Back To Top
FETÖ’yle mücadelede isabet oranı

FETÖ’yle mücadelede isabet oranı

 - Son Güncelleme: 16.07.2019 Salı 09:00
- A +

Üç yıl önce başlayan darbe girişimi soruşturmalarının yüzde 92’si bir mahkemede karara bağlandı. Yüzde 8’i ise devam ediyor. Bitenler, yüzde 54’ü için mahkumiyetle sonuçlandı. Yargılananların yüzde 38’ine beraat çıktı. Yüzde 8’inde ise cezaya yer olmadığına hükmedildi.

Temyizden geçip tamamlanmadıklarından hepsi kesinleşmiş karar da değil. Temyizdeki bozulma istatistikleri dikkate alındığında, mahkumiyet kararlarındaki isabet oranının yüzde 54’ten daha da aşağılara düşmesi sürpriz olmaz.

Dünkü Hürriyet’te Sedat Ergin, FETÖ davalarıyla ilgili son istatistiklerin detaylı  dökümünü veriyordu.

Eskiden İsmet Berkan yapardı bu takibi. Arşivden baktım, en son 2013’te, yine Adalet Bakanlığı verilerine dayanarak istatistikleri yorumlamış.

Özeti şöyle: 2013’te her yüz soruşturmadan sadece 49’u davaya dönüşmüş. Yargılanan sanıkların da yalnızca 20’si için mahkumiyete bağlanmış. Ve bunlardan ancak 14’ü temyizde onanarak kesinleşmiş.

2013 ile 2019 yargısı arasındakı temel farkı hatırlatmama gerek yok sanırım. Bugün bir ‘FETÖ yargısı’ndan söz ediliyorsa, o yargı 2013’te gücünün zirvesindeydi. Ve bırakın terör örgütü uzantısı olarak görülmeyi, o gün yargıya çöken çeteleşmenin adı henüz ‘paralel yapı’ olarak dahi resmiyet kazanmamıştı.

Bugünkü yargının hakim özelliği ise her fırsatta vurgulandığı üzere anti-FETÖ’cü karakteridir.

Gerçi yargının 2013 genel performansı ile 2019 FETÖ’yle mücadele performansını kıyaslamak, FETÖ yargısı ile FETÖ’yle mücadele yargısı arasındaki farkı tam vermez bize.  Onun için, kurunun yanında yaşın da kumpasla yakıldığı, FETÖ’nün özel ajandayla yürüttüğü yargılamalara bakmak gerek.

Fakat kötü misal emsal alınamayacağına göre, bugünkü yargıyı FETÖ’nün yargı çetesiyle kıyaslamak da çok yanıltıcı olacaktır.

FETÖ’nün de yapmış olması, FETÖ’yle mücadele ederken kurunun yanında yaşın da yakılmasını haklılaştırmaz, yargıyı sopa gibi kullanmanın mazereti olamaz, masum hayatların karartılması bu gerekçeyle meşrulaştırılamaz.

Yani doğrusu, adaletin o günkü genel karnesine nispetle bugünkü FETÖ’yle mücadele notunu ölçmektir. Böyle bir mukayese bize ne mi gösteriyor?

Melun darbe teşebbüsünden bu yana, kabaca 500 bin kişi FETÖ’den gözaltına alınıp adli işlem gördü, 400 bini soruşturma geçirdi, 130 bin kişi KHK ile kamudan ihraç edildi, savcılıklarda 142 bin dosya oluşturuldu. Bunlardan darbeye fiilen katılmakla ilgili soruşturmaların hepsi sonuçlandı. Sadece bu dosyalara istinaden açılan dava sayısı 289. Genelde 154 bin kişi hakkında halen devam eden soruşturma, ilgili tüm davalarda 78 bin sanık, cezaevlerinde de 30 bin hükümlü ve tutuklu bulunuyor...

Fakat toplamda soruşturma dosyalarının ne kadarı bir davaya dönüştü, ne kadarı kovuşturmaya gerek görülmeden takipsizlikle sonuçlandı, yürüyen süreçlerden dolayı kesin oranı çıkaramıyoruz. Yine de salt idari kararla işten atılanlar  ve yargılanmaksızın takipsizlik alanların kitleselliği, bu oranın epey yüksek olduğunu gösteriyor.

Gelelim, yargının 2013’teki genel isabet oranlarıyla 2019’da sadece FETÖ darbe davalarındaki kararlarının isabet oranlarını karşılaştırmaya...

O gün Türkiye’de yargılanan her yüz kişiden ortalama 40’ı mahkumiyet aldı ve sadece 28’i temyizde onandı.

Bugün FETÖ darbe girişiminden yargılanan her yüz kişiden ortalama 54’ü suçlu bulundu, 46’sı ise suçsuz. Verilen cezaların ne kadarı temyizden dönecek, o da belirsiz.

Kılıktan kılığa girme taktikleri, kripto kamuflajıyla saklanma başarıları ve takiyeci sinsilikleri mücadelede kuruyu yaştan ayırmayı zorlaştırıyor, kabul.

Ancak, FETÖ’yle mücadelenjn nihai başarısı da kurunun yaştan ayırt edilip edilememesine bağlı.

Soruşturma ve kovuşturmalarda elekten deve geçirilmesi, ‘atın çuvala, masumsa ispatlayan aklanır’ keyfilikleriyle üstüne gidilmesi FETÖ’ye yarar, mücadeleye değil.

Davalar sulandırılır, insaf ve izana sığmayacak mağduriyetlere yol açılırsa  vicdanlardan geri dönmez mi?

15 Temmuz şehitleri, adalet ve demokrasi adına canlarını feda etti. Direniş kahramanlarımızın hatırasını yaşatmak ve yüceltmek için slogan atmaktan daha iyisini yapabiliriz.

FETÖ’yü hak, hukuk tanımayan yöntemleriyle birlikte bertaraf etmeyi savunmaktan geçiyor o da.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 23:14
Darbeden 1 hafta sonra sorgusuz sualsiz savunmam alinmadan sucum soylenmeden ihrac oldum ne adli ne idari sorusturma yok asil beni atan mudur onlardandi goze girmek icin benim gibi 5 kisiyi atti sonra kendiside gorevden alindi ama olan bize oldu dusunceden hasta oldum inanin isyerinde fetoyu kotuleyen devletin yaninda olan bunu dile getirenleri attilar yanarimda buna yanarim oyun icinde oyun
süleyman d. 16 Temmuz 2019 22:32
Sanırım ihale: Emin Çölaşan,Kasım Gülek ve İsmet İnönü'ye kalacak ???
sabır 16 Temmuz 2019 21:27
Elimize aldığımız turnusol kağıdını sıvının içine daldırır asitik veya bazik olduğunu anlarız.Suçlu ile suçsuzu ayıracak bir turnusol kağıdı henüz geliştirilmedi yargılamalar süreç gerektiriyor.Bu yargılamalar yapılması gerekiyor ortada bir darbe olayı ve bunları yöneten sivil imamlar var.Önemli olan adalet tecelli etmesi,emin olun günahsız bir insan varsa haksız şekilde üzülmüşse vicdanımız kanar.Bunları mahkemelerin bitiminde göreceğiz.Ergenekon olayında da insanlar yıllarca hapis yattı süreç sonunda beraat etti.Elbette tazminat almaları hakları.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 20:51
Elekten deve geçtiği vakidir.Her kurumdan FETÖ cü çıktı siyaset ten çıkmaması Adalet ve kalkınma partisinin bu konuda güçsüz yada isteksiz olduğu sonucunu gösteriyor.FETÖ nün deşifresinin ikinci aşaması sanırım farklı ve güçlü iktidarla gerçekleşmesi mümkün olabilecek.O zamana kadar ortada delil kalırsa yada yeni yapılanmayla başedilemez hâle gelirse neler olur hayal edemiyorum.
Vehbi 16 Temmuz 2019 20:46
Fetöcülüğü rakamlara indirgemenin hazin vaziyeti....
Pisman 16 Temmuz 2019 20:34
Herkes pisman olacak! Gun gelecek, Feto virusunu NEDEN imha etmedik diye istisnasiz herkes pisman olacak
Süheyl CALISKANOGLU 16 Temmuz 2019 19:21
Ali Özlü Beye,acil sifalar diliyorum,herseyin gönlünce olmasini diliyorum,selamlari sunuyorum..
Karar okuru 16 Temmuz 2019 17:57
Davaların isabet oranı ne demek.maçtaki isabetli pasmı bu.Bu da bir başka itibarsızlaştırma şekli.
Ali özlü 16 Temmuz 2019 16:37
Bylock suçlamasıyla Khk ile öğretmenlikten ihraç edildim.2 yıl yargılama sonucu berat ettim.görevime de iade edildim.ama bu süreçte çektiğim sıkıntilar nedeniyle kanser oldum ve KANSER TEDAVİSİ görüyorum.Ben hakkımı mahşere bıraktım.Kurunun yanımda yaşı da yakanlar benim de vebalimi çeksinler
metn 16 Temmuz 2019 12:54
kurunun yanında yaşın da yakılmaması için ve kendini bu kadar kamufle eden, takiyye yapan örgüt üyelerini temizlemek için, kılı kırk yarmak gerekmezmiydi. Atın çuvala sonra bakarız rahatlığı ile binlerce insan çoluk çocuk mağdur edildi.Nerede İslami duyarlılık?
E.K 16 Temmuz 2019 12:54
Din taciri Gulencileri devlet kurumlarina alni secdeye geliyor diye dolduran Akp idi..Sagir sultan bile bunu biliyordu..Akp isin siyasi ayagina dokunmuyor, cunki kendine dokunacak..Fetoculerin temizlenme oranini mevcut durumda olcebilmek mumkun degil...Ai izi it izi birbirine karismis...
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 12:14
2002 ve 2013 yillari arasi milli guvenlik kurulu tutanaklari aciklansin. Bu cemaatin risklerinden soz edilmis mi? Edildigi halde sumen alti edenleri vatandas olarak bilmek istiyorum.
karar okuru 16 Temmuz 2019 11:48
Fetönün (Yani Nato(ABD) gladyosunun) siyasi ayağı çözülmeden hiçbir yere varılacağına inanmıyorum.Mehmet Ağarın söylediği bir söz vardı.Tuğlanın birini çekseniz bütün duvar çöker.Mehmet Ağar tuğlayı oynatmadı duvarda çökmedi ve bir yıl hapishanede (Kısa süreli tatil diyelim) kaldı çıktı.Kendisine kahraman deniliyorda.Yakınıda AKP de yanılmıyorsam milletvekili oldu.Bizim bildiğimiz zannımca tuğlanın toz zerreciğidir.Tabii insanlar kullanıldığını her zaman bilemez.Bir işe iyi niyetle girersin sonu karanlık çıkabilir.Aman dikkat derim ben.
Gazete okuru 16 Temmuz 2019 11:27
FETÖ ülkedeki yargıyı, adalet sistemini ve kardeşliği dinamitlemiştir. Ülkemizin zeki ve yetişmiş insan gücünü devşirerek heba olmasına neden olmuştur. Ancak örgütle mücadelede eşeği dövemeyen semerini döver misali Allah rızası ümidiyle yapıya destek veren binlerce insan gereksiz yere cezalandırılmıştır. Cezalandırılması gereken asıl beyin takımı yurt dışında yeni hainlikler peşinde gününü gün etmektedir. Bülent Arınç bile 15 Temmuzda bunların iç yüzünü tam anladığını söylerken yıllar önce kişilerin Allah rızası umuduyla yaptıklarından dolayı cezalandırılması adalet değil zulümdür.
Ccc 16 Temmuz 2019 10:47
1997 den beri kardinal olduğu nu söyleyen ve küfreden birisi olarak şahsım feto den ihraç edildim 3 yıl dır devlet beni inceledi sonuç wi fi den bir feto pici bylock a girmiş adalet maalesef böyle şimdi de göreve iade bekliyorum
Özkan 16 Temmuz 2019 10:31
Biraz daha cesur sayın yazar biraz daha ...Fikir adamı olmanın bedeli bu ülkede çok zor ... 3 yıl kadar geciktiniz 1000000 larca insan devletine ve milletine küstü sizin gibi fikir adamları zamanında konuşmadılar diye ...ve bunların tamamı eğitimli insan
HERMES 16 Temmuz 2019 10:14
Kaç sene geçmiş, hapis yatmış-yatmamış ve sonunda beraat etmiş veya takipsizlik kararı verilmiş(yani Fetö'çü olmadığı tescillenmiş) kim varsa devlet özür dilemeli ve onlar mahkemeye basvurmadan acilen maddi-manevi bir tazminat miktari belirleyip odemelidir, bunların cogu bütün yaşadıklarına rağmen devlete tazminat davası açmanın vicdanen rahatsızlığını duymakta, basvuran varsada komik tazminata hukmedebilmekte. O surecte aileleriyle birlikte yasadiklari seylerin telafisi mumkun degil ama en azından bir teselli. Gercek devlet budur.
Khk lı 16 Temmuz 2019 09:34
Bana cevap hakkı doğdu Geçmişte 1 yıllık sendika üyeliğim olması sebebiyle meslekten ihraç edildim darbenin ilk günlerinde karışıklıkla gözaltına alındım 17 gün gözaltı 15 ay tutukluluk 15 ay sonra iddianame Hazırlandı ilk duruşmada serbest toplam 33 ay süren yargılama sonucunda Savcı beratımı talep etti Hakimler oy birliği ile beratıma karar verdiler yani devlet Pardon dedi bu Sendikanın kurulmasını �çişleri Bakanlığı onaylamış Milli Eğitim Bakanlığı okullara duyurmuş hazine Bakanlığı da benim adıma aidat ödemiştir şimdi 3 Bakanlığın fark edemediğini Ben fark etmedim diye bunu mu hak ettim
Sabır! 16 Temmuz 2019 22:27
0
Yeni bir olay gazetelere yansıdı bir mahrem imam sürekli bir üst teğmeni rahatsız ediyor.Üst teğmenin babası,Bu mahrem imamı evlerinin önünde dövüyor teğmenin babası,oğlunu elinden tutup durumu ilgililere anlatıyor.Üst teğmenin ifadesi alınıyor.Üst teğmen bildiklerini anlatıyor.Serbest bırakılıyor beraat ediyor.Derneklerine üye olduğuna göre bunları tanıyorsun.Hatalı olduklarına inanıyormusun?Önemli olan bu?Geçmiş olsun.Amaç kimseyi cezalandırmak değil.Herkes hatasını anlayıp,pişmanız diyebilse,kimseye zarar vermemişlerse beraat etseler.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 09:15
Bu hain darbede şehit olan kardeşlerimizin yerinde rahat ve yaralananlarımızın "vatan sağolsun bu fedakarlığa değdi " diyecekleri bir yargılama oldu mu sizce
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 12:51
3
AKP ikitdara geldiğinde karşısında Atatürkçü, katı laik, dinle sorunlu bir bürokrasiyle(ordur ,sezer, anayasa mahkemesi,yargıtay vb. ) karşılaştı.İktidara gelmişlerdi ama muktedir olamadılar.Bu aşamada devreye cemaat dediğimiz ve muhafazakar çevrede eğitimli insanlar yetiştiriyor diye sempati duyulan cemaat bürokrasisi girdi ve iktidar da denize düşen yılana sarılır misali bunlara sarıldı.Sonrası malum.Evet iktidarın büyük sorumluluğu var ama Tayyip erdoğandan başkası bu fetö belasından bizi kurtaramazdı.Eğer tayyibin yaptığını başka bir iktidar yapsaydı(CHP mesela) müslümanlara zülüm edili
Karar okuru 16 Temmuz 2019 07:31
Sayın Akif BEKİ! Şu ana kadar FETÖ'den 515 bin kişi işlem görmüş. 400 bini soruşturma geçirdi. Soruşturma geçirenler hangi konular sebebiyle soruşturma geçirdi? Yargılananlar ve yargılanmaya devam edenler hangi sebeplerden yargılanmaya devam etmekteler? Maddeler halinde sıralansa da okurlarda bilse iyi olmaz mı? Bakalım neler çıkacak....
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 09:57
1
Soruşturma falan yok. Geçen gittim hakkında dosya var ama içeriği göstermiyoruz dedi savcı. Neden dedim, uğraştırma beni dedi. Nasıl bir soruşturma ise artık. Kağıt üzerinde sadece, kanıt yok, ifade yok.
? 16 Temmuz 2019 07:25
Şüpheliler yakalanmış,Emniyette Adliyede ne yapılması gerekiyorsa o yapılıyor.Yakalananlardan kimisi emniyette kimisi adliyede serbest bırakılıyor.Kim ister suçsuz insanı tutuklamayı?Ne Ak partisi ister nede hakimler.Yanlışlarda yapılabilir,düzeltme mekanizmaları işler.Adliyede bitmiyor olay,bölge,yargıtay,anayasa mahkemeleri var.orada da adalet tecelli etmemişse insan hakları mahkemesi var.Bence bizim işimiz değil bunlar.
.......... 16 Temmuz 2019 08:37
3
2019 türkiyesinde bu zihniyette insanlar yaşıyor..şaşırıyorum doğrusu..
Karar Okuru 16 Temmuz 2019 09:13
1
Evet darbe en önemli kişi yakalanıp hemen salınıyor. Ya kasıt var ya da ahmaklık. Cemaatin her faaliyetine en önde katılmış insanların bugün neredeyse esas suçlu olan kendilerinden başka her kesimi suçluyorlar. Ne istedilerse verenleri ne yapacağız. Bu ülke artık pek iflah etmez orta doğuda hakettiği yere düştü!!
Karar okuru 16 Temmuz 2019 09:13
2
Doğru! (?) sizinde dediğiniz gibi "Adliyede bitmiyor olay,bölge,yargıtay,anayasa mahkemeleri var.orada da adalet tecelli etmemişse insan hakları mahkemesi var." - Fakat son durak olan İnsan Hakları Mahkemesine gelinceye kadar 6 yıl geçiyor ve o mağdur ve yakınlarının maddi manevi iflahı kesiliyor....
Cevaplayan 16 Temmuz 2019 23:08
0
? işaretli yorumcuyu tanımam. Zaten kendisi de adını bilmiyor sanırım. Onun için adı yerine ? koymuş. Bu kendini bilemeyeni gözünün üstünde kaşı var diyerek ihbar etsem, fetöcüdür desem ve gözaltına alınsa, aylarca (yıllarca mı deseydim acaba) hapiste mahkemesinin sonuçlanmasını beklese yine de aynı şekilde düşünür mü acaba ?
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 06:54
Sayin yazar Ahkam kesmek kolay da Munafikla ugrasmak kolay degil. Siz onlari bilmezsinjz ben bilirim. Hakimler savcilar ne yapsin.. Fetocular hep munafikti surekli iki yuzluluk surekli dalavere. Allah serlerinden korusun. Devleti milleti hukumeti..
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 09:54
1
Ahirette görülecek kim münafık kim değil. Gerçek ve sağlam İmanı olan tereddüt etmez, inandığı gibi yaşamaya devam eder. Lakin imanı zayıf olanlar için durum farklı. Onlar güçlü kim ise oraya mitili atar, haklı olan çok önemli değildir onlar için.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 10:23
1
Bir gazeteciye siz onlari bilmezsinjz ben bilirim diyen biri bu yapı içinde üst yerlerde olmalı. İtirafçı mısınız, kimlerdensiniz? Yok iş sadece gazete aboneliği, kurban bağışıyla, akrabalarla sınırlıysa ülkenin yarısından çoğu onları şahsen biliyor.
Duran Helvasız 16 Temmuz 2019 15:23
3
Okur okura giydiriyor gibi görünse de FETTOŞ trolü tribüne oynuyor. Kimi kandırmayı düşünüyorsun? Soru çalıp iş buldun, hakkın olmayan mevkilere getirildin, başkalarının önünü kestin. Mülahham mülahham gezdin, münafık münafık ahkâm kesiyorsun deseler kıyameri koparıtsın. Bütün bunların niçin, senin başına geldiği hususunda bir endişen oldu mu? Devlet deve gibidir, neresi doğru ki deseler, ihanetler sevaba mı dönüşecek? Allah intikam alıcıların en azizidir. Herkes ettiğini bulur. Bulsun da.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 09:07
1
Münafık: kalpten inanmadığı halde inandığını söyleyen. Şu şartlar da insanların kalbini yarıp münafık olup olmadıklarını ölçen bir parametremiz olmadığına göre neye göre hüküm vereceğiz. Zanna göre. Sorsam müslüman mısın diye hakaret kabul edersin. Peki hucurat suresinde zandan kaçının ayeti ne olacak. Bu insanlara sorsan hiç tereddüt etmeden kurunun yanında yaşta yanacak derler peki o yaş sen olsaydın! Devletimiz sağolsun tabi ki yanlış yapabilir diyebilecek misin? Hadi ordan
KARAR OKURU D 16 Temmuz 2019 05:47
Fetoyle Mucadele Yargisi demek yerine Akp yargisi deseniz daha dogru olurdu.cunki bu yargı sadece fetoyle değil muhalif herkesle mücadele ediyor.
Mert 16 Temmuz 2019 04:04
Düşünce hiçbir zaman suç olmamalı. Bu kadar kişi suçlu olamaz. Darbeye kim direct olarak katilmissa onlar yargılanmalı. Ben inanıyorum ki bu insanların hiçbiri darbeye destek vermek istemezdi vede vermediler. Yazılarınızı begenerek okuyan birisiyim. Fakat bu yazinizda devletin yargilama kriterinin ne olduğunu belirtmemenize rağmen, bu yargılamalara karşı görüş belirtmiyorsunuz. Darbeye katılmayan herkes masum ve suçsuzdur.
Matci 16 Temmuz 2019 03:46
Devlet bütün tarikat ve cemaatleri kapatmalı. Yoksa insanlar ilerde benim gibi mağduriyet yasayabilirler..
Süheyl CALISKANOGLU 16 Temmuz 2019 13:36
0
Devlet bütün tarikat ve cemaatleri kapatmaz,gücü yeter mi?Bunlarla "ters düsmek'islerine gelmez,onlarin oy "fabrikalari'bu tarikat ve cemaatler,iyi gecinmek isterler.Istanbul seciminde Binali Yildirim bunlarin "ayagina kadar gitmeyi'tercih etmedi mi ?
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 00:44
Sayın Beki, bazı şeyler ahirette çözülecek. Bugün az kurunun yanında üzerine benzin döküp çok yaş yakanlar, mahşer günü ıslak ıslak yanacaklar demektir. Onlara bile bile destek verenler de öyle. Hepimiz bir imtihandan geçiyoruz. Kimimiz sabır, kimimiz merhamet, kimimiz adalet sınavları veriyoruz. Sabreden, merhametle muamele eden, adil olan kazanır. Aksi davrananlar dünyada kazansa bile ahiretlerini yitirir, onlar için ne büyük kayıp. Gerçek adaletin olmadığı yerde felaketler, musibetler eksik olmaz. Adil olun ey hakimler...
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 00:23
ONLARCA FETÖCÜ TANIYORUM. büyük kısmı soruşturma geçirdi.adli takibat geçirmeyenler sadece sempati duyanlar var. Oturup konuşup tartışıyorum. Hala HAKLI OLDUKLARI na dair İNANCIN YIKILMADIĞINI GÖRÜYORUM. (düşmanı YIKMANIN en kolay yolu haklı olduğuna dair inancın yıkılması ile OLUR) hala bu soytarıya kainat imanı mehdi gözüyle bakıyorlar.bu örgütün yabancı servislerle ilişkisi sapkın İNANCIN yıkılması,yaptıkları sahtekarlıklarla ilgili calışmar yeterli değil.devletin istihbarat kaynakları var bunları neden meydana çıkaramıyor.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 00:15
Bir çok bilge insan hukuk sürecinin düzgün işletilmesi için çareler ariyor. Ortada mağdur çok azdır. Merak etmeyin bunların en küçüğü bile fetöcüktür onları biraz taniyorsam. Birçoğu hala kehanet bekleyip evlere kapanıp okumalara devam ediyor. Kolay pes etmezler. Okadar çok ınsan tanıyorum ki bunlardan dava uğruna alakasız alakasız evlilikler yaptılar. Yazık oldu milletin evlatlarına. Hala pişman olup done ne çok rastlamadım .tek söyledikleri biz birşey yapmadık. Biz yaptık sanki. Bunlara akıl sır ermez. Çünkü hiç birinde akil kalmadı. Kiraya verilen akıl herşey yapabilir. Hala çok tehllikeli.
Karar Okuru 16 Temmuz 2019 09:22
4
Dindarmış gibi görünen camianın neredeyse tamamında aklı kiraya verme vardır. Yoksa herkese terörist diyip seçim uğruna baş teröriste mektup yazdırıp, kırmızı bültenle aranan teröristi devlet televizyonuna çıkarma çaresiliğine düşmüş bir zihniyetin peşinden gidermi aklını kiraya vermeyen
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN