Back To Top
Beni mahcup eden Bakan

Beni mahcup eden Bakan

 - Son Güncelleme: 07.12.2019 Cumartesi 11:28
- A +

Kaç kez eleştirdim Kültür ve Turizm Bakanlığını. Yurt dışında sergileri dolaşan bir sanatçıya sahip çıkmaktan daha önemli ne işleri olabilir diye.

19-12/06/ekran-resmi-2019-12-06-235557.png

Bırakın ülkenin dünyaya sanatla tanıtılmasına desteği, davete rağmen kültür ataşeleri lütfedip katılmıyordu bile.

Peç, Viyana derken şeytanın bacağı, Bakü’de kırılmıştı. Büyükelçi ve ataşe, Haydar Aliyev Müzesi’nde sergi açan Ahmet Güneştekin’i yalnız bırakmamıştı.

Ama önceki gün İstanbul’daki açılışta, tam da görmek istediğim düzeye taşındı bu ilgi.

Bakanlık, Mecidiyeköy Pilevneli Galeri’deki açılış gecesine resmen çıkarma yaptı.

Bakan Mehmet Ersoy şöyle bir uğramadı, sergiyi gezmeye ciddi vakit ayırdı.

Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan yemeğin sonuna dek kaldı.

Bakan danışmanı Tayfun Topal ile bakanlığın kıdemlilerinden Abdurrahman Çelik davetlilerle epey zaman geçirdi.

Olması gereken işte buydu.

İstanbul’un görüp göreceği en göz kamaştırıcı sergi açılışıydı. İş ve sanat dünyasından medyaya hatırı sayılır bir katılım vardı. İnanç Kıraç’la Murat Ülker’den Zülfü Livaneli’yle Sıla’ya kadar uzanan bir yelpaze...

Kültür Bakanlığı geri kalsa eksikliklerini kayda geçirir, çok ayıp ettiler diye, yine mesele yapmadan durmazdım.

En ağır eleştiriyi esirgemeyecekken ‘vazifeleri, tabii ki kaçırmayacaklar’ mantığıyla övgüyü çok görürsem o da benim ayıbım olur. Tebriği ve alkışı kesinlikle hak ettiler. Bakan Ersoy ve ekibini kutluyorum.

Güneştekin, başarı çıtasını bu sergiyle daha da yukarı çekti. Uzun süredir hazırlanıyordu. Yüze yakın eserle etkileyici bir koleksiyon sunuyor. 2 ay boyunca açık kalacak. Yolunuz düşerse takdir etmekten kendinizi alamayacaksınız, bahse girerim.

Mecidiyeköy’deki eski likör fabrikasını Türkiye’nin en büyük sergi alanına çeviren  ev sahibi Murat Pilevneli’nin de hakkını teslim etmemek olmaz. Yenilikçiliği ve vizyonuyla bir ilki daha başardı. Piyasalardaki durgunluğun kötü vurduğu, herkesin frene bastığı bir zamanda sanat camiasına canlılık ve hareket getirdi. Küçülerek köşeye çekilip işlerin açılmasını beklemek yerine büyütmeyi seçti, can suyu verir gibi.

Mekan göşterişli, içini dolduran sergi göz alıcı...

Fakat bu görkemli takdimde arkasındaki sponsorun da payı inkar edilemez. DAAX Corporation’ın patronu Hassan Gozal, Türkiye’nin Viyana ve Bakü’de sanatla temsil edildiği sergilere de katkı veren isimdi. Örnek alınsın, özendirici olsun diye anmadan geçmemeye özen gösteriyorum.

İç karartıcı gündemlerden sıkıldı daraldıysanız, teneffüse ihtiyacınız varsa soluğu
Pilevneli Galeri’de alın, havanız değişecek.

 

Neredesiniz ey Anadolu bacıları!

Tarihteki ilk kadın birliği Anadolu’da kuruldu diye Bacıyan-ı Rum’la iftihar eden AK Partili kadınlar, Nihal Olçok’a yapılanlara ne diyor? Razılar mı, onaylıyorlar mı?

İkisini de önemsediğim için Star yazarı Sibel Eraslan’la AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin geliyor mesela aklıma...

Sırf fikrini, tercihini, partisini beğendiremedi, iktidarla ters düştü, Davutoğlu’nun kuracağı partiye katıldı diye kadına yönelik psikolojik şiddetin dik alasına maruz kalıyor.

Hem de kendileri gibi başörtülü bir kadına, hem de şehit annesi bir kadına yönelen bu hayasız akını içlerine sindiriyorlar mı?

Şu kadarcık tanıyorsam, bu ağzı bozuk kampanyadan rahatsız olmamalarına imkan, ihtimal yok. Ama durdurmak için neden kıllarını bile kıpırdatmıyorlar?

Güçleri yetmeyebilir durdurmaya. Fakat kınamama, bir ‘yapmayın etmeyin, ayıptır, bu kadar da çirkeflik olmaz’ lafı bile etmemenin mazereti olabilir mi?

İster karalama saldırılarıyla, ister küfür ve hakaretle, ister kadına yönelik şiddetle mücadele adına deyin...İsterseniz insanlığı partiler üstü tutmak, siyasi çıkarların ve görüş ayrılıklarının önüne koymak adına deyin...Ya da hemcins dayanışması veya başörtülüler ortak paydası adına...Ne adına derseniz deyin, ses vermeleri gerekmez miydi?

Ağzına bakılan muhafakazar kadınların, ağızlarını dahi açmadan, elden ne gelir çaresizliğiyle izlemesini ben de hayretle izliyorum.

Sözlerinin tesirine mi güvenmiyorlar? Ben güveniyorum oysa, boşa gitmez emin olsunlar.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 09:45
AKPli kadinlarin dünyasi erkek egemen ve itaat! Çalisma, Aile ve Sosyal Yardim bakanligindan baska yüksek görev verildi mi partice onlara? Endonezya'da Maliye Bakani kadin.Ticaret Bakani kadindi. Türkiye'de 17 senedir tablo tam tersi.Çocuk gelinlere yol açan ve imam nikahini resmilestiren kanunlara evet oyu verenler onlar degil mi?
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 09:35
Bir de bakanin yaninda üst düzey görevli bir kadin olsa idi.Silme erkek bir heyetle gelmis, ayip!
Timur 07 Aralık 2019 16:47
Bakin Ispanyada Turizim ülkesi. Su anda durumu icler acisi. Ekilebilir topraklarinin 3/4 cöllesme tehlikesiyle karsi karsiya. Cünkü zamaninda tabii kaynaklarini hoyratca kullandilar. Antalyanin icme suyu nasil saglaniyor. Akdeniz sahil seridi yok edilmustir. Yer alti sulari yok edilmistir. Bir kac orta boylu nehir daha ne kadar akdenizin suyunu karsilaya bilecek acaba. Türkiyenin ekilebilir alanlarinin cogu cöllesme yolunda. Tarim ve Turizim bakanligi buna karsi ne önlem aliyorlar?
KARAR OKURU 07 Aralık 2019 15:50
Akif Beki, Nihal Hanım’a gösterilen tepkinin Parti Meselesi olmadığını bilmeyecek kadar akılsız olduğunuzu düşünmüyorum, aksine her şeyin farkındasınız. Hanımefendinin anlamsız söz ve tavırları; damdan düşer gibi ani ve gereksiz çıkışları hepimizi rahatsız etmiştir! Ülkesi için daha çocuk yaşta şehit olan TAYYİP Evladımızın hatırına cevap vermiyoruz.. Elbette en çok anaların yüreği yanar! FAKAT Şehit analarından daha vakur duruş beklenir...
Süheyl CALISKANOGLU 07 Aralık 2019 14:28
Otelleri olan,Turizm Bakani,Hastaneleri olan Saglik Bakani,Okullari olan Egitim Bakani olabiliyor,Türkiye'de!..Fazla söze gerek var mi?Böyle bir baska ülke var mi? Dünya'da sadece,bunu bilmek isterdim..
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 16:55
0
Cuk olmuş bu soru filler tepinir cimler ezilir
KARAR OKURU 07 Aralık 2019 14:26
Patron bakanı pohpoh layacağınıza Sosyal Adalet Endeksi: Türkiye 41 ülke arasında neden 40’ıncı sırada sorumlusu kimler siz bunu yazın. Bırakın bu kambur edebiyatı, bunu herkes yapıyor Allah rızası için biraz farkınız olsun.ahiretinize yatırım yapın patronlara, üstünlere değil!
Turizm şirketi sahibi Devletin bakanı yapılıyor gazeteciler milleti uyutuyor! Biraz gazeteci ahlakınız varsa konu çok! 1)Tatil ve haftasonu iş kanunu düzenlemesi.2)Kültürel etkinlik seferberliği.3)Sosyal yardım.4)Sosyal konut.5)işsizlik maaşı. Bir düşünün bakalım bu başlıklar size neyi ifade ediyor. Görelim gazeteciliğinizi, bilginizi, ölçünüzü! Belki yeni partiler sizi okuyordur parti programlarına koyarlarda bu ülkenin insanına bir faydanız olur.halk cahil olabilir ama aydınlanmanın önünde engel olmamak gerek!Gazetecilik halkın sigortasıdır!Görevinizi yapın!Turizm şirketi patronunu övmeyin!!
KARAR OKURU 07 Aralık 2019 13:33
Ne Anadolu bacılığı ne Anadolu analığı kaldı sayın yazar çıkara ters düşmeyene kadar kimseden gık yok!!! Bu memlekette kadın olmak anne olmak hele şehit annesi olmak kıymetti mesela...şehit annesiysen en kıymetlini bu memleket için soğuk toprağa gömdüysen ve her anne gibi evladının sıcacık gözleri yerine buz gibi toprağa bakıyorsan bırakın siyasi çizgiyi değiştirdi diye bunlara maruz kalmayı küfretse eyvallah demek o toprak altındaki ciğer pareye saygının şanındandır!! Korkusuzca yapmayın etmeyin deyin be bacılar!!!
KARAR OKURU 07 Aralık 2019 13:08
Ancak kendı yandaşlarına bir şey olursa sesleri çıkar, Biz ne zaman bu hale geldik, Önerler,musalar, derken ağzımızı dahi açamaz olduk
KARAR OKURU 07 Aralık 2019 13:00
Ah ah çok geç olacak demek isterdim ama geç oldu ve sebep oluyorlar artık insanların İslamiyet ten soğumalarına “ hak koruyucu İslamiyet “in yıkılmasına illa cumhur başkanımız mı önce konuşacak yapmayın etmeyin diye kendi karekteri ne olacak...
KARAR OKURU 07 Aralık 2019 12:48
Yıldıray bey,Akp li olmanın insanda yarattığı tahribatı,ülkemiz yıkılırken acı bir şekilde görecek ve hissedeceksiniz.
KARAR OKURU 07 Aralık 2019 12:19
Boşuna bekliyorsun sayın Beki. Böyle duruşlar bizim topraklarda çıkmaz. O asil milletlerin işi. Bizimkilerin hepsi çıkarcı ve menfaatçi. Faydası yoksa ses de vermezler. İnsanlıktan da nasiplerini almamış çoğu. Düşene de iki tekme vururlar. Bu hep böyle olmuştur. Nazlı Ilıcak’a örneğin Merve Kavakçı geçmiş olsun bile demedi. Bu topraklarda vefa diye bir şey bulamazsın. Öyle bir semt varmış ama. Peh.
KARAR OKURU 07 Aralık 2019 11:58
Her iki hanımefendi bu güne kadar yapılan bütün yanlışlara karşı geldiler. Mesela memur alımlarında yapılan torpiller için ülkeyi ayağa kaldırdılar. Ahlaki yozlaşma ve gelir adaletsizliği için grev yaptılar. Buna da sıra gelir elbet......
karar okuru 07 Aralık 2019 10:33
Anlatılanlar,yapılanlar görevleridir.Önemli olan ekstra, insanımız için bir şey yapılıyor mu?Yeni güzellikler kazandırıyor mu?Hep aynı olayları konuşuyoruz.Daha güzellerini konuşmaya ,yapmaya ne başlayacağız.
KARAR OKURU 07 Aralık 2019 10:19
Turizm Bakanı; hani yunan adalarına onların tabiriyle "içkili" kruise gemisi işleten, kaçak hotel arazilerini imar barışı ile hanesine geçiren bakan. Muhalif görüşlü diye birçok sanatçının konserlerini iptal ettiren bakan. Kalsın Akif bey...
KARAR OKURU 07 Aralık 2019 09:11
Meral aksenere yapilani ruhsuz sekilde izleyenlerin bugun yapilanlara ne demesini istiyorsunuz anlamadim?!!! Siz once daha ağırlarını yaşayanların hakkını savunun!bu ülke iftiracı ahlaksız kaynıyor! Siz ne yapıyorsunuz? Sergi salonu gezen bakan güzellemesi! Memleketin hakikaten halinden haberdar mısınız anlayamadım!
Menderes YILDIRIM 07 Aralık 2019 09:10
Akif Bey; Ülkemizde Kanunlar + Genelgeler GÖSTERMELİK var mı, var demek için dir. Ülkemiz de TURİZM gelişsin, BÜYÜSÜN istenir ama kimse KANUNLARI uygulamaz. Çalışma Bakanlığı tarafından USTALIK belgeleri olmayanlar o işi yapamaz deniliyor. Oysa Turizm gibi HASSAS konularda keşke ustalık belgesi yerine, TURİZM okullarından MEZUN BİLGİLİ ve EĞİTİMLİ personeller dışında çalıştırılamaz dense, hem okullu gençlerimiz eğitimini aldıkları işleri yapacak, hem ülke turizmi kazanacak. Akif Bey, Ucuz olsun mantığı ile Turizm Nasılsa, Turizm Bakanı ve Bakanlığı da öyledir. Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 07 Aralık 2019 09:01
Akif Bey; "Beni Mahcup Eden Bakan" demişsiniz. Turizm Bakanlığı sadece AKP zamanında değil son 30 yılda TURUZİM İSTATİSDİK Bakanlığına dönüşmüştür. Şu kadar TURİST geldi + Şu Kadar Döviz Bıraktılar + Bir Önceki döneme göre şu kadar arttı demek için var. Son 30 yıldır istisnasız tüm siyasi partiler partililerini İŞE ALMAK yerine dönüşmüştür. Geçi sadece Turizm bakanlığı değil tüm bakanlıklar ve kurumlar " PARTİLİSİNİ + YAKININI + Vb. işe alayım rahat etsinler mantığından öteye gidemediği için yazınızdaki EKSİKLİKLER VE HATALARIN olması artık doğal sayılıyor. Saygılarımla
KARAR OKURU 07 Aralık 2019 08:39
Abi sizin gazetede mesela bugün hep erkekler yazmış. Bu da ayrımcılık değil midir?
KARAR OKURU 07 Aralık 2019 08:10
Sayın beki onlar reisten izin almadan a diyemez değilmi tepki gostersin
misafir 07 Aralık 2019 00:34
her gün şu kadını yazıpta neden linç ettiriyorsunuz sayın beki.birazda siz insaf edin.gündemden çıkarın.zaten o yazdığınız 2013 öncesi olçoktu.2013-2016 nihal süleymanoğlu oldu.2016 dan sonra nedense gene olçok soyadını kullanmaya başlarken niyetini az çok belli etmiş.şehit annesi olarak vakur bir duruş sergilemek varken siyasete meze olmayı seçmesi eleştirilecektir çok.bence nihal süleymanoğlu hakkında artık yazmasanız daha çok yardım etmiş olursunuz kadına.
adem kıral 07 Aralık 2019 11:37
5
misafir isimli yorumcu sende insanlığın i ..si olsa şu kadın diye başlamazsın saygısız ve ahlak gitmiş şu kadın dediklerinden birisi doğurdu seni sen galiba başka bir dine inanıyorsun islam değil islamda ahlak ve adalet varda
KARAR OKURU 07 Aralık 2019 12:02
4
Doğru! şehit annesi odasına çekilip ağlamalı..... Zaten dinimize göre kadının konuşması ayıptır günahtır haramdır!!!!!!!!!
KARAR OKURU 07 Aralık 2019 12:35
4
Tabii görünmez olsun, vakur bir duruşla süs gibi dursun istersiniz. Siyaset yapmasın kimseye laf etmesin, hakkı savunmasın istersiniz. Ama o sizin karar vereceğiniz bir şey değil. Nihal Olçok’un da siyaset yapma hakkı var. Ve yapacak. Hem de siyaset eskilerine nasıl yapılacağını çok güzel gösterecek. Siyasete meze derken siyasetten ne anladığınızı da çok güzel ifade etmişsiniz. Yiyici takımın yaptığı siyaset. Ama farklı bir kulvardan geliyor görünüyor kendisi. Acısını çekerek geldi bu duruma. İki yüzlü siyaseti görerek ve yaşayarak. Sadece başarı dilemek düşer herkese. Susturmaya çalışmak deği
demircan 07 Aralık 2019 18:46
3
madem misafirsin misafirliğini bil.ya edebli ol ya da o dilini tut. dua et misafirsin.
KARAR OKURUYUM 07 Aralık 2019 00:22
Haksız olan başörtüsü yasağı sırasında çok konuşan başörtülü yazarlar, A Ka Pe yönetimi döneminde dut yemiş bülbüle döndüler, lal oldular. Ya kendine Müslümanlar ya da eeee ne yapalım sapı bizden diye düşünüyorlar. İki şıkta kötü.
KARAR OKURU 07 Aralık 2019 10:11
2
Basörtüsüyle müslümanligin zerre kadar baglantisi yok.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN