Back To Top
Nazlı Ilıcak’ın mektubu

Nazlı Ilıcak’ın mektubu

 - Son Güncelleme: 30.09.2019 Pazartesi 10:06
- A +

Ne Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın askerî darbe destekçisi olduğuna inanıyorum, ne de Mümtazer Türköne’nin silahlı terör örgütü üyesi olduğuna. Bu yazarların senelerdir demir parmaklıklar ardında olmasını içime sindiremiyorum.

Evet, 17-25 Aralık sürecinde ve sonrasında -15 Temmuz hain darbe teşebbüsü ve katliamına kadar- yanlış yerde durdular, o zamanlar “Paralel Devlet Yapılanması” diye andığımız FETÖ’nün medya organlarında iktidara yüklendiler (Ahmet Altan’ın oralarda pek görünmediği şerhini düşelim); ama o zamanlar o medya organları legaldi ve oralardan iktidara yüklenmenin bir gün suçlu ilan edilmek için yeterli delil sayılacağı kimsenin aklına gelmezdi.

Terör elebaşı F.Gülen’i mürşit kabul ettiğine, onun yoluna baş koyduğuna ihtimal verilemeyecek kimselerden bahsediyoruz burada. Şayet 17-25 Aralık’a şu veya bu saikle destek vermek başlı başına suç sayılıyorsa, o süreçte genel merkezdeki saatlerini “17.25”e ayarlayan MHP’yi ne yapacağız? Ve öyleyse Mümtazer Türköne niye 15 Temmuz’dan evvel tutuklanmadı? İktidara -muhtemelen şahsî meseleler nedeniyle- buğzeden Türköne’nin o süreçte Erdoğan hakkında kullandığı fevkalade ağır ve çirkin ifadeler yenilir yutulur gibi değil, ama silahlı terör örgütü üyesi olmak başka bir şey.

Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak, darbe teşebbüsünü önceden bildikleri ve destekledikleri gerekçesiyle tutuklandılar, yargılandılar, mahkûm oldular. Halbuki buna delil olarak gösterilen televizyon programı tam tersine işaret ediyor. Darbe teşebbüsünden bir gün evvel yaptıkları o televizyon programında, askerî darbe yolunda kullanılabileceğini söyledikleri EMASYA’yı eleştirdiler ve üç sene sonra yapılması öngörülen seçimlerde iktidarın halinin ne olacağına dair mülahazalarda bulundular. Askerî darbe destekçisi olan ve ertesi gün yapılacak olan darbeyi önceden bilen kimselerin konuşacağı şeyler miydi bunlar?...

Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak ve Mümtazer Türköne, mahkemelerde verdikleri ifadelerde askerî darbe teşebbüsünü lanetlediler ve öteden beri darbe aleyhtarı olduklarına, arşivlerdeki yazılarının buna tanıklık ettiğine dikkat çektiler. Yıllarca FETÖ’nün yayın organlarında yazan Ilıcak ve Türköne, bundan ötürü pişman olduklarını da bildirdiler. Ben bu beyanlarında samimi olduklarına inanıyorum. İnanmak istemeyen de samimi olduklarına ihtimal vermeli ve Peygamber Efendimizin (sav) tavsiye ettiği gibi ‘Cezalandırmada yanılacağımıza afta yanılalım’ demeli. Eminim ki onları mahkûm eden yargıçlar da, mahkumiyetlerine el verdiği düşünülen ‘delil’lerin aslında salıverilmelerine daha çok elverdiğini biliyorlar.

Üç seneyi aşkın müddettir hapis olan bu yazarların çilesini sona erdirmenin bir yolunun bulunmasını -evvela aranmasını- diliyorum.

***

Daha evvel de yazdığım bu konuyu yeniden gündeme getirme gereğini şu iki haber üzerine duydum:

1.Ahmet Altan cezaevinde  “Dünyayı Bir Daha Göremeyeceğim” adlı bir kitap yazdı.

2.Nazlı Ilıcak’ın bir sene evvel Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı mektup ortaya çıktı.

Altan’ın o kitabını okuyamadım (Türkiye’de basılamıyormuş), ama Nazlı Ilıcak’ın o mektubunu okudum; içim burkula burkula.

Mektuptan bazı kesitler:

“Ben ne darbeciyim, ne de FETÖcü… Sizi Belediye Başkanlığınızdan beri tanıyorum. Siz de beni tanırsınız. Kasten kimseye kötülük etmem; memleketime bilerek isteyerek zarar vermem. Ama bazı duyarlı noktalara dokununca, çabuk inanırım. Meselâ muhafazakar insanlar hakkındaki hassasiyetim, maalesef yanılmamı kolaylaştırdı. Bu arada size de çok haksızlık ettim. Özür dilerim… Size karşı ne tuzaklar kuruldu! Bir tuzağı da FETÖ kurdu. Ve maalesef ben de bu tuzağın içine düştüm. Ama ben suç işlemedim. Size haksızlık yaptımsa -ki yaptım- bu Yargı’nın konusu olmamalı. Sizinle benim hal etmem gereken bir mesele… Türkiye’nin, gerginliklerin geride kaldığı huzurlu bir ortama çok ihtiyacı var. Bu huzurun inşasında ben de yer almak isterim. İnşallah nasip olur. Hatta çıktığımda, sizinle bir araya gelebilirsek, bir vicdan muhasebesi yapmayı, helalleşmeyi çok arzu ederim. Cezaevinde zeytin çekirdeğinden yaptığım teşbihi de size takdim etmek isterim. Türkiye çok ağır travmalarla sarsıldı. FETÖ elebaşları kaçtı. Ben de kuyuya atıldım. Adeta bir mezara diri diri gömülmüş gibiyim. Yargı’da bulamadığım adaleti sizde arıyorum. Acaba elimden tutup, hak ve hukuk adına, beni bu kuyudan çıkarabilir misiniz?”

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 12:21
Onu içeri attıran Erdoğan değil ki ondan medet umuyor.. sonunda bu işi planlayan güç Erdoğan'ı da kontrol eden güç aslında..Erdoğan 2004 de Perinçek in iradesiyle bu güce boyun eğdi (zorunda kaldı) bu gerçekleri bir gün kitaplar yazacak ama biz görür müyüz bilemem..
Nazlı hanım af bekliyor bir büyükten. Af talebi suçun mazeretli veya mazeretsiz kabulü dür maalesef. Demokrat yazarlar onun masum olduğunu savunurken onun af talebi cezaevi şartlarından oluşan bir yılgınlık ve teslimiyettirr. Ondan Abdulhamite karşı zindanlarda direnen bir Namık Kemal bekleyen yanılır. Malum " yerin altıda birdir üstüde" demiş büyük vatan şairi.
KARAR OKURU Ali 06 Ekim 2019 14:35
Uğruna yıllarca mücadele verdiği sağ düşüncenin tüm versiyonları onu çoktan sildi. Orada vefa yok maalesef. Orada sadece kurt kanunları geçerlidir. Düşeni yerler mecazen.
KARAR OKURU 05 Ekim 2019 11:29
Nazlı ılıcak hayatı milletin önünde geçmiş bir insan .Aynen mektubunda dediği gibi nasıl merve kayakçının yanında durduysa o günde maalesef bilmeden samanyolu medyasının yanında durdu.Bu kadar basit .Suçsuz.Özgürlüğune kavuşması gerekir..
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 11:13
Sevgili Hakan, 15 Temmuzda emir komutada hareket edip, müebbet hapis cezası alan erler içinde aynı hassasiyeti bekliyoruz zira bu çocuklar Ali Bulaç'tan, Altanlardan, Nazlıdan daha masumlar!..
Darbe başarılı olsaydı, Tayyip Erdoğan hakkında böyle mümanaat gösteren bir yazı yazabilecek miydin? Sana bu hürriyeti verirler miydi? Cevap vermek zorunda değilsin.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 18:55
0
Darbe başarılı olsaydı die başlarsan 70 milyon farklı yerde olurdu. Bu değerlendirme yanlış. Başarılı olsaydı MHP nerede olurdu. Atalım hepsini hapise.
KARAR OKURU Ali 06 Ekim 2019 14:48
0
Darbe başarılı olsaydı mazlum Akp.lileri savunan yine CHP olurdu. Akp.liler bide bunun muhasebesini yapsın.
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 17:39
Yargıdan adaletten değil de bir kişiden şahıstan torpil isteniyor. Normalde bu beyanlar tabi ki suç. Alenen yargıya talimat ver diyor. Allah kimseyi bu kadıncağızın haline düşürmesin.
KararSIZ Okur 03 Ekim 2019 03:53
0
Cumhur Başkanının suçluları affetme yetkisi vardır, bunun. için yargıya talimat vermesi gerekmez. Ahmet Türk ü affettiği gibi başkalarını da affedebilir
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 12:29
Eğer darbe başarılı oldaydı, Ilıcak, Altan kardeşler ve Türköne gibiler aydın ve kanaat önderi olarak darbeyi ve darbecileri meşru göstermek için vitrine konulacak ve en mahir şekilde bu görevlerini yerine getiriyor olacaklardı. Tabi kuvvetli olsa da zanna dayalı mahkumiyet adil olamaz ama bu Erdoğan’ın ya da mevcut iktidarın suçu değil. Şimdiye kadar sağcı, solcu, dindar bir çok insanın yargılandığı, mahkum ve mağdur edilegeldiği tabiri caizse güdük bir hukuk sistemiyle yargılanıyorlar. Fırsatları varken karanlık odaklara değil hak ve adaletin tahsisine hizmet etselerdi bu durumda olmazdık.
KARAR OKURU 05 Ekim 2019 06:40
1
Darbe başarılı olsaydı Fetöcü hainler taş üstünde taş koymazlardı. Fetöcü ye müsamaha millete ihanettir. Hala tövbe etmediler, bu beyni yıkanmış İslam ve Türk düşmanı grup. Yurtdışında Pkk teröristi ile kolkola girmekten utanmayan arsız bir topluluk bu. Fırsat verme Ya Rabbim İslam ve Türk düşmanlarına.
KARAR OKURU Ali 06 Ekim 2019 14:49
0
O cemaatten şu cemaate dersek ne değişirki. Aklı vicdanı ve fikri hür insan sadece demokrat beyinlerden çıkar.
Süleyman d. 02 Ekim 2019 08:47
Mektup neden sızdırılmış, nasıl bir etki bekleniyor? Bu mektup da APO nun MEKTUBUNA dönecek göreceksiniz.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 23:01
Hz.peygamber ve sahabesi mekkede bütün zülüm ve eziyetlere maruz kalıp mal ve mülklerini bırakıp medineye hicret ettikten yaklaşik on yıl sonra mekkeyi fethederken zalim ve işkencecilerin çoğu hayatta olmasına rağmen hepsini afetti.O ,,bizin peygamberimiz ,önderimiz ve yaşayan Kur'andir.vesselam.
Emre1453 01 Ekim 2019 11:52
Fetö'ye fetöcülerden daha çok hizmet eden birileri varsa oda farklı kisveler altında yukarıda zikrettiğiniz isimlerdir.Bu şahısları savunmak için fetö'ye karşı tavrı net ve sabit olan bu noktada en büyük bedeli ödeyen MHP ve Devlet Bahçeli üzerinden tevil etmeye kalkmanız zorlama bir yaklaşım olmuş. Yukarıda hüsnü zan ile müdafaa ettiğiniz insanlar yüz binlerce insan fetö tarafından mağdur edilirken tek kelime etmek bir yana onlara tetikçilik yapmışlar. Cürüm kadar cürümü teşvikte suçtur.
KARAR bursa OKURU 01 Ekim 2019 06:41
Nazlı ya güçleri yetti. O kadar işte. Nazlı hanım darbeyi biliyordu ama hakan fidan bilmiyordu oylemi kargalar inanmaz. Ayrıca bank Asya İn açılışında fetoye koşan el sıkan irade bugün feto ile gerçekten mucadele edemez kimsede inanmaz. Boşuna dünya ya mazlumların hamisi gibi görünme içerse yaşanan rezaletler sana yeter.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 00:09
Hatalarını anlayacak kadar ceza çektiklerini düşünüyorum. Umarım yeniden yargılanıp cezaları sonlandırılır. Nedametleri nin samimi olduğunu , kalkmakta olan sis perdesi nedeniyle herşeyi daha net gördüklerini tahmin ediyorum.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 20:24
Yargılamar hiçbirimizin içine tam sinmiyor anladığım kadarı ile...Ben dahil..Ve samimiyetimle.. Yanlız bişey merak ettim.. Nazlı Hanım yakalanmamış olsa ve tesadüfen yurtdışında bi yerde olsaydı,mesela yani. Sizce tavırları nasıl olurdu? Burda canımızı sıkan şey adaletsizlik mi ? Yani asıl sıkıntımız adalet mi ? Başka türlü anlatayım.. Mesela fetö okullarının kapanmasına karşıyız diyenler,bugün finansmanı başka cemaatte olan özel okullar olsa.. Bunlarda kapanmamalı dermiydi ?? Biraz daha açayım. Nazlı hanım davada mı direnmeli yoksa adalette mi direnmeli?
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 18:03
İlk paragraf, ne olduğumuz veya ne olabilceğimiz konusunda çok açık bir ifadeyi kapsıyor... bu paragraf utanmak için kafi değilse, ne yapsak boş...
SERMET ILGAZ 30 Eylül 2019 16:58
Yineee yeşillendiiiiiii Fııın dık dalll larıııııııı Oh! Yandan! Yaşına göre gayet çevikti. Keklik gibi sekiyordu. Hepimiz ne olduğunu gayet iyi biliyoruz. Yanlış ata oynadı.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 21:09
2
Biraz ahlaklı olda , toto oyunu mu bu, suç başka yanlış totoya pardon ata oynamak başka, Dilerim sende bir haksızlık sonucu aynı duruma düşmezsin..
Fikret Şaşmaz 30 Eylül 2019 15:23
Hakan bey Altan Kardeşler'in babaları darbe şakşakçısı idi. Bunu en iyi bilen gazetenizde yazan Yıldıray Oğur. Ona Sorun bakalım Çetin Altan'ın 12 Eylül paşalarına yazdığı güzellemeleri size anlatsın. Ak Parti ye olan düşmanlığınız sizi doğruları söylemekten alıkoymasın.Biz sizi doğru söyleyenleden olarak biliyoruz.
Karar Okuru 30 Eylül 2019 15:13
Yaşananlar din mahallesi ile bir yere varılmasının mümkün olmadığını gösteriyor.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 13:55
hakan bey ne zaman mağduriyetle ilgili bir konu açılsa; arkasına saklanan tilki tıynetli muhterisler ortaya çıkıp meseleyi sabote ediveriyor.yorum ve beğenilere bakınca belli bir reyting oluşuveriyor.sanki mağduriyetin devamından fayda alan bir örgüt var karşımızda..
Hersoy 30 Eylül 2019 13:38
Söylediklerinden dolayı ceza verilecekse Bekir Bozdağ’ın F. Gülen’e övgüleri meclis tutanaklarında mevcut, cumhuriyet savcılarının o tutanaklara ulaşmasını engelleyen yasalar mı var acaba?
M.T.K 30 Eylül 2019 13:20
bakanlar, bürokratlar, vekiller, belediye başkanları, il başkanları, gazateciler, sanatçılar, futbolcular vb. fetöye bulaşmadı! ama gariban öğretmen, memur, doktor, aşçı, hizmetli tam bir fetöcü!!! hatta terörist. kardeşim bunun bir darbe olmadığını, başkanlık sistemi ve tek adam rejimi, BOP ve Ilımlı İslam Projesinin kolayca yürütülmesi gerektiği, ülkedeki sistemin değiştirilmesi, TSK'nın yapısının bozdurulması vb. için yapılan bir girişim olduğunu yazında biz de kurtulalım. gerçekleri herkes biliyor lakin söyleyemiyor.
Resmî olarak mahkemelerin Fetoyu terör örgütü kabul etmesi 15 temmuzdan bir iki gün öncedir. O TARIHTEN Sonra örgütle ilişkiye devam eden ,herkes suçludur. 17/25 tarihî uydurmadır.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 13:06
O yaşta yalvarmak yakismaz
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 13:06
Akp feto aynı yataktayken o yatağa girmek için can atanlar birbirinden farkı yok.sizi Allah affeder belki ama bir gün adalet olursa hesabı verirsiniz
Sözün bittiği yer 30 Eylül 2019 13:02
(Derken nefsi onu kardeşini öldürmeye itti de (nefsine uyarak) onu öldürdü ve böylece ziyan edenlerden oldu. Maide 30) (Herkesin nefsi için mücadele ederek geleceği, kendilerine zulmedilmeksizin herkese yaptığının karşılığının eksiksiz ödeneceği günü düşün. Nahl 111) (Her nefis ölümü tadacaktır. Sizi bir imtihan olarak hayır ile de şer ile de deniyoruz. Ancak bize döndürüleceksiniz. Enbiya 30)
E.K 30 Eylül 2019 12:44
Nazli Ilicak ve Altanlar ceza evinde olmamali..15 Temmuzu' sebeb gostererek hukuk facialari devam ediyor....Ceza evi sartlarindaki insanlarin duygularini anlamaya calisiyoruz...Ancak, Sn Ilicak'in durusu cok dik bir durus degil.. Keske ellerinizdende operim falan deseydi...Sonra Ilicak'in arkasinda Trump veya Merkel yok. Niye biraksinlar?
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 12:27
Nazlı hanım kendisini çok kötü bir pozisyona sokmuş bu mektupla. Adaletsizliğin karsında yalvarılmaz, direnilir..
Dadaş 30 Eylül 2019 14:53
1
Cezaevi nedir, Fetöcü diye hapse konulmak ne demektir, bilmediğin/anlamadığın için bunları kolaylıkla yazabiliyorsun... Fetonun ve Feyocularin Allah binlerce kez belasını versin. Ama sırf muhalif diye, onların yayın organlarında yazarlık yaptılar diye insanlar Fetöcü olmazlar. Ali Bulac da, Ahmet Tasgetiren de onların yayın organlarında yazılar yazdılar. Bunlar Fetöcü mü yani? Biraz ozan lütfen!
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 08:58
1
Çok delikanlıysan sende git içeride diren bakalım. En Kahraman Rıdvan!
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 11:17
Sayın yazar şu 17 25 yolsuzluk soruşturmaları ve zarrabın durumu siz savcı olsaydınız öğünlerde bu dosya önünüze gelseydi o meşhur dört bakanla ilgili ne düşünürdünüz zarraba ödül vermeyi ve itibarlı işadamı olarak onun hakkında ne yapardınız doğrusu merak ediyorum düşüncenizi selam
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 11:10
Demek ki mesele muhafazakarların aile içi kavgasına geldi dayandı. o ona haksızlık etmiş de çok pişmanmış falan filan. Yani balyoz ergenekon cart curt süreçlerinde telef edilen hayatlar mevzu bahis bile değil. Ucu erdpğana dokununca beyefendiler hanımefendiler pişman olmuş, nedamet getiriyor. Haktan hukuktan anladığınız buysa zerre yol almamışız demektir. Konjonktürel pişmanlıklarınız hiç bir şey ifade etmiyor, ruz-i mahşerde helalleşmeniz gereken insan bir kişi değil çünkü. Kuddusi Okkır sizi orada bekliyor olacak, Allahın mektup kabul edeceğini de sanmam.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 10:59
Sayın hakan natoyu göreve çağıran sayın Ali beyi unutmuşsunuz yoksa muhafazakar diye bahsi diğer mi
Özay İbrahimbaş 30 Eylül 2019 10:50
Kimden adalet bekliyoruz, kimden.! İslami soslarla kamufle olarak iktidar olmuş, intikama doymayan, dış dünyada mazlumların koruyucusu rolüne bürünmüş bir itibarsız, içeride şeytanı rehber edinmiş ve kendisinin Allah'ın yer yüzündeki gölgesi olduğunu söyleyenler tarafından kuşatılmış, çaresiz ve kendi benliğinde güce tutsak olmuş bir zavallıdan mı.? Silivri zindanlarında tecrit edilmiş gün yüzü görmeyenler, onun yarattığı bu korku ikliminde, bilelim ki ondan daha fazla özgürler...
FETÖ'nün yayın organında yazmak ve program yapmak bir suç tşkil ediyorsa Hüseyin Gülerce'yi nereye koyacağız? Onun tövbesi makbul oluyor da Nazlı Ilıcak' tövbesinden niye şüphe ediyorlar?
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 15:01
7
Hüseyin Gülerce 17-25 aralıktan sonra devam edenlerden değil. Ölçü 17-25 aralık darbe girişimini görüp Fetöye devam etmek. Böyle AKP'li varsa o da cezalandırılmalıdır.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 10:43
Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz# seksen yıllık ömrünün tamamını darbeler karşısında geçirmiş bir nazlı ılıcak hanım 16 yasında darbeden içeri tıkılmış babasına dışarıdan mektup götürecek kadar delikanlı 28 şubatta bütün İslamcıların tıstığı bir dönemde merve kavakçının yanında darbeci cellatlara meydan okuyan bir bir zamane halide edip ve umarım son uç yılı onun günahlarına kefaret olur ve kendisine zulmedenlerle hesabı ahirette ağır olur Allah her zaman doğruların ve haksızlık karşısında susmayan masumların yardımcısıdır
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 10:29
Sayın yazar ılıcalının o alçak savcı bozuntusuyla kartopu resimlerini unuttunuz herhalde.bu resimler milattan önceyse sorun yok.milattan sonraysa hepsi birdir.haketmişlerdir....sende gayri ahlaki yazılarına terör örgütü mensupları seviciliğine devam et, , , ,
Abdullah 30 Eylül 2019 10:29
Hukuk, gücü elinde bulunduranlar tarafından kullanılırken; oluşturulan mağdur kesime iyi oldu, masumlarsa aklansınlar demek nasıl adaletsiz bir yaklaşım ise aktörler yer değiştirince aynı söylemi önceki mağdurların söylemesi de yanlış. Her şey değişebilir. İktidar değişir, yönetim biçimi değişir ama adalet asla değişmemelidir. Adalet gelenlere göre olduğu değiştiğinde hiç kimse kendini güvende hissetmez. Bu yüzden şuna oh oldu buna oh iyi oldu deme yerine her zaman herkese karşı ADİL, EŞİT, TARAFSIZ YARGI varsa zaten yargı gereğini yapar. Kimsede mağdur edebiyatı yapmaz.
karar okuru 30 Eylül 2019 10:14
Yapım aşamasında bu gemi batmaz dediler,ama Titanik battı.Çünkü o gün sis,buz kütleleri(aysberkler),dalgalar,deniz...vs Titanik'in aleyhinde çalışıyordu.Ne yapsın Titanik?
İbrahimiz 30 Eylül 2019 10:04
Hakan abi seni severim, hakikat olarak bildiğini yazarsın. Bu konuda sana katılmıyorum çünkü bu kalemlerin 17/25'ten sonra 15Temmuza kadar içine düştükleri pisliği anlamaları için yeterli süre vardı. Bunlar hiçte aptal insanlar değil. Alelade birçok vatandaş 17/25'ten sonra bunlardan uzaklaşırken bunlar daha önce olmadıkları kadar tam siper aldılar. Adalet konusunda lehte ve aleyhte duygusal davranmamak lazım veseelam.
gerçekci 30 Eylül 2019 10:46
3
15 temmuza kadar devlet denetimindeki üniversiteleri ilkokullar liseleri , yurtları faaliyete devam ediyordu buna ne diyorsunuz
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 10:56
0
Yüce Rabbimden tez zamanda layık olduğumuz adaletini tattirmasini kadar coluk ve çocuğunuzla beraber doya doya yaşatmasını temenni ediyorum
vartolu 30 Eylül 2019 14:03
0
bülent arınç der susarım
Karar oku 30 Eylül 2019 14:05
1
Yaşanmadan bilinmez.Hatlarınız kaldırmaz.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 14:17
2
Kardeş doğru düşünüyor. Men dakka dukka. Nazlı hanım hakkında sui nizan yapmayayım ama bunlar tuzu kuru insanlar.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 20:12
0
Muhtemelen örgüte başı kel olma durumu vardı.
Hermes 30 Eylül 2019 09:57
Anasol-M hükumeti, 2000 yılında, 28 Şubat 1997 ürünü ‘İrticacı memurlar’ kararnamesi çıkardı, A.N. Sezer iki defa reddetti, onaylasaydı "irticacı" adı altında "cemaat-tarikat"cı diye belki yüzbinler devletten atılacaktı.. Aynı içerikteki kararname 17 Şubat 2016 da "Milli Güvenliği Tehdit Eden Örgüt ve Yapılarla İrtibatlı Kamu Çalışanları Hakkında Genelge...” adıyla Davutoğlu hükumeti tarafından yayınlandı, içerik aynıydı. Derin Devlet bu, şimdi her cemaati "terör örgütü" ilan etmeleri çok kolay, hem de "dindar" görünümlü insanlar eliyle yapacaklar bunu. N.Ilıcak'ın o zaman sapasağlam durmuştu
Menderes YILDIRIM 30 Eylül 2019 09:48
Hakan Bey; Ülkemiz de SAPLA SAMAN' ın bilerek ve isteyerek karıştırıldığı TUTUKLAMA işlemlerinin yapıldığına artık inanmaya başlıyorum. Hakan Bey; AKP Milletvekili Ş. Tayyar FETÖ Borsası diye bahsettiğinin üzerinden yıl geçti. Gazeteye ABONE olanlar Tutuklandı Gazeteyi Çıkartan Sahibi DIŞARIDA. Bankaya Para Yatıranlar TUTUKLANDI, Bankanın Ortağı Ülkemizde Güneydoğuda Büyük Holding DIŞARIDA. Tatlıcıya - Börekçiye - Markete - Vb. KAYYUM atayanlar Bunlara dokunmuyor. Galiba İçeridekiler ÇOK KÖTÜ! ! ! Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 30 Eylül 2019 09:36
Hakan Bey; Keşke Nazlı Hanım da bizlerin mesajlarını inşallah görebilir. Yani bizden kendisine MEKTUP olarak görsün. ALLAH' ım kimseyi içeriye düşürmesin. Nazlı hanım, K. KOZİNOĞLU - A. TATAR - K. OKKIR - M. ÖZENALP ve diğer CANLAR' ı ve Ailelerini HATIRLAMASINI İstiyorum. Nazlı hanım DIŞARIDAYKEN, HUKUKA GÜVENSİNLER, SUÇSUZLARSA ZATEN DIŞARIYA ÇIKARLAR dediğini hatırlayınca. Şimdi o bahsettiği HUKUK NEREDEYSE KENDİSİNİN GÜVENMESİNİ istiyorum. Aslolan TUTUKLU YARGILAMAK değil, TUTUKSUZ YARGILAMAK olmalıdır. Saygılarımla
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 10:18
2
Balyoz'da Ergenekon'da tutuklananlar demokrat mıydı? Fetöcülerin uydurduğu örgüt şemaları, bombalar belki yalandı ama Cumhuriyet mitinglerinde askeri göreve çağırmalar, Çetin Doğan'ın ihtilal yapacak deyin ses kayıtları, Cumhuriyet'in genç subaylar rahatsız manşetleri hep gerçekti. Aynı 28 Şubatın 27 Mayısın gerçek olduğu gibi. O davalarda yargılananlar Ergenekon diye olmayan örgüte üye olmaktan veya somut bir darbe hazırlığından dolayı suçlu değillerdi ama demokrasi karşıtı darbeyi meşru gören bir ideolojiye sahip olmaktan dolayı suçluydu. Eğer Ilıcak yanlış yerde durmaktan dolayı hapiste olm
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 11:19
2
Demokrasi karşıtı darbeyi meşru gören bir ideolojiye sahip olmak suç değildir, suç olan darbe yapmaktır. O zaman demokrasi bizim için tramvaydır uygun durakta ineriz diyenleri nereye koyacağız? Herhalde şahsına özel anayasa hazırlayıp başımıza oturtmayacağız (oturttular).
Menderes YILDIRIM 30 Eylül 2019 16:01
2
Yorumcu arkadaşlar; AKP ye 2002 de ve 2002 den sonra da Oy vermedim. Bana göre AKP Bir PROJE PARTİSİYDİ ve T. C. nin (1923 -2002) tüm BİRİKİMLERİNİ yok edeceği için oy vermedim. Yazdığım isimler MAHKEMEYE ÇIKMADAN HAKLILIĞINI İSPATLAMAYA FIRSAT BULAMADAN CEZAEVİNDE HAYATINI KAYBEDENLER. AKP ye HAYATINDA bir kez bile OY verenler, SİZ de SIKINTI YAŞIYORSANIZ SİZLERE ASLA ÜZÜLMEM. Hata yaptık - Kandırıldık diyenlere Ben niye Hata yapmadım? Beni Niye Kandırmadı? Çünkü Ben AZA TAMAH ETTİM + AÇGÖZLÜ OLMADIM. KUL HAKKINA TECAVÜZ ETMEDİM. UNUTMAYIN. Saygılarımla
MM 30 Eylül 2019 09:28
Ah gugıl, sen olmasan biz ne yapardık... yoruma url yazılamıyor, gugılda önce "Mehmet Ali Ilıcak wiki" olarak aratın ve ilgili makalede sahip olduğu gazeteleri kimlere sattığına bakın. en altta da "Ilıcak’ın promosyon davası kapandı" diye bir dip not var, onu da okuyun 2000 yılına ait bir haber. sonra da puzzle'ı birleştirmek size kalmış... burjuva her zaman güçlünün yanında yer alır, eğer o "güçlü" yenilirse, hemen taraf değiştirir. filler tepişir, otlar ezilir...
evin 30 Eylül 2019 08:59
eğer gerçek fetöcü arıyorlarsa akp içine baksınlar...adalet gerçekten işleseydi akp diye bir parti kalmazdı bu süreçte...
Gerçek Fetöcü Ecevit'tir. Öldü, gitti bu işlerden kurtuldu... Demirel de, Evren de Fetöye hamilik etmiştir. Fetönün sevmediği tek siyasi merhum Erbakan'dı.
Süleyman d. 02 Ekim 2019 08:06
1
İsmet İnönü ve Kasım gülek'i yazmayı unutmuşsun. Fetö nün siyasi ayağı bu ikili. Gerisi fasa fisö ;))
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 08:57
Meclis açılınca Af Yasasi ivedilikle ele alınmali.Bu yazarlara cok yazık edildi.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 08:56
Mesela 28 Şubat sürecinde hepiniz kaçacak delik ararken bu kadın "kadın diyemeyeceğim" merve'niz için yaptıklarını da mı unuttunuz. Unutursunuz çünkü siz güce taparsınız. Siz de eleştirilebilecek bir şey yok çünkü eleştirilebilmenin birinci şartı insan olmaktır. Yoksa kur'an ifadesiyle aşağalık maymun olmak değil...
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 18:57
0
Vefa ve nankörlüğü anlatmışsınız.28 Şubatta kim neredeydi?Merve şimdi nimetlere gark olmuş ona elini uzatan kadın zindanda ölüm bekliyor.(Ilıcak ahmaklık yaptıysa bile..)
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 08:51
Her üç yazar gibi sayısiz insan kuyunun dibinde ve elini uzatmiş bir yardım eli beklemekte.Sayın Cumhurbaşkanımiz bu masumlara kisisel tercihini kullanarak bir fırsat vermeli ve ivedilikle AF Yasasini devreye koymali.Beka meselesi o zaman yerini bulur.Sayet affetmezse devlet icinde düsmanlar sürekli artar ve olan yine bizlere olur.Kindar bir neslin gelmesini hicbirimiz istemeyiz.
KaRaR oKURU 30 Eylül 2019 10:07
2
Kimse Cumhurbaşkanın affına sığınmak istemiyor kardeş. Merhametini yitirmiş, katı kalpli insandan af istenmez. Allahın affı lazım. O affettikten sonra kulun zulmü biter. O kadar.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 15:05
1
10.07, ABD'nin kucağına oturmaya devam et, bir de Allah'tan af iste. Ne utanmaz adamlarsınız... Önce tövbe edeceksiniz. Amerikanın kucağından kalkacaksınız...
Mustafa Soylutürk 30 Eylül 2019 08:51
Darbe destekçisi olmanın fikir özgürlüğü ile ne alakası var. Sayın yazar; millet bu üç yazarı da tanıyor sen hiç yüreğini bunlar için yorma..''Merhamet etmeyene merhamet edilmez''.Ölenler için de adalet isteyiniz..
Türk oğlu ! 30 Eylül 2019 08:51
Ilcak suçlu yada suçsuz, Ülkede adaletin,demokrasinin,hukuk devletinin yerlerde süründüğünün kanıtıdır o mektup. Demokrasilerde Sultan'dan aman dilenilmez. Bakınız o sövdüğünüz ecnebi diyarlarına, Almanya-Fransa-Abd-İngiltere vs. hiç Başkan'dan aman dileyen var mı. Zaten kötüydü iyice kötüleştirdiniz elbirliğiyle ülkeyi. Kurum, kural olmazsa, yani bir kişiye kontrolsüz verilen güç, o ülkeyi diktatörlüğe götürür. Ve o diktatör ilk yanındaki yardakçıları yer. Yaptığınızla mutlu olun Hakangiller.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 12:50
2
Çokça olumlu yorum görünce yazayım dedim. Biraz boş atmayı seviyoruz. O "ecnebi diyarlar, ABD, Almanya,.." ülkelerinde de kişiler yetkili vali, başkan veya cumhurbaşkanından af dileyebiliyorlar, kendisi diler veya dilemez, dışarıdan üçüncü kişiler vali/başkan/cumhurbaşkanının suçlu bir kişiyi kişisel olarak affetmesi için kampanya yapabiliyorlar... Sadece bilgidir, yorum değildir.
Türk oğlu ! 30 Eylül 2019 13:31
1
12:50 güzel kardeşim, o ecnebilerde suçlular diliyor, suçsuz insanlar af dilemiyor genelde.Ilıcak'ta suçsuz olduğunu iddia ediyor ya.Onlar adelete güvenip aklanacaklarına inanıyorlarda, ya biz.Ayrıca ottan b..tan suçlanıp, hapse tıkıldıktan sonra suçsuzluğunuzu kanıtlayın, denmiyor onlarda.Varsada nadirdir ve genelde yabancıya yapıyordur.Onda bile sınırı fazla aşamıyor.Tutuksuz yargılama esas alınıyor.Yargı iyi kötü işliyor, bizde ki gibi liderin ağzına bakmıyor.Kurum,kural var.Onlar Devlet Başkanı'nı yargılayabiliyor, ya sen yargılayabilir misin.
Türk oğlu ! 30 Eylül 2019 13:50
1
12:50Bir örnekle izah edeyim.Diyor ki Trump "Erdoğan'a telefon ettim, Buronson'u saldılar, evine döndü." Bu yalanlandı mı, hayır. Buronson kim, müebbetle yargılanan, terörist-ajan denen, hakkında kuvvetli delil olduğu söylenen, bunun da bir kısmı paylaşılan biri.Nasıl yargıdır ki Erdoğan'ın söylemesiyle salıveriyor. Hadi aynı durumu Abd'de yap.Yargılanan biri için. Bırak bu kadar suçlamayı, yüzde biri bile olmayan Hakan Atilla'yı bırakmadı, bıraktıramadın.Hızlıca yagıladılar, verdiler cezayı, yatıp geldi.Ve adamlar şu an Trump'a azil süreci başlatabiliyorlar.Gerektiğinde de yagılayabiliyorlar.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 08:41
Bedeni küçücük kalmış ama kocaman yüreğine dokunulamamış bir kadın vardı. Genç kızlarımız, çocuklarımız 70lik dedelere eş/kuma olmasın, okuyup büyük beyin olsunlar dile çabalayan, buna hayatını adayan. Hatırladınız mı? Hani hasta yatağında öldürülen. O küçücük bedenden öyle kan çıktı ki, sadece o kanın bulaştığı eller, içerdekilerin en az 10 katı. İnanmıyor olabilirsiniz, size göre masum olabilirler. Ama gidin ellerine bakın, Türkan annenin kanı var mı? Ama tabi ki önce kendi ellerinize.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 08:32
80 öncesi yıllarda Demirel başbakanken müsteşarlığını yapmış olan 28 Şubat'ın şanlı direnişçisi Hasan Celal Güzel hapiste iken, kimileri Demirel’den affını istediler. Güzel insan dedi ki: Onlar benden af isteyecekler, ben onlardan değil. Cumhurbaşkanı, beni hapisten çıkartırsa, hapishanenin önüne çadır kurar, süremi burada tamamlarım. Hapse atılma nedeni olan o davadan başka, onlarca dava daha vardı yargılaması süren. Toplamda 850 yılla yargılanıyordu. Mağdur ve mazlum olduğuna inandığım Nazlı Ilıcak’a da böylesi bir dik duruş yakışırdı, merhamet dilenmek değil.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 18:47
1
Her insanın dayanma gücü bir değildir.İskilipli atıf hoca dik durmuş bedel ödemiş.Necip Fazıl Nazım Hikmet gibiler hapisden korkmamış.Ama 75 yaşındaki bu kadın tahammül edememiş olabilir.Hatasına özür dilemiş ve suçlamaları kabullenememiş olabilir.
Murat K. 30 Eylül 2019 08:30
Elbet kim doğru kim eğri bu dünyanın siyaseti ile ölçmek biçmek mümkün değil. Hele ki bu dünyada mutlak adalet beklemekte mümkün değil. Mutlak Adil olan Allah'tır. Bakalım O'nun karşısında bu dünyadaki adalet sistemi işleyecek mi?
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 08:20
Bir yazar, yaşlı bir kadın adalet dileniyor başkandan. Vah memleketim vah!
Nadir Baba 30 Eylül 2019 08:04
Sabahın erken satlerinde okuyunca yazınızı içim bir kez daha burkuldu. Nazlı Ilıcak'ın mektubunu geçen hafta okumuştum. Ondan önceki hafta da Ahmet Altan'ın gözaltına alındığı güne ilişkin yazılarını okumuştum. Her ikisinde de 2002 yılından başlanılan yolculuktaki son on yıldır yaşaan savrulmalar ve yoğun bir demokratik, ahlaki ve insani yozlaşma yüreğime bıçak sokulmuş gibi hissetmeme yol açmıştı. Özetle, güç ve rantla imtihan sonucunda; müslümanların bir kısmının paralel olup darbeci fetö haini olduklarını ve kalanınn da pusulası kalmayan yamuk müslümanlara dönüşmesini görmek üzücü.
Ahmet KÜÇÜKOĞLU 30 Eylül 2019 07:14
Bahsettiğiniz üç yazarla aynı fikirde olmadığınızı biliyorum.Öyle olduğu halde 'ama'sız ve 'fakat'sız bu kişilerin fikir özgürlüğünü savunmak, demokratik duruşun-hele bu zamanda- en cesurca ifadesidir ki sizi kutluyorum.Devleti kutsayıp bireyin hak ve özgürlüklerini itibarsızlaştırmanın gelenek olduğu toplum anlayışına karşı insanı ve onun hak ve hürriyetlerini önceleyen sizin gibi fikir namusu savaşçılarının çoğalması dileğiyle saygılar sunuyorum.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 07:09
Sayın hakan albayrak son zamanlarda ciddi bi akıl tutulması yaşıyorsunuz hayret ediyorum yazilariniza birgün davutoğlu birgün başkanın dünya vicdanina seslenişi birgunde nazlı ilicakin vicdanlara sesleniş mektubu bir tuhaflik var bu işte
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 07:37
5
Senin kafana göre hergün sadece bir kişiyi mi yağlamak lazım. Hakan bey her zaman eğriye eğri doğruya doğru olmuştur. Fanatik değildir.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 08:53
2
Benim kafama göre bişey yok ilkeler vardır davutoğlu başkan ilicak hepsi zıt pozisyonlardalar hepsi doğru olamaz gecenki yazısında başkan dünyanın vicdanina seslendi diye yazmıştı dünyanın vicdanina seslenmis bir liderin ülkesinde vicdansizlik olmamalı heralde ozaman bu yazı ne çelişki
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 07:00
İnsaflı bir bakış. Teşekkürler
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 06:40
Hayır arkadaş, tam tersine darbe destekçisidirler. Fetöyle yapmadıklarını bırakmadılar. Nice masumun kanına girdiler. Darbeyi de ima edip pek keyifliydiler. Bir anda aklama telaşına düştünüz. Darbe gününe kadar hiç Fetöyle ilişkilerini kesmediler. Bu örgütün içini de çok iyi biliyorlardı.
Erzincanli 30 Eylül 2019 09:35
0
E Peki darbeden sonra bile iliskilerini kesmeyip onemli yerlere gelenler icin ne diyecegiz ?
Must Çet 30 Eylül 2019 03:10
Bu yazının hiç bir yerinde delil yok, kanıt yok. Ne var peki "ben öyle hissediyorum". Ya tersini hissetseydiniz ne olacaktı? Şimdilerde bir furya var piyasada. Hiç bir araştırma veya kanıt olmadan "suçlamak" veya "affetmek". Oysa bu tür söylemler "propoganda" için yapılır. Açıp mahkeme gerekçeli kararını okumadan bu neyin savunuşu. Bunca gazeteci dururken neden Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak tutuklandı acaba? Yalnızca kuru bir hırsa bağlamak ve işi açıklamak mümkün mü? Almanya da PKK ile toplantı yapan Ergun Babahan ve Can Dündarda suçsuzdur eminim çünkü siz öyle hissediyorsunuz!!
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 02:15
Yazılan mektuptaki, "Adaletin arandığı yer açısından" yargının ne halde olduğunun açık delili sayılabilir mi düşünmeden edemiyorum.
17-25 Aralık: Yolsuzluk soruşturması mı, darbe girişimi mi hayir tabiki degil. Reza Zarrab'ın AKP'li üç bakanı rüşvete bağladığı açığa çıkaran 17 Aralık 2013 tarihli operasyondan bahsediyoruz kimi kandiriyorsun baba sen
M. S. 30 Eylül 2019 02:14
00.17 Kardeşimiz haklısın, darbe gerçekleşseydi ihtimal N. Ilıcak dediğin gibi davranacaktı. Ama ihtimallerle yargılama olmaz. Fethullahcı olmak değil Fetöcü olmak suçtur. Darbe ile iliskili olmayan tüm Gülenciler haksızlığa uğramıştır. Ayrıca darbenin gerçekleşmesi durumunda Ilıcak'ın değil hiç kimsenin ne şekil alacağını bilemezsin. Pelikancılar Akbabacı olabilirdi mesela.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 02:12
Okur
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 01:15
“Ne istediler de vermedik...Gel artık bu hasret bitsin...FETÖ devlete sızıyormuş, kargalar güler buna... Gülen hoca bu ülkenin bir değeridir vs”. Bunları diyenler “kandırıldık, Allah bizi af etsin” diyerek yırttılar. Onların niye mahkemede aklaması gerekmiyor?
DARVİN 30 Eylül 2019 08:08
1
adamların duası kuvvetli hemen kabul oluyor 4 yıldır garibanların duası kabul olmuyor
Çerkez Ethem 30 Eylül 2019 01:11
Hapislerde fetoculuktan yatanların %90, saçma sapan feto davalarından yatıyor ve gerçek fetoculukta elit/politikacıların eline su bile dökemez! Onlardan hiçbiri ne sorgulandı nede hapise girdi! Yıllarca sümüklüyü mitinglerde, platformlarda halklara sevdirenler, teşvik edenler, gel gel diye çagıranlar kandırıldık dediler ve işin içinden çıktılar! Aynı savunma halktan biri kullansa ne olurdu? Kolpa t.c. adaleti asla kabul etmez vede tonla işkence, dayak yer!
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 08:05
1
Devletin darphanesinde Türkçe olimpiyatları için hatıra para bastıranlara dava açabilecek savcı ve hakim var mı bu ülkede? zaman gazetesinin % 10 ortağı olan vatandaş kültür bakanlığına danışman atanıyor, zaman okudu diye gariban esnaf ve memur hapis yatıyor. Bankasyaya hesap açtıran görevden atılıyor, bankasyada 14 yıl müdür yardımcısı olan zat SPK ya başkan atanıyor. Sözün bittiği yerdeyiz.
Has Parti 30 Eylül 2019 00:56
Ne garip değil mi, sanki akıl, fikir, adalet ülkeyi terk etmiş içişlerimizde bir kişinin 'gıcık' olduğu herkes hapiste, dış politikada yine bir kişinin 'gıcık' olduğu ülke liderleri yüzünden o ülkelerle diplomatik ilişkimiz yok, buna bir tek ben mi gıcık oluyorum bu ülkede?
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 00:23
Sayın Albayrak, geçenlerde bir makalenizde yazmıştınız, 28 Şubat'ta en azından mahkemelere güven vardı, şeklinde. Eserinizle gurur duyun şimdi.
Darbe gerçekleşseydi, Erdoğan Hapse atılsaydı Ilıcak aynı mektubu yine yazar mıydı. Yoksa Samanyolu TV'de "Ey Tayyip ben sana dememiş miydim" diye kasılır mıydı? Ilıcak zor günler yaşıyor. Söylediklerine doğru ve yanlış demek kolay değil. Anasının pişmanlığına oğlu inanmadı. Ben de inanmıyorum. Yani herkes bulunduğu yere göre değerlendiriyor. Demek Hakan Albayrak'la aynı yerde değiliz.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 02:15
4
Bir şeyin doğru ya da yanlış olduğuna sadece güçlü karar veriyorsa, aslında doğru ya da yanlış diye bir şey yok galiba.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 13:27
1
2.15, Fetö kahpesi darbe yapsaydı demokrasiye aykırı davrandığı için kendini yargılayacaktı. Ama nasip olmadı...
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 00:14
Bu nasıl bir ülke, bu ülkede yaşamak istemiyorum. Hayallerimizi yıktılar. Çocuklarım için çok üzülüyorum. İktidarlarida, paralarda makamlarda hepsi onlarin olsun.Nefret ve intikam bu ülkeye barışta huzurda gelmez.
KARAR OKURUYUM 30 Eylül 2019 00:06
"Eminim ki onları mahkûm eden yargıçlar da, mahkumiyetlerine el verdiği düşünülen ‘delil’lerin aslında salıverilmelerini gerektirecek kadar zayıf olduğunu biliyorlar." Tarihte öyle mahkemeler vardır ki, orada mahkum olmak hakim olmaktan daha iyidir.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 02:16
1
Evet içim burkulfu empati yaptım Bu cezaya sevinenlere sadece acıyorum
Karar Okuru 30 Eylül 2019 11:02
3
Onlar da bir zaman yürek burkan davranışları hararet ile desteklediler yalan söylediler söylettiler.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN