Back To Top
Fırat’ın doğusu...

Fırat’ın doğusu...

 - Son Güncelleme: 08.10.2019 Salı 08:33
- A +

Türkiye’nin ‘güvenli bölge’ yapmak istediği Kuzey Suriye’den ABD’nin çekilmesi ve Türkiye’nin askerî harekâtına alan açılması, son derece önemli bir gelişmedir, fakat gözden kaçmaması gereken riskler de bulunmaktadır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararlı tavrının bu “güvenli bölge” gelişmesinde etkili olduğu şüphesizdir.

Türkiye’nin yıllardan beri istediği bir gelişmedir bu.

Madalyonun öbür tarafından ise ABD’nin çıkarlarının da bunu gerektiriyor olması vardır. Trump, özellikle DEAŞ yükünden kurtulmak istiyordu, şimdi bu yükün önemli bir kısmını Türkiye üstlenecektir.

 

15.000 KİLOMETRE KARE

Evvela, ABD Suriye’den çekilmiyor. Sadece ortalama 30 km. derinliğinde bir şeritten çekilecek, burayı Türk askeri kontrol altına alacak.

Fırat ve Zeytin Dalı operasyonlarında toplam 4 bin kilometre karelik alanı kontrol eden Türkiye’nin “güvenli böge”de kabaca 15.000 kilometre karelik bir alanı kontrol altına alması gerekecek.

ABD Türkiye’ye Kuzey Suriye’nin havasını kapattı, veri akışını durdurdu! Uzmanlar Türkiye’nin Suriye hava sahasına girmeden de 30 km. derinliği kontrol edebileceğini söylüyorlar fakat ABD’nin tavrı hiç de iyiye işaret değildir.

Megalomanyak Trump’ın dün Türkiye’yi terbiyesizce tehdit ettiğini, güvenilmez biri olduğunu da hiç unutmamak lazım.

Ortada hayati sorular var.

ABD’nin ağır silahla teçhiz ettiği 60 bin kişilik PYD/YPG güçleri ne olacak? Türkiye ile çatışacaklar mı?
Yoksa daha petrolce zengin güneye mi çekilecekler? Orada ne yapacaklar?

PKK-PYD konusunda Esat ve Moskova’nın tavrı ne olur?

Suriye için anayasa çalışmalarında nasıl bir devlet yapısı ortaya çıkacak?

Gerçekçi olmak lazım: 60 bin kişi yok edilemez, ancak ABD ile sıkı iş birliği ile ellerindeki ağır silahlar alınabilir.

Güvenli bölge kurulduğunda, işlevi Türkiye’ye sızıp terör eylemi yapmalarını önlemek olacaktır.

Suriye’nin yeni statüsünü belirlemede Ankara’nın Şam’la artık diyalog kurması gerektiği de açıktır.

 

DEAŞ VE DİĞERLERİ

Türkiye’nin diğer sıkıntısı DEAŞ ve İdlib’deki terör unsurlarıdır.

Trump, açıklamasında, Avrupa kökenli DEAŞ’lıları Avrupa hükümetlerinin kabul etmediğini belirterek  “DEAŞ’lıları ABD’deki hapishanelerde tutmamızı ve çok büyük paralar ödememizi istiyorsunuz” diye Avrupalıları eleştiriyordu.

Trump’un tivitinin devamı şöyle:

“Türkiye, Avrupa, Suriye, İran, Irak, Rusya ve Kürtler şimdi ne yapacaklarını ve mahallelerindeki ele geçirilen IŞİD savaşçılarıyla nasıl başa çıkacaklarını bulmalı.”

Erdoğan’la Trump’ın telefon görüşmesinde Fırat’ın doğusu konusunda konusunda anlaştıklarını açıklayan Beyaz Saray bildirisinde de şu satırlar yer alıyor:

“IŞİD’in yenilmesinin ardından son iki yılda bölgede yakalanan IŞİD savaşçılarından Türkiye sorumlu olacak.”

Erdoğan da ABD’nin tavrını “DEAŞ’lıların kontrolünü kendi elimizden çıkarmalıyız, artık yetti diyorlar” diyerek açıkladı.

Dört bini silahlı 10 bin DEAŞ’lıyı Türkiye ne yapacak?

“Güvenli bölge”nin dışındaki DEAŞ’lılardan Türkiye sorumlu tutulabilir mi?

PYD-YPG’nin dünkü açıklamasında ABD’nin “Kürtlere ihanet ettiği” ileri sürülerek bu durumun “DEAŞ’la mücadeleyi olumsuz etkileyeceği” söyleniyordu. PYD bundan sonra IŞİD’le birlikte mi terör yapacak?

Ayrıca, İdlib’de sayılarının 50 bin olduğu söylenen terörist gruplar ne olacak? Bunlar her zaman Türkiye’ye en azından “göç tehdidi”dir. Bu konuda Rusya’ya güvenilebilir mi?

 

EKONOMİK YÖNÜ

Meselenin ekonomik yönü de hiç gözardı edilemez. Trump’ı yıldıran bir mali yük söz konusu. Türkiye güvenliği için elbette her şeyi yapar fakat stratejik planlamada ekonomin önemli bir yer tutuğu açık.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM’deki konuşmasında Kuzey Suriye’de “uluslararası toplumun desteğiyle inşa edecekleri 5 bin nüfuslu 140 köye ve 30 bin nüfuslu 50 ilçeye bir milyon Suriyeliyi yerleştireceklerini” söylemişti.

Trump’un manyakça bir tivitinin dövizi nasıl etkilediği ortada.

Operasyon maliyetleri bir tarafa, “güvenli bölge”yi alt yapısıyla da güvenli hale getirmek için nasıl bir finansman gerekiyor, belli.

Bunun “uluslararası toplumun desteğiyle” yapılabilecek olması da Türkiye’nin genel dış politikasını gündeme getiriyor.

Yıllar önce söylenmiş olan “dostları arttırma, düşmanları azaltma” sözünün değeri bir kere daha somut olarak kendini gösteriyor.

Bu milli bir meseledir; hükümete destek verilmeli, aynı zamanda hamasetten sakınarak siyasi rasyonalizm hiç ihmal edilmemeli.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ümit 09 Ekim 2019 23:23
1. 30 km derinlikte hava sahasını neden Suriye yönetimi açtım demiyor?(ABD ile Suriye yönetimi anlaştımı) 2. Ruslar harekatı destekliyorsa neden katkıda bulunmuyor?Desteklemiyorsa neden karşı çıkmıyor? 3. 30 km.lik bandı boşalttığımızda sınır anlaşması kiminle yapılacak.Oradan gelecek basıncı Suriyeliler durdurabilecekmi. 4.Kurulacak yerleşim yerlerindeki iskan masraflarını kimse karşılamazsa Türkiye mi harcama yapacak. 5.Silahlı ışıd militanlarının asayişi bozmasını kim durduracak?... 6.Türkiye müdehale etmezse sonucu ne olur? Hadi hayırlısı.
Salih çetin 09 Ekim 2019 01:52
Bu kürt düsmanliginiz ne zaman bitecek?söyleyemediginiz şu:orda oluşacak yapı, yarın türkiyedeki kürtleri yanina çeker.yavaş yavas olusacak kürdistandan korkuyoruz, o yuźden orası yok edilmelidir.ne hikmetse katil dediginiz esat için, kardeş dediginiz kürtleri yok edeceksiniz.bu nasil bir çelişki ve kürt düsmanligidir?
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 23:14
Bizim bölgedeki güç odakları Türkiye İran ,Sudi Arabistan Mısır birlik olmadan buralara huzur gelmez, adam akıllı bir birlik ve ümmetin sorunlarını nasıl çözeriz, her kesimi olduğu gibi kabullenerek Avrupa Birliği tarzında bir birlik şart. Yoksa ömür boyu bu böyle devam eder , Kürtleri yok sayarak birşey elde edilemez.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 23:16
60 bin pyd liden kork, 10 öteki teröristen Kork, o zaman biz ülke olarak niye varizki?
İbrahim kahraman 08 Ekim 2019 22:37
İnşallah birileri tavşan kaç tazıya tut demiyordur...
Bitikçi1453 08 Ekim 2019 21:14
Devletimizin ve ordumuzun yanındayız.Rab'bim esirgesin ve korusun. Rab'bim zafer nasib eylesin yiğitlerimize.Zalimin azraili mazlumların koruyucusu olsunlar. Amin
Kimse zevzeklik yapmasın. Türkiyeli Kürtler, Türkiye'nin asli unsurdur. Türkiye, Türkiyeli Kürtlerin devletidir. Türkiye'de devlet kadrolarında zalim Kürt'te vardır Türk'te vardır. Türkiye'de Türk ile Kürt arasında bir sorun yoktur. Devlet nazarında zaman zaman çeşitli sebeplerle Kürt'de Türk'e de zulum yapılmıştır. Bunun etnik bir mantığı yoktur. Kürtlerin Türklere göre Müslümanlıkları daha geç bozulmuştur. Türkiye'de Kürtler Yahudi olsaydı Cumhuriyet döneminde baş tacı edilirlerdi... Bu devleti bölmek isteyen Fetö gibi Türk'ün de, PKK gibi Kürt'ün de başı ezilir. Nokta..
Muhtefi. . 08 Ekim 2019 20:57
0
18:36...Ne güzel aynen öyledir. 100%...Sorunumuzu Mecliste Çözeriz. Küseriz, barışırız ama biz, bizimle olacağız. SARI KAFA Emlakci ve Avanesi Yıkariz.deyu :) , $$ Matbaa bizde OYNARIZ diyor. Falanda,filanda :)))..Ulan nerde görülmüş BU MİLLETE TEHDİT. ..yapacaksın ve EYVALLAH diyeceğiz. DÜNYA YIKILIR. .YENİDEN YERİMİZİ ALIRIZ. Herzaman yaptık. Uzmanız bizler..:))...siz düşünün artık. Emlakci ve tayfası. .!...Başka da ÇÖZÜM YOKTUR. .
KARAR OKURUMürsel 08 Ekim 2019 17:53
Ben tokadımı Enver'le aynı anda Antranik'e, Said Halim,le beraber Venizolas'a vurmam.Vuran da gözümde sefildir.B.Said Nursi.Dış mesele bitince ve sandıkta hesap sorulur.Kabile savaşında haksız olduğun halde; karşı kabileye haklı diyemeyen heval, birden bire hakperest kesildin ya.
Karar okuru 08 Ekim 2019 17:38
Suriye'ye girip oralarda gorev alip birseyler yapmaya o kadar merakliki bizim muktedirler, ''ne is olsa yaparim abi'' kafasiyla hareket ediyorlar...oyle oluncada once Rusya, Suriye 'Idlib'de mintika temizligi gorevi verdi, isimiz bitti simdi gondermeye calisiyorlar...Simdide ABD gel hadi Firatin dogusundaki ISID'lilerle ilgilen birazda dedi ve atladi bizimkiler...ISID'i Avrupada gormek istemeyen AB'de destegini esirgemeyecek haliyle...Sizler ABD ve Rusya'nin PKK/PYD teroristlerini orada bize ezdirecegine inaniyormusunuz gercekten?!!!
Kemal Akalp 08 Ekim 2019 17:02
İŞİD'li teröristlerin AB. vatandaşı olanlarını ,almazsanız kapının önüne koyarım,daha önceki kapıları açarım taktiği ile ait oldukları ülkelere yollanabilir,kalanları da APO'ya İmralı'da komşu yapılır
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 16:36
ABD nin Guamda yillar egittigi ve bolgeye getirdigi militanlar, binlerce TIR VE UCAK dolusu 100 binlik orduya yetecegi soylenen silahlar, evanjelik-siyonist hedeflere ne oldu? DEAS bolgeyi yeniden dizayn, islami ve demografik yspiyi degustirmek uzere ve tamamen islam-musluman katliamina programlanmis CIA LABRATUARI mamuludur. Eski vesayet altindaki turkiye olsaydi bunlari yapamazdik. ABDye ragmen kendi oyununu kabul ettirdigi gunleri de gorduk, cok sukur..
Muhtefi. . 08 Ekim 2019 16:31
*£Bu milli bir meseledir; hükümete destek verilmeli, aynı zamanda hamasetten sakınarak siyasi rasyonalizm hiç ihmal edilmemeli**tebrikler sayın yazar. Çok bk bi iş. .abd Suriye'de petrol ve suya çöktü/çökecek. Masraflar çıksın. ! İran orada asla istemez siyonistler. Zor işler. Ama vazgeçmeyiz. .geçemeyiz. !
Umut Emiroğlu 08 Ekim 2019 14:40
Bu özü itibariyle milli bir mesele değildir. Esat’la görüşmem inadı yüzünden, Suriye ordusunun yapacağı işi Türkiye’nin yapmak durumunda kalmasıdır. Kısa vadede zafer çığlıkları attıracak, egomuzu tatmin edecek bir sonuç alabiliriz. Ama maalesef uzun vadede ekmekte olduğumuz rüzgarı fırtına olarak biçeceğiz.
E.K 08 Ekim 2019 14:06
Keske sacma hamaset yerine rasyonel politikalarla hic bu duruma gelinmeseydi...! Silahsiz cozum en iyisi. Olmuyorsa en az hasar ile cozum.... Silahli Kuvvetlerimize operasyonlarda basarilar diliyoruz...Ayaklari yere basmayan yorumcular Suriye'de federe Kurt devletinden falan bahsediyor.. Size Turkiye Pkk'nin sinirin dibinde Suriye'de konuslanmasina riza gosterir mi? Bu bakis, realiteden uzak, bir temenni...
ati 08 Ekim 2019 14:03
“Türkiye, Avrupa, Suriye, İran, Irak, Rusya ve Kürtler şimdi ne yapacaklarını ve mahallelerindeki ele geçirilen IŞİD savaşçılarıyla nasıl başa çıkacaklarını bulmalı.” ülkelerine dönmeleri çağrısına uymayanların,yakalandıkları yerde kafalarına sıkarlar, olur biter!
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 13:47
Orada yasayan insanlarin topragini ellerinden alacaksiniz baskasina vereceksiniz insalar ok diyecekler tamam Dikkat edin evdeki daridan olmiyasiniz? Ortadoguda 24 saat uzun bir suredir Ve sunu hic unutmayain kurulacak olan ilk bagimsiz Kurdistan turkiyede olacak
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 17:19
2
13:47, aynen kardeş, birilerinin dolduruşuna gelip, ödünç silahı da eline alınca, bin yıldır yan yana yaşadıklarını tehdit edip çoluk çocuğu ile evinden barkından, yerinden yurdundan etmeyeceksin. ( PKK/ PYD’nin kuzey Suriye ve Kuzey Irak’ta yaptığı gibi) Keser döner, sap döner ...sap gibi ortada kalırsın !
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 17:23
3
Senin ömrün vefa etmez o kurulacağını iddia ettiğin şeyi görmeye emin ol. Ayrıca kimin kimin toprağını elinden aldığını görmek istiyorsan o bölgelerdeki arapların buharlaşıp, şehirlerinin yıkılıp, tapu kayıtlarının yakılıp, boşalan yerlere kimlerin yerleştirildiğine bakacaksın.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 12:59
Deaş militanları apo posterini ypg karargahının duvarından yırtıp yere atıp ayaklarıyla ezdiklerinde hangimizin yüreği pır pır etmedi ki. Bu anekdodun nedeni milletin zihninde pkk'yı nereye koyduğunu göstermek, öyle ki deaş gibi bir canavarın yapması bile önemsenmemişti. Pkk nerede görülürse ezilecek, bu böyle.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 12:58
Halka geçirdikleri kazığı dahada büyütmek için milliyetçi şoven bir savaşa ihtiyaç var
Türkiye'yi maceralara sürüklerler,bu Vatan hepimizin sözleriyle. Gönül arzu eder hersey Türkiye'nin lehine olur,aksini de düsünmek vatandas olarak hakkimiz degil mi?Bunu sorgulayanlara "vatan haini'damgasi hazir da bekliyor.Cok agir yara almis Ekonomi'miz ayakta sallaniyor,sayet ABD bir darbe vurursa ne olacak halimiz? Perisan oluruz,cok zor günlerin baslangici olur.Siyasilere ne olur hic bir sey,onlar Vatan hepimizin,Rabbim affetsin diyeceklerdir..
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 11:49
Söze gelince müslüman kardeşlerimiz edebiyatı Kürt’lere gelince Müslümanlıkta kardeşlikte unutuluyor....
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 11:18
Türkiye Suriye'de bir Kürt federe devleti kurulmasına yardım etmeli ve iyi komşuluk ilişkileri geliştirmeli. Bu Türk-İslamcı hizbin çıkarına olmayabilir ama Türkiyelilerin çıkarınadır. Türkiye de bir federasyon olmalı. Eyaletlere federasyondan ayrılma hakkı tanımalı. Hiç bir eyaletin ayrılmak istemeyeceğine; zamanla Suriye'nin, Irak Kürtlerinin, Ermenistan'ın, Gürcistan'ın, Azerbaycan'ın federasyona katılmak isteyeceğine eminim.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 11:14
Silahsız çözmek hepimizin tercihidir ama devlet kararını vermişse vatandaşlarına düşen şey sadakatle devlete destek olmaktır. Allah kahraman ordumuzu korusun ve güç versin
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 21:09
0
öyleyse savaşa sen git.
Egeli 08 Ekim 2019 11:11
En mantıklı çözüm federasyon
Okur 08 Ekim 2019 14:27
2
Biz Türklerin akli pek federasyona ermez,
Soru soran 08 Ekim 2019 10:43
Dışarıda niçin operasyon yaptığımızı hala anlayabilmiş değilim. İçerideki Fırat'ın doğusu, batısı, kuzeyi, güneyi güvenli bölge oldu da sıra dışarıya mı geldi? Eğer içerisi güvenliyse dışarıya niçin para harcamaktayız? İçerisi güvenlikli değilse paramızı niçin içeriye (insan kazanmak, yatırım yapmak için) harcamamaktayız? Dışarıya harcamamızın sebebi kaz gelecek yerden tavuk esirgememek midir? Kazı bize kim kazandırır? Rusya ve ABD ile ekonomik yönden ortak mıyız? Yoksa Türkiye'ye yönelik terörün merkezinde bu ikili mi var? Düşmanımız bizim için Fırat'ın doğusunu niye boşaltmakta? Düşman kim?
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 09:42
Taha Bey, Trump şovmen ama rasyonel bir adam bence. Ne dediğini değil ne yaptığını izlemek gerek.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 09:37
Tamam hükümete destek verelim de sürekli bunların pislettiğini temizlemek de sıkıntı verdi artık. Pisletip pisletip sonra da yok milli mesele yok beka meselesi diye bizim kapımızı çalıyorlar. Bunların her hatasını millet canıyla malıyla ödüyor! Hendek kazılırken seyret, fetöye devleti teslim et, suriyeyi karıştır sonra biz ölelim siz ihale alın saraylarda oturun ejder smoothie yiyin!
ali namlı 08 Ekim 2019 12:17
0
Hay ,eline ağzına sağlık ! Evet, dedikleriniz çok çok doğru ve yerinde ! Bir insan , komşusunun karı/koca kavgasında arabuluculuk yapar ,taraf tutmaz ki ! Şimdi ise yediğin haltı temizle ! Ama tabii ki neyin pahasına ,hangi bedelle ! O da ayrı bir dert !
Hermes 08 Ekim 2019 09:30
Bazı siyasi islamcılar, IŞİD ilk çıktığında ne dediler: birkaç çılgın çocuk babında şeyler. Erdoğan en son ne dedi ABD'ye veya Batıya: dökülen her damla müslüman kanında sorumluluğunuz var!!!. Breh breh breh!!!. Ülkemizde ne oluyor peki?. At izi-it izine karışıyor, binlerce masum müslüman "terör" kılıfına sokularak aç-biilaç bırakılıyor, bazıları intihar ediyor, bazıları kaçarken denizde boğuluyor(dün Yıldıray Oğur'un yazısından öğrendik, çok sarsıcıydı)!!!. Şimdi birileri arka planda, bu "IŞİD'cileri alıp koruyalım, bunlar din kardeşimiz, kazanalım" diyorsa hiç şaşmam!.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 09:19
Fırat'ın doğusuna girildiğinde; Esed ve Rusya İdlib'e girer mi?
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 09:14
Suriye'de Türkiye'ye yönelik güvenlik tehdidi nedir?
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 10:00
12
Bu soruyu soran bunu anlamaz. Boşuna uğraşma.
Zaten ağır hasta olan Osmanlı'yı ölüme götüren İttihatçıların bu günkü uzantıları iş başında. Erdoğan, Radikal ırkçı milliyetçiler ve ulusalcı ergenekoncuların güdümünde, zaten hasta olan Türkiye'yi nasıl bir bataklığa sürükleyecek. Hep beraber göreceğiz...
Okur 08 Ekim 2019 11:32
3
Erken batsinki herkes kurtulsun çapulculardan
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 08:33
İşidi biz besleyeceğiz öyle mi? Ne strateji ama. Muhacirler yetmedi, teröristlerden de biz sorumluyuz. Ne güzel köy!
Kaleminize sağlık. Canım ülkeme canım her zaman feda olsun. Tabii ki hükümetimizin sonuna kadar yanındayız, yanında olmalıyız. Ülkemizin bekası HERŞEYİN üstündedir. Zaman herkes için birlik ve beraberlik zamanıdır. Allah'ım memlekete dirlik ve düzenlik versin.
Şahin 08 Ekim 2019 12:49
1
@08:26: Bıktım sizin "birlik ve beraberlik zaman" lafından! Ihaleleri paylaşırken birlik berlalik olduk mu? Suriyeye girerken bize soran oldu mu? Osmanlı hayalleri kurarken soran oldu mu? Hükümet yanlış yapıyorsa neden ben onları destekleyecekmişim?
Ümit 08 Ekim 2019 06:28
Suriye yönetimi ile işbirliği kaçınılmaz hale geldi.Türkiye ışıd sorumluluğunu tek başına alamaz.Işıd militanlarının PKK kadar tehlikeli olduğu bilinen bir gerçek. Bunlara Türkiye nin istikrarını bozdurmaya kimsenin hakkı yok.Kıt kaynaklarımızı gelişmeye ve geleceğimizi inşa etmek amacıyla kullanmalıyız.
evin 08 Ekim 2019 06:04
ege sorunu, kıbrıs sorunu, suriye sorunu, ermeni sorunu vs. kusura bakmayın ama türkiyenin çapı herkesle kavga etmeye yetmez. bu saldırgan tavırların sonu çok kötü olacak...
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 09:59
14
Ege denizini Yunanistana bırakalım, Kıbrısı Rumlara verelim, Suriye sınırını PKK'ya teslim edelim, Doğuanadoluyu Ermenilere verelim hiç bir sorun kalmaz. Sen de rahat edersin.
Ali baba 08 Ekim 2019 15:24
5
Keške ôyle biršey yapilsada komšularla beraber rahat ve huzur içinde yašasak, saydigin yerlere zaten o komšulara ait
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 18:09
3
15.24, Sen ne işsin...
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 05:40
Işid veya deaş teröristlerini biz besleyeceğiz öyle mi? ABD ben beslemem al sen besle. Biz Batı ve ABD'nin bakıcısı mıyız? Suriyeli mültecilere ensar dediniz bunlara ne diyeceksiniz? Bu gidişat hayra alamet değil. Suriye'de savaş başladı hemen atladık. Üç ayda Şam'daydık. Dış politika 100 yıl sonrayı görmektir. Biz burnumuzun dibini göremiyoruz. NOKTA!
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 03:11
Hulusi Akar: Türkiye Cumhuriyeti Devleti asla savaşta değildir savaş devletler arasında yapılır bizim karşımızda bir devlet yoktur, sürüngenler vardır başlarını ezeceğiz.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 08:52
1
Kürt kardeşlerimiz sevinmiştir bu kararlı tutuma.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 15:43
4
Kurtlere hep hakaret edildi bu ulkede. Kart - kurt Kurt. Kurt diye bir millet yoktur. Kurtce medeniyet lisani degildir, vs. Simdi de Hulusi Akar Kurtlere surungenler diyor. Buyuk saygisizlik.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 03:05
Yolunuz açık olsun Yiğitler...
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 08:53
4
Yol değil, çıkmaz sokak.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 16:38
1
Bilal Erdoğan’ın meşhur okçularınıda operasyonda görmek isteriz.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 02:48
Makalenin özü; Türkiye Suriye'de Esed'i muhatap kabul etsin. Peki Esed de PKK gibi belirli mihrakların maşası değil mi? İte değil sahibine laf anlatmak gerekmez mi?
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 02:44
amerikayla şavaş olursa bilal erdogan amerikaya bol bol ok atar artık :)
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 08:54
2
öyle deme onlarda teknoloji ve para varsa bizde de iman dolu göğüs ve hilal taktiği var.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 02:07
Bu savasa girersek Trump'in ekonomimizi etkilemesine gerek kalmaz. Bu cok pahali bir savas olur ve ekonomimiz buyuk darbe yer. Kazandiktan sonra da o bolgeye insaat yapilacak da, 1 milyon Suriyeli multeciye ev olacak. Uluslararasi toplumdan yardim gorecegimiz umuluyor ama bunun bir garantisi yok. Bir de 10 bin DEASli teroristi getirip burda yargilayip cezaevlerine koyacagiz; bu canavar katilleri besleyecegiz. Kurtler DEAS'a karsi verdigi savasla dunya kamuoyunun sempatisini kazandi. Bugun ABDde "Kurtler bizim dostumuz, Erdogan dusmanimiz" sesleri yukseliyor. Bunu da es gecmemek lazim.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 15:47
0
Sadece 10 bin DEASli terorist degil, onlarin aileleri, cocuklari da var Toplam 80 bin teroriste ve ailelerine bekcilik yapacagiz.
musto 08 Ekim 2019 01:49
Teröristlerle yaşamaya alıştık hepsini toplayalım nükleer silah gibi tehdit unsuru olarak kullanalım. Trump,gibi vatandaşı oldukları ülkelerden yıllık iaşe ve ikame parası isteyelim.
hamza akyol 08 Ekim 2019 01:25
ben, esadın pkk kamplarını kapatmasından ve aponun yakalanmasından sonra, suriyeden türkiyeye sızan teröristlerin eylem yaptığına ilişkin hiç haber okumadım. şimdi neden türkiyenin güvenliği sorunu olduğunu anlamadım. üstelik de pkk suriyede değil, kandilde. umarım yazar, savaş şakşakcılığının ülke yararı açısından mantığını açıklar. yoksa dökülen kanlarda sorumluluğu olacak.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 09:48
8
01.25, PKK nerde olduğunu devlet bilir. Sen merak etme.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 12:10
1
9.09.48 Devlet 30 yıldır biliyor PKK'nın nerede olduğunu. Sonuç?
Karar Okuru 08 Ekim 2019 01:07
Icinde bulundugumuz baskanlik sisteminde baskanin emeklilik yasi kac olarak belirlenmistir? Erdogan ne zaman emekli olup dinlenecek? Yeni, genc ve toplumu birlestirici bir liderle Turkiye daha guclu yurur, ekonomi duzelir, uluslararasi pazarliklarda daha guclu ve caydirici gorunur diye dusunuyorum.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 01:05
Bu hükümetin bu güne kadar dış politikada verdiği tek bir doğru kararı örnek gösterin, sonra destek isteyin. Bu gerçek eğitim almamış, tecrübesiz kadrolarla verilen kararların sonu hüsrandır, Türkiye’nin dünyada yalnızlaşması, İran’ın durumuna düşmesidir. Ve de başarı diye satılacak bu harekat, tamda Türkiye’yi tuzağa düşürmeye çalışan ülkelerin istedikleri politikadır.
Hersoy 08 Ekim 2019 00:51
ABDnin GSMH sı $21 trilyon, bizimkisi $700 milyar, ABD’ye yük olan 10bin İşid’li bize yük olmaz herhalde, nede olsa ekonomi tweetlere bile aldırmıyor, en güzel örnek de düşen enflasyon dimi ya...
Hukuk 08 Ekim 2019 00:42
Hemen her yazida, ''Hak, hukuk, adalet'' yaz ama Turkiyenin SINIRInda teroristlerin neden silahlandirildigini sorgulama! Kimin, neyin hukuku?
Demirhan ASİL 08 Ekim 2019 09:16
3
lütfen ne demek istediğiniz açıklayın, inanın cümlenizden hiç bir şey anlamadık.
Şahin 08 Ekim 2019 13:00
0
@00:42: Sınırında değil, Kuzey Suriye icinde silahlandılar, cünkü IŞİDE karşı savaşsınlar diye. Türkiye nedense Idlib deki teröristlerden rahatsız olmuyor, ama bu teröristlere karşı savaşan Kürtlerden rahatsız oluyor.
Adem Saracoglu 07 Ekim 2019 23:56
Mesele Kürtleri yok etmek olunca, Milli Mesele! Malesef hepiniz aynisiniz! Bir Kürt olarak bu politikalardan, Türkiye ye tehdot olusturmayan Firatin dogusunu girilmesine karsiyim, ve kiniyorum. Böyle kardeslik olmaz!
Özay İbrahimbaş 08 Ekim 2019 09:43
6
Sürmeneli bir laz olarak bu kürt vatandaşın düşüncelerini destekliyorum. İran'da Irak'ta Suriye'de ve Türkiye'de yıllardır ayırımcılığa uğrayan ve ezilip yok edilmeye çalışılan 40 milyon kürt insanınıyla barış içinde yaşamanın yollarını bulmak bu coğrafyadaki bütün ülkelerin yararına olacaktır.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 09:48
11
PKK yok ediliyor. Kürtler değil. Kürtler Türkiyenin heryerindedir ve olmaya devam edecektir. Kürtlere zulmdeen PKK ve yandaşları yok edilecektir.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 12:06
7
Adem Saracoglu, ve Özay İbrahimbaş, sadece İstanbul’da yaşayan Kürt sayısı bütün Suriye’de yaşanan Kürt sayısından daha fazla. Kemalist CHP Cumhuriyetinin dağ Türk’ü yaparak yok saydığı Kürtler ilk defa Ak parti hükümetleri döneminde kimliklerine kavuştular. PKK ile uşağı HDP, küresel emperyal aklın dolduruşuna gelmeyip açılımı hendekte boğmasalardı hem Türkiye Kürtleri ve hem de bütün Ortadoğu Kürt’leri şimdi çok daha iyi bir yerde olurlardı.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 23:24
1
Irkci kürtler isbasinda!
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN