Back To Top
Delikanlılığa çağrı

Delikanlılığa çağrı

 - Son Güncelleme: 08.11.2019 Cuma 09:50
- A +

Yeni bir parti kurma hazırlığındaki eski başbakan Ahmet Davutoğlu, dün, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nu ziyaretinden sonra, basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Öne çıkan iki hususu:

İstanbul Şehir Üniversitesi meselesi ve Ali Babacan’la münasebetler.

***

Neymiş? Ahmet Davutoğlu başbakanken İstanbul Şehir Üniversitesi’ne “usulsüz” arazi tahsis etmiş.

Vakıf üniversitelerine arazi tahsisine el veren bir kanun var mı kardeşim?

Var.

İstanbul Şehir Üniversitesi o kanunda öngörülen şartları taşıyor mu?

Fazlasıyla taşıyor.

Bütün standartlara göre iyi, kaliteli, başarılı bir üniversite.

Öğrencilerinin önemli bir kısmını ücretsiz okutarak vakıflığın da hakkını veren bir üniversite.

Halkbank’ın bu üniversiteye ait banka hesaplarına tedbir koydurması üzerine yazmıştık; tekrar edelim:

İstanbul Şehir Üniversitesi, ABD ve Avrupa’daki en iyi üniversitelerden mezun olmuş ve bu üniversitelerde görev yapmış akademisyenleri cezbederek ‘tersine beyin göçü’ne hizmet ediyor.

İstanbul Şehir Üniversitesi, farklı alanlarda yapılan KPSS, ALES, ÜDS, YÖKDİL sınavlarında Türkiye’deki tüm üniversiteler arasında ilk ona, belli branşlarda ise ilk beş ve ilk üçe giriyor.

İstanbul Şehir Üniversitesi, Türkiye’de en fazla Erasmus hibe desteği alan üniversitelerden biri.

İstanbul Şehir Üniversitesi, öğrenci memnuniyet anketlerinde en iyi üniversiteler (A+) arasında.

Böyle bir vakıf üniversitesine arazi tahsis etmenin neresi “usulsüz”?

Keşke memleketteki bütün usulsüzlükler böyle olsa!

Davutoğlu, konuyla ilgili dünkü açıklamasında şöyle dedi:

“Şehir Üniversitesi 40 yıllık bir emeğin ürünüdür. 12 Eylül ve 28 Şubat şartlarında geri adım atmayan Bilim-Sanat Vakfı’nın birikimini yansıttığı, ticari kaygıları olmayan bir üniversitedir. Eğer bu bir siyasi hesaplaşmaysa biz buradayız, bizimle hesaplaşsınlar. Binlerce akademisyenin ve öğrencinin geleceğini kimse siyasi malzeme yapmasın.”

Delikanlılığa çağrı bu.

Doğru dürüst makes bulursa ne âlâ.

Bulmasa da Allah büyük.

***

Gelelim Ali Babacan’la münasebetlere.

Babacan liderliğindeki hareketle birleşme ihtimaline ilişkin bir soru üzerine şunları söyledi Davutoğlu:

“Sayıın Babacan’la ve orada bulunan arkadaşlarla her şeyden evvel dostuz ve bundan sonra da dost olmaya devam edeceğiz. İsterdik ki ve çok çaba sarf ettik ki beraber olunabilsin, ama bizim cihetimizden herhangi bir engel görmememize rağmen bu mümkün olmadı. Mümkün olmamışsa da, bu mümkün olmayış üzerine uzun uzun tartışma yapmaktansa doğru olanı yapmak gerekir, biz de doğru olanı yapmaya çalışıyoruz. İleride ne olur, onu zamanın akışı gösterir; ama şu anda bizim için kendi partimizin oluşumu, sağlıklı bir şekilde oluşumu tek hedefimizdir ve başka hiçbir birleşme ya da ayrışma ve sair gündemimiz yok… Ama herhangi bir görüşme talebi söz konusu olursa da, hiç kimseye, ne Sayın Babacan gibi dostumuz arkadaşımız olan bir kardeşimize ne de herhangi birine Türkiye’de kapımız kapalıdır. Gönlü açık olanın zihni de açık olur, kapısı da açık olur…”

İki hareketin tek parti çatısı altında birleşmesi bu saatten sonra imkânsız görünüyor; ama gönüller, zihinler, kapılar açık tutulursa seçim ittifakı niye olmasın?

Hayırlısı inşaallah.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mustafa ALSANCAK 08 Kasım 2019 22:07
Milletin bu AKP’den kopan iki deneyimli politikacıdan beklentileri var.Davutoğlu ve Babacan’ın tek partide buluşmaya yanaşmamakta inatçılıkları tedirginlik yaratıyor. Birlikte bir parti kurmaları halinde Ankara kulislerinde konuşulanlara bakılacak olursa AKP’den Yeni Kurulacak partiye 50 milletvekili ve MHP’den de 8 Vekil katılacağı planları varmış.Böyle bir başlangıçla seçimlerde yüzde 10 barajını aşmaları da imkan dahilinde görülebilir.Bütün mesele bir çatı altinda buluşabilmek. Daha şimdiden AKP TEPESİNDEKİ POLİTİKACILARDA DAVUTOĞLU - BABACAN KORKUSU HİSSEDİLİYORUR.Kurun şu partinizi artık
KARAR OKURUMürsel 08 Kasım 2019 22:01
Şehir Üniversitesi bir vicdan ve insaf testi.Ulu Reis Ulu Başkan olmanın bir fırsatı bence.Üniversite kapanırsa sorumlular/ suzları kimse kurtaramaz.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 15:51
'' Delikanlılıga cağrı'' 2019 türkiyesindeki adalet arayışının geldigiği son nokta. Düzen, nizam, hak hukuk kalmadı geriye delikanlılık kaldı. Yapılanlar ayıpmış, e peki kim yapmış? onu diyemiyorum. ben de delikanlılıga çağrı yapıyorum çık de kimdir bunlari yapanlar ben anlamıyorum. kim sorumlular. Faili mechul olaylar mı bunlar ? Ama yok işte. Gerçeği tüm çıplaklığıyla haykıran delikanlılardan olmaya davet ediyorum sizi.
Umut Emiroğlu 08 Kasım 2019 14:03
İyi bir yazı, teşekkürler. Ancak, yöneticilerimizin yaptığı haksızlıklara gösterdiğimiz tepki, sadece kendimize yakın kişilerin/kurumların mağduriyetlerini dillendirme evresini aşmalı. Aynı hassasiyeti, devlet kurumlarına yönetici/bürokrat atamaları, rektör atamaları, belediyelere atanan kayyumlar, gelir dağılımı adaletsizliği, onbin yıllık tarihi şehirleri sulara gömme, Kaz Dağlarında sembolize olan ve aslında ülke genelinde yaşanan doğa katliamlarına karşı da göstermenizi bekliyoruz. Delikanlılığa çağrı...
okur 08 Kasım 2019 13:55
merhaba! bu ulkede bu kadar parti var,mesela kominist partisi var ve bir sehri yonetiyor.ama bir mahalleyi bile yoneten bir islam partisi yok. bu kadar musluman geçinen insan var ama şeriat-islam partisi kurmak kimsenin aklına gelmiyor herhalde!!.musluman oldugunu iddia edenler koministler kadar açık ve net hareket edemiyor,takiye yapıyor,laik demokratik rejime hizmet ediyor.Allahın Kuran-i kerimdeki ilke ve emirlerini gozardı ediyor,ondan sonrada davadan bahsediliyor,cennet hayal ediliyor,cok tuhaf bir durum.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 15:35
0
İslam devleti isteyenler partilerini kurmalı.
Umut Emiroğlu 08 Kasım 2019 16:48
1
Din, kişinin hayatına hakim olan ölçü demektir. İslam "Hakk dini" olmakla ortaya koyduğu ölçü "Hakk ölçüsü"dür ki bu; "kendine verdiğin değeri herkese vermek, kendin için istediğini herkes için istemek, istemediğini de kimse için istememek"tir. Hayatı bu ölçü ile yaşayanlar selamete erer ki zaten selamet, islam ile aynı köktendir. Böyle olan birisinin elbette bir siyaseti olur. Ama İslam hususen bir siyaset vaz etmemiştir. Siyaset de, hukuk da, mülkiyet de ve diğer bireysel-toplumsal alanlar da hep bu ölçüden şekillenir. Dinden maksat kişiyi kendi hakikatine nail etmektir. Zaten hakikatle bulu
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 13:17
Madem delikanlılık yapacaksınız,gerçekten yapın bunu yapanlara bir çift söz söyleyin.ortaya konuşmayın.muhatap kim belli.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 13:14
, akp nin en büyük korkusu chp filan değil, Davutoğludur, sosyal medyadaki yüzbinlerce paralı trolleriyle hocaya saldırıya geçtiklerine göre durumları vahimdir.. Hocanın bir yolsuzluğu hırsızlığı, akrabalarını kayırdığıda yokki, Oradan yıpratabilsinler, ellerinden tek gelen, küfür hakaret iftira çamur atmak,ana akım medyada Davutoğluna istedikleri kadar ambargo uygulasınlar, Allahında bir planı var,,, ben Davutoğlu hocanın samimiyetine dürüstlüğüne inanıyorum, hoca kendisine yapılan saldırıları hakketmiyor
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 11:27
Başlığı görünce Bülent Arınç’ı yazdığınızı düşündüm
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 13:47
0
Bülent Arınç geçmiş idi. Şehir Üniversitesi ise gelecektir. Geçmiş ile oyalananlar geleceği göremezler.
Thales 08 Kasım 2019 11:07
Türkiye'de istikrarlı olarak ilk 500'e giren üniversite yok. Ara sıra ODTÜ, Boğaziçi, Koç, Sabancı, Bilkent, Hacettepe giriyor, çıkıyor. 10 temel meseleden biri budur.
KARAR OKURU D 08 Kasım 2019 10:56
Bu başlıkla yazının hiç bir ilgisi var mi.
KARAR OKURUYUM 08 Kasım 2019 10:15
"İstanbul Şehir Üniversitesi, ABD ve Avrupa’daki en iyi üniversitelerden mezun olmuş ve bu üniversitelerde görev yapmış akademisyenleri cezbederek ‘tersine beyin göçü’ne hizmet ediyor." Türkiye'de hiçbir başarı cezasız kalmaz!!!!!!! Anlayın artık bunu.........
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 10:12
%15 oy alan MHP'den ayrılan ve hemen FETÖcü ilan edilen Akşener %10 oy alıyorsa; %45 bandında oy alan AK partiden ayrılan Babacan ve Davudoğlu'nun bir veya ikisinin birden barajı geçmesi şaşılacak bir öngörü değil. İkincisi İstanbul'un tekrar seçiminde görüldüğü üzere milletin eli artık CHP'ye rahat gittiğine göre Davudoğlu ve Babacan'a göbek ata ata oy verirler. Üçüncüsü mevcut bürokrasiyi ve Erdoğan'ın bunların iyisini bulamadığı için değiştiremediğini gören millet; yeni kurulacak parti kadrolarına bunlardan daha ne kadar kötü olabilir diye yine oy verir. Sıkıntı yok. Sabır..
Katre 08 Kasım 2019 09:59
Yine ne güzel yazmışsınız. Delikanlı karardan delikanlı yazılar... Allah sayılarınızı çoğaltsın. İyi ki varsınız.. Duruşunuz hiç unutulmayacak...
Takipci 08 Kasım 2019 09:35
'Vakif' vermek demek, zamanimizin vakifcilari neden hic vermiyorlar, hep aliyorlar? Neden bu vakiflar hep devlet arazilerinden, devlet mallarindan besleniyorlar?
e.k 08 Kasım 2019 08:54
Delıkanlılıga cagrı falan yok o sozlerde. Kurmaya calıstıgı partıyı ılgı odagı yapmaya calısan tıpık bır sıyasetcı polemıgı var...Babacan ve Davutoglu bırlesırler veya ayrı devam ederler. Bunu kendılerıde bılmıyor galıba. Kucuk olsun ama benım olsun hesabı var gıbı. Akp kuskunlerının oylarını alırlar. Sagda geregınden fazla secenek zaten var. 80 kusur partı var zaten. Ikı fazla uc eksık fark etmez. Sorunumuz sıyasettekı kalıte ve dın odaklı aldatmaca sıyasettır. Bu ıkı sahsın laık bır sıyaset anlayısını uygulayacakları konusunda emın degılız. Lıder kultu olusmaya basladı bıle.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 14:10
0
e.k, "Sorunumuz sıyasettekı kalıte ve dın odaklı aldatmaca sıyasettır." yazmışsınız. Katılmıyorum. Sorunumuz insanımızdaki kalite ve bu kalitesizliğin siyaseti her türlü şekillendirmesidir. Şehir Üniversitesi'nin adeta gasp edilmesini göremeyenler kalitesizliğin ispatıdır.
İbrahim Atış 08 Kasım 2019 08:18
Sayın Albayrak, ozelleştirme kapsamında olan arazilerin vakıf universitelerine bedelsiz verilebilecegine yonelik bir kanun yok. Sizin bahsettiginiz, hazineye ait arazilerin bedelsiz verilebilecegi ile ilgili. Şehir universitesi orneginde bu durum sozkonosu degil. Saygılarla
Katre 08 Kasım 2019 08:24
0
Havuz medyasından okursanız yok... Tekrar güzel bir araştırma yapmanızı tavsiye ediyorum... Asla öyle bir şey yok..
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 10:03
0
O kadar komik ki medyaya bakın hiç biri vermiyor.. Nasıl bir kalemi satmaktır arkadaş.. Bir site basın toplantısından başlıklar vermiş ama üniversite ile alakalı söyledikleri yok.. Elbet devran dönecek... Yazıklar olsun... Verdiğim oylar haram olsun..
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 02:02
Bu 2 partinin birlesip 1 parti olmasi lazim. Yoksa gelecek secimde ikisi de baraji asamazlar. Aralarinda ne anlasmazlik varsa ulkenin iyiligi icin bir kenara atsinlar, iki taraf da biraz taviz versin, uzlassinlar. Hatta Saadet parisiyle de birlesebilirler. Onemli olan bu ulkeye faydali olmaktir. AK Partiye alternatif bir siyasi parti elzemdir bu donemde.
Liberal 08 Kasım 2019 11:09
2
Babacan'a oy veririm. Davutoğlu ve/veya Saadet ile birleşirse oy vermem. İttifaka itirazım yok.
KARAR OKURU 12 Kasım 2019 19:28
0
Dakka bir gol bir
Krr okr 08 Kasım 2019 02:02
Hakan bey, Şehir Üniversitesinin başını kim ağrıtıyor, neden kapatmak istiyorlar. Davutoğlu'nun önündeki engel kim, neden engel oluyorlar. Genel merkez olacak binayı kim mühürledi. Yani ortaya yazıyorsunuz ama ÖZNE'yi yazmıyorsunuz. Özne olmayınca yazılarınızın hikmeti de olmuyor. Şu hikayenin baş kahramanı hakkında iki satır yazmanızı canı gönülden bekliyoruz. Lütfen.
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 08:20
0
YAHU tek adamımızın elinde her şey... onun talimatı olmadan kuş uçmuyor... artık çocuklar bile biliyor özneyi...
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 09:44
1
08.20 mesele şu, yazar hem şikayet ediyor hem de şikayetçi olduğuna aşık. Ama aşkına da laf ettirmiyor. Ne tezat ama.
REŞAT 08 Kasım 2019 10:52
0
Yazıyor canım;" VAROL BAŞKANNN"DİYORYA..
Ali baba 08 Kasım 2019 01:14
Îki oyumuz var, biri Babacana digeride Davutogluna
Taşgetiren Okuru 08 Kasım 2019 07:08
8
Nasıl olcak o dediğin?
KARAR OKURU 08 Kasım 2019 00:28
DAVUTOĞLU BEY UMARIZ MİLLETİMİZİN UMUDU OLUR. Aslında Ak partisinin hedef saptırmasına rağmen en büyük korkusu AHMET HOCA. Sadece ak partininmi,KAMU İHALE KURUMUNDAN BESLENEN BOĞAZİÇİ TROLLERİNİN, SOYLEMİ BAŞKA EYLEMİ BAŞKA OLANLARIN, HAKSIZ KAZANCLA BESLENİP MİLLETİ KANDIRANLARIN, HARAMI MESLEK EDİNENLERİNDE... En büyük korkusu DAVUTOĞLU BEY...YOLUN AÇIK OLSUN KONYALI..ALLAH YAR VE YARDIMCIN OLSUN.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN