Back To Top
Güney Kıbrıs ve AB’de akıl tutulması

Güney Kıbrıs ve AB’de akıl tutulması

 - Son Güncelleme: 18.07.2019 Perşembe 08:35
- A +

Kıbrıs adasında Rumlara ait “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin yanı sıra bir de Türklere ait Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti” (KKTC) var mı? Var.

Adanın güneyine hakim olan “Kıbrıs Cumhuriyeti” adanın kuzeyine hakim olan KKTC’yi resmen tanımıyorsa da onun resmî temsilcileriyle resmen müzakerelerde bulunmak suretiyle KKTC’nin kuzeydeki otoritesini kabul etmiş oluyor mu? Oluyor.

Avrupa Birliği (AB) tarafından prensipte bütün Kıbrıs’ın hakimi olarak tanınan “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin aslında sadece Kıbrıs’ın güneyine hakim olduğu ve adanın kuzeyinde KKTC’nin hüküm sürdüğü gerçeğini AB de kabul ediyor mu? Ediyor.

AB Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu başkanları, KKTC’nin cumhurbaşkanını meşru ve muteber muhatap olarak tanıyıp onunla görüştü mü? Görüştü.

Neydi bu görüşmelerin konusu? Kıbrıs’ta güney-kuzey entegrasyonunun temini idi.

AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi’nin 26 Nisan 2004 tarihli beyannamesinde “Kıbrıs’ın yeniden birleştirmesini kolaylaştırmaya” ve “adanın ekonomik entegrasyonu ile iki toplum ve AB arasındaki teması iyileştirmeye özel vurgu” yapılmamış mıydı? Yapılmıştı.

Eee?

Adanın güneyindeki otorite adanın kuzeyindeki otoriteyi hiçe sayıp ada çevresindeki enerji kaynakları üzerinde kendi başına tasarrufta bulunmaya kalkışarak husumeti besliyor, ayrılığı gayrılığı derinleştiriyor, çatışmaya davetiye çıkarıyor, adanın kuzeyindeki otorite ise bu nobranlığa iş birliği teklifiyle karşılık veriyor; ama AB ‘Beraber çalışalım’ diyen Türk tarafının tavrını değil ‘Çatışalım’ diyen Rum tarafının tavrını destekliyor; üstelik, KKTC’nin uzlaşmacı tavrını paylaşan Türkiye’ye karşı yaptırım kararı alıyor…

Ne oldu “adanın ekonomik entegrasyonu ile iki toplum ve AB arasındaki teması iyileştirmeye özel vurgu” muhabbetine?

***

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum mevkidaşı Nikos Anastasiadis’e, ada etrafındaki hidrokarbon kaynaklarının araştırılması ve işletilmesine yönelik -BM ve AB’nin gözetiminde- ortak bir komisyonun kurulmasını teklif etti; “hidrokarbon konusunu bir çatışma alanı olmaktan çıkarıp verimli bir işbirliği alanına dönüştürelim” dedi…

Adanın ekonomik entegrasyonunu ve iki toplum arasındaki teması iyileştirmeyi arzu edip de bu teklife kayıtsız kalmak ne mümkün?

AB, bu teklife kayıtsız kalarak ve Rum tarafının bu teklifi geri çevirmesine çanak tutarak, Kıbrıs’ta esasen entegrasyonu değil Rumların Türklere tahakkümünü hedeflediğini bir kere daha ortaya koymuş oldu.

Kıbrıs’taki garantörlük statüsü uluslararası hukukun teminatı altında olan Türkiye’nin bu statüye dayanarak Kıbrıslı Türklerin Doğu Akdeniz’deki hakkını hukukunu korumasına AB’nin verdiği yaptırım cevabı da o kötü niyetin bir ifadesi olarak kayıtlara geçmiştir.

***

İki kesimli bir ada ve o adanın etrafındaki sularda enerji kaynakları var…

Adadaki iki kesimin el ele vererek o kaynakları beraberce değerlendirme ve beraberce zenginleşme imkânı var…

Bu gerçeğin gereğini yaparak bu imkânı değerlendirmek dururken çatışmacı siyasette inat eden, herkesin kazanacağı bir yola girmek dururken herkesin kaybedeceği bir yol açmayı tercih eden Güney Kıbrıs yönetimi ve Avrupa Birliği, rasyonalitenin içine tükürüyor.

‘Biz Doğu Akdeniz’de Türklerle ancak bilek güreşi için el ele veririz’ mi diyorlar?

Öyleyse Türkiye’nin bileğine kuvvet!

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 11:30
Akıl tutulması Türkiyelilerde. Avrasyacı marjinal bir kadro ile İslamcılar Türkiye'yi adım adım Batı'dan koparıp Rusya'ya peşkeş çekiyor. Doğu Akdeniz'i içeride milliyetçi bir baskı kurup siyaseti işlevsizleştirmek, İmamoğlu'nun, Babacan'ın önünü kesmek için kullanıyor. İş dünyası, medya, memurlar, halk, muhalefet de bu milliyetçi hamasete alkış tutuyor. Gençler! Kaçabiliyorsanız kaçın. Türkiye, kendine model olarak İspanya yerine Azerbaycan'ı aldı.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 12:06
0
Vasıfsız insanlar diyarı Türkiye'de, kim devleti yağmalamaya izin veren bir sistemi desteklerse insanlar oraya kayıyor. Başka türlü para kazanmayı bilmiyor insanlar. Kültür de izin vermiyor.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 12:12
1
Tarihte kendi isteği ile Batı ekseninden çıkıp Rus-Çin eksenine giren ilk millet biz olacağız. Polonyalılar, mesala, ne düşünüyordur acaba bizimle ilgili?
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 11:17
Belediye secimlerinin beka sorunu ...oldugu ulkede, Uluslararasi Hukuk, Birl. Mill. kararlari yok hukmundedir ! Butun komsular kotu, azinliklar, demokratlar haindir... Daima hakliyiz...ve adaletimizi kiskaniyorlar ! Anayasa Mahkemesi’nin normal hukukta emsali olmayan “delilsiz kanaat” kararı (Karar No.2016/12) hukuka saygimizin ispatidir !! Dinci- milliyetci- irkci guc odaklari medya vasitasiyla okurlari uyutmak icin daima hain icat ederler !! Issizlik, hayat pahaliligi, hortumcular, somuru, betonlasma, trafik, egitim,gibi problemlerle ugrasmak vatana ihanet olarak gorulebilir !
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 11:12
Ülke seferde zaten farkindaysaniz.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 10:57
Rauf denktas vardi. Hararetle savunulan bir kktc hakki vardi. Turkiyenin gundemiydi kibris bir zamanlar. Sonra Akp geldi kibrisin adini duymaz olduk. Ab ye sirinlik yapicam derken, yunanin kardak ve benzEri adalari isgaline ses cikarmayan, kibrisi gundemden cikaran, teroristleri sinirdan iceri sokup baris kuvveti olarak onlari kutsayan bir ulke olduk. Adina yeni Turkiye dedik. Cemaati herise soktuk. Hayirsever dedik. Rusvetcinin heykelini dikecektik. Ulke tutulmasi yasiyoruz biz, akil da neymis.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 12:19
3
Mililyetçinin muhalifi ben daha milliyetçiyim diye muhalefet yapıyor. Bu ülke 22. yy'ı görmez. İyi de olur.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 12:53
5
Bize ait adalarin hakkini sormak mi asiri milliyetcilik?
AB nezlinde Fransa Italya ve Ingiltere neyse Rumlarda ayni degerdedir siz yok canim Türkiye büyüktür demek sacma bir durum. Onlar bir birlik ve siz bunun disindasiniz kendi ülkenizi elstireceginize nden AB düzenlemesini yapmayip kendi gelecegine odaklanan baskana laf söyleyeceginize ABye laf söylüyorsunuz. Daha dün bizden sonra AB müzakerilerine baslayan Hırvatistan Avrupa Birliği üyesi olmuştur biz üzerimize düseni yapmadigimizdan hatta tam tersine gittigimizden tabiki bizi almiyorlar birlige. ABnin kendi üyelerini savunacak olmasi kadar normal bir sey olamaz normal olmamaz
bir okur 18 Temmuz 2019 09:06
Rusya kırımı işgal etti ve bunu AB'ye kabul ettirdi mi? Ettirdi. Ne ile? Gücü ile. Rusya'dan füze alarak, ABD'den uçak alarak kendini kabul ettiremezsin. Sen 40 yıldır hiçbir dünya ülkesini KKTC'yi tanıtamamışsın. Haklı davanı Kıbrıs'da ki Türklere bile inandıramamışsın. İçeride bile tam birliği sağlayamamış sın. Nasıl olacak bu bilek güreşi...
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 02:16
tr yi kimse takmıyor maalesef, gitgide gözden düştü türkiye
Saffet 18 Temmuz 2019 02:11
Bu: ''Adadaki iki kesimin el ele vererek o kaynakları beraberce değerlendirme ve beraberce zenginleşme imkânı var… Bu gerçeğin gereğini yaparak bu imkânı değerlendirmek dururken...'' asiri iyimser! israil buna izin verir mi? ingliz, Fransiz, Alman buna goz yumar mi? ABD kongresi Rum'a silah ambagosunu kendiliginden mi kaldirdi saniyorsunuz? israil'in talimatiyla kaldirdi!!!
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 12:22
1
"Adadaki iki kesimin el ele vererek o kaynakları beraberce değerlendirme ve beraberce zenginleşme imkânı var" Bunu öneren AB. Kabul etmeyen Türkiye.
Erol 18 Temmuz 2019 02:02
Son 5 yildir pkk/ypg/sdg'yi aciktan silahlandiran ABD! 15 Temmuz'da Feto uzerinden Turkiyeyi isgale calisan ABD! 3 yildir bas terorist F.Gulen'i iade etmeyen ABD! Turkiye, ABD'ye karsi cok pasif. Adeta uyusuk. ABD, Agustos 2016'da, ''1 Ay icinde Menbij'den cekilecegimm'' dedi. 3 yildir neden cekilmiyor? 2018 Ekim'de, Suriyeden cikiyorum'' dedi. neden defolup gitmiyor? Turkiye, pkk'ya silah, Menbij/Suriyeden cekilmesi ve F.Gulen iadesi icin neden baski uygulamiyor? Trump, basi dara dustugunde israil'e taviz verip kurtuluyor. Turkiye'nin F-35 almasini engelleyen tek ulke israildir.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 01:14
siyasal islamcilarin ongorusuzlugune bir laf yok, ama bilege kuvvet!
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 09:23
6
Yahu bi gidin be. Öngörüsüzlükmüş, yaşını bilmiyorum ama söyle bakalım Türkiye enson ne zaman bu kadar bağımsız davrandı
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 09:27
3
Bari bu konularda ülkenizden yana olun.
Mümin 18 Temmuz 2019 09:29
3
Siyasal islamci" Tel-Aviv çıkıkışlı mikrobik bir terimdir. Kullanicilari Sion hizmetcileridir.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 18:26
0
Ben ülkeden yanayım. Ülkeden yana olmayan sensin. Sen sadece iktidarından yanasın.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 18:10
0
Rusyanın yakınlaşmak bağımsızlık değildir. Ayrıca Ecevit ABD’ye rağmen Kıbrıs’a girdi (iyi olmadı) Sen Rusya’dan ABD’den izin almadan kılını kıpırdatamıyorsun. Noldu Menbiç? Para verip kullanamayacağın S400 almak bağımsızlık değil protein eksikliği. Bağımsızlıkmış. Palavracılar.
Karar Okuru 18 Temmuz 2019 01:01
Kıbrıs arfık kaybedilmiş bir davadır. Ruhuna el fatiha. Yakında adadaki Türk nüfus da (ana karadan gelenler dahil) AB niyetine Türkiye ye işgalci gözü ile bakacak. Kıbrısı ziyaret edenler son zamanlarda bu havayı hissediyor olmalı.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 10:53
1
Zaten öyle
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 00:43
Birleştiriyoruz birleştirelim demeleri bizlerin onları tersinden okumamızı gerektitir .tam tersini yapacaklardır. Onlarin bu coğrafyada hiç bir devletin gelişmesine memnun olacakları yok. Ama bizleri artık korkutamazlar. Ölümden öte yol yok. Sefer bizim zafer Allahindir.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 03:01
1
ABye karsi sefere mi cikiyoruz?
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 00:19
Bu yazida mantik hatasi var. KKTCyi bagimsiz bir ulke olarak resmen taniyan bir devlet yok dunyada, Turkiye'den baska. "Gardas" ulke Azerbaycan bile KKTCyi resmen tanimiyor. Devletlerin KKTCnin yoneticileri ile gorusmeleri KKTCya resmiyet kazandirmaz. Bazen terorist orgutlerin yoneticileriyle de gorusuyor devletler. KKTC, Birlesmis Milletlerde bagimsiz bir ulke olarak taninmadikca, Kibris'in karasularinda hak iddia edemez, uluslararasi kanuna gore.
KARAR OKURU 18 Temmuz 2019 11:35
1
KKTC hiç bir zaman tanınmaz. 1945 sonrası uluslararası düzende bir ülkeye silahla girip o ülkenin bir kısmını koparmaya yer yok. Dünya düzeni sallanır. Nitekim Kürdistan'a izin verilmedi mesala. Bir iç savaş sonucu oluşan Kosovo bile tanınmıyor bir çok ülke tarafından. Şu anki statükoya da kaybedenler sadece Kıbrıs Türkleri ve Türkiye olduğu için müdahale edilmiyor, ama yasallaşmıyor da.
KARAR OKURU 17 Temmuz 2019 23:55
Hay yaşa sayın Albayrak. Türkiye'nin bileğine kuvvet. Amin.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN