Back To Top
Haksızlık bu!

Haksızlık bu!

 - Son Güncelleme: 23.02.2019 Cumartesi 08:47
- A +

Mahalli seçimlerden sonra ‘AK Parti kökenli’ yeni bir siyasi partinin kurulacağı iddiası, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu’nu (onlarla beraber Ali Babacan, Beşir Atalay, Sadullah Ergin ve Nihat Ergün gibi eski bakanları) yeniden gündeme taşıdı.

Düzeltiyorum: Aslında hiç gündemden inmedi ki Gül ve Davutoğlu.

Muarızları onları yeni parti iddiasından önce de her ihtimale karşı mütemadiyen eleştirerek gündemde tutuyorlardı.

Bir “aslında” daha:

Aslında eleştiriden ziyade tahkir ve tezyif söz konusu.

Bu uğurda hakikatin çarpıtılması da söz konusu.

Gezi Olayları meselesinde Gül’ün “mesaj alınmıştır” diyerek dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı Gezicilerle saf tuttuğu tezviratı mesela…

Hakikatin çarpıtıldığı şehir efsanelerine muazzam bir örnek!

***

Tarih: 3 Haziran 2013.

Gezi Olaylarının dördüncü günü.

Olaylar daha zıvanadan çıkmamış.

Cumhurbaşkanı Gül, Çankaya Köşkü’nde yaptığı açıklamada diyor ki: "Türkiye demokrasiye inanan ve demokrasinin kurallarını çalıştıran bir ülke. Hukukun üstünlüğüne inanan bir ülke. Mahkemenin kararlarına üst mahkemelerde itiraz edilebildiği ve itiraz yollarının açık olduğu bir ülke. Dolayısıyla bütün bu kurallar batı demokrasilerindeki standartlar çerçevesinde olmaktadır. Önce bunun bilinmesini isterim. Tabii ki Türkiye'de herkesin düşüncesi, fikirleri ve inançları, hepsi de saygıdeğerdir. Açık bir toplum içerisinde yaşıyoruz. Ve hepimizin farklı farklı düşüncelerimizi, görüşlerimizi, siyasi eğilimlerimizi, inançlarımızı, bunlara muhakkak ki saygı göstermemiz gerekir. Bu saygı ve sevginin şüphesiz karşılıklı olması gerekir. Herkesin kendi ülkesinde en geniş şekilde kendisini özgür hissetmesi gerekir. Bu çerçeve içerisinde demokrasiler dediğimizde; demokrasilerde tabi ki seçimlerle halkın iradesi ile her şey ortaya çıkar, ama demokrasi demek sadece seçim demek de değildir. Seçimlerin dışında da farklı görüşler, farklı durumlar, itirazlar varsa bunların da çeşitli yollarla dile getirilmesinden daha tabii de bir şey olamaz. Barışçı gösteriler şüphesiz ki, tabii ki bunun bir parçasıdır. Bu anlamda son günlerdeki gelişmeleri bu çerçeve içerisinde görüyorum. Ve şunu da açıklıkla söylemek istiyorum ki, iyi niyetli olarak verilen mesajların da alındığının bilinmesini isterim. İyi niyetli olarak verilen mesajların hepsi alınmıştır. Bunların muhakkak ki günü geldiğinde gereği de yapılacaktır. Zaten bunun işaretini de eminim ki hepiniz görüyorsunuz. Yalnız bu noktadan sonra artık dikkatli olmak gerektiğine inanıyorum. Hepimizin tecrübeleri şunu göstermektedir ki, maalesef bu tip toplumsal olayların neticesinde illegal örgütler devreye girerler ve onlar esir alırlar ve çok yanlışlara sokarlar. Buna hiç müsaade etmemek gerekir. Bütün vatandaşlarıma sesleniyorum ki herkes sağduyulu olmalı. Kurallara herkes uymalı ve itirazları görüşleri varsa bunlar barışçı bir şekilde dile getirilmeli ki bunlar getirildi. Bundan sonra hiç kimsenin kabul etmeyeceği imajlarımızı zedeleyici davranışlara da hiç müsaade etmemek gerekir."

Nedir bu sözlerin hülasası?

Şudur: ‘Mahkeme yolu açık; Geziciler davalarını orada görmeliler. Barışçı gösteri de bir haktır, baş göz üstüne; bu haklarını kullandılar ve İYİ NİYETLİ OLARAK verdikleri mesajların (ama sadece İYİ NİYETLİ OLARAK verdikleri mesajların) alındığını gördüler. Şimdi, terör örgütlerinin ağına düşmek üzere oldukları bu aşamada, sağduyudan şaşmamaları ve provokatörlerin heveslerini kursaklarında bırakmak için dağılmaları gerekiyor.’

Kaos planlarını boşa çıkarma gayretinden başka neyi ifade ediyor olabilir böyle bir konuşma?

Gül’ün, ‘saygı karşılıklı olmalı’ ve ‘kabul edilemez davranışlara hiç müsaade etmemek gerekir’ vurgularıyla Gezicilere ‘İşin tadını kaçırırsanız kötü olur’ demeye getirdiği de açık değil mi?

Meramını ‘höt hüt’lü cümlelerle anlatmamasını yadırgayanlar olabilir, ama tarz ve üslup meselesi işte; Gül böyle konuşmayı tercih ediyor.

Açıklamanın devamı: "Şunu da unutmayalım ki bir ülkenin imajını yapmak kolay değildir. Hepimiz hep beraber Türkiye olarak 10 yıl içerisinde didindik, uğraştık ve Türk ekonomisini, Türkiye'nin imajını içeride ve dışarıda çok üst noktalara taşıdık. Bunun zedelenmesi hiç kimseye fayda getirmez. Hepimize zarar verir. Ülke hepimizindir ve ülkemize sahip çıkmamız gerekir."

Gül bu sözlerle Türkiye’nin selametinin ve bu çerçevede AK Parti iktidarının 10 senelik birikiminin üstüne titrediğini ortaya koymuyor mu?

Erdoğan’a karşı Gezi Ayaklanmasını destekledi tezviratı nereden ve nasıl çıktı Allah aşkına?

Ve açıklamanın sonu: “Şunun da yine bilinmesini isterim ki bütün bu son üç dört gün içerisindeki gelişmeler, gösteriler, bunlar yapılırken Türkiye'nin demokrasisi de test edilmiştir. Demokratik olmayan, hukukun üstünlüğüne inanmayan ülkelerde bu tip gösterilerin nasıl neticelendiğini şöyle bir etrafımızdaki Ortadoğu'daki bazı ülkelerde olup bitenlere bakarsanız oradaki maliyetlerini göreceksiniz. Türkiye’de ise bunlar gördüğünüz gibi çok şükür onarılmaz acılar tattırmadan gelişmiştir, neticelenmiştir. Bu saatten sonra hepimizin yapacağı şey sakin olmak, kurallara uymak ve neticede ülkemizin herhangi bir şekilde zarar görmesine hiç fırsat vermemek olacaktır. Bütün vatandaşlarımın büyük bir sağduyu içerisinde hareket edeceklerini inanıyorum. Verilen bütün düşünceler okunmuştur, görülmüştür, not edilmiştir ve mesajlar da alınmıştır. Bütün vatandaşlarıma bu vesile ile sevgilerimi sunuyorum.”

Dikkat buyurun; “neticelenmiştir” diyor Gül, yani gösterilerin sonuna gelindiğini varsayıyor, daha doğrusu böyle olması gerektiğini vazediyor.

Tekrar sağduyu çağrısı yapıyor ve tansiyonu düşürmek için bir kere daha “mesajlar da alınmıştır” diyor.

Alınan mesajlar hangileri?

Konuşmasının başlangıç kısmında Gül’ün iki kere vurguladığı gibi “iyi niyetli olarak verilen mesajlar”.

Ne var kardeşim bunda?

‘Sizin de, mesajınızın da…’ diye kalayı basmadığı, yangının üstüne körükle gitmediği, Gezi hareketine iyi niyetlerle katılanlara dostluk elini uzattığı, ‘Ben onların da cumhurbaşkanıyım’ şuuruyla hareket ettiği için mi kötü adam oldu Gül?

Öyleyse 12 Haziran 2013’te Gezicilerle masaya oturan Erdoğan’a da yüklenelim!

Unutmadan: Mesajı almak kabul edilir şey değildiyse, Gezi Parkı’na Topçu Kışlası projesinden niye vazgeçildi veya bu proje niye ertelendi?

***

Bir de “Erdoğan cumhurbaşkanlığı konusunda ‘Kardeşim Abdullah Gül’ demişti, ama vefasız Gül ‘Kardeşim Recep Tayyip Erdoğan’ demedi” ezberi var.

Yahu, Erdoğan 2007’de Gül’ün cumhurbaşkanlığının önünü açtı da, Gül 2014’de Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığının önünü kapattı mı?

Kendisi tekrar cumhurbaşkanı adayı olabilecekken, bu hakkından Erdoğan lehine feragat etmedi mi Gül?

2003’te başbakanlığı da Erdoğan’a devretmemiş miydi?

Tamam işte, ‘Kardeşim Recep Tayyip Erdoğan’ dedi, hem de iki kere.

***

Gül’ün geçen seneki cumhurbaşkanlığı seçimi için CHP ile paslaşmış olmasını eleştirebilirsiniz, yeni bir siyasi hareket başlatırsa veya öyle bir harekette yer alırsa onu da eleştirebilirsiniz, ‘Gezicilere Erdoğan gibi sert çıkmalıydı’ veya ’17-25 Aralık sürecinde öyle değil de şöyle davranmalıydı’ da diyebilirsiniz; ama Gül’ü itibarsızlaştırmak adına haksızlığa tevessül etmeniz ve hakikati çarpıtmanız yakışık almıyor vesselam.

***

Ahmet Davutoğlu’yla ilgili şehir efsanelerine gelince…

Yerimiz doldu, nasipse gelecek yazıda devam edelim.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 27 Şubat 2019 09:52
Geçiniz Bir Kalem...
altemur 25 Şubat 2019 17:43
Sn yazar sn Gül bir kez çıkıp ben adayım veya karşıyım vs derse inanın sokak ağzıyla söylüyorum dişlerimi kıracağım ve basını da çağırıp bunu şu sözümden dolayı yapıyorum diyeceğim. İmdi sn Gül çıkıp arkadaşlar ben ülkemin durumundan rahatsız oluyorum bu gidişata dur diyebilmek için milletimin gönlünde taht kurmuş biri olarak yeni parti kuruyorum cesaretini gösterebilecek mi. Sn Babacan bey kendine yazık eder Sn Gül ün gölgesinde bir parti doğmadan ölür. Bir de Sn Davutoğlu meselesi var.
tarık 25 Şubat 2019 16:50
Sn Albayrak; bu millet Rahmetli Erbakan Hocayı da, Kamalağı da, Karamollaoğlunu da, Kutanı da, Şeneri de, Gülü de, Davutoğlunu da ve Sn Erdoğanı da vicdanın da nereye denk geldiğini çok iyi bir şekilde gösteriyor.Sizler bunu anlayın yeter.Sn Gül bu memleketin Cumhurbaşkanlığını yapmış birisidir ve buna da her türlü siyası riski göze alan Sn Erdoğan sağlamıştır ve yolunu açmıştır. Türk siyası tarihinde ''Kardeşim Sn Abdullah GÜL'' kelimesi motto olmuştur. Gül de Tayyib beyin yolunu açtı tezi son derece çalakalem bir yazı.
KARAR OKURU 06 Nisan 2019 20:27
0
galiba vehepedencumhurbaskani olacaktı şimdi iyipartiyegecer batanterorukurtarirlar
KARAR OKURU 24 Şubat 2019 20:50
Sadece Gül'ün penceresinden bakılırsa böyle inanabilirsiniz, gerçekleri görmek isteyen ise Vatanın, Milletin penceresinden bakar kendi menfaatlerini çıkarlarını değil vatanını milletini düşünür.
KARAR OKURU 24 Şubat 2019 20:53
Herkes parti kurma hakkına sahiptir. Mevcut kanunlar içinde herkes parti kurar ve seçime katılır. İsteyen verir istemeyen vermez. Kimse bundan dolayı ihanetle suçlanmaz. Ozaman adama sorarlar; 1999 da Fazilet Partisi varken niye AK Parti kuruldu?
KARAR OKURU 24 Şubat 2019 12:02
Türk siyasi hayatı 16 Nisan referandumundan sonra ikili bir yapıya dönüşdü. Bir tarafta AKP ve MHP diger Tarafında CHP ve digerleri. Bu sistem 24 haziran seçimlerinde denendi ve CHP blokunun iktidar olamadıgı görüldü ve idari yapıda yeni sisteme göre şekillenmeye BAŞLADI. Bu yeni sistemin daha fazla olgunlaşmasının önüne geçmek için yeni plan AKP partiyi bölerek üçlü bir durum ortaya çıkarıp hem üçte iki çogunlugu sağlayarak ak partiyi iktidardan uzaklaştırmak ve parlamenter sistemi getirme arzusu olabilir. CHP yerel seçim lerden ziyade buna odaklanıyor
KARAR OKURU 24 Şubat 2019 11:41
Kardeşim ABDULLAH hikayesinin aslını kimse bilmiyor maalesef bilenlerdede yazacak cesaret yok.erdoğan gülün cumhurbaşkanı olmaması İçin 40 dereden su getirdi,ERDOĞAN VECDİ gönülü istiyordu,ama GÜL çok kararlı durdu,erdoğana buyurun öncelik sizin hakkınız siz aday olun eğer siz aday değilseniz ben adayım dedi,o zaman partide bugünkü gibi tek adamlık yoktu,partinin ağır abileri,tüm teşkilat ve seçmenimizde ERDOĞAN olmayacaksa GÜL olsun isteğindeydi,ERDOĞAN cumhurbaşkanı olursa parti ve genelbaşkanlığın güle kalacağını biliyordu ve istemeye istemeye
KARAR OKURU 24 Şubat 2019 19:13
3
Erdoğan kendisi Cumhurbaşkanı olunca,istemediği takdirde Gül'ü başbakan da,parti başkanı da yapmazdı.
KARAR OKURU 24 Şubat 2019 10:56
Gül,davutoğlu ve diğerleri nin kişisel mevki düşkünlükleri, kendilerine,ak partiye ve ülkeye büyük zarar verdi.Kendi makaklarıne helel gelmesin diye Ak partinin ve özellikle sayın Erdoğanın hatalarını düzeltme fırsatları varken sustular.Partiden dışlandıktan sonra yanlışları dile getirdiler.Bunların halk nezdinde bir karşılığı olduğunu sanmıyorum.Bunun farkında olduklarından Parti kurma cesaretlerinin olmadığını düşünüyorum.Yoksa bunlar çoktan parti kurarlardı.
DAVUT DOĞRUCU 14 Mart 2019 18:04
0
SAYIN ERDOĞAN HATA DÜZELTTİRMEZ
KARAR OKURU 24 Şubat 2019 02:37
suriyeli 4 milyon sığınmacıya 37.5 milyar dolar harcadık diye Eyt EmeklilikteYaşaTakılanlar bu ülkenin vatandaşı değilmidir?
Okur 23 Şubat 2019 23:41
Yahu arkadaş şu sağ siyaset iktidara gelmek ne kadar doğalsa, bir gün ayrılmanın da o kadar doğal olduğunu bir türlü anlayamadılar. Öyle bir yapıştılar ve onu kaybetmemek için o kadar büyük pisliklere battılar ki şimdi de bırakırsak bizi kötü yaparlar diye bırakamıyorlar. Battıkça azıyorlar, azdıkça batıyorlar. Ülke siz olmasanız da yoluna devam eder. Bulunmaz hint kumaşı değilsiniz.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 23:35
Bu günlerde Gül ve arkadaşlarının partiyi kurmak için ak partinin seçimde tökezlemesini beklediklerine ilişkin çok sayıda haber çıkıyor. Eğer doğru ise, akıllarınca ak parti seçimi kaybedince onlar da partiyi kurup ak partinin seçmen tabanına sahip olacaklar. Bunun adı fırsatçılıktır ve bu millet fırsatçıları hiç sevmez.
Halil Korkmaz 23 Şubat 2019 22:31
Yıllarca FETÖ'ye "Hocaefendi" diyenler, geziye de "Ayaklanma" diyecekler tabi. Ama unutulmasın ki yıllarca FETÖ'ye "Ne istedi de vermedik" diyenler, şimdi ona "Terörist" diyorlarsa, gün gelecek "gezi eylemlerine bizde katılmıştık ve bundan gurur duyuyoruz" diyecekler. Gezi Eylemleri, Türkiye'nin iflasa sürüklendiğini on yıl öncesinden, gören ve "tuttuğunuz yol çıkmaz sokak" diyen bir eylemdi.
sabır! 23 Şubat 2019 23:34
11
Gezi olaylarında 50 lira yevmiye verilerek gençlerin toplandığını.Bu eylemin yöneticilerinin soros vakıfları ile bağlantılı olduğunu,gezi eylemlerini yönlendirenlerin otpor tarafından eğitildiğini biliyormusun?
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 21:57
Merhaba asıl sorun Türkiye'de iki partili bir yapı yokken ülke idaresinin %50.1e bağlanması. Ak Parti hiç bir genel seçimde % 48 i geçmemiş. Bahcelinin gazıyla başkanlık sistemi geldi. Oysa eski yapı Türkiye için daha iyiydi. Çünkü kimse kimseye mahkum olmadan %35 le bile iktidar oluyordu. şimdi AKP Mhp ye CHP de hem İyi partiye hem de Hdp ye mahkum. Böyle bir yapı ile ülkenin sağlıklı bir şekilde idare edilmesi mümkün değil diye düşünüyorum. Ayrıca meclis ha var ha yok pozisyonunda. O zaman sormazlar mi vekil sayısını 600 e çıkaracağınıza neden 300
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 21:08
Bırakın kurarlarsa kursunlar partiyi kardeșim niye korkuyorsunuz Abdullah gülün ılımlı naifliğine davudoğlunun bilgeliğine babacanın ekonomi dehasına Ben oy veririm sonuçta takdir necip milletimizin engin ferasetinde
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 20:03
Erbakan hocanın milli görüşünü fetö ve ABD ile birlikte böldüler sira kendi akıbetlerine gelince niye şaşırıyorlar. Etme bulma dünyası.İnsan başkasına ettiğini yaşamadıkça ölmez.
Ertan Yağlu 23 Şubat 2019 16:29
AKP nin tabii hataları var.Ama bu millet Tayyib beye inandı.Diğer çakma lider adayları ne yapıyor.Pusuya yatmış.Hava dumanlı olsun.Olaki Tayyib bey tekrar ve Akp başarılı olursa sıkıntı yaşamayalım.Kardeşim mesele Türkiye ise ve sen yanlış görüyorsan,şimdi konuşacaksın.Testi kırılınca konuşan çok olur.O zaman sizi kimse lider diye bakmaz. Halkan Bey Lider doğulur.Kimse kusura bakmasın.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 17:53
0
vah vaaah... korku güzel duygu..hele 24 saat yaşanırsa
kararlı okur 23 Şubat 2019 22:01
0
tayyip beye sadece halkın yüzde ellli biri inandı.muhalefetin büyük beceriksizliğine rağmen.
türk 23 Şubat 2019 16:26
benden kestikleri vergi ile halktan kestikleri vergi ile Suriyeli vatan haini jöleli nargileci durmadan doğuran Suriyelilere verilen vergilerle kral gibi yaşatıyorlar Hakkımı helal etmiyorum zehir zıkkım olsun
Ertan Yağlu 23 Şubat 2019 16:20
Net bir şey var.Tayyib beyi yıkmak için herkesin başarı ihtimali olabilir .Ama Abdullah gül ,Ahmet davut oğlu ve ekiplerinin,Kemal kılıçdaroğlu,Çakma lider Meral akşener başarılı olma ihtimali sıfır. Hele Abdullah gül ve Ahmet Davut oğlu nun (EKSİ) nin altında. Eski başbakan ve cumhurbaşkanı Başkalık seçimlerinde ve diğer konularda açık açık bu milleti varsa uyaracak şeyleri söylemediler.Ülke çıkarı mı önemli yoksa siyasi boşluk oluşursa bize iş çıkar mı diye bekliyorlar. Onun için zamanında konuşamayanlar şimdi ne konuşacaklar.Lide
Nurettin 23 Şubat 2019 19:59
0
16.20 Kimsenin kimseyi yıkmak diye bir derdi yok çok yanlış bir ifade. O zaman Akp de bir öceki iktidarı yıkarak iktidara geldi öyle mi. Ya da mensubu olduğu Refah Partisinden ayrılıp ayrı parti kurmasına ne diyelim. Siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurlarındandır. Her siyasi parti birbirinin rakibi olup hedefleri iktidar olmaktır.Bir İktidarın Seçim süresi 5 yıldır. 5 yıl sonra makam boşalır. Örnek Boş olan Cumhurbaşkanlığı makamına, Seçimi kazanan aday 5 yıllığına ülkeyi yönetmeye hak kazanır. Bu böyle devam edr gider. Yani kimsenin kimsey
Denizci Alperen 23 Şubat 2019 16:09
Davutoğlunun yönetimde görev almama , bu ülkenin de Davutoğlun'dan yararlanmama lüksü yoktur. Böyle donanımlı bir kişiyi hem de sahada bu kadar tecrübe kazandıktan sonra bir takım kaprislerle Yetki ve Sorumluluktan uzak tutmak basiret ve ferasetle bağdaşmaz.
sn. gül için, kaos planlarını boşa çıkarma gayreti , diyor sn. yazar.. nispeten doğru olabilir evet.. tereddütler sadece bu mu , hayır... hiç bir yere konulamayan en önemli konu sn. bahçeli ve davasının ,iktidar olması görülüyor, çünkü herkesten önce ilk atılımı sn. bahçeli yaptı, iktidar oldu.. hiç böyle satranç oynanır mı. oynuyor. hem de kendi ADININ hakkını vererek. muazzam bir ülkede yaşıyoruz.....
KAFKASYALI 23 Şubat 2019 15:58
Gül, kendisine yapılan eleştiriler'de bazen yerli yersiz hırpalanmış olabilir lakin bu onun Erdoğan olmasaydı ne Başbakan ne de Cumhurbaşkanı olabileceği gerçeğini değiştirmiyor. Yani bu hareket Erdoğan'la başladı ve Erdoğan'sız yürümez. Gül kendisini, ya naiflikten ya da ihtirastan Erdoğan'ı doğrudan ekarte edemeyen dışarıdan kimi odaklara kullandırmıştır ve belki hala kullandırmaktadır. O halde de bu eleştirilere de katlanacaktır.
Ertan Yağlu 23 Şubat 2019 16:01
hakan bey merhaba insanlara haksızlık yapılmasın.Abdullah beye'de.Ama 2014 seçimlerinde Abdullah gül aday olamazdı.Seçilemeyeceğini bile bile aday olamaz.Tayyib bey varken bu millet ona bakmaz. Abdullah gül bey çok sağlamcı.Risk almadan etliye sütlüye karışmadan olsun diyor.Olmaz olamaz.Bakın lider sonradan olunmaz. Bu ülkede Cumhurbaşkanı olmuş bir kişi Çıkacak alenen Başkanlık sitemine karşı ise açık açık konuşacak.Türkiye yi düşünüyorsan.Ağzından lafı gevelemeden.Siyasi ikbal beklemeden. Bak Tayyib bey meydanlarda.Onlar nerede.Tayyib tökezlesin
HALİT 23 Şubat 2019 14:59
Vay anasına sayın seyirciler!.. Ben siyaset üstüyüm herhangi bir partili olamam diyeceksin, sonra da ittifak sağlanamadığı için aday olmuyorum diyeceksin. Kime karşı, sana kardeşim diyen birine karşı. Sayın Hakan Albayrak haksızlık bu diyerek asıl bu konuda yazmalıydınız. Ben de size sesleniyorum. Sizin yaptığınız haksızlık, saygılar..
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 23:51
0
Halit! müthiş mantık var sende! Mantığına hayran kaldım. "...sana kardeşim diyen birine karşı". gerçekten harika bir mantık. Eğer yanlış bilmiyorsam abdullah gül de tayyip erdoğan için kardeşim diyordu. o zaman tayyip, gül'ün hatırı için adaylıktan çekilsin.
KARAR OKURU 24 Şubat 2019 07:15
0
Sayın Karar Okuru, hafızanıza hayran kalmamak mümkün değil de, Gül’ün kardeşliği (pek muhterem zevcesinin intifada başlatacağız) dediği tarihte zannedersem bitti. Sonra da CHP, HDP ve SP ve İYİ Parti ile ittifak görüşmelerinden sonuç alınamayınca Sayın Gül aday olamadı. Kime karşı eski kardeşine. Ahhhhh Ah söylenecek çok şey var da, biz saygıda kusur etmeyelim.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 14:13
Hakan by,cidden şaşkınlık yaşadım yazınızı okuyuncs.ne demek gül erdığanın cumhurbaşkanlığına engelmi oldu,suphanallah.bizler gül veya diğerlerini sayın erdogan hatırına kabul etmedikmi,,şu anki akp li siyasileride erdoğan hatırına kabul etmiyormuyuz,,Sayın gül seçim sürecinde net duruş sergilemedi,sürekli c d z planlarının peşinde koştu.açıkcası seçmen olarak partikerini kurup milletin gönlünde karşılıkları nedir görsünler istiyorum,hem fitne kağısıda kapanır ve meydanlarda dürüstce mücadele etmiş olurlar.mevcud duruşkarı sahiden midem
ÖZGÜR SARIKAYA 23 Şubat 2019 17:58
1
Ya hocam sen ne anlatıyorsun. Şu yazdığını ertesi gün önüne koysalar ne diyor bu ya! der misin? Kesin dersin. Bi de editöre yazık ya. İçinde hakaret ya da yasaya aykırı bir şey var mı diye şu yazıyı evire çevire 5 kere okumadıysa ne olayım.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 14:11
Kurulsun su özgül agirlik partisi, Neymis gorelim. ayni abudullah gul intrrnet sansur yasisini onaylarken de yine cok romantik birnkonusma yapmisti.itibarlari dahil herseylerini yol arkadasi gorunumlu cakallara kaptiran küstümcüler memlekete care olacakmis. Siz ona sahip ciKmazsiniz ama akadrolarindan cikan birtek yurekli adam vardir o da abdullatif senerdir. Adam ne pahasina olursa olsun kendi dogrusunu soylemek icin butun siyayi kariyerini cope atti. Dogrusu en dogru mudur ? bilemem ; ama bunu acik acik soyleme turekliligini gostermistir. Bize ozgul agirliklar degil durust yurekliler
ÖZGÜR SARIKAYA 23 Şubat 2019 12:31
Birincisi; köşe bugün, tam bir Sahibinin Sesi gibi olmuş. İkincisi; iktidar hırsının muhalefete karşı neler yaptırabileceğini gördük, halen de görüyoruz. Ama belli ki asıl “içerideki muhaliflere” bundan sonra neler yapacağını göreceğiz. Ailece severek ve heyecanla izliyoruz.
HACI MURAT 23 Şubat 2019 12:05
Önce yiğitin hakkını yiğite bir verelim:Abdullah Gül,Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan, Beşir Atalay, Sadullah Ergin ve önceki dönemlerde önemli görevleri başarı ile yerine getiren başka Ak Parti'li isimler...Bu insanlar geldikleri makamlara layıktılar.Gel gör ki geldikleri makamları gene de Erdoğan'a borçlular.Çünkü Ak Parti'yi iktidara Erdoğan'ın karizması taşıdı.Nice cevherler var,ama bir partiyi iktidara taşıyamaz.Bu Allah'ın bir lütfudur, herkese kısmet olmaz.Hakan Albayrak'ın dikkatinden kaçan nokta da bu.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 13:56
2
Tipik bir "mürid" bakış açısı. Birey olamamış, çoban peşinde koşan sürü mensubu görüşü. Birilerine muhtaçlık/borçluluk. Birileri olmazsa, olmaz, düşüncesi. Tam da aşmamız gereken engel. Devir, Alparslan devri değil. Bu çağda karizmaya ihtiyaç yok artık. Kişiye bağlı sistem yerine, SİSTEME BAĞLI KİŞİ dönemine girdi insanlık. Bu gün, halkının mutlu olduğu ülkelerin hepsi, KURAL ÜLKELERİ, lider ülkeleri değil.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 16:05
8
13:56, bütün devirler Alpaslan devridir.
HACI MURAT 23 Şubat 2019 16:41
9
@13.56 Yazdıkların,Ak Parti'nin Erdoğan sayesinde iktidara geldiği, bu dönemde yüksek makamlara gelenlerin bunu Erdoğan'a borçlu olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Ak Parti kurulduğunda başında Gül olsa da belli miktar bir oy alırdı.Ama iktidar olamazdı.Erdoğan ülkeyi bir ekiple,arkadaşları ile birlikte yönetti, tek başına değil.O bir süpermendir de demiyorum.Ama halk Erdoğan'da başkalarında olmayan bir özellik gördü,O'nu iktidara getirdi ve iktidarda tutmaya devam ediyor.
ÖZGÜR SARIKAYA 23 Şubat 2019 18:10
1
Allah’ın lütfu mu?!! Bu kadar kötü bir seçim lütuf olamaz. Olsa olsa ibret olur. Ey Türk milleti, ey İslam alemi; bakın ve görün. Ve bir daha beni ve dinimi pis işlerinize karıştırmayın, yoksa...diye devam eden bir uyarıdır.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 21:00
1
Hacı murat kem küm etme 13:56 mükemmel cevap vermiș sana bu kararda okuduğum en mükemmel yorum kızmaca yok bende senin gibi düșünüyordum karizma falan diye pazara markete gidince karizma falan kalmıyor sistem olmalı çok doğru
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 11:41
Ülkemiz ekonimik ve yönetim anlamında çok sıkıntılı bir süreç yaşıyor.Anlaşılan o ki ülkemizin yeni bir yönetim kadrosuna ihtiyacı vardır.Ülkesini seven insanların bu yoldaki çalışmalarına engel olmak doğru değildir.
Enver Koca 23 Şubat 2019 11:29
Ahmet Davutoğlu liderliğinde yeni bir partiye ihtiyaç olduğu kesindir.AK Parti'yi bölmek için yeni bir muhafazakar,sağ parti şarttır.AK Parti soldan inmez,inemez!Eğer Ankara ve İstanbul dahil AK Parti birçok ili kaybederse ve aldığı oy %35'in altına inerse hiç vakit kaybetmeden sahaya inilmeli.Abdullah Gül ile bu iş olmaz!Ahmet Davutoğlu liderliğinde bir parti kurulmalı.Ne İyi Parti ne Saadet AK Parti'den oy devşiremedi.Yeni bir muhafazakar parti şart!Birçok insan AK Parti'ye mecburiyetten veya CHP gelmesin diye veriyor.Bu sosyolojiyi okumak şart!
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 14:01
3
Hala sol diyo , sag diyo yetmiyo sosyoloji okumaktan bahsediyor.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 16:05
4
11:29, yani herşey, Ak Parti'ye dönük, ona karşı, ona göre, ondan dolayı, ona inat vb vb vb. Hey yavrum Ak Parti, yürü de namın yürüsün.....
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 18:50
2
Dsp geliyor. böleceğim derken bölüneceksiniz :)
GİRESİNLİ 23 Şubat 2019 10:52
Vicdanlı ve kanıtlı bir yazı. Trollüklük illetine uğramışlara -eğer idrakleri varsa- bir uyarı. Anlayabilrilerse.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 10:00
Tamam haklısın da niye camii avlusuna bırakılan çocuk muamelesi yapılıyor.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 09:22
Saydığınız devletin önemli kademelerinde yer alan kişilerin söyledikleri kadar suskunluklarını da tarih yazacak. İnsanlar inim inim adalet diye inlerken nerdeydiler. Mesele sadece koltuk kapma meselesi olmamalı Ak partinin fren mekanizması olması gereken sağduyulu dediğimiz insanlar zamanonda çıkıp ortaya birşeyler söyleselerdi. İktidar bu kadar başına buyruk hareket edemezdi. Yeniden Ak parti söylemi kadar bana itici birşey gelmiyor aslından ne gördük ki yenisinden ne görelim.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 08:22
Erdoğan’ın güle karşı tavrı hiç kardeşçe olmadı. Adaylığını mecburen açıkladı ve bunu engelleyemeyince ilk fırsatta da onun yeniden aday olmasını önlemek için kanun çıkardı. Kardeşim lafı bütün bu süreçte Erdoğan’ın tabana karşı gücü oldu ama gerçekte anlamı yoktur. Asıl kardeşliği gül Erdoğana 2014te yerini bırakarak ve parti başkanlığı dahi istemeyerek yaptı. Mesele budur gerisi laftır.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 11:31
3
Ak Parti iktidara gelişinden bu yana önemli hizmetler yaptı bu inkar edilemez. Anca son dönemlerde Tayyip Erdoğan'da otoriterleşme eğilimleri var. Bu ülke İttihat Terakki ve Tek Parti diktalarını gördü. merak edenler tarihe bakar. Biz Erdoğancı veya Gül'cü değiliz demekorasi ve adaletten yana yönetim istiyoruz.
Adalet Peşinde 23 Şubat 2019 08:17
1-Hakan bey yazınızı çok doğru ama eksik buldum bir tarafta sayın Abdullah Gül'ü savunurken diğer tarafta onlara saldıran grubun kim yada kimler olduğunu es geçmişsiniz gezi direnişi zamanını iyi hatırlıyorum sayın Gül ve sayın Arınç olayları tatlıya bağlamak için oldukça yumuşak demeçler veriyorken birisi yurt dışından geldi ve geziye katılan kişilerinin tümüne VANDALLAR tabirini kullandı bunun bir amacı olmalıydı çünkü devlet adamı ılımlı, uzlaştırıcı olması gereken bir dönemde böyle bir üslup kullanıyorsa bundan bir sonuç bekliyor ol
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 12:06
18
Ambulansları dahi yakan güruha VANDAL denilmesi ağırına mı gitti.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 07:41
1950'de çok partili hayat başladı. Ama tek adam yönetsin anlayışı toplumsal kodlarımızdan henüz silinmedi. Partilerde bile her şey liderden bekleniyor. Bu minvalde Abdullah Gül veya Ahmet Davutoğlu'nun toplumda bir karşılık bulabileceğini sanmıyorum. Çünkü biz hala "liderim değil mi döver de sever de" diyoruz.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 11:58
0
Kırmızı tuğlalardan mavi duvar öremezsiniz. Kul kafalı halktan demokratik toplum çıkmaz.
Halil tunç 23 Şubat 2019 07:38
Hakan Bey: Size akıl öğretecek değilim. Diz elinizdeki köleniz ile görevinizi yapıyorsunuz. Ama sizin ne anlatmak istediğimiz değil karşınızdakinin ne anlamak istediği önemli olan. Zaman gazetesinin en büyük sahibi akm yi yapıyor ve Reis in yanında ama fetö ün bankasında bes hesabı açan vatandaş içerde. "sizin bilmediğimiz işler var" denir. Ayrıca en üzücü olan ise yandaş medyada kullanılan kanalizasyon dili. Biz böyle mi terbiye almıştık mahalle de? Ahmet Taşgetşren Abi bile çarmığa geriliyor ise vay bana vaylar bana.saygılar
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 07:37
Herkes kötü bu memlekete yapacak birşey yok
Olur böyle 23 Şubat 2019 06:37
İşte tam burada, İktidar partisiyle ittifak kurmayan kişilere Terörist, Hain, Dış güçlerin emrinde .... gibi suçlamalar yapanları da yazabiliriz. Yani demem o ki, üstlerdekiler elinde mikrofon bir şeyler söylerse, alttaki yalakalar da ağzına geleni söyler.
Mustafa ALSANCAK 23 Şubat 2019 05:37
Sn yazarın yeni parti için saydıkları arasında en makul ve ekonomik bilgisi yüksek olan Ali BABACAN VAR. Birzamanlar Ankara Anafartalar’da babasının manifaturacı dükkanında yaztatillerinde iki tarafa koşturulan genç bir oğlanken de ticaret işinde büyük yerlere gelecek bir istidad sahibi olduğunu etraftaki komşu dükkan sahipleri anlamıştı. Akıl alacak gibi değil bu üstün zekalı ekonomi nasıl oldu da Sn Tayyip Erdoğan bir kenara posasını sıkıp atıveriyordu. Şayet bu adıgeçen eski Akp’liler yeni bir parti kurmaya kalkarlarsa Eski Reisleri onları duman
Muzaffer 23 Şubat 2019 12:16
0
Yeni partinin kurulması gerekir. Herkesin dilinde aynı söylem. AKP' den memrun değiliz ama başka hangi partiye oy verelim, oy verecek parti mi var diye... Zaten Davutoğlu Başbakanlığında AKP en yüksek oyu aldı. Ayrıca Sn. Babacan aleyhine tek söylem duymadım. Babacan liderliğinde bir parti tutar ve toplum da rahatlar. Uzun süre büyük oy farkı ile iktidar olan partiler gittikçe otoriterleşir ve kendilerini ülkenin sahibi zannetmeye başlarlar. Rekabet olması halkımızın da lehine olan bir durum. Sn.Cumhurbaşkanın Milletvekili olması için CHP anayasa değişikliği
evin 23 Şubat 2019 05:22
gezi eylemcilerini desteklemek neden kötü birşey olsun ki? şehrin merkezinde kalmış son yeşil alana da avm yapacağım diye tutturmuş bir muktedire karşı çıkmak neden utanılacak bir durum olsun ki? bilakis gezi türkiyenin vicdanıdır ve öyle kalacak...
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 18:46
2
Hangi gezi ? 2.gunden itibaren pkk nin gosterilere girdigi gezi mi
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 03:16
Şimdi de DSP li oluverdiler iyi mi? Kimleer kimlerle beraber.. aah ah kadere bak!
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 08:34
2
bukelemun gibiler her kılıga giriyorlar
Ali baba 23 Şubat 2019 03:11
Hep birbirlerine kardesim,diye hitap, kadaffi,esad,Kim önûne gelse kardes, sonrada, a,,,,,,,sini belledi kardes dediklerinin
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 18:41
1
Esed e kardesim dedigi zaman katliam yapmiyordu.katliam yapinca kardeslikten cikti.ne guzel.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 02:05
“Yahu, Erdoğan 2007’de Gül’ün cumhurbaşkanlığının önünü açtı da, Gül 2014’de Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığının önünü kapattı mı?” Unuttunuz galiba! Erdoğan gülün önünü seçime girmesini gereğini yaparak kapattı. Hatırlatayım da hata olmasın.
halkın oylarıyla seçilen Ahmet davutoğlu'nu Saray talimatıyla görevden alıp yerine Binali Yıldırım'ı getiren kim Erdoğan değil mi
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 18:44
1
02:11 basbakani halk secmez
batuhan 23 Şubat 2019 01:59
AKP ile Hacı emmi tanzim çadırında 2 kilometrelik kuyrukta Beklerken kameralara Aynen şunu söylüyor ey CHP biz senin kuyruklarını iyi biliriz bak AKP bize meyve sebze veriyor demesin mi gerçekten Kulaklarıma ve gözlerime inanamadım adam 2 kilometrelik kuyrukta 3 kilo sebze almak için saatlerce bekliyor ve 40 yıl önceki cebi eleştiriyor.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 02:50
13
Chp once tanzim mi olurmuş dedi simdi tanzim vaat etti.dön dunya.
musto 23 Şubat 2019 00:50
Gezi olaylarını hala anlamadım masum, bir olay sırrı süreyya,Gül ile görüştüler dağılın dendi olay bitmişti. Fas,dönüşü havaalanın'da konvoy ile gelişte,kışlayı'da yapacağız %50 yi evlerinde, zor tutuyoruz bunlara gerek varmıydı yanımızda çalışan,gariban çarşı, çocukları terörist, ilan edildi.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 01:24
20
He he bitmisti.tv yi kapattin heralde.sariyelekliler gibi bitti demi hemen macron ne istedilerse verdi.
musto 23 Şubat 2019 01:55
3
Ne olacak fazla bir şey istemediler,parkımıza,dokunmayın diyen çadırda yatan insanları, nerdeyse yakacaklardı.fetöye ,depremde toplanma yerimize kadar verdiniz'de mahalleliye, bir park yerini çok gördünüz.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 02:06
14
01 55 avrupanda git kamusal alana cadir kur eylem yap.napiyorlar.gerci yaptilar 11 ölü 2500 yaralı sakat.liderin gozunü cikardilar.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 02:08
1
01 :55 17-25 sen sonra bank asyanin zamanin onune giden vekiller kimdi ? Daha dune kadar zaman gaz. orduya operasyon yapiyor derlerken.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 02:17
4
01 55 birde yuzu maskeli eylem yapani öttürme yasası cıkarttilar..yalan haber yapan siteleri aninda kapatma yasasiyla...ozgurlukcu avrupa.
musto 23 Şubat 2019 02:28
0
Avrupa'da bir başbakan çıkıp bir semtin, parkına AVM,yapmaya kalkmaz o belediye başkanı, ile mahalleli, arasında çözülecek bir konu.
musto 23 Şubat 2019 02:43
2
02.08 Onların sizden ne farkı var nerdeyse adama şeytan dedikce sizler günaha giriyorsunuz hoca efendi,diyeceksiniz diye vatan,severleri tehdit eder noktaya gelmiştiniz amerikayı,umre yolu yaptınız dön gel hasretine dayanamıyoruz sonra bir salyalıyla barışmak için aracılar göndermek bunlar unutulacak şeylermi.
Mehmet 23 Şubat 2019 00:49
Danışıklı dövüş.Ayni geminin yolcuları bunlar.Artik oy yok bunlara.Birilerini kurtarmak için yedek lastik bunlar
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 00:48
2013 de milleti sokaga cagiranlar simdi avrupada.cagirdiklari nerelerde ?
rukneddin 23 Şubat 2019 00:47
AK Partiden ayrı parti çıkmaz ama bence bu seçimin yıldızı DSP olacak. Kürt milliyetçiliği ile sakız gibi her tarafa çekilen Kemalizm arasında salınan sol görüşlere gerçek bir demokrat bakış ve terörden uzak, temiz bir siyaset vaadediyor
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 01:42
6
AKP nin yeni Truva atı DSP
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 09:09
2
Şu dsp yi biraz daha parlatırlarsa tuzak ayaklarına dolanacak. Akp liler dsp ye oy verecek:)
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 11:11
5
AKP'nin fırsatçılığından, CHP'nin beceriksizliğinden, HDP'nin terörle arasına bir türlü mesafe koyamamasından şikayetçiyseniz, solcuysanız, demokratsanız, laik hukuk devletine ve evrensel değerlere inanıyorsanız DSP'ye bekleriz efendim...
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 18:40
0
09;09 kendine oy atamayan liderin ve secim aksami oylari sayamadigini itiraf eden tabanla mi.hahahha
misafir 23 Şubat 2019 00:46
ne yani söylenenler yalan mı
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 00:24
AKP statüko partisi olmuştur. Milliyetçi kalkınma partisi olmuştur. Başkan reis yardımcısı bahçeli. Dolayısıyla yeni bir limana yelken açacak parti şart. Bence en yıpranmamışı ali babacan dır. Onun önderliğinde kurulacak parti iş yapar.Ama troller şimdi den iş başına geçmişler kurulma lafı onları çıldırtıyor.
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 01:05
6
AKP li troller kadar onursuz menfaatçi üç kuruş için yalakalık yapan başka bir grup Ben Türkiye'de ve dünyada görmedim bu trolleri gerçekten nefretle anlıyorum
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 02:14
11
01 05 chpli troller nasıl ?
KARAR OKURU 23 Şubat 2019 02:12
5
Siz oy saymayi ogrenin de sonra ak partiye parti kurun.dsp geliyor....
Rasim 23 Şubat 2019 03:36
4
Hem bahsettiğiniz parti kurulursa AKP'ye oy veren seçmenlerin önemli bir kısmı, ama oyumuzu kime verelim AKP kötü ama diğer partiler de güven vermiyor kıskacından kurtarılmış olurlar. Artık gönül rahatlığı ile oylarını yeni kurulması düşünülen partiye oylarını verebilirler.
Karar okuru 23 Şubat 2019 00:09
O mahallede al birini vur birine. Hala anlayamıyorsak artık pes!
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN