Back To Top
Yüzde 50+1’e alternatifler

Yüzde 50+1’e alternatifler

 - Son Güncelleme: 03.10.2019 Perşembe 08:47
- A +

Cumhurbaşkanı seçilmek için gereken yüzde 50+1 oranının Türkiye’yi yoracağını söyleyen AK Parti’li eski bakan Faruk Çelik, “İlk turda yüzde 40 ve üzeri oy alan seçilsin” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, topu muhalefete attı.

Muhalefet, topa girmedi.

CHP ve İyi Parti’ye göre başkanlık sisteminin -parça parça değil- bir bütün olarak tartışılması gerekiyor.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da “bir kişiye bütün yetkileri verirseniz halkın iradesini yansıtamazsınız” yorumunda bulunarak, sistemin özüne ilişkin bir tartışmayı tercih ettiğini ortaya koydu.

“Yüzde 40’ı az söylemişler. AK Parti yüzde 10 barajına muhtaç hale gelecek” de dedi Karamollaoğlu.

Sosyal medyadaki AK Parti muhalifleri de daha ziyade bu zaviyeden bakıyorlar Faruk Çelik’in ‘40+1’ çıkışına.

Bunu AK Parti’nin paçalarının tutuştuğunun resmi olarak görüp, zevkten dört köşe oluyorlar.

Meseleye Erdoğan merkezli baktıkları ve Erdoğan’ın yüzde 50+1’i bulamama ihtimalinin ötesiyle ilgilenmedikleri için ‘Yaşasın yüzde 50+1!’ diye haykırıyorlar sevinçle.

Vur patlasın çal oynasın, gülüp eğleniyorlar.

Sabaha kadar dans, dans, dans….

‘Yönetim sistemiyle ilgili anayasa değişikliğinde ya hep ya hiç!’ minvalindeki açıklamalar ve gırla giden espriler arasında eğreti duracak, ama şu soruyu yine de sormuş olayım: Cumhurbaşkanlığı sisteminin muhtevasına yönelik eleştirilerden bağımsız olarak, cumhurbaşkanının seçilmesinde yüzde 50+1 şartının kaldırılmasını -mesela +1’in abartılı bir güç kazanması ihtimalini mümkün mertebe azaltmak gibi bir saikle- ciddi ciddi tartışmanın ne mahzuru olabilir?

***

T24’de konuyla ilgili bir haber-yorum şu cümlelerle bitiyor:

“Başkanlık sistemi dünyanın her yerinde iki turlu ve yüzde 50+1 modeli ile uygulanır. Tek bir istisna bile yok…”

Yanlış.

Meksika’da başkanlık seçimi tek turdur ve bizdeki belediye başkanlığı seçimlerinde olduğu gibi en çok oyu alan aday başkan seçilmiş sayılır; isterse oy oranı yüzde 20+1 olsun.

Arjantin’de başkanlı seçim iki turludur, ama ilk turda birinci gelen aday yüzde 45 veya üzeri oy almışsa ikinci tura gidilmez, o aday başkan olur. Yüzde 45 veya üzeri bile şart değil. Birinci gelen aday yüzde 40 veya üzeri oy almışsa, ikinci gelen aday ise onun en az 10 puan gerisinde kalmışsa, gene ikinci tura gidilmez; birinci gelen aday başkan olur.

Meksika modeli değilse de Arjantin modeli üzerinde durulmaya değer gibi görünüyor.

O modeli biraz değiştirerek uygulamak da söz konusu olabilir.

Mesela ‘İlk turda birinci gelen aday yüzde 45 veya üzeri oy almışsa başkan olur’ deyip geçmek yerine, en yakın rakibiyle arasında 10 puan fark olması şartı orada da aranabilir.

Böyle bir zihin jimnastiğinde fayda olsa gerek.

En azından zarar olmasa gerek.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Yusuf 03 Ekim 2019 22:50
Fetö'de yanıldık, başkanlıkta yanıldık. 2010'da anayasa değişikliği yapıldı, yanıldık. Olmadı yenisini yaptık yine yanıldık. Böyle hesapsız kitapsız, günü kurtarmaya dönük işler olursa (-ki muhalefette daha beter, onlarda günlük düşünüyor) olacağı budur. Başkanlık olunca şöyle olacak, böyle olacak deniyordu. Ama geldiğimiz nokta da ,%40-45 OY ALMIŞ PARTİYİ, %7-8 OY ALAN PARTİNİN ESİRİ HALİNE GETİREN BİR SİSTEMMİŞ. (Bizdeki). Bence bizim için en iyisi daraltılmış bölge (Her bölge 3-5 milletvekili olacak şekilde) parlamenter sistemdir. Bu sistemde %35 oy alan parti tek başına iktidar olabilir.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 22:41
Sayın hakan bey kardeşim imamoğlu sizi ziyrt etmiş ama siz yoktunuz pasif direnişmi bilmek isterim
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 23:22
0
Evet kararda büyük çatlak! Flaş ve şok. Ne direnişi arkadaş Hakan bey Ankara’da yaşıyor. Yahu nedir bu kararcıların komploculardan çektiği!
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 20:43
30 + 1e kadar yolu var bunun. Oyun devam ederken oyunun kurallarini degistirmek aliskanlik oldu. Futbol macinda 90 dakka cok uzun milleti yorar; 45 dakka yapalim demek gibi birsey bu.
Türk oğlu ! 03 Ekim 2019 18:11
Bir teklifim var. Belli ki Erdoğan; Sarayı, Koltuğu, Ünvanı ve dünyayı gezmeyi çok seviyor. Şöyle ki, kendilerini Fahri C.Başkanı ilan edip gooccaman bir Saray ve Taht yapıp oraya oturtsak, bu taht, ünvan ve saray ölünceyedek senin, istediğin kadar dünyayı gez dolaş, ama hiç bir şeye karışma, yaşa git burda desek olmaz mı. Hatta kendini tatmin için Suruyelilerden oluşan Suriye tarafın da(Cerablus,Afrin vs.olabilir.) küçük bir otonom bölge de verelim ona, sen de orada yardımcılığını yaparsın, Hakan bey Hıı olmaz mı. Bi düşün derim.(editör seni kınıyorum,neden teklifimi yayınlamadın)
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 21:39
0
Hakan albayrak ne olacak.ona da bi at verelim.kanatli olsun.filistin arakan...dolaşsın.nasil olsa bizim dertlerle ilgilenmiyo.adamin gözü disarda
“Birileri terör ve sığınmacı yükünü ülkemizin omuzlarına yükleyerek adeta bize diz çöktürmeye çalışıyor. Türkiye böyle bir dayatmayı, böyle bir şantajı, böyle alçakça bir oyunu kabul edecek kadar aciz bir ülke midir?”
ramazan gün... 03 Ekim 2019 17:17
boş işlere devam; demokrasi kumpanyası iftiharla sunar!. a)ben demiştim; sistem değişimi bişey değildir, rejim değişimi herşeydir. b)cukkalı mevki mevzilere oturmak münakaşasından ibaret seçim tantanası, yiyim ve yiyişim sarmalında efrad-ağyar eytişmesinde 'kefe değiştirmekten' gayri anlamsız seyirliktir, kim için? halk için!. c)bırak kalsın 50+1.. 'tayyip kazanamaz'; tamam işte kalsın, sen kazan!. 'halkı yorar' (biz kazanamayız) bırak yorulsun, yorulan kas gelişir (mastır hariç, orda bu mütearife geçersiz kalıyor:) ha dersen 'bu iş mastırdır'; ben demedim sen dedin!..
Denizci Alperen 03 Ekim 2019 16:54
Bu Yetkilerle ülkeyi yönetmek için en az %75 lazım oda olmayacağına göre Ülkenin selameti için Parlementer Sisteme dönülecek Gazi Meclis ne derse o olacak Azmanlaşmış partilere gerek yok , soygunda , talanda sınır tanımıyorlar yüzde 25 30 bandında iki parti koalisyon yapar ülkeyi gül gibi yönetir . Yetti artık bu savurganlık , israflık biraz da tutumlu bir idare gelsin
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 20:08
5
Yaşın küçük belli. Parlamenter sistemde kualisyoları gördük. Devleti iflas ettirdiler.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 21:08
0
Hangi devlet iflas ermiş 20:08. AKP iktidarı koalisyonlardan devraldı. İflas etti dediğin devletin malını mülkünü 17 yıldır hovardaca sata sata bitiremedi.
Şahin 03 Ekim 2019 15:55
Birisi %40+1 ile secirse başkasıda matematiksel olarak %40+1 alabilir. Şimdi kim kazanmış olacak? Hep ismi RTE olan mı? Neden 2. tura gidilmesin? Muhalefet birleşir korkusu mu?
Gökhan 03 Ekim 2019 14:37
elinde kalemi ile nokta atışı yazı yazanlar da bu işe dahil olmuşsa, demek ki durum çok vahim. yakında 7 haziran sonrası gibi bombalar patlar, insanımızın kanı akmaya başlar. sizler kendinizi iktidar tutmak için önce fetö ile sonra pkk ile iş birliği yaptınız. yeni ortağınız hangi terör örgütü, hangi küresel güç odağı. yakında ortaya çıkar. yazık bu halka, bir bitmediniz...
kaan 03 Ekim 2019 13:56
Bir şeyin %100 den aşağı % de si düştüğünde o şeyinde değeri düşer.Değerinin düşmemesi için çalışmak lazım.Birde bu açıdan bakmak lazım.
Karar Oku! 03 Ekim 2019 13:11
%50+1, olmadı %40, o da olmadı, onlar da işine gelmedi hadi en çok oyu alan Başkan olsun vs. vs.. İşime gelmedi böyle olsun, yok o da işime gelmez şöyle olsun; işime nasıl gelir onu elde etmek için ne gerekiyorsa, ama evire çevirip kendi koltuklarını ve iktidarlarını nasıl sağlama alırım derdine düşenler dikkat etsin de %10 oy ile habire dönüp durdukları ve yattıkları o Yataktan düşmesinler.. Bu memlekette herşeyi çocuk oyuncağına çevirdikleri gibi, Devlet yönetimi ciddiyeti bırakmadılar. Kişisel Bekaları ve menfaatları için yapılan herşey, heryol mübah olmuş.
HEMSINLI 03 Ekim 2019 12:57
Tabii canım ne zararı var konuşulsun. Herşey konuşulsun , boşbeleş referandumlar yapılsın ne zararı varki. E o zaman , herşey konuşulabilir mi diyor yazar ?sosyal demokratlığını mı gösteriyor bize? Madem öyle Gay evliliği anayasa tarafından tanınmalı mı? Bence bunu konuşalım o zaman. ne zararı varki konuşmanın. Ha yok herşey demedim, bu konu için diyorum diyorsan. Buna fırsatçılık denir sayın yazar. Akp yi kurtarmak için napılır? ülke enerjisini buna mı harcasın gerçekten?
Sinan 03 Ekim 2019 12:54
Mevcut sistem 50+1 i gerektiriyor demek yönlendirme algı yaratmadır. Mevcut sistem 2 turlu sistemdir. İlk turda 50+1 alan olursa 2. tur yapılmaz. Değilse en yüksek oyu alan 2 aday 2. tura gider. Yani 50+1 ŞART DEĞİL.... Ak parti 2. tura kalmaktan çekiniyor. olay budur.
Şahin 03 Ekim 2019 15:40
0
@Sinan: evet ikinci turdan korkuyorlar, cünkü artık muhalefet birleşip %40 alan Erdoğanı %60 alan muhalefet lideri gecer
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 12:54
Dostum, ideal demokrasi modellerin Meksika ve Arjantin ise dükkanı kapatıp gidelim. Sen de boşuna parmağını yorma.
Demokrasi mi dediniz? 03 Ekim 2019 18:02
0
Yahu, mübarek ! Demokrasi isteyen kim ? Demokrasi sadece bir araçtır. Meclis Başkanı oylamayı başlatır. "Yüzde 40 diyenler beyaz oy, yüzde 30 diyenler kırmızı oy vereceek, ver." dedikten sonra "Sayım sonucuna göre yüzde 30 diyenler çoğunluktadır. Vatana, millete hayırlı olsun." der ve defteri kapatır. Bizim memlekette demokrasi budur işte.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 12:42
Sayın yazar "Böyle bir zihin jimnastiğinde fayda olsa gerek." diyor. Çok afedersiniz bu zihin jimnastiğini referandum sırasında neden yapmadınız da şimdi Ak Parti sarsılmaya başlayınca "Aaaa şöyle mi yapsak acaba" diye çıkış arıyorsunuz? Referandum sırasında neden zihninizi tatile çıkarmıştınız? Neden şimdi jimnastik yapma ihtiyacı hissediyorsunuz?
BİLAL. 03 Ekim 2019 11:45
sistem mi arıyorunuz? İSLAM SİSTEMİNE BAKSANIZA....
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 14:24
6
Neymiş İslam'ın sistemi Bilal? Sadece en irilerini sayayım: Emeviler, Abbasiler, Selçuklular, Osmanlılar, Memlükler... Hepsi de koltuğun babadan oğula geçtiği ehliyetsiz, liyakatsiz, adaletsiz krallıklar. Bu mu İslam sistemi dediğin?
okur 03 Ekim 2019 15:09
2
islami sistem der iken kuranı kerimde seçimlerin nasıl yapıldığımı yazıyor
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 15:57
6
14.24, İslam denince Kur'an'a bakacağına memleket, memleket bahane üretiyorsun. Çok komik.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 11:31
Böyle bir öneri bağımsız,kendi iradesi ile bu hükümetten kimse dillendiremez. Zihinden geçenlerin dışavurumu oldu. Ki bugünden bunu açıklamak millet ittifakınında pozisyon almasına neden olur,ne çıkacağıda kestirilimez. Ne olmuş oldu dersek...? Şu anki oy oranını aslında kendileri teyit etmiş oldu. Gereksiz bir çıkış olduğu için de uzatmadılar..
Vezirlik isteyene 03 Ekim 2019 10:59
Seni kinayeci, şakacı seni! Anlamadım mı sanıyorsun! yüzde 40, yüzde 20 derken daha aşağıya inip sıfırı tüketmek üzere olduğunu ve "padişahımız çok yaşa, bana da bir vezirlik verirsen yeter bu yaşta" dediğini duymadım mı sanıyorsun! Seni duyup anladığım için ve senin iyiliğini düşündüğüm için padişaha tavsiye edeceğim; vezirlik bilmem ama iyi bir ayak altı paspaslık vazifesi görür diyeceğim.
karar okuru 03 Ekim 2019 10:37
50 +1 İLE uçacaktık olmadı 40+1 ile uçalım yap boz tahtası
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 10:33
Arjantin ve Meksika ekonomisi bizden daha kötü olan nadir ülkeler. Demokrasileri de tartışmalı. Türkiye artık kendisini 3. Dünya ülkelerinden ayırmalıdır. Hedefinde hem ekonomik hem de demokratik kriterler açısından daha ileri ülkeler olmalıdır.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 10:23
Sayın Yazar, bu iş bitti, "hiç bir şey ebedi değildir" demiş Efesli Heraklit. 2019'un Türkiye'si şuan olduğu yerde olmamalıydı, yazık. Kurulduğu günden buyana çok kusuru olan bir Ülkeydik ama bir şeyi iyi yapıyorduk, Ortadoğu'nun pisliğine hiç bulaşmadık ve bu hata şimdi bizi bitirecek!!!
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 10:18
Sistem değişikliği halk için değilde kişiler için yapilarsa elli kerede degistirsen nafile ayan beyan açikki bu sistem Türkiyeye uymadi istanbul seçimleri gibi zorlama şeyler uretecegine demokratik hukukun üstünlüğünün olduğu bir sistem olsunda adı ne olursa olsun
Karar Okuru 03 Ekim 2019 09:56
Aglamayin, degmez hayat bu goz yaslarina.
Karar Okuru 03 Ekim 2019 09:52
Baskana sonsuz yetki veren ve fakat hic bir yanlistan sorumlu tutmayan bu ucube sistemden gucler kuvvetler ayriligi ile calisan parlamenter sisteme donmek en iyi secenektir.
Erzincanli 03 Ekim 2019 09:50
Goruldugu uzere siyasi islamin bir ulkeyi ne hale getirebileceginîn somut ve uzucu sonucu.
Tonguç Yabgu 03 Ekim 2019 09:43
Kazak Türklerini model alalım. Hem Türk hem Müslüman. Meclis ömür boyu başkan ilan etsin.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 09:38
AKP’nin meselesi ülkenin çıkarı için yüzde 50+1 veya yüzde 40’ı tartışıp tartışmamak değil. Onların meselesi koltuğu yeni oyunlarla, yeni tezgahlarla nasıl garantiye alırız meselesi.
Takipci 03 Ekim 2019 09:38
17 yilda ihale yasasi 186 defa degistirilmis, ortalama ayda bir defa. Secim Yasasi da ayda bir degissin, nasil olsa Turkiyemiz yazboz tahtasi oldu...
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 15:58
10
İhale yasası Ana-Sol-M hukümeti zamanından beri hiç değişmemiştir. Bir yanlışın olmasın.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 19:33
0
15.58 cehaletini hiç olmazsa böyle ortamlarda kusmasan senin için iyi olmaz mı ?
Hermes 03 Ekim 2019 09:19
Bazen gerçekten kendime kızıyorum, bu adamın yazılarını niye okuyorsun ki, boşuna zaman harcıyorsun diye, ama farklı fikirleri de görmek lazım. Tutmuşsun Meksika-Arjantin örneğini veriyorsun!. Niye en gelişmiş demokrasileri ve ekonomileri vermiyorsun ki? Mesela Fransa, mesela ABD vs...AKP ve Erdoğan sevdanı bilmeyen var mı?. Çünkü sen de "siyasi" islamcısın...içi boş islamcılık yani.
mehmet topcu 03 Ekim 2019 09:20
bence model olarak Venezuela yı alalım yaşadığımız süreçler aynen uyuyor illa Müslüman bir model olsun diyorsanız mahathir in malezyası da olur
Karar Okuru 03 Ekim 2019 09:14
Demokrasisi ve ekonomisi gelismis bu iki ulkeyi ornek gosterdiginiz icin tesekkurler. Insan bazen gercekten hayret ediyor....
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 08:56
yahu hocam allah iyiliğinizi versin arjantin gibi meksika gibi iflas etmiş ülkeleri mi örnrk alacağız şimdi...onlara ne hayrı olmuş ki bizi ihya etsin...
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 08:45
Başkanın %40'ta kaldığı bir seçimde partisi de kalır. Meclis çoğunluğu muhalefetin olur. Asıl o zaman sabaha kadar dans dans dans.
Özcan 03 Ekim 2019 08:43
sebep?
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 08:39
Yazmak için yazdığınız yazılardan biri olmuş yazık halbuki sizin yazdığınızı da bilirdik
Musa 03 Ekim 2019 08:41
İşlerine gelince Arjantin,Meksika,Colombia vs,ileri demokrasiden bahsederken de AB,ABD vs.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 08:36
Niye böyle birşeyi tartışalım ki? Sorun milletin sorunu mu? Parlamenter sisteme dönüş de tartışılsın, diyecek misiniz aynı hevesle?
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 08:32
Tabi ki tartisilabilir. Fakat Turkmenistan modeli filan da var. Omur boyu baskan secilen. Ornegimiz Guney Amerika ulkeleri olacaksa orada kalmayalim Orta Asya ulkeleri filan da var onlari da tartisabiliriz. Kac yil oldu bu sistem geleli de neyi tartisacagiz? Amerika hala 1783'te getirilen sistemle yonetiliyor. Bu sistem bastan niye boyle kuruldu? Ve bugun yeniden tartisilma nedeni iyi niyetle sorun cozmek mi yoksa bir partinin hatta kisinin durumundaki degisim mi? Kendimizi kandirmaya gerek yok, tartisacaksaniz siz tartisin benim tartismaya hic istegim yok.
karar okuru 03 Ekim 2019 08:31
halka hizmet için çıkılan yola, hep kazanmak için evrilmeye örnek
ÖZGÜR SARIKAYA 03 Ekim 2019 08:23
Yok, öyle yapmayalım. Nitelikli seçmen bölgeleri Belirleyelim. Örneğin İstanbul’da Bağcılar, Başakşehir, Bayrampaşa, Beyoğlu, Esenler, Eyüpsultan, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Sancaktepe, Sultanbeyli, Sultangazi, Ümraniye, Üsküdar’ı, ülke çapında da Konya, Kayseri, Sivas Antep, Urfa, Sakarya, Trabzon, Rize seçmenleri nitelikli olup 2 oy sayılsın. Olur mu canım demeyin, burası Türkiye her şey olabilir.
kani 03 Ekim 2019 08:02
sayin yazar arjantin ve meksikada baskanlarin sadece bir dönem icin secildiginide yazsaydiniz yosa onudami bize uyduralim
Karar okuru 03 Ekim 2019 07:58
Kesin çözüm var; Bir kere seçim yapalım en çok oyu alan ölene kadar başkan olsun... Bizde artık bu konuları dinlemekten, konuşmaktan ve okumaktan yorulmayalım.... Lütfen!
Türk oğlu ! 03 Ekim 2019 07:57
Bak seen. Buyrun beyim, başka ne arzu ederdiniz. Uğraşma o kadar. Korkunun ecele faydası yok. Her nefis ölümü tadacaktır. Amma bugün amma yarın. Allah rahmet eylesin de, olsun bitsin.
Kürt kızı :) 03 Ekim 2019 08:39
0
Ölülerin arkasından, USULEN, Allah rahmet eylesin, diyenlerden değilim. Benim duam: Allah adaleti ile muamele etsin.
Türk oğlu ! 03 Ekim 2019 07:46
Niye efendi. Bu sistemi getirirken yırtınmadınız mı Türk modeli diye.Teklifiniz demokratik olmayan Arjantin,Meksika'dan olacağına neden bu sistemi şu an en iyi uygulayan Abd'den değil.Durun hiç uğraşmayalım ne o öyle 50iydi 40tı. Anayasaya "Bugün'den geru Erdoğan ölenedek Başkan'dur, öldükten sonra da kendilerine tapunala diye yazalım" tatmin olur mu.Beyimizin gönlü hoş olsun diye Halife diyelim.KARDEŞİM MADEM HEMEN MIZIKÇILIK YAPACAKTINIZ, NEDEN SİSTEMİ DEĞİŞTİRDİNİZ.Yok öyle yağma kaybetmesinide bileceksiniz.Çok Arapçılık yaptık, Türkler kayıyor, Mhp güçleniyor diyemi korkunuz.Hadi işinize.
Kürt kızı :) 03 Ekim 2019 08:44
3
“Bak seen.”. Kişiye özel Anayasa yaptıran, Erdoğan’ı sırtına alıp saraya taşıyan, ne idüğü belirsiz “Türk modeli” başkanlığı milletin başına musallat eden, MHP değil miydi Türk oğlu ! ? Erdoğan, ayakçısından niye korksun ki?
Türk oğlu ! 03 Ekim 2019 16:05
0
Kürt kızı :)cebaben çok şey yazmıştım.Fakat vazgeçtim.İp ucu vereyim.Şirk tanımaz kibir.Rahat rahat çark edememesi.Aşırı Suriyeli aşkı.Hilafet sevdası.Mhp'ye kayan oy tabanı.Bahçelinin kestirilemez çıkışları,ayak bağı görülmesi.Erdoğan öncekilere yaptığı gibi kullanıp atmak istiyor daa.Lafın özü Bahçeli'ye bak,Erdoğan'a bak,dünü değil geleceği düşün.İkiside İyi partiye oynuyor elini güçlendirmek için.Yazarın hayal dünyasına bak.Sanıyor ki garibler, Bahçeli giderse Erdoğan kendilerine kalacak, kalmaz ! Milletin kodlarıyla fazla oynadılar, millet kodumu oturtacak ! hâlâ anlamadılar
Türk oğlu ! 03 Ekim 2019 16:11
0
Kürt kızı :)Bahçeli de kendince Erdoğan'ı kullanıyor.Bak başarılıda oluyor. Çoğu politikaya yön verebiliyor.Erdoğan Mhp'den kurtulmak istiyor ama, bu artık çok zor.Kurtulur belki ama çok kan kaybeder.(bu arada ben hiç bir partili değilim)
Kürt kızı :) 03 Ekim 2019 18:48
0
Türk oğlu ! sormadım ama söylemişsin, hiç bir partili değilmişsin. Memnun oldum. Ben mi ? Ben HDP'liyim. :)
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 07:47
Ben onu bunu bilmem, Reis bizi yüzde 50+1ile uçuramadıysa yüzde 40 ile hiç uçuramaz.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 20:10
2
Sen uçmuşsun zaten.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 07:33
Afrika’dan örnek yok mu hakan bey. Bence afrika kabilelerindeki lider seçimi gibi yapalım. Hem batının ahlaksızlıklığını da almamış oluruz. Gül gibi geçinir gideriz, olmaz mı?
Bilgili 03 Ekim 2019 07:36
Sayın Albayrak sol ve sağciıların yaptığı gibi şey yapmışsınız :parçacı yaklaşım.sizi siz yapın bütüncül yaklaşım larınızı parçacı değil.
Karar Okuru 03 Ekim 2019 07:17
Sayin yazar, ne diyorsunuz. Arjantin ve meksikayi mi ornek alalim. Mesele kac arti bir oldugu degil ki, nicin sikintinin daha derinlerde oldugunu ve bu sistemin kacla secilirsi secilsin kisiyi tek adam ve otoriter yapacagindan bahsetmiyorsunuz. Yazik
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 06:46
Hakan Bey, işin özünü bilerek mi ıskalıyorsunuz? Asıl problem; bugünkü sistemde başkana verilmiş olan sınırlanmamış yetki ve denetimsizliktir. Yargı kurumu başta olmak üzere tüm yönetimin tekelleşmesidir. Niçin görmek istemiyorsunuz; bu sistem evliyayı bile dinden çıkarır. Asıl sorgulanması gereken şey; seçilme şekli değil, denge-denetim eksikliğidir. Ama olaylara ideolojik gözlükle bakılınca; görme yeteneği de bu kadar oluyor anlaşılan.
Moshe 03 Ekim 2019 06:42
Hakan Bey, neden Somalia, Yemen, Afghanistan, Iraq, Syria modellerini konusmuyoruz. Hatta, 1930 larin Almanyasi, SSCB modelleri filan. Yada, Venezualla.....
Alparslan Tekin 03 Ekim 2019 06:40
Bence yasa falan ile hiç uğraşmayalım. Recep Tayyip Erdoğan ölene dek cumhurbaşkanıdır diyelim geçelim. Ne uğraşacağız. İleri demokraside değilmiyiz?
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 20:11
0
Niye Tayyip kazanınca öyle mi oluyor.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 06:28
Ya niye yari demokratik Latin Amerikaya gittiniz, Orta Asyada soydaslarimizin omur boyu baskanliklari var. %0+1 sistemiyle omur boyu ne guzel. Esad’dan Suud’a Din kardeslerimizde gelenek oldugu gibi Bilal Beyefendi Hazretlerinin de bir sonraki secimde %0+1 kriteriyle secimini de garanti altina alacak makul bir degisikligi tartismaliyiz Sacma sapan isler. 40+1 diyip de 16 Nisanda hayir dememis olanin siyasi zekasinin yetersizligi ortadadir. Bunlar 2017de tartisildi. 40la 45le olmaz, bu ulke baskanlik sistemini tasiyamaz. Parlamenter sisteme er gec donmek zorundayiz.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 05:50
Ortaya bir şey atıp daha sonra da "adı üstünde bu muhalefetin işi" denmesi garibime gitti. Muhalefete gelin pazarlık masasına oturalım der gibiler. Barajın sıfırlanması ve Başkan'ın yetkilerinin biraz kısılması gibi beyaz rüşvetler teklif edilecek büyük ihtimalle. 50+1'in milleti niye yoracağını da anlamadım. İlk turda kimse 50+1 alamazsa 2 hafta sonra 2.tura gidilir en fazla.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 08:57
0
istanbul belediye secimini tekrarlarken milleti yorar diye bir kaygisi yoktu. Milleti hakikaten yoran birsey var aslinda: Tek adam rejimi yordu milleti.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 05:11
Sayın yazar, Mesela boyu 1.85 üzeri ,erkek, imam hatip lisesi mezunu olsun ,İstanbul doğumlu 4 çocuğu olan birisi olsun diyebiliriz. Şaka bir yana size göre cumhurbaşkanı sadece ve sadece Recep Tayyip Erdoğan olmalı, bu fikrin altını da her yönden sıkıntılı ülkeleri örnek vererek dolduruyorsunuz. Nafile çaba ve unutmayın ki baraj kaç olursa olsun hikaye bitti.
KARAR OKURU DEDE 03 Ekim 2019 03:22
Yazar gebe aykırı yazısını yazar.:))))benim önerim; mevcut olan AKP lideri hangi sartta kazanırsa o geçerli olsun.yani anayasaya öyle bir madde koysunlar. O secimde yüzde 40 mi aldı.tamam.45 mi aldı tamam.yani madde su;AKP LIDERI EGER SECIMDE RAKIBINDEN BIR PUAN FAZLA ALIRSA SECILIR.AMA RAKIP ALIRSA SECIM YENILENIR.bu kadar.baska hiç bir şeye gerek yok.
herif 03 Ekim 2019 01:23
Sizin var ya, yatacak yeriniz yok. Ne oldu? Akp alamıyor mu artık? Erdoğan'ı, sonsuza kadar başkan yapalım en kısa yoldan olsun bitsin.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 01:15
Tabii ki AK Parti'nin pacalari tutustu. Ama sizin abarttiginiz gibi sabahlara kadar dans eden yok. Lutfen havuz medyasi yazarlarinin yazacagi cumleleri kullanmayin. Anladigim kadariyla siz 40 + 1den yanasiniz, ya da bu konuya iyimser bakiyorsunuz. Bunun icin de Meksika ve Arjantin'de baskan olabilmek icin 50 + 1e gerek olmadigini yazmissiniz. Baska ornek alacak ulkeler bulamadiniz mi? Bu iki ulke dunya yolsuzluk siralamasinda basta olan ulkeler. Binbir turlu insan hakki ihlalleri olan, hukukun ustunlugune saygi gostermeyen devletler bunlar. Biz hukuk devletlerini ornek alsak daha iyi olmaz mi?
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 08:57
0
Aaa.simdi böyle ciddi konular konuşulur mu.issizlik açlık yoksulluk yolsuzluk zam zulüm.demokrasi.ekonomi.bunlari konuşmayalım hocam.bizi saçma sapan konularla oyalayıp duruyorlar
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 12:44
0
Biz onlardan çok mu iyiyiz.Tabiki seviyesinde olduğumuz devletlerle kıyaslayacak.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 01:00
Hakan Bey Arjantin çökmüş bir ülke! Temsilde adalet için ilk önce seçim barajı sıfırlanmalı.yüzde 1 oy alan yüzde birlik mv ile temsil edilebilmeli. Baraj yüzde 0.16 olmalı yani 1 mv! Anayasa, yargıtay, danıştay, elçi, vali kaymakam atamalar meclis nitelikli çoğunlukla seçilmeli. Tüm partilerden oluşan bir denetleme kurulu başkanın ve bakanların harcamalarını ve icraatlarını şeffafça denetleyebilmeli. Başkan ve bakanlar mecliste her ay hesap vermeli! Böyle olursa %40' la da seçilsin, %30'la da..
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 00:38
Ne anlatıyorsunuz tam olarak???????????
izle ve gör 02 Ekim 2019 23:46
Sayın yazar , 2023 seçimleri 40+1 olsun sonraki 30+1 olsun daha sonraki de 20+1 olsun AKP yi ne kadar oy iktidar edecekse hep o olsun.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN