Köprüyü geçmek kolay mı?

Merak etmeyin, bugün özel sektöre yaptırılan köprülerin-otoyolların pahalılığından bahsetmeyeceğim. Bugün özel sektör işletmeciliğinin;

-Osman Gazi Köprüsünde ve otoyolunda,

-Yavuz Sultan Selim Köprüsünde ve otoyolunda,

-Avrasya Tünelinde,

nasıl sonuç verdiğini anlatacağım.

***

Eski köprü ve otoyollarda OGS ve HGS’niz bittiğinde mesajla uyarılıyorsunuz. Kredi kartı ile otomatik ödeme verdiyseniz zaten dert yok.

İyi ama aynı kurallar özel sektöre işlettirilen köprü ve otoyollar için de geçerli değil mi? Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan’a göre aynı kurallar işliyor...

Basına yansıyan duruma bakarsak durumun hiç öyle olmadığını söyleyebiliriz.

Aslında durumun ne olduğunu önceki gün Yusuf Ziya Cömert yazdı. Ne diyor “Avrasya’da Ütülen Ombudsmana Gitsin” başlıklı yazısında: “Avrasya Tüneli’nden veya şu İzmit Körfezi’ndeki Osman Gazi Köprüsü’nden geçerken, gişedeki sensörler HGS’nizi veya OGS’nizi okumuyor.

Bu mümkün. Veya OGS’nizde yeterli bakiye yok. Bu da mümkün.

Normal şartlarda buradan doğan borç hesabınıza kaydediliyor. Para yatırdığınızda kendiliğinden tahsil ediliyor.

Son zamanlarda şöyle hikayeler dinledim.

Bir dostum. Şirketine kayıtlı araçları var.

Bu arabalarla ilgili üç tane kaçak geçiş tespit edilmiş.

Herhangi bir bildirimde bulunulmamış.

Aradan zaman geçmiş. Bu geçiş bedellerinin 11 katını ceza olarak yazmışlar.

Faiziyle birlikte 3 geçişin cezası 8 bin liraya çıkmış.”

***

Gelin buna bir anı da ben ekleyeyim: İktisat Fakültesi 1992 mezunlarıyız. (Aslında 88 girişli demeliyim. Çünkü 92’de mezun olmayan epey kişi var. Biri de ben olmak üzere.)

Arkadaşım Beylikdüzü’nde ikamet ediyor. Çok zaruri halde bir gün Avrasya Tünelini kullanıyor. Kredi kartına bağlı otomatik yüklemeye rağmen, kendisine kaçak geçiş cezası geliyor. Ne bir uyarı, ne de tebligat...Durumu konuştuğumuzda kendisine “Bunlarla hiç uğraşma...Sessizce cezayı öde ve kurtul” dedim.

Neden mi?

Bir iş adamı... Araçları köprüyü kullanıyor. Anında banka hesapları bloke ediliyor. Bir kaç bin liralık katlamalı köprü parası yüzünden milyonlarca liralık hesaplar bloke...

Yok kredin varmış, yok ödemen varmış, yok çekin varmış....Köprü parası ödemezsen her şeyin kilitlenir.

Deli Dumrul olsa bu durumu kıskanırdı. Sanırım onda bile bu kadar yaptırım gücü yoktu.

***

Yine Yusuf Ziya Beyin değindiği gibi; belki bir bildirim gelmiştir. Belki bakiye de bitmiştir. Ama iş hayatını bir köprü parasına böyle kilitleme nasıl oluyor? Alacağın 3-5 bin lirayı değil, tüm hesabı bloke ediliyor.

Sürekli tekrarlıyorum: Kamusal malların işletimi kamuda olmalıdır. Özel sektöre işletim hakkı veriyorsanız, her dakikasını-her saniyesini denetlemeniz gerekiyor. Aksi halde köprü ve yol şikayetleri banka ve GSM şikayetlerinin arkasına eklenecek...

Bakın örneğe... Elektrik dağıtım işi özel sektöre devredilince ne kadar çok şikayet arttı. Gerçi bu konuda EPDK takdire layık adımlar arttı. Aldığı önlemlerle özel sektörün mağduriyetlerine hemen set çekti...

Herkes Mustafa Yılmaz değil ki...(EPDK Başkanı)

TEBRİKLER

Cumhurbaşkanı Ekonomi başdanışmanı Doc. Dr. Hatice Karahan dün açıklama yaptı: Diyor ki, “TCMB gerektiği zaman sıkılaşma adımları atmıştır. Örneğin geçen yıldan bu yana 400 baz (yani 4,0) civarında sıkılaştırma yaptı”.

Yani, Merkez Bankası bağımsızdır ve gerektiğinde faizi de artırabilir.

Çok doğru bir adım. Ama bu açıklamaları yaparken Ali Babacan ve Erdem Başçı’nın başına gelenleri de hatırlamak gerekiyor. Yine de doğruyu savunmak ve dile getirmek ülke adına çok önemli.

Sayın Mehmet Şimşek’in dediği gibi...”Her şey geçici... dalgalanma da geçici, düşmanlıklar da geçici...”

Değer mi 3 kuruşluk dünyaya?

YORUMLAR (21)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
21 Yorum