Back To Top
Başka aday gösterseydi CHP yine de kazanır mıydı?

Başka aday gösterseydi CHP yine de kazanır mıydı?

 - Son Güncelleme: 19.04.2019 Cuma 08:57
- A +

On yedi gün sonra aldığı mazbatası ile tarihe mazbatasını “en geç” teslim alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak geçen Ekrem İmamoğlu’nun şu sözlerinin altını çizdim:

“Hangi etnik kökenden olursa olsun, hangi ırk, mezhepten olursa olsun hiç bir fark gözetmeyeceğiz. Bu güzel şehre bu güzel insanlara barış, saygı getiriyoruz. Türkü, Kürdü, Lazı, her kesimi selamlıyorum. Bu şehrin Müslümanlarını, Sünnilerini, Alevilerini, Hristiyanlarını, herkesi selamlıyorum.”

“Bu şehri emanet alıp emanet edeceğiz.”

Emanet. Geçici olarak bırakılan, teslim alan kişi tarafından korunup kollanması gereken şey...

Kah bırakılan somut bir eşya olur, kah “şunu şunu”, “şöyle şöyle” yap diye teslim edilen bir şehir, bir makam, bir görev olur...

Dolayısıyla siyasetçilerin, tek bir saniye dahi akıllarından çıkarmamaları gereken husustur; makamların, mevkilerin, yakalarına taktıkları rozetlerin, aldıkları mazbataların, mühürlerin, yetkilerin “geçici” olduğu...

Her siyasetçinin dili söyler bunu da içselleştireni, inananı, gereği gibi davrananı azdır...

Geldikleri makamların kalıcı, kendilerinin ise vazgeçilmez olduğunu sanırlar...

Yani, kazanmayı herkes ister de, kaybetmeyi hazmetmek zordur.

Seçim meydanlarında “hizmette ayrım yapmayacağım” diye yer gök inletilir de... 

Seçilip göreve geldikten sonra, bizim gibi siyasal ve toplumsal yozlaşmanın olduğu ülkelerde, hizmette vatandaş ayrımı yapmayan, yandaşlarına nimet dağıtmayan siyasetçiler, yöneticiler azdır...

***

Benim asıl yazmak istediğim hususa gelelim. Millet İttifakı’nın CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını almasının ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığı basın toplantısında ve sosyal medya hesabından şunları söyledi:

“Ekrem İmamoğlu söz verdiği gibi bundan sonra İstanbul’u kucaklayan bir belediye başkanı olacak, bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.”

“Asıl görevimiz bundan sonra başlıyor. Belediye başkanlarımız artık herkesin belediye başkanlarıdır. Belediye yönetimlerinde partizanlık değil, liyakat esas alınacaktır.”

Evet, asıl sınavları şimdi başlıyor. Sadece İstanbul’da değil. Ankara’da... Mersin’de... Adana’da... Antalya’da... 

CHP, vatandaşın kendisine gösterdiği teveccühün hakkını teslim edebilecek mi, vatandaşın kendilerine verdiği krediyi hakkıyla kullanabilecek mi? Beş yıllık sürenin mühleti artık başlamış oldu.

CHP’nin iyi bir şekilde analiz gereken husus; özellikle İstanbul’u, Ankara’yı nasıl kazandıklarıdır.

Şu soruyu sormaları gerekiyor: Biz bu seçimi “tipik CHP” olarak mı, yoksa değişerek geniş kitlelere açıldığımız için mi kazandık?

CHP’nin yetkili kurullarında, en belirgin örnek olarak, İstanbul’da Ekrem İmamoğlu ve Ankara’da Mansur Yavaş profilinin iyi incelenmesi gerekiyor.

Kemal Kılıçdaroğlu diyor ki, “Bu başarı sadece CHP’nin değil, Millet İttifakı’nın başarısıdır.”

Peki soralım:

Millet İttifakı’nın bu adayları  İYİ Parti tabanının da oy veremeyeceği klasik CHP’li tipler olsaydı yine de seçilebilirler miydi?

İmamoğlu, AK Parti tabanına sıcak mesajlar gönderebilen bir isimdi.

Hatırlayacaksınız, bazı yerlerde AK Parti’nin adayı sanılmıştı.

Mansur Yavaş da Ekrem İmamoğlu da, AK Partiden aday olabilecek ve AK Partili seçmenin de teveccüh gösterebileceği ve kendisine yabancı hissetmeyeceği isimlerdi. 

Tipik CHP’li derken neyi kastediyorum?

Statükocu, devletçi, kendi sabitlenmiş kitlesinin dışına çıkamayan, halka dokunamayan, toplumun değerleriyle örtüşmeyen, elit davranışlı bir gelenekten bahsediyorum.

Bu gelenek kendi politikalarını dayatmaya çalışan yasakçı, içe kapalı, toplumun sorunlarına karşı duyarsız bir siyaset anlayışıydı.

Toplumun taleplerini değil, Kemalist ideolojik kalıpları  ön planda tutan bir CHP geleneğinden bahsediyorum...

Bürokratik vesayetten Türkiye’yi çıkartacak demokratik açılımları bile iptal ettirmek için yargıya taşıyan, yasakları savunan CHP...

Pozitif değil negatif siyasi söylem içinde olan CHP geleneğinden bahsediyorum...

Tipik CHP’li derken işte bu davranışları kastediyorum....

Ben size, mesela 27 Nisan 2007 tarihinde, Genelkurmay Başkanlığı’nın gece yarısı internet sitesine koyduğu muhtıranın her satırına katıldığını açıklayan, oh çeken, ilk kez rahat bir uyku uyudum diyenlerden bahsediyorum.

Mesela, partilerinin, genel başkanlarının, Cumhurbaşkanının eşi başörtülü diye 29 Ekim resepsiyonuna gitmelerine engel olanlardan bahsediyorum.

CHP böyleydi... Ancak kabul etmemiz gerekiyor ki, Kemal Kılıçdaroğlu liderliğindeki CHP uzunca bir süredir değişim, dönüşüm gösteriyor.

Sayın Kılıçdaroğlu, laiklik ve rejim bekçiliği üzerinden siyaset yapan CHP’yi devlet partisi olmaktan çıkartıp vatandaşın partisi haline getirmeye, toplumla buluşturmaya çalışıyor.

CHP’nin bugün bu noktaya gelmiş olması, Ekrem İmamoğlu gibi birisini aday olarak göstermiş olması, tarihimizden gelen muhafazakar ve laikçi kamplaşmasını aşmak bakımından ülkemiz için bir kazanımdır.

Türkiye’nin normalleşmesi, demokrasi rayına oturması, toplumsal uzlaşmanın sağlanması, kutuplaşmanın ve toplumsal gerilimin bitmesi için bütün sıkılmış yumrukların açılması, mahallelerin kapalı kapılarının birbirine aralanması gerekiyor...

Görüşmelerin, konuşmaların gelişmesi gerekiyor...

Ben bu bağlamda, Kemal Kılıçdaroğlu’nun, halka dokunma anlamında attığı bu adımları oldukça önemsiyorum. Bütün bunlar Türkiye için bir kazanımdır.

Seçim sonuçlarını böyle de okumak lazım... Seçmen, CHP’ye değiş, daha çok değiş derken, AK Parti’ye siyasal ve toplumsal uzlaşmayı sağla dedi... CHP’nin toplumla barışması, iyi bir muhalefet partisi olması bu ülkenin çıkarınadır.

Velhasıl...

Şimdilik İstanbul seçimleri kesinleşmiş gibi görünüyor. Şimdilik çünkü, AK Parti 44 sayfalık itiraz dilekçesi ile İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi için başvuruda bulundu.

Dolayısıyla süreç hala devam ediyor.  Yüksek Seçim Kurulu, hukukun sırat köprüsünde. Kurul, AK Parti’nin 44 sayfalık olağanüstü itiraz dilekçesini okuyacak, üç valizle getirilen delilleri inceleyecek ve nihai kararını verecek.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
engineer 20 Nisan 2019 13:30
CHP ODUN KOYSA KAZANIRDI, ÇÜN Kİ CHP KAZANMADI mİLLETİMİZ BİRİNE TEKDİR VERDİ DİĞERİNE GÖREV TEVDİ ETTİ, KİMSE KENDİ BİLEĞİYLE BİRŞEY KAZANMADI YANİ.
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 22:48
CHP'nin 70leri ve 90lari yasanmamis gibi, 2000 sonrasinda AKP'nin yukselisine bir refleks olarak gelisen ve CHP'nin de yakin gecmisiyle uyumsuz olan, 65 oncesine donusu temsil eden asiri devletcilesme doneminden ibaret bir CHP imaji algisi yanlistir zaten. 72 kurultayi, 78 programi, 94 programi ortadadir. CHP kendi genlerinde olmayan bir yone donusmuyor, hatta zaten son 50 yillik tarihinde olan sosyal demokratligi daha yeterince ortaya koyabilmis bile degil.
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 22:25
Klişe yazılara devam. Yandaş olarak adlandırılan medyada benzer hatta içerik olarak aynı o kafar çok yazı var ki.
sizin demokratik açılımınız adaleti bir kişiye indirgemek mi? bir ülkeyi tek adam idaresine teslim etmik mi? haburmu? oslomu? dolmabahçe mutabakatları mı?
karar okuru 19 Nisan 2019 16:27
chp bu ulkeyı kuran partı.Elestırı yaparken o yıllardakı konjuktorlere bakın lutfen.Turk halkının hıc bır bıreyınde dınle bır hesabı yoktur.Dını sadace cıkar amaclı sıyasetcıler kullanıyor.Artık dunyada sag-sol ıdeolojı dıye bır kavram yoktur.Turkıye de neden olsun
Mahsuni 19 Nisan 2019 16:00
Niyetin nedir bilmiyorum ama cok sacma bir konu ele almissiniz ,
Zafer 19 Nisan 2019 15:06
İmamoğlu'nun 17 gün sonra mazbata almasının altını çizerken, bir de sandıkların sadece ve sadece %10 'larının sayılmasında ortaya çıkarılan Yıldırım'ın 15 bincik civarındaki oylarının altını da çizseydiniz.
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 15:54
0
Zafer kardeşim tabii ki çizelim de ülkeyi kim yönetiyor? İçişleri Bakanlığında kim oturuyor? YSK üyelerini kim atadı? Nüfus müdürleri ni kim atadı? Polisi, istihbaratı kimin kontrolünde? Tüm bunlar AK Parti'nin kontrolündeyken organize sahteciliği nasıl oluyor da CHP yapabiliyor? Elini vicdanına koy da söyle buna nasıl inanabiliyorsun?
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 20:43
0
Şimdi şöyle bir durum var: Normalde geçersiz oylar şerh olmadan sayılamazdı, YSK saydırdı. İlk sonuçla sayım sonucu çıkan fark 6.000 civarıdır ve bunlar geçersiz oylardan kaynaklanmıştır. Dolayısı ile oyların sadece %10 sayıldı tezi yanlıştır. Şayet geçerli oylar yeniden sayılsa idi sonuç çok az değişecekti çünkü onlar zaten partilere yazılmış oylardı. Nitekim sondaj sandıkları belirlendi ve sayıldı.
Salih 19 Nisan 2019 22:04
0
Onlar zorlama ile ampul e basılmış oyların kabul edilmesi ile olan sonuç.
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 14:53
Nice kimseler var ki eline fırsat geçmediği için züht ve takva yolunda gözükür, fırsatı eline geçirdiğinde Nemrut ve Firavun kesilir
İmamoğlu seçimi dini motiflerle almıştır. Demek ki bu millete maddeci, deist, ateist fikirlerle gitmeyeceksin. Artık bu ülkede dinle kavga eden, gavurluğu şart koşan, jakoben seküler sol anlayışı bitmiştir.
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 11:45
Ekrem Imamoglu kazanmasinda en buyuk etken EKONOMIK NEDENLER.Reisin dedigi gibi...DENIZ BITTI...
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 12:10
0
Deniz var mıydı?
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 16:19
0
Taşıma su ile deniz oluşturmaya çalıştık, olmadı
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 11:34
İstanbul'u CHP kazandı demek doğru bir tespit olmaz düşüncesindeyim. İstanbul'u, ak partiye tepkili olan insanların sempatisini üzerinde toplayabildiği için İmamoğlu kazandı demek daha doğru olur. Partide söz sahibi olanların belediyelerden aldıkları ballı ihalelere, belediye arazilerinin yandaş medya sahiplerine peşkeş çekilmesine, yapılan imar düzenlemeleri ile yandaş müteahhitlere milyarlarca dolar aktarılmasına, belediye kaynaklarının muhteviyatı itibarıyla yanıltıcı faturalarla hortumlanmasına tepki duyan kim varsa oyunu İmamoğluna verdi.
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 10:04
Değişimi başlatan Kılıçdaroğlu demek çok komik olmuş, resepsiyonlara vs katılmayarak ayrışmayı körükleyen hep kendisi olmuştur. Ama koltuğunu kaybetme korkusu, hep yenilmenin ezikliği Kılıçdaroğlunu kapsayıcı adaylar bulmaya zorlamıştır, doğrusu bu
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 09:48
Refah Partisi de sert söylemini terke edip ortaya gelerek kazanmıştı. ANAP zaten dört eğilim iddiasındaydı. CHP mecburen halkla yakınlaşacak, çünkü sırtını dayayacağı askeri sivil bürokrasi büyük ölçüde tasfiye oldu, tek tük kalanlar da en ufak bir yanlışta cadı avı operasyonlarına uğruyor. Artık kimse CHP muhalefette ama gizli iktidar o diyemez. Halktan başka gideceği yer yok.
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 09:28
SAYIN YAZAR AYİNASI İŞTİR KİŞİNİN LAFA BAKILMAZ GÖRECEĞİZ
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 20:41
1
Evet ama öncekinden kötüsü de olabilir mi diye düşünüyor insan. Son nokta İstanbul’a ihanet değil midir?
Fevzi 19 Nisan 2019 08:11
Kazanırdı. Beşiktaş, Kadıköy, Cihangir gibi yerlere bakarsanız, en az 300 bin CHP seçmeni, herhalde aynı AKP gibi, Ekrem İmamoğlu'nu küçümsemiş ve sandığa gitmemiş. Farklı bir aday onları da sandığı götürebilirdi. Biraz kaybı da olur du şüphesiz bu adayın. Ama onun da kazanma olasılığı yüksek olurdu.
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 06:10
Elinize sağlık. Toplumun değer yargılarına saygı, olmadan siyaset olmaz. Doğru adamla her parti kazanabilir. Lider yok algısını yıktı bu sonuç. Fırsat verilirse, bu toplumda daha ne liderlerler çıkabilecegini gösterdi. Hepsinden önemlisi de umut verdi. En güzeli de bu... M.Ateş
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 05:47
Sayın yazar, Kanuni Sultan Süleyman'ın bir sözü vardır. "Bir insana yetki vermek için sakın önceki haline güvenmeyin. Nice kimseler var ki eline fırsat geçmediği için züht ve takva yolunda gözükür, fırsatı eline geçirdiğinde Nemrut ve Firavun kesilir." Ali kıran baş kesen olmamak lazım. Cenab-ı Allah, çok yerde bizleri ikaz ediyor. ".. Doğrusu insan çok zalim, çok cahildir". diye... Bütün bunlardan bihaber yaşıyoruz! Allah sonumuzu hayır etsin. Amin.
Habele-Habele 19 Nisan 2019 08:01
1
Böylece güvensiz olalım. Sui zan ile isabet ettirmektense hüsn zan ile kaybetmeyi yeğlerim diye söz var. Bu sözü Erdoğan için doğru okuyalım İmamoğlu için ters yüz ederek okuyalım. Bıktım nalıncı keseri gibi dindar görünümlü hallerden. Samimi ve tutarlı dindar olalım.
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 05:17
Tipik CeHaPeli olsa mümkün değil kazanamazdı kim akıl verdiyse doğru yapmış , yani Dil kazandırdı ,Dil kaybettirdi !
TEZAT 19 Nisan 2019 10:24
0
ah dilim seni dilim dilim dileydim
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 04:59
Evet kazanırdı. Lakin AKP başka aday gösterseydi en yüzde beş daha az oy alırdı. Erdoğan'ın en büyük hesap hatası, bu yenilgiyi kaçınılmaz kıldı, o da şu ki karşı tarafı zulüm derecesinde eleştirdi. Bu ise geçmişte kendisinde olduğu gibi, karşı tarafta da bir mağduriyet oluşturdu. Bu ise Millet'in her zaman ve her şartta mazlumun yanında oluşunu bir kere daha göstermiş oldu. Yani Tayyip değil, mazlum. Tercih sebebi budur Millet'in.
Karar Okuru 19 Nisan 2019 03:22
Pazar fiyatlarina bakinca kazanirdi diye dusunuyorum. Vatandaslar bu iktidarin ekonomiyi duzeltemeyecegini ve issizligin devam edecegini gordu. Herkesin bilinc altindaki ac kalma korkusu harekete gecti, oylamada etkili oldu.
Has Parti 19 Nisan 2019 03:13
Ben size hırsızlık delili söyleyim Anadolu Ajansı. Adam hala istifa etmiyor, diğer adam hala görevden almıyor. Anlaşılır bir cümle kurmaktan aciz partinin sözde yöneticileri hala ahlaktan bahsediyor utanmadan.
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 01:42
Kazanamazdıııı... Yönetici kadrolarının çoğu BÖLGESEL IRKÇILIK üzerine tahsis edilmiş. Bakanlıklardan bürokrasiye bir çok mevki KARADENİZLİ ve ağırlıklı olarakta TRABZONLU. Trabzonlu dururken başka birinin kazanma şansı da olamazdı. Maalesef ülkemizde, Dünyayı YAHUDİLER Türkiyeyi KARADENİZLİLER yönetir anlayışı hakim. Millete tepeden bakan kesimde aslında bu zihniyet. Olan DAVA diye koşturan İSTANBULU kaybettik diye gözyaşı döken saf ANADOLU insanına oluyor. Trabzonluların keyfi yerinde. Çünkü herhalukarda kazanıyorlar. BİZE HERYER HERPARTİ
ENSAR 19 Nisan 2019 01:24
İmamoğlu, AK Parti tabanına sıcak mesajlar gönderebilen bir isimdi. Hatırlayacaksınız, bazı yerlerde AK Parti’nin adayı sanılmıştı. Bir de soyadı “İmamoğlu” olunca karışıklık çıkması mukadder.
siyasetçilerin, tek bir saniye dahi akıllarından çıkarmamaları gereken husustur; makamların, mevkilerin, yakalarına taktıkları rozetlerin, aldıkları mazbataların, mühürlerin, yetkilerin “geçici” olduğu... uzun sözün kısası “mahkeme kadıya mülk değildir.”
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 01:13
İmamoğlu özellikle seçim öncesi süreçte iyi bir sınav verdi. Ama bu başarının mimarlarından biri kesinlikle Kılıçdaroğlu. Kemal bey çok makul bir çizgi izliyor, bu uğurda bir siyasiden beklenmeyecek fedakarlıklar da yapıyor. A. Gül'ün çatı aday olmasına sıcak yaklaşması, M. İnce'yi aday göstermesi vb. Dilerim çizgisini korur.
musto 19 Nisan 2019 01:00
CHP Bürokrat parti kimliğinden uzaklaştıkca halka daha çok yaklaşacak.ysk nasıl karar verecek akp ilçe belediye seçimlerinin yenilenmesine itiraz etmedi sadece büyük şehirin yenilenmesini istiyor. atılan zarf bir tane hile olduysa tamamında olmuştur. ya tutarsa.
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 00:28
AKP nin paralı maaşlı Troll medyasında özellikle kanal ve Atv'de ekrem İmamoğlu erdoganı İstanbul'a gelirse karşılayacak mı diye iddialar da bulunuyordu Bunlar Ekrem İmamoğlu bugün Erdoğan'ı havaalanında karşıladı şimdi sormak istiyorum AKP'nin maaşlı Troll medyası şimdi ne yazacak bakalım
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 14:09
0
Trol medyası, yapyıklarına deniyor zaten. Bu seferlik baltayı taşa, yumruğu başlarına vuracaklar, belli ki... En verimli ortamları da mütedeyyin, muhafazakar, dindar ve kindar iktidarlar sağladı, ama; lakin; velakin; arpa azalacak gibi... Kişnemeleri duyulabilirse, ithal yem sağlanır, yemsiz kalmazlar; hazine hazır; emir bekler.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN