Back To Top
Uygur kampları çok güzel sen de gelsene!

Uygur kampları çok güzel sen de gelsene!

 - Son Güncelleme: 19.01.2019 Cumartesi 09:18
- A +

İtiraf etmeliyim ki bütün ülkenin çöp gibi olduğunu sanıyordum. Ülkede kimse yiyecek bulamıyor, herkesin aç olduğunu sanıyordum. Oysa oldukça güzel bir market var, tıpkı benim evimin sokağındaki gibi, hatta şişko bir çocuk bile gördüm.

Bu itirafı yapan ABD’nin son derece popüler talk show programcılarından Dave Skylark’tır.

Kuzey Kore’nin lideri Kim Jong-Un Amerikalı televizyoncuya şu cevabı verir.

- Ülkemle ilgili on yıllardır karalama kampanyaları yapılıyor. Kuzey Kore başarısız bir ülkedir, lideri kendi halkını besleyemiyor gibi iftiraları duydun tabii ki. Kuzey Kore’de çok güzel marketlerimiz var, şişman çocuklar var.

Televizyonda son derece popüler sanatçıları ağırlayan, onların bilinmeyen yönlerini ortaya çıkartarak reyting rekorları kıran Dave Skylark, ilk kez ciddi bir iş yapmak istemiş ve Kuzey Kore liderini programında ağırlamak için Kuzey Kore’ye gitmiştir.

Kuzey Kore’nin Dışişleri Bakanı tarafından karşılanan Skylark’a araba içinde bir şehir gezisi yaptırılır. Gördüğü manzaralar karşısında şaşkına döner. Hele trafik ışığında duran aracın penceresinden gördüğü manzara muhteşemdir. Kocaman bir market, o markette torbalar dolusu alışveriş yapan mutlu insanlar hatta bir de mutlu ve şişman bir çocuk vardır.

Gerçek hiç de “24 milyon nüfuslu ülkede 13 milyon kişi gıda ve ekonomik yardıma muhtaç” raporu yazan BM’nin dediği gibi, “üç çocuktan sadece birisi yeterli besleniyor” raporu hazırlayan uluslararası sivil toplum kuruluşlarının dediği gibi, “bir milyonun üzerinde insan açlıktan hayatını kaybediyor” haberleri yapan dünya medyasının yazdığı gibi değildir.

Dave Skylark, Kuzey Kore liderine, medyada çıkan haberler dolayısıyla yanıldığını itiraf eder.

Gece dışarıya hava almak için çıkan Skylark, gündüz arabada gelirken gördüğü marketi görür. Işıkları yanan marketin açık olduğunu düşünerek markete girmek ister!

O da ne! Market gerçek değildir. Vitrini süsleyen meyvelerin sebzelerin hiçbirisi gerçek değildir. Reyonlardaki içeceklerin hepsi dekordur. Gündüz içinden geçtiği mutlu insanların yaşadığı o kasaba dekordan başka bir şey değildir...

Skylark sokağın ortasında öfke içinde bağırmaya başlar “Bizi kandırdılar, bunların hiçbirisi gerçek değil” diye...

***

Bütün bu diyaloglar, ABD ve Kuzey Kore arasında uluslararası krize sebep olduğu, konusu nedeniyle tarihte ilk kez bir ülkenin bir yapımcı firmayı tehdit ettiği, gösterime girmesi halinde “11 Eylül 2001” saldırılarının yaşanacağı tehditlerinin savrulduğu The Interview filminde geçiyor.

Yani gerçekte Dave Skylark diye birisi de ABD’nin en çok izlenen Skylark’la Bu Gece isimli bir programı da yok.

Fakat geçtiğimiz hafta, Çin’in “Uygur Türklerine işkence yaptığımız yalan, işkence kamlarımız yok, gelin görün” diyerek Mısır, Afganistan, Pakistan, Bangladeş ve Türkiye’den gazetecileri davet etmesi ve giden gazetecilerin yaptıkları “Batı kaynaklı haberlere bakıp, Çin’in Müslüman Uygur Türklerine işkence yaptığına inanarak ne kadar da yanılmışız. Kamplarda eğitim var herkes mutlu” açıklamalara bakınca benim gibi pek çok kişinin aklına The Interview filmi gelmiş ve bu hadise yine pek çoğumuza “filmdi gerçek oldu” dedirtmiştir.

Daha da dramatik olanı ise yapılan  “Müslüman Uygurlara işkence yapıldığı yalan” açıklamalarının, vicdanlarda açtığı onarılmaz yaralar.

Dininden, ırkından olmadığı halde Uygurlara yapılan insanlık dışı işkenceye duyarlılık gösteren Birleşmiş Milletler yalan söylüyor. Uluslararası Af Örgütleri yalan söylüyor. Sincan bölgesinde yaşayan 58 kişi ile mülakat yaparak “işkence var” diyen İnsan Hakları İzleme Örgütü yalan söylüyor.

Hepsini bir kenara bırakalım, gördükleri işkenceleri anlatan Uygurlar yalan söylüyor...

Bu işkenceleri yapan Çin doğru söylüyor öyle mi?

Hata yapmışız diyen gazeteciler kim?

Çin, “Müslüman Uygurlara işkence yapılıyor” diyen, “Çin işkence kampları kurdu” diyen gazetecileri mi çağırmış oraya?

Hayır.

Çin, Müslüman Uygurlara işkence yapmıyormuş, Batı’nın yaptığı haberlerin etkisinde kalmışız öyle mi?

Sözü, Uygur İnsan Hakları Projesi yönetim kurulu başkanı Avukat Nuri Türkel’e bırakıyorum:

“Kanada önderliğindeki 15 Batı ülkesinin büyükelçilerinin eğitim kamplarını ziyaret etme taleplerini Çin hükümeti reddetti. Acı olan Çin’in, şimdi Pakistan, Türkiye gibi dost ülkelerin gazetecilerine kendisini aklayan açıklamalar yaptırması. Uygurların hallerinden memnun olduğuna dair mutlu ifadeler yayınlayanlar arasında Reuters’ten bazı gazeteciler var. Ancak vicdan ve sağduyu sahibi hiçbir gazeteci kendisine gösterilen inanmaz gerçeğin ne olduğuna bakardı. Uygur trajedisi modern zamanın en korkunç insani krizlerinden birisidir. Bu bir vicdan meselesidir. Türkiye’nin siyasi çıkarları için Uygurlar kurban edilmemelidir. Uygur insani krizini  gündemimize getirmek için Ankara’dan güçlü bir kınama ve devlet müdahalesinin gelmemiş olması hayal kırıklığı yaratıyor.”

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Sonuç Alınabilir mi?Türkiye tepki gösterse ne olur.Bunlar dikkat dağıtmadır.Doğu Türkistanın edrafını müslüman ülkeler kuşatıyor.Önce onların bu olaya kayıtsız kalmamaları gerekir oradan bir kıvılcım olmalı ki Türkiye de üzerine düşeni yapabilsin.Binlerce kilometre öteden bahsediyorsunuzBoşluğa yumruklamak sonuç getirmez!
BOZKURT 01 Şubat 2019 09:15
0
TÜRKİYE HİÇ Mİ SES ÇIKARMAMALI? FİLİSTİN, ARAKAN VE DİĞER MÜSLÜMAN ÜLKELERLE İLGİLİ GÖSTERDİĞİ TEPKİLERİN YÜZDE BİRİNİ GÖSTERSE BİLE BİLE YETERLİDİR.
KARAR OKURU 19 Ocak 2019 17:01
İlkeli ve dürüst olmak zor iş! 1)Kuzey Kore'liler aptalmış!TalkShowcu Skylark'in gece gelip kontrol edeceğini düşünmemişler! 2)Mars' ı net şekilde fotoğraflıyan Batı dünyası İşkence Kamplarını neden çekememişler¿ 3)Türkiye yanındaki Irak'ta ABD'i askerlerin milyonlarca insanın katline,sakat bırakmasına,evini yıkmasına neden yardım etti? Her Ülke bir kısım halkını ötekeleştiri güç ve iktidar değişince.Dünün mağduru bir bakmışsın mağrur olmuş. Fetö, Kürt,Türk,Solcu,Sağcı, Alevi vs önce kendimize baksak.
KARAR OKURU 19 Ocak 2019 14:47
Türkistan tarihini ögrenmek isteyen Baymirza Hayitin (Türkistan Cin ile Rusya arasinda) kitabini okusun,tabii bulanabilirse.
halit ürdün 19 Ocak 2019 13:41
hangi kanalı batılı gazeteciler yanıltmış yazık .nası ya .hep batı.ee doğuya taşınalım o zaman.çin de arsalar ne kadar. yaşasın ma o.ya da yaşa masın o.
KARAR OKURU 19 Ocak 2019 12:55
Sayın hanımefendi İsrail günlerdir gazzeyi bombalıyor israile biz dahil kınama duydunuzmu yurdunda yediyüzelli çocuk sizin gibi yaşayan içeri tıkılmış annenin yanında cezaevi koşullarında yaşıyor birokadarıda annesinden ayrı dışarıda dede ve ninesiyle yaşıyor bunlar süt emen çocuklar siz dile getirmezseniz kim getirir yönetenler kulaklarını ve gözlerini kapatmış hiç olmazsa sizin gibi insaf sahipleri dillendirmesi lazım selam ve dualar Mazlumlar için
Emekli bir vatandaş 19 Ocak 2019 14:22
1
diğer gezilerden fırsat bulunabilrse bir gün yooları Gazze'ye düşer ama oyların epey aşağıda olduğunu gösteren anketlere ihtiyaç var.
ÖTÜKENLİKURT 19 Ocak 2019 15:01
2
Gazze için yazacak, bağıracak, haklarını ve ihlalleri dile getirecek o kadar çok insan var, Filistin devleti var... Bırakın da kimsesiz Uygur kardeşlerimizi yazsın sayın yazar... Araplaşmış ahalinin tipik bir örneği olarak duruyorsun sayın yorumcu! İslamlaşmak ayrı, Araplaşmak ayrıdır..Sayın yazarı tebrik ediyorum...
KARAR OKURU 20 Ocak 2019 16:59
0
Gazzeye sahip çıkıldığı kadar Doğu Türkistan 'a sahip çıkılmadı. Cumhurbaşkanı Eyy İsrail dediği gibi Eyyy Çin diyemiyor. Sizin vicdanınız ne zaman görecek acaba Doğu Türkistan zülmünü?
engineer 19 Ocak 2019 12:01
çin, şaşırma sabrımızı taşırma, pekinde cuma namazı kılarız, Şam'da kıldık Allah kabul etsin, böylece zalim suriye rejimi yaptığı işkencelerin cezasını buldu, suriyeliler mutluluk ve esenliğe kavuşmuş oldular.
KARAR OKURU 19 Ocak 2019 11:54
Uluslarin kendi kaderini tayin hakkı diyen sosyalist bozuntular nerede.
Okura hatirlatir 19 Ocak 2019 18:39
2
Ya KÛRDLERIN kendi kaderi ?...?
D 19 Ocak 2019 11:44
Boşverin Türkleri bize suriyeli lazım.E çinden para alırsan zulmune görmezsin.Bahceli gibi milliyetçi olduğunu söyleyen ama kimin emrinde olduğu bilinmeyen siyasiler doğru söylüyor.
KARAR OKURU 19 Ocak 2019 11:38
Yazılarınız gerçeklere her daim parmak basıyor. Umarım hep böyle kalırsınız
KARAR OKURU 19 Ocak 2019 11:28
Türkiyede Rus ve Çin cephesi olan Avrasyacı takımın kaptanı Doğu Perinçektir. Bu şahıs koyu bir İslam düşmanıdır. Gazetesi olan Aydınlık yayınından görüleceği üzere Rusya ve Çin'le yakın temas halindedir. Maalesef ilkelerini yitirmiş ve yönünü kaybetmiş siyasi iktidar da son dönemde bu sefil takımda oynamaya başladı. Siyasi iktidar bir süreden beri Batı ve Doğu arasında bocalamaya başlamıştı ve bundan hala da kurtulamadı. Avrupa ve Doğu arasında kalarak, iki cami arasında binamaz oldu. Kimliğini kaybetti. Perinçek gazetesi Aydınlıktan s
KARAR OKURU 19 Ocak 2019 20:52
1
Abd ve İsrail ile dost olacağımıza Çin ve Rusya ile oluruz. Onlarmüslğman ülkeleri işgal edip kandökmüyorlar
KARAR OKURU 20 Ocak 2019 02:23
0
Orta Asya Türk devletleri Müslüman değil mi, Doğu Türkistan müslüman değil mi, bir bakın bakalım oralarda Rusya ve Çin neler yapmış.
KARAR OKURU 20 Ocak 2019 06:23
0
çeçenistanda bir buçuk milyon çeçeni katleden rusyayı övdü trolün biri burada türkistanda binlerce müslüman türkü katleden kızıl çini övdi akp li trolüğn biri burda abd ve israile dost olacagımıza müminlerin dosdu!rusya ve çine biat ederiz dedi ak trolün biri sanki rusya ve çin müslüman öldürmüyor demi ak trolcügüm
Algıla-ma 19 Ocak 2019 11:13
Elif Hanım biz de neye inanacağımızı şaşırdık..."Bilmediğin şeyin ardına düşme, çünkü göz, kulak ve kalp hepsi sorumludur, mutlaka sorguya çekilecektir." (İsra, 17/36)...en iyisi dağın başında yaşamak...
Cevap 19 Ocak 2019 16:48
2
Gôzler yani basindaki kûrdleridemi gôrmûyor, isra sûresine gôre hazard a mutlaka sorguya çekilmeli,
Algıla-ma 19 Ocak 2019 23:00
0
Elif hanımın yazdıklarına katılıyorum kardeşim bu kadar...
Turgay 19 Ocak 2019 11:02
İşin acı yanı hükümetin bu konudaki anlamsız!!! sessizliğinin akp seçmenin bir kısmı üzerinde yaratabileceği tepkinin oluşmaması görevini yine hükümet yalakası Sabah ve ahaber'in üstlenmiş olması. Yani tipik bir derenin taşı ile kuşu vurmak.
"memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalalet hatta hıyanet içinde bulunabilirler.Hatta bu iktidar sahipleri şahsi menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilir." İktidarda kalmak ve para hırsı ülkemdeki gözü dönmüşlere herşeyi yaptırıyor. Uygurların parası ve kutsanacak toprakları olsaydı, "eeey Çin" diye başlayan sözler duyardık ama yok. Allah yardımcısı olsun Uygurların.
Tarihçi 19 Ocak 2019 10:20
işgalin kendisi zaten zulümdür. 1949 dan beri işgal altında
KARAR OKURU 19 Ocak 2019 09:48
Ankara utanmadan 2 seneden beri sistematik katlıamı ortada bilgi kırlılığı var deyip örtbas ediyor dışişlar bakanın ağızından duyduğuz açıklama bu.utan mezlumların yanındayız propaganda yapanlar,
Şahin Gündüz 19 Ocak 2019 09:26
İlahi Elif Çakır hanım, daha dün insan hakları komisyon başkanı olan Milletvekili Leyla Şahin; bu ülkede iki tane insan hakkı ihlali yapıldığını gösteremezsiniz diye açıklama yapmadımı! şimdi kimi eleştirelim Çin'imi, Çin'e gidip bu yalana inanan müslüman gazete ve tv.leremi. Ne diyelim demekki Çin'e benzerliğimiz sadece ucuz işçilik ve fason üretim değilmiş.
KARAR OKURU 19 Ocak 2019 13:15
0
çok doğru
KARAR OKURU 19 Ocak 2019 08:38
Dün rutinim olan berbere uğradım baktım içeride bir hacı abi Uygurların başına gelenleri hararetli bir şekilde inkar ediyor. Bayağı tartıştık adamın son dediği “kardeşim toplumu zehirleme A Tvde seyrettim öyle bir şey yok bunlar batının uydurması hem Amerika ya kafa tutuyoruz doğru olsa Çin’e de telefon açarız, bize karşımı mı duracaklar” oldu. Medya gerçekten görevini tam olarak yapıyor. İyi ki sosyal medya ve siyaset yapmadan gerçekleri yazan hesaplar var
KARAR OKURU 19 Ocak 2019 14:35
0
Göbels ölmedi yaşıyor.
KARAR OKURU 19 Ocak 2019 08:27
Doğu Türkistan'daki zulmü büyük gazetelerden yalnızca karar gazetesi dile getiriyor Bir insan olarak bu duyarsızlık bizleri çok şaşırtıyor
KARAR OKURU 19 Ocak 2019 08:56
2
birde yeni çag gazetesi
KARAR OKURU 19 Ocak 2019 14:54
0
Milli Gazete yi unutmayalım
göktürk börü 19 Ocak 2019 07:49
o işkence kamplarına çin ajanı binde sıfır virgül 1 oyu olan maocu perinçekçileri koymak lazım perinçek ve maocu çin ajanı karanlık aydınlık durmadan uygur türklerine terörist diyor çin ve rus ajanı derin devlet artıgı kontgerilla perinçege methiyeler düzen kanal a cılar akitçiler hepsi çinin suçlarına ortakdırlar
KARAR OKURU 19 Ocak 2019 06:36
Otoriter daha otoriteden korkar.batılı bi ülke olsaydı şimdiye kadar bizim liderler çoktan eyyy derdi.ama karşımızda çin, arabistan olunca olmaz öyle şeyler.yani beklemeyin bizim iktidardan
KARAR OKURU 19 Ocak 2019 14:32
0
Amerika da bizimle diplomatik dille konuşulmaması gerektiğini öğrendi. Ekonomini mahvederim diye sopayı sallayınca hemen alttan aldık, amerikanın suyuna gittik. Avrupa da yakında öğrenir bize nasıl davranılması gerektiğini.
Çerkez Ethem 19 Ocak 2019 05:34
Nuri Türkel hayal kırıklığına nasıl alışmamış hala ? En az 50 yıldan beri bu kıyım/zulum, ırkçılık sürüyor Şimdi biraz dahada arttı, fark bu ! Ve çoook bekler t.c. den kınama ! Kolpa yapmaktan, masal anlatmaktan başka t.c. de elit/siyasetçilerinin yaptığı ne varki ?
musto 19 Ocak 2019 01:13
Aman el atmasınlar en fazla bir kaç bin insan mağdur olur yoksa ırak libya suriye gibi milyonlar ölür milyonlar kaybolur milyonlar başkalarının köle işcisi milyonlar evsiz barksız yurtsuz bir mezar taşsız anasız babasız yetim olur.
KARAR OKURU 19 Ocak 2019 01:12
Turkiye' nin cikarlarina gore degil, iktidarin cikarlarina gore ulkeyi yonettikleri icin Turkiye' nin musluman yoneticileri ve yandas medyasi uygurlara yapilan zulmu karsisinda uc maymunu oynuyor: gormedim, duymadim, bilmedim!
KARAR OKURU 19 Ocak 2019 00:48
Allah yardımcısı olsun Uygur kardeşlerimizin. Dini ne olursa olsun tüm mazlumların Allah yardımcısı olsun. Uygur kardeşlerimize gelince Türkiye'den beklentiye girmeseler daha iyi olur kendileri için. Bakınız Suriye, bakınız Filistin. Bizim daha ziyade zararımız dokunuyor:(((
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN