Back To Top
Davutoğlu hakkındaki şehir efsaneleri

Davutoğlu hakkındaki şehir efsaneleri

 - Son Güncelleme: 25.02.2019 Pazartesi 16:02
- A +

Davutoğlu, “IŞİD”in “öfkeli gençler” veya “öfkeli çocuklar”dan ibaret olduğunu ileri sürerek bu terör örgütünü masum ve meşru göstermeye çalışmış!...

Nereden çıktı bu? Davutoğlu’nun Ağustos 2014’te (Musul’da “IŞİD” bayrağı dalgalanırken) katıldığı bir televizyon programındaki ‘Irak hükümeti mezhep taassubuyla hareket etmeyip sağduyulu davransaydı işler bu noktaya varmazdı’ meyanındaki konuşmasından çıktı. Oradan bunu çıkarmak olacak şey değildi, ama oldu işte. Söz konusu programda, “IŞİD”e katılan kitlelerle ilgili olarak kelimesi kelimesine şöyle demişti Davutoğlu: “Daha önceki hoşnutsuzluklar, öfkeler, dışlanmalar, hakaretler bir anda  büyük bir cephede geniş bir reaksiyon doğurdu. Eğer Irak’ta bizim hep tavsiye ettiğimiz gibi, dostça kardeşçe tavsiye ettiğimiz gibi Sünni Araplar dışlanmamış olsaydı süreçten, bugün Musul ve Anbar gibi ana damar Sünni Arap vilayetlerde böyle bir öfke birikmesi olmazdı.” (Bak şu işe; ne “gençler” kelimesi geçiyor ne de “çocuklar”.)

Bir terör örgütünden bahsederken bu gibi sosyolojik tahlillerde bulunmak, terörün fenalığını görmezden gelmek midir? Terörün sosyal temellerine inmeden teröre karşı doğru dürüst bir siyaset geliştirmek mümkün müdür? Davutoğlu’nun yukarıda mezkûr sözlerine istinaden ‘Davutoğlu IŞİD’e öfkeli gençler / çocuklar diyerek bu örgütü masum ve meşru göstermeye çalıştı’ demek reva mıdır?

Efendim, o televizyon programında “IŞİD”in teröristliğini niye iyice vurgulamamış Davutoğlu! O günlerde “IŞİD”in elinde rehin bulunan 49 vatandaşımızı kurtarmaya yönelik çabalarda gelinen olumlu bir noktayı olumsuza çevirerek bir çuval inciri berbat etmekten kaçındığı için olmasın? Ayrıca, Davutoğlu daha evvel ve daha sonra “IŞİD”in teröristliğini yeterince vurgulamışken ne önemi var ki bunun?

Mesela o televizyon programından bir buçuk ay evvel “Terörle mücadele konusunda hiçbir zaaf göstermemeliyiz. İster El Kaide formunda, ister IŞİD şeklinde olsun terörün her türlüsü, Suriye ve Irak halkı, Orta Doğu halkları ve bütün insanlık için tehdittir.” demişti Davutoğlu. Var mı ötesi?

***

Davutoğlu, “Rus uçağının düşürülmesi emrini bizzat ben verdim” demiş!...

Nasıl yani? İlgili pilot, Rus uçağını hava sahamızda görünce telsizle Davutoğlu’na ulaşıp “Vurayım mı Başbakanım?” diye sormuş ve Davutoğlu da “Vur koçum!” mu demiş? Yoksa pilot kendi komutanına, o da kendi komutanına, o da Hava Kuvvetleri Komutanına, o da Genelkurmay Başkanına sormuş, Genelkurmay Başkanı da Davutoğlu’na sormuş, Davutoğlu “Vurun” demiş, sonra Genelkurmay Başkanı bu emri Hava Kuvvetleri Komutanına, Hava Kuvvetleri Komutanı da pilotun komutanının komutanına, o da pilotun komutanına, o da pilota mı iletmiş? O zamana kadar Rus uçağı mı kalır? Birkaç saniye, belki bir-iki dakika içinde verilmesi gereken bir karardan bahsediyoruz burada.

Davutoğlu tabii ki “Rus uçağının düşürülmesi emrini bizzat ben verdim” demedi. Bu şehir efsanesinin dayandığı açıklama, belirli bir uçağın düşürülmesine değil, genel olarak “angajman kurallarının” uygulanmasına yönelik talimatla ilgili bir açıklamaydı. Kelimesi kelimesine şöyle demişti Davutoğlu: “Son bir hafta içinde özellikle Bayırbucak bölgesinde saldırıların yoğunlaşması üzerine pazar günü yemin törenimizden hemen önce yaptığımız güvenlik zirvesinde de bu husus bir kez daha vurgulanmış, bu gelişmeler eğer Türk hava sahası ihlaline yol açacak bir sonuç doğurursa her türlü tedbiri alacağımız dile getirilmiş ve o toplantıda da silahlı kuvvetlerimize gerekli talimatlar bizzat tarafımca verilmiştir.”

(Davutoğlu başbakandı. Silahlı Kuvvetlerle tabii ki o muhatap olacak, ilgili talimat tabii ki onun ağzından çıkacak ve / veya onun imzasından geçecekti. Bununla beraber, angajman kuralları ile ilgili her karar tabii ki devletin kolektif kararı -Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da kararı- idi. Rus uçağının düşürülmesi üzerine Rusya ile ilişkilerin bir süreliğine bozulmasından sadece ve sadece Davutoğlu’nu sorumlu tutma saçmalığının o kolektif akılda yer alan hiç kimse tarafından tekzip edilmemiş olması enteresandır.)

***

Davutoğlu, Suriye’deki Esed rejimiyle köprülerin atıldığı günlerde “Yakında Emevi Camii’nde namaz kılacağız” demiş!...

Hayır; “Emevi Camii’nde namaz”, Davutoğlu’nun değil Erdoğan’ın bir konuşmasında geçmişti. 5 Eylül 2012 tarihli o konuşmanın ilgili bölümü şöyle: “İnşallah biz en kısa zamanda Şam’a gidecek, oradaki kardeşlerimizle muhabbetle kucaklaşacağız. O gün de yakın. İnşallah Selahaddin Eyyubi’nin kabri başında Fatiha okuyacak, Emevi Camii’nde namazımızı da kılacağız.”

Yeri gelmişken belirtmek isterim ki, Erdoğan’ı o zamanki bu beklentisinden / temennisinden / ümidinden ötürü ayıplamayı ayıp sayarım.

***

Davutoğlu başbakanken Avrupa’nın -bahusus Almanya’nın- dümen suyunda gitmiş!...

Bu saçma sapan şehir efsanesine inananlara, BBC2’nin Avrupa’daki mülteci kriziyle ilgili “10 Years of Turmoil” (Çalkantıyla Geçen 10 Sene) belgeselini izlemelerini tavsiye ederim. Davutoğlu’nun Almanya Başbakanı Merkel ve Hollanda Başbakanı Rutte ile -AB Konseyi Başkanı Tusk’un haberi olmadan- düzenlediği, hem de Türkiye Cumhuriyeti’nin Brüksel’deki AB Daimi Temsilciliğinde düzenlediği özel bir toplantıda onlara “neredeyse bütün taleplerini kabul ettirdiği” -ve iki hafta sonra o mutabakat çerçevesinde Türkiye ile AB arasında anlaşma imzalandığı- anlatılıyor bu belgeselde. Hadi bakalım; kim kimin dümen suyunda gitmiş?

Şahane bir hikâye bu. Bir gün başka bir yazıda uzun uzun anlatırız inşaallah.

Bu köşe dolup taşar, Davutoğlu hakkındaki şehir efsaneleri bitmez. Bugün buraya sığdıramadığımız şehir efsanelerini de nasipse başka bir yazıda ele alırız. 

 

19-02/25/siyahkarar-1551099861.jpg

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
İsmail SOLMAZ 06 Mart 2019 20:15
Davutoğlu ve Gül hiç samimi değiller,eğer gerçekten bir parti kurma eğilimine giderlerse bu onların tamamen bitişi olacaktır. Ben şahsen hiç inanmıyorum
Tutturdular bir dava! dava dediğiniz şey tüm ilkelerini kaybetti artık Sn Erdoğan ne derse dava o oldu. Adalet, liyakat göz ardı edildi herkes hain diye yaftalandı. Akp artık kurucu ilkelerine sırt çevirdi. Davutoğlu hoca geç bile kaldı. İnşallah partiyi kurar da demokrasimiz güçlenerek bu buhranlı dönemden kurtuluruz. Böylece alternatifsizlikten güç alan partiler devleti kendi malı gibi görmesin.
Muttalip GÜNGÖREN 27 Şubat 2019 12:08
Ne olursa olsun davutoğlu'nun şu anda yaptığı (gül'le birlikte parti çalışmaları) ayıbın daniskasıdır, hadsizliktir, vefasızlıktır, tarihe geçecek bir kara kapkara lekedir, chpkk'yla kol kola olmaktır....
Adem 27 Şubat 2019 10:31
sayın hakan bey, davutoğlu ab ile anlaşma yapmış sonra onu uygulata bilmiş mi? hani vizesiz olacaktı? biz suriyelileri burada tutuyoruz ya onlar?
okurunuz 26 Şubat 2019 18:22
Başta sayın yazar olmak üzere tüm yorum ve yorumculara itiraz ediyorum aslında. Neden? Başbakanlıktan ayrılmış veya gönderilmiş olsa bile, Erdoğan ile Davutoğlu arasında bu denli görüş ve anlayış ayrılığı olduğu kanaatinde değilim. Farklılık; her iki lidere de, bir bahanesini bulup "ben sizin yanınızdayım" demeye çalışan "tarafçıl" yazar ve danışmanlarda.
Ahmet Kaya 26 Şubat 2019 17:38
Hadi hepsi doğru diyelim.Peki Davutoğlu bir dava adamıysa partisinin itirazlarına rağmen Binali Yıldırım yerine kendisini başbakan olarak seçen liderine neden sırtını dönmüştür.O Binali Yıldırım ki partisine küsmemiş verilen görevleri en iyi şekilde yapmıştır.Zor zamanlarında liderinin yanında durmuştur.Bugünde başbakanlık ve TBMM başkanlığında sonra kendisinden istenen belediye başkanlığı adaylığını kabul etmiştir.İşte dava adamlığı budur.Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu haketmeden,emek harcamadan Recep Tayyip Erdoğanın emeği ile biri Cum
talib 26 Şubat 2019 15:34
Sn yazar yeni partiyi Sn Davutoğlu mu kuracak, Sn Gül güdümlü Sn Babacan mı kuracak veya her ikisi de Gül güdümlü ayrı ayrı iki parti mi kuracaklar. Sn Gül gölgesin de kurulacak bir partinin vatandaş nezdinde hiçbir karşılığı olmaz. Gölgesi dahi düşse kadük kalır bu hareket. Beraber veya ayrı her iki isme de hele hele sn. Babacan a yazık olur zeki adamdır herhalde böyle bir faaliyete girmez.
KARAR OKURU 26 Şubat 2019 12:47
Vizesiz geçiş dedi çok sevindik,sinirlar kevgire dondu.Rus uçağını dusurduk krizi mükemmel yürüttü,turizm gelirleri yarıya düştü,domates bile satamadik.komsularla 0 sorun politikası guttu.sorunsuz komşumuz kalmadı.Suriyede krizleri fırsata ceviririz dedi.250 bin çocuk turkiyede doğdu,Suleyman şah türbesini bile taşıdık.Hoca,birikimli ve iyi niyetli biri ama bazı hataları yüzünden bedel odedik.
KARAR OKURU 26 Şubat 2019 11:45
Tamam da Bayram değil seyran değil Davutoğlu'nu neden parlatıyorsun ki
ekmeloglu kemal 26 Şubat 2019 07:58
hoca iyi biri ama hayati okumasinda bazi zayifliklari oldu mesela uc bakana aklanin gelin derken adalet duygusunu disa vurmus olsa bile dusunmeliydiki birileri birilerini ham yapmaya karar veemis arada uc insan lekelenecek
KARAR OKURU 26 Şubat 2019 10:04
0
Ak olmayan birilerini korumak, AK partiyi lekelemez,bilakis onları adalete teslim etmek AK partiyi daha güçlendirir. Yani pisliği temizlemezsen bağırsaklara zarara verir.
KARAR OKURU 26 Şubat 2019 01:18
140 karakterle "düşünen yazan"insanlara bunları anlatmaya çalışmak ne kadar yorucu bir çaba. Allah yardım etsin size Hakan Bey.
KARAR OKURU 26 Şubat 2019 00:59
Böyle yalanlarla Davutoğlu'nu karalamaya çalışmak ne kadar makulse, bunlar üzerinden Davutoğlu'nu parlatmaya çalışmak da o kadar makuldür.Davutoğlu'nun başbakanlıktan alınma sebebinin böyle uyduruk şeyler olmadığını bilmiyor olamazsınız.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 23:26
Sn yazar şimdi birkaç gün İslam aleminin birleşmesi hakkında yazılar yazarak yada İsraile çatarak kendine bu hırçın cenaha karşı bir kalkan oluşturmak isteyebilir hain damgasını karşı ama öyle olmamak lazım bir kişiye inanıyorsan güveniyorsan gelince işler iyi olacağına inanıyorsan bir müddet bazı zorluklara direnmeli mücadele vermeli bugün tüh sana diyenler gün gelincede haklıymış der işte o zaman dikilen ağacın meyvesi huzurlu yenilir gazetecilik budur frene basmadan.. Saygılar
Öztürk 25 Şubat 2019 21:35
Davutoğlu hoca Erdoğan’ın etkisinden bir türlü kurtulamadı.Nerdeyse ikinci Binali Yıldırım vakıası.İrade zayıf.Üçü de Erdoğan’ın ismini anarak eleştiri yapamıyor,korkuyor.Chp tabanına mı oynayacaklar!?Mümkün değil tabi.Ne zaman ayrı birer şahsiyet ve fikriyat olarak eleştiri yönlendirirlerse,o zaman ciddiye alınırlar.Dava bir kişinin tekelinde olmayacak kadar önemli bir iddia.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 19:28
Artık acaba davutoğlu yada başka birisi ya acaba gelirse daha iyisini yaparmı yada onu Bi dinleyeyim bir bakayım nasıl oy verir miyim diyen yok bir kesim artık yanlısıyla doğrusuyla bir tarafa bağlı
ATATURKCU SECMEN 25 Şubat 2019 19:10
Apocu hdp ile samimiyetten bıkan chpli Ataturkculer DSP de toplaniyor.
KARAR OKURU 26 Şubat 2019 10:07
1
Yanlış yerde mesaj veriyorsun.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 19:03
Basbakanin secilmis oldugunu zannedenlerle benim oyum 1 mi ?
Tek lider Atatürk 27 Şubat 2019 11:20
0
Süper
hüseyin altin 25 Şubat 2019 18:59
Davutoglu neden parti kurma geregi duyar anlamis degilim.Düsüncesi iktidarda zaten.Sanirim nefissssssssssss.
KARAR OKURU 26 Şubat 2019 10:11
2
Fazilet Partisi varken neden AKParti kuruldun? Nefisssssssss!
Misafir 25 Şubat 2019 18:34
Ekimde kaldırılması gereken vize için Nisanda gereksiz acele uğruna terörle mücadele kanununu esnetti.Avrupanın o kanuna niye taktığı sonra anlaşıldı. Davutoğlu bunu zafer diye sundu. Başbakan olmadan önce, akademiye dönmek en büyük arzum derken ne olduda siyaseti bu kadar arzular oldu?Mesut yılmazın Özala yaptığını yapmak istedi.Dücane Cündioğlunun deyişiyle Pratik Bilgelik, Teorik bilgeli yendi.
KARAR OKURU 26 Şubat 2019 01:18
2
Niye bukadar kendinizi yoruyorsunuz. Parti kurarsa oy vermezsin okadar. Ozaman adama sorarlar; 1999 Fazilet Partisi varken, niye AK Parti kuruldu. Rahmetli Erbakana yapılanı nasıl izah edeceksin.
İstemiyorum 25 Şubat 2019 17:57
Hilery ile yapılan eller çak çakı. Serok Ahmet nidalarını. Övdüğün anlaşmada yediğimiz kazığı. Sdg,ypg ağırlamaları, kürtlere verilen sözleri, Süleymanşah türbesini, Abd'ye verilen vaadleri, yüzbinden fazla almayız derken milyonlarca suriyelinin ülkeye doldurulması vs.vs. yazmamışsın be yazar. Davutoğlu'nun ağzı yok mu. Kendi ne yapmış, ne kadarını Erdoğanın emriyle yapmış. Çıksın açıklasın beyim
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 18:13
13
2018 deki ekonomik krizi de Ahmet Davutoğlu çıkardı...
Atilla Özdemir 25 Şubat 2019 17:42
Bizde bir Ak partili olarak sayın Davutoğluna oy verdik çünkü reis bize Davutoğlunu önerdi. Yoksa Davutoğlu gibi daha çok başbakanlık yapacak kimse vardı. Yeni parti kurarsa tabi ki hakkıdır ama aslı varken kopyasına oy vermeyiz Erdoğan gibi bir lider varken (Davutoğlunu severiz) ama ona oy vermeyiz. Bize dik duran kimse gerek makam ve birilerinin doldurmasıyla parti kuracaksa bizden ve bizim gibilerden bir şey beklemesin Davutoğlu...
KARAR OKURU 27 Şubat 2019 04:57
1
Tüh. Sana güveniyordu o da. Bak gördün mü olanı. Ne olacak şimdi ? Vazgeçer herhalde artık parti kurmaktan.
KARAR OKURU 27 Şubat 2019 17:39
2
Biz ve bizim gibilerden dedim(ben kelimesini ve benliği sevmem) ve ukalalık yapmadım. Bizim gibi halka güvenmeyen güvenmesin tüh deyip dalga geçen kibirliler o partiyi kurdurup oy versin.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 17:21
Stratejik derinlik hususuna ne diyorsunuz ?
misafir 25 Şubat 2019 18:32
2
recep tayip erdoğanın haberi olmadan kuş uçmaz siz kimi kandırıyorsunuz
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 17:20
Ülkeyi uçurumdan yuvarladılar ama hala ne yüzdür bunlardaki ki bu durumu bile başarı diye aklı kendilerinkine benzeyenleri kandırmaya devam konusunda vicdan ve insafları hâlâ üç maymun rolünde. Yazık ki ne yazık. Bari günahınız kendinizle sınırlı kalsın. Mahkum olmuş batakliktaki debelenmelerinize dini kalkan yapmayın. Sonuç koskoca bir fiyasko. Hem ülkede hem de dünyada. Son söz artık laf deliğini bırakın. Rahmetli demirele ne haksızlık etmişiz. O da sahibi de bizi bu konuda affetsin.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 17:08
Beyler, gereksiz yere birini karalarken diğerlerini aklamayın. AK Parti son 17 yıldır tek başına iktidar. Bu partini başarı ve başarısızlığı eşit şekilde herkese aittir. Bu partde kalan ve devam eden olduğu gibi, ayrılan ve ayrı parti kuran da olacaktır. Normaldir. Beğenirsen oy verirsin beğenmezsen vermezsin. Ama kimseyi parti kuruyor diye hain ilan edemezsin. Sadece oyvermesin. Artık biraz demokratik olgunluk olsun. Edep yahuuu....
Ferhat Durmaz 25 Şubat 2019 17:03
Davutoğlu ilk göreve geldiğinde onu desteklemiş, seçimlerde oy vermiş biri olarak haksızlığa uğradığını, iftiralarla gönderildiğini kabul ediyorum. Ama kendisini çok başarılı da bulmuyorum. O zaman Erdoğan atamıştı, yine görevden alan da o oldu. İyi bir insan, dürüst bir siyasetçi olmak bu ülkenin yazılı olmayan çok adaletsiz kurallarını benimsememek 'başarı' için yetmiyor.
Berkant 25 Şubat 2019 16:48
Hakan Albayrak, şehir efsanesi!? diye kibarca belirttiğiniz alçak saldırıları hatırlatıp 'Hakkın' yanında durduğunuz için Allah razı olsun. Genelkurmayda şükür namazı kılan (Süleyman Şah türbesinin nakli sonrası), mitinglerde samimi temennileri sonrası halkımızın 'AMİİN' çığlıklarıyla karşılık vermesi Cumhuriyet tarihinde ilk kez olması gibi nice hasletleri olan bir kişiliği daha fazla anlatarak sanki müdafaaya ihtiyacı varmış gibi göstermek istemiyorum. Böyle değerli şahsiyetler kolay yetişmiyor. Son söz: ' Şeref-ül mekân, bil mekîn'...
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 16:46
Zaten davutoğlunu sert eleştirenler iktidar yanlıları yazarlar adamcıklar senelerce bir başbakana bir eleştiri yapamayısın acısını çıkarttılar e nasılsa cumhurreiste birsey demez diye oh imanını gevrettiler adamın büyük bir deşarz oldu lar biraz maruz görün
Şerif 25 Şubat 2019 16:29
İnsanların canlı canlı dinlediği ve bahsettiğiniz hükümetin tamamının yanılgı, kasıt ve beceriksizliğinin aleni olduğu ve bu konu da insanların net kanaat sahibi olduğu bir kısım konularda. gerçek anlamı manipüle edercesine, demagojiye boğarak anlatmak, 4-5 sene sonra hayrola. maksatınınız ne???
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 15:16
Hakan Bey Sayın Davutoğlu'nun sözlerini bir cümle önceden alsaydınız keşke. "İŞİD dediğimiz yapı bir çekirdek olarak radikal, terörize bir yapı olarak görülebilir ama...." dedikten sonra sizin alıntıladığınız bölüme geçiyor. Buradaki "ama" vurgusundan çıkacak anlam belli. "Terör örgütü olarak görülebilir ama değil" demiş oluyor. Sizin sosyolojik analiz dediğinize biz kısaca "meşrulaştırma" diyoruz. Saygılar.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 21:10
3
Sizinkine de koskoca bir anlama problemi denir!! "İSID dedigimiz yapi bir cekirdek olarak radikal, terörize bir yapı olarak görülebilir ama "‘Irak hükümeti mezhep taassubuyla hareket etmeyip sağduyulu davransaydı işler bu noktaya varmazdı..." Alın size bütün olarak bir cümle; "işler bu noktaya varmazdı " .. bu nokta: "çekirdek olarak radikal, terörize bir yapı" (radikal ve terörize bir yapı oluşunun sebebini açıklamış) Hak yahu!! Ayıp ayıp.. Yazar bu yüzden açıklama gereği duymuş işte... Sizdeki anlama problemi umarım yetersiz Türkçe altyapın
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 15:09
Birde davutoğlu un dediği hiçbir şey eleştirilemez nedenine gelince adam acaba üstteki kişi aman ne der diye düşünerek ne diyeceğini karıştırmış olabilir
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 15:04
Yazı güzel olmuş lakin yarında CHP nin geçmişteki başörtüsü zulmünü yazıp işi dengeleyeyim hesabına gitme yani biraz kotarayım demeyin
M.T.K 25 Şubat 2019 14:51
duruşu olmayan insanı bize kahraman gibi sunamazsın. biz de biliyoruz Davutoğlu'nun erdoğan tarafından kullanılıp atıldığını, erdoğanın davutoğlu üzerinden kahramanlaştırıldığını.. lakin seni kullanan, seni başbakanlıktan eden ve en önemlisi halkı gözünde tabiri caizse hain ilan eden bir lider ve parti için taviz vermeyecektin. sana istifa et denildiğinde çıkıp herşeyi anlatacaktın. şimdi masumluk karinesi üzerinden gitmenin anlamı yok.. davutoğlu neyse, erdoğan odur, erdoğan neyse gül odur. farkı yok.
Siyaset Bilimcisi 25 Şubat 2019 14:51
Siyasal İslam iflas etmiştir artık ne bugün ne de yarın bu ideolojinin ülkede bir karşılığı yoktur.Hakan bey sende artık o gemiden in ve demokrasi trenine bin...
Bê kes 25 Şubat 2019 18:08
8
Hakanin elinde deas kalemi ve bayragiyla dünyayi islamlastiracak, yakinda UYGUR türklerini cin zulmünden kurtarmaya gidecek,,vallahi yemin etmis hakan,DEMOKRASI trenine binmemeye,
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 14:14
su TUSIAD in yakin tarihi, gunumuz ve yerli-milli tehlike ve politikalar konusundaki durusu konusunu da yazan bir babayigit bekliyoruz
HACI MURAT 25 Şubat 2019 12:31
Davutoğlu iyidir,hoştur,dürüsttür, enlektüeldir, akademisyendir,daha başka hasletleri de vardır.Velakin başbakanlıktan alındıktan sonra yapması gereken bir tek şey vardı: O da "Bundan sonra bir nefer olarak partimin emrinde çalışacağım" demekten ibaretti.Aynı Yıldırım gibi "Bin" dendiğinde binecek,"in" dendiğinde inecekti.Bu O'nun kadr ü kıymetini düşürmezdi.Öte yandan Davutoğlu %49 oy aldı sözü yanlıştır. Çünkü Davutoğlu koalisyona razı idi.Ülkeyi 1 Kasım seçimlerine Erdoğan götürdü.
Davutoğlu ile Yıldırım’ın bu konuda kıyaslanması doğru değil. Yıldırım, emanetçi. Bunu kabul ediyor ve şeref addediyor. Saygı duyarım. Erdoğan, Davutoğlu'nu, genel başkan adayı olarak kongrenin önüne getirip takdim ederken, dedi ki : AHMET BEY EMANETÇİ DEĞİLDİR. Davutoğlu, parti başkanlığını da, başbakanlığı BU ŞARTLA KABUL ETTİ. Ama Erdoğan sözünden döndü. Teşkilatlara da, kabineye de müdahale etti. Hoca müdahaleyi kabul etmeyince de azletti. Davutoğlu’nun kimseye bir vefa borcu yoktur.
KARAR'DA KARARLI ADAM 25 Şubat 2019 15:05
29
Yani;gassalın elindeki meyyit gibi diyorsun.Bir entelektüelle,bir akademisyene(üstelik prof.) bu yakışır mı.Iradesini bir başkasına ipotek edecek.Ne demek;"bin"denilince binecek,"in"denilince inecek.Hani bir grubu,bir kişinin iradesine teslim olmakla eleştiriyordunuz.Ne farkı var bundan.Sizden olunca ,siz yapınca normal mi oluyor.Tarafgirliğin danışkası.
HACI MURAT 25 Şubat 2019 16:48
10
Sayın Davutoğlu'nu başbakan olarak Erdoğan atadı.Atama yetkisine sahip olan,görevden alma yetkisine de sahiptir.Binmekten ve inmekten kastım budur.Ak Parti grubundan en az 10 başbakan çıkardı.Erdoğan tercihini Davutoğlu'undan yana kullandı. Yıldırım rüştünü ispat etmiş bir insan.Hakkında muhalifleri bile olumsuz bir şey söyleyemiyor.İlmi kişilik ve akademik kariyer açısından Davutoğlu'nun artıları olduğu gibi, ülke yönetimi ve büyük projelere hakimiyet açısından Yıldırım'ın artıları daha fazla.
Olması gereken! 25 Şubat 2019 21:49
3
3 kişi yola çıkınca aranızdan birini lider seçersin.Ak partinin lideri Tayyiptir.Uyan uyar uymayan tirenden iner.Yolu açık olsun.%49 Ak partisine verilen oydur.Şahsi oyu ne kadarmış,Millet ittifakında yerlerini alınca göreceğiz.2023 e az kaldı Ancak teşkilatlarını kurar geç kalmasın!
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 23:01
2
Çok güzel yazmışsınız ancak ak partiden istediğini alamayan beklenti içinde olan bir kesim varki işte onlar bu ayrılığı çıkartıyorlar.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 11:54
Sayın yazar şehir efsanesi olmayan gerçek şuki; Davutoğlu yüzde 49 ile Başbakan oldu. Daha doğrusu halk onu Başbakan yaptı. Ama Davutoğlu halkın bu emanetine ve iradesine sahip çıkmadı. Bu yetkiyi Davutoğlunun elinden alan kişiye davutoğlu övgüler düzerek istifa etmişti. Sen istediğin kadar davutoğlunu paklamaya çalış nafile.
Halil Korkmaz 25 Şubat 2019 11:38
Sayın Albayrak: %48 oyla halkın iradesiyle geldiği yerden, tek kelime etmeden talimatla inen biri için yaptığınız savunma için inanın sizin adınıza çok üzüldüm. Efendim: Irak, Suriye, Libya, İran, Türkiye'yi bölmek için birleşen batı bloku içinde neden yer aldığımızı bırakın da Sayın Davutoğlu, kendisi açıklasın.
Halil Korkmaz 25 Şubat 2019 11:12
Sayın Albayrak: Emevi Camiinde namaz kılma temennisinden dolayı ayıplamayı ayıp sayarım” ifadenizi biraz daha açar mısınız? Zira Amerika ve İsrail’in arzuları istikametinde oraya dolduran ve Suriye’yi kana bulayan, eli kanlı cihatçılarla birlikte namaz kılma isteğinin açığa vurulması değil miydi o sözler? Yoksa Emevi Camiinde namaz kılmak hiçbir zaman yasak olmadı ki. Yani Suriye’yi bölmeden ve kana bulamadan da “Kardeşim” dediğiniz Esat’la birlikte veya tek başınıza da orada namaz kılabilirdiniz.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 11:54
13
Hakikaten bazı şahıslara laf anlatmak kubbe üzerinde yumurta durdurmaktan zor imiş. Suriye'nin kana bulanması Esed denen kanlı katilin zorbalığından, halkına uyguladığı zorbalıktandır. Babası Hafız Esed'de ülkesinde on binlerce kişiyi katleden bir diktatördü. Siz kanlı katilleri masumlaştırıp ülkenizin idarecilerini suçluyorsunuz. Bravo size!!
Raşit 25 Şubat 2019 11:10
Parti kurma düşüncesi bile bazı insanları rahatsız ediyor. Niye anlamak mümkün değil. Hem sabah akşam, başka oy verecek parti mi var, hem de yeni parti kurulması sözkonusu olduğunda daha kurulmadan bu parti iş yapmaz diyeceksin. 80 milyon nüfuslu güçlü bir ülkeyiz.Ekonomisi en büyük ilk 20 ülke içerisindeyiz. Her ilimizde üniversite var. Yurt dışında okuyan binlerce öğrencimiz var. Böyle bir ülkede halkımızın güveneceği tek parti yoksa Olan da kötünün iyisi ise bu ülkede halkının güvenini kazanacak bir parti kurulur. Kimse telaş etmesin engel de o
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 18:41
1
Raşit bey ; Davutoglu ,7 Haziran'da yuzde 40 civarı oy alan Ak partiyi Restorasyon ,yenilenme ,kardeşlik vs. söylem ve icraatları ile 49 civarı oya getirdi. Sonra çekil dediler. Çekildi. Seçilmiş bir başbakan olarak hemde. Dava filan bir şeyler dedi. Yol arkadaşlığı dan bahsetti cekilirken. Şimdi parti kursa. Yüksek bir oy alsa, cekil dendiğinde ;yine,yol arkadaşlığı filan deyip bırakmayacağının garantisi var mı???
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 11:12
Yüksel mekte olan Türkiye nin önüne geçmek ak partiyi dagıtmaktan geçiyordu. Onuda adım adım gerçekleştiriyor siyonist seytan.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 11:03
Davutoğlu gitti,Fidan geri geldi bunu nasıl izah edersiniz.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 10:29
Hakan bey sizide seviyorum davudoğlunuda çok değerli bir akademisyen ve insan ama suriye olayını iyi okuyamadı rusyayı hesaba katmadı avrupaya güvendi ha bütün bunları doğru yapsa bizim açımızdan farklı olurmuydu hiç zannetmem parti kurarsa oy veririm
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 09:33
Davutoğlu çok düzgün,dürüst,şerefli gerçek bir vatan severdir. DAEŞ denen terörist grup ABD ve AB ülkeleri tarafından organize edilen PKK/YPG ile ile birlikte hıristiyan ve yahudilere bilerek hizmet eden vandallardır. İçimizdeki DAEŞ ve YPG severler de az değil.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 09:28
Davutoğlu’nun dürüstlüğü ve çoğu tarafından naiflik sayılabilecek dürüst bir ülke hayalini hep takdir ettim. Ama sorun babası tarafından kurulan mafya örgütünü, bundan sonra sanayici olucaz, helal para kazanıcaz çocuklar saflığı ile legal zemine çekebileceği hayali kuran patronun oğlu gibiydi. Telbihte hata olmaz tabi. Netekim baba yaramaz oğlanın ipini çekti. Seçilmiş Başbakan olarak kendi partisinin yaptığı darbeyle devrildi. Ve buna hiç ses çıkarmadı. Hani mafya sa sessizlik yemini ederler ya. Şimdi ne söyleyecek bilemiyorum!
baba 25 Şubat 2019 09:16
Sene 1989 Özal köşke çıkacak. Aydın Menderes'i çağırıyor ve ona ANAP genel başkanlığı ve başbakanlığı teklif ettiğinde, muhteşem bir cevap alıyor. Efendim, çok teşekkür ederim, benim nihai hedefim Başbakanlık ama oraya kendi gücümle gelmek isterim. "Başbakanlık tayinle gelinecek yer değildir." işte bu öngörü adamlık, devlet adamlığı böyle bir şey.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 09:16
Sayın Albayrak söz konusu mesnetsiz suçlamalar muhalefet liderleri içinde yapılıyor. Onlarla ilgili de görüşlerinizi belirte bilir misiniz? Karamollaoğlu'nun ingiliz ajanı, Akşener'in Fetöcü olduğu gibi...
nedim atatapmaz 25 Şubat 2019 09:11
Hakan Bey, ilerici, modern bir Atatürkçü olarak size katılmıyorum. Davutoğlu Şam'da namaz kılacağız diye söyledi. Söyledi işte banane. İŞID'e silah da gönderdi, masum göstermeye de çalıştı... Ben anlamam, ben külyutmam. Rus uçağını da o düşürdü. Düğmeye o bastı yani, anladınız mı? Lütfen bunları anlayın rica ederim ve bizim iman ettiğimiz bu gerçeklere saldırmaktan vazgeçin. Biz sizin inançlarınıza saldırıyor muyuz? Bu arada, modern bir insan olduğumu söylemiş miydim? HDP'ye de oy attım, daha ne?
karar okuru 25 Şubat 2019 20:10
0
ilericilik, modernlik etiketini nereden aldınız:)) daha çok 1940 model tutucu ideoloji mensubuna benziyor yorumunuz
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 08:52
Akedemisyenden devlet adamı olmaz. Davutoğlu'da buna dahil...
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 08:34
DAVUTOĞLU BEY HEM TÜRKİYE VE HEM DE İSTANBUL İÇİN BÜYÜK BİR ŞANSTI. hukuk müşavirliğini yaptığım bazı mega müteahhitlerle dosya müzakereleri sırasında bazen siyasete dalarlardı. Hepsinin ortak kanaatı ak partinin kongre yapıp davutoğlunun gitmesi yönündeydi. Sebebini sorduğumda biri açık kalplilikle şunu deyiverdi O ÇOK DÜRÜST BAŞBAKANLIK YAPAMAZ.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 11:12
8
Gidişi de o şekilde oldu zaten.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 12:09
8
8.34, Burada palvlara serbeset.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 07:22
Hiç bir siyasal İslamcı nin Ortadoğu Suriye ,eğitim ,ekonomi ,iç dış politika v.s. gibi herhangi bir meseleyi doğru okuma ,analiz etme ,çözümler getirme yeteneği yok maalesef. Şimdi bakmayın havalı konuşmalarına .80. lerden sonra yeşil kuşak projesinin ürünü kitlelerden aldığı destek bunları acayip yanıltıyor Oysa sekulerlesen bu taban kitle eriyip gidiyor.2000 li yıllarda küresel likidite bolluğu da bir şans idi.Oda bitti. Kaldi mi tanzime. Tarih tesadüf etti,sizlerde bir süre iktidar ettiniz. Devami çok sürmez. Uzgunum.
Sonuç 25 Şubat 2019 06:32
Birileri parti kuracakmış. Kursun. Ne sorun olabilir. İyi de HDP terör destekçisi CHP hain İYİ parti teröristlerle iş tutuyor. Saadet dörtlü çete üyesi ....iyi de kurulacak parti yada partiler bunlardan ayrı düşünülmez ki. ..yeni parti/ler ne zaman işe yarar!? Hizmette yarış kulvarında dürüst adil ve eşit olunca anlamı olur. Aksi halde yanında bulunanları bile potansiyel hain terörist ve işbirlikçi görmeye başlarsın...
karabudun 25 Şubat 2019 09:57
34
Memlekette, fetö ile her türlü işbirliğini yapan siyasiler ve onların yalakaları sizler hariç herkes HAİN öylemi?
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 12:11
2
6.32, Muhalefetin gerçek durumu bu. Bunu iktidar söylüyor diye itiraz etmeye gerek yok.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 12:29
1
Karabudun, Sonucun yazısını daha dikkatli okursanız farklı anlam çıkarabilirsiniz Yazıdan benim anladığım biat edilen kişi baştaki olmadığı sürece kim parti kurmaya kalksa terörist yada hain damgası yiyecek devlet ve medya gücüyle durum meşrulaştırılacak böyle adaletsiz ortamda kurulacak partilerin pek bir şansı yok.
Öyle 25 Şubat 2019 12:49
47
O hain, Bu FETÖ'cü, Şu Terörist, Onlar Yardım ve yataklık yapanlar, Bunlar İmansızlar, Şunlar Bir araya gelinmez kişiler... kimler kaldı. Ben ve Sen...
Ne ilgisi varsa 25 Şubat 2019 06:26
İnsanlar birilerini savunmak için birilerine saldırmak zorundamı!? Yada ADavutoğlunu savunmak için Irakı karalama gereğini niçin duyarız!? Gerçekten haklımıydı!? İyide cumhur ittifakı için ittifaka girmeyen diğer partileri hasseten Saadeti suçlamak zorundamıyız!? Siz yinede ADIYAMANda A Faruk Ünsal'a oy verin..en azında hata kusurların üstü örtülmesine vesile olur. Günahlarınızın affını kolaylaştırır
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 04:23
Nereden çıktı Davutoğlu avukatlığı!Biz duyacağımız ve göreceğimizi gördük!Davutoğlu'nun ağzı yok mu?Biz Emevvi camiinde namaz kılamadık ama Suriyeliler bizim camilerde namaz kılıyor! Yahu toplumun içine düştüğü iş aş derdini araştır yaz.Nasıl kamu mal ve kaynaklarını peşkeş çekildiği,haramice zenginleşenleri yaz! Millet cinayet,gasp,fuhuş belasına bulaşacak yakında,haberin varmı.Adalet Bakanlığı ve Emniyet biliyor.Yüksek aylıklı yandaş medyateröristi yalan,iftira atıyor.SP her yerde kendi adayı ile seçime giriyor ama RTE 4 lü çete di
evin 25 Şubat 2019 04:18
100 den fazla vatandaşın hayatını kaybettiği 12 ekim ankara gar saldırısını ısrarla "kokteyl terör örgütünün" yaptığını söyledi ahmet bey. ama herkes ışidin yaptığını biliyordu ve onlar üstlendi zaten...ışidin yaptığı bariz belli olan bir katliamı neden kokteyl terör örgütü gibi saçma bir şekilde kamuoyuna açıkladı peki?
Habele-Hubele 25 Şubat 2019 03:57
O kolektif akıl yani Erdoğan’ın esamesinin okunmadığı Davutoğlu’nun ancak günah keçisi ilan edildiği hatta FETÖ’nün de dahli olduğu işlenen hususlar takdir edersiniz ki, muhalefetin değil iktidara yakın isimlerin pek sevdiği daha örtük işlediği bir konu. Davutoğlu başını kaldırırsa “zaten bu adamın aklıyla zaten şunlar oldu” diye sıralayacaklarına şüphe yok. Toplumsal muhalefet de bu fikrin dünden alıcısı. Davutoğlu’nun siyasi etik iddiasından ve Erdoğan’ın adam bulamayız öyle şey olmaz mealindeki cevabını unuturuz, çünkü unutmak
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 02:19
Yukarida yazdiklariniz dogru. Ancak amerika isaret edince kosa kosa esedi devirme hayallari malesef gercek. Zamaninda ayni hataya özal düsmüstü sonra beklenenin aksina sonuclar almistik bu günde hayaller Sam gercekler Sdg , israil, suriyeli mülteciler..
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 01:16
Hakan bey hiç anlatmaya çalışma işlerine geldiğ gibi yalan konuşan ve kendilerini islamın önderi sayan sahtekarlar bildğini okuyacaktır .Bu yalancı sahtekarlardan müslümanların ve yıllaca islamı anlatmaya çaışmış cemaatların çoğu rahatsızdır hz Allah bu iftiracıların iftiralarını kendi başlarına makus eylesi AMİNNNN
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 00:57
Davutoğlu's party loading.....
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 00:46
Maalesef ülkemizde kendi uydurdukları yalanlara ölümüne inanan bir muhalif kitle var. Durumları gerçekten acınası... Çok teşekkürler, şehir efsanelerini çok iyi derlemişsiniz ama eminim ki -aşağıdaki yorumlardan da göreceğiz- bu hakikatları yazmanız onları sağduyuya yöneltmeyecek tam tersine size öfke kusacaklar... Yarasaların gözüne ışık tutmanın bir anlamı yoktur... Maalesef...
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 00:26
Davutoğlunun böyle bir avukatlığa ihtiyacı olduğunu sanmıyorum...
İstemiyorum 25 Şubat 2019 00:18
Sayın yazar. Davutoğlu parti kurarda iktidara gelirse. Ülkeye doldurduğu veya dolmasına vesile olduğu milyonlarca Suriyeliyi sınır dışı edecek mi etmeyecek mi onu de hele. Irkçılık mırkçılık nedersen de istemiyorum kardeşim ! Suriyeli falan ülkemde.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 00:45
32
Ben de senin gibi ırkçıları ülkemde istemiyorum ama her istediğimiz olmuyor işte. Demokrasi tahammül rejimidir, tahammül edemiyorsan yallah Papua Yeni Gine'ye...
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 01:28
40
00:45 Demokrasi dediğiniz sadece iktidar yanlıları ve Suriyelilere mi var? Türkiyedeki muhaliflere yok mu? Kendi vatandaşlarına tahammül edemeyenlerin,Demokrasi kelimesini telaffuz etmesi abesle iştigaldir.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 01:31
54
00:45 Demokrasilerde halka sorulmadan, 5 milyon insan ülkeye gelişi güzel alınmaz.İktidar halkına hesap verir.Sahi, sen hangi demokrasiden bahsediyorsun.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 01:29
10
00:45 Demokrasi istiyorum 50 gram yağsız olsun.Ellere var da bize yoh mi?
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 04:28
20
Ben de cahil,Türkçeyi düzgün konuşamayan,medeniyetten habersiz,sorunlarını şiddetle çözen, medeni,iyi eğitimli,şehirli olamayanları,özellikle son yirmi yılda İstanbul’u işgal eden kadim Anadolu insanını İstanbul’da görmek istemiyorum.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 07:23
5
00.18, La siz bir şey isteseniz şaşarım zaten...
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 09:14
4
01:28 ile 01:31 arasındaki, daha temsili demokrasi kavramını bile öğrenememiş, cehaleti görünce ülkem adına çok endişeleniyorum.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 12:23
2
09:14 Demokrasiyi sadece sandığa indirgeyenler bana demokrasi dersi veremez.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 12:28
8
09:14 Dünyadan bihaber yaşayanlar.Türkiyede süper demokrasi olduğunu zannediyor.İşte Cehalet dedikleri tam da bu.
İstemiyorum 25 Şubat 2019 17:46
12
Demokrasi diyen, evrimini tamamlamamış organizmalar. Ben bu ülkeyi en az bin yıl önce kılıcımın ucundan damlayan kanın hakkı sayasesinde aldım. Birileri kimseye sormadan, kafasına esince, sırf hayal dünyalarını tatmin için milyonlarca ne idüğü belisiz canlıyı dolduramaz benim yurduma. Madem öyle Referandum yapılsın da görelim boyunuzun ölçüsünü, kendini demokrat sananlar. Burası yol geçen hanı mı önüne gelen giriyor.
KARAR OKURU 25 Şubat 2019 18:04
3
17:46 Evrim süregiden bir süreçtir evladım. Tüm canlılar mikro düzeyde sürekli değişim halindedir. Atalarımız da senin cehalet seviyende olsaydı değil bin yıl, on yıl duramazlardı bu topraklarda. Buraya gelen dedelerin Müslüman insanlardı, ilk 300-350 yıl bilimde, teknikte, organizasyonda herkesten iyiydiler, sonradan çeşitli nedenlerle gerilediler ama senin gibi ırkçıların topluma hakim olmalarına hiç bir zaman izin vermediler. Kaç seçim oldu kaybediyorsunuz, hala boyunuzun ölçüsünü almadınız mı?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN