Ülkenin en karanlık gecesi

Ülke kör bir karanlıktan ve uzun bir geceden çıktı. Dışarıdan baktığınızda her şey Boğaz Köprüsü üzerinde yaşanmış gibi gözüküyor. Yaşananların perde arkası ise bir toplumun kaldıramayacağı kadar kirli ve karanlık. Neden kaldıramayacağı diyorum. Çünkü herkes en yakınlarına sızmış kişiler tarafından ya öldürüldü ya yaralandı ya da rehin alındı. Daha da büyüğü kendisini koruyacağına inandığı ve canını teslim ettiği sözde askerler tarafından ateş altına alındı.

Aldatılmışlık ve güvensizlik hisleri dünyanın en garip duygusudur ve kaybedildiğinde yerine konması da oldukça güçtür. Bir de bunu yaşayanların omuz omuza sırt sırta birbirlerine dayanarak görev yapan güvenlik güçleri olduğunu düşünün. Dün gece kaybedilen bu duyguydu. Yerine konması belki hiç mümkün olmayacak.

Genelkurmay Başkanı sayın Hulusi Akar da en yakın silah arkadaşları tarafından rehin alındı. Canını emanet ettiği kişiler tarafından, bir yarbay tarafından başına silah dayanarak rehin alındı. Bu komutan ki heryere elini kolunu sallayarak girmekten hoşlanan ve tehlikenin içine atılmaktan çekinmeyen bir kişiydi. Son dönemlerini takip etme şansı bulmuştum. Neredeyse karargahta durmaktan hoşlanmazdı. Hudutları ve önemli yerleri gezer, sahada bulunmaktan hoşlanırdı.

***

Dün kendisini helikopterden inerken ve Başbakan’ın yanında dururken izledim. Yüzünde ve ruhunda çektiği ızdırabı eski bir asker olarak çok iyi anladım. Darbecilerin yaptıklarını öğrendikçe ona benzer bir duyguyu ben de kendi içimde yaşıyorum. O ki hem kurumun başı hem de iyi bir asker. Benden sanırım yüz kat bin kat daha fazla acı çekmiştir.

Devamlı yanında bulunan bir kişi, kendisine sadakat göstermesi gerekirken binlerce kilometre ötede birisine sadakat göstermişti. Devamlı odasına giren diğer bir tümgeneral ise bu sefer darbe yaptığının tebligatı için yanındaydı.

Sayın Hulusi Paşam , ben sizin yüreğinizdeki acıyı onaramam ama size söyleyeceğim bir çift sözüm var. Kişiler her olayda kendisini defalarca ispatlamak zorunda değildir. Siz bu güne kadar yaptıklarınızla bize kendinizi hem sevdirdiniz hem de görevinizi layıkıyla yaptınız. Son dönemde PKK ve IŞİD’le mücadelede TSK’nın yaptıkları gözümüzün önünde. O nedenle yıllardan beri örgütlenen bir yapının yükünü tek başınıza omuzlamaya çalışmayın.

Hatta ‘siyasi otoriteye fazla itaat ediyor görüntüsü veriyor’ dendiğinde bile gülüp geçebildiniz. Herkese işini hatırlatıp demokrasiye sadakatle hizmet ettiniz. Hiç ön plana çıkmaya çalışmadınız. Hatta kahramanların ön plana çıkarılması için karargahınıza emir verdiniz. Sizin sayenizde Güneydoğu’daki kahramanları tanıyabildik.

***

Dediğim gibi yüzünüze yansıyan o ruhunuzun derinliklerindeki acıyı bizim onarmamız mümkün değil ama sizi bu kadar üzüntülü görmek bizleri de kahrediyor. Bunları geride bırakıp ayağa kalkın ve yine aramıza dönün.

Sizin vücudunuzda olan izler cuntacılar tarafından yapıldığı için madalyanız olsun. Direnç gösterdiğiniz için size yapılan bizler için yol olsun. Siz direndiğiniz ve teslim olmadığınız için onlar başarı olamadılar. Siz boyun eğmediğiniz için onların planladığı emir komuta zinciri koptu. Diğer birlikler emirlerini dinlemedi.

Sayın komutanım yüzünüzdeki acı ve ruhunuzdaki kırgınlık için hep beraber bir şeyler yapmak isterdik ama inanın bizler de aynı acıyla kavruluyoruz. Bu acı bana hata yapma lüksümüz olmadığını bir kez daha hatırlatıyor ve dört elle bu vatan toprağına sarılıyorum.

Bugün yaşananlar sizin yarattığınız hatalardan oluşmadı. Yılların biriktirdiği su bugün sel olup üzerimize boşaldı. Yalnızca ıslanan siz değilsiniz bütün toplum. Bu nedenle sakın kendinizi yalnız hissetmeyin.

Sizi Nusaybin’de ortak operasyon karargahındaki duruşunuzla görmek istiyoruz. Çünkü değişen hiçbir şey yok. Siz üstüne darbecilere direnen bir genelkurmay başkanı olma gururunu da eklediniz.

Haydi TSK’yı elinden tutup tekrar ayağa kaldırın. Siz onların hem abisi, hem babası hem de komutanısınız. Haydi…

YORUMLAR (49)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
49 Yorum