Back To Top
Sona özet

Sona özet

 - Son Güncelleme: 26.11.2019 Salı 08:06
- A +

Sanırım olayın seyrini görmeyen kalmamıştır. Bir yazının tetiklediği hadise halkımıza Türkiye siyasetinde bir yüksek gerilim atmosferini daha doyasıya yaşatmıştır. Gelinen noktayı “sona özet” halinde değerlendirmeye çalışırsak şu notları düşebiliriz kanaatindeyim:

-Türkiye siyaseti kumpaslara her zaman açıktır. Asker kumpası, örgüt kumpası, yargı kumpası, iç kumpas, dış kumpas, parti içi – parti dışı kumpas… say sayabildiğin kadar.

-Medya kumpas aracı olarak kullanılmaya müsaittir. Medya siyasetle oynar. Siyasetin aracı olur, siyaseti araç haline getirir.

-Medyada her zaman karanlık adamlar rol üstlenebilir. Medya okur – yazarlığı hayati bir meseledir. Hangi cümleyi hangi politikanın neresine göre yorumlamak gerekir, çok çok ciddi bir siyasi bilinç gerektirir.

-Siyasetçi uyanık olmazsa her zaman bir kumpasın unsuru haline gelebilir. Siyasetçi boğazın dokuz boğum olduğunu ve sözün bu boğumlardan süzülerek çıkması gerektiğini unutursa başına hiç ummadığı şeyler gelebilir.

-CHP’nin içi oynanmaya müsaittir. CHP’nin içi ile oynamak isteyenler her zaman uygun malzemeler bulabilir. İnönü’yü bile yiyen bir oyun alanıdır CHP. İçinden türlü çeşitli partiler çıkaran bir farklılaşma zeminine sahiptir.

-CHP’nin başına Saray’ın yönlendirdiği bir adamın geçebileceğine inanmak akla ziyandır. Buradan yola çıkıp CHP içinde sonuç almaya çalışmak, ayın akşamdan doğduğu bir ortamda hırsızlık yapmaya benzer.

-Saray, CHP’nin içinin karışmasından hoşnut olur. Ama CHP’nin başına Saray imzalı adam göndermenin, siyaseten adamı intihara yönlendirmek olduğunu, dolayısıyla daha ilk hamlede geri tepeceğini de bilir. O yüzden öyle bir işe girişmez.

-Ak Parti ve MHP, Cumhur İttifakının başarısı için karşıdaki ittifakın, Millet İttifakı’nın içinin karışmasından hoşnut olur, karıştırmak için çaba sarf eder, karşı ittifakın zaaf alanlarını öne çıkarmaya, İttifakı çatlatmaya çalışır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu yönde çalışmalar yapılması gerektiğine dair sözleri Sırbistan seyahati dönüşünde gazetecilerle “Adı Millet İttifakı ama milletten nasibini almamış ittifakın zayıflaması, parçalanması çok çok önemli.” ifadeleriyle paylaşılmıştır. HDP üzerinden yürütülen farklılaştırma çalışmaları böyle bir stratejinin ürünüdür.

-Ak Parti son mahalli seçimlerin sonuçlarına baktığında toplumla ilişkilerde kopmalar yaşandığını görmüş, 2023 hesabı için kaygıya düşmüştür. 2023 hesabını doğrultmanın bir yolu, Ak Parti’yi bu noktaya getiren zaafları gidermekse, diğeri de karşı cenahın problemlerinin derinleşmesidir. Karşı cenahta problemli alanlar vardır. Problemler kimi zaman kendiliğinden kimi zaman da, katalizör etkilerle su yüzüne çıkmaktadır. İşte katalizör etki alanında dışardan devreye sokulacak enstrümanlar netice alabilir. Bunların hesaba katılmadığını düşünmek siyaset oyununun boyutlarını görmemek olur.

-2023 hesabı için CHP’nin başını çektiği Millet İttifakı’nın bileşenlerinin de boş duracağı düşünülmemelidir. Onlar da, Cumhur İttifakı’nın zaaflarını derinleştirmeye oynayacaklardır. Bu oyunları 2023 veya daha erken yapılacak seçimlere kadar hep birlikte seyredeceğiz. (Bu noktada MHP lideri Bahçeli’nin Cumhur İttifakı’na ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verdiği adeta kayıtsız şartsız desteğin, bütün karşı hesapları göğüsleyecek nitelikte olduğu gözardı edilemez.)

-Son olayın iktidarın alanını biraz rahatlattığı söylenebilir. Gündem değişmiş, CHP’nin iç zaafları siyaset gündemi haline gelmiştir. “Saray CHP’nin içini dizayn ediyor” gibi bir gündem Saray’ı zora sokacakken, yalan haberin yalımı CHP’yi yakacak bir etki oluşturmuştur. Türkiye siyaseti yağlı güreşe benziyor, rakibin bir yerinden tutmak kolay değil, her an herkesin göbeğinin güneşe gelmesi ihtimali bulunuyor.

-İşin tabii, bir de, hem CHP içindeki iktidar mücadelesi hem de CHP’nin itibar kaybı ile ilgili boyutları vardır. Somut sorulardan biri şu: Acaba Kemal Kılıçdaroğlu yıprandı, Muharrem İnce güçlendi mi? Kurultay’da İnce’nin kazanma ihtimali arttı mı? Kılıçdaroğlu’nun Saray mizansenini doğrular nitelikteki sözleriyle tartışıldığı bir gerçek. Ancak medyaya çıkan partili tüm konuşmacıların Kılıçdaroğlu’nu sakındıkları, daha öte İnce’ye kredi açmadıkları da gözleniyor. CHP’nin itibarı alanında ise şu söylenebilir: İktidar cenahında arzulanan şey, CHP’nin kendi alanına hapsedilmesi, özellikle muhafazakâr alana nüfuzunun önlenmesidir. Bu tür gelişmeler, başörtüsü ile ilgili tartışmalar, belediyelerin kimi icraatı da dahil olmak üzere bu yönde sonuçlar doğurabilir. 2023’e kadar İktidar’ın bir sınavı var, o muhakkak, ama CHP’nin sınavı çok daha çetin. Bir yanda kendi kendisi açısından, bir yandan Millet ittifakı’nı bir arada tutmak açısından…

İZİN: Bir süreliğine izin yapmak istiyorum. Yeniden buluşmak dileğiyle sağlıcakla kalın.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 22:12
Ahmet abi sizi televizyonda gördüm. Bir daha göremedik. Sevinmiştim. Yasak kalktı diye
KARAR OKURU 06 Aralık 2019 10:45
Hocam izine mi çıktınız
KARAR OKURU 06 Aralık 2019 10:06
TEŞEKKÜRLER SAYIN TAŞGETİREN.....
ALİ 05 Aralık 2019 12:41
HOCAM KAÇ GÜNDÜR NERDESİN? ÖZLEDİK
Muhtefi. . 02 Aralık 2019 23:58
Hocam çok lafa gerek yok....Göbeğini korse ile saklamamışsan korkulacak bir durumun olmaz. .:))..Bütün Siyasiler Aynanin karsisina gecip ustune baksin..Belki unutmuşlardır taktiklari Korseyi ,başkalarinin gobeklerini isaret etmekten. .!..varsa çıkarsınlar,bu kadar basit konu. Acizane.
KARAR OKURU 02 Aralık 2019 09:43
Istirhata ihtiyacini var dogru. Yoksa savundugunuz imamoglunun sarap partileri ile ilgili biseyler yazmaniz lazim ama siz pek sarap sevmiyora benziyirsunuz sadece şarap seven adamlarini seviyirsunuz oda olcak o kadar
Dervişe YİNE SİYASET KÖRDÜĞÜM OLDU demişler.Derviş" Eskiden BİR deli kuyuya taş atar ,KIRK akıllı uğraşırdı.Şimdi KIRK deli kuyuya hemde dipsiz kuyuya taş atıyor akıllı kalmadığı için ÜÇ , BEŞ yarım akıllı uğraşıyor...." demiş.
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 20:22
Biraz istirahat et hoca! Zaten bu ortam sana göre değil
KARAR OKURU 27 Kasım 2019 08:48
Saray’a saray demeyin bozuluyorlar.
KARAR OKURU 26 Kasım 2019 21:48
Ahmet Bey, samimiyetinize güvenerek itirafçı olmak istiyorum. Ben, gizli bir Müslümanım. Cumaya belediye otobüsü ile gidiyorum, park yerindeki otomobilleri kullananların onları nasıl kul hakkı yiyerek aldıklarını detaylarına kadar biliyorum, onların adına utanıyorum. Allah'ın adına utanıyorum. Uzaktaki iki camiye gidiyorum, bazen evde kılıyorum. Allah beni her yerde kabul eder, öyle sanıyorum. * Para, politika ve iman, hepsi bir arada olabilir mi? Sanmıyorum.
Suya sabuna dokunmayan boş bir yazı.
karar okuru 26 Kasım 2019 14:01
Baştan sona çok güzel yorumlamışsınız.Elinize sağlık.
Ahmet Taşgetiren, Sen onurlu haysiyetli amiyane tabirle adam gibi adamsın.İyiki varsın.Allah senden ve senin gibilerden razı olsun.Bu hukuksuzlukların ayyuka çıktığı bir ortamda ,muhalefete küfretmenin marifet sayıldığı hatta ödüllendirildiği ,hükümeti eleştirmenin vatan hainliği olarak görüldüğü bir ortamda nefes alamaz hale gelen sessiz yığınların can simidi oldunuz.Bu yazılanları okuma yada haberdar olma imkanınız olurmu bilmem ama bu tatilde Gülay Göktürk hanfendiyle iletişime geçip onuda KARAR okurlarıyla buluştursanız tekrar yazmaya ikna etseniz emin olun memleket için çok güzel bir
KARAR OKURU 26 Kasım 2019 13:25
Maksat gündemi değiştirmek.EYT ve Af Yasası iki günde gündem dışı kaldı.Bunlar gerçekleşmezse 2023 sükût-u hâyâl olur.
demircan 26 Kasım 2019 12:30
öyle bir zamanda izne çıkıyorsunuz ki millet acaba açıklanmayan kaynak ahmet taşgetiren mi diye düşünecek. latife yapıyorum sn.hocam sağlıkla sıhhatle kafaca dinlenin ufuk açıcı hakkaniyetli insani vicdanlı yazılarınızı tekrar okumak dileğiyle.
Bilge 1 26 Kasım 2019 11:43
Olayları sistem olarak bakmak ve çözümleri kurumsallaşma yoluyla çözmek anlayışıyla hareket etmeliyiz.1950 de başlayan çok partili sistemde DP,AP,ANAP, hemen hemen aynı muhafazakar tabana dayanan partiler.İktidar sureleri uzadıkça milletin ümidini kaybederek oy oranları zayıflamış, siyasi istikrarsızlık doğmuş, uzun süren siyasi bunalımlar sonucu kurulan partiler , yine aynı tuzağa düşerek geçmişteki bunalımlar ve istikrarsızlıklar oluşarak siyasette Ümit ve bunalım süreci devam etmiştir.Bu tuzak nedir?Ülke yönetimine milletvekilleri ,partili belediye başkanları, parti idaresine yakın isimler.
Siyasilerin 1.önceliği oturdukları koltuktan kalkmamak...şimdiye kadar şu kişi ülkeyi veya partiyi daha iyi yönetir diyen kimse duymadık..oysa mezarlıklar vazgeçişmezlerle dolu--çin atasözü olabilir/emin değilim
Taşgetiren Okuru 26 Kasım 2019 08:49
Sevgili yazar, ayrılığımız fazla uzun sürmesin emi!
KARAR OKURU 26 Kasım 2019 07:29
Sayın Ahmet Hocam lütfen çok özletmeyin kendinizi.
evin 26 Kasım 2019 07:21
yoksulluktan intihar eden vatandaşları ve eyt mağdurlarını gündemden düşürmek için yaratılmış tamamıyla yapay bir mevzu...
KARAR OKURU 26 Kasım 2019 06:35
Medya o kadar utanmaz ahlak yoksunu ki ya bunlar nasıl gazeteci diyorsunuz ama değil olsa olsa satılık kiralık kalemşör
KARAR OKURU 26 Kasım 2019 05:49
CHP sazan gibi atladı.Erdoğan Cumhurbaşkanlığını ortaya koyduğuna göre Onun etrafında ki danışmanlar var bu işin içinde..... İnce atılan oltaya takıldı ,CHP takıldı ama oltadan kuruldu... Şimdilik....
Fazilet 26 Kasım 2019 03:37
Bu meseleyi CHP içinde köpürtenler acaba iyi mi, kötü mü yapıyor!Sanki insan davranışlarıyla ilgili genel kanı, çok sesi çıkanın soru işareti oluşturduğudur. Çünkü haklı olan gücünü sesinin çok çıkmasından almaz. Bir kusuru olmadığı için vakarlı duruş gösterir, feryad figan sağa sola saldırmaz.Ben haklıyım diye ortalığı savaş alanına çeviren birini tanıyan var mı?Yaniliyor da olabilirim tabi. Ama fırsatı degerlendirme cabasi da insanin gözünün icine icine giriyor!Oysa tam da hoşgörü ve FAZİLET li olduğunu gösterme firsati. Erdemli toplumlar faziletli,erdemli yöneticileri sever.geleceğe işaret!
Bilal. 26 Kasım 2019 02:16
İmamın önünün açılması lazım değil mi, Allahu alem talimat uzaklardan gelmiştir...
KARAR OKURU 26 Kasım 2019 01:55
Osmanlı, Türk, müslüman kültürü diyerek halka hizmet yerine yol yordam öğretmeye kalkan kifayetsiz partili bürokratlar Öğretmenler gününde bir öğretmeni fırçalamayı içine sindirebiliyor. İyiki azarladığı kişi öğretmen değilmiş, çünkü okulda öğrenci ve diğer öğretmenler önünde zor duruma düşerdi. Benzer bir durumda vefat eden öğretmen maalesef çoktan unutuldu.
Kirlenmiş bir toplumun partileri de yöneticileri de kirli olur. Hırsıza prim veren, rüşvetçiye alkış tutan, kezzaba kucak açan bir toplumun partileri ve yöneticileri de hırsız, rüşvetçi ve kezzab olur... hasıkelam kirli sütten temiz kaymak çıkmaz... hepimiz kirliyiz, kafalarımız, kalplerimiz, vicdanlarımız kirli bu kirin içinde debelendikçe de bizden temiz yöneticiler çıkmaz vesselam...
KARAR OKURU 26 Kasım 2019 00:31
Acaba Kılıçdaroğlu CHPyi yönetmek devleti yönetmekten daha zor derken bugünlere mi işaret etti? Kendisi birileri tarafından esir mi alındı? İnce nin çete iddiası doğru mu? Ekonomik krizle Ak parti çatırdarken bir taraftan da CHP de çatırdıyor mu? Bu çatırdamalardan bir civciv çıkacak mı?
“karar’lı” 26 Kasım 2019 00:27
buradayız abi, bir yere gitmiyoruz. fazla sürmesin ayrılık.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN