Back To Top
Ali Babacan ne diyor?

Ali Babacan ne diyor?

 - Son Güncelleme: 29.11.2019 Cuma 07:17
- A +

Ali Babacan, 15 yıldır izlediğim ve rasyonel tavrını desteklediğim bir politikacı. Eski açıklamaları arşivimde kayıtlı. 

Haber Türk’te Fatih Altaylı’ya yaptığı açıklamaları da tabii dikkatle izledim. Babacan bugünkü temel sorunlara politikacı olarak oy hesabıyla mı, yoksa eskisi gibi kurallı ve rasyonel yaklaşımlarla mı bakıyor?

Babacan'ın açıklamalarında en önemli husus 'hukuk devleti, kuvvetler ayrılığı, denetim ve denge, özgürlükler' gibi kavramları kuvvetle vurgulamasıdır. 

Bu kavramları kendi üsluplarınca CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve yeni parti kurmakta olan Ahmet Davutoğlu da savunduğuna göre bunlar artık büyüyen toplumsal taleplerdir.

AK Parti “kuvvetli lider” kavramını ön plana çıkarıyor ama yaşanan tecrübeler “sistem”in “lider” kadar, hatta bazen daha bir önemli olduğunu sistemlerin düzgün işlemesinin de bu kavramlarla mümkün olabileceğini hepimize öğretiyor.

 

KURUMLAR, KURALLAR

Babacan, “Meclis gücünü kaybetmiş durumda” diyor ve şunları söylüyor:

“Öncelikle güçler ayrılığı. İkincisi denge kontrol mekanizmalarıdır. Yüzde 90’ın üzerinde Meclis var, bir de 50+1 var…  50+1’den hareket ederseniz toplumda kutuplaşmaya sebep olur... Eskiden Meclis’ten bütçe geçmese hükümet düşerdi. Şimdi öyle bir şey yok. Meclis gücünü kaybetmiş durumda…”

Peki ne yapmalı?

“Sistemin tam merkezinde olan bir parlamento, demokrasinin parlamento yoluyla iyi işlemesi… Düzgün işleyen parlamenter sistem...”

Babacan “güçlü kurumlar, kurallar” vurgusu yapıyor.

Bunlar Babacan’ın bugün oy için söylediği sözler değildir. Beş buçuk sene önceki şu sözlerine bakın:

“Hukuki güvenlik en önemi meselelerimizden biri... Kuralların olmadığı yerde adaletsizlikler vardır, kuralın olmadığı yerde haksız kazanç vardır, kuralın olmadığı yerde yanlış bir rant kavramı vardır. Mutlaka açık, şeffaf kurallar ve o kuralların adil bir şekilde uygulanıyor oluşu... Bu noktalarda da eksiklerimiz var.” (7 Mart 2014)

Yolların ayrılması, Merkez Bankası’nın bağımsızlığı dahil, bu konulardaki görüş farklarıyla başlamıştı zaten.

 

EKONOMİST BABACAN

Fatih Altaylı’nın bir sorusu üzerine Babacan, bakanlıktan ayrıldıktan sonra, çeşitli ülkelerdeki ekonomi toplantılarına ve araştırmalara katıldığını anlattı. Sanırım bunların en önemlisi, G-20 için “Küresel sistem nasıl herkes lehine işleyebilir” konulu Ekim 2018 tarihli yüz sayfalık raporun hazırlanmasıdır. Dünyadan 20 ekonomistin hazırladığı bu raporda, Türkiye’den ‘vatandaş’ Ali Babacan’ın imzası vardır.

Ruchir Sharma’nın “Ulusların Yükseliş ve Düşüşü” adlı İngilizce kitabını, Daron Acemoğlu’nun “Ulusların Düşüşü” kitabını çağrıştırdığı için alıp okumuştum, ‘teknik’ bir kitaptı. Fakat dikkatimi çekti, ekonomi yönetimlerinin güven vericiliği ve başarısı konularını anlatırken, kabaca 2010’a kadarki iktisadi büyümede Rusya’da Putin’in ekonomi danışmanları Kudrin ve Gref’in, Türkiye’de de “Erdoğan’ın ekonomi bakanı Ali Babacan”ın adını vermektedir. (s. 67)

Ekonomide “güven”, yani kurumlara, kurallara, sevk ve idarede rasyonelliğe “güven” hayati derecede önemli olduğu için, Babacan, Karar gazetesindeki açıklamasında “sorunların en kolayı ekonomi” diyordu. Bu “güven”i restore edeceğine inandığı için olsa gerek.

 

GELECEK PERSPEKTİFİ

Babacan’ın açıklamalarında altını çizdiğim diğer bir husus büyük ülkelerde görülen “korku siyaseti” eleştirisidir. Geleceğe dönük perspektifler oluşturamayan siyasetçiler “korku siyaseti”ne başvuruyorlar, toplumları “düşmanlar”la korkutarak yönetmeye çalışıyorlar.

Babacan “Türkiye’nin en kıymetli insan sermayesi var. Pırıl pırıl kurumlar, üretmeyi bilen kurumlar var. Bu ülkenin her şeyi var ama gelecek perspektifi yok” diyor.

Hangi parti olursa olsun, Türkiye böyle bir perspektifle, dünyadaki demokrasi ve kurallı piyasa ekonomisi yanlısı ana akımlarla yakın ilişkiler geliştirerek yeniden dinamizm kazanabilir, kazanmalı.

Kurulu partiler veya kurulacak olan partiler, bunu başarabilir mi?

Toplumda “masaya vuran lider” tercihiyle, Turgut Özal gibi sakin, rasyonel lider tercihi bugün ne oranlardadır?

Bunları zaman gösterecek.

Her halde “hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığı, denetim ve denge, temel hak ve hürriyetler, kurallı piyasa ekonomisi, şeffaflık, düzeltilmiş parlamenter sistem” gibi kavramları savunanlar ayrı partilerin içinde olsalar da bu yönde birlikte hareket edebilmeliler.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 01 Aralık 2019 00:27
Sayın Babacan ın söylemlerinin doğruluğunu tartışmaya gerek yok.Muhalif olan tüm liderler altına imzada atarlar.Çünkü aynı şeyleri kendileride söylüyor.Babacan AKP içinden gelmesi nedeniyle dikkat çekiyor.Onun etkileyeceği kesim AKP ve MHP seçmeni.Hani yenilenen istanbul seçiminde 800 bin fark yaratan kesimin oyunu almaya namzet görünüyor. Başarı dilememizi hak ediyor.
Mustafa ALSANCAK 30 Kasım 2019 22:26
Karakter olarak Babacan’ın sağlam bir kişiliğe sahip olduğunu biliyoruz.Halkı arkasından sürükleyecek bir hatiplik durumu olmadığı da bilinen birşeydir.Bugünkü politikacıların ne kadar kavgayı sevdiklerini de biliyoruz. Belki Babacan ağır başlı ve sakin bir adam olduğu için halkın huzur bulmasına yardımcı olabilir. Her şeyden önce partiyi kurmalarını beklemeliyiz.Akp’den olabilecek kopmaların hangi boyutta olacağı şimdiden merak konusudur. Aynı kopmaların Mhp’den de olabileceği bekleniyor.Akp’yi çok zor günler beklemekte. Şimdi kurulacak bu yeni partileri sn Erdoğan’ın nasıl karşılayacağıdır?
Abdullah 30 Kasım 2019 00:08
Ali Babacan Güzel Şeyler Söyledi, Demokrasi, insan hakları, adalet, hukukun üstünlüğü... Ama söylenmesi gereken şeyleri söylemedi. Mesela pkk ve fetöye arka çıkan dünya devi ABD'ye karşı bu milletin hukukunu nasıl savunacak? Rusya'ya ile islami fobi ile nası mücadele edecek? Arap dünyasını bizim karşımıza dikti Avrupa ve ABD. bununla nasıl mücadele edecek? Bu konularda tek bir laf söylemedi. Bu milleti sahili selamete çıkaracak kefenini boynuna takmış cesur siyasetçilere ihtiyaç var? Babacan bunu başarabilir mi, doğrusu bana güven vermedi. Keşke yanılsam.
Yaşar Şener 29 Kasım 2019 22:55
Gercekci tesbitler suanda ulke fireni patlamis araba gibi nereye gidece belli olmayan bir durumda bir kisinin azindan cikanin kural kanun oldu bir ulke hic bir kuruma guven kalmamis durumda
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 20:40
Parti kurmak cesur bir girişim ancak, mevcut büyük partiler var. Neden ? O partilerin liderliğine oynamak varken.. Sonra, olağan dışı durumlarda partiler kurularak demokrasi için siyaset toplum nazarında güç kazanmıştır.. Zor görünüyor
Lacivert Nane 29 Kasım 2019 19:19
III. Sayın Babacan’ı çok fazla tanıdığımı söyleyemem ama başarılı olması halinde durumdan yararlanıp fırsattan istifade yetimin hakkını iç etmeye yeltenecek biri olmadığı kanaatini taşıyor, ülkem için, demokrasi ve hukukun üstünlüğü için umudumu korumak istiyorum. Şimdiye kadar yapmamışsa bundan sonra da yapmaz sanırım. Kaldı ki geçmişte siyaseten hiç aynı tarafta bulunmadım. Diliyorum, destekleyenlerini, seçmenlerini düş kırıklığına uğratmaz ve memlekete yeni bir soluk ve renk getirir. Kendisine başarılar diliyorum.
Lacivert Nane 29 Kasım 2019 19:16
II. En yakınındakilere bile akıl almayacak yakıştırmalarda bulunabilecek kişiler de bolca bulunur, bizim memlekette. Bir hukuk insanı olarak çok zorlansam da iki sene kadar gözlemledim deneyimli! hukukçulardan oluşan bir grup arkadaşımı. Aklıma mukayyet olmak için en sonunda uzaklaşmam gerektiğine kanaat getirdim. Hukukçular bile başkalarına tahammül ve saygıdan uzak, milletin üstüyle başıyla yedikleri içtikleriyle inançlarıyla (yasal ve hakkettikleriyle -farklı tercihleriyle) uğraşıyorsa diğerleri ne durumdadır düşünmek bile istemiyorum.
Lacivert Nane 29 Kasım 2019 19:10
I. Atıp tutan, esip gürleyen, kendi kendine gelin güvey olan, koyunun olmadığı yerde Abdurrahman çelebi olmaya çalışanlar, bizim memlekette hep gözde olmuştur. Aynı zamanda kendi söyleyemediklerini, yazamadıklarını cesaretle söyleyip yazan ve savunanları, başkalarının acılarını hissederek acılarına ortak olanları, başka dillerde de okuyan yazan gezip gören kendilerinden daha birikimli olanları kıskanıp çamur atmaya yeltenenler de azımsanamayacak kadar çoktur.
misafir 29 Kasım 2019 18:52
babacanda bir glecek göremiyorum.yüzde 1-2 tabela partisi olmaktan öteye yolu yok.
İbrahim kahraman 29 Kasım 2019 17:44
Sn.Babacan ve arkadaşları ülkemizin ihtiyacı olan daha iyi bir demokratik yönetimi vadediyorlar.Güven veren tarzı ile inşallah siyasetin yeniden şekilleneceği şu günlerde iyi bir ekip, güzel bir teşkilatla milletin umudu olurlar...
ali namlı 29 Kasım 2019 17:21
Ben konunun iki yönüne temas etmek istiyorum : Ali Babacan bütün bu rezillikler olurken neden hiç sesini çıkartmadı, Ay'damı yaşıyordu ! Diğer konu ise Babacan , ülke gerçeklerini göremeyen bu kör ve menfaatçi seçmenle ,bu yozlaşmış toplumla hiç bir yere varamaz ! E peki ne olacak derseniz ,onu da ben bilemem ,uzmanlarına sormak lazım !
Küresel gücün adamı olmak, Batı ile iyi geçinmek karın doyurmaz. Bu ülkede Demirel kadar hiç kimse Batının adamı olmaz. Ama onun vaktinde 70 cente muhtaç olmuştuk...
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 18:47
0
O Kıbrıs müdahalesi yüzünden oldu. bir de ithal ikamecilikte ısrar etmekten. Türkiye'nin ABden gelecek paraya ve bilgiye ihtiyacı var. Yok diyen ya saftır, ya bilgisiz ya da yalancı.
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 19:59
1
18.47, Yazılanı anlamaya çalış.
Lacivert Nane 29 Kasım 2019 20:02
0
Demirel kendini savunacak durumda değil, göçmüş gitmiş bu dünyadan, yakın tarihteki bir kişilik artık. Öneriniz ne? Kim gibi olalım kimden memnunsunuz ya da ne olsun?
2.02, Ortada Demirel'in savunmasını gerektirecek bir itham yok. Demirel Batıcı idi. Bundan da iftihar ederdi. Yüz yıldır Batının sığıntısı olmak yoluyla muasır medeniyete kavuşacağımız iddia ediliyor. Oysa "Batılıdan, sığıntısı olmak yoluyla sağlanabilecek hiçbir himaye mevcut değildir." Yaşadığımız günler bunun ispatıdır. Ama maalesef Batının sığıntısı olmak bir yaşam tarzı haline gelmiş. Bakalım, gün ola harman ola...
Hüseyin Şenel 29 Kasım 2019 14:50
CB sisteminin 50+1 kutuplaşma yaratıyor ve vs.lerin tespiti Paradolya halidir..Parlamenter sistemde kutuplaşma yokmuydu? Kahvehane’ler bile ayrı değilmiydi? 50,60,70,80,90’lar ne ile geçti? Bu yetersiz, zayıf argümanlar ile Parlamenter sisteme dönüşe ikna olmuyorum. “Güçlü ve düzeltilmiş parlamenter” sistemden öteye gitmeyen tariflerde yetmiyor.Kıyaslayabilmem için ortaya konan cümleden öte bir şey de yok.Yeni sistemin eksiklikleri ve hala taammüden çıkarılmamış uyum yasaları Parlamenter sistemin daha verimli olduğunu da zaten göstermez.Çok soru var ama baraj sorusunun cevaplanması lazım.
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 16:31
12
Muhalefet, Tayyip'i yenemeyeceğini anlayınca yine parlamenter sistem demeye başladı...
KARAR OKURU 30 Kasım 2019 05:14
0
Tayyip 3 kere yenildi ya. 1. Beyoğlu belediye başkanlığı seçimlerinde. 2. Milletvekili adaylığında. 3. Son belediye seçimlerinde. Kimse yenilmez değildir, ancak mühürsüz oyların sayılma aşı kaydı ile seçilene saygı göstermek gerekir.
Hüseyin Şenel 29 Kasım 2019 14:50
Eskiye,Parlamenter sisteme geri dönüşü isteyenler,Yürütme Yöneticilerinin seçilmesinde,neden Parlamentonun araya girmesini istiyor ve %30’lar ile seçilmiş Hükümetler tarihte dururken, %10 barajlı,nadiren %90’lık temsiliyetli, Gazi Meclis’e SEÇİLEN Parlamenterlere güveniyor da, DAHA YÜKSEK ORANDA %100’LÜK TEMSİLİYETLİ ,hem de %50 ile SEÇEN VATANDAŞ’a güvenmiyor? Yasama’nın künhünden çıkan Yürütme ile mi kuvvetler ayrılığı olur?Devlet işleri “dön dön kelebek” değildir.Yola çıktık,enerjimizi Parlamenter sisteme nur yağdırmaya değil,yeniyi, işe yarar hale getirmekte harcamamız lazım değil mi?
Süheyl CALISKANOGLU 29 Kasım 2019 13:53
Bir zamanlar asla o ucaga binmem diyen ,Ahmet Hakan artik ,o ucaktan inmemek icin,Bestepe Sarayi'nin cok hoslanacagi "köse yazilarinda'her firsatta Ali Babacan'nin aleyhine yazmaya devam ediyor..Ali Babacan miy-miy konusuyormus,cok yumusakmis vs..vs.. Millet olarak,Türkiye dahilinde "Aslan kesilen'posta atan,höt-zöt konusanlarin,Edirne'yi gectiklerinde,cok munis olduklarini da cok iyi biliyoruz,bagiran cagiran tepinen siyasilerden biktik,usandik,gina geldi sakin konusan,miy-miy da olsa basimizin üstünde yerleri olacak. Kabadayilik,Türkiye'de belli bir kismin sadece hosuna gidiyor,onlar da
Nizamettin 29 Kasım 2019 16:59
10
İyi de eskisi gibi değil TV'ler naklen veriyor. Kim aslan kim kedi belli oluyor. Anlaşıldı siz kedileri istiyorsunuz. Aslanlar size büyük geliyor.
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 18:50
1
Sen kendini aslan sanan kurbağa vıraklaması ile aslan kükremesini karıştıryorsun.
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 20:34
0
Düşüncelerin çok gerçekçi. Ancak halkın yüzde 70 i senin gibi düşünmüyor. Bu da bir gerçek. Aşağıda senin yazına yapılan yorumdan da belli oluyor zaten. Bize kabadayı lazım. Bize tabanca bıçak mafya lazım. Bize herşeyi güçle halleden adamlar lazım. Bizim adımıza bağırsın yeter... Bkz: çukur,eşkıya dünyaya hükümdar olmaz, kurtlar vadisi vb.vb.vb.vb.
Okuyan 29 Kasım 2019 13:48
Malesef bizim insanlarımız birçoğu kişicidir,şahısçıdır.Bu da dini anlayıştan kaynaklanıyor.Dinin özünü anlayan aslında şahısçı olmaz.Ne var ki bu şahısçılık,kişicilik çok suistimallere kapı açar.Onbin sene önce insanlar da kişiciydiler.Artık 18. çağdan itibaren bu kişicilik anlayışı gelişmiş ülkelerde,aydınlanan insanlarda bırakılmıştır.Bizde de bu kişicilik anlayışının çok uzun sürmeyeceğini öngörüyorum.Çoğu genç artık kişici değil.Önemli olan evrensel değerler,etik,demokrasi,adalet,insan hakları ve özgürlüktür.
Denizci Alperen 29 Kasım 2019 12:46
Ali Babacan bir şeyler diyor amma velakin Türkiye'nin geleceğinde Meral Akşener Cumhurbaşkanı olmalıdır . Herkesin sustuğu Mhp ve Bbp nin iktidara meyl ettiği dönemde bir grup bağımsız ülkücü çıkıp referandumu 50 50 bandına getirdi ve bu hareket daha sonra Meral hanımın teşkilatçı tok sesinde kendini buldu , kapitalizme ve ondan nemalanmaya çalışanlara hayır; bundan sonra Ülke Meral Akşenerin liderliğinde Ülkücü toplumcu düzen tarafından yönetilmeli ve her sahada yetişmiş tecrübeli insanlarıyla Güzel Türkiyemiz Işık hızında hem manevi hem de maddi alanda yükselmelidir.
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 14:17
4
Bende merak Akşener aday olursa oy vereceğim.Ama kesinlikle CHP den aday olan birine genel seçimde oy vermem. Hala CHP nin dindarlara karşı bir nefreti olduğunu düşünüyorum.babacan,Davutoğlu,iyi parti,saadet birlemeli ve akşener de demokrat parti den aday olmalı ve tüm sağ onu desteklemeli.
Ali Rıza ERDOĞAN 29 Kasım 2019 12:30
Taha Bey çok güzel noktalara temas etmişsiniz fakat maalesef içinde bulunduğunuz gazete dahil medyanın tamamında yazarlar ve yorumcular gazeteci gibi değil siyasetçi gibi davranıyor. Gazeteci gazetecilik yapamadığı için siyasetçiler siyaset üretemiyor politika belirleyemiyor. Ali BABACAN söyledigi şeyler herkesin malûmu her bir başlıktan onlarca haber yapılabilir ama maalesef yapılmıyor. Bu konuların hiçbiri tartışılmıyor. Ziya Bey gibi slogan seviciler gerçeklikten uzak yaşamayı tercih ediyor. Bundan sebep yıllarımız boşa harcanıyor.
Fulbright Babacan 29 Kasım 2019 12:07
15 ydir takip ve kayit!? HEM "AK Parti “kuvvetli lider” kavramını ön plana çıkarıyor ama yaşanan tecrübeler “sistem”in “lider” kadar, hatta daha onemli oldugubu hepimize öğretiyor" diyorsun. HEM DE 15 yildir A.Babacan'i NEDEN takip ve kayit ettin? Son 2 yildir tek A.Babacan'i bekliyorsunuz? Tek yazida bu kadar celiski, okuyucuyu APTAL yerine koymak mi yoksa BUNAMAK dan mi oluyor? Medyadaki Feto, geldi geliyor parti kuruyor" vs diyerek A.Babacan'i son 2 yildir ozenle gundemde tutuyor. ABD'nin Fulbright devlet bursu yabanci ulkelerde ABD'ye hizmet eden memurlara verilir
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 16:31
3
Bursların kimlere ve nasıl verildiğini bilmeyen ve bunamaktan bahseden sözüm ona hakaretle posta koyan bşr insan örneği daha. İşin ilginci akademik dünyadan zerre haberdar olmadan bu cesareti gösteriyorlar.memleketin haline bak. Hakaretle cehalet.... Allahım bizler sana emanet.
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 11:39
İncelerden kalınlardan bıktık. babacan insanlar lazım.
ÖTÜKENLİKURT 29 Kasım 2019 11:34
Sayın yazar yazdıklarınız doğru. Babacan döneminde belki dünyadaki para bolluğu da etkiledi, ekonomi iyiydi. İlk 7 yıl, ordu güçlüydü, daha çökertilmemişti, yargıda ve bürokraside yüksek nitelikli insanlar yoğunluktaydı. Ne zaman ki molla, alnı secde gören hafızları devletin kilit yerlerine doldurdu, hem ekonomi çöktü, hem yargı, hem de devlet! İmdiiii, Babacan göreve gelebilirse, bu seküler kişilere görev verecek mi? Yoksa alnı secde görmeyi, hacca gitmiş olmayı, partiye sadakati mi esas alacak? Dilipak ne dedi; DENEMENEDN ÖNCE İYİYDİK, DENENDİK, KADIN, PARA VE MAKAM BİZİ BOZDU! Babacan!?
KARAR OKURU EK 29 Kasım 2019 11:24
Batı dünyasında parti ve liderler, plan- proje sunuyor ; bizimkiler de bağırıyor. Kimin sesi çok çıkıyorsa, o kazanıyor... Oysa, istişare ile yönetime geçmeliyiz... Kimin ne fikri varsa ( Dindar-dinsiz, veya sağ-sol ) özgürce ifade etmeli, sonra, en doğru karar uygulanmalıdır. Bilgi, paylaştıkça çoğalır. Herkes, son numarayı kendine saklarsa, gerileriz... Hukukun üstünlüğü tamam ama, hukuk da üstün olmalı. Bütün toplumu hesaba katmalı. Sadece Türk, Müslüman ve Hanefileri değil... Yönettiğim okullarda istişare ile âdil ve dürüst olunca, huzur ve güven bulmuş, başarıya doyamamıştık. Vesselam
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 11:05
Yanii küresel sistem bu sistemin efendileri ve onlara hizmet eden babacan bakk demekki ben üfürmemişim adam maymun işte ee tezimin rasyonalitesi adam el ele kol kola girmiş yatağa basan kim onuda senin rasyonalitene havale ettim...Siz bu kafayla daha 2 trilyon sene ömrünüz olsa sömürü emperyalislerin dişinde bir artık olmaktan kurtulamazsınız sizin rasyonalitenizin kalibresi bu kadar işte piyon olmak sizin kaderinizzz..Şu kullandığın kelimelere kavramlara bakkk bunlarla mı dünyayya nizam vereceksiniz..Siz ta en başından zokayı yemişsinizde bunu marifet sanarsınız yazıkkk...
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 20:44
0
Sen maşallah küresel sistemi iki cümleyle tarumar ettin. Birde Osmanlı tokadı at tadından yenmez. Birde nara at emperyalistlerin dişlerini paramparça et. Bizide diş artığı olmaktan kurtar. Senin gibi yürekli insanlarla aynı yerde yaşadığım için havalara uçuyorum. Ver mehteri ver mehteri ver mehteri.....
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 10:59
Babacan gibi okuduğu her bölümü birincilikle bitirmiş, dünya görmüş, hem dindar, hem mütevazi, hem kültürlü, hem de işinde başarılı bir insanin kıymetini anlayacak insan azdır.
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 10:53
ANLAŞILAN ODURKİ: YENİ YETME TÜRK BURJUVASİSİ İLE PATRONLAR KLUBÜ MERKEZDE LİBERAL DEMOKRAT AVRUPA BİRLİĞİ İLKELERİNE BAĞLI BİRAZDA MUHAFAZAKAR BİR PARTİ İSTİYORLAR.... Tabiki söz dinleyecek MUTİ OLACAK...ONUN İÇİN DAVUTOĞLUNA MESAFELİ DURUYORLAR. Hele bir Davutoğlu sahaya insin PATRONLAR KLÜBÜ HÜSRANA UĞRAYACAK.
KARAR OKURU EK 29 Kasım 2019 16:00
0
Sevgili Kardeşim, sadece Türkiye'de değil , - bence - dünyadaki bütün oluşumlar, müstakil değil. Konuya gelince... Bütün yeni partiler Doğu ve Güneydoğu' dan başlıyor. Ama, iktidara gelenler bir karşılık vermiyor. Mesela, Akşener Doğu, Davutoğlu da Güneydoğu'da siftah ( İstiftah ) yaptı. Akşener, faili meçhullerin hesabını vermedi. Davutoğlu da hendekerin hesabını. Ayrıca, Davutoğlu Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı yaptı. İkisi de bir Büyükelçi , General, Alay komutanı, emniyet müdürü Kürt atamadı... Bence,- sadece- Başkanlık için Babacan daha şanslı. Vesselam.
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 10:52
Adalet terazisi şaştı.15 Temmuz hâlâ zihnimi meşgul etmekte.Darbe gercekten de Gülen in plani mi yoksa...??? Neden Darbeden haberi olmayanlar cezaevlerinde?Neden insanlar hazir listelerle bir gecede kapidisari edildi?Neden Yolsizluk yapanlar Yüce Divana gitmedi?Neden Darbeden önce Gülen grubunun medyası karartıldi?Nedenler saymakla bitmiyor.Ama bu ülkede vicdanli ,adaletli siyasiler de birgün çıkacaktir.Konusan ya terötist ya da devlet düşmanı.Iyi Parti kurulurken de Fetöcü demişlerdi.Artık bana göre herkes fetocu.Cok güzel bir kilif ne de olsa.Yakinda Ali Babacan da Fetocu olursa hiç şaşırmam
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 20:52
0
Hiç bir gerçek feto denen Amerika'daki hainin ve elebaşlarının (çaycı çorbacı alt tabaka hiç bir şeyden haberi olmayan garipler hariç) bu ülkeye verdiği tonlarca zararı örtemez...
Karar okuru 29 Kasım 2019 10:44
Kurullar,kurumlar ve işleticiler doğru çalışsın,hak,adalet gözetilsin,güçlünün gücü izlensin,güçsüz olanlar güçlendirilsin,gelir artırılsın mutluluk yayılsın sıkıntı nasıl biter.
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 10:22
İnsanı muktedir olunca (güçlüyken) ölçeceksin, azmanlaşmazsa. Doğuya gittikçe azmanlık artar biliyorsunuz; bu bizim gerçeğimiz...
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 10:12
Taha bey siz harika bi yazarsınız çizginiz hep objectif bu yüzden size saygı duyuyorum Sizin yazdiklariniz benim için kıymetli bu günkü yazınızı çok beğendim herzamanki gibi sizin gibilerden az kaldi bu yüzden duygularımı ifade etmek istedim
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 10:07
Senn Rasyonel diyorsan kesin oda uyuzzdur..Piyasayla iyigeçinmek rasyonellikse ozaman siz bu işleri bırakın kuşeii uzletinizde kokuşup gidin sizin gibi sütoğlanlarının işi değildir. siyaset etmek ..Sırtlanlara uluslararası toplum deyip yaltaklanmmak eğer rasyonaliteyse şu libearl ekonomi demokrasi masallarının gerçekleşme ihtimalini sevdiğinizden mecnun şunlara bak soytarı bunlar yaaa..Ulan 200 yıl sizin gibi andavallıların batı ve değerleri hikayeleriyle destanlarıyla hamasetiyle geçti elimize hiçbirşeyyy...Şimdide bakk yok olup gidiyorlar batıyorlar tüm kurumlarıyla düzeniyle gümlemeye doğru
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 21:01
0
Ulan demekle nasıl bir dünya görüşüne sahip olduğun ve nasıl bir yönetici istediğin anlaşılıyor.... Ak parti en iyi dönemini piyasayla ve diğer devletlerle iyi geçinerek elde etti. Bu dil sana yakışmıyor. Bu yorumunu okuyanlar yani biz Avrupalı yada Amerikalı değiliz. Kendine gel kardeş. Nedir bu öfke kin nefret kibir....
Türkiye için hayırlı olsun.Fakat yaşanan binlerce haksızlık var ve bunlar yaşanırken kimse hukuk, insan hakları, adalet var anayasa var demedi!Bunu geçtim Allah rızası için bile ne oluyor demedi hala diyen yok!1ülkede insanlar 1bankada parası var diye sorgulanıyor denseydi söyleyecek söz bulamaz aklım almazdı.Meğer oluYormuş.Şimdi düşünün bir banka bir süreç yaşıyor, bankaya bulaşanlar suçlu onu denetlemesi gerekenler, bankaya önce yönetimdeki belirsizlik diye el koyanlar sonra yok teröristmiş diye kapatanlar birde üstüne anayasa mahkemesinde para yatırmayı suç sayanlar şimdi devlet yönetecek!
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 14:34
0
Olur canim olur bu ülkede bana dokunmayan bin yıl yaşasın denirse daha gerek olur
Azim 29 Kasım 2019 08:46
Babacan hareketi başarılı olamaz çünkü:1) Perde arkasında Abdullah Gül var.Abdullah Gül cumhurbaşkanlığı devrinde seçtiği danışmanlar yüzünden muhafazakar seçmenin itimadını kaybetmiştir.2) Sosyal demokrat politikacılar daha önce Ak partide denendi hayal kırıklığı oluşturdular, tekrar denemek muhafazakar seçmeni uzaklaştırırı.3)Ak partideki muhafazakar çevrenin güvendiği milletvekilleri Ak partiyi terketmedikçe Ak parti yenilemez.4) Başkanlıktan parlementer sisteme dönüşü istemek 1960-2010 arasındaki siyasi bunalımları görmemek demektir.5) Yolsuzluğu nasıl önleyeceklerine dair bir plan yok.
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 09:28
6
Yolsuzluğu desteklemeye azimlisin. İlginç geldi yolsuzluk olduğunu kabul ediyorsun."Ama planları yok" gibi büyük bir kusurları var diye başarılı olamazlarmış
Fatih 29 Kasım 2019 09:44
2
ak parti yenilemez demişsin de, istanbul ve ankara hezimeti yenilgi değil de nedir
Sorgulayan 29 Kasım 2019 11:00
2
1)Muhafazakar seçmen çoğunluk değildir ve her şey değildir. Gül sizin zihninizde perde arkasındadır. 2)Muhafazakarlık değersiz değerlerini muhafaza ededursun, sosyal demokrat sizin özlediğiniz, istediğiniz yönetimden farklı yönetimi istemektedir. Genel gidişat bu yöndedir. 3)Ak Parti son seçimde yenildi. Haberiniz yokmu?! 4)Demek ki, size göre 1960 dan önce siyasi bunalım yoktu. AP'nin şimdiki koalisyona mecburiyeti siyasi bunalımlar oluşturmamaktamıdır? 5)Yolsuzluğun önlenmesini istemeyen çareleri duyup göremez. Günümüzde yolsuzluk varmış gibi yazmaktasınız! Yanılıyor muyum?
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 08:18
Sistem bir kişi üzerine kurulu, diğerleri tiyatro oyuncusu
KARAR OKURUmk 29 Kasım 2019 08:06
Meclisi meclis yapan, meclisi güçlü kılan üyelerinin yani milletvekillerinin kalitesi degilmi dir.Göreceğiz bakalım...
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 11:37
0
ön seçim ve dar bölge şart
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 21:06
0
Milletvekillerinin de çok umrundaydı......... Baksana hepside (600) nasılda memlekete hizmet için canlarını dişe takıp çalışıyor....
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 07:56
Sen bırak Babacan ı da Chp ne diyor onu söylesene sayın hukukçu. Sizin kimin için çalıştığınızı biliyoruz.
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 08:20
3
Siz bin tane yazı okusanız yine objektif bakamıyacaksınız.Tarafgirlik gözlerinizi,kalbinizi ve aklınızı mühürlemiş.azıcık ne yazılmış anlamaya çalışın lütfen!!!!!
Karar Okuru 29 Kasım 2019 08:26
3
Büyük oyunu görmüşsün...
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 08:53
4
CHP de, okumuş kültürlü kesim de hukuk diyor, adalet diyor, demokrasi diyor, önce insan diyor. Sizin şeyhiniz reisiniz de biat, itaat yerine biraz da bunlardan bahsetse memleketin huzuru ve gelişmesi için daha iyi olmaz mı. Ya da bir şey biliyormuş gibi konuşacağınıza yazarın kimin için çalıştığını söyleseniz daha mertçe olmaz mı.
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 21:11
0
Büyük resmi görüp emperyalistlerin oyununu bozmuşsun kardeş. Keşke bende senin kadar zeki olabilsem... Kıskanıyorum seni adamım... Bunlar Varya bunlar! Taha akyol gibiler; Papua Yeni Ginenin emperyalist emelleri için çalışıyorlar.
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 07:24
Kavgalardan, hakaretlerden, kısır çekişmelerden bıktık usandık. Ülke olarak kaybedecek zamanımız kalmadı. İnsanlar arasında ayrım yapmayan, sağa sola bağırmayan, parmak sallamayan, sadece işine odaklanmış liyakata önem veren partiler başarılı olacaktır.
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 07:21
Bir an evvel normalleşmeliyiz. Gezi’den beri devam eden hal devam ettirilebilir değildir. Zararın neresinden dönersek kardır ancak çok bu değişim belli ki çok sancılı olacaktır. Bu da hakettiğimiz bir durum olacaktır, nitekim kuvvetler ayrılığı, hukuk, vs, 70 sene öncesinin konularıdır. Biz bugün daha bunları yeni konuşuyoruz. Çetin Altan’ın dediği gibi, 20.yy’lı ıskalamak bu oluyor işte.
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 05:29
SAYIN YAZAR YA DİYEMEDİKLERİ... NEPOTİZM, YOLSUZLUKLAR...BETONLAŞMA...KARTELLEŞME...AHLAK EROZYONU..KAMU İHALE KURUMU KENELERİ..HIRSIZLIK TROLLER...PELİKAN TASARRUFLARI..SÖMÜRÜ.. Biraz bahsediverseydi.DAVUTOĞLU BEY GİBİ YİĞİTCE HAYKIRIVERSEYDİDE BURJUVAZİYE GÖZ KIRPMASAYDI NE OLURDU.
evin 29 Kasım 2019 05:24
ali babacan çok güzel konuştu geçen akşam...yalnız anlayamadığım bu zihniyetle nasıl 17 yıl boyunca akp içinde kalabildiği? malum akp kendinden olmayan herkesi "terörist" olarak görüyor uzun bir süredir...
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 09:01
0
Zaten ayrılır ayrılmaz Babacan için Fetö soruşturması açıldı da Bülent Arınç o dönemki tüm bakanlar kuruluna genişler diye TVde uyarınca soruşturma kapatıldı diye hatırlıyorum.
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 11:41
1
2010 öncesi ile sonrası akp birbirine zıt. 2010 öncesi babacan zihniyeti hakimdi. 2010 sonrası bahçeli zihniyeti hakim oldu.
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 16:00
3
11.41, Babacanın zihniyeti mi var?
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 16:01
0
9.01, Yanlış hatırlıyorsun.
Huseyin 29 Kasım 2019 04:57
, Insana saygi, hukuk devleti, Huzur, korku ile yasamak yok, yeni parlement e gecis. ozgur konusma, gocmen akimina cozum, Turkiye yapisal reformlar. Benim Oyum kendisne,
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 04:54
İyi bir yönetici Babacan'dzn istifade edebilir. Ama Babacan'dzn yönetici olmaz.
Sorgulayan 29 Kasım 2019 11:28
1
Elbette ! Yönetici dediğin yerine göre güya inandığı değerlerin aksine iş yapabilmeli. Yönetici dediğin yolsuzluk yapanları, hırsızları aklayabilmeli ve yaşamaları için her türlü fırsatı oluşturabilmeli. Yönetici dediğin hesapları altüst ederek enflasyonu düşük göstermeli. Yönetici dediğin eğitimi yap boz tahtasına çevirerek her yıl yeni yöntem denemeli ve her yeni yöntemi en doğru yöntem olarak ilan etmeli. Yönetici dediğin astığı astık, kestiği kestik bir şekilde bas bas bağırarak etrafındakileri muma çevirmeli. Değil mi?
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 11:42
1
eksik yönü ne? bağırmadan, hakaret etmeden konuşmak mı?
Ali baba 29 Kasım 2019 02:58
Seçimde oylar, BABACANA
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 01:44
Tv de biz de izledik...Aciklamalar güzel....korku siyaseti suclamalarina zamaninda hic laf etmeyeceksin...aradan gecmis 3....5...7 yil..bir röportajla 2 dk lafla geciştirilecek....Ekonomi yönetimi...Akp iktidari dönemin ilk yarisinda bireylerin özel şirketlerin borcluluk oranlari cok düşük ken basarili sonuclar vermesi doğal....2 nci dönem de Babacan döneminde gelen sicak paranin har vurulup harman olduktan sonra bunlarin yüksek faizle geri ödenmesi başlamiştir.Gerisi boştur...Insan kendi döneminde imalat sektörüne ihrajat agirluk sektörlere % 20 ilave kredi ge teşvikler actirmasi gerekiyordu
zeynel çelikbilek 29 Kasım 2019 01:31
Parlamenter sistem olmazsa olmazımız. Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan, Selahattin Demirtaş, Ekrem İmamoğlu; ''BU ÜLKE''nın aydınlık geleceğidir. KARAR AİLESİ de teminatıdır.
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 01:18
Babacan iyi politikacı ve ülkenin geleceği için vizyonu var.Gelecek baskılara sonuna kadar direnç göstermesine bağlı.Ülkenin bu hale düşmesinde payları var.Sesleri çıkmadı.Sayın Mustafa Yeneroğlu onlardan daha cesur ve dürüst.
Karar Okuru 29 Kasım 2019 01:04
Sayin Babacan cok hakli bir tesbit ile parlamenter sisteme donelim diyor. Butun kalbimle destekliyorum.
Karar Okuru 29 Kasım 2019 00:56
Parlamenter sisteme donmeliyiz. Babacan, Imamoglu ve Demirtas ulkemizin gelecegidir. Umarim uyum icinde calisir, demokrasiyi isletirler. Toplum huzur ve baris icinde enerjisini yeniden ulkenin kalkinmasina harcar. Simdiki sistemde kimsenin eli bir sey uretmeye gitmiyor, herkes karamsar ve mutsuz.
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 04:52
24
Parlementer sistem varken Ay'a gitmiştik.
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 10:33
3
Pekcok sey parlementer sistem doneminde yapildi. CB sisteminde hepsi satilip yenildi. Farklardan biri bu...
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 12:00
1
04:52 Evet gitmiştik, neden inanmıyorsun, hem de sizinkilerin yaptığı 4 şeritli yoldan...
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 16:23
0
12.99, Çarşafa dolandın. Ne diyeceğini şaşırdın.
KARAR OKURUYUM 29 Kasım 2019 00:42
Hem milletvekili sayısını artık hem de meclisin gücünü azalttık. Yetmedi yüksek maaşlı danışman ordusu meydana getirdik. Ben bu yapılanlarda hiçbir mantık göremiyorum. Yanılıyor veya bir nüansı göremiyor kaçırıyorsam lütfen belirtiniz.
MECLİS CEPHESİ 29 Kasım 2019 21:28
0
Türkiye’de elektrik üretilen termik santrallerin yaklaşık 15 tanesinde baca filtresinin değiştirilmediği ya da hiç takılmadığı ortaya çıkmıştı. Türkiye'nin çeşitli illerinde bulunan yaklaşık 15 termik santrale baca filtreleri takılmasını 2,5 yıl daha erteleyen kanun teklifi tüm itirazlarımıza rağmen TBMM’de AKP ve MHP'lilerin oylarıyla kabul edildi.15 termik santral baca filtresi takmadan 31.12.2022 tarihine kadar 2,5 yıl daha halkımızı zehirlemeye devam edecek.
HÜKÜMET CEPHESİ 29 Kasım 2019 21:29
0
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, baca filtresi takarak çevreye uyumlu hale gelmeleri için kömür santrallerine tanınan 2.5 yıllık ek süreyi fiilen 6 ay olarak uygulamayı planladıklarını açıkladı. “6 ay içerisinde başlamazlarsa eğer altıncı ayın sonunda biz gider fiilen bu işlerin yapımına gireriz” dedi.
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 00:38
Kesinlikle size katiliyorum hocam. Saygilarimla
KARAR OKURU 29 Kasım 2019 00:19
Yolu açık olsun
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN