Back To Top
Habercilik anlayışı...

Habercilik anlayışı...

 - Son Güncelleme: 23.09.2019 Pazartesi 09:48
- A +

Bu günlerde çok hızlı karar almamız gerekiyor. Bazı konularda 1 günlük gecikme bile çok ağır maliyetler oluşturabiliyor. Yani demek istediğim şu ki,  iç piyasada yaşanan tıkanıklık ihracatla da aşılamadı.  Veya bir başka ifade ile ekonomide sürekli teşvik edici ve yol açıcı yeni önlemlere ihtiyaç var. Lütfen not falan düşmeden enerji fiyatlarını düşürelim. Ekonomiyi yüksek enerji fiyatı ile boğmayalım. Acil, hemen, hem de şimdi indirelim şu enerji fiyatlarını.”

(Not: 2016 yılında BOTAŞ fiyatları düşürmediği için Türkiye’nin 9 milyar lira kâr ile en yüksek kâr eden şirketi oldu. Ama Türkiye kaybetti.)

30 Haziran 2016

“Şimdi daha önce de değindiğim bir meseleden bahsedeceğim. Moody’s sonrası dolar 1 günde 3,5 liraya çıkmadı diye sevinmeyelim. Bu işler öyle bir günde olmaz... Yavaş yavaş, önce yasal satışlarını gerçekleştirecekler... Sonra satışlarını dışarı çıkaracaklar... En sonunda da içerde rezervin zayıflık durumuna göre sert hareketler olabilir.” (Dolar/TL 2,88)

06 Eylül 2016

“Kendimize çeki düzen vermek, derme çatma sorunlar yerine, gerçek sorunları tespit etmek ve çözüm yollarını uygulamak için, illa kriz mi yaşamamız gerekiyor. Evet, bugün kamuoyunda sorun dile getirmek ve gerçek sorunları anlatmak oldukça zorlaştı. Hatta kamuoyuna bakıldığında her tarafın güllük gülistanlık olduğunu da sanırsınız. Bu durum ise bir Hükümet açısından belki de en tehlikeli ve yıkıcı tablodur.

Ankara parayı fazlasıyla topluyor, ama para yetersiz diye kamu yatırımlarını yeni vergi oluşturacak şekilde YİD modeliyle özel sektöre yaptırıyor.”

07 Ekim 2016

Merkez döviz satmayacak! Merkez faiz artırmayacak! Merkez gereğini yapacak! (EKK açıklaması) İyi ama o zaman Merkez ne yapacak? Zaten şu günlerde en önemli meselelerden biri de, Merkez Bankası’nın yapması gereken açıklamaların kurum dışından gelmesi değil mi? Piyasalar o kadar hassas ve her açıklamayı o kadar özenle okuyor ki... Gücün Merkez’den çıktığını algılıyor ve fiyatlamayı ona göre yapıyor. Ağzı olanın konuşma maliyetini de tüm toplum çekiyor. (Dolar/TL 3,05)

11 Kasım 216

“Şimdi gelelim asıl meseleye. Dolar almalı mı; yoksa satmalı mıyız? Ekonomi Bakanı’nın söylemine göre 100 milyar dolarlık Merkez Bankası bile spekülatörlere yem olabiliyorsa, vatandaş ne yapacak? Acaba, Türk halkına dolar sat tavsiyesinde bulunulurken yem olma durumu hesaba katılıyor mu? Acaba halkın gücü Merkez Bankası’nın gücünden daha mı yüksek? Halkın piyasa bilgisi Merkez Bankas’ının piyasa bilgisinden daha mı iyi? 350 yıllık İktisat bilimini yıktığımız şu günlerde, piyasaları da kendimizin yıktığını anlamaya çalışıp, maliyeti Türk halkına yükleme riskini hesaplamalıyız derim. Zarar 10,5 milyar lirayı geçti... unutmayalım.” (Dolar/TL 3,25)

12 Aralık 2016

***

“2019’u görür müyüz? 06 Aralık 2016

14 yıldır borçla yaşıyorsun... Bırak bu hayatı, sonu iyi değil. Gel biraz çalış, üret ve kazanarak yaşamaya başla” diyorsun.

Ama hiç umurunda olmuyor.

“Ben hayatımdan o kadar memnunum ki” diyor.

“Her istediğimi yapıyorum, herkes benden bahsediyor, herkes beni seviyor.”

“Çıkar şu süslü ütülü elbiseleri de mavi işçi kıyafeti giyerek çalışmaya-üretmeye başla” demenin ne yararı olur.    

Olmadı da zaten.

08 Mayıs 2015: “Neden Sorunları Çözmek Yerine Üstü Örtülüyor” başlıklı yazımda şunları söylemişim: “Bu yazıyı insanlar çok okusun diye yazmıyorum. Tarihe kayıt düşmesi için, 2-3 yıl sonrası için yazıyorum.

Yanlış teşhisler ve düşünceler çok ağır sonuçlar getirir. Mesela 29 Buhranı yanlış ekonomik teşhis sonucu derinleştikçe derinleşti.

Ekonomide bazen şişme dönemleri yaşanır ki, o dönemlerde her şey güllük gülistanlık görülür. Oysa işi bilenler asıl o dönemlerde korkar ve herkes iyimserken onlar sorunlardan bahsederler.”

26 Mayıs 2015: “Bu Seçimi Kim Kaybedecek?” başlıklı yazımda şunları söylemişim: “Ekonomide sorunlar öyle birikti ki; artık bu ekonomi programı ile devam edecek olan parti 2019’u zor görür mü dersiniz.

Net olarak kayıtlara geçmesi için söylüyorum: Mevcut  ekonomi programı ana hatları ile 2001 IMF-Derviş programıdır ve miadı 2007’de bitmiştir. Bu program ile devam edecek Hükümet 2019’u zor görür. Lütfen kaydedin...

Türkiye’yi 2019 sürecinde acı bir tablo bekliyor. Bu seçimde sorun yok; asıl sorun 2019’a çıkabilecek miyiz?”   

Düşük faiz, fakirleri faiz öder noktaya getirip borç batağına çekmenin en güzel yoludur. Prof. Dr. Mike Tsıonas Yunanistan’ın iflas sürecini eski adı AET olan Avrupa Birliğine girişe bağlıyor. Üç ana başlık veriyor:

AET’ye girdikten sonra üretim sürecinin çöktüğünü, para politikası bağımsızlığının kaybolmasının bu çöküşte çok etkili olduğunu anlatıyor. İkinci sorun tarım sektöründe oluşmuş ve tarım bitmiş.Üçüncü sorunu olarak ise borçluluğun çok arttığını söylüyor.

İkinci ve üçüncü sorunu oluşturan ana nedenin ucuz faiz olduğunu söylüyor Tsıonas. Ucuz faiz çok ucuz bir hayat sunuyor. Ucuza borçlan-çalışmayı azalt-tüketimi artır. Özetle Yunanistan’ın başına gelen bu olmuş.”

***

Son yazımın içinde eski yazılardan alıntılar olduğundan epey uzun verdim. Tarihe kayıt düşmesi için bazen eski yazılardan alıntılar yapmışım ama bugün burada baktığım yazılar sadece 2015 ortasından 2016 sonuna kadar olan yazılar.

İşte o günlerde başladı hainliğim...

Troller saldırdıkça saldırıyordu.

Ekonomik tetikçilik vs ne varsa tüm suçlar benim olmuştu adeta...

Aslında keşke gerçekler farklı olsaydı da ben haksız çıksaydım diyorum. Bugün Ankara’nın göbeğinde işsizlikten kendini yakan bir vatandaşın canından daha mı değerli yazdıklarımın doğru çıkması?

Bir can her şeyin üstündedir.

Evladına okul ihtiyacını alamayan işsiz babanın kendini asması yanında “ben” demek hiçbir değer ifade eder mi?

***

10 yıldan uzun süredir Uzel Traktör olayını izliyorum ve ara ara kamuoyuna sunuyorum. Orada 2 bin 200 işçi alın teri haklarını alamadılar.

Fabrika ilginç süreçlerle iflas ettirildi. Arsası için son oyunlar oynanıyor. Foks TV o işçileri haber yaptı ama İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne seçim döneminde alınan işçiler hakkında yeterince haber yapmadı deniliyor.

İyi ama Uzel’in yaşadığı süreci ve 2 bin 200 işçiyi kim haber yaptı? 11 yıllık hukuk çelişkilerini kim ele aldı? Kim o davayı Ankara üzerinden koruyor? Soros uzantıları kimi nasıl temsil etti orada?

Kısaca doğruyu söyleminin maliyeti arttıkça artarken, yalan ve yanlışı savunmanın getirisi de yükseldikçe yükseldi.

Sonucu size bırakıyorum. 

Ne yapmalıyız? Hatta iş dünyasına sesleniyorum: Reklamlarınız ile beslediğiniz medyanın haberleri ile uçuyor musunuz?

Nasılsınız, keyfiniz yerinde mi? Kazancınız iyi mi?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Zafer Kıran 23 Eylül 2019 20:46
Saygılar sayın yazar seni okuyor ve takdir ediyorum.Bütün yalakalar bir sen etmez.Hatalı olduğunu da hiç görmedim.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 15:57
Baba sen geç şu direksiyonada kurtar bizi. O engin görüşlerinizden millet faydalansın.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 19:18
1
Ne niyetle yazdınız bilmem ama Allah da sizi güldürsün
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 23:32
0
Yakışanı giymek, yakışanı dikmek, bunla bunu giyersen yakışır demek farklı meziyetlerdir. Herhangi bir şahıs, şöför kontrolsüz sürüyor, diyebilir! ehliyet sahibi olmasada! Yemeğin tadının güzel olmadığını söylemek için aşçı olmana gerek yok, cancağızım... Sen bile bir ekonomi yazarının yorumlarını eleştirecek ve onunla dalga geçecek ekonomi bilgisine haiz olduğunu düşünüyor olabilirsin. Ama bu seninle dalga geçme hakkına sahip olduğumuz anlamına gelmez!!!
Menderes YILDIRIM 23 Eylül 2019 14:56
Yorum 3) İbrahim Bey; Ben Enerji Uzmanı değilim. BOTAŞ' ın İran ve Rusya dan TAHKİM adı altında MİLYARLARCA DOLAR aldığını basından okudum. İran ve Rusya' nın BOTAŞ' a TAHKİM sebebinin, YÜKSEK ve HAKSIZ FİYATLAR da sattığı ürünler olduğuna göre; BOTAŞ ta ALDIĞI Ürünleri bizlere YÜKSEK ve HAKSIZ FİYATLAR ile sattığı da ortaya çıkmıştır. İran ve Rusya YÜKSEK FİYAT HATASINI, TAHKİM ile giderdi. BOTAŞ ta biz son NİHAİ son tüketicilere ÖDEDİĞİMİZ FATURA ORANLARIN da karşılığını TAHKİM BENZERİ ödemeyi ne zaman yapacak? Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 23 Eylül 2019 21:23
0
İbrahim Bey; BOTAŞ' ın Günümüzün KURU ile 3,1 $ x 5,5 TL = 17 MİLYAR TL yapıyor. BOTAŞ Günümüzün parasıyla, Önce bizlerin sonra da DOĞALGAZ ÇEVRİM SANTRALLERİNİN PARASINI KAR YAZMIŞ. BOTAŞ' ın TAHKİM den aldığı SON NİHAİ KULLANICILAR başta biz VATANDAŞ ve DOĞALGAZ ÇEVRİM SANTRALLERİNE Hakları olan Parayı Dağıtsaydı, Biz Vatandaşlar ve Doğalgaz Çevrim Santralleri ise (BDDK nın açıkladığı son 46 Milyar TL) Ödenemeyen borç içerisinde olmayacaktı. Kısaca BATMAYACAKTI + KREDİLERİNİ ödeyebilecekti. YANILIYORMUYUM. Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 23 Eylül 2019 21:39
0
İbrahim Bey; BOTAŞ' a TAHKİM den gelen 17 MİLYAR DOLAR, BDDK nın son açıkladığı (BATIK) 46 MİLYAR TL de D. Ç. Santrallerine ne kadar TEKABÜL eder bilmiyorum. BOTAŞ TAHKİM den aldığını HAK SAHİPLERİNE ÖDEDİKLERİ FATURA Oranında dağıtsaydı; 1) En azından D.Ç. Santrallerinden bazıları KURTULURDU. 2) Yada BORÇLARI daha az olacaktı. 3) Bankaların ödenmeyen KREDİ MİKTARI RİSKİ daha az olacaktı. İbrahim Bey; Siz bana çok kızıyorsunuz, bu konuda da bir araştırma yapıp bizleri aydınlatmanızı istesem çok mu olurum? Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 23 Eylül 2019 14:56
Yorum 2) BOTAŞ' ın bahsettiğiniz KAR' ı İran ve Rusya dan TAHKİM adı altında 2010 - 2011 den başlamak üzere 2016 yıları için ülkemize MİLYARLARCA DOLAR TAHKİM ÖDEMESİ (CEZASI) yaptılar. Bu ödemeler Nakdi veya Ayni olabilir. Bahsettiğiniz 9 Milyar TL KAR TAHKİM den alınan para olmasın. Unutulmasın ki; BOTAŞ İTHAL ettiği ürünleri sonradan biz NİHAİ tüketicilere satmaktadır. İbrahim Bey; İran ve Rusya' nın BOTAŞ' a TAHKİM karşılığı yaptığı ödeme, BOTAŞ' ın değil BİZ SON NİHAİ TÜKETİCİLERİN OLMASI GEREKMEZ mi? Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 23 Eylül 2019 21:17
0
İbrahim Bey; BOTAŞ' ın İran dan 1,9 $ + Rusya dan ise 1,2 MİLYAR DOLAR TAHKİM ÖDEMESİ aldığı yazıyordu. Basının yazdıklarını yanlış OKUMADIYSAM, TAHKİM den aldığı 1,9 $+ 1,2 $ = 3,1 $ yapıyor. Günümüzün KURU ile 3,1 $ x 5,5 TL = 17 MİLYAR TL yapıyor. Görüldüğü gibi BOTAŞ Günümüzün parasıyla Önce bizlerin sonra da DOĞALGAZ ÇEVRİM SANTRALLERİNİN PARASINI KAR YAZMIŞ GÖRÜLÜYOR. İbrahim Bey; T.C. Devletinin 2019 Bütçesi 885 Milyar TL olduğu düşünülürse, T.C. Devletinin Bütçesinin % 2 si yapıyor. Hesabım Doğruysa. Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 23 Eylül 2019 14:51
Yorum 1) İbrahim Bey; "Not: 2016 yılında BOTAŞ fiyatları düşürmediği için Türkiye’nin 9 milyar lira kâr ile en yüksek kâr eden şirketi oldu. Ama Türkiye kaybetti." demişsiniz. Bahsettiğiniz BOTAŞ' ın 9 Milyar TL KAR' ı nereden diye keşke düşünülürse, BOTAŞ Ülkemiz adına Yurt Dışından PETROL - DOĞALGAZ - gibi ürünler ithal eder. Uluslararası anlaşmalara göre de ŞARTLAR OLGUNLAŞTIĞINDA TAHKİM DAVASI açar ve haklılığını ispatlarsa İthal ettiği Ürünler karşılığı, İthalatı yaptığı ülkelerden çeşitli miktarlar da ÖDEMELER KAZANIR. Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 23 Eylül 2019 20:59
0
İbrahim Bey; BOTAŞ' ın Bahsettiğiniz 2016 yılından önceki BAZI yıllarda ZARAR eden kurum olarak gündeme geldiğini de düşünürsek; BOTAŞ 2016 dan sonra İran ve Rusya dan TAHKİM olarak aldığı EKONOMİK KAYNAKTAN sonra KAR ETTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM. Bahsettiğiniz TAHKİM TUTARI önce BOTAŞ' ın ZARAR' ını kapatıyor, sonra da KAR' a geçiriyor gibi geliyor. Yanlış Bilgi veriyor ve yanlış DÜŞÜNÜYORSAM, başta sizden ve sonra da KARAR OKURLARINDAN ÖZÜR dilerim. Saygılarımla
Cemal Aksu 23 Eylül 2019 14:36
Borç yiyen kesesinden yer, diye bir atasözümüz var , yönetenler ve şirketler hiç ödemeyecekler veya ödeyecekleri paranın değerinin hep ayni kalacağını düşündüler. Bu kadar isimlerinin önünde titrleri yazan danışmanları var , Türkiye'nin devalüasyon ve ekonomik krizler tarihinden ders almamışlar.
Yalım 23 Eylül 2019 12:02
Faiz i düşürünce enflasyon düşer diyen zihniyet inatla bunu sunuyor bir de alkış alıyor,, ülkeyi yöneten zihniyet 2015 de neyse hala aynı ve aynı olacak...hatalara israfa devam
kaan 23 Eylül 2019 11:46
İnsan unsuru...gözü doymazmış...ha100 yıl ha50yıl ha 10 yıl, ha 5yıl hep aynı.Herkes görüyor.Garibanın boğazını sıktıkları gibi isterseler beş dakikada çözerler.Garibanın oyu dışında alacakları bir şey yoktur.Ama onlar o buşluğu cep arazi yaparsa,her şeylerinden faydalanırlar.
Mensur Bin Ubeyde 23 Eylül 2019 10:49
Siz istediğinizi söyleyin. Ortadoğu'da kartlar yeniden karılırken Türkiye'nin bölgenin süper gücü olmasını istemeyen faiz ve döviz lobilerinin oyunudur bu yapılanlar. Dövizi ve faizi yükselttiler. Bunlar yükselince işsizlik ve enflasyon da arttı. Olay budur. Ancak Reis'in liderliği ile sorun aşılmış ve düzelme ortasına girmiştir.
ERKAN DOĞAN 23 Eylül 2019 14:46
0
İslamcılar neden bu kadar alık oluyor anlamadım gitti. Kartlar karılıyormuş kumurhane mi orasıda kart karılıyor. Tayyip Erdoğan öpünce prens olacağını zanneden bu arkadaşlar kimin tarafından öpüldüklerini er yada geç görecekler. Bir adamı iktidarda tutmak adına girmediniz kılık kalmadı.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 22:22
2
Erkan Dogan sen ve senin gibilerde Erdogani yikmak icin girmedigi kilik kalmad!! Hem Erdogani sevdigin zaman direk islamcimi olmus oluyosun!!!???
konuk1 23 Eylül 2019 10:16
iş,aş maaş ssk bağkur emeklilik diyoruz ibrahim bey bir kamu kurumu var çalışan işçi şu tarihten önce başlamışsa ücreti şu kadar bu tarihte başlamışsa bu kadar bu tarihten sonra başlamışsa bu kadar ücret alır diye sözleşmeye konmuş aynı işi yapan üç işçinin maaşları farklı oluyor haliyle
BİR ÇOK GİDENİN HER BİRİ MEMNUN Kİ YERİNDEN, BİR ÇOK SENELER GEÇTİ DÖNEN YOK SEFERİNDEN. O PATRONLAR TABİKİ MEMNUN. SİZ DE MEMNUN OLUYORMUS GİBİ DAVRANIN. POLEMİKLER İLE OLMAZ.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 10:23
2
Bakar mısın, maskara mısın; BAKARA-MAKARA böyyük elçi olmuş ta habarın bile olmamış, sallanıp duruyon ya la! Oh lalalala!
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 09:33
Sayin kahveci ne yani haklimi ciktim diyorsunuz yani? Ama yine kendin calip kendin oynadin trollerede cakmayi unutmadin!!! Hukumet 2019 u gordu bitirdi bile cancazim bu yazinda ise yaramadi hep diyorum karartmak icin maas aliyorsun!!!!
evin 23 Eylül 2019 06:24
siyaseti halkın refahı için değil kendilerini ve yakınlarını zenginleştirmek için yapan bir iktidarın yönetiminde ülkenin iyi bir yere gitmesi mümkün değildi zaten...
Çerkez Ethem 23 Eylül 2019 03:15
..."Ne yapmalıyız? Hatta iş dünyasına sesleniyorum: Reklamlarınız ile beslediğiniz medyanın haberleri ile uçuyor musunuz?"... Heralde uçuyorlar! Herkes şuan uçuyor birşeyle! Kimileri otla! Kimileri içkiyle! Kimileri hapla! Kimileri haberlerle! Kimileri partilerin sözleriyle! Kimileri uçan kaçan şeyhleriyle! Kimileri kolpa sosyal medyayla! İmkanı olanlar, yurtdışına uçan uçana kaçan kaçana, imkansızlar için ne mutlu t.c.'de yaşamak!
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 01:33
Ne büyük öngörü bu ya. Haziran 2016 da 2.88 olan Dolar/TL nin, "3,5 olmadığına hemen sevinmeyin, işler iyi gitmiyor" demişsiniz de 2016 yıl sonunda dolar/tl nin 3.25 olacağını öngörmüş mü oluyorsunuz yani. Bu mudur? 2016 Mayıs Haziran aylarında yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatları paydaşlarınızdan Erkin Şahinöz'ün 2 gün önce yayınladığı tabloya göre 10 milyar doların üzerinde artmış görünüyor. Ardından 15 Temmuz darbe girişimi. Doların 2016 sonunda 3,25 e çıkmasından önce, Nisan 2016 sonundan Haziran 2016 sonuna kadar olan 10 milyar dolar artışın nedenini araştırın da öğrenelim.
Ferrum Pundit 23 Eylül 2019 01:11
Habercilik...Hazine'nin tarihçesine bakarsak, Damat'dan önce de, 80, 90 ve 2000 li yıllarda da başbakan kızlarının ve tarım bakanı oğullarının, bakan dünürlerinin Hazine'de müsteşarlık , müsteşar yardımcılığı , genel müdürlük yaptığını görürüz. Bir gazete de bu siyasetçi çocuklarının başarı dolu hazine kariyeri olayını araştırıp haber yapmadı. En azından Damat'ın siyasi sorumluluğu var bu siyasetçi yakını bürokratların siyasi sorumluluğu da yoktu.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 06:17
2
Demirelin, ecevitin çocuğu yoktu. Çillerin kızı yoktu, özalın kızı ise devlette görev almadı. Müsteşar olan bakan çocukları da, acaba babaları bakan olunca mı müsteşar atanmışlar yoksa yoksa babalarından önce ya da sonra mı? Miktar da önemli tabi. 30 yılda kaç defa olmuş, son 3 yılda kaç defa olmuş. Siz şu iddialarınızı isim isim, tarih tarih yazın da gazeteciliğiniz havada kalmasın
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 08:03
0
Onlar yaptı bunlar da yapsın neyin kafası... kötü örnek örnek olmaz. Günah günahla temizlenir mi?
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 09:38
4
06.17 allah askina soyle kac defa olmus lutfen soyle hadi soyle neolur neolur rica ederim soyle
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 01:05
Çöküş fark edildi mi? EVET! Nasıl yani? Eskisi gibi parmak sallayıp esip gürleme fırtına... Melteme romantik esintiye dönüştü. Kendi uçağımızı kendimiz yaparız canım F35 ler de zaten kötüymüşten(TV'lerde uzman yalakaların ifadesi) F35 projesinde biz olmalıyız.ne olur bir daha görüşsenize(cumhuriyetçi senatöre istirham) geldik. "Dik dur" gazıyla ülke yönetilmiyormuş. Dik durmak üretmekle ekonomik bağımsızlıkla mümkündür.
musto 23 Eylül 2019 01:00
3.Petkimi kuruyoruz zırı arkadaşlar sitem ettiler bizi'de götür 1maaş avans verdik evlerine kışlık erzaklarını aldılar şantiyede,sigorta girişleri yapıldı 15 gün yanlarında kaldım diğer şantiyeye geçtim ertesi gün tamamı köye dönmüş.Yıllar sonra köye döndüm hepsi emekli olmuş:Senin sigorta girişin ve birazda Bağkura borçlandık davet ettiler her şey market malı ne bahçe ekilmiş, koyun,keçi,inek,ne bir tavuk babalarının zamanında tamamı vardı: Hepsi bir partinin üyesi olmuş Tayyip bey olmasaydı bizler aç, ölürdük: Orada durun belki siz ölürdünüz, Sizlerinde böyle zırı arkadaşları olmuştur.
musto 23 Eylül 2019 00:19
1.Hani derler insan yedisinde,neyse yetmişinde de odur.İlk okula çağı gelen kuzenler ve komşu çocukların kaydı için yanlarında okula gittim.Öğretmen Eğitmenlerden ders almış disiplin abidesi.On, tane,taş koydu adaylara saydırıyor 1,2,3,gerisi yok ben tamamlıyorum.5 yaşında okula kaydolduk.Marshal yardımlarının olduğu dönem.Evimizde zerin buğdaydan yıkanmış su değirmeninde,öğütülmüş, undan yapılan ekmek ve keteleri,yayıkda yayılmış keçi,ve koyun sütünden yapılmış tereyağını, beğenmezken vita yağından pudra,şekerine benzer ,kepeği alınmış beyaz undan yapılmış keteyi ve süt tozunu yedik, içtik.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN