Back To Top
Allah’ın nimetini hatırlayın

Allah’ın nimetini hatırlayın

 - Son Güncelleme: 16.11.2019 Cumartesi 09:54
- A +

Putin’in İslâm âlemine Kur’an dersi verdiğinin üzerinden bir ay geçti. Müslümanların arasından hiçbir devlet yöneticisi bu ikaza karşı herhangi bir görüş ileri sürmedi. Aydınlarımız arasından da birinin çıkıp Rusya liderinin ayet okuyarak verdiği ders üzerine bir vicdan muhasebesi, bir özeleştiri yaptığını duydunuz mu?

Suriye karıştırılmadan evvel Doğu Konferansı üyelerinin de gayet yakından şahit oldukları bir gerçek, Irak tecrübesinden yararlanılarak bölgede bir kalıcı barışın tesis edilebilmesine olan inançtı. Fakat bu inancın doğrultusunda bir ‘biraradalık’ inşa edilmek yerine global statükonun senaryolarına râm olundu.

Suriye, ‘pivot ülke’ olmaktan ‘hedef ülke’ haline gelirken; Irak İran Savaşı akabinde, kışkırtılan Irak Kuveyt’e sokulmuş, Irak’a gereken ders verilmiş hatta işgal edilerek parça parça edilmiş; kuzeyde ‘de-facto’ oluşumun hâmisinin Türkiye olması gerektiği noktasında o zamanki yönetim ikna edilmiş ve bugünümüze bütün bu periferisindeki karışıklıklar yetmezmiş gibi Büyükortadoğuprojesi hayata geçirilmiş, demokrasi vaadi ile Baasçı rejimlerden kurtulma, dahası İslâm Ordusu oluşturma gibi ‘ülküsel’ beklentiler, halkların kendi içlerindeki çatışma kültürünü ‘modifiye’ etmişti. 

Büyükortadoğuprojesi kapsamında Müslümanlar ‘Arap Baharı’ hülyalarına dalmışken giderek küresel evangelist çeteler, emrinde bulunduğu İngiliz – Yahudi Aklı’nın yöneylem planlamasına uygun olarak bütün bir Akdeniz’i, Ortadoğu’yu artık içinden çıkamayacakları bir ‘de-stabilizasyon’ evresine sokarken genellikle halkı Müslüman olan bu ülkelerde bırakınız bir İslam Birliği fikrinin yeni ve çağdaş formunu görebilmek, herhangi bir ‘iyiliği emreden, kötülükten men eden’ mahfil, tavır, isim, eser, şiir, söz zuhur etmedi maalesef…

Suudi petrol tesislerinin bombalanması ve Suriye krizi üzerine düzenlenen ‘Üçlü Zirve’de Müslüman liderler kendi dertleriyle uğraşırken kuzeyin yeni çarı, benim ruhumu inciten ve öz muhasebe sistemimizi sarsan bir ikazda bulunuyordu.

Putin: “Allah’ın sözlerini hatırlayınız, siz düşmandınız ama Allah sizin gönüllerinizi barıştırdı ve sizi dost yaptı” diye âyet hatırlatırken bütün bir İslâm âlemine şu öğüdü verdi:

“Sizi bölen konular arka planda olmalıdır, manevi yakınlık ön plana çıkmalıdır. Şiddetin kabul edilmezliği konusunda Kur’an’da ayetler var!”

Aynı toplantıda İran devletinin cumhurbaşkanı Ruhani ise: “Petrol yerine bölgenin güvenliğini daha çok önemsiyorum. Bu saldırıyı Yemen’i bombalayanlara sormak lâzım. Yemen halkı kendini savunuyor” demişti.

Putin, evrensel, cihanşümul, Kur’anî konuşurken İslâm devletlerinin liderleri daha aktüel konular üzerinde duruyor, “o daha suçlu, bende bir suç yok” gibi savunma reflekslerine sığınıyorlardı. Suudi Arabistan petrol tesisleri bombalanmış, Suudiler nefret üzerine nefretle karşılık vermiş; İran yine bildiğini okumuştu.

Aslında Türkiye’nin geleneksel fikriyâtı bu türden karşıtlıklara çare olabilecek barış projesi üretebilme imkân ve kabiliyetine sahip olmalıydı. Niçin? Zira Pax Ottomanica, Pax Romana’dan bile etkin bir Nizâm-ı Âlem tesis edebilmişti. Dünyanın ‘barış içinde bir arada yaşama’ sanatı tarihi incelendiğinde hemen bütün medeniyet coğrafyaları insanlık adına teessürle anılacak ayıplara karışmıştı. 

Lâkin biz, mayamızın ürettiği kültür ve medeniyet inşasından hayfa ki pek uzaklaşmıştık. Maneviyat iklimimizin uyarılarını yapanlar sözde düşmanlarımızdı. Ne hazin ki Yüce Yaradan’ın âyetlerini okuyup anlamak ve hayata tatbik etmek cehdimiz küllenmişti.

“Hepiniz toptan, Allah’ın ipine (dinine) sımsıkı sarılın, bölünüp ayrılmayın. Allah’ın sizin üzerinizdeki nimetini hatırlayın: Hani siz birbirinize düşman idiniz de Allah kalplerinizi birbirine ısındırmış ve O’nun lütfu ile kardeş oluvermiştiniz. Siz bir ateş çukurunun tam kenarında iken oraya düşmekten de sizi O kurtarmıştı. Allah size âyetlerini böylece açıklıyor, ta ki doğru yola eresiniz.” (Al-i İmran Suresi 103. Âyet)

Samîmiyetin, mes’ûliyetin, fedakârlığın, vefakârlığın, merhametin, sadakatin, cesaretin, kanaatkârlığın, hürmetin, hikmetin ve aşkın fikri ‘ilahî mesajları asrın idrakine söyletebilme’ hünerini ne vakit kazanacak?

Kazanacak ve bütün insanlığa yeniden barış ve diriliş muştusu takdim edecek?..

Bunu nasıl yapabiliriz?

Durmadan silah satın alarak ve kullanmasını bilmediğimiz silahları sıkarak değil elbette…

Şiirin zengin aşk ikliminde gönülleri genişleterek… Sevme sanatını bütün komşularımıza yayarak tabii… Komşularımıza ve elbette ki kendi kardeşlerimize, evlatlarımıza…

Yani ki yeni Yunus’lar yetiştirerek…

Yeni partizanlardan ziyade…

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 18 Kasım 2019 22:09
Sevgili Ağabey 300 yıldır Kendimizle Bogusmaktan Kendeserlerimızı unuttuk Asırlarca Farklı Din Irk Mensubu Bir Toplumlari Sevgi Hoşgörü İçinde Yaşatmış Bir millet ve Medeniyetini Mensubu Malesef Kendi Milli ve Manevi Değerlerini unutmuş Yabancılaşma Çağdaş Dünyanın Ulaştığı Evrensel Değerlerdende Faylanamamis Doğu ve Batı Arasında Arasatda Kalmış Büyük Türk Milleti olduğunu Unutmuştur Çağdaş Milli Kültür yeniden İnsanlığa Sevgi Aşk Merhamet Mazlumun Koruyucusu Zalimin Korkulu Rüyası olmak Saygılarımla
KARAR OKURU 16 Kasım 2019 21:44
Uzun zaman oldu karar dahil gazete okumayı bırakalı. Yinede gönül güzeli bulunca küstüğünde bir kenara atıp sarılıyor satırlara. Geç yazdık.. hoş geldiniz Şükrü abim. Sagolasınız. Sadece bu gazetede yazarken kendini bilmezlerle cevap mahiyetinde dahi olsa lakırtıya gırılmemesı bizim arzumuzdur.
KARAR OKURU 16 Kasım 2019 19:53
Tenha bir sokakta gece yarısı değil, bir bahar günü,şehrin en kalabalık en büyük meydanında,gündüz vakti, bağırtabağırta ırzına geçildi ahlâkın. Sen akıl! İlimde yanındaydı, bönbön baktınız üniversitenin duvarının dibinden. Ey adalet! bende seni adam zannettim,o çatık kaşların ve kendinden emin bakışlarınla.Ya sen vicdan! Merhametle sırıtarak,adeta ar ve hayaya küfreder gibiydin. Sen hiç konuşma ey iman! Oysaki gözyaşların bembeyaz sakalını nasılda ıslatırdı. Ogün şeref ve haysiyet senin yüzünden intihar etti.Küfrün bu tecavüzüne göz yumdunuz.Bu arap baharını zamanın sahibine şikayet ediyoru
Hikmet dolu bir yazı...çok teşekkürler
KARAR OKURU 16 Kasım 2019 18:04
Bence Rabbimin kullarına vahyinin sebebi ahlâk nizamıydı, adalet, merhamet nizamıydı. Bu değerler akıl ve ilimle muhafazası sağlanacak ve gerekliliği önemi hissedilecek değerler. Önce bunlar çöktü. Bu nimetlerin farkına varmak şöyle dursun, Allahı hatırlayan kaldımı?
KARAR OKURU 16 Kasım 2019 15:37
"Büyükortadoğuprojesi" kelimesi ile başlayan cümleniz, yanlış saymadıysam 63 kelime. Uzun cümleler kaliteli yazınızın okunabilirliğini düşürüyor maalesef.
e.k 16 Kasım 2019 12:58
Her seyı ama her seyı dın ıle ızah etmeye calısmaktan yorulmadık mı? Dın ıyı ınsan olmayı emr edıyor. Kımsenın kımseye saygısı olmayan bır toplumda yasıyoruz. Etrafınıza, trafıge bır bakın.
Yurdumun İnsanı 16 Kasım 2019 11:29
Adamların hayatı kamu malı talan, gaspı, hırsızlığı ama bize Ömer'ler lazım diyebiliyor,Pişkince.!Kibir, yalan,kin, şımarıklık içinde halkına bağıran, fajşrlk içinde kıvranan, intihar edenler ülkesini sarayalardan yönetip, binlerce koruma ile gezip, uçaklar, araç, lüx yat, helikopterler içinde mütazavi olmaktan bahsedince, İşte insan o zaman öfkeden infilak edip patlayası geliyor. Allah kendi irade ve eylemlemlerimizin karşılığını bize tattırıyor.(Ali İmran/165) Daha çekecek çok çilemiz var.
KARAR OKURU 16 Kasım 2019 11:02
Tarif bu... yeni şeyler söyleminin ve yapmanın tam zamanı
KARAR OKURU 16 Kasım 2019 10:01
İslamı hakkı ile anlayamadığımız bir güzel anlamışsınız. Ne kadar yazık.
KARAR OKURU 16 Kasım 2019 09:43
Devleti yönetenler yönetme becerilerine ne kadar ehller ona bakmak lazım. Benim ilimden seçtirilen milletvekillerine bakıyorum hiç birisinde devlet adamlığı vasfı yok ben şahsen bunları yanımda işçi olarak çalıştırmam.Bunların yönettiği ülke de bu kadar olur.
KARAR OKURU 16 Kasım 2019 01:30
Allah'ın ipi tektipçi bir yaklaşımdır. insan doğasına aykırıdır. insanlar her zaman ayrışırlar. önemli olan bu ayrışmanın kurallarını belirlemektir.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN