Back To Top
Davutoğlu’na yakıştırılacak şey mi bu?

Davutoğlu’na yakıştırılacak şey mi bu?

 - Son Güncelleme: 28.02.2019 Perşembe 09:42
- A +

Bir meslektaşımız “Davutoğlu’nun partisi nasıl bir parti olur?” diye sormuş ve birkaç madde sıralamış.

O maddelerden bir tanesi şöyle: “Dış politikada çok daha şahin ve çok daha esnemez bir parti olur.”

Şaka mı bu?

Davutoğlu parti kurar mı kurmaz mı bilmem; ama Davutoğlu’na  “esnemez” derecede “şahin”ce bir dış politikayı yakıştırmak kesinlikle abes.

Taassupla hareket eden kaba saba bir anti diplomattan bahsediyoruz sanki!

Ne alâkası var?

Bunun tam zıddından bahsediyoruz.

***

Karabağ’daki Ermeni işgalini telin etmekle beraber -bu işgali sona erdirmeye de yarayacağı ümidiyle- Ermenistan’la yakınlaşma siyaseti gütmemiş miydi Davutoğlu?

Sırbistan’ın Boşnak ve Arnavut kardeşlerimize reva gördüğü fenalıklara rağmen -o fenalıkların tekerrürünü önlemeye de yarayacağı ümidiyle- bu ülkeyle iyi ilişkilerin geliştirilmesine ön ayak olan ve Türkiye-Bosna-Sırbistan Üçlü Mekanizması’nın mimarlığını yaparak Balkanlar’da barışa muazzam bir hizmette bulunan da Davutoğlu değil miydi?

Davutoğlu’nun, ‘tu kaka’ diyen ‘esnemez şahinlere’ aldırmadan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne dostluk elini uzattığını, birbirine şüpheyle ve yer yer düşmanca bakan Ankara ile Erbil’i adeta stratejik müttefik haline getirdiğini de hatırlayalım.

Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki mülteci meselesini hal yoluna koyup gerginlik sebebi olmaktan çıkardığını ve üstelik Türk vatandaşlarına vizenin kaldırılmasının evvelce öngörülen tarihten erkene alınmasına AB’yi ikna ettiğini de hatırlayalım. (Bunlar başbakanlığının son haftalarında oldu. Davutoğlu başbakanlığı mecburen bıraktıktan sonra AB ile ilişkiler gerildi ve -mülteci meselesindeki mutabakat her şeye rağmen devam ederken- vizesiz seyahat işi yattı.)

Suriye meselesinde İran ve Rusya ile karşı karşıya gelindiği halde bu devletlerle Türkiye arasındaki bütün anlaşmaların ve işbirliklerinin -Rusya ile uçak krizinin yaşandığı kısa dönem müstesna- korunabilmesi de Davutoğlu’nun ‘rafine’ diplomatlığına bir örnektir. (ABD ve Avrupa Birliği ile iyi ilişkilere halel getirmeden, onları dengelemek için Rusya’yla stratejik yakınlaşma projesi de Davutoğlu’nun “Stratejik Derinlik”inden çıkmıştı zaten. Tıpkı, Türkiye’nin manevra sahasını genişletmeye matuf Afrika ve Latin Amerika açılımları gibi.)

Pek bilinmez: Rus uçağının düşürüldüğü haberini aldığında Davutoğlu’nun ilk tepkisi “Hiçbir resmi açıklamada ‘Rus uçağı’ denmesin. Rusya ile restleşme intibaı uyandırmamalıyız. ‘Milliyeti belirsiz uçak’ densin” olmuştu. (Rusya düşürülen uçağın kendilerine ait olduğunu açıklayınca, Davutoğlu da ertesi gün meclisteki AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada bunu teyit etti; fakat, düşürülme esnasında uçağın milliyetinin bilinmediğini belirtmeden geçmedi.) 

Davutoğlu’na “dış politikada çok daha şahin ve çok daha esnemez”lik yakıştırmak gerçekten akıl kârı değil.

***

“Peki Davutoğlu’nun Esed’le köprüleri atmasına ne demeli? ”

O, Davutoğlu hakkındaki şehir efsanelerinin ‘kritiğine’ devam etmeyi düşündüğüm yarınki yazımda inşaallah -bir kere daha- uzun uzun anlatacağım istisnai bir durum.

Polyanna Cumhuriyeti değiliz, yeri geldiğinde sertleşmek de gerekebiliyor.

Esed’in kendi halkına savaş açması meselesinde olduğu gibi…

İsrail’in Mavi Marmara’yı kana bulaması meselesinde de olduğu gibi…

Hem doğuyla hem de batıyla iyi ilişkileri alabildiğine geliştirmeyi, hele komşu ülkelerle –en başta Suriye’yle- safları alabildiğine sıklaştırmayı murat ettiği herkesçe bilinen Davutoğlu gibi bir siyasetçinin istisnai ‘şahinliklerini’ hikâyenin tamamı gibi sunmak insafla bağdaşmaz. 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
kemal 01 Mart 2019 15:27
sn yazar sn Davutoğlu parti kuruyor mu.. yazından anladığım kuruyor herhalde veya kurdu.
A.Veli Özdemir 01 Mart 2019 01:20
Hakan Bey'ciğim, A.Davutoğlu'nun kendi dili yok mu? Siz onun basın sözcüsü müsünüz? Davutoğlu'nun kendi ağzından çıkmış ifadeler gibi emin konuşuyorsunuz... Bu iş biraz yeni parti için ağız yoklaması gibi olmuyor mu?! Bu şekilde Davutoğlu'nu savunmak 'parti kuruyorlar' iddiasını güçlendiriyor. Gül, Arınç, Babacan veya Davutoğlu... Herkes görevi zamanında çok da doğru şeyler yaptılar. Bu yapılanlara düz mantıkla bakanlar yanılır. Çok boyutlu çalışıldı ve (bazılarının zannı hilafına) Türkiye çok yol katetti. Bugün Türkiye'ye has zan e
Karar okurı 01 Mart 2019 00:05
o mahalleden hiç kimsenin bu günki şartları göüsleyecek olgunluk ve donanımda olduğunu sanmam. Zaten gerekte yok halk çizdiği yoldan gider sonucunuda yaşar. Hiç bir topluluk hakettiğinden fazlasını uzun süre götüremez.
KARAR OKURU 28 Şubat 2019 20:14
Günün birinde Eyy Davutoğluuu... der mi? der. :)
KARAR OKURU 28 Şubat 2019 18:13
Suriye ye namaz kılmaya gidemediler 5 milyon Suriyeliyi getirdiler. Birde türbe taşıdılar. Nasıl inanç bu? Hiç biri masum değil. Türkiye nin dna sını el birliğiyle bozdular. Afkan arap iran suriye li ülkede cirit atarken kürtlerle uğraşmaya devam etsinler bakalım ne fayda sağlayacaklar. Parti kurmaları doğru olur. Akp bu vesileyle belki kendini düzeltir. Bu kadar yıkıp kırdıktan sonra çok zor görünüyor. Hdp terörist diyor ama oyunu bana versin diyor. Bu ne büyük çelişki.
KARAR OKURU 28 Şubat 2019 18:09
Parti kurmak en doğal hakkı. Fakat Türkiye nin bu duruma gelmesinde her ikisinin de payı büyük. En basiti yanlışlarda sesleri çıkmadı dilsiz şeytan oldular. Gülen cemaatine gelişip büyümesine hep birlikte büyük destek verdiler. 15 Temmuz yaşandığında korkudan ortalığa çıktılar. Tencere yüzün kara senin ki benden kara. Sürekli davamız sözü nedir davalı kim davacı kim? Kiminle davalısın % 50 mi?
Mustafa ALSANCAK 28 Şubat 2019 16:44
Her şey bir tarafa ama Davutoğlu’nu Başbakanlık’tan azledip onun yerine Erdoğan’ın Emirlerinden suları çıkmayan Binali Yıldırım gibi birisini getirmekle Türkiye hiç birşey kazanmamıştır. Davutoğlu‘nun hiç olmazsa enternasyonel bir tanınmışlığı ve AB ile Türkiye arasındaki pürüzleri giderme yönünde büyük gayretleri olduğu bilinen birşeydir. Türklere vizesiz periyodun başlatılmasına az bir zaman kalmışken adamı pat diye koltuğundan çekip almakla Türkiye çok şeyler kaybetmiştir. Keşke yazılanlar doğru çıksa.
Yazar, ben onu bunu anlamam. Davut oğlu; Batı ile iş tutup suriyede "müslüman kardeşleri" iktidara getireceği zannıyla suriyenin içine edip, ülkemize milyonlarca mülteci doldurup 40 milyar dolarımızı hiç ettiği gibi hayalleri yüzünden ypg/pkk terörislerinin önü açılarak güvenliğimizinde içine edildi. Ha diyorsan ki bunları Erdoğan'ın emriyle yaptı, o zaman çıkıp kendi açıklasın efendim. Kendini Batı ve Erdoğan'a kullandırmışsa ve olacakları öngörememişse eğer, bu onun hiçte stratejik derinliğinin olmadığını gösterir.
E.K 28 Şubat 2019 16:00
Abdullah Gul'un basi cekecegi bir hareket tabanda karsilik bulmaya bilir....Ancak, Davutoglu ve Ali Babacan gibi degerli isimlerin olusturacagi bir hareket tabanda karsilik bulabilir....Turkiye'nin yerlerde surunen, dis itibarina olumlu katki saglayabilir...Akp bir olusum olarak yola cikti, ancak lider sultasinin hukum surdugu bir partiye donustu...bikkinlik yaratti...yeni bir nefese ihtiyac acil..... Iyi Parti bu aciliyete cevap verebilecek kapasitede degil...
KARAR OKURU 28 Şubat 2019 15:16
Sayin Yazar bu millet içinde kimlere neler yakistiriliyor bir bilseniz. Hakim guc , kontrol mekanizmaları ve vicdan yoksa herkese istedigini yakistirir. Sasirmaniza şaşırıyorum .Size ve Davutoğluna bence yeni başlandı. Yavaş yavaş dozajı artacak. Önce şaşkınlığı atmak gerek .
fani 28 Şubat 2019 14:03
Davutoğlu gibi inanmış, yetkin ve bilge bir insan bu ülkede az bulunur. Hayatının tüm safhalarında, yazdıklarında, konferanslarında çizgisi çok net ve şaibesiz. Kalan ömrünü memlekete hizmet etmek için siyaset alanında harcamaya karar verdiyse bu inandığı ilkeler ve değerler sebebiyledir. Bu durumdan rahatsız olmak yerine ülke için büyük bir kazanç olarak olarak görmeliyiz. Umarım kararlı bir şekilde kimin ne dediğine aldırmadan kendi yolundan yürür. Hakan bey sizin gibi mangal yürekli bir yazarı da, zor zamanda hakikati yazarak ezberleri bozduğunuz iç
Ferhat Durmaz 28 Şubat 2019 13:11
Yeni bir parti şart. Erdoğan hırsına yenik düşüyor ve itidali kaybediyor, belli ki etrafından uyarı da almıyor. Uyarmaya kim cesaret edebilir ki. Bu durumda ülkemizin menfaati lidere sadakatin önüne geçer.
KARAR Okumaz 28 Şubat 2019 23:43
0
Erdoğan a kızıyordum....fakaaaaat bir tarafta chp, hdp, ip, sp ittifakı diğer tarafta gül davutoğlu babacan gibileri görüyorum maalesef yine Erdoğan diyorum.
KARAR OKURU 28 Şubat 2019 12:21
Sayin albayrak guzellemeler baslamis, hayirli olsun 100 de 50 oy alip bir gunde istifa etti ve bunasil duzen diye isyan etmedi... oy namustur, keske sahip ciksaydi.
Beşir 28 Şubat 2019 12:08
Şimdiki muktedirlere hiç bir yanlışı yakıştıramayanlar, yarın devir değiştiğinde önce övdüklerini yermeye başlarlar.İnsan âdil olmalı..
alican 28 Şubat 2019 11:56
Bir şey dikkatimi çekti. yorumların çoğu olumsuz. Ve bir korkuyu içinde barındırıyor. Acaba insan beğenmediği bir yazarı niçin okur. (Cevap: Maaş aldığı için olabilir mi? Çünkü yorum yapacak, işi o. Ne deniyordu onlara tırıl mıydı, neydi? "tırıl" kelimesi için galiba sözlüğe bakmalıyım.)
KARAR OKURU 28 Şubat 2019 14:35
1
Saçma bi yorum.insan beğenmediğini de okur.ne saçmalamış diye
KARAR OKURU 28 Şubat 2019 15:37
2
Birde sansüre takilan olumsuz yorumlar var. Moderatör begenmiyor. Davutoglu sadece radikallerden olumlu yorum alabilir. Radikal islamcilar su aralar çok meşguller. Belediye secimlerinde köşe kapma ihtimali umudu ile iktidari kizdirmak istemiyorlar.
molla 28 Şubat 2019 11:18
ve bugün 28 Şubat,o darbecilerle mağdurlar halk tv.de sözde Erbakan için dua ediyorsa; bu memlekette olmaz omaz.
KARAR OKURU 28 Şubat 2019 13:39
26
ne yani akp liler vatan sizin tapulu malınızmı ak trol
Beyler! 2001'de Fazilet partisinde 28 şubat özeleştirisi sonrası yenilikçiler grubu olarak, partinin yapılan başkan seçiminde aday olarak ABDULLAH GÜL gösterildi, Recai KUTAN başkan seçildi. Eee, tek lider nasıl Sn. ERDOĞAN oluyor. Siyasi yasaklı Erdoğan'a rağmen millet bir ekip oarak düşünerek Ak partiyi tek başına iktidara geçirdi. Bülent Arınç, Bakanlık yapmış A.GÜL, A.ŞENER, M.ALİ ŞAHİN vb. gibi bir çok seçkin şahsiyet varken nasıl AK parti eşittir Sn. Erdoğan oluyor muhteremler! Kul hakkına girdiğinizin farkında mısın.B.ARINÇ, AK parti belges
KARAR OKURU 28 Şubat 2019 10:19
Hoca yı çok güzel anlatmışsınız
mustafat. 28 Şubat 2019 09:56
gercekten medyada sayısı az vicdanlı ve imanlı yazarlardan birisiniz..tebrikler..
iyildiz 28 Şubat 2019 09:50
Anlaşıldı ki, sen Davutoğlu'nun basın müşavirisin...
KARAR OKURU 28 Şubat 2019 09:45
Daha nuryuzlu mısır şehitlerimizin bedeni kurumadı diktatör şişeyi kafirleri avrupa yi yazsana
KARAR OKURU 28 Şubat 2019 09:38
Memleketin başka derdi kalmadı davutoğlu nu konuşmak mi kaldi
KARAR OKURU 28 Şubat 2019 13:53
23
Bence memleketin en büyük sıkıntılardan birisi, muhafazakar alternatif olmamasıdır.
KARAR OKURU 28 Şubat 2019 09:16
Medya, matbuat sayın Erdoğan'a beceremedin diyemediği için bu ekonomik krizde Davudoğlu'na sardılar; iş haine kadar geldi. Peki Davudoğlu gitti, Erdoğan ne yaptı, neyi düzeltti? İmar affı, Brunson olayı, tanzim kuyruğu, işsizliğin artması falan neden Davudoğlu'na yüklenmedi hayret. Troller de çaresiz. Hiçbir parametre iyi değil Davudoğlu sonrası. Erdoğan da bunu biliyor. İnönü muhabbeti bile bundan. Erdoğan ülkeyi süper yönetiyorsa çıkıp kurun partinizi demeli. Öyle ya ülke süperse, korku niye. Bu arada Hakan Albayrak adamsın ve gazetecisin.
Dede 28 Şubat 2019 08:58
Şükür ki size kimse inanmıyo.en azından bilinçli karar okuru.ama sen yazmaya devam et.
KARAR OKURU 28 Şubat 2019 08:22
Allah devletimizi Davutoğularına bırakması.
hüseyin 28 Şubat 2019 07:50
davutoğlu kursun partisini alsın boyunun ölçüsünü
HACI MURAT 28 Şubat 2019 07:43
Erdoğan bir partinin lideri olarak siyasete devam ettiği sürece Davutoğlu'nun yeni bir parti kurmayacak kadar akıllı ve gerçekçi olduğunu düşünüyorum.
KARAR OKURU 28 Şubat 2019 09:45
31
Gönlünden geçen sanırım bu.
KARAR OKURU 28 Şubat 2019 07:12
bence sen kur bir parti dışişlerine de davutoglunu koyarsın
KARAR veremedim 28 Şubat 2019 06:44
Yaa anlayan bana bir anlatsın " sıfır sorun nasıl oldu da hep sorun"a dönüştü.. Esed diktatör söylemi Maliki mezhebçi iddiası İran yayılmacı teranesi Suudi Arabistan hain BAE sinsi AB sözüne güvenilmez ABD müttefik olmaz..yaaa Türkün Türkten başka dostu yok ırkçı yaklaşımı da para etmiyor.. Ne olacak bu memleketin hali!?
KARAR OKURU 28 Şubat 2019 06:44
Mesele birine övgü yada birine sövgü olmasın. Asıl mesele kim yada kimler tarafından yapımdığından ziyade ortada çuvallanmış bir dış politikanın var oldugudur. Bir ülkenin genel dış politikası şahıslara indirgeniyorsa vay halimize...
musto 28 Şubat 2019 02:26
Şeyh uçmaz müridi uçurur hesabı Musul'da konsolosluk rehin bırakıldı.Bize ait vatan, toprağı boş sandukayı alıp üç beş çapulcuya bırakıldı. Suçlanan bakanlar yüce divana gönderilmedi.%49,5 oy alıp başbakanlığı bırakmadı'mı.
karar okuru 28 Şubat 2019 01:13
"Esed’in kendi halkına savaş açması meselesinde olduğu gibi…"suriye müslüman bir ülke ve bunlardan iki veya daha fazla gurup çatışıyor.senin orada ne işin var.çatışan müslüman grupların içerisine girip sayıları arttırmanın taraf olmanın nifakı çoğaltmanın alemi varmı.seni bırakırlarmı.gücün yok,ekonomin zayıf,kendi içinde birliğin tam değil.ama bop öyle isterde yapılmazmı.neticede bu işe karışmakla bütün müslüman kesimler için zayiat ve zarar 10 olacakken 1000 oldu.abd ile ruslar arasında futbol topuna döndük.
KARAR OKURU 28 Şubat 2019 01:11
"Bizden habersiz Ortadoğu da yaprak kıpırdamaz"diyen Davutoğlu.Türkiye olarak bundan sonra da ortadoğu'da değişim dalgasını yöneteceğiz. bu değişim dalgasının öncüsü olmaya devam edeceğiz. bütün ortadoğu toplumlarında Türkiye sadece dost ve kardeş bir ülke olarak değil, geleceği belirleme fikrine sahip yeni bir fikrin, yeni bir bölgesel düzenin öncüsü bir ülke olarak görülmektedir.26 Nisan 2012 Meclis konuşması.
KARAR OKURU 28 Şubat 2019 00:53
Kör ölür,badem gözlü olur.
Hasan Fevzi 28 Şubat 2019 00:47
Ah değerli yazar birde kibir abidelerini yazsanız herşeyi ben yaptım diyen ülkemize zerrece katkısının olmayacağı anlaşılmış olanlarında yazsanız herşey ziyadeleşecek.billahi
KARAR OKURU 28 Şubat 2019 00:21
Eline sağlık. Hakkaniyet şart.
Okurr 28 Şubat 2019 00:20
Hah şöyle.. Bu yazı açık ve net olmuş... Ben vatandaş olarak, Erdoğan ve Davutoğlu arasında aşılamaz büyük görüş ayrılıkları olduğu kanaatinde değilim. Sorunun, ben sizin yanınızdayım deme çabasında olan tarafçıl danışman yazarlardan kaynaklandığı kanaatindeyim... Eğer gerçekten varsa da en azından bu yazıda olduğu gibi açıkça yazın ki, vatandaş olarak biz de bilelim. Ama lütfen yalnızca bildiğiniz gerçekleri yazın.
ati 28 Şubat 2019 09:56
47
ÇOK YERİNDE YAZMIŞSINIZ. aslında sıkıntının ankarada şekillenmiş lobilerin bilek güreşi olduğunu düşünüyorum. ankara 'eski tas eski hamam' oldu. siyasete yön vermek ve durumdan rant üretmek için onlarca lobi teşekkül etmiş durumda ankarada. zira erdoğan çok çok zayıfladı yönetimde. münasip bir yöntemle çekilmesi gerekiyor bence.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN