Back To Top
Yumuşak karın?

Yumuşak karın?

 - Son Güncelleme: 01.10.2019 Salı 08:53
- A +

Yüzde 50 artı 1, demek ittifakların kaçınılmazlığı demek. Bir tek parti bu oya ulaşabilse en azından o parti için ittifaka gerek olmayacak. Ama belli ki şu anda böyle bir parti yok Türkiye’de. Nitekim Ak Parti de, en yüksek oy yüzdesine rağmen MHP ile ittifak yapmak zorunda kaldı Tayyip Erdoğan’ı Cumhurbaşkanı seçtirebilmek için.

Tam da bu sebeple karşı tarafta da bir ittifak oluştu. O ittifak da Cumhurbaşkanı seçtirmeye kafi gelmedi ama, İstanbul, Ankara gibi sembol iller yanında 8 Büyükşehri kazanmayı başardı.

Bu ikinci ittifakın bir görünen müttefikleri var, bir de örtülü müttefikleri. Görünenler CHP ve İyi Parti. Görünmeyenler HDP, Saadet vs.

Bu sistemde “Artı 1” puan bile önemli, bunu herkes biliyor. O yüzden ittifakın içine kim katkıda bulunuyorsa, bunu görmezden gelmek mümkün değil.

Ancak bu ikinci ittifak alanında HDP oyları özel bir ağırlık taşıyor. Çünkü ciddi bir oran oluşturuyor.

Şu var ki HDP desteği öyle “tekin” bir destek değil. “Niye açık bir ittifak ortağı değil ki?” sorusunun cevabı bu “tekin olmama” haliyle ilgili.

Malum HDP ile Kandil’in ilişkisi. “Tekin olmama” hali bundan kaynaklanıyor.

Konunun tartışıldığı her platformda “Öyleyse HDP kapatılsın” çağrısının bir anlamı yok,  çünkü kimse onun olmasını istemiyor. İstemiyor, çünkü kimse “Türkiye’de Kürtler temsil edilmiyor” gibi bir görüntünün ortaya çıkmasını istemiyor. Çünkü diğer partilerdeki Kürt milletvekilleri o partilere “Kürt temsili” gibi bir nitelik kazandırmıyor. En azından dünyadaki algı bu. Ak Parti’nin öteden beri sürdürdüğü “En büyük Kürt partisi biziz” söyleminin dünyada alıcısı pek yok.

HDP (veya başka adlarla kurulagelen partiler) bir Türkiye realitesi. Kandil ile ilişkisine, İmralı ile ilişkisine rağmen yasal meşruiyet dışına itilemeyen bir gerçeklik.

HDP’nin toplumsal karşılığına baktığımızda 6 milyon civarında oy aldığı görülüyor.

Buna karşılık HDP’nin (Kürtleri temsil vasfının değil) Kandil – Öcalan ilişkisinin toplumun geniş kesimlerinde tepki doğurduğu da bir gerçek.

İşte orası, içine gireceği her türlü ittifakı tartışmaların odağı haline getiriyor.

Malum Millet İttifakı’nın iki ana unsuru CHP ve İyi Parti. Hem İyi Parti tabanı hem de CHP tabanının bir kesimi, HDP’nin “malum” özelliğine karşı duyarlı, belki tepkili. Ama aynı tabanlar, diyelim Cumhur İttifakı politikalarına da tepkili.

Millet İttifakı, hem güçlü olabilmek için HDP desteğine ihtiyaç duyuyor hem de taban hassasiyeti sebebiyle HDP’nin o özelliğini tolere etmekte zorlanıyor.

İşte o noktada Cumhur İttifakı’nın karşı ittifakı çözme projesi devreye giriyor.

HDP ile ilişkiyi Millet İttifakı’nın bir “Yumuşak karnı” haline getirmek için hem Ak Parti ve MHP liderlikleri hem de İktidar ve MHP medyası yoğun propagandaya girişiyor. 

Bu noktada malzeme bulmakta da zorlanmıyor.  Çünkü HDP’li politikacılar, ne İyi Parti ne de CHP tabanı şöyle bakar gibi bir kaygı taşımıyor. Onlar da kendi bildiklerini okuyorlar.

Cumhur İttifakı’nın “HDP üzerinden yumuşak karın politikası” en azından İyi Parti’yi çözer mi, beklenen bu. Başka ittifak ihtimalleri bu sebeple gündeme giriyor.

Ancak Cumhur İttifakı’nın bu politikasının, bu konuda çok gözü kara olan MHP için değil belki, ama Ak Parti için karşıt bir bedelinden söz edilebilir. Bir başka bakışla da stratejik planda Türkiye için bir bedel.

“Kürdistan’a defolsun gitsinler ” söyleminin HDP’li veya değil Kürtlerde oluşturduğu karşılığın çok entegre edici olmadığını azıcık bu işlere kafa yoran herkes görür. İstanbul’da ikinci seçim niye bu kadar dramatik sonuç verdi?

Bunun yanında Abdullah Öcalan ya da Osman Öcalan’ın seçim arefesinde Cumhur İttifakı lehinde “kullanımı” siyasi rant söz konusu olduğunda işlerin nasıl rayından çıkacağı algısını ortaya çıkarmıştır.

Sonuç itibariyle bir sorun var. HDP, Kandil, İmralı ve oraya akan oylar….. Geniş Kürt toplumu… Diğer partilerdeki Kürt temsili… Suriye ve Irak’taki Kürtler… Kürtler’in Türkler veya Türkiye’deki başka etnik aidiyetlerle her türlü karışmışlığı…

Bu tablo içinden bir ahenk çıkarabilecek miyiz? Yoksa siyasi hercümerç içinde dışardan kurgulanan savrulma türbülansına mahkum mu olacağız?

Gündelik siyasi hesaplardan kurtulup “Türkiye ahengi” inşa edecek siyasi akıl!

Nerede?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Vatandaş 02 Ekim 2019 15:23
Hiç kimse bu sistemde 2. tur olduğunu bilmiyormuş gibi davranıyor.Ahmet Bey hiç kimse 50+1 almasa ne olur ençok oy alan iki kişi ikinci tura kalıyor.Hem böylece seçmen düzeyinde birleşme gerçekleşir daha güzel değil mi.Şimdi ittifak ile tepede birleşme ama altta seçmen seviyesinde ise anlaşmazlık var.Asıl sakatlık ittifakın olmasıdır.Varsın ittifak olmasın ikinci turda vatandaş bir kişi üzerinde ittifak eder.
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 09:30
Türkiye kürt gerceğini kabul etmeli. Imraliymış kandilmiş geçinbunlurı bu sorunu yaratan halki onlarin kuçagina iten sebeplere bakip ona çözüm üretmek lazim. Demirtasi ve bazi kisileri sudan bahanelerlr tutuklatmak iktidarin acizligidir. Bu ülkede pkkyi da yaratan devlet içindeki bazi hainlerdir kürtleri pkk nin kucagina atanda. Devlet kurtleri pkk nin saffindan kendi safina geçirecek projeler üzerine çalismalar yapmalidir. Bu ulkede yikmak kolay yapmak zordur. Hala birileri milleti bütunleştirme yerine parçalama çalısiyor hala parcalamak dısta ve içte birilerinin isine yariyor.
Murat Doğrusöz 02 Ekim 2019 18:56
0
Kürt meselesi için yazılmış en doğru yorum.Geçmişte hain sayılabilecek,bazı Devlet yöneticisi ve yetkilileri Kürtleri resmen pkk'ın kucağına itti.Şu an Devletin yapması gereken 09.30 yorumcusunun söylediği gibi Kürt Halkını pkk destekçiliğinden kurtarmaktır.Kurtarmanın yolu da,Kürtlerin hakkını vermek ve Devlet'e güven duymalarını sağlamaktan geçer.Bunu da bir lütuf olarak değil,beraber yaşamanın bir gereği olarak yapmalıdır.Eğer birlikte yaşayacaksak,bu bir gün muhakkak yapılacaktır.Önemli olan o zaman 'Bunlar yapılacaktı da,bugüne kadar biz bu tezekleri niye yedik' dememek
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 00:14
Hocam bu zamlar altında açlık sefalet içinden türkiye ahengi çıkmaz. Şu zamlara bi el atıverseniz.neden işin bu ekonomik boyutuna girmiyorsunuz. Herşey en sonunda gelip ekonomiye dayanıyor. Millet açken siz ve sizin gibilerin dediğini dinlemez
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 21:30
toplumsal sınıflaşmayı artırmak kutuplaşmayı artırmak akp menfaatine oluşmaya başlayınca sıkıntı yoktu fakat rüzgar tersine döndü akp azınlıkta kaldı fakat süleyman soylu aynen devam ediyor furya ya çünkü orda yüzde on yedi oy potansiyeli var süleyman soylu eriyen akp dağılımında kendi seçmen kitlesini korumak istiyor akp içindeki muhazakar miliyetçileri akp bitikten sonra kendi oluşturacağı partiye kaydırmak istiyor akp falan umrunda değil babacan, davutoğlu ve soylu arada giden damat olacak hadi hayırlısı akp yüzde 3 ile 4 yıl içinde berat beye hayırlı olsun
KARAR OKURUGulizar 01 Ekim 2019 20:41
AKP islami çizgisinden vazgecmekle kalmadı. Dindarların sosyete düşkünü,para düşkünü,gösteriş budalası ve kibirli bir gurup olduğunu topluma ilan etti. AKP gibi Müslüman olmaktansa deist olurum diyen binlerce insan çoğaldı. Bu korkunç tehlikenin vebalini hangi makam, hangi para, hangi şöhret verebilir.CHP böyle bir tehlikeyi ayarlayamazdı. Korkardı bu toplum bize düşman olur derdi.Bunlarin böyle derdi hiç yokmuş. Toplum adalet sadakat doğruluk ve yolsuzluktan korkan titreyen idareci istiyor. Köprüyle yolla ne karın doyuyor nede mutlu olunuyor.Hepsi milletin cebinden rızasızca alındı. ???????
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 19:21
Kürt değilim. Ama aklı selim Kürtler'in İmamoğlu'nda ortak nokta bulduğunu görüyorum. Kürt olmaya bile gerek yok, aklı selim olmak yeterli. Dua ile kalın.
Karar okuru 01 Ekim 2019 16:28
İllegal bir bir yapının savunucusu nasıl legal olur.illegal yapının işlediği bütün suçların ortağıdır.üstelik bu, sözüm ona legal yapının işlediği bunca halt varken,bu yapıyı cici gösrermek hangi akla sığar.
TURANA DOĞRU 01 Ekim 2019 15:18
''TURAN KONFEDERASYONU''NDA Türklerede Kürtlerede Bulgarlarada Macarlarada, Çerkese, Tatara, Hazara,Avara TURANİ Tüm kavimlere yer var. YÖNETİM MERKEZİ İSTANBUL OLAN TURAN KONFEDERASYONU ŞART.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 15:18
Akp nin türkiye ye verdiği zararı hdp asla veremez... tüm kural kanun kaideler yok oldu
ömer faruk 01 Ekim 2019 14:57
chp türkleri ne kadar temsıl ediyorsa, hdp de kürtleri o kadar temsıl ediyor.
Asım 01 Ekim 2019 14:34
ahir ömründe müktesabatını zayi etmeye değermi bu kalem şehveti.savruldun devam ediyorsun,yandaş deyip geçeceksin değilim,sizi değer sayıp,değerlerin hırpalanmasına yokolmasına üzülüyorum.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 14:11
Hdp yi pkk ile eş tutmak 6 milyon insanın pkk 'ya oy verdiği sonucunu doğurur. Umarım ne dedigimi ak parti mhp ve iyi parti anlamıştır. Ya da siyasi kaygısı olmayan devlet aklı anlasın.
Denizci Alperen 01 Ekim 2019 13:33
Çocukluğumdan beri Ülkücüyüm Mhp Gençlik kollarında,Mçp de Bbp de çalıştım halihazırda İyi Partiye oy veriyoruz. Millet ittifakı herkes için Türkiye için çok değerli bir zamanlar Akp'nin yaptığını şimdi Millet ittifakı olarak yapmaya çalışıyor, Alternatif cenahta bu kafada Akp Mhp olduğu sürece İyi Partiye oy veren, hayatları ateş çemberinden geçmiş,en yakın kandaşlarını toprağa vermekten okullarına gidememiş, geçen zaman içinde bu kardeş kavgasının getirisini ve götürüsünü de sorgulamış Ülkücüleri bundan böyle kimse kandıramaz, aldatamaz Onlar ne zaman ne yapacaklarını gayet iyi bilirler.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 12:56
Ben ülkücüyüm ve asla Kürt düşmanı değilim. Kuzey suriyeden Kürtleri kovup onların topraklarına Arapların yerleştirilmesini doğru bulmuyorum. Adalet hemde Evrensel anlam da adalet önceliğimdir. İttifak�kim bozar ise büyük vebal alır ve oy taşıyamaz. Yavuz ağıralioğlu ve Enver aysever gibi bozguncular bir an önce partilerden uzaklaşmalı
okur 01 Ekim 2019 14:58
5
zencilere karşı değilim ama siyahları sevmem
Araştırmacı 01 Ekim 2019 15:41
3
Yavuz Ağıralioğlu'na Bahçeli bile bozguncu diyemez.Bozgunculuğuna örnek ver.Kendisi şüphe götürmeyen bir Müslüman Türk evladıdır.
özgür 01 Ekim 2019 17:43
7
KARAR OKURU'NA Ülkücülüğün tanımını Rahmetli Başbuğ yapmıştır. O tanımı kabul edenlere ülkücü denir. Hiç kimse farklı yorumlayamaz!..Ülkücüler ırkçı değildir.Kuzey Suriyeden kimsenin kürtleri kovduğu yok..Orada PYD li PKKlı Çeşitli kavimlerden oluşan Türkiye düşmanları var..PKK zülmünden kaçıp Ülkemize sığınan o bölgenin asıl sahipleri masum kürtlerle araplar yerleştirilecek.Ülkücüyüm diyen birini!.. İçeride ki siyasi ittifaklardan ziyade dışarıdan ülkemize yapılacak saldırılar endişelendirmeli!..
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 12:42
En makul çözüm federasyon.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 12:24
Erdoğan, Faruk Çelik'in aracılığıyla nabız yokluyor. %50+1 Türkiye'yi yoruyormuş. İlk turda %40 düşünülmeliymiş. Burnunun önünü görmeyen, iki sene sonrasını hesaplayamayan, en önemlisi toplumsal değişime ayak uyduramayan Erdoğan'ı siyasi usta sananlar; alın size usta! Ey Faruk Çelik, Babacan hareketi partileştikten sonra %40 bile kurtarmaz sizi. Bir seneye kalmadan yeni bir öneriyle çıkarsınız karşımıza: Birinci turda %25’i alan seçilsin. Bu iş bitti. Eğer Türkiye'yi seviyorsanız, Erdoğan'a istifa etmesini ve ülkeyi aday olmadığı bir seçime götürmesini tavsiye edin.
Mustafa Soylutürk 01 Ekim 2019 12:22
İnsanın yumuşak karnı nefsi...İktidarların yumuşak karnı tekrar kazanmak...Devlet kendini ve vatandaşlarını kanunlarla hukuk içinde yumuşak karnı olanların şerrinden korur...Zira devlet kadife eldiven içinde çelik yumruktur...Türkler için devlet-i ebedi müddet yaşaması gereken bir kurumdur..Devlet hürriyet verir yalnız kendini yıkma yok etme hürriyetini hiç bir devlet vermediği gibi Türkiye Cumhuriyeti de vermez.Devletin yumuşak karnı değil hafızası vardır.......
Okur ve sorar 01 Ekim 2019 16:56
2
Osmanlı Devleti (Osmanlı İmparatorluğu mu deseydim acaba) kendini yıkma, yok etme hürriyetini nasıl verdi acaba? Şimdilerde Osmanlı gibi olmak isteyenlerin kulakları çınlasın! Tarih tekerrür eder mi dersiniz? Kimbilir? İçimizdeki beyinsizler yüzünden bizi helak eder misin Allahım? "Biz öncekileri helak etmedik mi?" (Mürselat 16)
Faik Güleçyüz 01 Ekim 2019 11:50
Ülkemizde;"Kürt sorunu çözülmeden,demokrasi olmaz.Demokrasi olmadan,Kürt sorunu çözülemez" Bunun için ön şart;PKK'nın Türkiye'de silâhlı mücadeleyi bırakmasıdır.Bu konuda irade;Kandil ve İmralı'dadır. HDP'nin yapabileceği birşey yoktur.Sayın Selâhattin Demirtaş günahsız ve haksız yere hapiste yatıyor.Selâm ve sevgilerimle.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 11:40
Hdp denen partinin pkk ile ilişkili olduğunu sağır sultan biliyor. Dağa çıkan gençleri geri getirmek için anaları, hatta devlet Hdp kapısında bekliyor. Fakat ne hikmetse bu hdp kapatılmıyor. Ama iş birilerini terörist ilan etmeye gelince eline silah bile almamış tek mermi armamış yüzbinlerce insan hapislerde çürütülüyor. ilginç yav.
Ali baba 01 Ekim 2019 11:02
Kibris Tûrklerine Hak gôrdûgûmûzû, Kûrd halkinada Hak gôrmeliyiz, Kibris Tûrklerinin , Bagimsizlik, Konfederal Devlet, Federasyonundan,Hak hukukundan bahset, Sira KÛRD,lere geldimi, yok et tirnak gibiyiz gûlerler adama,ôyle cart, curt,kivirma YOK , Dik duracagiz, dik, Filistinliler için istedigin Haklari Kûrdler içinde isteyeceksin, Dik duracagiz Dik, Kivirmayacagiz
KARAR OKURUYUM 2 01 Ekim 2019 10:54
seçim hükümetinde bakan oluyor, 2019 yılında asgari ücretlilerinden kesilen vergilerden oluşan bütçeden 92 milyon 238 bin lira yardım alıyor. Tam teşhis edilip adı konulmayan hastalık için hastaya uygulanan tedavi hem hastaya hem SGK ya zarar verir. Bu işleri çözmek köşe yazarı ve okurdan önce protokol ağalarına ve çakarlı prenslere düşmektedir. Nerede devlet aklı? Beyler bu fakir millet size niçin yüksek maaş ödüyor, hiç düşüyor musunuz?
KARAR OKURUYUM 1 01 Ekim 2019 10:54
En büyük eksiğimiz bir şeyin adını koyamamak. Terör sorunu, Güneydoğu sorunu, Kürt sorunu gibi. Başörtüsü sorunu, Türban sorunu gibi. Paralel yapı, Fetö gibi. HDP nedir? Deve mi? Kuş mu? Deve kuşu mu? At mı? Eşek mi? Katır mı? Devletin başı HDP lilerle görüşmüyor, mesafe koyuyor, HDP vebalı muamelesi görüyor bir taraftan da HDP liler meclis başkan vekilliği yapıyor, meclisi yönetiyor,
adem sayduman 01 Ekim 2019 09:12
Sayın hocam Yeniden Refah Partisi ve Fatih Erbakan bu sistemde anahtar parti olacaktır. Kasım ayında olağan büyük kongremizi yapacağız. Bir baksanız lütfen. Saygılarımla
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 12:41
1
Ancak bahçeli gibi bir stepne olur
KARAR OKURUGulizar 01 Ekim 2019 20:42
1
Erbakan hocanın yerini tutamaz AKP zihniyetinde birisi Fatih bey para aşığı. Erbakan hocam gönüllerden hiç çıkmadı o dehaydı. Rabbim rahmet etsin .
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 08:41
PKK olmasa HDP ile ittifak kolaylaşacak, demokratik adımların önü açılacak. PKK olayı eli kolu bağlıyor.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 08:29
Bu ülkede yaşayanların,türk-kürt vb. diye bir problemi yok.Siyasilerin rant,makam vb. derdi var.Hdp'li bir il başkanı hapse girince,ne avukat ve de ne kendisini ve ailesini ziyaret etmeyen partilileri gerçeği var.Nerde dava.!Dava-mava yok..Bi tarafları yusuf yriniusuf diyen rantçı,makamcı ve cerbezeli,art niyetli dışarıdan kurgulu bi avuç insan var Hdp'de..Ha o milletvekillerinin bir de gerçek niyet ve rantçı keselerini göremeyen masum ve temiz kalpli vatandaşların uykuda oluşları var..Allah kahretsin rantçı ve ahlaksız siyaset maşalarını ve doymaz iştahlarını..
Okur 01 Ekim 2019 07:33
Açıkçası, ben Türkiye´de Kandil´e oy verildiğini , hele hele „aktığını“ hiç sanmıyorum. Zira, HDP seçmeni, HDP ile PKK arasındaki farkı en net görebilen, bilen seçmen kesimidir. Seçimini de barışçıl, demokratik siyaset yönünde yaptığına şüphe yoktur. „İmralı“ya gelince. Anladığım, HDP Öcalan´ı, PKK´nın silah bırakıp kalıcı bir barışın sağlanmasında siyasi etkinliği olur diye önemsiyor. Yani Öcalan´dan bahsederken, PKK´yı övüyor değil. Hülasa, artık HDP´nin „Kandil“e, „İmralı“ya „mesafesi“nden, „ilişkisi“nden vs. bahsederken, somut konuşmakta çok yarar var.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 05:51
Sen hangi ittifakı hangi sebeblerle destekliyorsun? Kimlerle yan yana duruyorsun? Durduğun yerden memnun musun? 'PKK kürtlerin yegane temsilcisi 'değildir. PKK, taşerondur, İsrail 'in büyük israil projesinin taşeronudur Fetö ve benzerleri ne kadar dinin temsilcisi ise PKK da o kadar Kürdün temsilcisidir. Kürt'e en büyük zararı PKK, dine de Fetö ve benzerleri vermektedir. Bu konjüktürde (emperyal destek, meşrulaştırma çabaları, bilumum ihanet vs.)alıcılarının sayıca fazla olması gerçekliği değiştirmez PKK ile mücadele Kürt'le mücadele değildir, Türk 'ün değil bu ülkenin mücadelesidir.
Sn Taşgetiren o siyasi akıl maalesef ortalarda yok. Türkiye'nin ve kürtlerin kimlik sorunu var ve bu sorun çözülmeden Türkiye gelişip büyüyemez ve süper güç olamaz. Bu sorunun çözümü de her sorunumuz gibi demokrasiyi ve İslâmı doğru anlayıp içsellestirmemize bağlı. Kürt sorunu ancak bu şekilde çözülür. Aklı başında hiç kimsenin buna itirazi olmaz. Bence siz de bu yönde gayret göstermelisiniz. Islâm ve demokrasi çatısı altinda birlesilmeli ve herkesin kabul edebileceği yeni Kürt kimliği de Anayasal garanti altina alınmalıdır. Dış güçlere karşı birlesilmelidir. Akp bunu savunuyordu ama yapamadi.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 02:47
Bu durum HDP ve MHP 'ye yarar. En büyük zararı AKP'ye... Bu bir plandır iyi işliyor.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 07:07
0
Plan mlan yok. Koltuk kavgasi var. Koltugunu birakmak istemeyenlerle, koltugu kapmak istiyenler her yolu deniyor. Yani hersey mubah, yeter ki oylari artsin. Bazen ona, bazen buna yarar ama ulkeye cok buyuk zarar verir.
Karar Okuru 01 Ekim 2019 02:18
Bu coğrafyada akıl aramak!! Geçiniz. Bu insan malzemesinin coğrafyası medeniyete ulaşmada şansını kaybetti
Hersoy 01 Ekim 2019 01:46
Hdp “tekin” değil, çünkü Kandil ilişkisi var, ama “bebek katili” ve kardeşi çok “tekin”ler, partili c.başkanı alenen onların desteğine göz kırptı, sanki onların Kandil’le bağı yokmuş gibi, bildiğin papaz yorgan hikayesi, tabii ki anlayana...
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 12:58
0
İşe yarayacağını bilseler Öcalan Kardeşleri başdanışman bile yaparlar. Papaz yorgan hikayesi çok masum kalır.
Sayın yazar bir önceki yazınızda, iman ! ettigini sanan, müslüman kişilikten ! ve Müslüman toplumun çürümesinden bahsetmiştiniz, müslümanlık iddiasında, ama Hucurât- 13, ayete iman etmeyen biri elbette kürtleri yok sayacak, yok saydığı yetmeyecek birde türk sayacak. Örnek ; "Kârda yürümüş kart- kurt etmiş-dağ türkü ".Ayrıca ne demek ? " HDP, kandil, imralı ve oraya akan oylar " kürde ve iradesine illa bir kuyruk takmakmı gerekiyor, ...selâmlar
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 00:27
Birakin bu "disardan kurgulanan" safsatasini. Kurt vatandasina adil davranma, defol git Kurdistan'a diye ulkeden kov, sonra da disardan kurgu var, komplo var diye sikayet et. Yeter gayri.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 00:26
Toplumda Kürt-Türk diye bir ayrışma yok. Olmaz da... Milletin ahengi yerinde. Siyasiler de akıllı olsun. Onları da biz mi terbiye edeceğiz.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 07:01
2
Vatandasin en onemli gorevi devletine ceki duzen vermektir.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN