Back To Top
Abdullah Gül’den Şehir Üniversitesi telefonu

Abdullah Gül’den Şehir Üniversitesi telefonu

- A +

Son günlerde Türkiye’nin en prestijli üniversitelerinden biri olan Şehir Üniversitesi’nin yaşadığı sıkıntıların, akademi dünyasında ve özellikle de muhafazakâr camiada derin bir üzüntü kaynağı oluşturduğunu hepimiz biliyoruz.

Türkiye’nin fikri ve bilimsel alanda en temel meselelerinden birinin hiç kuşkusuz eğitimde kalitenin artması olduğu muhakkak. Zira eğitimde dünya ile yarışabilecek standartlara ulaşmadan, bilimsel anlamda akademik çalışmaların sayısını artırmadan bir ülkenin ekonomik kalkınmasını sağlamak da, demokrasisinin kalitesini yükseltmek de mümkün değildir.

Hal böyleyken, eğitim kalitesi bakımından belli standartları yakalamış bulunan Şehir Üniversitesi’nin yaşadığı sıkıntıları izah etmek ne yazık ki mümkün değildir. Oysa iktidarların asıl görevi kalitenin daha da arttırılması için öncülük etmektir, sorunlar konusunda çözümler üretmektir.

Epey bir süredir Şehir Üniversitesi konusunda yazılanları, yapılan açıklamaları dikkatle izliyorum. Bu konuda ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu’na ve Ahmet Davutoğlu’na kadar pek çok isim açıklamalar yaptı, değerlendirmelerde bulundu.

Bu süreçte 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün suskun kalması dikkat çekiciydi. Zira biliyorum ki Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu Şehir Üniversitesi’nin açılışını birlikte yapmışlardı. Dolayısıyla Gül’ün suskun kalması düşünülemezdi.

İşte bu yüzden Sayın Gül’ü arayıp bu konudaki görüşünü sordum. Bilindiği gibi Abdullah Gül belli hassasiyetleri olan birisidir, bu tür açıklamaların üniversiteye zarar verebileceğinden ve de yapılan açıklamanın kişisel PR olarak anlaşılmasından endişe eder.

Sorum üzerine Abdullah Gül, Şehir Üniversitesi konusunda derin üzüntü duyduğunu, geçen perşembe günü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak meseleyi ayrıntılı olarak konuştuğunu söyledi. Gül’ün açıklaması şöyle: “Perşembe günü cumhurbaşkanını telefonla aradım, Şehir Üniversitesi’ni birlikte açtık, sıkıntıları malum bu konuda müdahil olursanız, bir çözüm yolu bulabilirsiniz dedim. Umarım bir yol bulunur ve bu güzide üniversitemiz kaliteli eğitimde yoluna devam eder.”

Bu konudaki ayrıntılar bende kalmak kaydıyla meselenin özeti budur.

Umarım, üniversitenin öğrencilerinden öğretim üyelerine kadar herkesin endişe içinde olduğu, toplumun hassasiyet gösterdiği bu konuda ortak akıl devreye girer ve vicdanları rahatlatacak bir çözüm bulunur.

Eminim ki, üniversitelerin kalitesinin artmasının Türkiye’nin kalkınmasında hayati bir öneme sahip olduğuna inanan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da hakkaniyetli çözüm konusunda üzerine düşeni yapacaktır.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
ahmet 28 Kasım 2019 11:52
Ben de vakıf üniversitelerinde çalışan bir öğretim elemanıyım. Vakıf üniversiteleri maalesef çiftlik gibi yönetiliyor. Bu konuda YÖK göstermelik bir denetimden başka hiçbir şey yapmıyor. Vakıf üniversiteleri mevzuata göre kazanç elde amacıyla kurulamazlar. Fakat uygulamaya bakıldığında terk dertlerinin para kazanmak olduğunu görülüyor. Hatta pek çoğu kendi alanında yayını olan, başarılı öğretim elemanları sırf fazla maaş öderiz kaygısıyla (!) kadrosuna katmak istemiyor. Buradan velilere de seslenmek isterim. Çocuğunuzu göndereceğiniz üniversitelerin akademik kadrosuna mutlaka bakınız.
KARAR OKURU 27 Kasım 2019 20:42
Ülkenin düştüğü duruma bak nerde hukuk adalet hakkaniyet. Adalet ve kalkınmanın sonu iki akp linin telefon konuşması!bu millete ne oldu böyle!
Yurdumun İnsanı 27 Kasım 2019 19:29
C. Başkanlığı yapmış GÜL"Perşembe günü cumhurbaşkanını telefonla aradım, Şehir Üniversitesi’ni birlikte açtık, sıkıntıları malum bu konuda müdahil olursanız, bir çözüm yolu bulabilirsiniz dedim." diyor. Bak hele ülke de herşeye karışan tek adam. Yasa, kural yok. Kurumlar, bürokrat,yasa elinde tetikçi aracına dönüşmüş. Ey islamcılar frenkaiştain sizin eseriniz! Ülke ve toplum değişmedikçe çökğşten kurtuluş yok! Bakarmısınız bizim üniversite işini çöz diye RTE arıyor. Köy ağası sanki.
KARAR OKURU 27 Kasım 2019 14:25
Bu işi öyle abarttınız ki, Davutoğlu Şehir Üniversitesini kurtarmak için parti kuruyor havasına getirdiniz.
KARAR OKURU 27 Kasım 2019 18:21
0
Doğru ya. bırakın abartmayın kapatılsın üniversite. Ne olacak ki ? Ana okulu kursunlar akıllı olsunlar.
Tevhid Ehli 27 Kasım 2019 12:22
Ne Şehir Üniversitesi'ymiş arkadaş. Bu konudaki hassasiyetinizi keşke ülkede olan tüm adaletsizliklerde gösterseydiniz.
KARAR OKURU 27 Kasım 2019 11:02
Son cümleniz işin özeti aslında eğer hukuken bir sorun yoksa zaten problem olmaz yok sıkıntı varsa hukuk yoluyla bu işin çözülmesi lazım ama şuan bu ülkede hukukun var olduğunu söylemek zor olsaydı cumhurbaşkanını aramaya gerek kalmazdı.
Takipci 27 Kasım 2019 10:54
Hukuk'un olmadigi yerlerde boyle olur, sorunlar/anlasmazliklar kapali kapilar ardinda kisisel iliskilerle cozumlenmeye calisilir...
Kaan 27 Kasım 2019 10:27
Bu ülkenin kurulları,adil mahkemeleri yok mu?Çözümcü kanalları maaş alıyor.Bu ve benzeri durumları,insanlarımız,ülkemiz için çözemezler mi?Kurumlar açılınca mı yoksa kapatılınca mı ekonomik gelişmemiz sağlıklı olur?Yapıcı olalım.Çözü olalım.Kolaylaştırıcı olalım.Başarı kendiliğinden gelir.
Kedi & Ciğer 27 Kasım 2019 09:42
Ciğeri kediye emanet etmiş. Yakışır. CB üzerine düşeni yaptı zaten. Daha ne bekliyorsunuz kilidi vurmak için?
havva 27 Kasım 2019 09:23
2 aydır sus pus kesilenler yamyam kesildi. Yalan haberler iftiralar.. Hepinizi Allah a havale ediyoruz.. gün gelecek hepiniz bedelini ödeyeceksiniz.. çok şükür ahiret var... iyi ki karar gazetesi var.. teşekkürler..
KARAR OKURU 27 Kasım 2019 09:19
Devletin arazisine çöktünüz Maltepe’de . Şimdi kendinizi acındırmayın.
KARAR OKURU 27 Kasım 2019 09:09
Koyun kasabın bıçağını yaladıktan sonra mesele çözülmüştür. Cumhurbaşkanının bu üniversitenin durumundan haberi yokmu sanıyorsunuz. Sonra bu üniversite de işler iyi gidiyorduysa niye hesapları bloke oldu. Bütün suçu başkalarına yüklemek işin en kolayı.
Bir Türk 27 Kasım 2019 08:40
Üniversite bir şekilde kurtulur, parti kurma hazırlığında olanlar vazgeçip ümmete katılır ve Cumhurbaşkanından özür dilerler. Şehir üniversitesi yoluna devam eder...
KARAR OKURU 27 Kasım 2019 08:16
Demek ki bu işler adamina göre muamele öyle mi?
KARAR OKURU 27 Kasım 2019 08:06
Bu iş "şehir efsanesi"ne döndü.
KARAR OKURU 27 Kasım 2019 07:12
Sayın yazar senin samimiyetine inansam, bu adam da devletine bağlı yanılmışım diyebilsem. Heyhat sen nerede iyiyi güzeli övmek nerede.
KARAR OKURU 27 Kasım 2019 01:16
Erdogan mi!? Taviz koparmadan duzeltmesi icin mavi kar yagmasi lazim, tanidik artik..
karar 27 Kasım 2019 01:10
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da hakkaniyetli çözümü düşünseydi bu noktaya gelinmezdi.artık hüküm verildi.ister çözsün isterse bağlasın.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN