Back To Top
RTÜK’te neler oluyor?

RTÜK’te neler oluyor?

 - Son Güncelleme: 02.11.2019 Cumartesi 08:51
- A +

İçişleri Bakanı Soylu'nun "Lanet bir dizi" dediği Çukur'a, CHP kontenjanından RTÜK üyesi İlhan Taşçı 'sansür' istemişti. 

Avukat Funda Alp de bir sahnede avukat karakteri tartaklandı diye aynı diziyi savcılığa verdi. Suç duyurusu nedeni; avukatlık mesleğini itibarsızlaştırması, avukatları kötü göstermesi ve gelecek nesillerin diziden olumsuz etkilenmesi...

Soylu'ya kızsanız, Taşçı'ya ne diyeceksiniz? RTÜK'ü, içerdiği şiddete göre değil de yayınlandığı mecraya bakarak dizileri denetlemekle, bazılarına göz yumup bazılarını cezalandırarak ayrımcılık yapmakla, müdahale ve mücadelede yetersiz kalmakla eleştiriyor. Göz yumulduğunu, kayrıldığını iddia ettiği dizileri, sakıncalı içeriklerinin dökümüyle birlikte listeleyip RTÜK Başkanlığına bildirmişti.

Tam, diğer dizilerin sansüre uğramasına karşı duracağına Taşçı,  RTÜK sansürünü torpilli kanallara da genişletmeyi nasıl savunur, bir de muhalefetten seçilmişti, hani özgürlükçü üyeydi, ona mı kaldı diyeceksiniz...İçişleri Bakanı Soylu tutuyor elinizi.

Avukatlık mesleğinin kötü gösterilmesine öfkelenerek soluğu savcılık kapısında alan avukatı mı yadırgayacaksınız! Kala kala o mu kaldı yüzüne haykırabileceğiniz, 'TV keyfime, neyi izleyeceğime karışma, elini ekranımdan çek' çığlığı atabileceğiniz...Orada da durun işte!

Vaktiyle TRT'de oynayan ve Yeşilçam'a düşmüş bir genç kızın başından geçenleri anlatan dizide rejisörler, prodüktörler kötü gösteriliyor, itibarımızla oynanıyor, toplumun gözünde karalanarak küçük düşürülüyoruz diye bu ülkede yapımcılarla yönetmenlerin bile ayaklanmışlığı vardır. Hem de anlı şanlı yönetmenlerin.

Meslektaşları Ünal Küpeli'ye karşı imza toplayıp Orhan Kemal uyarlaması dizisini protesto eden, sansür isteyen yönetmenlerin bulunduğu yerde, sanatsal özgürlüğü işgüzar bir avukata karşı mı savunacaksınız, hadi canım! Sanatı o avukat rahat bıraksa ne, bırakmasa ne; ona gelene kadar...

Ucunun kime dokunduğuna göre roller değişiyor, karşıtına dönüşebiliyor bu filmde karakterler. Yerine göre sansürcü sansüre, yasakçı yasağa, RTÜK bile RTÜK'e karşı.

Fakat buraya kadarki kısmı klasik hikaye, sürprizsiz, şaşılacak tarafı yok.

Hayret verici gelişme şu; sansürün ayarını kaçırdın kaçırmadın, tadını tutturdun tutturamadın, ona az buna çok yaptın derken 25 yıllık RTÜK tarihinde bir ilk yaşandı bu hafta. İçerideki kavga, muhalefet-iktidar ekseninde kızışan çekişme bir üyenin başını yedi.

Daha doğrusu o üye, CHP kontenjanından gelen Faruk Bildirici, Ebubekir Şahin'i RTÜK başkanlığından düşürmeye yeltendi, karşı hamleyle kendi üyeliği düşürüldü.

Dizilere konu olacak bir entrika gibi durmuyor mu? Fazla izlemekten belki de. İzlemeyi bırakıp oynamaya başlamış gibiler.

Bildirici, demokrasiye ve muhalefete darbe vurulduğunu, üyeliğini oy çokluğuyla düşürme kararını yargıya taşıyacağını söylüyor.

Üç yerden maaş alarak kurul yasasını çiğnediği gerekçesiyle Başkan Şahin'i istifaya, olmadı TBMM'yi onu görevden almaya çağırmıştı. Şikayet dilekçesiyle resmiyete de dökerek...

Ama kendisine el çektirildi. "Muhalefet etmenin bedeli, tahammülsüzlük, antidemokratik, tehlikeli bir yol açıldı" diyor Bildirici. 

Her görüş ve eleştirisinde haklı bulduğumu, hem üye olup hem iktidarı yıpratmak adına kurumu tefe koymayı  bağdaştırdığımı söyleyemem. Ama bu sonuncusunda hiç de haksız görünmüyor.

RTÜK, sansürsüz olamayacağı gibi dikensiz gül bahçesi de olamaz. Biri varlık sebebi, diğeri ise ölmeden cennete gidilemeyeceği için.

Sayısal çoğunluk gücünü böyle kullanmak, demokrasiyi istismara girmez mi?

Dizi senaryosunda övülse, özendirilse siyaseti kötü gösteriyor, demokrasiyi itibarsızlaştırıyor diye RTÜK'e şikayet edilecek iş, RTÜK'te otosansüre takılmıyor. Hale bak!

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
misafir 04 Kasım 2019 10:28
hiç değişmeyen şey hep başkalarını şikayet etmek chp zihniyetinin..ibb.başkanı gider elin fransızına şikayet eder.sonra çıkar fransız senatör der..kendi ülkesini şikayet edenle bir yere gitmem..kk gider amerikaya şikayet eder.bir muhsin yazıcıoğlu değiller sonuçta..rahmet yazıcıoğluna..
KARAR OKURU 04 Kasım 2019 21:24
0
Misafir değil serseri mayın gibi ortalıkta tehlike saçan bir 'misafir'sin. İpsiz, sapsız, laf ebesi, ajan- provokatör tavırlı yorumunu kime satıyorsun? Şeyi, şu SA konsolosluğunda paramparça edilen Ademoğlu'nun sonunu mu, çok ta sevdinde, hatırladın?
KARAR OKURU 02 Kasım 2019 21:54
20 yıldır kaç tane uyuşturucu ve silah kaçakcısı baronu tutuklandı.yoksa çukur dizisi mi yönetiyor bunları.torbacıları topla ufaklarını ayak altından al.büyük uyuşturucu ve silah kaçakçılarına dokunma yazıklar olsun.ülkeyi ne hale getirdiniz.
KARAR OKURU 02 Kasım 2019 21:51
Çukur dizisi gibi 30 yıldır bu ülkede binlercesi var.Her okulda neredeyse hap satılıyor.Uyuşturucu hap alkol yasağı var her yerde küçük yaşlardaki çocuklara satılıyor.Şimdi deniyor ki Çukur dizisi özendiriyor. Ülkede 30 yıldır adım adım uyuşturucu satış ağı kuruldu.ona bakan yok.gündem saptırmak için suçlu ilan ediliyor
Mehmet 02 Kasım 2019 20:31
Görünüşte sakallı ama devletle problemli eski. radikaller mo yerleşti.Torpilin ve yalamalıyım sonucu bunlar
KARAR OKURU Mürsel 02 Kasım 2019 18:38
Rtük başkanının 3 ayrı maaş alması nasıl bişey anlayamıyorum.Bildirici'nin de bunu anlamayıp mücadele ettiğini sanıyorum.Ortaokuldan beri inançlı ibadetli biriyim.Fakat iş dediğim gibiyse ben Bildirici'den yanayım.Dilerim ismi güzel maaşı ayıp başkanının vicdan kanatan 2 maaşına engel olur.Allah yardımcısı olsun.Safmıyız neyiz anlamıyorum.Başkanı tam desteklemek tam bağlanmak isterken bu adaletli(!) durumlar engel oluyor.
KARAR OKURU 03 Kasım 2019 02:37
0
Uyanmaya başlamışın bravo,gelişme var demektir,şu safmıyız neyiz dedirtecek o kadar çok sey varki gözönünde,biraz daha arastirip sorgulama seni saflıktan safdışı edebilir,kurtul şu saflık illetinden,akillı ve sorgulayan müsluman ol,benim gibi.
Sabahattin 02 Kasım 2019 17:08
RTÜK kapansın
Süheyl CALISKANOGLU 02 Kasım 2019 10:24
RTÜK'te ne mi oluyor ?Olanlar cok da hayra alamet degil RTÜK'ün gelecegi acisindan.Düsünceyi yenemeyen iktidarlar,düsüneni yok etmeye calisiyor.Kalitesiz yönetilmeyi hak eden bir toplum da olur ancak böyle vakalar..
misafir 02 Kasım 2019 10:06
dimyata pirince gideyim derken evdeki bulgurundan olmuş derler bildirici gibiler için.
KARAR OKURU 02 Kasım 2019 21:47
1
Zaman hatası 'misafir', zaman hatası; doğrusu şu: 'Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olma!'. Gördüğün gibi kipi farklı. Ayrıca 'Halep oradaysa arşın burada!'. Şimdiiiii, uç maaş helal mı, değil mi? Gel, gel, geeeel; doğru gel. Yediğin kırmızılar yüzüne vurmadan, gel.
KARAR OKURU 02 Kasım 2019 09:57
İktidara bak, RTÜK'ünü al! Ya da, üç yetmez, beş al; al, al, al!
KARAR OKURU 02 Kasım 2019 09:56
Nereden tutsak elde kalıyor.Yapmanız gereken olumsuz görünen olup bitenleri olumlu göstermenin bir yolunu bulmanız gazeteciliğinizin ustalığını gösterecektir.Sinir bozucu şeyler yazmayın olsun bitsin.
Takipci 02 Kasım 2019 09:45
Bir Ak Parti klasigi: Cok yerden maasa baglanmak...
misafir 04 Kasım 2019 23:57
9
istanbul chp belediyesindeki yardımcıların kaç yerden maaş aldıklarınıda sorgula.
KARAR OKURU 02 Kasım 2019 09:28
bu yazının son paragrafını anlayan lütfen açıklasın.
KARAR OKURU 02 Kasım 2019 11:08
1
sayısal çoğunluğa dayanma yöntemi, dizide olsa rtük tepkisi çekecekken rtük tarafından uygulanıyor. Bu anlamı çıkarmak zor mu yani
Burak Ersoy 02 Kasım 2019 09:06
Çukur dizisini seyrettiniz mi bilmiyorum? Suça ve suçluya güzelleme yapma, tercih haline getirme durumu var. Sanki silah kaçakçılığı güzel, silahlı çatışma masum, bu işleri yapanlar kardeş, en harbi aşık onlar. Liste daha böyle gider. Bunun sansür ile alakası yok çok net özendirme var. Arabam çalındığında , arama yapılan yerlerde duvarlarda dizide kullanılan semboller var idi. Dizilerde suçun, şiddetin alası olabilir ama bunun dengesi olmalıdır, organize suçun masumu, tercih edileni olur mu?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN