Back To Top
Kürdistan

Kürdistan

 - Son Güncelleme: 04.03.2019 Pazartesi 11:14
- A +

HDP’li bir siyasetçi mahalli seçimlerle ilgili bir konuşmasında Doğu ve Güneydoğu Anadolu’yu kast ederek “Kürdistan’da biz kazanacağız” deyince hararetli bir tartışma başladı.

Tartışmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da yer alıyor.

Her seçim konuşmasında değiniyor bu konuya.

Diyor ki:

“Kürdistan Kuzey Irak’ta. Çok seviyorlarsa oraya gitsinler. Benim ülkemde Doğu Anadolu var, Güneydoğu Anadolu var, Karadeniz var, Ege var, Marmara var; ama benim ülkemde Kürdistan diye bir bölge yok.” (Erzurum Mitingi, 27 Şubat 2019)

“İstiyorsanız, Kuzey Irak’ta Kürdistan var; defol oraya git!” (Artvin Mitingi, 1 Mart 2019)

“Yallah oraya! Git Kürdistan’a!” (Trabzon Mitingi, 2 Mart 2019)

***

Bir zamanlar “Komünistler Moskova’ya!”, “Şeriatçılar Suudi Arabistan’a!” denirdi.

Tepki duyulan ideolojik bir grubu yahut siyasi bir partiyi ‘defolmaya’ çağırma kolaycılığının ihyasından sakınmak lazım.

Şiddetin olduğu yerde tabii ki güvenlik kuvvetleri ve yargı devreye girer; meselenin fikir ayrılığından ibaret olduğu yerde ise -o fikir ayrılığı ne kadar derin olursa olsun- konuşalım,  anlaşmaya çalışalım; anlaşamasak da kimse kimseye kapıyı göstermesin, memleket hepimizin.

Şu da var:

“Komünistler Moskova’ya” veya “Şeriatçılar Suudi Arabistan”a diyerek ‘defolup gidilecek’ yer gösterenler, o yere asla sevilmeyecek ve zinhar beğenilmeyecek -hatta nefret edilecek- yer nazarıyla bakarlardı.

Erdoğan’ın, Irak’taki Kürdistan Bölgesi’ne öyle bir nazarla bakmadığını ümit ederim.

Orayı ‘defolup gidilecek’ bir yer gibi göstermenin Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde ve Erbil yahut Süleymaniye sokaklarında nasıl algılandığını / algılanacağını hesap ederek, daha fazla kalp kırmadan böyle konuşmayı bırakacağını da ümit ederim.

***

Kürdistan isminin ‘tu kaka’ gibi zikredilmesi Türkiye Kürtleri arasında da rahatsızlık ve kırgınlık doğuruyor olsa gerek; sadece HDP tabanında değil, her cenahtan Kürtler arasında.

Türkiye Cumhuriyeti’nde Kürdistan diye bir bölge resmiyette yok ise de, geçmişte resmen Kürdistan diye anılan illerimiz bugün de pek çok Kürt hanesinde bu isimle anılmaya devam ediyor.

CHP’li, AK Partili, Saadet Partili bir Kürt de özel sohbetlerde -bölücülük yapmayı aklının ucundan bile geçirmeden- “Bizim Kürdistan’da…” diye konuşabiliyor.

Tarihimizin bize bir mirası bu.

Başbakanken yaptığı bir konuşmada (19 Kasım 2013) Erdoğan da Osmanlı zamanındaki Kürdistan tanımlamasını hatırlatıp, bunun “tarihimizin bize devrettiği miras” olduğunu ve görmezden gelinemeyeceğini söylememiş miydi?

Keşke kendisi de görmezden gelmeseydi.

HDP ile bu konuda gene tartışsaydı; ama ‘Birlikte Türkiye’ olmayı candan benimseyen, bununla beraber Kürdistan ismine ayıp kelime muamelesi yapılmasını içlerine sindirmeleri mümkün olmayan Kürtlerin hassasiyetini gözeterek konuşsaydı.

Ne bileyim, ‘Toplumsal fay hatları ile oynamak kimseye fayda sağlamaz’ gibi cümleler kursaydı mesela.

***

Kürdistan ismi etrafındaki tartışmayı bu üslupla sürdürmek, seçim atmosferindeki Erdoğan’a -belki HDP’yi kıskıvrak yakaladığı zannıyla- cazip görünebilir; ama bu üslup toplumsal huzura hizmet etmediği gibi AK Parti’nin menfaatine de hizmet etmiyor.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 06 Mart 2019 23:00
Bazı islamcılardaki kürtçülüğü gördükçe ÜLKÜCÜ olmaktan gurur duyuyorum. Burası Türkiye Cumhuriyeti, hayali kürdistan değil.
KARAR OKURU 10 Mart 2019 01:39
2
Yüzlerce yıl o bölgeye Kürdistan ismi verilmiş. Cumhuriyetten sonra Kürt, Kürdistan öcü gibi zihinlere nakşedilmiş. Sen eğer sana tevarüs eden tarihini inkar edersen istersen katıksız ülkücü ol, o problemini çözemezsin kardeşim. Kabile devleti değilim diyorsan hükmettiğin topraklarda yaşayan insanlara hakkını teslim edip, onları himaye edecek yolu bulmalısın. Bunu sömürgeciler yapmadan sen yapmalısın. Yok Kürt var ama onlar da esasında Türk’tür, yok Kürdistan diye bir yer yoktur, yok bu ülkede yaşayan herkes Türk’tür.. bu mesele bu laflarla çöz
Ülkücü 12 Mart 2019 17:43
0
Bakın kürt efendi, bu ülkenin bir adı var o da "Türkiye Cumhuriyeti". Kürdistan demek "kürtleri ülkesi" demek. Öyle bir ülke hiç var olmadı. Aç bak tarihe. Roma İmparatorluğu, Pers İmparatorluğu vs var ama kürdistan diye bir ülke yok. Sen kürdistan dersen biri çıkar Lazistan der, Zazaistan der, Avşaristan der. İstersen uzaylı ol bu devler bu ülke birdir.
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 18:38
0
Kürdistan demek Kürtlerin yaşadığı yer demek Lazistan demek lazların yaşadığı yer demek Olaya bu gözle bakarsanız rahatlarsınız
ASIM'ın NESLİ 06 Mart 2019 14:17
"Yallah Kürdistan’a" başlıklı benzer bir makaleyi Koray Düzgören'in ArtıGerçek'teki köşesinde de takdirle okuduğumu belirtmek isterim. Fakat, Milli Mücadelenin manevi dergisi Sebilü'r-Reşad ekolünün devamı olarak gördüğümüz KARAR'ın sayfalarında şimdi, böyle zor bir zamanda, böylesine bir yazı okumak hem daha çok sevindirici, hemde umut verici.
Kop dağı 06 Mart 2019 10:29
Kaldı ki Osmanlı, eyalet sistemini terkederek, vilayet sistemini benimsemiştir.
Kop dağı 06 Mart 2019 10:11
Kürdistan, Osmanlıda, İran sınırında, kısmen güneydoğu Anadolu bölgesine sarkmış küçük coğrafi bir bölgedir. Bir idari yapının adı değildir. Bugün yaşayan, kürt denilen bireylerin büyük bir bölümü asimile olmuş türkler dir.. bunlar hiç konuşulmuyor, tartışılmıyor.bunların tartışılmaması, konuşulmaması kişilerin iyi niyetlerinin sorgulanmasına sebep oluyor.
KARAR OKURU 10 Mart 2019 01:43
0
Bu neyin kafası acaba. Sen şöyle bir Güneydoğu Anadolu , Doğu Anadolu turuna çıkıver güzel abim. İlçeleri hatta köyleri dolaş. Sonra bu yazdığını tekrar oku
Mustafa ALSANCAK 05 Mart 2019 23:04
Bir Amerikalı ile konuştuğumuzda büyük bir gururla “Ben Amerikalıyım” der. Ne yazık ki bazıları yurtdışında çalışmaya başladıklarında ve başlarına bir bela geldiğinde veya bir hırsızlık uğursuzluk olayına karıştıklarında polis tutanaklarına geçen ifadelerinde kendileriniTürk diye tanıttıklarını ama mesela sosyal yardım için yaptıkları başvurularda ise kendilerini ezilen bir ırktan olduklarını söylediklerini bir polis komiserinden hayretler içinde dinlemiştim. Türkiye’de haksızlıklar sadece sana , bana şuna veya buna mı yapılıyor san
KARAR OKURU 05 Mart 2019 22:20
- Hiç bir zaman Türkiye Cumhuriyetinin gerçek bir partisi olamamış, tüm toplumu kucaklamaya çalışmamış, sadece bir etnik grubun partisi olmayı hedefine koymuş - 40 yıldır 40 bin insanımızın ölümüne, bir o kadar insanımızın da yaralanmasına sakat kalmasına ve toplumsal kargaşaya, huzursuzluğa sebep olmuş, gözyaşı ve kanla beslenen, emperyalizmin maşası PKK terör örgütünün siyasi uzantısı olarak işlev görmeyi misyon edinmiş, bir partinin milletvekili Kürdistan derse ne anlamalıyız? Lütfen aklımızla, acı ve gözyaşımızla alay etmeyin.
KARAR OKURU 05 Mart 2019 22:13
Yerinde bir yazı
Şahin 05 Mart 2019 13:02
Hakan Bey, az bile ifade ettiniz, 12 yıllık akp li olarak, cumhurbaşkanının bu sözleri beni partiden soğuttu, bazen bu milliyetçi kürtlere hak vermiyor değilim: türkler, kürtleri çağrıştıracak hiçbir şey duymak istemiyor söylemine.. bir coğrafi bölgeyi işaret eden ve 500 sene öncesinde bile kanuni, yavuz sultan ve abdulhamidin kürdistan dediği bölgeye sen, öyle bir yer yok, ıraka git diyorsun.. bütün hüsnü niyetimle olaya yaklaşmama rağmen vallaha beni soğuttular..
K.E. 05 Mart 2019 08:46
İnsaniyet namına şahsen düşünmem ama bir sorun ve bir talep varsa ve bu konu malum bu konu ise, sayın cumhurbaşkanımız bu ifadeler yerine bence nüfus mübadelesi hesabı yapabilir. Daha mantıklı. PKK ve destekçisi olan aşiretler karşılığında Türkmenler ve bazı şartlara tabi olmak şartıyla göç etmiş Sünni Araplar şeklinde..
tunc ivedik 05 Mart 2019 06:57
cumhurbaskanimizin milli gorusten kalma bazi handikaplari olsada iyi bir devlet adami oldugu bellidir siyasetci bosluklar birakarak konusur halk gonul diliyle tamamlar burada yani kurtlere laf etmiyor bazilarina yeter artik demis oluyor
KARAR OKURU 05 Mart 2019 14:39
4
mavi marmarayı hangi dille bağladınız
Tunç Tekin 04 Mart 2019 23:11
Hakan bey korkudan mı nedir,Cumhurbaşkanı ile 'kibarca'' polemiğe giriyor gibi yapıyorsunuz.Oysa aydın duruşu bu olmamalı.2013 yılında söylediği bir kavramı 2019 yılında tekzip ediyorsa,bu o insanda bir temel,bir tefekkür,bir birikim olmadığını,günün şartları neyi icap ediyorsa onu yaptığını gösterir.Biz buna ''pragmatizm'' diyoruz.Hakan bey siz de deyin.
Don't call me BEY 06 Mart 2019 15:45
0
@Tunc Tekin yorumunu takdirle okudum. Fakat şu "Bey", "Hakan Bey" vs... hitabın çok yapmacık, ve güzelim yorumu ayaklar altına düşürmüş ... Kişiye soyadıyla (Albayrak) yada, biraz daha formal olmak istersen; Sn Albayrak diyebilirdin. Bu görünürde kibarlık taslayan, ama gerçekte ilkelliğe yol açan hitabet usülü son yıllarda çok yaygınlaştı. TDK'nın yerinde olsam bu kelimeyi derhal sözlüklerden çıkarırdım.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 23:01
Ne söyliyeyim bilmiyorum.Hakan ALBAYRAK seni çok seviyorum Allah rızası için bam teline dokunuyor doğruları yazmaya devam edin belki insanlar ayırımcı dilden uzak kalır
KARAR OKURU 04 Mart 2019 20:29
17 yıldır REİS’e oy verdim.Bu dönüşümünü hazmedemiyorum.. Hakan Bey,Tebrikler..
KARAR OKURU 04 Mart 2019 21:39
5
Et, et, et. Bu güne kadar şişip patlamadıysan, bu günden sonra da sana birşeycikler oooooolmaz, yeme bizi yeter...
Kadir 04 Mart 2019 18:04
Çok isabetli, yerinde,dostane bir uyarı olmuş. Elinize sağlık...
2013'te o lafızlar prim yapıyordu şimdi iktidar ortağı değişince bu lafızlar prim yapıyor.Tamamen konjoktürel,Seçimden sonra yinedümen kırıp İngiltere ve Oslo'ya gidip malum yerlerle konuşmaya gidebiliriz.Şunun şurasında ne kaldı ki.
Muhtefi. .. 04 Mart 2019 17:53
Bir Bakkal dükkanı bile Market, Süper Market, Hiper Marketler Zinciri olmak ister. ..Hangi iş, düşünce, ilim dalı var ki küçültükce büyüsün. Micro Irkçılık. .ancak çıkarlar için Egemen Güçlerin gidiklamasi ile bile,bile KAFESE GİRMEKTİR. .onların masalarida elbette içimizden Kişiler olacaktır. !
KARAR OKURU 04 Mart 2019 17:51
Güzel bir bakış açısı tebrikler Hakan bey.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 17:45
MHP Cizgisini takip eden bir Cumhurbaskani var karsimizda.AKP benim icin bitmistir,konusmalar hep ayni,gelecek vadeden hicbirsey yoktur.Toplumu ayristiranlar ancak kendi Bekasini kurtarir Türkiye'nin degil.Cumhur iktifatinin kulandigi dil cok yanlistir.
KARAR OKURU 06 Mart 2019 23:03
3
MHP çizgisine kurban olun siz. AKP akıllandı sonunda. Çözüm süreci bitti, fetöcülerle iş birliği bitti. 2013'ten beri oyum Erdoğan'a.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 16:58
Haziran 2015 seçimlerinde bitleri kanlananlar açılımı hendeklere gömmeselerdi ve TC tarihinde ilk defa ele geçen bu barış sürecini emperyalizme taşeron olmak için kana bulamasalardı, buralara gelmezdik. Doğruya doğru, eğriye eğri demeli..
KARAR OKURU 04 Mart 2019 18:43
12
Cok dogru kardeşim.
KARAR OKURU 05 Mart 2019 20:36
1
Yani kimin ne kazancı vardı hepimiz biliyoruz barış sürecini baltalayanları
. 04 Mart 2019 16:32
Bu Kürt kurban olsun böyle yazan Türk'e
KARAR OKURU 04 Mart 2019 18:51
3
İslami ve insani bir bakış açısı Tebrikler Sadece bir tespit yapmak için söylüyorum farklı anlamlar çıkarılmasın lütfen O bir Çerkez
KARAR OKURU 04 Mart 2019 18:52
5
Kimsenin kimseye kurban olmasina gerek yok. Hakiki dost olsun yeter. Faşizmin kol gezdiği zamanlarda böyle yazı yazmak alkış gerektirir.
KARAR OKURU 06 Mart 2019 15:55
1
Bu avşar Türkü kardeşinde sana kurban olsun gundi:)
KARAR OKURU 04 Mart 2019 16:13
Irak değilde neden Kürdistan diye vurgulanıyor acaba... Kırmızı cizgi olan Kürdistan devletinin kurulması meselesi vardı hani. Bu çizgi değişti de yavaş yavaş topluma kabulünün algi sürecinde olmayalım. Bakın burası çokomelli. Pardon çok önemli.
HAKAN S. 04 Mart 2019 19:23
3
Beşbin nufuslu bir milletin devleti varda neden 80 milyon kürdün olmasın.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 21:28
6
Var işte. Kuzey ırak.
E.K 04 Mart 2019 16:07
Iki Nokta: 1. Turkiye bunlari konusmayi asmali...Kurdistan densin mi denmesin mi?.. Ulke olarak bunlarla enerjimizi harcamamaliyiz... 2. Sn Erdogan bir siyasetci... etnik koken ve din uzerinden siyaset yapmayacagiz dedi, yapiyor, adaletli olacagiz dedi adaleti adaletsizlige cevirdi, ... dini siyasetin tam ortasina oturttu. ... Sanki bir onlar musluman gerisi dinsiz, din bunlarin tekelinde gibi konusuyorlar.... Demirel'in Moskova'ya gitsinler ile, Ciller'in Arabistan'a gitsinler sozu ile, Erdogan'in Kurdistan'a gitsinler arasinda mahiyet olarak bir fark yok... siyasetimizin birazda mayasi bu..
Akın 04 Mart 2019 15:45
Dün "Komünistler Moskovaya" diyenler, bugün Rusya ve eski demirperde ülkelerinde "iş" kovalıyor. Yine aynı şekilde dün "Şeriatçılar Arabistana" diyenler bugün Dubaide yada harameynde beş-altı yıldızlı otellerde selfie çekiyor. Velhasılı sözlerimizin pek kıymeti kalmadı diye düşünüyorum.
Najaz 04 Mart 2019 15:46
"Herkes için özgürlükleri genişleteceğiz" diye yola çıkan İslami hareketin 17 yıl sonra vardığı nokta "Ya sev ya terket". Yazık oldu davaya gönül verenlere...
KARAR OKURU 04 Mart 2019 16:58
28
Sizin o davaya gönül vermediğiniz belli.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 18:46
3
Dava senin icin nedir merak ediyorum
Hersoy 04 Mart 2019 15:35
2013 teki konjektür öyle gerektiriyordu, çok liberaldi sn. C.başkanı ve açıldık saçıldık ülke olarak, şimdilerde şahsi beka derdine düştü ve reçeteyi milliyetçilikte buldu, milliyetçiliğide Kürt meselesini kaşımada buluyor, büyük bir yanılgıyla. Bir ülkücü okarak 2013 teki Erdoğan daha sempatikti benim için, çünkü analar ağlamasındı açılımın altındaki sebep...
KARAR OKURU 04 Mart 2019 15:19
Reis Birgün kalksa sabah hadi bugünde kürdistan vardır görmezden gelemeyiz geçmişteki hatalardan terör büyüdü falan dese ve akabinde hemen tabiki ya kürdistan kabul etmeliyiz onlarada haksızlık yapıldı hemen diyebilen yüzde otuz kesim var hatta bunların içlerinde hemen gece bir TV ye çıkıp anında savunacak yazarlar VS okumuşlar var pardon yüzde kırk falan var
KARAR OKURU 04 Mart 2019 15:02
Bölücü birileri çıkıp yurdun bir kısmına Ermenistan derse aynı mantıklami yaklasacagiz.o bölücülere söylenen ile zamanın gayri müslim zihniyetlilerin yaptıkları zulümler benzeşmez.elbette bölücülere anladıkları dilden konuşması gayet tabidir Tayyib beyin.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 14:29
Türkiye Cumhuriyeti yasal mevzuatına göre kurulmuş, isminde doğrudan Kürdistan ifadesi geçen partiler: Kürdistan Sosyalist Partisi, Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi, Kürdistan Özgürlük Partisi
KARAR OKURU 04 Mart 2019 18:48
2
Hepsi hakkinda kapatma davasi var haberin varmi
KARAR OKURU 04 Mart 2019 18:55
3
Bu gerekçeyle açılan kapatma davasında kapatma kararı çıkmadı. bilgiyi düzeltin
KARAR OKURU 04 Mart 2019 20:45
2
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının resmi sitesine göre hala hukuken varlıklarını sürdürüyorlar. Her şeyden önemlisi, bu kadar gayr-i meşru bir kavram ise neden parti isimlerinde yer almasına izin verilmiş?
Böyle işte 04 Mart 2019 14:24
Bildiğimiz siyasetçilerden değildi. Normalleşti. Bildiğimiz siyasetçi profili ortaya çıktı. Yine yanıldık...
Adem Saracoglu 04 Mart 2019 14:20
Bu son söylem, asil gercek yüzlerini ortaya koyuyor. Mesele Kürt alerjisi. Yakinda inkar et (kürtlügünü), rahet et, diye Propaganda yaparlarsa sasirmam. Yine gaddarlikla, problemi görmeden, yok etmeye calisiyorlar. Birgün yine sag duyu hakim olacak, ama o güne kadar cok analar aglayacak!
KARAR OKURU 08 Mart 2019 20:49
0
Neden kürt alerjisi var da Laz, Çerkez, Boşnak falan alerjisi yok bir düşünün. Kürtler başına ne bela geldiğini anlatıyor ama neden başına geldiğini anlatmıyor...
KARAR OKURU 04 Mart 2019 14:12
Kardeş yazın güzel, ancak; sistemi sorgularken unuttuğunuz geçmişte Arabistan'a yada rusyaya diye davet edilenlerin, hdp siyasetinden farklı olmaları idi, Arabistan yada rusyaya gönderilecek olanların ülkeyi bölmek yada devlete baş kaldırmak gibi bir dertleri yoktu, şu anda Erdoğanın kürdistana gidin sözleri, meşru vatan topraklarını bölmek isteyen ve başkaldırmak isteyenler için geçerli, hiçbir kürt tabiki, bu bayrak altında bu devlet altında yaşamaktan alıkonulamaz, mesele ülke topraklarında bağımsızlık ilan etmeye çalışanların hedef alınmasıdır,
Üslup problemli ama niyet ve maksatta önemli aziz Albayrak.Sosyal ve coğrafi anlamda kullanılabilir.Ama dünya devlerinin kucağındaki örgütün uzantısı siyasetçi ayrımcı/ bölücü bir dil kullanıyor.Kürdistan'ın dışı Türkistan mı oluyor.Öyleyse 40 yıldır Türkistan' a yerleşen, Kürdistan' dan fazla Kürt nüfusun adı ne olsun.Bugünkü Türkiye'de nerden bakarsak bakalım Kürdistan ifadesi ayırıcı tanımlayıcı bir kavram olmaktan çıkmıştır.Ayrıca kurdun aklına kuzuyu getirmenin bir anlamı yok.
KAFKASYALI 04 Mart 2019 13:59
Önce eğri oturup doğru konuşalım. TC tarihinde ilk defa Kürde Kürt diyebilen, onların dil ve alfabelerini (QXW harfleri Kürtçede oldukları için yasaktı) serbest bırakan, yasakçı faşist zihniyet yüzünden kangren olmuş problemi çözmek için terör örgütü ile bile görüşüp açılımı hayata geçiren Erdoğan'a söz söylemek haksızlıklar. Ondan önce, onlarca Kürt aydını ve işadamı faili meçhul cinayetlere kurban gitti. İnsanlara dışkı yedirildi. Şimdi yakalanan eli silahlı terörist bile, önce doktora götürülüyor, işkence tamamen yasak.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 13:45
Bu yazınızla umumî vicdana tercümanlık ettiniz.Ümitsizliğin zirveye ulaştığı zamanlara denk gelen yazılarınız için tebrikler
KARAR OKURU 04 Mart 2019 18:51
4
Ucuz polemikci
SAKINCALI PİYADE 04 Mart 2019 13:43
Zamansız ve zeminsiz bir söz!!! Diyarbakır Büyükşehirin küçük belediye başkanı milletin gözünün içine baka baka “Hass……..tir.” çektiğinde bu söz söylenebilirdi mesela. O zaman bile söylenmediğine göre……..
KARAR OKURU 04 Mart 2019 13:35
Asabiyeti cahiliye ile siyaset yapan cahiliye dönemine dönüş yapmak istiyor. Kim bir kavme benzemeye çalışırsa o onlardan olur. Bu adam hani bu meseleleri cözecekti.
Dost acı söyler ama gerçeği söyler. DİKKAT! "İstediğini söyleyen, istemediğini işitir." TAVSİYE: Zengin bir birikimimiz var. Bol bol Mesnevi, Siyasetname, Pendname ve Nasihatname okunsun. Ağır gelecekse Nevzat Tarhan, Kemal Sayar kitapları da okunabilir.
GÜN ola ne ola 04 Mart 2019 12:32
Açılım demiştik. Çözüm süreci demiştik. Sevinmiştik. Yeniden barış olacak demiştik. Demiştik demesine amma gün geldi. elimiz ayağımıza dolandı. Ne yaptığımızı ne yapacağımızı bilemez olduk.
Söylem 04 Mart 2019 12:26
Dün Dündür Bu gün Bu gündür söylemini kim söylemişti!?.... kimin söylediği değilmi yoksa!? Hala geçerliliğini de sürdürüyor önemli olan bumu yoksa!?
KARAR OKURU 04 Mart 2019 12:04
Doğru bir tespit kalemine sağlık
KARAR OKURU 04 Mart 2019 12:02
halbuki hic de boyle konusmaz sayin erdogan adeti degildir, demek sinirlendi mi ne oldu?
KARAR OKURU 04 Mart 2019 11:59
Alıştık Erdoğan’ın dönmelerine. Zaman gösterdi ki erdoğanında Çiller’den, Mesut Yılmaz’dan bir farkı yok. Tipik Türk siyasetçisi. Geçende bir yorum yazmıştım. Ve şöyle demiştim; Erdoğan, artık partisine kaybettiriyor. Akp, İst. Ankara’yı, Bursa’yı, Antalya’yı, kaybederse bilin ki bunun tek sebebi Erdoğan’dır.
umut 04 Mart 2019 11:31
"Çok seviyorlarsa oraya gitsinler." bir zamanların muktedirleri de dindarları Arabistan'a, solcuları SSCB'ye gönderirlerdi. hey gidi günler hey...
KARAR OKURU 04 Mart 2019 11:28
Pkk devleti olarak.kullanırsan kavramı bölmeye çalışırsan def de edilirsin.Kaldıki burasa ayrı bir devlet de özerk bir yerde yokda denir.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 11:04
Kürtlerin hassasiyetinden Türklerin hasaasiyetine be zaman geleceksiniz?
KARAR OKURU 04 Mart 2019 11:00
Ülkede çekinmeden gerçeği dile getirebilecek müslüman varmış el-hadulillah. Ümmetçi bir yaklaşım Hakan bey. Yazılarınızı beğenerek okuyoruz ve mümince duruşun nasıl olduğunu sizi örnek olarak gösteriyoruz.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 10:54
Belki bu icin insanimiz farkinda deyil ama bin yildan bu yana Beraber yasamayi bir olmayi güclestiriyor sayin cumhurbaskani bas oldugunu unutarak. Korkarimki bu dindasligimizda artik bizi bir arada tutmaya yetmeyecek
MUSTAFA 04 Mart 2019 10:49
BURADA ÜZERİNDE DURULMASI GEREKEN KONU KÜRDİSTAN DEĞİL BUNU KİMİN DİLE GETİRDİĞİ.YANİ BURADA KÜRDİSTANI ALACAĞIZ DİYENLER BU BÖLGELERDE ÇUKUR KAZIP ŞEHİRLERİ HARABEYE ÇEVİRENLERİ AMAÇLARININ NE OLDUĞUNU İYİ BİLMEMİZ GEREKİYOR.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 10:46
makam; çok konuda hatalı şeyler söylemekte...! eleştirirken kibar davranmak zorunluluğu olmayaydı, eyiydi.
hurşit GÜNDOĞAN 04 Mart 2019 11:34
18
atı destekli muhalefetin hedefinde Erdoğan liderliğinde birleşen millet iradesi ve devlet içinde sağlanan birlik olduğunun altını özellikle çizelim. Millet iradesini bölmeden, devlet içinde ikilik çıkarmadan Türkiye’yi Ortadoğu denkleminden çıkaramazlar. Erdoğan, bugün milli iradeyi ve devletin birliğini simgeliyor. Türkiye’yi güçlü kılan da budur. İşte bu birliği dağıtmak, kırk parçaya bölmek istiyorlar. Başka türlü Türkiye’yi zayıflatmak olası değil. Bu seçimlerin “beka sorunu” mu, değil mi sorusuna bir de bu açıdan bakmakta fayda va
KARAR OKURU 04 Mart 2019 13:02
2
Bahar geldi, çayır-çimen yeşerdi ve, veeeeee 'hurşit GÜNDOĞAN' çıktı ortaya. Kim ne desin insanı/milletimi koyun yerine koymasa...
KARAR OKURU 04 Mart 2019 21:12
3
Secim yaklasti, troller ortaliga sacildi. Devletin birligini simgeleyen biri vatandaslarini kovmaz, hakaret etmez. Sadece Kurt vatandaslari degil nufusun yarisini terorist destekcisi, zillet, ser ilan ederek milli iradeyi temsil etmek olasi degil.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 10:26
Hakan albayrak her zaman olduğu gibi vicdanlı bir kalemsin herkesin vicdanlarina seslenmek ne kadar huzur veriyor bize tarihin bıraktığı miras ifadeniz ne kadar mutlu ediyor selam saygilar
KARAR OKURU 04 Mart 2019 10:19
Osmanlidan bize kalan "Kürdistan " kelimesi o zamanlar Kürtlerin yaşadığı yer ,imge ve betimleme icin di mutlaka.Lakin bu gun orasi Kürt lerin yaşadığı yer anlaminin dışında, Kurtlerin hakki,Kürtlerin toprağı gibi vb ayrilikci ve bölücü bir anlam ifade etmektedir. Hendek olaylari da ,oraları Suriye ve Irak tan koparilan toprakla birlestirme cabasi idi.Kaldiki yasal bir siyasi hareketin neden Ulkenin baska il ve ilçe yonetimlerine talip olmamasi ayrica akla ziyan bir durumdur....Butun bunlara ragmen "istemeyen gitsin "lafi eski Turkiye sozu.Cok incitici,cok itici ,onur ve
KARAR OKURU 04 Mart 2019 10:02
Bir devlet nasıl doğar-büyür-ölür, lütfen Ibn-i Haldun'un Mukaddime(I ve II) sini okuyunuz...Asabiyet kavramı nedir, yeni gelenler nasıl devleti ele geçirince lüks ve şatafat artar, nasıl etrafını besleyerek kendi asabiyetini oluşturur, nasıl daha fazla harcama ihtiyacı için toplumu baskı altına alır ve nasıl kendi sonunu getirir, okuyun...Günümüze acayip derecede benzediğini göreceksiniz. Okuyun kardeşim, okuyun, tembel tembel oturmaktan iyidir.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 12:11
7
Ooooo! Lafı kime söylediğine bak: iktidar uğruna Hz. Peygamber'in soyuna sopuna her türlü eziyeti reva görenlerin kuyruğuna takılanlar mı?
KARAR OKURU 04 Mart 2019 09:59
sn Edoğan'ın
e.d. 04 Mart 2019 09:44
siyasetçilerimiz maalesef politikacılığa evrildi. muarızlarının seviyesindeler.
METİN P. 04 Mart 2019 09:28
TÜRKİYEDE RESMİ PLANDA BİR KÜRDİSTAN OLMAYABİLİR.AMA BİZİM NAZARIMIZDA COĞRAFİ VE TARİHİ BİR GERÇEKLİK OLARAK KÜRDİSTAN VARDIR.TRAKYA DİYE BİR RESMİ BÖLGE YOK MARMARA OLARAK ANILIR ANCAK KİMSENİN BUNDAN RAHATSIZLIK DUYDUĞUNU DA GÖRMEDİK.BUNUN İÇİN KÜRDİSTAN GERÇEĞİNİ KÜÇÜMSEMEYELİM.HEPİMİZ TÜRKİYELİYİZ.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 09:26
Demireli görüyorum
KARAR OKURU 04 Mart 2019 09:06
Geçmişte sizin gibi insanların vicdanıyla duruşuyla İmanıyla bir milletin ortalamasını iyi yönde yükselttiğini söylemiştim işte benim bahsettiğim Mücahit Hakan Albayrak bu lütfen artık hakkı yazın safınızı belirleyin Rabbim güç kuvvet versin inşaallah
Fatih 04 Mart 2019 09:01
Osmanlı'nın kayıtlarında mevcud olan iki bölge: Lazistan ve Kürdistan. Siyaset gereği bu gün Lazistan'dan konuşup Kürdistan'ı reddetmek olmuş Sn.Başkan'ın konuşması. Siyaset böyle bir şey işte...
KARAR OKURU 04 Mart 2019 13:37
0
Fatih'e, Çekezistan da vardı, es geçmeyelim.
Karar okuru 04 Mart 2019 08:44
Barzaniyi ağırlayıp bayragını ülkemizde dalgalandıran, apo nun mektubunu diyarbakır meydanında okutan, TC yi kurumlardan söktüren, silopide çadır mahkemesi kurup, teröristleri, aklayan kimdi bir hatırlayın.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 14:26
7
08:44, burada bir çelişki yok. Atatürk Cumhuriyetinden miras kalan Kürt sorununa çözüm bulmak için yapılan bu samimi girişimler değil yanlış olan, bu girişimlerin gölgesinde hendekler açıp, silah yığınağı yaparak bu fırsatı heba etmektir. Ardından ağlayıp sızlamanın da anlamı yok artık. Ya herro, ya merro !
KARAR OKURU 04 Mart 2019 08:28
Türkiyede milli gelirin en düşük olduğu illerin Kürtlerin yaşadığı bölgelerde olduğunu biliyormusunuz. Eğitim seviyesin, üniversiteyi kazanma oranlarının en düşük olduğu yerlerinde ha keza. İşsizliğin en yoğun yaşandığı yerlerinde. Ülkeyi yönetenlerin Kürdistan bölgesini bilinçli bir geri bırakma politikasının görülmesi için hangi kriterleri baz alırsanız yine de göreceksiniz. Her şeye rağmen ülke bütünlüğünden yana olan Kürtleri de ötekileştirme çabalarıyla ayrıştırıcı bir dile tabi tutuyorlar. Bence bir mantalite yorgunlu
sabır! 04 Mart 2019 09:15
8
Sen kaç doğu ilini gezdin,Eskidendi onlar doğunun batıdan hiç bir farkı yok.Vanın,Diyarbakırın aldığı devlet yatırımı ile Manisanın,Kütahyanın aldığı yatırım arasında hiç bir fark yok!
miralay 04 Mart 2019 11:11
2
1981-1996 Türkiye'nin, tek parti devrinden sonra karanlık çağıdır, derin güçler, kripto hainler ve cahil bedevilerin ortada cirit attığı at koşturduğu devirdir. O zamanlar Anadolu'nun şark vilayatında gizli komitacılık, tefrika unsurları derin devletin, kolluk kuvvetlerde (askeriyede yuvalanmış bazı münafıkların, hainlerin yardımlarıyla), yargıda ve kürtlerin içinde müdahale edip karıştırmasıyla şarkta kürtlere, garbta türklere zulüm ve istibdatlarla susturduğu senelerdir. Hepimiz o zulümden hissemizi almışızdır. Gelelim senin iddiana; Kürtlerin ya
musto 04 Mart 2019 11:28
10
Yanlış bir değerlendirme Sinop,Çankırı,Kastamonu ,Kırşehir, daha onlarca anadolu şehri göç vermiş yatırım yapılmamış büyük şehirlerimizin nüfusunun çoğunu oluştururlar. İktidarın hatası terör bahanesi ile hayvancılık ve ona bağlı et balık süt,kurumların kapatılması, tütün işleme ve,ekimini yasaklaması ile tarım ve hayvancılık bitirilmiş batıya göç başlamıştır.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 15:48
7
Kürt’lerin geri kalmışlığının tek sebebi kendileridir.Birden fazla kadınla evlen,doğurabildiğin kadar çocuk doğur.Çocukların,özellikle de kızların okumasına engel ol,sorunlarını şiddetle çöz,medeni olmayı asimile olmak olarak gör,kendini geliştirmek için hiç çaba gösterme ama sürekli Türkleri ve TC yi suçla.Yemezler artık,o günler geride kaldı.Fakirlik mi görmek istiyorsun,gitte de Doğu Karadeniz’i gör.Ancak Devlet için ölmek gerektiğinde en önce o fakir Karadeniz çocukları koşarlar vatan için!
KARAR OKURU 07 Mart 2019 18:06
0
Devletin gönderdiği öğretmeni öldür, imamı, kaymakamı, iş adamını katlet, şantiyeleri bombalar, elektrik hırsızligi yap, sonra devleti suçla! Oldu canım başka?
HACI MURAT 04 Mart 2019 08:28
Cumurbaşkanı ırkçı degil Kürtleri de sever birçok kısıtlı konuda kürtleri rahatlattı ki şimdi bu konular artık konuşulmuyor ama bu dilde rte nin dili değil
sabır! 04 Mart 2019 09:00
6
Bende batı illerinde yaşayan biri olarak buraya Türkmenistan mı diyeyim.Bunun Kürt,Türk,Laz,Romen,Boşnak,Arnavut sevmek sevmemekle ne ilgisi var?
KARAR OKURU 04 Mart 2019 09:01
5
hem onun hem de partisinin dili değil(di)!!
KARAR OKURU 04 Mart 2019 09:23
20
Bu HACI MURAT çakma olmalı. Asıl HACI MURAT gibi, bunun görüşleri de fasa fiso. Ancak, gerçeğinin imlası bu kadar iğrenç değil.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 09:24
4
Erdoğan söylüyor bunu meydanlarda ama
KARA Murat 05 Mart 2019 18:53
1
Tebrikler hacı konu tam da dediğin gibi bu dil kimin dili hakan bey türk olarak kürtlere tercüman olmuş bu konuları ve bu dili konuşmak hayra yol açar
KARAR OKURU 04 Mart 2019 08:00
Doğru ya doğru. Kürt kökenli değilim ve Ak parti secmeniyim .Gercekten benim de şiddetle rahatsız oldugum bir konu.Ne demek oraya ,buraya gitsin ler demek.Nasil böyle amatörce hata yapilir anlamış değilim. Bir suru Kürt kökenli vatandaşlarımızın kalbinin kirilabilecegini kimse farketmiyor mu?Danismanlardan birisi uyarsa iyi olur.
sabır! 04 Mart 2019 08:45
11
Kafa ya bak arkadaş Kürdü kıran ne var burada,Orası kürdistan sa o zaman memleketi paylaşalım,Romanistan, Arnavutistan,Boşnakistan,Gürcistan,Türkmenistan,Lazistan oldu mu şimdi.Bunların böyle talebi var mı?Huzurumuzu bozmayın arkadaş!Hepimize bu memleket yetiyor!Bu işlerin göz yaşı çok döküldü.Dökülmesin artık herkes dersini alsın!
KARAR OKURU 04 Mart 2019 13:33
3
@sabir: o bölgelere Lazistan veya Kürdistan desek ne kaybediyoruz? Erdoğan 2014 de kendisi "Kürdistan eyaleti var" dememişmiydi? Konjüktüre gören ne cabuk dönebiliyor.
sabır! 04 Mart 2019 19:13
1
Var mı Öyle bir eyalet? EYT li, kurtarılmış bölgeleri ne çabuk unuttuk.Herkes kültürünü yaşatsın!Bu ülkeyi bölünme senaryolarına teslim etmeyiz hepimiz yorulduk.En başta doğu bölgesindeki insanlarımız çok büyük acılar çekti.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 06:44
ya bu adamlara inana itibar eden varmı hala. dün ak dediklerine bugün kara diyorlar. milyonların gözü önünde hiç utanmadan sıkılmadan yalan söylüyorlar. ve milyonlar bunu normal karşılıyor. damatın açıklması ise tam bir komediç. bugün dünden iyiymiş. şaka gibi yav. dibin dibini görücez bu gidişle. bari hemen gelse. yorulduk la yuvarlanmaktan
evin 04 Mart 2019 06:13
bir cumhurbaşkanının ülkenin milyonlarca vatandaşını bu derece tahkir etmesi inanılmaz bir durum...işin acı tarafı bunun yanlış olduğunu söyleyecek kimsenin kalmamış olması...
Has Parti 04 Mart 2019 04:08
Sayıın yazar hala Akparti diye bir partiden sanki varmış gibi bahsetmeniz sadece kibarlığınızdandır diye düşünüyorum.
sabır! 04 Mart 2019 08:26
18
HAH, HAH, HA En yakın rakibine bile iki kat fark atan, bir partiyi göremeyen göz ama'dır.
selman 04 Mart 2019 09:46
22
Akp yok, reis var diyor şair burada
KARAR OKURU 04 Mart 2019 10:08
30
Has Parti doğru söylüyor, kahkaha atan arkadaş. AKP diye bir parti yok, Erdoğan var. O gidince, olmayanın olmadığını, sen bile göreceksin.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 04:04
Cumhurbaskani bir siyasetci, dilin de kemigi yok, dun beyaz dedigine bugun siyah demesi kimseyi sasirtmaz ama bence bu secimden sonra HDPnin kapatilmasi icin adimlar atacaktir. AK Parti birkac yil once, kendini korumak icin kanunlarda yaptigi degisiklikle Turkiye'de siyasi partilerin kapatilmasini zorlastirmisti. Buna ragmen HDPnin kapatilma ihtimali az degil.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 21:27
4
Su ana kadar Trollerden 63 olumsuz almisim :))))))
Misafir Okuyucu 04 Mart 2019 02:24
Nasreddin Hoca demişti;'Hırsızın hiç mi suçu yok'Erdoğan çözüm süreci için PKK'lı damgası bile yedi.1920 anayasasından bahsediyordu.Sonra Kürdistan sözünü söyleyenin niyetini hepimiz biliyoruz.Ona o sözü 30 bin tır söyletiyor.Erdoğan siyaset yapıyor.Kazanamazssa ülkenin başına gelecekleri en iyi Erdoğan biliyor.Bir Kürt olarak bende biliyorum hazırlıkları.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 08:57
58
Bír kürt olarak biliyorsun öyle mi? Ben daha cok bir trol olarak bildigini düşündüm de, kusura kalma!
KARAR OKURU 04 Mart 2019 13:33
4
Demek kürt'sün! ''defol git kürdistan'a'' lafı sana hiç acı vermiyorsa, o zaman sen kürt değilsin. Bir yandan kendini bilmez sıradan birinin söylediği bir söz, öte yanda Ülkenin Cumhurbaşkanının gösterdiği tepki ve yaptığı genelleme var. Cumhurbaşkanı o şahsı hiç ciddiye almasaydı diline dolamasaydı, bugün biz kürt ve kürdistan üzerinde bu kadar konuşmazdık. İnsanlar yarın bana da defol arnavutluğa, gürcistana, çeçenyaya, abazyaya denilebilir mi? duygusuna kapılabilir.
Olması gereken! 04 Mart 2019 22:03
2
Çarpıtma,kimse kimseye kürt isen git demiyor.Yollara EYP leri yerleştiren,camileri işgal eden,evler arasında tüneller açıp milleti evinden eden birileri, kan ve göz yaşına doymamış olanlar kurtarılmış bölgelerle halka zulüm yaşatanlara söyleniyor.Resmi olarak üniter devletiz hiç kimse bölünme odaklı söylem kullanamaz.Zaten soruşturma açıldı ya hapise yada kürdistanına gidecek!
Akın 04 Mart 2019 23:41
2
Özet olarak ülkemiz açısından bir beka sorunu görüyorsanız, siyasetçilerin daha birleştirici bir dil kullanmaları gerekmez mi?
Karar Okuru 04 Mart 2019 01:29
Ben kurt degilim fakat durumlarini anliyorum. Demokrasi isletilmeli, butun vatandaslara ulastigi sekilde kurt kardeslerimize de ulasmalidir. Dilleri ve kulturleri Anadolu mozaiginin guzel reklerinden biridir. Yasaklanmak yerine zenginlik olarak algilanmali, desteklenmelidir. Meclisin islevi oldugu parlamenter sisteme donmeli ve kurt kardeslerimize ve kendini yoksun hisseden her kesime adil temsil imkani verilmelidir. Ancak boyle huzur buluruz. Kurt sorunu demokrasi sorunudur.
mizan 04 Mart 2019 10:01
5
demokrasi ne menem şeymiş öyle ya! sanki her derde deva bir tiryak imiş de biçarelere onu tavsiye ederler heryerde. batsın sizin demokrasiniz de göresiniz hakikatı! Amma görmek, görmek için bakanadır, gafilce boş bakana değil..
KARAR OKURU 04 Mart 2019 01:23
Bir Türk vatandaşı olarak bu dilin hiç de hoş olmadığını ve asırlar öncesinden hataları bugün çekiyoruz Bugün den de yarına cahilane hatalar Bırakmamalıdırlar.
Karar Okuru 04 Mart 2019 00:51
Bu konuşmalar artık zaman kaybı. Dün söylenenin tam tersi yapılıyor ama akıl seviyemizden midir yorgunluktan mıdır hiç bir şeyin farkına varmıyoruz. Esed, fetö, açılım dün ne idi bu gün ne. 2000 lerin başında iktidarın ilk yıllarında güneyde bir kürdistan oluşumu kırmızı çizgi idi. Bugün en tepe ağızdan orada kürdistandan bahsediliyor. Eh gelde emperyalistlerin kendi lafımızı bize yutturmalarına şaşırma. Demek kudret böyle bir şey!!
KARAR OKURU 04 Mart 2019 00:30
Türkçülüğü kendi partisinin vazgeçilmezi yapan bir parti var bu ülkede ona karşıKürtçü lüğü de merkezine alan parti çıkıyor. Kuran bu anlayışları yıkıyor ,terbiye ediyor. Sn başkan bence her şeyi seçim üzerine bina etmemeli , gelecekte toplumda fay hatları oluşturur bu tür söylemler.Kuranı bilen insan ırk üzerinden siyaset yapmamalıdır...İslam dünyası bu ülkeden çok şey bekliyor basit şeylere , kurban etmeyelim ümitlerini onların.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 08:44
4
1) İslam dünyası dediğin, İran mı, Suud mu ? Ya da onlara sırtlarını dayayan adı bile anılmaya değmez ülkeler mi ? Ne Fars, ne Arap hiçbir dönemde Türk'ün (Bunu ırk manasına kullanmıyorum. Aynı zamanda Arap Acem'in, Acem Arap'ın liderliğini kabul etmez.) liderliğini kabul etmedi, bundan sonra da kabul etmez. Aç tavuğun rüyalarını görmekten vazgeçin. 2) AKP, “dava”sı, üniter ulus devlet olan, bir Kemalist partidir.
rukneddin 04 Mart 2019 00:20
Erdoğan, milliyetçi oyları konsolide etmeye çalışıyor. Seçimde istediği sonuçları alırsa, tekrar eski Kürdistan söylemlerine döner. Siyaset böyle birşey..
KARAR OKURU 04 Mart 2019 02:38
1
siyaset böyle bişey değil. tabi müslüman için
KARAR OKURU 04 Mart 2019 00:14
Diyarbakır’da Barzani ile Yanyana gelip kullanan kimdi sahi...
KARAR OKURU 04 Mart 2019 00:13
Erdoğan'ın bu tarz konuşmasındaki amacın Kürt karşıtlığı üzerinden konumlanan aşırı milliyetçi Türk oylarını almak olmadığını bilmiyormusun? Bu siyaset tarzının toplumun birlikte yaşama isteğinin temelini yıktığını, paramparça ettiğini ne zaman görüp, ne zaman barış ve kardeşlik için söyleyecek sözün olacak????
KARAR OKURU 04 Mart 2019 18:16
1
Yurt içinde dağı, taşı, hendeği, öbeği dar edip, fırat kalkanı ve zeytin dalı ile de pusuya yatacak yer kalmayınca, gelsin barış kardeşlik havaları öylemi ? Gariban polisler yataklarïnda boğazlanırken öyle demiyordunuz ama ! Yemezler artık, bir derede iki defa yıkanılmaz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN