Back To Top
Beklediğim faiz bu değildi Merkez!

Beklediğim faiz bu değildi Merkez!

 - Son Güncelleme: 26.07.2019 Cuma 09:21
- A +

Yeni Başkan Uysal'a bir 'hoş geldin' yazısıyla seslenmiştim. Faizle mücadelede yetersiz kalmakla suçlanan selefi Çetinkaya'nın akıbetini hatırlatmış, "Bırak inadı Merkez" demiştim.

Uysal'ın Merkez Bankası, şeytanın bacağını kıracak ilk adımı attı. Faizleri 4,25 puan indirdi. Fakat bu muydu beklenen?

Düşüşün yıl sonuna kadar toplam 8-9 puana ulaşması öngörülüyor, Karar'ın popüler ekonomi yazarı İbrahim Kahveci'nin rivayetçisiyim.

Fikri takip sorumluluğu üstümdeyken sormasam olmaz; neden alıştıra alıştıra? Şok tedaviyle neşteri köküne atmak varken faiz illetine pansuman yapmak iyileşmeyi uzatmaz mı?

Ekonominin süreci yaymaya tahammülü  yok deniyor bir yandan. Eski başkan bu yüzden gitmedi mi?

Madem çözüm faiz, kaybettiğimiz zamanı da telafi edecek süratte bir acil müdahale daha etkili olmaz mıydı?

Elini titrek alıştırmamalı, toplamda 9 puan indirecekse hepsini birden indirmeli değil miydi MB?

Tek darbede güçlü bir operasyon, sanki bekleneni daha çok ve çabuk vermez miydi?

Biliyorsunuz; iktidarın faiz-enflasyon teorisine bir şans tanınmasından yanayım.

Ta iki sene öncesine dayanıyor bu görüşüm. "Ne duruyorsun Merkez" başlıklı bir yazıyla Merkez Bankası'nın faiz direnişini sorgulamaya başlamıştım.

Giden Başkan Cumhurbaşkanı'nın  uyarılarına kulak asmadı, yerine gelen beni dinlemese bile Cumhurbaşkanı'nın sözünden çıkmaz diye ummuştum.

Çetinkaya'nın yüzde 6.5'tan devraldığı enflasyonu yüzde 15.7'lerde bırakmasının nedeni yanlış faiz politikası mıydı, denemeden öğrenemiyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kanaati hiç değişmedi, 'faizin sebep, enflasyonun netice olduğu'nu düşünüyor hala.

Madem kanaatini koruyor ve 'MB bağımsızken iktidar ne yapsın denmeyip enflasyondaki kötüleşmelerin hesabı benden soruluyor' eleştirilerinde ısrarcı Cumhurbaşkanı...Ve madem Uysal, siyasi otoritenin koyduğu hedefleri gerçekleştirmek üzere oraya getirildi...Bu konuda bir görüş ayrılığı yaşamadığını, enflasyonu sıfırlamak için doğrusunun faizleri sıfırlamak olduğu tezini baştan kabul ettiğini varsayabiliriz.

Ayak direyen, zafiyet gösteren selefinin aksine, yüksek faiz heveslerini kan emici faiz lobisinin başına geçirmeye talip olan o.

Merkez'in faiz direnişi sona erdi, inadı kırıldı gerçi. Ama daha sert bir hamle, bir kararlılık gösterisi, piyasalara yeni Başkan'ın elinin ne kadar ağır olduğunu göstermeye yaramaz mıydı?

Aç gözlü faiz lobisine çalıştıkları suçlamasını yerle bir etmek tamamen Merkez'in elinde. Ne ki bu açılış, öngörüleri allak bullak edecek radikallikte olmadı. Siyaseten yükseltilegelen beklentilerin altında ve piyasaların önden satın aldığı marjların içinde yani iddialı teori karşısında cılız kaldı.

Enflasyondaki olası kötüleşmelerde sorumluluğu Merkez'in üstünden atacak gibi görünmüyor dolayısıyla son faiz oranları.

Başkan Uysal'a yönelttiğim o 'hoş geldin' sorusunu, izninizle tekrarlıyorum: İktidarın faiz ısrarı test edilmeden ‘nerede yanlış yaptığımız, sorunların ekonomi yönetiminden mi faiz lobisinden mi ya da dış müdahale ve oyunlardan mı kaynaklandığı’ nasıl açığa çıkacak?

Tartışmayı bitirecek şey belli...

"Bugün değilse ne zaman, haydi Merkez davran" diyerek noktalamıştım. Fakat bugün o gün değilmiş. 'Sakın geç kalma erken gel' bari!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 08:58
Herkes biliyor ki enflasyon ve yükselen faiz oranları kötü ekonomi yönetiminin sonucu. İyi ki bu ülkede sesini çıkaramayan bürokratlar var. Herkes biliyor -en çok da başkan- enflasyonda iyileşme olmadan faiz indirilmez. Ne diyelim öyleyse. Vurun yetkisi olup sorumlulugu olmayan! Bürokratlara.
hasan bayram 26 Temmuz 2019 16:35
geyik muhabbeti yapar gibi yazı yazmışsınız.
HACI MURAT 26 Temmuz 2019 15:44
Her ne kadar aksini söylemeye çalışsa da benim hissiyatım,Akif Beki'nin bu büyüklükte bir indirimi beklemediği yönünde.Yüzde sekiz-dokuz düşüş olacaksa bunun yüzde dört küsurunun bir seferde olması bence de pek az sayılmaz.
Garip 26 Temmuz 2019 15:42
Gelirimiz artacak,ürünler ucuzlayacak ve bollaşak mı? Evetse problem yok.
cumhur 26 Temmuz 2019 14:32
Ekonomi lafla düzelmez!Bunun belli kuralları vardır.Bu kurallara uymak zorundasınız.Eğer ki uyulmazsa çok kötü sonuçların olacağı bilinmelidir.Bırakın onlar konuşsun biz de dinleyelim...
Süheyl CALISKANOGLU 26 Temmuz 2019 13:49
"Bagimsiz'T.C.Merkez Bankasi bu gercek degil,kedimizi oyalamayalim bu gercek olmayan kelimelerle.Metazori Bagimli Saray Bankasi, verilen talimat (emir) mecburiyetinden dolayi,faizi biraz düsürdü,ikinci talimat(emir)Eylül ayinda gelecek,tekrar bu emir kayitzsiz sartsiz yerine getirilecegini kamu oyuna duyurulur.Bagimli Saray Bankasi Baskani:UYSAL(Bu isimde tam oturmus)(!)..
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 12:03
faizlobisi tamam, simdi , patates ,sogan , lobisinde sira. Bir de hep söylüyorum mısır lobisi işine de el atilmali misirin tanesi 2 tl olmuş. mısır lobisinin inine girilmeli artık reeyiis
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 11:32
Çok güzel bir yazı
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 11:13
Konu gırgıra getirilmeyecek kadar ciddi sayın yazar. Avrupa'da faizler eksiye evrilerek gidiyor. Enflasyon olmadığı için diyorlar. Fakat o faizi neden piyasalar değil de merkez Bankası belirler ? Hani serbest piyasa ekonomisi ?
misafir 26 Temmuz 2019 10:54
cumhurbaşkanımız dinlemeyecek bunlar. faizi sıfırlayıver nolacak ki. ben olsam sıfıra çekerdim.
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 12:35
1
Aynen. Niye sıfıra çekmiyoruz?
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 15:58
0
Hangi tür madde kullanıyorsunuz acaba? Gördüğüm kadarıyla çok etkili.
Erdoğan Yılmaz 26 Temmuz 2019 10:50
Güya dalga geçerek, kendini bilmiş pozlarına sokarak bir kıymet ifade edeceğini zannediyorsun herhalde yazık...
Mustafa 26 Temmuz 2019 10:49
Merdivenler tek tek inilir %4,25 faiz indirimi iyi bir indirim. Merkez bankası ile merkez giyimi karıştırmayın. "Gel vatandaş gel... Sezon sonu indirimi bunlar" gibi bir şey beklemek abesle iştigal. Merkez bankası gayet iyi bir indirim yapmıştır ve bunun arkası gelecektir
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 12:33
2
Niye tek seferde sıfıra indirmiyor? Engel ne? Faiz enflasyonun sebebi değil mi? Neyi bekliyor merkez bankası?
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 16:44
1
12:33, senin gibi ekonomi dehalarını zahir !
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 10:37
Eğer merkez bankası beklendiği gibi faizi yüzde 8 gibi düşürseydi dolar, ın yükselirdi
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 09:52
Keşke herkese 5.000 TL de maaş bağlasalar
Musto 26 Temmuz 2019 09:14
Körfez krizi sonrası saudi arabistanda iş yaparken krallık bozulan ekonomiyi düzeltmek için vatandaşlarına 1milyon riyal kredi verdi 900.000 riyal alıyorsun 1milyon riyal senet veriyorsun parayı alanlar fransız ortak bir bankaya % 10 faizle yatırdılar. Yıl sonu fransız bankasından aldıkları faizi cebe koyup devlet bankasından almış olduklari 900.000 riyali aynen ödediler banka 1milyonluk senediniz var dediysede krediyi alanlar şeriatla yönetilen bir ülkede faizmi olur diyerek ödemediler kral kuzu kuzu sineye çekti hele bir menfaatlara dokunda bak neler oluyor.
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 09:02
Alo Merkez, alo! O faizi indir, asabımı bozma. Enflasyona da bir el at, bak Tuik ne güzel düşürüyor, sen de düşür. Merkez, dolar nedir öyle almış başını gitmiş, tez onu da düşür. Ne bulduysan indir, düşür. (Türk tipi saray ekonomisi anlayışı)
Türk oğlu ! 26 Temmuz 2019 08:50
Şeyhimin dilleri, uzaktır yolları Açılmış gülleri, dermeye kim gelir ya hu
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 08:46
EnflSyonu indirmek icin faizi yuksek,siki para politikasi ve kamu maliyesini,yani harcamalarini tesvikleri vs yi dusuk tut ak demekBunun siyasi bedeli oy kaybi,siyaseten kaybetmek.onun yerine enflasyonu faizle iliskilendirmek kolay yolu.faiz sadece degiskenlerden biri.enflasyon inmeden faiz inmez ,bunu test ettik daha once yillarca.sicak para cekilince tekrar kur atagi tekrar faiz artislari.
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 06:06
Maşallah Sayın Beki anlamadığınız alan yok siyaset,spor,uluslararası ilişkiler, magazin,tarih birde bunların yanında ekonomi .Ayrıca madem radikal olacak tek sefer de bütün faizi sıfırlasın merkez.Ama siz de az değilsiniz.Bu senenin nobel ekonomi ödülüne göz diktiniz anlaşılan.
Süheyl CALISKANOGLU 26 Temmuz 2019 01:29
"Bagimsiz 'T.C.Merkez Bankasi,"ne istediniz de vermedik'prensiblerine sadik kalarak faizi indiriverdi,Sarayin "gözüne girmeyi bir cirpida'basardi Isi ehline vermenin ne manaya geldigini böylece bizler de ögrendik(!)
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 16:49
2
Aynı MB, geçen yıl Erdoğan'a rağmen faizi rekor seviyeye yükseltmişti, o zaman ne öğrenmiştin ?
? 26 Temmuz 2019 00:37
Hayrola,Akif kardeş bundan da bir eleştiri çıkarmışsın.İktisat prof ları diyorlar ki, Bu yıl faiz indirimi 600 baz puan, bunun geri kalanı da eylülde yapılır diyorlar.Faiz maliyet girdisidir fiyatlara yansır.bu sözü Erbakan çok kullanırdı hatırlatayım dedim.Nede olsa milli görüş lü yılların var.
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 09:15
2
Ilgili prof'lar muhtemelen kurun yukselecegini ve ilerleyen donemde enflasyon artisi olacagini da soyluyor. Bunu da dile getirin
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 12:31
1
Çok doğru ama niye peyderpey? Madem faiz maliyet unsuru, emirle bir kerede sıfırlayalım, olsun bitsin. Zaten dinen de caiz değil.
Tercih! 26 Temmuz 2019 21:25
0
Merdivenle inmek varken çatıdan mı atlıyorsun sen merak ettim
süleyman d. 26 Temmuz 2019 00:39
Bu aralar soy adlara dikkat ediyorum. Mesela M.B nin Politik baskılara çetin bir şekilde direnen "ÇETİNKAYA" ve yerine daha uyumlu olacağı beklentisiyle atanan "UYSAL" :)) Bunlar tamam da "BEKİ" ne demek acaba?
Mertırmaklı 26 Temmuz 2019 00:00
İktisatçı olmak ne kolaymış! Maaşallah.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN