçim kılçıksız alınır; hesap bu olmalı.

* * *

Önce şunu ifade etmeli ki, yenilenecek bir seçimde Ak Parti’nin kaybı, şu andaki seçimde karşı karşıya kalınan kayıptan çok daha travmatik olacaktır. Çünkü “şaibe – murdarlık” ihtimali tartışmalı bir seçimin, iktidardaki ve sistem bünyesinde gücünün zirvesinde olan bir partinin inisiyatifi ve YSK’nın kararı ile bir ölçüde “zoraki” gidilen bir seçimde karşılaşılacak yenilgi olacaktır bu. Onun için de “yenilgi” ihtimalinin bütünüyle göz ardı edildiği bir değerlendirme yapılmış olmalıdır.

Peki acaba gerçekten Ak Parti için banko bir seçim midir yenilenecek olan?

Sanıyorum burada dikkat edilmesi gereken ilk mesele, seçim yenilemenin seçmende “haklılık” duygusu uyandırması, diğer ifadeyle seçmenin YSK’nın kararı iktidar zoruyla almadığına inanmasıdır. Böyle bir iklim var mı kamuoyunda? Medyanın bir kesimi “organize murdarlık” yönünde kamuoyu oluşturmak için çaba sarf ediyor. Ancak bu kampanyanın toplumdaki karşılığı tartışmalı. Bir kesim böyle bir şaibe algısını satın alma eğiliminde, bir kesim ise bunların YSK’ya baskı amacı taşıdığını düşünüyor. YSK’ya baskı algısının her durumda Ak Parti aleyhine olacağı çok net.

Şu andaki seçim aşağı yukarı başa baş bir sonuç getirdi. Bir yanda Ak Parti – MHP ittifakı, diğer yanda CHP-İyi Parti ittifakı. Ama her ittifakın, diyelim Saadet’le, HDP ile iltisakları seçimi etkiliyor. Bu seçimde Saadet kendi adayıyla yer aldı, Ak Parti sözcüleri Saadet seçmeni üzerinde çalıştı, ama bunun etkileri Ak Parti’nin beklediği gibi olmadı, hatta bir kısım seçmenin Ak Parti yerine (CHP’ye eli gitmediği için) Saadet’i tercih ettiği biliniyor. Yeni seçimde Saadet seçmeni acaba “İstanbul’u almak – almamak bir beka meselesidir” söylemine itibar eder mi? Muhtemelen Ak Parti’de böyle bir beklenti bulunuyor.

Bu seçimde Ak Parti’nin liderliğe ulaşan boyutta, “Bu seçim ders verecek seçim değildir” temasını işlediği biliniyor. “Kulak çekecekseniz bile şimdi çekmeyin, biz sıkıntıyı anladık, kendimizi düzelteceğiz” yollu bir söylem Cumhurbaşkanı’ndan İçişleri Bakanı’na her seviyede dile getirildi. Bu ifadenin hitap ettiği insanların, normalde Ak Parti’ye oy veren insanlar olduğu açıktır. Seçim yenilendiği takdirde adeta seçimden çıkıp seçime girilen bir süreç söz konusu olacak. “Ders verme” eğilimi ile sandığa giderken elini tutan seçmenin psikolojisini iyileştirmek için ne yapıldığı sorusu, önümüzdeki günlerin sorusu olacak.

Bir önemli gerçek şu: Referandumda İstanbul “Hayır” dedi. Demek ikili farklılaşmanın olduğu durumda, Ak Parti karşıtı böyle bir durum var. Referandumdan bu yana geçen sürede, bu farklılaşma hem keskinleşmiş hem de, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine ilişkin rezervler artmış bulunuyor. Cumhurbaşkanı’nın seçimde bir parti lehine kampanya yürütmesi Ak Parti zemininde heyecan uyandırsa bile, diğer parti mensuplarında çok tepki görüyor, aradaki insanlarda da yadırganıyor.

* * *

Bir de “İmamoğlu vakıası”nın geldiği nokta var. Ekrem İmamoğlu, 31 Mart’a giderken, ilçeden yola çıkmış bir kişiydi. Hani “İstanbul senin neyine?” dense – ki deniyordu- karşılığı vardı. Ama seçim süreci, şöyle ifade edeyim, “Kendi üzerinde çalışmış, bu işe hazırlanmış” bir adamı buluşturdu İstanbul ile. Herkesin bu noktada İmamoğlu ile “1994 Erdoğan”ı arasında bağlantılar kurması yanlış değil. “Adam yanlış yapmıyor herhangi bir CHP’li gibi” sözü dolaşıyorsa orda, burda, şurda….. “Bu adam yarın başkanlığa da aday olur” gibi sözler dolaşıyorsa…. Ne denir? “Rakibi küçümsemeyeceksin!” İmamoğlu’nun CHP’yi aştığı bir vakıa. Zaten CHP’nin bütün çabası CHP’yi aşmak… İmamoğlu yeni seçime Binali Yıldırım gibi CV’si dopdolu bir rakiple başa baş yarışmış, hatta bir tık öne geçmiş bir kişi olarak girecek.

Bir mesele de İstanbul seçiminde MHP’nin Ak Partili adaya destek için yeterli motivasyonunun olup olmayacağı. “Konsolidasyon” şimdi daha zor gibi görünüyor.

Her ne ise, Ak Parti için ok yaydan çıktı. YSK her şeyin odağında.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
kemal 21 Nisan 2019 10:57
''Referandumda İstanbul “Hayır” dedi''. TÜRKİYE ''Hayır'' dedi AMA ata sahip çıkamadı.''ATI ALAN ÜSKÜDAR'I geçti''...
KARAR OKURU 20 Nisan 2019 14:37
seçim bitti yaw. bırakın artık. delirtmeyin insanı. seçim yok geçim var. insanlar ekmek derdinde. işinden olanlar var. seçim beka lika vs. geçin bunları. reisi seviyoruz. gerekirse canımızı veririz. ama bıraksın bu seçim işlerini. memleketin meselelerine eğilsin. kamuda israf torpil adam kayırma yolsuzluk diz boyu. ak parti fabrika ayarlarına dönsün artık. ak parti akplilerden temizlensin. tipine baksan bu soyguncu diyeceğin ne kadar adam varsa çöreklenmiş ak partiye. bu gün chp iktidar olsa hepsi en kral chpli olur bunların. adamlar herşeyi çalıyor para pul me
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 22:55
Kazanmaz
vatandaş 18 Nisan 2019 21:20
Seçim yapıldı sonuç değişmedi diyelim bunun sonucuna katlana bilecek misiniz?
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 18:00
Secim yenileme olsa alahın izniyle olur onun icin binalı yıldrm alır veolur belkide hilede olur
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 19:04
12
Binalı başkan gönüllerimizin ama murdar olan tekrar seçim olmazsa iş haksızlığa varmış olur ki bu hiçte haklı olmaz. Yaşasın Ak Parti. Reis ne derse o. Yalan yok.
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 20:21
1
Normal seçim Allah'tan izinsiz mi yapıldı?
Okuyucu 18 Nisan 2019 17:36
Seçimin yenileneceğini sanmıyorum.Ama yenilenirse bile köyünde oy kullanmaya gidenler bir daha oy kullanamaz.
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 19:02
6
Köyünde oy kullananlar iki kez oy kullanmasın zaten öyle olursa seçimde hile yapmış olurlar. Buda küçükçekmelide seçmen nüfusunun kaybı demektir. Zillete İstanbul feda edilmemeli.
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 17:03
Diyarbakir belediyesine atanan kayyumun mekanini gordunuz mu? Milyonlarca dolar harcayip kucuk bir saray yapmis mekani. Kimbilir o mobilyalara kac para odendi, ne kadari komisyon, ne kadari kendi cebine girdi. Imamoglu Istanbul'da eski dosyalarin incelenecegine soz vermisti. Umarim sozunu tutar. Bilmek istiyoruz.
süleyman d. 19 Nisan 2019 23:50
0
KİPTAŞ tan başlasın. Yolsuzluğun alası oradaymış gelen haberlere göre. Gerçi yolsuzluğa bulaşmamış kurum kalmamış ya. Ankara'nın 500 kat artan hafriyat gelirlerinin İstanbul'daki benzerlerini varın siz hesap edin!!!
Mehmet 18 Nisan 2019 16:51
Müneccimlige gerek yok..öyle olsaydi.,böyle olsaydi,,,falan,filan.. Sn Ekrem Beye hayırlı olsun. Umarım TÜRK MİLLETİNE faydalı, başarılı bir dönem olur.önü açıktır niye olmasın daha büyük basarilar ülkenin Maddi ve Manevi kalkınmasına katkıları. İstemeyenin dişi kırılsın. .;)))..artık icraat zamanı. Laf dönemi geri de kaldı, kalsın kimseye bir faydası da yoktur. !..
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 19:11
2
Aynen lagaluga boş konuşanlara konuşmayıp içraate bakmalı. Fabrika kurmalı, araba üretmeyi yapabilmeliyiz. Tartışmayla peynir gemisi yüzemez zaten. Çalışmalı ve alkol yasaklı mekanlar olmasın amma keyifte vermesin.
A.C. 18 Nisan 2019 16:45
Insanlar yanlış yapabilir Partiler de yanlış yapabilir ama önemli olan bu yanlışlığı düzeltilmesidir. Her seçim zamanında herkesin ağzında, yapılan yanlışlar var eğitim , yönetim , yasama vb. Bu gibi noktalara değinmeden düzenleme gereği yokmuş gibi davranılmadan seçim kazanma zihniyetine aldanmamak gerekiyor. Ak Parti nin yaptığı yanlışlar var evet ama yaptığı doğrular da var , hiç kaybetmem dediği yerde kaybetmek sonsuzluğa karışan parti yoluna gitmek demektir. İstanbul gibi bir şehiri kaybetmenin sebebi hizmetsizlik değildir. Kaybetmesinin sebeb
Sayın Taşgetiren, AKP yeniden seçim olsa kazanır mı? kaybeder mi? Bu toplumun derdi AKP değil. Toplumun kaybettiği şeyler o kadar kıymetli ki, hürriyet, eşitlik, adalet sayın sayabildiğiniz kadar. Toplum ağlıyorken, AKP hangi atraksiyonla gülerse gülsün, Son gülen iyi güler...
ö.faruk yılmaz 18 Nisan 2019 16:24
Sayın hocam; şunuda söyliyelim milletin birliğini temsil etmesi gereken birisi çıkmış belediye başkan adayı gibi oy istemiş,hatta karşı adaylara hakarete varacak şeyler söylemiş.Peki burada yenilen binali bey mi oluyor ?
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 16:13
Demokrasiyi benimsememiş insanlar çok itici konuşuyor. Bu seçim demokratlarla demokrat geçinenlerin seçimiydi. Kazanan demokratlar oldu. Hala yorum yaparken demokrasiye inanmadığınızı ilan edenler var.Zaten bu kafa kaybettirdi. Böyle devam edin ki kazanan demokrasi olsun!
ahmet 18 Nisan 2019 15:52
Ahmet taşgetirenin kritiği tek taraflı içi boş kin alma sözlerdir. başka bir sey değildir.
Vatandaş Adem 18 Nisan 2019 15:21
Akparti seçim döneminde pek çok hata yaptı.Secim sonrası daha fazla:AA nin yayin akışını kesmesi,B.Yildirimin ben 3000 oyla kazandım açıklaması, teşekkürler İstanbul afişleri,Buyukcekmece polis baskınları,Maltepe oy sayımları,saydirmamalari, itirazları,B.Yildirimin seçim mundar oldu açıklamaları,Akparti genel başkanının anlamsız seçim hilesi yorumları...YSK İstanbul'da seçim kararı alırsa Akparti bu aday ve yöneticilerle fark yer,vatandaş yalanları yemez.İmamoglu iyidir.
KARAR''LI ADAM 18 Nisan 2019 14:36
Sayın Taşgetiren;sizde bu seçimlerde usulsüzlük var diye bir kanaat ve his hasıl oldu mu.Seçimlerin 'murdar"olduğuna katılıyor musunuz.Sizce kazanmada farkın az veya çok olması hukuken geçerli mi.Fark az olunca, kazanmış olmuyor mu.Seçimler yenilenirse, Ak P.'nin kazanma ihtimali %kaç olur.Sizce yenilensin mi.Yenilenmiş olsa ve İmamoğlu bu defa büyük farkla seçimi kazansa,sonuç nolur.Erken seçime gidilir mi ???
tc kafkasi 18 Nisan 2019 14:05
sayın taşgetiren huylu huyundan vazgeçmez hele adaletsizler hiç vazgeçmez zulme ve ötelemeye kendisi gibi düşünmeyenlere hain dinsiz demeye devam edeceklerdir şüpheniz olmasın onun için bunların devri sona erdi şimdi yeni kurulacak partiyi bekliyoruz ülkemiz için hayırlısı olsun Allah ülkemi ve milletimizi korusun amin
Futbolda 1-0'la,10-0 arasında kazanan ve kaybeden açısından fark var mı?1 fark da yeterli olmuyor mu?NE demek aradaki fark çok az(14.000).Neymiş,diğer iller veya ilçelerde fark az olmasına rağmen,itiraz edilmemiş.Oralar o kadar önemli değil.Kaybedilen şehir,böyük değil,en böyük şehir.Türkiye'nin ve dünyanın gözbebeği.Sembolik anlamı olan bir şehir.Kur'an'da:"Beldetün tayyibetün..."olarak vasıflandırılan(yorumcular öyle diyor)mübârek ve temiz bir belde olan bir şehir.Fetih sonrası "İslâmbol"olan bir şehir.Burayı kaybedenin,Türkiye'yi kaybedeceği bir
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 13:08
Sayın Teşgetiren seçimde usulsüzlük olduğunu düşünüyor mu? ki
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 13:11
Taşgetiren'e katılıyorum. Ak parti şu an kendini sorgulamalı. Etrafındaki çakalları temizlemeli. Belki Başkanın yanındaki- içişleri bakanı- gibi 3-5 kişi hariç; ďiğerlerinin tamamı ve parti téşkilatları geçen yıl yeniledik denilmeden hiçbiri eski isim olmadan yenilenmeli ve hükümet olarak, yeni séçilenlerin ve kaybedilen belediyelerin çalışmalaŕı takip etmeli. Hata yapanlara Başkan değil de ilgili bakanlık müdahale etmeli. Herşeye Başkanın müdahale etmesi vatandaşı rahatsız ediyor. Tıpkı Mansur'a yaptığı usülsüzlükten ötürü üzerine gitti
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 20:41
0
Tüm bakanlarını temizlemeli...,
E.K 18 Nisan 2019 12:43
Yapilan kamu oyu yoklamalari Akp'nin lehine gozukmuyor. Yoksa binbir hile ile secimin yenilenmesini saglarlardi. YSK'nin ne kadar bagimsiz oldugu tartisilir. Turkiye'de her kurum gibi oradada siyasi baski var. Sn Imamoglu'nun hangi partili oldugu onemli degil. Efendiligi ve kullandigi dil ile goz dolduruyor. Siyasetimizin seviyeye ihtiyaci var. Yeni bir kan. Hayirli olsun.......
şaşıyorum 18 Nisan 2019 12:45
gerçekten bi tık önde olması hakkıyla aldığı oylardan mı ? bence değil
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 15:38
6
Tabiki değil hdp hangi motivasyonla sandığa gitti?
cemal özkaya 18 Nisan 2019 12:24
yani ben ömrü boyunca demokrat partiden (menderes,demirel,çiller çizgisi yani ahrar lar) başka bir ekole oy vermemiş biri olarak chp nin istanbulu kaybetme ihtimali olmasına hukuk adına da olsa üzüleceğim aklıma gelmezdi. kaybedenler nerede yanlış yaptık diyeceğine vatandaşı suçlama kolaycılığına kaçmasın. demek ders verme ihtiyacı hissettirmişlerki vatandaş des verdi.
Sabır! 18 Nisan 2019 12:24
Demokrasiye inananlar önceden şu kazanır açıklamasını niye yaparlar ki,seçime giren herkes kazanabilir demek o kadar mı zor.Türkiye de gerginlik bundan doğuyor.Gayri resmi yollarla olmasın yeter. Aaaa buda olur mu? 20 000 sandık görevlisi memurlar arasından seçilmesi gerekirken kanunun dışına çıkılmasını niye önemsemeyiz de başka şeyleri konuşuruz.Papatya falı çekin sizin gibi dindarlara bu yakışır!
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 14:25
0
Merhaba, bahsettiğiniz sandık görevlilerinin kamu görevlisi olmaması durumu 3 Mart 2018 seçimlerinden önce AKP tarafından yapılan değişiklik ile mümkün hale getirilmiştir. 24 Haziran 2018 seçilerinde de aynı şekilde görev almışlardır. Okumak isterseniz Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya'nın bu konuyu detaylarıyla anlatan bugün yayınlanmış bir yazısı mevcut. Buraya site adresi yazılamadığı için paylaşamıyorum. Son günlerde defalarca bu şekilde iddia edilmesi bir algı oluşturma çabası olup gerçeklerle uzaktan yakından ilgili değildir.
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 12:20
Sayın Ahmet Taşgetiren! Yazılarınız uzun zamandır (10 yıldır) takip ediyorum. Güzel ve eleştirel yaklaşımlarınızı da çok yerinde buluyorum. Lakin bazen tarafgillik olmuyor mu diye düşünüyorum. Mesela Ekrem İmamoğlu (kesinlikle küçümsemiyorum) çok başarılı ve çok dürüst olduğu için mi kazandı. CHP çok çalıştı ve kendini mi yeniledi de bizim haberimiz yok. Hangi projeleri sundular. Ve yine Büyükçekmece de ciddi usulsüzlükler var deniliyor bunlar ile ilgili bir düşünceniz bir eleştirileriniz yok mu? İkrarda olan parti hata yaptırmaz
Vatandaş Adem 18 Nisan 2019 15:28
0
Benim gibi vatandaş olanların, Akparti belediyeciliginden ve de yoneticiliginden bıkmış olmasınlar.
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 12:04
CHP çöp susuzluk değil mi bir kere belediye başkanı oldular 25 sene gelmediler ve şimdi bir başkanlığı daha kazandı verin 50 sene bir daha gelemez niçin itiraz ediyorsunuz
Akp nin yaptığı hesap yanlış.Secim yenilenirse büyük bir hüsrana uğrayacaktır.Basimizdakiler kendini saraya hapsetmiş halkı görmez olmuş hatta simit çay hesabıyla halkla dalga geçerek azgınlıkta tavan yapmıştır.Güvende geri dönülmez bir kayıp söz konusu.Onlara yol gözüktü gibi duruyor...
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 11:23
muhtar seçimleri için memleketlerine gidenler bu seçimde seçmen kaydedilirse, aynı seçimde iki ayrı yerde iki ayrı adaya oy kullanmış olurlar, yani mükerrer seçmen olurlar. artık bu kadarını da yapamazlar diye düşünüyorum ama burası türkiye.
Bu gün dünyaya Ali İhsan Yavuz olarak gelmediğim için Allah’a şükrettim
Karar Ojuru 18 Nisan 2019 14:50
0
Ali Ihsan Yavuz konuştukça sempatiliğini kaybediyor, hatta çamura battıkça batıyor. Çok konuştukça hataları ve gafları çoğalıyor.... Uyaran yoktur... Çünkü şakşakçılar etrafında çoktur...
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 10:51
Bu seçimler çok şeyi aşikar etti. İlki Binali Y. gibi bakan, başbakan ve meclis başkanlığı yapmış bir etiket ezdirildi. 2.si bir iktidar TC tarihinde ilk kez tüm kurumları ile sorumlu olduğu seçimde şaibe ilan etti. 3.sü Erdoğan'ın sahaya inip birçok il kaybedildiği ilk seçim oldu. 4.sü cbaşkanı ve bakanlar dahil AK Parti'nin ayrımcı ve nefret söylemi net görüldü. 5.si sadece millet bahçesi vaadi ile 2019'da seçim alınamayacağı; 6.sı adalet, eğitim, ekonomi, tarım sektörü yanlışlarının beka-terör söylemi ile örtülemeyeceği tescillendi.
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 17:43
5
Karşı taraf altından kuleler ipekten malikaneler vadetti yaaa !
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 20:26
0
10:51 Sadece vatandaşın yarısına zillet dememeyi vadetse yeterdi zaten, gerisi laf. Bıktık kamplaşmadan.
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 10:18
Ak parti yöneticileri halkın geçim sıkıntısını ve kendilerine karşı olan öfkesini gerçekten görebilmiş olsalardı, kesinlikle YSK'ya iptal için başvurmazlardı. Halkın, yakın çevrelerindeki insanlar gibi bir eli yağda bir eli balda yaşadığını düşünüyorlar. YSK iptal kararı verirse İmamoğlu yüzde 60 ile yeniden seçildiği gibi cumhurbaşkanlığı seçimi de en geç 7-8 ay içinde yapılmak zorunda kalınır diye düşünüyorum.
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 10:21
Tamam hocam güzel.Ama hiç usulsüzlük yokmu bulanık işler yokmu? Ne yapsın ak parti saadet gibimi olsun.boynunu kesecek kasaba eliyle bıçak mi versin.bu duruma sevinenlere ve üzülen kimliklere dikkaaaat.
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 11:19
1
hacı murat'a yazdığım cevabı sana da yazıyım. usulsüzlük olduysa aynı zarftan çıkan bütün oylar geçersizdir. Samimi olarak usülsuzlük olduğuna ianan biri, belediye meclisi de dahil ilçe belediye başkanlıkları da dahil, bütün secimler yenilensin der. Aynı zarftan çıkan oylardan sadece büyük şehir oyları sayılmasın demek, ne anlama gelir bunu da sen söyle.
hasan 18 Nisan 2019 13:09
4
her secimi şaibe ile kazandığınız için kaybedincede öyle oldugunu düşünmeniz doğal
Denizci Alperen 18 Nisan 2019 10:14
Bu seçimde ailemden iki kişi İmamoğlu'na iki kişi de saadet'e oy verdi yakın arkadaş ve aile çevremden geçen seçimlerde akp'ye verenler bile sayılarını gittikçe azalttılar görünen o ki tekrar seçim olursa oylar toptan İmamoğluna gidecek Hak ,adalet ve Vicdan bunu söylüyor
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 10:04
Seçim yenilenirse AKP için açık oy gizli tasnif sistemi gerekir.
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 10:02
güç zehirlenmesi gözleri kör etti, seçmen her halukarda bize oy verir kibri yenilgiyi getirdi. bu gidişle akparti kısa zaman sonra anap'a döner.
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 09:17
Mazbatam da mazbatam diye çığlık atan İmamoğlu işte aldın mazbatanı görelim marifetini hadi İstanbul'u ihya et.
yalbal61 18 Nisan 2019 09:05
İmamoğlu hakkıyla kazandı. Bir tarafta devletin bütün imkanlarını kullananlar, yenilgiyi kabul etmelidirler.Seçim yenilenmesi diye bir şey olmaz. Olursa 2007 ten sonra yapılan bütün seçimler şaibeli duruma düşer...
karar okuru ben 18 Nisan 2019 08:56
artık yorum da yazmıyoruz, bıktık usandık, ne yaşanacaksa yaşanılacak.. İmamoğlu, gördüğüm en düzgün chp li, ben bile youtube dan videolarını izler oldum, sakin, çalışkan, güler yüzlü.. İnşallah hakkaniyetli de olur.. Hayırlı olsun.. Cumhurbaşkanımıza da selam olsun, bu imamoğlu gibi insanları siz kazandırmalıydınız akpartiye efendim.
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 10:43
1
Şans verdiğiniz için teşekkürler. Ak Parti'nin düştüğü hatalara düşmeye başlarsa, kendisini destekleyen bir CHPli olarak en sert eleştirileri yapacağıma şahsım adına söz veriyorum. Memleketimiz ancak böyle düze çıkabilir.
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 08:28
İmamoğlu’na yapılan haksızlıklar son buldu. umarım mazbatası verilmeyen hdp li başkanların uğradığı haksızlıklarda son bulur.
Ataman K. 18 Nisan 2019 08:22
Akparti bir tık da olsa kaybetti. Sadece burada değil bütün önemli büyük şehirlerde kaybetti.Psikolojik üstünlüğünü yitirdi. Bugünü anlamak için 1994'e bakmak gerekiyor Zülfü Livaneli diye yazıp internete bakın. Sandıklara tam sahip çıkılırsa Akparti'yi mutfak ve ekonomik kriz fena devirir.
Emin 18 Nisan 2019 08:25
İmamoğlu, Yıldırım ile değil Erdoğan ile yarıştı. Arkasına medyanın ve devletin bütün gücünü almış olan Erdoğan ile.
evin 18 Nisan 2019 07:23
mühürsüz pusulaların kabul edildiği referandum ve başkanlık seçimi de yenilensin o zaman...hodri meydan...
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 09:05
19
Mühürsüz pusula değil,mühürsüz zarftı o.Zarfları her sandık kurulu formalite icabı mühürler.Önemli olan zarfın içindeki pusulanın mühürlü olması.Zarf mühürlü olsa ne yazar, mühürsüz olsa ne yazar?Eline pusulayı almışsın,CHP'ye mührü basmışsın,zarfı içine koymuşsun. Zarfın mühürsüz oluşunun ne zararı var senin CHP'ye verdiğin oya?
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 11:28
5
Mühürsüz zarf önceki seçimlerde de kabul edildi.vuracaksaniz başka yerden vurun. Ayrıca, Peygamberimiz SAV :iki müslüman birbirine kılıç çektiğinde ölen de öldüren de cehennemdedir.
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 20:32
0
Referandum'da yurt disinda oy veren vatandaslarin muhursuz zarflari kabul edilmedi. Ama referandum gunu millet oy verirken YSK sapkasinin icinden tavsan cikarir gibi kurali degistirdi. Bir futbol maci oynanirken hakemin "bu macta ofsayttan atilan goller sayilacak" demesi gibi birsey. YSKya guven olmaz...
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 07:12
Ali Karahasanoğlu diyor ki ihraclar oy kullanamaz altına da bir vatandaşımız yorum atmış bunlar idam edilmedikçe rahat yok. Hala gerekli dersler cikarilmamis yazık çok yazık.Allah şahit olsun hiçbir suçum günahım vatan hainliğim darbeciligim olmadı işimi her zaman ama her zaman en iyi şekilde yapmaya çalıştım ama bu tür yazılardan usandım artık Allah'a havale ediyorum.
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 08:33
3
Bizlerin idamını isteyen insanlara baktığımızda esas kendilerinin fetocu bilmem neci olduklarını görüyoruz.Lutfen bizleri farkedin bizler sizin komşunuz , kardeşiniz, arkadaşınız bizler bu vatan için en ücra köşelerinde çalışanlar.Bana vatan haini diyenlerin kendileri çocukları paralı askerlik yaptı,yemeyen domuz deyip devletin malına el uzattı.Benim ihraç olduğum okulda yangın başlamış neden çünkü ben çıkarken şalteri indirirdim.Bir gün okula gitmemisim okul yanacakmis siz bizler gibi insanları kaybettiniz.Ne yazdığımı kendimde bilmiyorum antidep
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 12:19
5
Peki kardeşim biz Fetöden dolayı madur olan bir kitle var diye kabul ediyoruz. Ama hala körü körüne Fetocu olan, bir gün devran döner biz size gösteririz diyen bir kitle mevcut değil mi? Bu şahıs Amerika’da Kurallar gibi yaşamıyor mu? Etrafı CIA ajanlarıyla dolu değil mi?
HACI MURAT 18 Nisan 2019 06:47
Ak Parti,yenilenecek bir seçimde kaybedecek bile olsa seçim yenilenmelidir.İmamoğlu için de kazanacaksa yeni bir seçimle kazanması şimdiki durumundan iyi olacaktır.Çünkü şimdiki durum, şüpheli bir durum olarak tarihe geçmiştir.Yıldırım'ın bu seçim murdar oldu sözü haksız değildir.Mevcut duruma tam uyuyor.CHP'nin az farkla aldığı başka büyük şehirler de oldu.Oralar niye insanların vicdanlarını rahatsız etmiyor?Tekrarlanan bir seçimde İmamoğlu kazandığı takdirde kimsenin diyeceği bir şey kalmayacaktır.
Ebu Zer 18 Nisan 2019 08:28
2
"CHP'nin az farkla aldığı başka büyük şehirler de oldu. Oralar niye insanların vicdanlarını rahatsız etmiyor?" diyeceğinize, AKP'nin İstanbul için neden bu kadar ısrarcı olduğunu kendinize/vicdanınıza sormanızı istiyorum. Aslında bu sorunun cevabını pek âla biliyorsunuz. Burada sadece algı oluşturmakla meşgulsünüz. Lütfen insanların tercihlerine saygı duyun, saygı duymayı bilmiyorsanız da öğrenin.
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 09:01
2
Hacı Muratın amacı sorgulamak lazım. Bir kişiye 40 gün deli dersen deli olur. Bu kadar muhalif yorum okuyan birinin en azından biraz etkilenmesi lazım. Bu adam her şeyin farkında. Bence yemleniyoruz Belki muhaliflerin tepkilerini nabzını ölçmek tutum davranış ve görüşlerini öğrenmek belki de polemik yaratıp gazeteye ilgiyi artırmak için
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 09:04
3
Seçimin yenilmesini gerektiren durumlar yasada açık Hacım,ama sizler olsun "gocunacak durum yaksa neden yenilenmesine karşısınız diye" mantık yürütülemez.Bu kanunların esas ve ilkesidir.17 gün zaman kazanıp,çuvallardan oy pusulası çıkarıp sokarak,seçimin yenileneceği bir hile yapılmak istendi.Olmayınca,akıllar da zorlama ve gülünç şüphe uyandırmak istendi.
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 09:30
2
Yenilen pehlivan güreşe doymamış.Siz yine bişey bulup itiraz edersiniz.Noterden onaylı yazı almak lazım sizden itiraz etmeyeceğinize dair.Kimse size güvenmiyor artık.
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 09:52
1
Mundar olduysa aynı zarftan çıkan bütün oylar mundardır. Samimi olarak usülsuzlük olduğuna ianan biri, belediye meclisi de dahil ilce belediye baskanlıkları da dahil, bütün secimler yenilensin der. Aynı zarftan çıkan oylardan sadece büyük şehir oylarında usulsüzlük var demek, kendi içinde kendini çürüten bir iddiadır.
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 09:54
2
Rahatsız olanlar hazımsızlar .Soda içsinler
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 10:02
2
Artık sana kırmızı bile vermeyeceğim.
Sabır! 18 Nisan 2019 12:48
6
Seçimsiz demokrasi olsa ne güzel olurdu.Önce YSK karar verecek.Oy kullanma hakkına sahip olmayanlar oy kullanmışsa seçim yenilenecek.KHK lı sayısı,Büyük Çekmecedeki usulsüz seçmen,Asker sayısıÖzürlü sayıları hepsi incelenecek.Hileler ortadan kalkınca sağlıklı sandıklarda seçim yapılınca göreceğiz.Memur olmayan 20.000 sandık görevlisi de unutulmayacak tarihe geçti.Fetö budur işte!
karar okuru ben 18 Nisan 2019 13:47
0
seçimi yenileme ısrarı yerine, akpartinin kuruluş ruhuna geri dönmesi, gene temiz dürüst çalışkan insanları etrafında toplaması için ısrarcı olalım. Elimizi vicdanımıza koyup, ankaradan tutun yaşadığımız şehirlere kadar etrafımızdaki insanları bir ölçelim, bir gözlemleyelim, sonucu anlamamızı kolaylaştırır bu.
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 06:44
Devlet adamlığı sorumluluk ister maalesef bu ülkemizde tam manasıyla yerine getirilmiyor İstanbul seçimler i sonunda dolar elli kuruş arttı Türkiye nin dış borcu tahmini kırk milyar dolar eğer bu süreç belirsizliğe itilirse daha ne olacağı belli olmaz dışardan hakların verilmediği ve karışıklığın olduğu bir beldeye yatırım gelmez kim güvensiz bir insan a gider borç verir aynı şekilde devletler de eğer adalet ve huzur ekseninde değil ise o devlet e yatırım gelmez onun için ben yaptım değil yapacağı güzel şeyler i söylemek ve hak edenin hakkını v
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 06:35
Arkadaş bu ülkenin tek sorunu sadece akpnin seçim kazanması ya da kaybetmesi .... ama yetti artık ekonomi cep yakıyor bişi alınmıyor hayat çok pahalı paranın değeri yok ... ilkeyi muhalefet bu hale getirmedi
OKUR KARARI 18 Nisan 2019 06:08
Chp ye eli gitmeyip saadete verenlerin eli yenilenecek seçimde imamoğlunu tercih eder buraya yazıyorum. Şayet İstanbul seçimleri yenilenir ve imamoğlu yüksek oran ile kazanırsa ki öyle görünüyor o zaman erken genel seçim tartışması vitrinden düşmez. Kazanılan yerlerin sütten çıkmış ak kaşık kaybedilen yerlerin ise şaibe dolu gösterilerek 17 gündür seçim tartışmasının gündemden düşmemesi insanları tiksindirdi. Bir de, Ak Parti şunu sormalı kendine, ben bu seçmene ne yaptım da chp gibi bir partiye oy verecek, chp ye umut bağlayacak noktaya ge
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 06:11
Kanuni olarak secimin yenilenmesi mumkun gozukmuyor. Bos umut satiyor akp secmenine yine.
göktürk börü 18 Nisan 2019 03:23
pişmiş aşa su katılmaz seçimin galibi imam oglu hazımsızlıkları olanlar soda içsin.
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 01:30
Kanunen seçimin yenilenmesi gerekiyorsa AKP kazanamaz diye seçim yapılmasın mı?
musto 18 Nisan 2019 01:10
Ak parti ağzı ile kuş tutamayacağına göre nasıl kazanacak hocam istersen bir çarşı pazar dolaş insanlar sebzeyi meyveyi tane ile alıyor seçim için devlet kesesinden sattıkları'da bitti.%40 oy alır bu sefer erken seçim gündeme gelir bu bir taktik çaresizlik halkı oyalamak.
Karar Okuru 18 Nisan 2019 01:01
Bu seçimin iptali sandığın devrilmesi, zaten baltalanmış olan yargı bağımsızlığının en kritik yerde yok olmazı demektir ki umulandan çok daha ağır sonuçları olur. Ülkeyi iran ya da K. Kore gibi demokrasi dışı yapar ve güçsüz hale getirir. Umalım oraya varmasın. 2023 seçimleri şimdiden tartışılmaya başladı
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 00:59
İmamoğlu, sadece Sayın Binali Yıldırım'a karşı yarışmadı.Topyekün devlet ve medya gücüne karşı yarıştı ve kazandı.Bence muazzam bir başarı.
süleyman d. 20 Nisan 2019 00:12
0
Doğru. İmamoğlu'nun özel bir katkısı olmadı değil. Ama inanın Akp nin karşısına odunu koysan Akp liler ona öyle gadreder,öyle saçmalarlar ki; o odun kafadan %45 oy alır. bu oran ile şeçim sonuçları arasındaki %3 lük oy var ya; İşte o %3 Sn. Ekrem İmamoğlu'nun seçimi kazanmasına neden olan şahsi oyudur ki bunun neredeyse tamamı sağ seçmenden gitmiştir!!!
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 00:58
Israrla biz mesajı aldık açıklaması yapıyorlar ama eylemlerinde bundan eser yok. Belli ki AKP tabanındaki bir kaç puanlık fire ekonomi yüzünden. Seçimi yenilemenin ekonomiye nasıl pozitif bir etkisi olacak acaba? 17 yıllık iktidardan sonra bile hala günü kurtarma derdindeler.
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 00:47
Yenilenmesi halinde, şaibesiz bir seçim olursa AK parti bir iki puanı da A. İ. Yavuz nedeniyle kaybeder. Söz konusu partiye olan ilgimi uzun zaman önce kaybettiğim için fark etmemişim, meğer ne ilginç(!) yöneticiler varmış AK partide.
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 00:44
Ben, AKP'nin belli bir plan çerçevesinde hesap kitap yaparak seçimin yenilenmesini istediğini sanmıyorum.
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 00:41
Muhtarlık seçimi için köyüne gidenler tekrar oy kullanmamalı, eğer seçim yenilenecekse hali hazırdaki listelerle seçime gidilmeli, aksi takdirde her iki ittifak da başka şehirlerden seçmen yığabilir, artık İstanbul kaç milyon olur Allah bilir.
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 02:30
2
Bunu yazabilmek ya sehivdir yada yazarın cahilliği, seçim yenilenirse şayet tabiki aynı listelerle seçime gidiliyor.
İNSAN, SADECE İNSAN 18 Nisan 2019 04:54
2
Seçmen kütüğüne başka ilde yazıldığı için 31 Martta oyunu kayıtlı olduğu ilde kullanan seçmen İstanbulda oy kullanamaz. Eğer YSK yeniden seçim derse, 31 Ocak itibariyle kesinleşen seçmen kütükleri değişmeyecek.
KARAR OKURU 18 Nisan 2019 00:41
Alkışşş
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN