Back To Top
Muhafazakar mahalleye nasıl sokuluyor CHP?

Muhafazakar mahalleye nasıl sokuluyor CHP?

- A +

Bu Ramazan'ın en ilginç iftarına, geçtiğimiz cumartesi Üsküdar’da katıldım. “Kılıçdaroğlu, Hakkı Savunanlar Platformu’nun ev sahipliğinde Kürt camiasının önde gelenleri, meleler ve şeyhlerle iftar yaptı” şeklindeki haberlere konu olan iftar... 

Yer Üsküdar, düzenleyen Hakkı Savunanlar Platformu, konukları da Kürt meleler ve şeyhler diye tanımlanınca anlamışsınızdır. AK Parti tabanı olarak görülecek tipik bir muhafazakar mahalle topluluğundan bahsediyoruz.  

Akşam boyunca dikkatle etrafı süzdüm. Kılıçdaroğlu ve beraberindeki CHP heyetiyle kaynaşabilecekler miydi? Önyargı barometreleri neyi gösteriyordu, bir kırılma var mıydı? Buzlar eriyor muydu, eriyecek gibi miydi?  

İlk gözlemimi aktarıyorum. Mehmet Bekaroğlu’yla aynı masadaydım. Kendi mahallesinde olmanın rahatlığı vardı üstünde. Misafir değil ağırlayan taraf edasındaydı. Baktım sağında solunda oturan hemşehrilerim de evlerinde, aile bireyleriyle iftardaymış gibi davranıyor... 

Ama asıl sürpriz, CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun gördüğü alakaydı.  

Sürpriz diyorum, çünkü üzerinde özel çalışılmış, yoğun yıpratma kampanyalarına maruz kalmıştı. Ezan, cami ve din düşmanlığı dahil ‘CeHaPe zihniyeti’ diye şeytanlaştırılan ne varsa hepsini temsil edecek kadar ‘öcü’leştirilmişti. Hedef olduğu bütün bu yaftalamardan sonra muhafazakar mahallede sokağa dahi çıkamaması gerekmez miydi? Fakat nerede, hiç yabancılık çekmedi... İftarın yıldızı gibi dolaştı ortada. Yakın ve sıcak bir ilgiyle karşılandı. Her gören selfie çektirmek istedi. Hatta bir ara Bekaroğlu’na takılarak hava bile attı ‘ne dersen de, seviyorlar beni işte, uğraşma boşuna’ diye... Şakayla karışık söyledi ama oradakilere kendini anlatma ve kabul ettirme ihtiyacı hissetmediği kesin. ‘Karalama saldırılarıydı onlar, ben o değilim’ bile dedirtmediler. 

Başka bir masada Sezgin Tanrıkulu vardı. İlgiden başını kaldıramıyordu. Ayaküstü iki laf etmeye gittim, selfie talepleriyle kaç kez bölündü hatırlamıyorum. 

Kılıçdaroğlu ile İmamoğlu’nun reytinglerini paylaşmama gerek bile kalmadan anlatabildim sanırım. 

Kılıçdaroğlu, kendi partilileriyle buluşsa bu kadar hakim olurdu ortama. Ne onlar ne de Kılıçdaroğlu birbirini yadırgadı. Bir uyumsuzluk emaresi, adı konamayan tuhaf bir gerginlik, aşılamayan gizli duvarlar da mı sezilmez, yakalayamadım. 

İmamoğlu Saadet’in iftarındaydı, geç geldi ama geldi ve gayreti büyük bir memnuniyetle karşılandı. Popülaritesini tarife ihtiyaç olmasa gerek. Mahallenin öz evladı gibi kucaklandığını söylemeye de... 

Ne örülen kamp duvarları, ne ideolojik dolduruşlar, ne nefret ve düşmanlık söylemleri, ne kimlik siyasetinin zehirli dili... Böyle buluşmaları önlemek için sınırlara konan hiçbir psikolojik bariyer çalışmadı o iftarda. Hiçbiri, muhafazakar toplulukla mimli CHP’lilerin birbirlerine uzanıp tokalaşmasını, konuşmasını engellemedi. Ayrıştırma ve dışlama siyaseti işe yaramadı, kan uyuşmazlığından karşılıklı reddetmedi bünyeler bu birlikteliği. Hem de ortalık bunca kızıştırılmış, bileylenmiş ve harlanıyorken yan yana gelebildiler. 

Üç soruyla bitiriyorum. 

Bir... Ayrıştırıcı bombardımana ve kurulan barikatlara rağmen karşıt mahalleler çatışmıyor, yanaşmaya ve iç içe geçmeye başlıyorsa... AK Parti ile CHP tabanları arasında bir geçişkenlik baş gösteriyorsa... Bu kimin başarısıdır? Aşırı dozla kutuplaştırma siyasetinin iflasına, o denizin bittiğine, o silahın artık ters teptiğine mi delalettir? Yoksa CHP’nin, değişerek önyargıların üstesinden gelebildiğine mi işaret? Veya ikisi birden mi? 

İki... Şu halde, adını ağza almayı yasaklayıp İmamoğlu’ndan sadece ‘CHP adayı’ diye bahsettiniz diyelim. Alerjik reaksiyon uyandırarak muhafazakar seçmeni kendisinden uzaklaştırıp tekrar AK Parti adayına döndürmeyi tetiklemeye yeter mi? 

Ve üç... ‘Biz gidersek CeHaPe öcüsü gelir’ korkutmacasıyla mahalleye ölümü gösterip sıtmaya razı etme taktiği bu saatten sonra tutar mı, başarı şansı nedir? 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 07 Haziran 2019 04:28
Allah Teala'nın kanunları ile hukmetmedikce kim gelirse gelsin farketmez. Secim zamanı hangi camide namaz kılıp Kur'an okuduklarını izleriz seçimden sonra nerde eğlenip tatil yaptıklarını .... Baslarinizi kumlardan çıkarın artık ha a partisi ha b partisi . Allah'ın hükümleri ile hukmetmeyen kendine müslümanlar ... Şimdiye kadar verdiğim oylardan dolayı Rabbim beni affetsin.
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 10:14
Vay ne, CHP ne imiş de bilmiyormuşuz. Seçimden sonra maske düşer. Az kaldı.
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 12:46
4. Soruyu da ben sorayım. Düşmanımın düşmanı dostumdur misali "ortak düşmanda" birleşme değil midir? Seçimden sonra herkes aslına rücu edecektir!
KARAR OKURU 30 Mayıs 2019 13:36
Diyorum ki yazar vardır, tarafdır, tarafını tutar, tarafını yükseltir, taraf olmadıklarını da hep eleştirir. Yine diyorumki Yazar vardır, tarafsız değildir, mutlaka ama mutlaka bir dünya görüşü vardır, ve o görüşü benimseyip onun tarafında olur. Ama demekki birde kuzu postuna bürünmüş olanlar var, ve daha fazla onları görmeye başladık. Ne dersin beki.
Mustafa ALSANCAK 30 Mayıs 2019 09:46
Muhterem Akif BEKI BEY! Çok güzel bir analız ve insanlar arası münasebetlerin pozitif düşünce ile görme yeteceğinizle iftar sofrasını sanki yanınızda olmuş kadar yaşatmış oluyorsunuz. Hiç gereksiz yere toplumumuzu kutuplara ayıran aşırı fanatiklerin bu insanın içini ferahlatan yazınızı okumasını isterdim. Çoğuzamaninsanlsr arasındaki sert sürtüşmeler birbirlerini tanımamslarındanile gelmektedir. Bugün İmamoğlunun halkla olan münasebetlerindeki Güler yüzü bile barışçıl kibarlığı bile siyasi havayı yumuşatmış durumda.
Sertap Çulhaoğlu 29 Mayıs 2019 23:28
Her partide Alevi Sünni milliyetçi Türkçü Kürtçü sosyalist hatta liberal bile var. Pragmatist bile var. Dünün a partilisi bakıyorsun bugün b partili oldu. Buna ne diyeceğiz. A b olunca niyet ve amel mi değişiyor. Partiler din değildir.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 23:20
Partiler tarikat değildir.Her partide iyisi var kötüsü var.Kötüler çıkar için kendini gizlerler.Gizlemek en kötüsü.Sinsi suskun olacağıma mert konuşan olurum. Dindarlık kisvesi altında siyaset yapmak vebali, sorumluluğu olan bir konu. Siyaset cambazlık,taktik, kurnazlık çok yüzlülük gerektirir. Dini argüman kullanmadı diye kimse din dışına çıktı diye aforoz edilemez. Kutuplaşmaya gerek yok. İktidara yakın olan olduğu gibi muhalefette olan da olacaktır. Hizipçilik toplumu böler.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 23:03
Kim ağzını açsa Türkiye’nin nüfusunun%99’u müslüman derler.Mantıki olarak demek ki CHP de müslümandır.Hepimiz aynı kumaştınız.DP kurucuları Adnan Menderesler falan zaten CHP milletvekiliyken DP’yi kurdular.Kimimizin dayısı, amcası...illaki CHP ile illiyet bağı olmuş.Bir nehirdeki aynı suyla iki defa yıkanamayız.Köprünün altında çok sular aktı.Kimseyi şeytanlaştırmaya gerek yok.Çağ ve anlayışlar değişiyor.Ben yeni kuşağım.Geçmiş beni besleyen değil an ve gelecektir beni yönlendiren.Çoğu ideolojiler bitti. Yeni sayfa gözardı edilmemeli.
KARAR OKURU ahs 30 Mayıs 2019 07:59
0
Süper bir yorum, İnşAllah çoğalır bu anlayış. Çok ihtiyacımız var
Lokman 29 Mayıs 2019 21:34
Kandildeki teröristler için yere izmarit bile atmıyorlar güzellemesini yapan gazeteci geldi aklıma bir anda bu yazıyı okuyunca. Sayın Akif bey, Kaftancıoğlu ile muhabbetinize varsa inandığınız Allahınız tuttuğunuz orucunuzu kabul etsin şeklinde mi başladı?
karar okuru 29 Mayıs 2019 18:20
Yarabbi bir aferin uğruna ne güneşler batıyor!
karadağ 29 Mayıs 2019 17:54
istediğimiz sorudan başlayabiliyor muyuz sayın Beki. 1-karşı mahallede nesıl davranacaklarını öğrendiler.. biraz zaman aldı ama öğrendiler. 2. İstanbullu düşünsün.. diyemem... sura yüklendiler kanaati hasıl olmuş bende. naçizane... 3- Kaftancıoğlu gibi tarafı ve tavrı net olan birine yaptığınız güzellemeden sonra , diyecek hiçbirşeyim yok sayın Beki.. şiraze problemi diyorum başkada bişey demiyorum....
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 10:11
1
Sayın yorumcu. Çok güzel özetlemiş.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 17:21
Canan Kaftancıoğlu ndan bir mümin yaratmak ey iktidar hırsı sen nelere kadirsin...
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 17:17
Gunumuzde Gezi zekalilar hendekciler ve fetoculer Müslümanlığı en iyi temsil edenlerdir desen çok süper olacaktı.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 11:17
Din bizim inhisarimizdadir diyenler durumun hiçde oyle olmadigini anlamaya basladilar.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 11:11
Kaftancıoğlu için yafta dedikten sonrasını okumaya değer bulmadım. Kusura bakmayın
KARAR OKURUM 29 Mayıs 2019 10:29
Türkiye'de muhafazakar kelimesi gerçek anlamından çok uzakta, yalnızca kutuplaştırma amaçlı kullanılıyor. Muhafazakar; dünya malına tamah etmeyen, manevi dünyası zengin, ahlâkı muhafaza etmek isteyen, bozulan insani değerlerden rahatsız olan, mümin olduğunu başka müminlere değil Allah'a gösteren insandır. Kaç kişi gördünüz böyle?
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 16:47
0
Muhafazakarim diyende gormedim. Muslumanim diyen de arada.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 10:16
Çünkü siyaset sahnesine İYİ parti diye bir parti girdi. Ve siyaset dilinin sürekli yumuşatılmasına çalıştı. Chp ile ittifak yaptı. Milliyetçi muhafazakar bir partiyle seküler bir partinin ortak degerlerde birleşebilecegini gösterdi. Ayrıştırma siyasetini degil birleştirici dilin kullanımını savundu. Şimdi eger saadetle chp aynı degerlerde buluşabiliyorsa bunda iyi partinin savundugu dilin etkisi büyüktür.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 09:57
Sizi Hiç bir zaman kabul etmeyecek adamları ovmeyi bırakın artık. Gelin çalışıp birbirimizi düzelte lim inşaallah
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 19:23
0
onlari hic bir zaman kabul etmeyecek bir kisinin yorumu. mevlana gel ne olursan ol gel. dedigini duysan gurur duyarsin Hz peygamber en azili dusmaninkn evine 70 kez gitmis dense içinden hayranlik gecer ama bunlar sana bana örnek baskasina degil
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 19:59
0
Siz biz dili ile birlikte ne düzelir insallah..!
KARAR OKURU 30 Mayıs 2019 01:22
0
Sizin düzelecek haliniz kaldı mı acaba? Bu düzelme numarası da seçim kazanana kadar. Her seçim sonrasında daha bir azgınlaşıp bozularak yola devam!.. Dur diyen olmadığı sürece çürümeniz devam edecek. Her yere de bulaştırıyorsunuz o çürüklüğü. Sen de biliyorsun samimi olmadığını. Her şey köprüyü geçene kadar.
nefs e esirdir insan, 29 Mayıs 2019 10:00
muhterem beki, bizim mahallede muhabbet ebedidir lakin şartlar mevcuddur ve parti ayrıcalığımız hiç olamaz, gönül herkese kabildir. bunların biri dahi terkedilse üzer bizi, yanımızda saf duramaz,bunu bilirsin. peki nedir bunlar. kul hakkı yeme, el aç iken sen tok olma, istişare içinde ol, bilerek ve menfaat için yalan deme, gönül kırma, iftira atma, hak edene hakkını teslim et, hataları ört, liyakat üzere ol, kendini üstün görme,çıkarcı olma, zekat ver ve zekatı hakkıyla kullan , israf haramdır etme, kula kulluk yapma.
Maraşlı 29 Mayıs 2019 09:26
Çok basit aslında; yaptıklarından dolayı kendilerinden soğuttular. Halk da gidecek başka yerler aradı. Tam bu esnada da chp de on yılların laiklik, aşırı devletçilik, darbeciliğe varan tehditler gibi sakat siyasetinden farklı bir siyaset gördüler.. bu da onlara yaklaştırdı.
Şahin Azaklı 29 Mayıs 2019 09:10
Tozpembe bir tablo. Ne güzel. Şunu unutmamak gerek ama. Chp denilen parti kurulduğu günden bugüne bu milletin inançları ve değerleri ile kavgalıdır. Düzeleciğini ummak saflık olur. Bugün yapılanlar klasik seçim atraksiyonlarından başka bir şey değil. Fetö nün şia dan aldığı takiyye taktiği icra ediliyor. İktidar ele geçince gerçek kimlikleri ortaya çıkar. Muhaliflik yapacağım derken bunları da unutmamak lazım. AKP nin de ıslah olmayacağı aşikar olduğuna göre. Yeni bir şey söylemek lazım cancağazım. Yoksa herşey çok daha kötü olacak
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 14:36
1
Babacan ve ekibini görmek istiyorum
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 09:07
Mahalleleriniz bir oldu artık
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 09:06
Chp' orada gördüğü bu ilgi afrinde vurduğumuz tokatın, el bab'da indirdiğimiz yumruğun sonucudur. Yoksa Kürt meselesinde zerre kadar faydası olmayan chp hdp sempatizanları tarafından niye el üstünde tutuluyor
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 20:11
0
Zaten siz hep yumruklar ve tokatlarsiniz sizde illahi ve insani adalet ne arar.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 08:33
Bunlar aslında Kemal Kılıçdaroğlunun başarısıdır . CHP nin başına geçtiğinden beri gerek başörtüsü konusundaki tutumu gerekse diğer diğer konulardaki tutumu takdiri hak ediyor . Ancak CHP o kadar bu konularda yıpranmıştı ki Kılıçdaroğlunun söylemleri inandırıcı bulunmamıştı. Yeni yeni inandırıcılık kazandı. Kendilerini tebrik ederim
ati 29 Mayıs 2019 10:31
18
işte bu da yılın ''ayağı en yere basmayan'' iddiası... k.k. bence makamında sadece 'belli bir kesimi' chp içinde tutabilmek için oturabiliyor. aslen: çok başarısız! istanbuldaki rüzgarı da chp veya k.k. na mal etmek hakikaten saflık olur. olan şey: akpartinin ultra yalpalamasıdır. başarısızlığıdır. başka çıkış olmadığı için yaşanıyor bu olanlar.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 08:33
Çok yüzeysel bakıyorsunuz olaya. AKP'nin elinde din gibi çok kullanışlı bir araç var. AKP bütün maharetiyle o aracı kullanarak tabanını bir arada tutacak ve muhafazakar mahalle ona oy verecektir. Dini toplumsal ve siyasal hayatın dışına çıkarmak dışında hiç bir kurtuluş yolu yoktur. Geri kalan çabalar ve çözümler sonuç vermeyecektir.
Okur Yazar 29 Mayıs 2019 10:19
1
Dini toplum hayatından çıkartamazsın. Siyasetten çıkar yeterlidir.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 11:39
4
malesef dini toplumsal hayatın dışına çıkarmak isteyen Kemalizm bizzat kendini din yerine koydu. Bunu ağzıyla söylemedi ama, dine karşı kendi kutsallarını dayattı ve kendini toplumda ikame etti. Yani gökteki tanrıya tapmazsan yerdeki tanrılar boşluğu doldurur.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 05:28
Herşey tamam da İl başkanı güzellemen uymamış. Sosyal medya paylaşımlarını AKP li olanlar yapmadı kanımca.
okuyan adam 29 Mayıs 2019 10:44
0
montaj hepsi
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 03:51
El Cevap: Tutmaz,başarı oranını da Allah bilir... Neden bu ay Ramazan-ı Şeriftir... Bu ayda şeytanlar zincire vurulur ...Ancak nefis müstesna... Ramazan'dan sonra şeytanlar tekrar hür kalacağından dolayı insanların arasını bozmak için türlü türlü fitler verecekler...O zaman her daim euzu besmeleye devam...
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 03:46
Imamogluna ne hacet sayın yazar sizin gibi bizim mahallenin yazarları varsa sizin yazdıklarınıza değer veriyordum ama görüyorum ki izlenim yapma cikarim yapma yetilerinize perde geliyo ayağa kalkıp Kaftancioglunu alkışlasaydınız aslında sizin gibi düşünmeye başlayanlara dalga geçilmiş Bekarigluna hic değineyim bile bir kerede yazın bu adamlar bunu yaptı Erdoğandan başkası dünyaya kafa tutamazdı dik duralım Akif bey dik büyük resme bakmayı unuttunuz
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 07:59
1
Halkın iradesine diklenmeye dik durmak denmeezz...
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 08:23
2
Dünya ya kafa tutmadık, dayılandık. Şamarı yiyince de biz yaptık sen yapma Putin reise bağladık. Valla ne duruşlar var. Esed oldu Esad tekrar. Şimdi de Avrupa ya aglıyoruz. İngilizlere yaltaklanıp para koparmaya çalışıyoruz. Dön baba dönelim diyenler fırıldak gibi dönüyor. Bu hızda dönmek Uzaktan dik gözüküyor size.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 10:39
1
Marifet dünyaya dayılanmak değil dünyayla uyum içinde yaşamak. En güzel örnek g. kore ile k. kore. Biri dünyaya dayılanıyor diğeri dünyayla uyum içinde yaşıyor. K. korede insanlar resmen açlıktan ölüyor. Lafın gelişi değil cidden, birleşmiş milletler somali gibi oraya da gıda yardımı yapıyor. Soru şu, güney kore mi olmak marifet, k. kore mi?
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 03:34
Şu anda Chp yöneticilerinin yaşamı mı İslam'a daha yakın görünüyor, Akp saltanatçılarının mı? Buna bakmak lazım. Bir tarafta kamu kaynaklarının her kuruşu için titizlenen, dini çıkar için kullanmayan, anlayışlı bir Chp, diğer tarafta devleti yağmalayan, kin ve nefret tohumları eken bir iktidar yapısı. Kim kazanacak bu durumda, ?
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 03:36
Bu milletin mazisi homojendi. Nüfusun dörtte üçü köylerde yaşıyordu.Çeyreği şehirlerdeydi bunlarda bir zümre siyasetle iştigal ediyordu.Çoğunluk tarım toplumuydu,ajite edici siyasetten uzaktı,okullaşma düşüktü.Batı normları için çoğulcu partiye evrilip normalleşme sağlansın diye ittihatçı Celal Bayar CHP liydi. Menderes ve arkadaşları CHP milletvekilleriydi.CHPden ayrılıp demokrat partiyi kurdular.Farklılık olmazsa tek parti hegemonyası olacaktı.Bu dönemHürriyet,hukuk,demokrasinin gündemi sarsan dönemiydi.Değişim yaşanırken mazisine mıhlanmak ge
Sabır! 29 Mayıs 2019 03:27
Biraz CHP ile aranda mesafe olsaydı şunu dermiydin.Canan hanım oruçlumuydu.Ya Kılıçtaroğlu, İftara katıldık öyle mi? Dindarlar üzerinden algı ayıp olmuyor mu?Ak parti yaparsa Dini siyasete alet O Çevrenin adamı olmayanlar(bunu yazında belirtiyorsun) olursa siyaset güzelmiş devam et!
....... 29 Mayıs 2019 12:49
0
Oruçlu olup olmamaları ne sizi ne bizi ne de sayın yazarı ilgilendirir..Allah ile kül arasındadır ibadet..oruç tutmamak oruç titanlarla iftar yemeğinde bir araya gelmeye engel değildir..
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 20:31
0
Bende oruc tutmam ama oruc tutan arkadaslarimin ailece iftarina giderim ve onlarida evimde iftara davet ederim.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 21:04
0
Sayın sabır kul ile Allahın arasındaki münasebeti hiç kimse yargilayamaz.Ağzı bağlı oruç tuttuğunu zannedenlerin hoyratca yaşantılarını hep beraber görüyoruz gorduklerimize de sesini cikartmayanlarıda görüyoruz nerede kaldı Müslümanlık.Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytancılıģı oynayanlar aynaya baksın.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 03:30
Chp yaptığı hatalardan ders aldı. Akp'nin hatalarından da dersler çıkardı. Ayrıştırmayla, dayatmayla, buyruklarla bu işin yürümediğini gördü. Karşı tarafı anlamak ve anlaşmak üzerine dayalı bir politika benimsedi. Bu da karşılık bulmaya başladı. Tek kurtuluş yolu da bu zaten. Halkın da birilerinin Chp'yi şeytanlaştırma politikasına alet olmaması gerekir artık.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 03:27
muhafazakar Mahalle Neyi muhafaza ediyor zulümleri saltanatı yolsuzlukları liyakatsızlıgı adam kayırmayı adaletsizliği hukuksuzluğu muhafaza ediyor Benim gözümde muhafazakârlık işte bu
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 05:40
1
hakkaten niye muhafazakar deniyor hala. mavi marmarayı bile satan adamların muhafaza edecek neyi var daha. her fırsatta dininden taviz verirken lüksünden koltuğundan taviz vermeyenlerin muhafazakarlığından kasıt koltuklarıysa buna başka bir ad bulmak lazım
İYİ PARTİ HARUN 29 Mayıs 2019 03:23
yalan konuşuyorsun Bekaroğlu Atatürk'e Kefere demedi sonra açıklama yaptı Bekaroğlu ve paylaştığı Twitter'da gösterdi Siz AKP'li Yalancı troller hala olayı atıyorsunuz kul hakkı yiyorsunuz yalan konuşuyorsunuz Ondan sonra Müslümanız diyorsunuz
bingöllü muhammed 29 Mayıs 2019 03:19
Binali Yıldırım bir konuşmasında aynen şöyle dedi ben dedi Garibanım dedi Binali Yıldırım garibanmış sonra Google üzerinden Binali Yıldırım'ın serveti ve mal varlığını araştırdım gerçekten gözlerime inanamadım garibanım diyen Binali Yıldırım'ın şirketleri gemileri holdingleri ve milyon dolarlarının olduğunu görünce kendi kendime hakikaten Binali Yıldırım çok garibanmış diye güldüm.
pehhhhhh 29 Mayıs 2019 08:49
15
ya Allahın insanın zihnini körleştirmesi böle bişe demek ki; arkadaş bu gelenler yemeyecek mi garantin ne bu kadar emin konuşuyosun. Ya gelenleri bi ashap ilan etmediğiniz kaldı töbe haşa..yok 250 bin tl saat takan eski ilçe başkanı İmamoğlu gariban. ilçe başkanıyken öyle bi saat takıyorsa artık il başkanıyken neler olur neler.
Veysel 29 Mayıs 2019 03:06
ak Partili olmak zorunda değilsiziniz. Muhalefet etmek de bir tercih. Be akp’nin de Türkiye’nin de buna ihtiyacı var. Karar da bu anlayışla yola çıktı başarılı da oldu. Fakat CHP’li olmak zorunda niye hissediyorsunuz kendinizi. Birinden kaçarken başka birine vurulanlara benziyorsunuz. Hadi muhafazakar bir alternatif çıktı o zaman da onlara destek vermeye kalkışırsanız bu savrulmanızı kime anlatacaksınız(not hem yazara hem Karar için yazdım.)
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 14:48
1
CHP yi değil aday olarak İmamoğlunu destekliyorum. CHP yide en azından halkın değerlerine saygı duymadan Siyaset yapılamayacağını anladığı için takdir ediyorum. Ülke için Marjinal CHP daha mı iyi yoksa İmamoğlu Bekaroğlu gibi kişileri destekleyen CHP mi
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 17:52
0
Veysel kardeşim, futbol takımı gibi parti tutulmaz. Hangi parti kötü iş yapıyorsa ondan destek çekilir, hangi parti iyi işler ortaya koyuyorsa ona oy verilir. Ak Partili olmak, CHP'li olmak, bunlar demode laflar. Ak Parti'ye oy vermiş ve CHP'ye oy vermiş demek daha doğru. Hiç bir parti hiç kimsenin oyunu sonsuza kadar garantileyemez.
Engin SFCA 29 Mayıs 2019 02:35
Bekaroglu Ataturke kefere demisti acin bakin you tube de gorursunuz ..))) Ataturkun partisinde kefere diyen adam bu ne yaman celiski sayin yazar?
Trolle balik avi 29 Mayıs 2019 05:07
0
Bekaroglu nu hic tanimiyorsunuz sanirim … Hayatinizda gorup goreceginiz en adam gibi adamlardan biridir … Samimidir, sevecendir, bilgilidir, demokrattir, durusttur, yardimseverdir, Hakiki BIR Uskudarlidir... Eger birisini asagilamak istiyorsaniz ve bu kaynasmayi cok kiskandiysaniz baska kapiya … Bos lafi birakinda su oylarin nasil calindigini gosteren videolari KoyunYouTube e… daha bitiremedi galiba sizin produksiyon ekibi… Yoksa Hollywood a ismarladiniz yolda geliyormu?
Karar okuru 29 Mayıs 2019 05:19
0
Onu bosverde ne zaman koyacaksiniz oylarin calinma videosunu YouTube e? Montaj uzun suruyor galiba… Trolle balik avlama mevsimi gecti ama siz yinede deneyin bazi baliklar bulursunuz belki… Mehmetcige kelle diyenlerle siz devam edin biz birbirimizi kucaklarken…
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 06:59
1
akp liler zaten atatürke dinsiz diyor trol cük fesli kadir gitti fatih tezcan başladı
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 10:21
2
kardeşi hayallerini yıkmak gibi olmasın ama ataürk ateistir. tezcanı geç. murat bardakçıyı dinle. yani bu gerçeği kabul etmek niye bu kadar zor anlamıyorum. adam ağzıyla söylüyor inanmadığını.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 02:28
Akif bey bırakın chp’ye Muhafazakar ilgiyi. O iftara gidenlerin muhafazakarlığından önce Kürt olduklarını yazın. Yapmayın. CHP’nşn muhafazakar mahalleye sokulması çarşaf açılımı ve Kılıçdaroğlu ambalajı ile başladı. Ekrem İmamoğlu ambalajı ile devam ediyor. İslama tavrı belli olan PKK’yı öven Canan kaftancıoğluna ilgi gösterenler nasıl muhafazakar oluyor. Son zamanlarda epey zorluyorsunuz kendinizi de kavramlarınızı da.
göktürk börü 29 Mayıs 2019 03:10
2
senin AKP'liler her gün kul hakkı yiyorlar sen boşver insanların ne yediğini Boş ver sen kendi camianın nasıl kul hakkı yediğini insanlara zulüm ettiğini parayı ve makamı görünce nasıl yoldan çıktıklarını Onları anlat bana boş ver AKP'nin nasıl gücü ele geçirince nasıl zıvanadan çıktı onları anlat bize.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 03:16
0
Ne olmuş yani Kürtlerse. Bu ülkedeki Kürtler nereye gitsin?
KARAR 'da. KARARLI 29 Mayıs 2019 05:06
1
Yani muhafazakârlık bizim tekelimzde,kimseye kaptırmayız,bizim değerlerimizi bizim dışımızda kimse sahiplenmez ve de kullanamaz mı demek istiyorsunuz.Samimiyet testinden test edildiniz,tabiki sınavda başarısız oldunuz,artık milletin ortak değetlerini istismar etmek prim yapmıyor ve de itici oluyor.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 02:24
tutmaz.. bu ülke akp den çok çekti.. bütün kaynakları sömürdü parayı bitirdi akp
KNN 29 Mayıs 2019 01:50
"Siyasi partilerin ülküsü yoktur, koltuk sevdası vardır." Nihal Atsız Koltuğa ulaştıkları anda, hiçbiri bu mahallelerin yanından bile geçmeyecek.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 01:45
Gariban muhafazakar kitle önce kömürle,bakım parasıyla ikna edildi. Sonra vatan,millet,beka gibi söylemlerle ikna edildi bir süredir. Ama artan pahalılık, yüksek vergiler ve rekor işsizlik bu mahallenin canını acıtıyor. Chp tam da bu mahalleye ucuzluk,israfı önleme ve daha az vergi vaat ediyor. Bu söylemlerinde de ikna edici oldular. Ak partinin işi zor bundan sonra.
Menderes YILDIRIM 29 Mayıs 2019 01:35
Akif Bey; Ülkemizde CHP nin yaptıklarına şaşıranlar elbette olacaktır. Ben de ŞAŞIRANLARA, ŞAŞIRIYORUM. Muhafazakar + Müslüman değerleri Önemsiyor diye Oy Verenler ! ! ! ALLAH Elçisi Müslümanların Efendisi Hz. Muhammedin 1) Yaşamına Bakacaklar, 2) Evine - Yaşadığı Şartlara - Mütevaziliğine Bakacak, 3) Yaşadığı Ev ve Yaşam Koşulları mı İTİBARLI, Bütün bunlara bakarak Oy Verecekler. İşte Müslüman + Muhafazakarım diyenlerin Oy Verme GEREKÇELERİ. Farklı Düşünenlerin Kimi İTİBARLI, kimi İTİBARSIZ kabul ettiklerinin Göstergesidir. Saygılarıml
Menderes YILDIRIM 29 Mayıs 2019 01:17
Akif Bey; CHP Muhafazakar Mahalleye Nasıl Sokuluyor. Ülkemiz slogan ve yapılar üzerinden çok çekti. Milliyetçiyim diyen = Sosyal Demokratım Demez. Sosyal Demokratım Diyen = Milliyetçiyim Demez. Muhafazakarım Diyen = Sosyal Demokratım Demez. Sosyal Demokratım Diyen = Muhafazakarım Demez . Vb. Ülkemiz, KELİME OYUNLARI ile avutuldu. CHP Muhafazakar insanlar ile nasıl olur diye şaşıranlar oluyor. Ekrem İmamoğlu ile Bu tabu Yıkıldı. Ekrem Bey, DİNBAZLARIN elinden HER ŞEYİN ÇOK GÜZEL OLMASI İÇİN Ne Var, Yok Alıyor. Saygılarımla
musto 29 Mayıs 2019 00:58
Nerdeyse çoğunluk bu ülkenin okullarında yetiştik bizlere daima vatan sevgisi insan sevgisi ailemizde saygı ve sevgi öğretildi komşun açken sen tok yatma düsturu ile büyütüldük.Bu kindar insanları hangi toplum yetiştirdi bunlar bizim tolumda görmediğimiz insanlar ne zaman yetiştiler ve bu kadar çoğaldılar.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 00:44
Eğer, Erdoğan engel olmasaydı, 7 Hazirandan sonra Davutoğlu, CHP ile koalisyon hükumeti kuracaktı. O ortaklık Türkiye'yi kucaklayacaktı ve muhtemelen ülkem, 15 Temmuz dahil, o günden sonra yaşadığı badirelerin çoğunu yaşamayacaktı. Başaramayacaklar. Bu milleti bölemeyecekler. İMAMOĞLU'nun adını saklamaya çalışsalar da, her sabah onun kabusuyla uyanacaklar. Mazbatayı çaldılar. Yaptıklarını kendi vicdanlarına bile anlatamıyorlar. Bakın, AKP adayı, hırsızlık yok, dedi; CHP'nin yaptığı bir yolsuzluk yok, suçlu ilçe seçim kurullarıdır, dedi.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN