Back To Top
Bu toplum niye böyle?

Bu toplum niye böyle?

 - Son Güncelleme: 21.03.2019 Perşembe 08:26
- A +

Epey zamandır bu sütunlarda -fırsat buldukça veya bir vesile çıktıkça- Türk toplumunun bütünleşik olmayan, parçalı, bölünmüş yapısının doğurduğu sosyal ve politik problemleri analiz etmeye çalışıyorum. Bu bağlamda “millet olamama” problemine özellikle dikkat çekiyorum. Kimi zaman mahalle veya kabile metaforlarıyla tarif etmeye çalıştığımız temel mesele toplumumuzun birbirine kapalı kompartımanlardan müteşekkil olan kültürel yapısı. Aslında bu haliyle bildiğimiz manada bir “toplum”un mevcudiyetinden söz edilmesi bile doğru olmasa gerekir. Toplum holistik olarak standart ilişki ve düzen içindeki bireylerin ve zümrelerin meydana getirdiği bir organizma olmak durumunda. Bu yönüyle modern millet kavramının da müradifi olan bir yapı bu. Gelgelelim bugün Türkiye’de mevcut olan sosyal mimari -politik kutuplaşmaları da üretecek şekilde- bir bölünmüşlük içinde.

Türkiye’deki siyaset anlayışının ekonomi başta olmak üzere toplumun maddi ve pratik ihtiyaçlarına cevap bulunması esasından ziyade “kültürel temsil” zemininde şekillenmesi de bunun bir sonucu. Bu yüzden demokratik bir gelenek olan seçimler bizde mahalleler arasındaki bir yarışma ve hatta savaş gibi algılanabiliyor. Böylece siyasi rekabette dezavantajlarını toplum içindeki kompartımanlaşmanın doğurduğu karşıtlıklar üzerinden avantaja çevirmek isteyen politik aktörler başarı sağlayabiliyor.

***

Bir imparatorluk bakiyesi olan Türkiye’nin çok etnili, çok kültürlü sosyal bünyesinin üzerine 1950’li yıllardan itibaren sanayileşme sürecinde yaşanan iç göç ve şehirleşme hadiseleri eklendiğinde sözünü ettiğimiz problemin maddi zemini oluşmuş oldu. Tabii, bir de ülkemizin kendine özel şartları ve yönetim geleneğimizin bir sonucu olarak modernleşme adımlarının tepeden inme gerçekleşmesinin etkilerini unutmamak lazım. Keza laikleşme politikasının hukuk ve siyaset zemininde görülmesi gereken tezahürlerinin yer yer ve zaman zaman bireysel ve gündelik hayata baskı şeklinde ortaya çıkması da üzerinde durduğumuz yarılmayı besleyip büyüttü.

Yani bütünleşik bir topluma kavuşmak aracıyla gerçekleştirdiğimiz modernleşme, milletleşme ve laikleşme adımları tam aksi yönde bir sonuç ortaya çıkardı; toplumda var olan bölünmüşlükleri derinleştirdi ve hatta yeni bölünmeler yarattı.

Elbette problem bize özgü değil; toplum içi bölünmüşlükler hem geçmişte hem de günümüzde birçok ülkenin başını ağrıtan olaylar. Ancak eğer batı toplumlarıyla kıyaslayacak olursak bizdeki “mahalle”ler etno-kültürel sınırlar ve ekonomik temelli sınıflaşmalar gibi maddi olmaktan ziyade sembolik -yani manevi veya psikolojik- birtakım faktörlerin ürettiği ayrışmalara dayanıyor.

***

Yaşadığımız bu sorunların kaynağına ilişkin çok ilgi çekici ve gerçekten özgün bir çalışma geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Siyaset bilimci Murat Önderman psikoloji ve psikiyatri/psikanalizin açıklama modellerini sosyal bilimlerin araştırma nesnesine uygulayarak gerçekleştirdiği çalışmasında toplumsal psikolojimizdeki problemleri teşhis etmeye çalışıyor.

“Türkiye’de Paranoid Ethos” ismiyle vb. yayınları arasında çıkan kitapta yazar siyasi ve sosyal paranoya eğilimlerini Türk toplumundaki en güçlü kültürel eğilimlerden biri olan kolektivizme bağlıyor. Kolektivizm aslında bir toplumdaki ilişkiler sisteminin öncelikle bireyler ve guruplar arasındaki dayanışma ve birlik duygusuna dayanması demek. Ancak Önderman heterojen bir yapısı olan toplumlarda kolektivizmin bütünleştirici değil ayrıştırıcı olabileceğini ileri sürüyor. Kolektivizmin toplumsal grupların yalnızca kendi içlerinde geçerli oluşu, dayanışma ve birlik değil, çatışma üreten bir mekanizma çıkarıyor karşımıza. Bireysel kimliklerin grup kimliği içinde önemsizleştiği bu yapıda toplumsal gruplar kendi içlerinde dayanışmaya azami derecede önem verirken öbür gruplara ise azami kuşkuyla bakıyorlar.

Yazara göre bu problemlerin temelinde birtakım sosyokültürel dinamiklerin ürettiği toplumsal psikolojimizdeki sorunlar var. En başta da paranoya eğilimi. Yazar bu sorunun temelinin ahlaki olduğunu savunuyor. Kültürel anlamda heterojen bir yapısı olan Türk toplumunda kolektivist zihniyet ahlakın etki alanını grup sınırları içine hapsediyor. Böylece öbür grupların davranış normlarından emin olamayışın getirdiği kuşku ve güvensizlikler ağır bir paranoya oluşturuyor. Bunun sonuncunda ise sosyal ve politik kutuplaşmalar, bugünlerde yine gündemde olan seçmen tercihlerindeki rasyonel olmayan tutumlar vs. ortaya çıkıyor…  vs. vs…

Kitabın özetini verecek değilim ama yeri geldikçe bu çok önemli çalışmanın ortaya koyduğu teşhisleri, tespitleri ve çözüm önerilerini ileride fırsat buldukça tartışmak isterim. Konuya ilgi duyan herkese ve bütün sosyal bilimcilere de naçizane öneririm bu değerli eseri.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 22 Mart 2019 04:05
Anayasamiz ilk 3 maddede bir anarmallik yok. Ama uygulamalarin hepsi sakat. kurt ermeni laz cerkez bu ulkede yasayan herkes turktur . Tamaam bunda bir sikinti yok. ama sonra gidip biz hunduk diye tarih anlatmaya basliyorsun. Adam demezmi biz degildik abi diye. Anlatsana anadoluyu onlarin halklarini yok. elin amerikasi 150 yillik tarihiyle senden daha fazla vatandaslik bilinci yaratmis. Irlandapidan italyandan kendine amerika li diyen vatandas devsirmis. Sen 600 yil kardes gibi yasadigin insanlari yok sayip vatandan koparmissin
KARAR OKURU 21 Mart 2019 16:53
Yoromcunun biri farklı düşüneni ülkeden koğuyor.Herhelde babasının toprağından mı koğuyor. sen kimsin? Bu vatanda seninle aynı fikirde olmak zorunda değiliz .Bu vatan bizim kendi toprağimız öz dedelerimizin kanıyla sulandı.Kıyamete kadar da burdayız .Kendinle aynı fikirde olmayanlara saygılı olmak zorundasın
KARAR OKURU 21 Mart 2019 15:55
Toplumlar her yerde hetorojen, bolunmusluk her ulkede. Ama liderlerin/yoneticilerin bu toplumsal yapiyla iliski zihniyetleri ve bicimleri degisik. Fark yaratan da bu. Siyaset/yonetim/liderlik sosyal yapinin edilgen bir uzantisi degil, onu da bir olcude sekillendiren aktif bir aktor. Eger 3-5 lider oyunun kurallarinda anlasir, sorunlarin cozumu temelinde yarisacagiz ve sonuclarini centilmence kabul edecegiz kuralini benimserse, isleyen bir demokrasi olusur (Hollanda gibi). Eger yoneticiler iktidarda kalmak icin herseyi mubah gorurse (can alici nokta bu) bugun Turkiye' deki durum ortaya cikar.
KARAR OKURU 21 Mart 2019 18:10
0
EK: bu konuda carpici bir ornek Mandela' nin Guney Afrikasi. Siyahlar yillarca beyaz azinligin diktatorlugunde aci cektiler. Mandele iskence gordu, 27 yil hapiste yatti. Cevresinden ve tabandan gelen butun baskilara ragmen beyazlara karsi siyahi bir diktatorluk kurmayi reddetti. Demokratik hukuk devleti kurmayi secti. Bir donem baskanliktan sonra da aday olmadi. Cekilirken gorevini soyle tanimladi: iktidari yapabildigim kadar elestirmek. Turkiye ile karsilastirildiginda tablo cok acik.
realist 21 Mart 2019 14:19
sokakta caddede pazarda markete halkın insanların suratına Türkiye'de şöyle bir bakın Hiç kimse gülmüyor herkes asık suratlı milletim kafasında binlerce düşünce var geçim derdi ekonomik kriz ay sonunu nasıl getireceğiz telaşı üç kuruş asgari ücretle ay sonunu zor getiren İnsanlar bunalımdaki bir toplum her gün cinayet her gün hırsızlık gasp her gün cinnet geçiren bir toplum Bugün bile Annesini babasını öldüren bir çocuğun haberini gördüm Gerçekten biz toplum olarak çürüdük ve yozlaştırır 20 Sene önce böyle değildik Tamam 20 Sene önce de so
KARAR OKURU 26 Mart 2019 12:15
0
Beğenelere bakınca trollerrin hoşuna gitmemiş.
Erdoğan 3 gün önce aynen şöyle dedi duyduk duydunuz Mansur Yavaş kazansa bile Seçimden sonra onun icabına bakacağım onun hesabını göreceğim dedi Bu nasıl bir söyle bu nasıl bir dil halkın oylarıyla seçilecek bir insana seni cezaevine atacağım senin hesabını göreceğim defterini duracağım demek tam anlamıyla bir diktatörlüktür.
Sayın Kiras Allah razı olsun.1- Modernizmi ıskaladık kabileciliği aşamadık 2- Kemalizm kabileciliğimize modern bir kılıf geçirip sağlamlaştırdı.3-Dini mezhebi coğrafi ırki kabilecilik hala çok baskın.3- Şehirleri yaşanır kılabilirsek, hepsini birden çözme şansımız var.4- İslam hala dinamo, batı hala kıyas yoluyla örnek.5- D.Cüceloğlu' nun Yetişkin Ergen kitabı tam bizi anlatıyor.
o makamda tarafsız olması gereken AKP Genel Başkanı Erdoğan yalnızca AKP lilerin Cumhurbaşkanı olduğunu her fırsatta söylüyor AKP ye oy vermeyen milyonlarca Türk halkına terörist hain vatan haini Zillet şer Güçler ve 5'li çete diyor Maalesef ülkenin Başımdaki Bu kişi nefret dilini Kullandıkça sokaktaki halk da birbirine karşı kin ve öfke ile saldırıyor Bence Türküye 'yi Türk halkını AKP Genel Başkanı Erdoğan kışkırtıyor birbirine düşürüyor Erdoğan şu çenesini bir tutsa şu diline bir hakim olsa her şey çok iyi olacak ama olamıyor işte konuş
KARAR OKURU 21 Mart 2019 13:38
Sayin Ibrahim Kiras Bey, toplumda bolunmusluk yok. Mesela yurtdisindaki gurbetciler birlik halinde hareket ediyorlar. Mesele ekonomik. Oy verme nedenleri de mikro partiler haricinde tamamen ekonomik. Rasyonellikleri de dusuk gelirlilere belediyelerin ve merkezi butcenin dagittigi sosyal yardimlardan ve imar affindan geciyor. 5 milyon asgari ucretlinin, 20 milyon asgari ucret alti gelirin oldugu bir toplum.
KARAR OKURU 21 Mart 2019 14:01
30
yurt dışında yaşayıp da Türkiye'de benim kaderime ortak olup AKP ye oy verip sonra da Almanya'da Avrupa'nın kentlerinde altında son model arabalarla Caka satan cebinde Euro paralarıyla hava atan Gurbetçi kisveli kişilerden nefret ediyorum Madem ülkeni seviyorsun gel ülkende yaşa Avrupa'ya gitmiş lüks içinde yaşıyor altında son model araba Avrupa ülkelerinde çocuk maaşı alıyor çalışmadan maaş alıyor ondan sonra yaşadığın ülkeye Haçlı diyor ve sonra gelip Türkiye'de oy kullanıyor AKP yi seçiyor Bu ne aymazlık Bu ne düşüncesizlik Tabii tuzu kuru onları
KARAR OKURU 21 Mart 2019 14:40
3
1950-2003 arasi secimlerde secmenin genel ve yerel secimlerde rasyonelligini gosteren akademik makaleler var. Ekonomik meseleleri ve TV de diger partilere az sure verilmesini secmen özal doneminde dyp ve shpye oy vererek anapi cezalandirmis mesela.
KARAR OKURU 21 Mart 2019 16:14
27
Yurtdışında sosyal demokratlara bize gelince muhafazakarlara oy veriyorlar. Ama buraya gelip yerleşmeyi de düşünmüyorlar.
KARAR OKURU 21 Mart 2019 12:52
Aslında tam da kültürel iktidarı içine alarak işlenmesi gereken bir konu. Ne varki siyaset olmadan ilgi çekmiyor.
Homeros 21 Mart 2019 12:03
Tarım döneminin yadigarı köylüler, sanayi/bigi döneminin getirdiği değişime uyumda zorlanıyor, zorlanma öfkeyi besliyor. Şehirlilere karşı hınçla dolular. Mesele doğu-batı, haçlı-hilal, hak-batıl, laik-dindar meselesi değil. Mesele bu hınç. Din/milliyetçilik bu hıncı ifadenin mecraları , sebep değiller. "batılılar/laikler/hristiyanlar" ne yaparlarsa yapsınlar bu hıncın hedefi olacaklar. Rasyonellikle çözülebilir bir şey değil. Nesiller değiştikçe uyum oranı artacak. Tarihte faz değişikliklerinde hep böyle olmuş.
Karar okuru 21 Mart 2019 14:20
2
En doğru yorum. Arkadaki ile öndeki arasında da fark kapanmaz ölçüde olduğundan öfke daha da büyüyor ve ülkede de dünyada da iş biri yer biri bakar noktasında. O yüzden halkı tahrik etmek isteyen daha gelişmiş yaşamları hedef alıyor. Aslında içten içe özendiğine düşman oluyor. Konu sosyo pisikolojik.
Karar Okuru 21 Mart 2019 11:56
Cocuk tecavuzleri ve kadin cinayetleri bir de hayvan iskenceleri son onyedi yilda tirmanip tavan yapti. Iktidar ulkede insanligi curuttu.
Sn.Kiras , makalenizde degindiginiz Hocanın kitabi essiz bir eser olup ayrica referans kitabidir. Bu önemli kitabi sütununuza tasidiginiz icin tesekkür ederim.
Vicdan Bayırı 21 Mart 2019 11:19
Sayin Cumhurbaskanimizin birlestirici tavri olmasaydi simdiye coktan bitmistik. Ayrica begenmeyenler icin cikislar sagdan canim. Byee
KARAR OKURU 21 Mart 2019 13:15
54
Erdoğan'ın birleştirici tavrımı her gün halkına terörist hain Zillet illet diyor bu nasıl birleştirme anlamadım gitti şaka yapıyorsundur umarım..
KARAR OKURU 21 Mart 2019 13:29
54
Eh, vicdan bayırı olmak var iken vicdan çamuru olmak da fena değil, yani. Yem, yalan, yanlış; üç Y bir arada...
Vicdan Bayırı 21 Mart 2019 15:21
2
Görüyorum ki bazı okurlarım zekalarının yetmediği yerde hakarete varan söylemler üretmekteler. Ama bu beni yaralamak yerine daha da cesaretlendirmiştir. Şunu bilmeliler ki ben asla dogruları objektif bir biçimde yorumlamaktan vazgeçmeyeceğim. Size şiddetle tavsiye ederim ki seviyeyi yükseltmeyin.
KARAR OKURU 21 Mart 2019 23:32
2
"...... ben asla dogruları objektif bir biçimde yorumlamaktan vazgeçmeyeceğim." dermiş 'Vicdan Bayırı'... tıraşa gel, tıraşa; bedava tıraş... (Trolları da arkasına almış, vay be... "..birlestirici tavri" de keka, beka da bakiye, ufak at da civcivler yesin, koçum.).
KARAR OKURU 21 Mart 2019 10:53
siyaset bilimci Murat beyin toplumumuzdaki "kolektivizm" konusundaki tespiti ile Sn Mustafa Cagricinin dunku yazisindaki "baskasinin akliyla hareket etme" sorunu ne kadar birbirine benziyor...
KARAR OKURU 21 Mart 2019 10:47
AKP genel merkezinde konuşlanan Ak troller karar gazetesi ne hüküm etmişler yine AKP yi eleştirdiğimiz tüm yorumları beğenmedim butonuna basıp oyluyorlar gerçekten Troll olmak çok zor bir meslek Çünkü Düşünsenize 31 Mart'a kadar geceli Gündüzlü mesai yapıyorlar.
Halk böyle de yöneticiler (dikkat edin liderler demiyorum, liderlik o kadar kolay birşey değil) farklı mı? Yöneticiler mikrafon, kamera ve hitap edecek küçük bir topluluk görmeye görsün karşıt yöneticilere başlıyor hakarete. Bir gün bir hafta değil yıl boyunca. Yöneticileri böyle olan bir ülkenin halkının nasıl olmasını bekliyoruz. Aslında halk kavgadan bıktı usandı. Dertlerinin sıkıntılarının çözümünü istiyor ve bekliyor. Bunun için çalışmak zor tabi. Yöneticilere kavga etmek daha kolay geliyor.
Denizci Alperen 21 Mart 2019 10:36
Ya Hasan Pulur , yada Çetin Altan rahmetliler sık sık yazarlardı İnönüye sormuşlar İstanbul varken Ankarayı neden başkent yaptınız diye o da cevap vermiş sizden olanlara birşeyler vermezseniz niye sizden olsunlar , Ankara boş bir şehir yeniden yapılanacak Atatürk planlı bir şehir düşünürken o da başaramadı ve Ankaranın rantı neredeyse 50 sene Cumhuriyetin ilk müteahhitlerine yetti , tabi sadece Ankarayla kalmadılar ankaraya yakın olanın eli ülkenin her tarafına yettiği için ülkenin her tarafı ama düzenli ama düzensiz imarla yürüdü gitti gele gele bug
KARAR OKURU 21 Mart 2019 08:01
Sayın editörüm hayat pahalılığı var mı?
Okur 21 Mart 2019 07:27
Slm toplumun bu hale gelisin yegane sebebi bnce egitimle beraber uygulamada pratikte rol model olarak halk idarecilere bakiyo kanunlari kurallari cikarlarina nufuslarina alet ediliyo onlar bnlardan kuralsiz mustesna goruluyor yaptirim ceza meza gormuyorlar bu yni degil hep byle olageldi nezamnki imtiyazli gorulende yanina kar olmazssa bu millet ozaman hizaya gelir bastakilere cook is dusuyo
Fani 21 Mart 2019 06:28
Orta çağ Avrupa’sına benzer bir sosyolojik psikolojik ekonomik bir travma yaşanıyor.bilimi sanatı demokrasi ve özgürlükleri haz edemeyen bir toplum var karşımızda .ee eğitimsiz böyle toplumlar daha kolay yönetilmez mi
Havin 21 Mart 2019 06:22
Onu bunu bilmiyorum net olarak bildiğim gördüğüm toplum olarak gitgide daha da geri gittiğimiz artık bilgiye değil hurafelerin değer kazandığı üfürükçülük muskacılık büyücülük gibi akıl ve mantık dışı işlerin ciddi şekilde arttığı ve bu işlere inandığımızdır
Abid 21 Mart 2019 04:53
İbrahim bey halimiz belli. Akademik takılmayın Koca Yunus "Keleci bilen kişinin yüzünü ağ ede bir söz. Sözü pişirip diyenin işini sağ ede bir söz. Söz ola kese savaşı söz ola bitire başı."diye çözüm göstermiş. Bir Atatürk'ün Çanakkale Zaferi sonrası Ancak askerleri için Annelerine söylediği asil ve faziletli söz ve tavra bakın.Birde 50 insanın katlinden sonra mitinğ meydanlarında söyleyen kişinin söz ve tavrına bakın.Bir katilin suçu iken başkasuna mal etmek ne iş.Avustralya Başbakanı ayıpladı .Atatürk ve RTE tavrına dikkat çekti.
KARAR OKURU 21 Mart 2019 02:51
Bu modernleşemenin tepeden inmesine çok takılıyorsunuz ve bunu batililarin oyunu zannediyorsunuz. Sonunda ilerleyelim modernleşelim diyen herkes değerlerinize kufur eden batillar oluyor sizin için. Japonya da samuraylari topla tüfekle vuran batililar degil. Japon yonetimidir. Fransada italyada durum benzeridir. toplumlarda geri kalmışılıktan ortaya cıkan şıkışmalar bazi kesimlerin tasnif edilmesine yol açmıştır. Tarih bu tarz olaylarla dolu. Fatih sultanın turkmen beylerini idam etmesi de bir dönem icin yönetim modernlesmedir mesela..
KARAR OKURU 21 Mart 2019 09:57
4
Adam ne diyor, sen neler diyorsun. Size fazla bu gazete.
Okur 21 Mart 2019 02:20
Çok ilginç bir noktaya değinilmiş. Uzun zamandır aklı öne alan yaklaşımlar unutulmuştu. Aslında toplumun yaşadığı da insan iç dünyasına benzer. Çok bilinen kişilik çatışması insanın enerjisini emer. toplum da aynı. Ancak bunun ağır vaka olanı çok sıkıntılıdır,; insanın iç dünyası kişilik böiünmesine gittiğinde intihara, toplumlarda ise yıkıma kadar gider.Osmanlıdan beri bu bölünme derinleşerek gidiyor ve sonu da hayır olur diyelim şimdilik.
musto 21 Mart 2019 02:15
Ganimet toplumuyuz öyle yerleşik düzene ayak uyduramamış İstanbulun taşı toprağı altın demiş yağmalamışız Edirneden gir karstan çık yol kenarı deniz kenarı ne varsa yağmalanmış Atatürk yabancı mimarlar getirmiş Ankaraya modern kent kurmuş orman çifliği bozkırı yeşertmiş örnek olmak için birde şimdiki haline bakın. Bozkır toplumuyuz çekirge sürüsü gittiğimiz yeri kurutuyoruz yeşile düşmanız.
KARAR OKURU 21 Mart 2019 01:40
Doç. Dr. Murat Sevinç'in Diken'deki yazılarını okursanız Türk halkının millet ya da toplum özelliklerinden çok yaşanan acılara ortak tepkide anlaşamayan bir "kalabalık" olarak nitelendiğini görürsünüz.
KARAR OKURU 21 Mart 2019 01:19
mafia başı pekerin mitingine 10 bin kişi katılmış ondan sonra karar yazarı çıkmış bu toplum niye böyle diyor belli olmuyormu koyunlardan ...
Okur 21 Mart 2019 07:23
4
Yazarın günahını anlayamadim.
KARAR OKURU 21 Mart 2019 01:11
bu toplum akp sayesinde ayvayı yedi akp yüzünden hissiz ruhsuz bir toplum olduk..
Okur 21 Mart 2019 07:29
37
AKP daha önceki hastalıklara şifa olur diye millet oy verdi. Beceremedi. Batırdı. Berbat etti. İyi şeyler de yapmadı değil ara sıra. Ama bütün olumsuzlukları AKP ye mal etmek de gerçekleri gormemenin bir başka şekli. Toplumsal sorunlarımız daha derin. AKP dekiler de bu toplumun mayasında beslenmiş insanlar. Sorunluyuz vesselam. Önce bunu görmemiz lazım.
KARAR OKURU 21 Mart 2019 01:07
internette röportaj yapıyor bir kişi 1 yaşlı adam var bir de genç adam var yaşlı kişi diyor ki bugün cebinde 100 lira olsun Yarın 1000 lira olur diyor genç çocuk da diyor ki ülkede diyor hayat pahalı geçinemiyoruz her şey Ateş pahası diyor Ve karşısındaki büyük ihtimalle AKP li olduğu bilinen kişi Genç adama sen diyor Tabi paran olmaz Sen o Paraları pavyonda yiyorsun bira içiyorsun içki içiyorsun Dinsizin diyor işte Türkiye'nin geldiği nokta bu ülkenin cumhurbaşkanı kendi halkına vatan haini terörist dedikçe AKP nin Zavallı cahil kitlesi de insanlara Di
işci 21 Mart 2019 00:48
24 Saat kanala izlemekten beyinleri bilimsel hoşafa dönmüş bir kitle ile karşı karşıyayız üç öğün makarna yiyen ve Beynine oksijen gitmeyen hayatında bir kitap okumamış insanlarla diyalog kurmamış köyden kente gelince ne oldum delisi olmuş eline üç kuruş para geçince ağa paşa olmuş bir kitle ile karşı karşıyayız Bu sebeple artık ben bu kitle ile yan yana durmaktan aynı havayı solumak Tan ve aynı ülkede Yaşamaktan Bıktım usandım.
KARAR OKURU 21 Mart 2019 07:48
14
Kendin de hayatta bir kitap okumamış birine benziyorsun.
avukat ertan 21 Mart 2019 00:31
Türkiye'de bir mafya babası mafya lideri çıkmış basın açıklaması yapıyor peş peşe tehditler savuruyor 31 Mart sabahı muhalefet partisi kazanırsa onlar için çok kötü olur diyor silahlanın çağrısı yapıyor kan dökmekten kafa kesmekten bahsediyor ve bu ülkede bir savcı çıkıp da bunları gözaltına aldırmıyor soruşturuyor Maalesef artık bu ülke iyicene zıvanadan çıktı Tımarhaneye döndü AKP bu kafayla giderse batışımız ve çöküşü muz yakındır.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN