Back To Top
Andımız değil...

Andımız değil...

 - Son Güncelleme: 21.10.2018 Pazar 00:17
- A +

Cumhuriyetin kuruluşu üzerinden on yıl geçmişti.

23 Nisan Çocuk Bayramı kutlama töreninde Ankara’da öğrencilere konuşan Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip
“Size bugün şu işi veriyorum. Bayramınız biter bitmez mekteplerinize döndüğünüz ilk günden başlayarak birinci derse girdiğiniz zaman sınıflarınızda hep birlikte ve her gün şu sözleri tekrarlayacaksınız” diyerek cebinden çıkardığı kağıdı okumaya başladı:

“Türküm, doğruyum, çalışkanım, yasam; küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, budunumu, özümden çok sevmektir. Ülküm yükselmek, ileri gitmektir. Varlığım Türk varlığına armağan olsun.”

10 Mayıs 1933 günü Milli Talim ve Terbiye heyeti kararıyla, Reşit Galip’in yazdığı ant öğrencilere okutulmak üzere okullara gönderildi.

Ama Mersinli genç doktor Reşit Galip, o güne kadar pek de büyüklerini sayan, küçüklerini koruyan, çocuklara örnek biri olmamıştı.

Kazım Karabekir, Ali Fuat Cebesoy, Rauf Orbay, Refet Bele gibi İstiklal Harbi kahramanlarının yargılandığı İstiklal Mahkemeleri’nde kürsüde oturan üç üye hakimden biriydi.
Sadece 34 yaşındaydı ve sorgular sırasında hiç de büyüklerine saygı göstermemişti.

Ülkücü bir sendikanın geri dönmesi için Danıştay’a başvurduğu, MHP’nin genel merkezine dev poster yapıp astığı andımızın yazarı, Türk milliyetçiliğinin kalbi olan Türk Ocakları’nın tasfiyesinde de başrolü oynamıştı.

1931 yılında Türk Ocakları’nın genel kurulunda kürsüye çıkmış, Hamdullah Suphi’yi, "gençleri silahlandırarak bir Kara Gömlekliler Ordusu kurmaya çalışmakla" suçlamış, salondan hakaretler ve defol sesleri yükselmişti.

Ama kısa bir süre sonra Türk Ocakları kapatılıp, CHP’ye katılmış, yerine kurulan Halkevleri’nin başına da o gün bütün salonunun kızdığı Reşit Galip oturtulmuştu.

1947 yılında Irkçılık- Turancılık davasında Alparslan Türkeş’le birlikte yargılanan Kırım’dan gelmiş, milliyetçi Genel Türk Tarihi profesörü Zeki Velidi Togan’ın 1931 yılında Türkiye’yi terk etmesine neden olanlardan biri de Reşit Galip’ti.

Yine 1931 yılında Türk Tarih Kongresi’nde Türk Tarih Tezi’ndeki Türklerin Orta Asya’dan kuraklık yüzünden göç ettiği iddiasına bilimsel verilerle karşı çıkan duayen tarihçi Zeki Velidi’ye cevap vermek için hiçbir tarih eğitimi almamış Reşit Galip kürsüye çıkmış ve şöyle demişti:

“Arkadaşlar esefle ifade edeyim ki Zeki Velidi Bey’in Darulfünün’undaki kürsünün önünde talebe olarak bulunmadığıma çok şükrediyorum... Türkiye Cumhuriyeti Darülfunun’un kürsüsü bu kadar hafif malumat ve bu kadar sakim metotlarla işgal edilecek kıymetsiz bir mevki değildir.”

Zeki Velidi, kongreden sonra Türkiye’yi terk etmiş, ancak 1940’larda tekrar ülkeye dönebilmişti.

Herhalde Danıştay’ın Andımız kararına destek verirken “kaldırılması küstahlıktı” diyen İlber Ortaylı’nın bu sözlerini hocası Halil İnalçık’ın hocası Fuad Köprülü duysa esas küstahlığın ne olduğunu ona hatırlatırdı.

Öğrenci Andı’nın kabulünden iki ay sonra Reşit Galip, Darülfünun’un kapatılıp, hocalarının kapı dışarı edildiği tasfiyeyi yönetmiş ama bununla da yetinmemişti.

Yeni kurulan İstanbul Üniversitesi’nin kadrosunda kimler olduğunu yazan gazeteler bir kişinin adını fotoğrafıyla özel olarak duyurmuşlardı:

“Türk İnkılabı profesörlüğünü kabul eden Maarif Vekili Reşit Galip Bey.”

Tıp doktoru Reşit Galip, titrlerine bir yenisini eklemişti; Tarih profesörü.

Ama bu cüreti bardağı taşıran son damla olacaktı.

Ertesi gün Fuat Köprülü ve Neşet Ömer bu karara tepki göstererek üniversiteden istifa ettiler.

Dört gün sonra ise gazeteler Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip’in istifa haberini verdiler. Gerekçe sağlık sorunlarıydı. Haberlerin altında ise Fuat Köprülü ve Neşet Ömer’in istifalarını geri aldığı haberi yer almıştı.

Reşit Galip, istifasının ardından köşesine çekildi, hastalığı ilerledi ve Andımız’ı yazmasının üzerinden bir yıl geçmeden 41 yaşında hayatını kaybetti.

Varlığını Türk varlığına armağan etmişti ama Türk varlığına da epey zarar vererek..

Yazdığı ant ise okullarda okutulmaya devam etti.

Ta ki 1972 yılına kadar.

1972 yılında 12 Mart darbecilerinin kurduğu Ferit Melen hükümetinin Milli Eğitim Bakanı Sabahattin Özbek, askeri konseye de onaylatarak andın sonuna bir paragraf daha ekletti:

“Ey bu günümüzü sağlayan, Ulu Atatürk ; açtığın yolda, kurduğun ülküde gösterdiğin amaçta hiç durmadan yürüyeceğime ant içerim. Ne mutlu Türküm diyene.”

Anda Atatürklü ve Ne Mutlu Türküm Diyene’li bu paragraf eklenirken, şimdi çocuklara her sabah zorla bu cümlelerin okutulma kararını kutlayan Kemalistlerin ve bazı solcuların fikri büyükleri, 12 Mart zindanlarında işkence görmekteydiler.

Andı 12 Eylül darbecileri de hapishanelerdeki işkencelerinde kullanmışlardı.

O hapishanelerden en kötü şöhretlisi olan Mamak Cezaevi’nde yatan Oral Çalışlar, o günlerde yaşadığı bir olayı şöyle anlatmıştı:

“Mamak D Blok’ta kalırken, bir gün, görüş öncesi, cezaevi yönetimi tarafından tebliğ edilen emre göre; ‘ailelerle görüş’ öncesi, ailelerin karşısında hazır ola geçip en yüksek seslerimizle, hançeremiz yırtılırcasına bağırarak ‘Andımız’ı söyleyecektik. Bunu yapmayan tutuklu, görüş de yapamayacaktı.  Daha sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da yapacak olan ve dönemin MHP yöneticisi olduğu için tutuklu bulunan Yaşar Okuyan ailesiyle yaptığı görüşten gözleri yaşlı döndü. “Neden? Başına neler geldi?” diye sorduğumuzda şunları anlattı: “Tel örgülerle çevrili görüş yerine gittiğimizde tel örgünün öte yanında küçük kızım ve eşim duruyorlardı. Bizi götüren çavuş, ‘Andımız’ı okumamızı emretti. Yoksa ‘görüşme’ izni verilmeyecekti. Okudum, hançeremi yırtarcasına bağırarak okumamızı istediler. Benim bu halimi gören kızım ağlıyordu. Ona bakınca ben de gözyaşlarımı tutamadım.”

90’larda antın “Ey bugünümüzü sağlayan ulu Atatürk” cümlesi, “Ey Büyük Atatürk” olarak değiştirildi.

28 Şubat’ın ardından kurulan hükümet döneminde yönetmelik değiştirilerek andın her sabah okullarda ders başlarken okunması talimatı verildi.

28 Şubatçı anlayışın devam ettiği 2000 yılında ise, partisi kapatılan eski Başbakan Necmettin Erbakan’ın siyasi hayatını tümüyle bitirmek isteyenlerin aklına 1994 yılında Bingöl’de yaptığı konuşmada Andımız’ı eleştiren şu sözleri gelmişti:

“Bu ülkenin evlatları asırlar boyu mektebe başlarken, besmeleyle başlar. Siz geldiniz, bu besmeleyi kaldırdınız. Ne koydunuz yerine, 'Türküm, doğruyum, çalışkanım.' Sen bunu söyleyince, öbür taraftan da Kürt kökenli bir Müslüman evladı, 'Ya öyle mi, ben de Kürtüm, daha doğruyum, daha çalışkanım' deme hakkını kazandı. “

Erbakan, bu konuşması yüzünden “halkı ırk ve din farkı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik ettiği” suçlamasıyla bir yıl hapis cezası aldı ve bu ceza daha sonra kaldırılana kadar siyasi hayatının sonu oldu.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/hocayi-yakan-sozler-39139244

Her sabah çocuklara okutulan Andımız yıllarca ayrımcı, militarist bir metin olarak eleştirildi.

Kaldırılması için ilk girişim ise 2009 yılında Mazlumder tarafından yapıldı. Mazlumder’in başvurusunu görüşen Danıştay  “Öğrenci andı, yeni nesillere Türk Devleti ve milletinin ferdi olma onuru ve hazzını yaşatmaya yönelik anayasa ve yasalarda bulunan ifadelerden oluşuyor” diyerek itirazı oy birliğiyle reddetti.

Andımız ancak 2013 yılında Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı Demokratikleşme Paketi’yle kaldırıldı:

“İlkokullarda Öğrendi Andı uygulamasını kaldırıyoruz. 1933 yılında, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir genelge yayınlanmış, ilk ve orta dereceli okullarda 'andımız' uygulaması başlatılmıştı. Bu uygulama zaman zaman kaldırıldı, metin değişikliğe uğradı. 12 Mart ve 12 Eylül'de, bireysel girişimler neticesinde bu uygulama devam etti. Geçen yıl, ortaokullarda bu uygulamayı kaldırmıştık. Şimdi de, ilkokullarda bu uygulamaya son veriyoruz" 

https://www.youtube.com/watch?v=61E7qiOc0Sw&app=desktop

Andımızın kaldırılmasına en sert tepkilerden birini o tarihte MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli vermişti:

“Bir gün iktidardan ayrıldığın dönemde, MHP’ye iktidar nasip olursa, nerede ikamet edersen et onun 25-30 metre karşısına ’Ne Mutlu Türküm Diyene’ yazmazsam, okula giden çocuklara, evinin önünde Andımız’ı okutmazsam, bunların alayının hesabını sormazsam namerdim."

Eleştirilere Başbakan Erdoğan da sert cevap vermişti:

“Andımız olarak bilinen metnin yazarı son derece tartışmalı isim olan Reşit Galip'ti. Reşit Galip Türkçe ezan zulmünün mimarlarındandır. Ayrı Reşit Galip insanları kafa taslarına göre sınıflandıran sözüm ona bir bilim insanıydı. Ant uygulamasının cumhuriyetimizle uzaktan yakından ilgisi yoktur...30'larda Hitler ve Stalin gibi toplumu formatlamak için bu tür uygulamalar yapılıyordu. Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde çocuklar içtimaya dizildiği, ırkçı sloganlar okunan metinler göremezsiniz. Bal bal demekle ağız tatlanmaz. balı yersen ağız tatlanır, Türküm demekle Türk olunmaz. Doğruyum demekle çalışkan olunmaz. İnsan ailesinden öğretmenlerinden çevresinden aldığı eğitimle bir takım değerlere sahip olur.”
2014 yılında MHP’ye yakın Türk Eğitim Sendikası’nın Andımız’ın kaldırılması kararının yürütmesinin durdurulması talebini dönemin Danıştay’ı iki karşı oya rağmen reddetmişti.

http://www.danistay.gov.tr/upload/guncelkarar/12_06_2014_082952.pdf

Ve dört yıl sonra. MHP, Bahçeli’nin ahdındaki gibi iktidar olamadı ama iktidar ortağı oldu.

Dört yıl sonra ise aynı sendikanın talebini görüşen Danıştay 8. Dairesi, daire başkanı ve bir üyenin şerhi dışında bu kez Andımız’ı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etti.

Ülkedeki iklimin, Danıştay kadrolarının değişimi hakkında da fikir veren kararın “Öğrenci andının kaldırılması, ancak bu değişikliği hukuka uygun kılacak bir bilimsel gerekçeye dayanması halinde olanaklıdır” gibi tuhaf bir gerekçesi de var.

Halbuki, dört yıl önce Andımız’la ilgili yürütmeyi durdurma kararını reddetmiş Danıştay, önce kendisi dört yıl sonra bu iptal kararı vermesinin bilimsel gerekçesini açıklamalıydı. Tabii laboratuvar koşullarında bulabilirlerse...

Milyonlarca ailenin itiraz ettiği bir andı her sabah zorla başkalarının çocuklarına okutmaktan ideolojik haz duyanların bu ülkedeki fikir özgürlüğü, hukuk, demokrasi sorunlarına çare olmasını herhalde kimse beklemiyordur.

Devletin zorunlu din dersi gibi zorlamalarına itiraz edenlerin, zorunlu andı alkışlaması da ülkedeki aşiretçi siyasi ahlaksızlığın başka tezahürlerinden biri.

Ama herhalde daha da mühimi, yazarından, ekleme yapan, işkence de kullanan darbecisine kadar kötü hatıraları depreştiren, okundukça tam tersine toplumun bir kesiminin aidiyet hislerini yaralayan böyle bir andı ısrarla tatlı çocukluk hatırası olarak dayatmak ve ondan “Andımız” diye bahsetmek...

Hayır bu bizim andımız değil, ama zannettiğiniz gibi sizin andınız da değil.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 29 Ekim 2018 12:36
Kör taraftarlık yapanlara duyurulur. Uyandırması dileğiyle...
KARAR OKURU 24 Ekim 2018 22:16
Devlet ve Millet ruhunu özümlememiş bir toplumun bu türden sonu gelmeyecek tartışmaların içinde olması geleceğe olan umutları yaralıyor.
KARAR OKURU 23 Ekim 2018 22:05
Devlet Bahçeli eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ına yönelik eleştiride sınırı aşıp Kürt kökenlidir, diyerek bölücü bir niyeti dile getirmekle tek partili oligarşik ant metnine güzelleme mi yapmak istiyor. Köken araştırması ve kökene atıfla ant kıymetlenmekte.
Fatih SEVİMLİ 23 Ekim 2018 14:42
Yeni Andımız devam: etmiyorum, emanet vakti gelince rabbim teslim alacak zaten. hepimiz de birbirimize emanetiz.. Dilimiz dinimiz rengimiz ne olursa olsun..Ne mutlu kendi seçmediği değerler üzerinden (dil,ırk,cinsiyet vb) kibirlenmeyenlere , ne mutlu adaleti kendinden olana değil herkes için sağlamaya çalışana..
Fatih SEVİMLİ 23 Ekim 2018 14:36
Yeni Andımız 1: İnsanım, doğru değilim çünkü melek değilim hatalarım var günahlarım var hasbel kader düzeltmeye çalışıyorum, çalışkanmıyım değilmiyim kimseyi ilgilendirmez bunlar özel meseleler ama elimden geleni yapıyorum. İlkem, küçüklerden ve büyüklerden birşeyler öğrenebilmek, yurdumu, milletimi herkesin kendini özgürce ifade edebileceği mutlu bir yer kılmaktır. Ülküm, yükselmek yada ileri gitmek değildir. Daha çol olmak, pişmek, kıvama gelmek. Ey Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefleri doğrusu ile yanlışı ile analiz edip
Kerem 23 Ekim 2018 14:21
Ingılızcede bır tabır vardır: to hıt the naıl. Cıvıyı yerıne cakmak demek. Bızdekı tası gedıgıne koymak gıbı. Yıldıray Ogur yıne tası gedıgıne koymus, he hıt the nail :))
hasan 22 Ekim 2018 18:53
milyonlarca aile istemiyormuş saydınız mı kaç milyon aile istemiyormuş veya kaç milyon aile istiyor diye de bir bilginiz var mı
dobra 22 Ekim 2018 17:37
Türklüğünden utanan , Türklüğünü dile getiremeyen her kim olursa olsun bir Ak Partili olarak o kişilerden esas ben utanıyorum
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 09:16
Nasıl andımızin zorunlu olması sorunlu ise zorunlu din dersleri de zorunludur. Ben demiyorum, yazı diyor. Yazara aynı hassasiyeti zorunlu din dersleri konusunda da bekliyoruz.
Vatandaş 21 Ekim 2018 23:37
Çok güzel, olmuş hem sizin hemde okuduğunuz kitaplarda yada gazetelerde doğruyu yazanları yada size olayları anlatanlarida tebrik ederim.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 23:04
Sayın Oğur, Yine yakın tarih dersi gibi bir yazınız... İnsancıl, barışcıl, temiz vicdanlardan kopup gelen ifadelerle... İnanın, günde ortalama 15-20 köşe okuyorum. Sizin yazınız çıktığı gün en son okumam o oluyor. Neden: Yemeğin sonunda yenen tatlı misali; damağımda tadı kaldığından!.. Selam ve sevgiler yolluyorum...
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 22:37
Eline saglık. Sende olmasan bu ülkedeki bir kısım vatandaşlar gören körlük hastalıgından kurtulamayacaklar. Elif Çakır ve Etyen Mahçupyan ın GERİ DÖNÜP YAZI YAZMALARINI HASRETLE BEKLIYORUZ.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 20:56
Şu kopan fırtına Türk ordusudur yâ Rabbi. Senin uğrunda ölen ordu, budur yâ Rabbi. Tâ ki yükselsin ezanlarla müeyyed nâmın, Galip et, çünkü bu son ordusudur İslâm'ın! Yahya Kemal Beyatlı Türk Milleti, Türk’ünde dahil olduğu ordu millettir. İslamın askeri gücüdür ve bütün yapılanması bunun üzerinedir. Bu durum hatırlanmasın diye yerli, yabancı tüm unsurlar Türk kavramına karşılar...Türk’ün eni Türk’ün boyu Müslümandır...
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 08:54
3
Bu şiirde bahsedilen müslüman Türk yani cesedi türk ruhu islam aklı Kuran ve iman olan birbiriyle imtizaç etmiş üç hakikat Yani farz olan 5 vakit namazlarını kılan Arap olan Hz Peygamber A.S.M mı sonsuz bi sevgiyle seven ve onun çoğunlu arap olan içinde Ebubekirler Ömerler Osmanlar Aliler olan yüzbinler sahabe efendilerimizi seven hürmet eden ve şanlı osmanlı devletimizi ve onun muhterem padişahlarını seven Türkten bahsediyor Yahya kemal.. Yoksa şimdi andımız! için kendini paralayanlar Osmanlı ve padişah düşmanlığında haçlı avrupa yı bile geride bıra
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 20:07
Yine çok güzel bir yazı! Ellerine sağlık.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 20:04
Türk'üm ve and denen saçmalığı çocuklarımın okumasını istemiyorum.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 20:02
Beşer-Şahıs-Ben-Halk-Kendinden (bilinçsiz). İnsan-Şahsiyet-Biz-Millet-Kendi için (bilinçli) Halkmıyız ve halk kalmak mı istiyoruz? Milletmiyiz ve Millet olmayı tahkimmi etmek istiyoruz? Türk Milleti, Türk’ünde dahil olduğu milletin ismidir. Ve Türk’ün eni Türk’ün boyu Müslümanlığı kadardır...
Alaattin SAATÇI 21 Ekim 2018 20:00
kişilerin siyasi tutum ve davranışına karşı olan eğer söyledikleri sözlerden doğru olanlarda varsa körü körüne doğruları da reddetmek iyi bir tutum değildir.Ülkemizin geleceği için çocuklarımızın dini ve milli duyguları geliştirilmelidir.
erol karaca 21 Ekim 2018 19:07
Resit Galip iyidir veya kotudur. Ayri bir konu. 1930 lu yillarin ruhuyla yazilmistir bu sozler. Yeni yetme cumhuriyet, biraz da dunyadaki guclenen irkcilik akimlarininda etkisiyle boyle bir yaziyi andimiz diye yillarca cocuklara bagirtarak okuttular. Bizlerde okuduk. Bir faydasi oldumu HAYIR. Bu gun sokaklarda gordugunuz yetiskinlerin tamami bu andi okudu. O zaman neden insanlarin bir birlerine hic saygilari yok. Kaliteli insan kaliteli egitimle olur. Askeri kisla yeminleri gibi andlarla yarinin dunyasiyla rekabet edebilecek nesil yetismez. Nokta. Sayin yazar yaziniz icin tesekur ederiz.
Tarık Selim 22 Ekim 2018 11:36
0
Bugünlerde de ırkçı akımların güçlendiği bir döneme şahirt oluyoruz maalesef. Amerkika'da, Avrupa'da böyle, Türkiye'de de...
Masum çocuklar 21 Ekim 2018 19:00
Bu slogan andı niye çocuklar okuyor ki?Çocuklar zaten doğru dürüst günahsız masumlar..Büyüklerini sayarlar.Riyasızlar hak yemezler torpil yapmaz çalıp çırpmazlar.Onların ihtiyacı yok.Bu ant okunacaksa politikacılar bürokratlar öğretmenler zengin iş adamları tarafından günde 3 kez okunmalı ki belki faydası olur.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 18:58
''Devletin zorunlu din dersi gibi zorlamalarına itiraz edenlerin, zorunlu andı alkışlaması da ülkedeki aşiretçi siyasi ahlaksızlığın başka tezahürlerinden biri''. evet her kesim, diğerlerinin özgürlük alanlarına sahip çıkmayı öğrenebildiği zaman ''özgür-demokrat'' olacağız.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 18:16
Yazık oldu açılımlara. Oysa daha özgür ve barış yanlısı bir ülke olabilirdik. İnsanımızı kucaklaştırmayı istemedi siyasetçiler. Şimdi herkes bir diğerine hain, işbirlikçi veya düşman gözüyle bakıyor. Büyük bir toplumsal çöküşün arefesindeyiz. Ya kardeşlik kazanacak insanlar birbirini affedecek ya da birlikte batacağız. Andımız ya da herhangi bir şey üzerinden paylaşılan görüşlerin keskinliği ve şiddeti her şeyi gözler önüne seriyor.
karar okuru 21 Ekim 2018 17:16
Bakın buradaki yazı türk halkımı yoksa ümmetmi tartışmasının yazısıdır. Yoksa bu andı demokratikleşmenin karşısına koymak tamamen safsatadır. Bunlar yeri gelir ümmetçi olur, Yeri gelir en kral Türk milliyetçisi olur. Buna karşı çıkanların tek derdi Türk ve Atatürk hazımsızlığıdır. Şimdi ben kürdüm lazım çerkezim ve Türkiyede yaşıyorum ve Ne mutlu Türküm diyene demek neden beni rahatsız etsinki. Bakın ülkenin adı TÜRK iye. KÜRD iye LAZ iye ÇERKEZ iye değil. Veya ÜMMET iye değil. Fransada yaşayan bir ermeni ben Fransızım dese rahasızmı
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 19:26
2
Türkiye adına diyeceğimiz yok lakin . Türklüğü diğer halklara zorla dayatamazsin. Büyük devlet yapmaz bunu. Çağ disidir
karar okuru 21 Ekim 2018 22:39
0
Ne demek istediğimi anlamak istemediğin belli. Böyle bir yorum yapacağın ise aşikar. O zaman TÜRK iye de kabul etme gitsin. Başında Türk kelimesi var. Bak hala Kızılay vs kurumların başında TC yok farkındamısın.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 16:50
İlginç olan kaldırıldıktan sonra hâlâ ilkokul ders kitaplarında yer alması.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 16:49
Türk olmaktan gurur duyuyorum ,bu ülke bu güne kadar gelebıldiyse millet olma bilincinin hafızalara yerleştirilmesi sayesinde olmuştur.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 19:00
33
hmm. demek öyle hissediyorsunuz. muhtemelen ankaralısınız.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 21:26
1
Türk veya başka bir ırk olma hususunda Sanki özel bir yeteneği varmış gibi!!!
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 00:13
1
Ne mutlu bize ki bu ūlkede yaşıyoruz
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 16:41
Andımızı okumakla kimse daha fazla Türk olmuyor deniyor. Doğrudur. Ama din dersleri gittikçe artırılmış, her taraf imam hatip lisesi dolmuş hiç kimsenin daha dindar olduğunu gördünüz mü? Müslümanlıkta son sürat batıyoruz.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 19:48
1
Hem de yerlisiyim, soyum sopum bellidir.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 15:59
Benim tahminim andımızın kaldırılması ülkemizin uzay bilim ve teknoloji alanındaki çalıșmalarını sekteye uğrattı cari açık enflasyon fırladı bu böyle gitmez diyen yargı andımızı tekrar getirdi
Mert 21 Ekim 2018 15:57
Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde böyle bir uygulamaya denk gelemezsiniz. Mesela Almanya'da hrr gün çocuklara "varlığım Alman varlığına armağan olsun" dedirtildiğini düşünün. Bir de bunu gurbetçi çocuklarına da zorla okutulduğunu düşünün. Emin olun Bahçeli ve ekibi Almanya'ya demediğini bırakmazdı.
Altuuu 21 Ekim 2018 15:25
Yazin Yildiray bey gercekleri yuzumuze vurun. Dogrulari bir daha hatirlatin bize. Siz son kalan kalemlerindensiniz bu toplumun.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 15:19
Reşit galip'in yüzünde nazi tarzı bi sıfat var. Bi kere türk sıfatı yok Kafa tasıda türk'e uyumlu değil.Bıyık ecnebi tarzı, hilal değil. Sıfat yok, tas yok, hilal yok.. nasıl yazmış bu andımızı Türklük vasıflarını sağlamadan.! Şaşılacak bi durum.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 15:10
Reşit Galip in Atatürke atarlanmasini niye yazmadiniz. Her gun Adriyatikten Cin seddine diyen siyasetciler Hobitlerimi kast ediyor . mutsuz mu olsun bu hobiitler. Atatürkün gençlige hitabesi de mi rahatsız ediyor. Ne menem bir istir bu. neredeyse Türk olduğumuzdan utanmamız istenecek. Mankurt diyor birileri al sana mankurt.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 19:01
4
Ataturk'un genclige hitabesi Irkci cumlelerle doludur. istiklal Marsinda da Irkci bir cumle vardir. Irkcilik bircok ulkede suctur bu cagda. Ahlaksizliktir; Ebeveynlerimizi secme imkanimiz yok cunku. Mantiksizdir da; Safkan bir Irk yoktur cunku. Herkes melezdir. Tarih boyunca Irklar, kavimler, soylar birbirine karismistir.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 15:04
Emeğine sağlık kardeşim.
metin p. 21 Ekim 2018 14:55
bu andımız faşist ve gerici bir uygulamadır.20.yüzyılın militarist toplum projelerinde ortaya çıktı ve akıl ve ruh sağlığı için de iyi değildir.herkes varlığını kendi ırkına armağan ederse işte 30 yıl içinde iki dünya savaşı yaparsınız.bu bölgemizde insanlarımıza pislik yediren ,onları her gün işkenceden geçiren sözüm ona güvenlik yetkilileri de bu andların altında büyümüşlerdi.yine 90lı yıllara mı dönüyoruz ne?
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 14:49
Sonra bizden niye bir apple cikmiyor.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 18:40
2
Kim demiş çıkmıyor diye ? Onların Apple'ı varsa bizim de, Samsung'umuz var. :))
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 20:09
1
Her taraf cinci ,üfürükçü ,yanmayan kefen satan , çocuk istismarcısı ,malum insanlarla dolu ,gericiliği andıdımızda arayacağınıza biraz kafanızı kaldırıp ülkenin ne hale geldiğinı görün.
BENCE MANTIKLI 21 Ekim 2018 14:31
Andın tekrar geri getirilmesi insanları silkeleyecektir. Kemalist ideolojinin ne kadar zararlı olduğunu nesiller yeterince anlamadı. Anlayanları da Fetö manipüle etti. Andımız gibi ritüeller oldukća memleket 3.dünya ülkesi olmaya devam edecek. Müslim-gayrimüslim herkes Kemalist ideolojinin ne kadar insan haklarina, akla, mantığa aykırı, zararlı olduğunu elbet bir gün farkedecek. Mekteplerde çocuklar kendilerine zorla okutulan bir marşla nasıl bir zorbalığın pençesinde olduklarını anlayacak. İktidarıb aslında Kemalizmi yıkmak değil onu yeniden, farklı bir
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 15:13
43
Okutmasinlar okuturlarsa tanlis yaparlar. 17 yildan beri elinizden tutan mi var birseyler becersenize. Bizde mutlu olalim ne mutluyuz diyelim. Gele gele 2001 yili oncesine geldiniz.
Ali Osman 21 Ekim 2018 13:50
Tek tip vasat medyaya ahlak vicdan özgürlük dersi veriyor
hamza akyol 21 Ekim 2018 13:28
solcuları, ulusalcılık, atatürkçülük propagandası ile koyun gibi askeriyenin, devletin peşine takıyorlar. solcular, kendilerine işkence yapan insanların iktidarı için kullanılıyor. ne garip dünya. oysa hiçbir solcu atatürkçü olamaz. Kuşkusuz atatürk çok önemli bir değerdir. ülke için yaptıkları inkar edilemez. Dehası inkar edilemez. ancak atatürkçülük bambaşka birşey
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 13:14
Mesele şudur: İstiklal Harbi mağluplarının mı dediği olacak; yoksa bu savaşla vatanını kurtaranlarin mı? Mesele "and" değil hala anlamadınız mı?
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 12:43
Aynı ifadeleri hem de her sabah aynı şeyleri tekrar etme zorunluluğu ne kadar köhne ve iptidai. Yazık yurdumun yavrularına militarist mizansen tekerrürüne maruz kalma seansı. Her sabah temcit pilavı ısıtıp yemek ne iyi hünermiş. Sıkıysa hizaya gelme kolları uzatma ve CHP tek parti tümcelerini tekrarlama. Ne mutlu her gün aynı temcit pilavını ısıtıp ısıtıp yiyene.
Milli Eğitim Bakanlığı'nın adını;'Milli Öğütüm Bakanlığı"olarak değıştirmenin zamanı çoktan geldi de geçti bile.Nesilleri ve gençleri,potasında istediği şekilde eritiyor.Herkes kendi ideolojisini dayatma ve kabul ettirme derdinde.Nesli ve gençliği, değişen ve gelişen şartlara göre geliştirmek ve eğitmek kimsenin umurunda değil. Ülkenin ve milletin yararına olanı degil;partisinin ve kendi çıkarının ön planda tutulması.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 12:30
Andın yanısıra her sabah insana içtima yaptırıp bağırttırmak bir kışla kültürüdür. Eğitim kültüründe yeri olamaz. Hele bu çağda hiç olamaz.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 12:17
Sizin ve benimde zamanında desteklediğim bu hareketin yargıya yaptığı temizlikten (!) sonra bunların olmasını şaşkınlıkla karşılamak abestir. Türkiye'de özgürlükler bitmiştir. Sadece milli ve yerli olanlar zümresine yaşam hakkı vardır. Ülke imkanları sadece yandaşlara ve peşkeş için kullanılmaktadır. Andımız sadece teferruat ve mağduriyet devşirmek içindir. Kuşkusuz bir seçim malzemesi olacaktır.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 12:15
cansın. sağol.
okur 21 Ekim 2018 12:02
yine ince işçilik bir araştırma, önemli bilgiler ve muhteşem çıkarımlar... tebrikler, teşekkürler...
Köroğlu 21 Ekim 2018 11:40
En korkuncu Danıştay gerekçesi. Danıştay usul yerine yerindelik kararı vermeye başlamış yine. Vesayete geri döndük yani.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 11:29
Zamanlama manidar. Diyarbakir programı öncesi ... Burda maksat uzum yemek mi bağcı dövmek mi? Uzun vade de yine oya tahvil edilecek bir mevzu. Bu tur çıkışların kazananı hep aynı olmuştur. Omrü olan görecek. Bugün bu devlet erkini kullananların hepsi bu and i okumuş. Simdi karar sizin ne kadar doğrular, çalışkanlar ve varlıkları nerelere armağan oluyor. Șekilcilikten kurtulmadan işimiz çok ama çok zor.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 11:04
Aslı varken kimse taklidine tevessül etmez yanlış politikalarınızdan geri dönün andımız sadece bir örnek bu arada halk parti liderlerinden daha ferasetli Devlet beyin Bekir beye söyledikleri nedir ben utandım hani vatandaşlık bağı ile bağlı olana türk denirdi .Halk bunlara inansa suriyeden beter oluruz nasıl bir etnik kökenin karşısına konumlanırsınız.Yıldıray bey, ne zaman sağduyulu bir ses duymak istesem yazılarınız yetişiyor, iyiki varsiniz.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 11:01
Bu kararı alan, bu gerekçeyi yazan danıştay üyelerinin görevlerine derhal son verilmelidir. Bu kafa 28 şubat kafasıdır. Konu antla ilgili değil, yargının yürütmenin yetkilerini elinden alması ile ilgilidir. Açıkça anayasa ihlalidir. Yürütmenin aldığı kararların bilimsel olup olmadığını denetleme yetkisi bir kaç fosilin eline bırakılamaz.
... 21 Ekim 2018 12:06
10
O zaman işinize gelmeyen her kararda birilerini görevden alın. AKPliler herşeyi yönetsin. Bu arada AND mevzusuna karşıyım.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 10:52
Tebrikler
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 10:33
1892'den beri okullarda okunan ABD andı: Amerika Birleşik Devletleri'nin bayrağına ve o bayrağın simgelediği cumhuriyete bağlılık ve herkes için özgürlük ve adaletle, tanrı 'nın gözetiminde, bölünmez tek millet için and içiyorum. Türkiye'de olması gereken and: Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bayrağına ve o bayrağın simgelediği cumhuriyete bağlılık ve herkes için özgürlük ve adaletle, Allah'ın gözetiminde, bölünmez tek millet için and içiyorum. Elbet bu metin birilerini çok kızdıracaktır..
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 13:13
1
hiçbir okulda and olması gerekmiyor. insanlara doğruları bulabilecekleri bir eğitim verilmesi gerekiyor. şu doğru dememek gerekiyor ama.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 13:18
5
Abdnin taklitçisi olmaktansa Andımızı yeğelerim
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 10:30
Askerde iken Tanrı değil de, Allahımıza hamdolsun dediğimiz için, yemeğe bizi her aldıklarında, bizlere hepimize tek tek "Tanrımıza hamdolsun, milletimiz varolsun"dedirten zihniyet ilkel bir zihnettir . Teşekkür ediyorum sayın Oğur.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 12:29
10
Tanrı Türkcedir ve yurdumuzda yasayan hristiyan azinlinliklarinda soyleyebilecegi bir kelimedir. Nüansı anlamadiginiz icin de surekli geriye gidiyoruz Dunyadaki diger devletlerde rekabette. Bu dua bile basit bir ornek.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 14:36
2
Yoruma yorum yazana yorum Hıristiyan vatandaş Türkün tanrısına neden şükreder ki...
Ali Desidero 21 Ekim 2018 10:30
Sorun ANDımız değil,sorun ADN üzerinden toplumun bir kesimini , diğer bir kesim iktidarı ele geçirdiğinde muhalifin etnik,siyasi,ideolojik, dini aidiyetine göre baskılarken,kendi grubuna duygusal tatmin tattırma işgüzarlığı yapılması. Herşey tabi seyrine ilerlese şartlar ve zamanı gelince gereksiz ise hayatımızdan çıkar.Tarih terk edilmez sanılan neleri ywekin örneği ile dolu.Ama patolojik toplum olduğumuzdan (her seviyedeki adamımız ile ) olmayan sorun icadında üstümüze yok. Daha dün papaz hadisesi de örnek,değil mi!
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 10:29
Kaldırırken bana mı sordunuz? :)))
KARAR OKURU 24 Ekim 2018 06:57
0
Bak bu güzeldi
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 10:13
Danıştayın yargı vesayetinin devam ettiğini gösteren kararı karşısında Erdoğandan bir açıklama henüz duyulmadı. MHP ile ortaklık olmasaydı herhalde çoktan kıyamet kopmuştu. Bildik ezberleri tekrarlamaya başlardı. Tam da seçim öncesi seçmeni kızıştırmak için bunun tadına doyulmazdı! Şimdi ise aşağı tükürse MHP ve cânım iktidar imkanı, yukarısı ise hala kendisine inanmaya devam eden AKP seçmeni.. Hangisini tercih edecek bakalım... :))
Ne mutlu Türk olana ! şunu iyi bilin, belki Türk doğmadınız ama bu topraklarda yaşadığınız müddetçe bir gün elbet Türk olarak öleceksiniz...
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 10:49
7
Sen Türk öl diğer tarafta ayrıcalıklı olacaksın,bu sözlerinden dolayı
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 11:47
3
Ben özgürlük ve refah içinde ölmeyi, çocuğumun da özgürlük ve refah içinde büyümesini tercih ettiğim için o topraklarda olmamayı tercih ettim. Türk olmanın özgürlük ve refah sağlamada bir etkisini göremedim.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 11:51
0
İyi bir insan olsak daha güzel olmazmı
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 09:37
Tebrikler sayın yazar
Cemal Esen 21 Ekim 2018 09:23
Faşizm dünyada öldü, devri geçti sanırken Türkiye'de hortladığını görüyoruz. Allah sonumuzu hayır etsin. Bu değerli çalışma için Yıldıray'a teşekkürler.
KARAR OKURU3 21 Ekim 2018 09:11
Kimin işine yarıyor diye bakalım. Ahlaksız bir taktik gibi geldi bana
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 08:33
Bir konu ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Tebrik ederim. Mükemmel bir yazı olmuş.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 08:11
Tabi ki andımız geri gelmeyecek ve gelmesinde fakat korkum akp nin “dua” adıyla daha milliyetçi bir metni okutmasıdır. Yaparsa şaşmam...
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 07:15
Varligim Turk varligina armagan olsun...1930larin Almanyasinda cocuklara soylettirdikleri sozlere benziyor.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 06:21
Kalemine sağlık
'Less is more' Ogur. Su yazilarini biraz kisaltip 'to the point' yaparsan(hic degilse arada bir) 24saati kendine yetmeyen okuyuculari pek memnun edeceksin.ayrica muhalif olma adina mi bilemeyecegim bazi yazilarinda biraz absurd muhakeme yaptigini dusunuyorum.tavsiyem sana 'duygusal' olmaman.eski bir 'genc sivil 'im..inaniyorum ki niyetin tertemiz.iyi ki de varsin.
Dobermannn 21 Ekim 2018 03:32
Madem öyle işte böyle: sabahları bazı ahmak öğretmenler öğrencileri sıraya dizip oyle sınıfa sokmaya başlıyorlar ve her gün rahat hazır ollll komutu veriyorlar. Biliyorum çünkü öğretmenim. O halde sabah sıra ve tören zorunluluğu da ivedilikle kaldırılsın tarihin tozlu raflarında gitsin. Marş marş.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 10:19
9
Birincisi birçok meslektaşına ahmak diye hitap etmen ne kadar 'EĞİTİM' sahibi biri olduğun hususunda bize fikir veriyor. İkincisi sabahları genelde genel duyurular hususunda öğrencileri bilgilendirmek için toplanır.
Köroğlu 21 Ekim 2018 11:35
0
10:19 Türkiye hariç hiç bir OECD ülkesinde öğrenciler topluca bir meydanda toplanıp sıraya dizilmez. Duyuru yapmanın bin bir yolu var. Her öğrenciyi potansiyel asker kabul eden sapık bir zihniyet bu. 1930ların faşist rejimlerinde kaldı. Bir de Türkiye'de... Disiplin sağlamak için aklımıza bundan iyisi gelmiyorsa koyverelim gitsin. Ümitsiz bir vakamız var demektir.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 03:11
En büyük sıkıntı zaten Türk lukle anlatılmak istenen in vatandaşlık bağı olduğu ve bu coğrafyada yaşayan herkesi kapsama isteğine sürekli ket vurulmasıdır. Eşitlik temelinde tabiki tüm yurttaşlar bunu hissetmemiz ve görebilmelidir. Hatalar tabiki olmuştur. Ancak bu vatandaşlık kavramını yanlış çıkarmaz. Fransa'da yaşayan herkes Frank değildir ama Fransızdır. AND da ilk hali ile savaştan yeni çıkmış bir ulusa güç veren özgüvenini artıran bir anttır.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 04:01
4
Fransa'da yaşayan Frank(?) olmayanlar göçmendir. Türkiye'nin öz be öz evladı olan bir millete göçmen muamelesi mi yapalım yani?
Köroğlu 21 Ekim 2018 12:48
2
O zaman o anlatmak istediğini Türklük ile değil Türkiyelilik ile anlat. Türk hiç bir zaman bir vatandaşlığı tarif etmedi. Bir etnisiteyi tarif etti. Nasıl Fransa'da yaşayan herkes Frank değil Fransız ise, Türkiye'de yaşayan herkes Türk değil, Türkiyeli'dir. Fransız, Fransalı demek zaten. Nedir bu Türkiyeli kelimesine itirazın, Türk kelimesinde inadın gerekçesi?
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 13:13
1
Birilerinin sadece babası değil, kendisi de kör.
Mülayim 21 Ekim 2018 03:10
En aydın geçinenimiz bile kafatası ölçümcüsü biri tarafından yazılmış, darbe dönemlerinde update edilmiş ve işkence amacıyla mahkumlara ailelerinin çocuklarının önünde bağırta bağırta okutulmuş bir metne kutsal metin muamelesi yapıyor ya.. okutulsun canım kardeşim okutulsun tekrar da o tatminsiz egolarınız bir tatmin olsun artık! Yalnız bir update de benden olsun. Sonuna şu ekleme yapılsın: “Ne mutlu Türküm diyene ve ne mutlu Türkiye den gidebilene!” Bu arada Akparti nin yerel seçim zaferini de şimdiden tebrik edebiliriz. Hayırlı olsun!
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 02:39
Bir Kürt olarak beni dışlayan ülkeme karşı nefret duygularımı kabartan bir olay.. ve o Kürt dağlarına yazılan ne mutlu Türk’üm yazmakla insanları ancak küstürür ve kendi ülkesinden nefret eden kişiler yaratılır. Benim çocuklar büyüdü bu dertten kurtuldular ama biliyorumki hiç bir zaman kendi varlıklarını Türklere armağan etmiyeceklerdir neden etsinlerki Kürtler zenci türkler bu zencilerin kölesimi oluyor. Erdoğanı hiç sevmem ama bu andımız konusunda CHP başkanı musto Kemal’e bin çeker. Tüm varlığım bana aittir ve hiç kimseyede armağan edecek
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 03:58
2
Evet sayın başkanımız da Kürtlerin hakları konusundaki azami hassasiyetine binaen andımızı iptal etmişti. Andımızdan, faydasızlığı gereksizliği hatta dışlayıcılığı yüzünden ben de başkanımız gibi hazzetmem. Çok şükür bugün de mağduruz.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 02:20
İyi kötü yine karar da birşeyler yazılıp çiziliyor. Buna da şükür
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 02:14
bu tartışmalar yine yeniden sadece akp'ye oy getirecek tartışmalardır!andımız kaldırılmış.yıllar geçmiş.şahsen bu andımızı yıllarca okuduk okullarda.ama ''doğruyum,çalışkanım'' demekle doğru,çalışkan olunmuyor!Türküm demek ırkçılık değildir.ama Türk olmayanlara Türküm dedirtmek de insani değil.hiç bu konulara bence girmesinler muhalefet liderleri.sonunda yine o kazançlı çıkacak.
Şoparland 21 Ekim 2018 02:02
Ben Şoparım. Konu beni ilgilendirmiyor sanırım. Ama yine de, bu iş başka yerlere gider diyebilirim şu şopar kanımla ve kıt aklımla. Reizimiz Bahçeli'ye ağzının payını verir!? Ya da yargının kararına saygı duyuyoruz der. Ama belki bu kararı tanımıyorum da diyebilir. Bence maaşlı medya ve tuzluk bakanlar sazanlık yapmasınlar. Sonra Reiz olmayan karizmalarını hepten gömüyor. (Bakınız McKinsey Albayrak aşkı hemen bitti. Ne cahil ne hain kaldı geriye) Tek adamsa; bu işler böyle bebişlerim.
Neyin ne olduğunu vesilenizle anlıyoruz. Sizin kadar sakince ve itinayla lafı gediğine koyan çok az kalem ehli var. Etyen Bey, Taha Akyol gibi nice yazarlar tasviye edildi. Sırf hukuksuzluklar söylenmesin diye yapılmayan zulüm kalmadı. Umarım sizi de almazlar okuyucularınızdan. Bu devirde adam akıllı ve izan sahibi muhalefet yapmak 50 okka bilmem ne ister. Sizde iki katı var :) Seçime kadar türlü fırıldaklıklar döner. Hadi bakalım izleyelim görelim.
HAMDİ 21 Ekim 2018 01:39
bir yanlışlık var andımızın okunması kanun yolu ile kaldırılmıştır
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 01:28
Bu tartışmalar gösteriyor ki Türkiye eski Türkiye’ ye geri dönüş yolunda. Sosyal ve idari yozlaşma gözle görülür şekilde artıyor. Yeni bir dinamizm, güven ortamı ve toplumsal mütabakat yakalanamazsa 2023 ü beklemeye de gerek kalmayacak. Bu kadar ihtimama, mücadeleye, kazanılmış haklara rağmen bunlar olabiliyorsa bu duruma, kendi ayağına sıkmak dışında bir tabir bulamıyorum.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 03:13
2
Eski Türkiye dediğin iktidarda.Birseye döndüğü yok.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 01:19
Ben cocuguma bu IRKCI andi soyletmem. Kucucuk cocuklarin "varligim Turk varligina armagan olsun" diye beynini yikayacaklar her sabah. Bu arada zenginler bedelli askerlik yapacak. ilber Ortayli denen, herkesi cahillikle suclayan o kibirli, tuhaf insanin da ikidebir guguk kusu gibi ortaya cikip herseye maydanoz olmasindan da biktik usandik.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 02:42
1
Oltaylı kesin askere gitmeyen gillerden
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 04:08
3
Aynen katılıyorum. Bu andımız denen şeyi hem gereksiz hem ırkçı buluyorum. Neden mesleğinin nirvanasına ulaşmış insanlar bir de kalkar medyada görünürlük peşinde koşarlar. Yahu bir gün normal bir ülke olsak, lütfen aminnnnn. Her gün yeni bir saçmalıkla ülke gündemini belirliyorlar.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 07:44
0
15 bin lira veren zengin yani
dr. tavsiyesi 21 Ekim 2018 01:17
Meselenin özü herkes kendi ideolojisini pazarlama derdinde. Herkes köhnemiş fikirlerinin zorunlu olduğuna inanıyor ve mutlakiyet addediyor. Bu kafayla beş vakit and içseniz adam olamazsınız. Milletin kürsüsünde hangi vekil ettiği yemininin arkasında durmuş. Başımızdaki lider sabah söylediğini akşam yalanlıyor. Bu vaziyette bırakın çocuklarımız and içmesin büyüklerinin sahte dünyasına ortak olmasın...
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 00:49
Eskiden bu düzeyde yazan yüzlerce köşe yazarı vardı. Şimdi mumla aranıyor ne yazık ki. Fetö den korkup militarizme sığınmak bu hükümetin de yavaş yavaş yolcu olduğunu gösteriyor. Erdoğan’ın yine o cesur, hakkaniyeti esas alan çıkışını bir ümit bekliyoruz. Hakikat konjonktürel değildir. Bu yazı hiç değildir. Bu dünyada olmasa da Allah katında yazınız, şahitliğiniz inşallah değerli olacaktır.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 03:49
0
Erdoğan ve hakkaniyet...hım tamam o zaman
sabri ayçiçek 21 Ekim 2018 00:40
Evet...Yine başa döndük gibi.Ama mehter yürüyüşünün tersi."Bir ileri,iki geri."Yazar detaylıca anlatmış ama andın en büyük sorunu da hukuka uygun olmamasıdır.İlköğretim Çağı çocukları,6-13 yaş aralığında olup,hukukta on beş yaş altı çocuklara yemin verdirilmez kuralı vardır.CMKanunu 50.maddenin (a) bendi. Burada net olarak 15 yaş altı çocuklara yemin verdirilmez,tanıklığı böyle yerine getirilir denmektedir.Bu bile andın kaldırılması yeter de artar bile ama Danıştay 8.Daire üyelerinin bunu bilmemesi mümkün mü?O zaman beklenti başka olmasın
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 00:34
Çok güzel yazmışsınız.Yıl olmuş 2018 biz hala el kadar çocukların söyledikleri andı tartışıyoruz.Dünyanın hangi gelişmiş ülkesinde öğrencilere bu tür antlar okutulur ki!
Kanun zoruyla okullarda çocuklara her sabah yemin ettirilmesine karşıyım. Isteyen her veli çocuğuna evinde veya bahçesinde istediği saatte istediği kadar ant okutabilir. Milli bilincin oluşması için andla bir yere varılmaz. bunun yerine toplumun her bireyi TEMİZ, DÜRÜST , SAYGILI ve ADİL olmalı ve bu konuda herkes bir diğerine rol modellik yapmalı. O zaman SÖZDE değil ÖZDE toplumsal bir bilinç oluşmuş olur.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN