Back To Top
Hepimiz- neyse ki- Maduro değiliz

Hepimiz- neyse ki- Maduro değiliz

 - Son Güncelleme: 26.01.2019 Cumartesi 09:25
- A +

Haber siteleri ve sosyal medya yorumlarına bakılırsa Venezuelalılar da şaşkın. Çünkü dünya trending topic listesine giren #WeAreMaduro hashtagine Venezuela’dan  çok Türkiye’den tweet atılmış görünüyor. Bazı haberlerde bilmeyen okurlar için Türkiye’nin yeri haritalardan gösterilmiş. 

Anlaşılır sebepleri yok değil.

Yeni bir darbe girişimini atlatmış bir ülkenin hassasiyeti bu.  O darbenin organizatörü ABD’de yaşıyor, ABD’ye karşı haklı öfkeler var. Latin Amerika tarihi darbeler ve ABD’nin arka bahçesi gibi ülkelerin iç işlerine karışma tarihi de.

Bütün bunlar anlaşılır sebepler.

Ama yine de konu ne zaman ve nasıl “Hepimiz Maduro” noktasına kadar geldi ve gerçekten de hepimiz Maduro olmak istediğimize emin miyiz? 

Çünkü 9725 km ötemizde olan bitenler pek Türkiye’den göründüğü gibi değil.

Ülkenin adı bile aslında Venezuela değil, Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti.  

1999’dan beri böyle. Hugo Chavez 1998’de kılpayı seçimle iktidara geldikten sonra iktidarında sık sık yapacağı gibi referandumuna gitti, pek çok başka şeyle birlikte ülkenin “Venezuela Cumhuriyeti” olan adını da “Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti olarak değiştirdi.

Aslında Venezuela Cumhuriyeti adı da yeni bir addı.

Ülkenin adını değiştiren de Chavez’in örnek aldığını söylediği bir darbeciydi: Perez Jimenez. 

1948’de darbe yapıp iktidarı ele geçiren cunta içinde sivrilen Jimenez, 1952’de “seçim”le devlet başkanlığına gelmiş, Kore Savaşı yüzünden artan petrol varil fiyatıyla ülkeye giren parayı hesapsız kitapsız bir popülizmle harcamış, petrol gelirleri düşünce başlayan halk isyanları sonucunda da 23 Ocak 1958’de bir darbeyle devrilmiş, ülkeden kaçıp, İspanya diktatörü Franko’ya sığınmıştı. İki darbe arasındaki diktatörlük yıllarında yaptığı tuhaf işlerden de biri de ülkenin Venezuela Devletler Birliği olan adını değiştirmek olmuştu.  

Halbuki, Venezuela Devletler Birliği adı da Karakas doğumlu Latin Amerika’nın efsanevi lideri Simon Bolivar’dan mirastı.

Bolivar, 19. Yüzyıla kadar İspanya’nın kolonisi olan yaşayan Venezuela, Kolombiya, Panama, Peru, Ekvator ve Bolivya’nın kurtarıcısıydı. Bu ülkelerden bağımsız tek ve birleşik bir devlet yapıp başına geçen Bolivar, İspanya’ya karşı İngilizlerin ve Amerikalıların desteğini almıştı ve Amerikan devriminin hayranıydı.

Hatta bu yüzden “kurtartıcı” değil “burjuva devrimcisi” olduğunu söyleyen Marx ondan “sahtekâr, dönek, fesat, yalancı, korkak ve çapulcu” diye bahseder.

Ama Bolivar’ın birleşik devleti uzun ömürlü olmamış, Amerikan demokrasisi hükmetmeye yetmeyince diktatörlüğe kaymış, ülkeler ayrılıp bağımsızlık ilan etmiş, savaşlar çıkmış, Bolivar da genç yaşta kaçmak zorunda kaldığı sürgünde hayatını kaybetmişti. 

Aslında Venezuela’nın bu üç isminin hikayesi ülkenin son yüzyıllık tarihinin de hikayesi.

Neyse ki ve iyi ki bize yabancı olan üç kavramın mağduru bir ülkeden bahsediyoruz; Caudillos, kolonyalizm ve neft laneti.

Caudillos, Führer, Duçe, Şef gibi İspanyolca güçlü askeri ve siyasi diktatörlere verilen adı. Venezuela tarihi bu ‘caudillo’ların etrafında yaşanmış bir tarih.

Önce İspanya’nın kolonisi olarak geçen yüzyıllar, sonra yanı başındaki ABD imparatorluğunun hegemonyasıyla çekişmelerin yarattığı kolonyalizm tecrübesi ve endişesi ezik, marazlı ve eklektik siyasi akımlara sebebiyet vermiş. Milli Sosyalizm Bolivarcılık, Marx, İsa, Bolivar arasında gidip gelen Chavizm bunun örnekleri.

Ve 20. Yüzyılın başına keşfedilen dünyanın en zengin ama çıkarılması en pahalı petrol rezervlerinin ekonomide “Hollanda hastalığı” ya da “neft laneti” denen sonuçlar doğurması. Bu tabirle kastedilen ülke ekonomisinin petrol veya doğalgaz gibi yüksek gelirli bir girdiye bağımlı hale gelmesiyle, bütün üretim gücünün tek bir ürüne yönelmesi, diğer sektörlerin çökmesi, bütçenin petrol gelirine göre yapılması ve böylece petrol ve doğalgaz fiyatında yaşanan en ufak sallantıların bile ülkede ekonomik krizlere ve siyasi istikrarsızlığa neden olması.

Hugo Chavez aslında bu üçünün bir eseri. Bizdeki Milli Demokratik Devrim benzeri bir fikriyata denk düşen

Bolivarcı bir milli sosyalist devrim için 80’lerde ordu içinde bir cunta kurmuş, 1992’de yine petrol bağımlılığının sonucu yaşanan bir ekonomik kriz ve çatışmaları fırsata çevirip darbe denemiş ama başarısız olunca hapse girmiş bir darbeci Albay Chavez.

Ardından şimdiki devlet başkanı Maduro’nun da aralarında olduğu cuntadan arkadaşlarının sürüklediği bir kampanyayla affediliyor, partisini kuruyor ve mevcut siyasi partilerin çöktüğü 1998’de kıl payı farkla devlet başkanı seçiliyor.

Onun şansı iktidara geldiği yıllarda petrol varil fiyatlarının yükselmeye başlaması.

Aslında ilk dönem uzlaşmacı ve rasyonel politikalar uygulayan bir Chavez var. Eski liberal ekonomi bakanlarına da yer verdiği bir hükümet kuruyor. 

Ama zengin bütçe onu ülkenin adını Bolivarcı Cumhuriyet olarak değiştirmek gibi  ideolojik hayallerine doğru çekiyor. Petrol şirketini hükümete bağlı hale getiriyor, parayı bir fonda toplayıp yoksul halka dağıtıyor.

Böylece devlete bağımlı, kendilerine Chavista diyecek geniş bir taraftar desteğine sahip oluyor.  

Ama bunu yaparken petrol şirketinin başına bir solcu profesörü getiriyor, uzmanlık gerektiren sektörü ehliyet ve liyakati eksik sadık yoldaşlarıyla dolduruyor. Tecrübe kaybı ile petrol üretimi geriliyor. Başlayan grevi, 19 bin petrol işçisini işten atarak bastırmaya çalışıyor. 

Bu sırada işten çıkarmaların yarattığı kriz ve sokak gösterileri 2002 yılında bir darbe girişimine dönüyor. Başarısız darbeci Chavez bu kez Chavistalarının desteğiyle iki gün sonra darbeyi bastıran bir kahramana dönüşüyor..

Bundan sonra işler iyice rayından çıkıyor. Sosyalizm ütopyasını gerçekleştirmek için adımlar atıyor. Önüne çıkan engelleri de referandumlarla aşıyor. Televizyonlarda bakanları azarladığı canlı yayınlar, muhalif medyayı sindirmesiyle kendi kitlesinin gönlünü kazanıyor. Onun sosyalist Beşinci Cumhuriyeti, dindar destekçileri için Hristiyanlığın altın çağı Beşinci Monarşi, Chavez de milenyumda gelen kurtarıcı demek.

Ama bütün meseleleri devletin gücüyle halledebileceğini düşünen Chavez, enflasyonla mücadele etmek yerine üreticilere fiyat indirme baskıları yaptıkça üreticiler ya iflas ediyor ya da ülkeden kaçıyor. Böylece ülke tümüyle petrol gelirlerine bağlı, o gelirlerle her şeyini ithal eden bir ülkeye dönüyor. Petrolünün en büyük alıcısı olan ABD’ye bağımlılığı azaltmak için uyguladığı politikalar ise hem ülkenin petrol üretimini düşürüyor hem de daha ucuza Rusya ve Çin’e petrol satmasıyla sonuçlanıyor

Chavez’in hiç yabancı dil bilmeyen Dışişleri Bakanı ve veliahttı Maduro’nun en büyük şanssızlığı ise iktidarı sırasında petrol fiyatlarının düşüşe geçmesi oldu.

Aslında onun sosyalist ütopyaya devam etmek gibi lüksleri yoktu. Ama bütün siyasi desteğini bu devlet yardımlarını alan kitleler üzerine kurduğu için, müktesebatı da başkasını yapmasına yetmediği için geri de dönemezdi.

Bütçe en önemli kalemini yitirince,  ithal ürünlere para yetmemeye ve yokluklar yaşanmaya başladı. Yine baskıyla, para basarak ekonomi toparlanmaya çalışılınca da ortaya milyonlara varan enflasyon oranları, yüksek faizler, yokluk, karaborsa, para balyalarıyla alışveriş görüntüleri ve dört milyon insanın ülkeyi terk ettiği büyük bir insanı trajedi çıktı.

2015 seçimlerinde bu sorunlar Meclis’te çoğunluğu muhalefetin kazanmasına neden oldu. İşte bundan sonra Maduro ülkede düşe kalka olsa da var olan demokrasi ve meşruiyet çizgisini aştı.

2017 yılında kendi atadığı Anayasa Mahkemesi bir yargı darbesi yaparak, Meclis’in yasa yapma haklarını kendine topladığını açıkladı.

Maduro, seçilmiş Meclis’i ekarte edip ülkeyi kararnameler ve Anayasa Mahkemesi ile yönetmeye başladı. Bu da yetmedi. kurucu bir anayasa için yeni bir Meclis kurulmasına karar verdi ve seçime gitti. Yüzde 41 katılımlı seçimleri muhalefet boykot etti. Tabii ki yeni kurucu anayasa meclisi Maduro’nun adamlarıyla doldu. O atanmış vekillerden biri de istihbarattan film yapımına kadar çeşitli kademelerde görev verdiği oğlu. 

Chavez’in bile referandumlarla halka sorarak yaptığını Maduro’nun tek başına yapmasına, 1999’daki anayasayı hazırlayan Chavez’in ekibinden Adalet Bakanı Ortega Diaz’ı bile isyan ettirdi. Bu duruma itiraz eden Diaz, önce koltuğunu kaybetti, ardından tutuklanmaktan botla Kolombiya’ya kaçarak kurtulabildi.

Onun kadar şanslı olmayan bazı muhalefet liderleri ise terörden ihanete kadar suçlamalarla tutuklandılar. Tutuklananlardan biri Halkın İsteği partisinin lideri Leopolda Lopez’di. 

İşte 35 yaşındaki Meclis Başkanı Juan Guaidó onun partisinden bir isim.

Aslında parti Amerikancı ya da sağcı değil. Sosyalist Enternasyonel üyesi bir sol parti. Bütün hayatı Chavez ve Maduro iktidarı altında geçmiş Guaido, Chavez’in dizilere kızıp özel kanalları kapatmasına karşı sokaklara çıkarak girdiği siyasi hayatında genç yaşta 2015 seçimlerinde partisinin de içinde olduğu muhalefet blokuyla Meclis’e girmiş, ardından uzlaşma sonucu Meclis başkanlığına seçilmiş alt sınıflardan gelen bir asker çocuğu.

Onun başkanlığını yaptığı Meclis’e göre Ocak 2018’de Maduro’nun görev süresi bitti.

Bu yüzden 23 Ocak 2018 günü yani darbeci Jimenez’in başka bir darbeyle devrildiği günün yıldönümünde Guaido ve Meclis halkı protesto için sokaklara çağırdı.

Venezuela’nın bütün şehirlerinde sokaklara çıkan kalabalıklar Maduro’yu istifaya çağırdı. Bu arada Meclis de Guaido’yu geçici devlet başkanı ilan etti.

Küba, Bolivya ve Meksika dışındaki bütün Latin Amerika ülkeleri ve ardından ABD ve AB onu meşru lider olarak tanıdılar.

Son durum;  Venezuela Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı General Vladimir Padrino, en üst düzey yedi generalle birlikte başkent Karakas’taki en büyük askeri üstte basının karşısına geçti, Maduro’ya bağlılıklarını bildirdi ve Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti için gerekirse ölmeye hazır olduklarına dair yemin etti. Maduro da ABD elçiliğini kapatacağını açıkladı. Ama ticari ilişkilerin süreceğini eklemeyi unutmadı. Çünkü hala Venezuela petrolünün en büyük alıcısı ABD.

9725 kilometre ötemizde olan bitenin kaba bir özeti böyle.  Bu hikayede kim sandıktan çıkmış, kim darbe yapıyor sorularının cevabı Türkiye’de verilen cevaplara pek benzemiyor.

Ülkedeki çalkantıyı başlatan ABD olmadığı gibi, ABD deyince de iktidar değişmiyor.

Yine de ortada bir darbe ihtimali var ve bu ülkeyi bir iç savaşa doğru götürebilir. Bu eleştirilebilir, Venezuela’nın aynı dili konuştuğu, aynı dine mensup komşuları gibi iktidarla muhalefet arasında uzlaşma arayışlarına destek verilebilir. 

Ama bu manzaradan Hepimiz Maduroyuz çıkmaz..

Türkiye gibi Allah’a şükür sömürge olmamış, 70 yıllık demokrasisi olan bir ülkenin, dünyayı 200 yıl Danimarka’nın kolonisi olmuş gibi sadece Batı karşıtlığı ve üçüncü dünyacılıkla okuması da pek sağlık işareti değil. 

Yani ne Türkiye Venezuela ne de hepimiz Maduroyuz. Neyse ki ve iyi ki.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Aman Tanrım birden bire aydınlandım. Meğer abd Afganistan, Irak hatta Vietnam halkına gerçekten demokrasi, insan hakları, özgürlük ve refah götürmüş. Ah kalın kafam her şeyi yanlış anlamışım.
KARAR OKURU 30 Ocak 2019 12:17
Venezuela'ya askeri hareket öncesi kamuoyunu hazır hale getirmek için WP, NYT'de de yayınlamak için bir yazı yaz deseler, daha iyisi yazılamaz. Tebrikler Yıldıray. İnsan gerçekten hayret ediyor.
M.E.A 28 Ocak 2019 17:29
yeni nesi emperyal kuyrukçusu olmak böyle birşey her halde ,bu güne kadar senin gibi karşı tarafı kötülerin kötüsü gösterip,efendisini çaktırmadan toz kondurmamayı inceden inceye savunan birine pek rastlamadım,emperyal efendilerin senin istediğin dileğinmiş gibi ıraka,yemene,afganistana vs ülkeler çaktırmadan demokrasi götürdülerse,venazuladada efendilerin işini görecek petrol olduğundan orayada çaktırmadan demokrasi öğütlemen iyi olmuş ,yalınız unutuğun birşeyide ben anlatayım,venezula başkanının bebeken altına etiğini unutmuşsun,onuda yazsaydı
Sedat 28 Ocak 2019 02:28
Maduro'yu eski asker tasviri yaparak anlatmak gerçekle uyuşmuyor, rütbesini verseydiniz tıpkı albay chavez gibi.
KARAR OKURU 28 Ocak 2019 01:38
Vay be, amerika Venezuela'ya gerçekten demokrasi getirecekmiş
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 23:52
Akıcı,anlaşılır bir dil ile yazılmış çok güzel bir yazı.Yazılarınızı olaylara yaklaşım biçiminizi beğeniyorum
Adalet Yakın 27 Ocak 2019 13:38
Yazar, yaşasın Amerika dememiş ki. Amerika’yı desteklemeyin ama Maduro’yu da desteklemeden önce bir düşünün demiş. Halkın %60ının oy vermediği bir meclisi yargı darbesi ile devirdi demiş. Amerika haklı değil ama milletin iradesini hiçe sayan maduro da haklı değil demiş. Bu konuda bile bölünülür mü ya? Size ne madurodan? Darbe yapmış bir asker ve sahtekar bu adam. Sırf taraf tutucam diye Kenan Evren’i savunur mu mesela insan??
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 13:05
Amerika yapmaz ondan şüphemiz yok. Burdan o resim çıkmaz, Yıldıray Oğur'dan da şüphemiz yok. Yok canım olir mu öyle şey.
Yılmaz 27 Ocak 2019 00:45
Yıldıray Bey, yazınız başından itibaren Türkiye adına çok korkunç ama Allah’tan son paragrafta aslında sadece İbrahim Kalın’ın tweetini eleştirdiğiniz anlaşılıyor;). Yine de bu tweeti atan en üst düzey yöneticinin İbrahim Kalın olmasına şükretmeliyiz sanırım!
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 00:16
Yazı bana çok tanıdık geldi
Sim Campbell 26 Ocak 2019 21:02
Venezuelada kim kimdir ve nereden nereye nasıl gelindi konusunda derli toplu bir yazı olmus, tesekkurler.
denizz 26 Ocak 2019 20:51
Allah amerikanın desteklediği yönetimlerden uzak tutsun tüm ülkeleri. amin.
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 20:50
Turkiye'de 70 yildir demokrasi mi var? Bir yasima daha girdim...Fakat mukemmel bir makale. Herkesin okumasi gerekir.
Uyumayın 26 Ocak 2019 20:48
ABD, Venezuela’yı batırmak için elinden gelen her şeyi yapmaya başladı. Darbe, suikast, isyan, toplu gösteriler, popülizm, ekonomik ambargo, siyasi krizler hep onun eseri. Maduro’nun dijital para Petro’yu kullanması ABD’yi çok rahatsız etti. Şirketler ödemelerini bu parayla yaparak enflasyon baskısından kurtuldu. Necmettin Batırel
Muhtefi. .. 26 Ocak 2019 18:05
İslama İman etmiş. Sevgili Peygamberimize Tabi olmuş.Hür iradeli ve Adalet gözeten kişi Dünyanın her neresinde Adaletsizlik, Somuru, Zulüm varsa Eliyle, Diliyle veya Kalbiyle Hak namına Davranır. ve Teşvik eder. Çünkü kötülük İnsanlığın dusmanidir. Siyaset, Irk üstü düşünür. Dusunmeliyiz..Tabi ki Aklımızı, Diplomasiyi, Lobiyi ve yeri, zamanını kollayarak stratejiyi ve konjekturel durumları gözeterek Müslüman Uyanık olana derler. !..Ameller Niyetlere Göredir. .!..Venezuelada Tezgah kuruldu. Çok açık..
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 22:10
2
Yani bugüne kadar kahrolsun komünistler dedik. Bundan sonra yaşasın komünizm diyelim diyorsun. Gerçekten çok enteresan.
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 12:49
2
Yav adam maduro cunta üyesi diyor. Yargı darbesiyle başkanlığı uzattı diyor. Daha ne desin ya! Biraz düşünün Allah size de beyin vermiş.
Muhtefi. .. 27 Ocak 2019 17:02
1
:))).Adamin Komunist, Ateist, Budist, pagan vb olması degil asl olan,,Adaletin Tecelli etmesi önemlidır. Biz TÜRKLER Adaletten yana olduk her zaman. Dünyada Uluslararasi Kuruluşlar ortak karar almadan Birileri istiyor diye bizde ona uyamayiz kendi adıma Ben Kabul edemem. ..açık, şeffaf,amasiz, fakatsiz, lakinsiz ADALET Aranmalıdır.
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 17:54
Maduro muhalifleri yazın secimi boykot etmişti simdi neden secim istiyorlar ? Cunku abd leri yeterli ekonomik saldiriyi yapip halkı kışkırttı şimdi kaymağını yedirecek muhalefete. Maduro yine kazansa yine hile diyecekler.gecici baskan dedikleri adam MASON aşıgı.
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 12:46
3
En azından Maduro gibi darbeci bir asker değil.
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 16:49
FETÖ cular burayi istila etmisler, Türkiyeden Venezuela cikarmaya calisiyorlar. FETÖ cular nafile cabalariniz, basa kim gelirse gelsin, sizin icin ekmek yok bu ülkede...
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 16:17
"2017 yılında kendi atadığı Anayasa Mahkemesi bir yargı darbesi yaparak, Meclis’in yasa yapma haklarını kendine topladığını açıkladı."Yeni atanan AYM üyemiz geçen dönem AKP milletvekiliydi!!! Bence bu ülkede birileri fazlasıyla Maduro !!!
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 16:32
17
367 sabih mi atanacaktı ? Yada sezer refahlı atadımı hic?
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 19:50
3
Bir ülkede denetime açık olması gereken ilk yer iktidarı elinde bulunduran hükümetir !!! Zira yaptırım gücü en fazla olandır. " Ne istediler de vermedik." diyen birine; Ne istediler ve siz ne verdiniz diye soramıyor ama çocuğunu onların okuluna yollamış birini aylarca tutukluyorsunuz!!! Sonrada PARDON diyorsunuz? Ama haklısınız asıl bizden bir PARDON!!! Çünkü zaten istediğiniz bir HUKUK devleti değil bir DİKTATÖRLÜK!!! Not: Birileri okyanuslar ötesine selam yolladığı zaman bile okyanuslar ötesinde ikamet eden edenin samimiyetine inanmazdım. Şimdi durduk ye
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 16:09
Demokrasi olmazsa neler olabileceğinin canlı bir örneği bu yaşananlar. Allah'ım sen bizi koru.
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 22:47
1
Korumuyorum sende her önüne gelene kanma diyor yaradan
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 15:36
Yazınız farkı farkettirmiş lakin şu an bizim enyakın dostumuzunda maduro olduğunu nedense kimse yazmıyor tek dileğim mısıra akıl hocalığı yaptık ve müslümanlar iktidarı kaybetti maduroda bize güvendiyse işi yaş bizden s:ylem3si selam ve dua
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 18:37
5
Ne alaka. Mısırda Müslüman Kardeşlere Batı dünyası hiçbir zaman sıcak bakmadı. Natonun sıcak bakmadığı hükümetlerin başına gelenler malum. İşgembeden sallama şakirt !
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 18:44
1
biz akil hocaligi yapmadik onlarin kendi akli var senin gibi hoca aramiyorlar.
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 15:29
İstesende fakirleşemeyecek ulkeye ambargoyu daya ekonomiyi boz Sonra Maduro diktatormuste secimde hileymişte fakirlikmişte :)))) geçin bu masalları...sisi selman cok demokrat. Cok adil .onları yağlayan abd ab nin maduroya gelince demokratligi tutmuş yerrrsennn. Abd nin amacı petrole çökmek.abd aşıklarıda demokrasi geveliyor.chptrolleride destekde.
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 12:53
1
Yav halk aç, yoksul. Petrol abd’ye geçmiş papua yeni gine’ye geçmiş ona mı bakar. Beceremiyosan yönetmeyi çekiceksin gideceksin.
"Bolivar, 19. Yüzyıla kadar İspanya’nın kolonisi olan yaşayan Venezuela, Kolombiya, Panama, Peru, Ekvator ve Bolivya’nın kurtarıcısıydı". Sonda da "dünyayı 200 yıl Danimarka’nın kolonisi olmuş gibi" Bir KARAR versek İspanya'nın mı Danimarka'nın m sömürgesi? Önemli mi peki değil aslında sadece yapılan işe verilmesi gereken biraz daha özen... Bir yazarın bugünkü yazısında dediği gibi demokrasi de ve hukukta önde olan ülkeler Maduroyu desteklemiyor...Dünya da çok uzun zamandır geçerli tek taraf var oda DOLAR...
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 20:39
1
Önce okumayı ve okuduğunuzu anlamayı öğrenin. İlk alıntıladığınız cümle Venezuela'nın kendisiyle ilgili, ikinci alıntıladığınız kısım ise Türkiye'ye diyor, "Sanki 200 yıl Danimarka'nın kolonisi olduk da, böyle davranıyoruz," demeye getiriyor.
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 12:51
0
Önce okuduğunu anlamak, sonra yorum yapmak da fayda var.
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 13:21
Niye gene taraf olmak zorundayız, "bilimsel düşünememe" en tepeden aşağıya hakim tek "ideoloji" bu memlekette! Ayrıca petrol veya benzeri bir emperyalist azdırıcı bir kaynağa sahip olmamamız da bir şans bence, şansızlıktan ziyade! En iyi kaynağımız insan, ve bu ülkeye düşman olsam yapacağım tek şey o nesillerin çağ dışı cahiller olmasını sağlamaktır!:Yüzlerce yıl önceki hurafelerle oyalansınlar ve ölümü kutsasınlar!
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 15:42
3
Sahip olduğumuz tek kıymetli kaynağı da kaptırıyoruz, bakınız beyingöçü.
KARAR OKURU 28 Ocak 2019 00:05
1
Bu beyinler neden göç ediyor? Kalıp ülkelerine faydalı olsalar ya. Az kazansınlar. Ülkenin kalkınmasına değmez mi? Yoksa bunlar beyinsiz mi?
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 13:09
Son cumle ironik. Bence de benzersiz bir benzerlik var iki ulke arasinda. Madara olmaya az kaldi Doktorum nerede dedirtmesin Rabbim.
musto 26 Ocak 2019 12:32
Demokrasicilik oynayan ülkelerde bu çallkantılar bitmez gücü eline geçiren seçimle geldim yaptığım her şey mübahtır gerisi günahtır.
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 12:16
İnsanoğlu için en önemli zenginlik akıldır; güney Amerika zenginliklerle dolu(tarihi,cografi,yeralti kaynaklari)bir sömürge iken kuzey Amerika'ya sömürmeye gitmiş bir avuç insan yasamak için kendi demokrasisini ,adaletini,üretimini, sosyal yaşamını oluşturmuş ve sahip çıkmış sonuç güneyden kuzeye geçmek için hergun binlerce insan bekliyor. Adalet,fırsat eşitliği, demokrasi olmazsa popülizm, şovenizm ,yandas besleme sonu hüsran olur bütün güney Amerika ülkeleri gibi ..
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 14:28
1
Güney Amerikanın başkanları ve mafya babaları meshurken kuzeyin silikon vadisi,demokrasisi,yapay zekası, adaleti,özgürlüğü meşhur
karar okuru 26 Ocak 2019 11:53
Algı operatörleri marifetiyle Venezuela'da seçim sonuçları tartışmalı hale getirildi.Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu diyor ki: ""Sandığı elde somut delil yokken güvensiz ilan etmek Türkiye üzerinde oynandığından zerre kadar şüphe uymadığımız, tüm Orta Doğu'yu şekillendirmeyi amaçlayanların Türkiye'yi de dahil ettikleri planın bir parçasıdır. Çünkü sandığı güvensiz ilan edilmiş bir memlekete uluslararası kamuoyunun desteğiyle küresel güçler gizli ya da açık müdahale yetkisini kendilerinde görmeye başlarlar. Suriye'ye-
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 12:15
4
-Suriye'ye müdahale böyle olmuştur, Irak'a müdahale böyle olmuştur, Libya'ya müdahale böyle olmuştur. Mısır, Cezayir böyle karışmıştır..."
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 16:46
8
Fevzioglunu anlayabilecek cok az adam var bu ülkede. Ülkenin yüzde 99 u partizan. Okuda adam ol diyoruz ama, adamlar partizan oluyorlar. Keske böyle 1000 tane seviyeli adam olsa. Adamlar güya Maduraya kardilar, esadinda RTE ye karsilar. RTE gitsinde istersen amerikan Mandasi olalim derdindeler.
KARAR OKURU 27 Ocak 2019 13:31
0
Seçmen nüfusu küsuratına kadar belli. Yıldıray Bey de yazmış; Halkın %60’ı sandık hileli olduğu için sandığa gitmedi. %60 ( yazıyla yüzdealtmış). Amerika dediği için değil o sandığın güvensizliğini Venezüela milletinin iradesi onaylamıştır.
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 11:46
Bizim darbeyi kimin yaktığını bile bilmiyoruz hala. ABD'deki zat yaptı diyip çıktılar işin içinden. Ne doğru dürüst bir mahkeme kararı ne de meclis araştırması yapıldı
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 15:53
5
Abd deki terorist yaptı.bilmiyormuş.
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 16:00
5
Bilmemek icin ya kotu niyetli olmalısın ya cahil ya da trol ya da !!!!!
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 16:11
4
Abddeki villasında keyif catan aglak şeytan ve turkiyedeki don koklayan haşhaşi muridleri yaptı.aksini idda eden araştırılmalı savcılıkca.
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 16:41
3
Ben söylüyeyim Alcak FETO yapti.
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 17:07
1
FETÖ alçak bir darbeci, kaatil, ABD/CİA casusluk ve terör örgütüdür!... kriptolara da sıra gelecek ve bu mücadele son kanser hücresine kadar devam edecek inşaallah....onlar şimdi pensilvanyada Abd/Nato ülkelerinde kucaktan kucağa dolaşıyor!
kararlı 26 Ocak 2019 11:44
Aşık Mahsuni Şerifin türküsündeki gibi "...Amerika katil, katil..."
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 11:32
Makaleyi okuyunca aklıma geldi.Gecenlerde Venezuela altınlarını Çorum'da eritecek diye bir haber vardı.Ulkenin başına yeni bir Zarrab belası dolamasinlar.Uc kuruş para için İranla altın ticareti yapıyoruz diyerek ülkemizin şerefini satmışlardı.Gene aynısı olursa ülke olarak bunun altından nasıl kalkarız.Kara para aklayan o ada devletlerine döndük sanki
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 11:31
Dün gece Tv'de Ankara B.sehir eski belediye başkanı vardı.Diyordu ki :Amerika belediye seçimlerine karışıyor burada Amerika parmağı var. Zavallı anacığım gördün mü elin cavurunu secimlerimize bile karıştı diyerek vahlandi.Milleti kandırmayı ogrenmisler habire mağdurlar ,habire kandirilmislar ,habire dış güçler işin içinde ama onlar Tanrının seçilmiş kişileri ,on iki imamdan masumlar.Butun suç düşünen eleştiren halkta
karar okuru 26 Ocak 2019 11:27
...Venezuela Cumhurbaşkanı Maduro, Trump'ın davranışına aynen karşılık verse ve "Venezuela Amerika Birleşik Devletleri'nin meşru temsilcisi olarak Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'yi tanımaktadır. Kasıtlı ve yanlış davranışları ile ülkesinde devleti kilitleyen Trump meşru Başkan değildir" deseydi ne olurdu? .... iyi ki hepimiz ABD lobisi de değiliz:)Bundan sonra çeşitli ülkelerin ve Türkiyenin muhalefet partil temsilcilerinin Amerika'ya yapacakları ziyaretleri de tekrar değerlendirmek şart.SN.yazar siz yaparsınız bunu
Habele-Hubele 26 Ocak 2019 11:50
1
Siz bunu henüz Başbakan değilken vekil dahi değilken gerçekleştiren Erdoğan için yaptınız mı?
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 15:27
5
Seni bekliyorduk yapmak için.
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 11:08
erdoğan destek vermişse düşer o herif. malum maşallah dediği üç gün yaşamıyor
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 16:29
8
Cunku rte doğru
Okur 26 Ocak 2019 11:05
"Maduro, seçilmiş Meclis’i ekarte edip ülkeyi kararnameler ve Anayasa Mahkemesi ile yönetmeye başladı." "enflasyonla mücadele etmek yerine üreticilere fiyat indirme baskıları " Bu iki cümle dikkatimi çekti
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 10:44
Çok öpretici bir yazı olmuş ellerinize sağlık sayın yazar
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 10:35
Yine Yıldıray Oğur'un çok haklı olduğu bir yazı. Zaten gazeteciler hep haklıdır, hep en doğru onlardır.
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 10:20
Mağdur commandante. Biz her seçimden önce bunları çok görüyoruz. Şehirlerine ülkesine ihanet ettiklerini söylerler ama hep mağdurlar.
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 15:21
4
Onlarin ihanet dedigi hayallerinin muthisliginden.sizin enniyi belediyeciliginiz olur o ihanet
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 09:55
Bizim bu krizden çıkaracağımız bir şey ortaya çıktı ne efendim derseniz bir an evvel tarımsal ithalat yerine üretim yapan ve ihracat yapıp ekonomimizi ve yiyeceğimizi sağlama alalım animallah petrol zengini ülke bu hale gelirse biz ne yaparız amaaaan
KARARLI 26 Ocak 2019 09:53
Türkiye'de de ''Chavista''sistemiyle bazı işler döndürülmüyor mu?Bana Venezuela biraz Türkiye'nin son 10 yılını anlatıyor gibi geliyor.
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 09:32
son cümle çok manidar olmuş yıldıray bey. Allah korusun Türkiye bu hikayeye çok benziyor. Elinize emeğinize sağlık.
karar okuru 26 Ocak 2019 09:36
Mesele çok basit aslında. Son derece demokratik, akılcı ve gelişmiş devletlerin desteğini alan sayın Guaido'yu hemen başa getirsinler ve Venezuela mı ne haltsa artık hemen durulsun, sakinleşsin ve ebediyen Amerikan kollarında mutlu mesut yaşasın. Mısır'ı görmüyorlar mı ne iltifatlara mazhar oluyor. Böylece sayın Oğur da müthiş demokrasi aşkının meyvelerrini görmüş olur.
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 16:39
3
E adam Soroscu.
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 08:29
Sisi için de bir şeyler yazsana yerse
Okur 26 Ocak 2019 07:53
Madoru, bildiğiniz Venezuela Meclisine karşı darbe yaptı. Halkın seçtiği meclisi tanımadı, kendi meclisini kurdu. Birilerinin kendisine öykünme nedeni belli!
Kabristanlı 26 Ocak 2019 06:35
"uzak diyarlarda evli barklı, mutluluk en çok onun hakkı, bu yorgun kırık dökük hikayede, adı bende saklı,"
Kabristanlı 26 Ocak 2019 06:09
Neden acaba yazıyı okurken hep venezualla değil de çoook yakın diyarımızdaki bir ülke aklıma geldi. Yoksa sorun bende mi, herkes böyle mi anladı ki, yoksa böyle anlaşılması mı gerekiyordu yada isteniyordu, Algılarımla oynamayın beeniiim bozulurum sonra.
karar okuru 26 Ocak 2019 11:31
4
Güneydeki çok sevdiğiniz ülke mi yoksa:))
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 04:01
bizim maduro olmadığımız kesin ama burasının neresi olduğunu karıştırdım.
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 03:48
Çok güzel derli toplu bir yazı takım tutar gibi adam tutmamaktadır lazım siyasette de üstün körü bağlılık olmamalı
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 03:14
Bu trollerin Venezuela (Maduro mu demeliyim?) sevgisi nereden geliyor? Din birliği? Dil birliği? Komşuluk? Ticari partner? Yeni bir ada keşfedilse de biz de pay almak için acele ediyor olsak anlarım da, bu düpedüz akılsızlık. Ortada ciddi problem var ve biz de o problemin parçası olmak için kendimizi paralıyoruz. Akıl alır gibi değil.
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 10:24
3
batı/abd düşmanlığı. onun da kökü hukuk ve demokrasiden korkmak. türkiye oligarşisi hukuk ve demokrasi güçlendikçe iktidarda kalamayacağını anladı. batıdan kopmaya çalışıyor.
Karar okuru 26 Ocak 2019 03:11
Kaleminize saglik sayin Ogur... Biz burada yerli ve milli oldugumuz icin internetde arastirma yapip bilgilenmek icin beklemedeyiz “Yerli Google” u... Hemen arkasindan “Yerli I phone”, “Yerli Mercedes”, “Yerli Amazon” takip edecek... Umarim bu bilgilerin bazilarini Yerli ve milli olmayan o Amerikan emperyalizminin “Yerli olmayan Google” undan bulmamissinizdir, bana biraz oyle geldi, sizide kandirmis bu “Yerli olmayan Google” o yuzden detaylarda kaybolmayin “Yerli Google” u bekleyin beklerkende “Degerli basinimiz” dan takip edin bu mevzuulari…
Çerkez Ethem 26 Ocak 2019 02:53
Çok güzel açıklamışsınız. Çoğumuz orda olanların tarihçesini bilmeden yüzeysel şekilde bakıyoz ve yorumlar yapıyoz, sanki gelinen süreç bir anda aniden olmuş gibi ! Bizler herzaman ki gibi devletler düzeyinde bir konunun, hangi ülke olursa olsun, tarihsel açısını bilmessek, araştırmassak ve bu veya şu kişiyi destekliyoz dersek bugün maduro oluruz yarın madara oluruz !
Vatandaş 26 Ocak 2019 01:59
Yazinizda Chavez petrol şirketine kendi taraftarlarını koydu yapmışsınız grevden sonra. O grev değil bildiğiniz sabotajdi makineleri ve gemileri çalışamaz hale getirdiler. Ne yapacaktı? İkincisi Kuzey Amerikanin Venezüella ya kullandırma digi rafinelerini yazmamissin. 3. Perez jimenez halen saygıyla anılır toplumda dil uzatmaya hakkınız yok. 4. Maduro dan daha çok eşi Cilia Floresin yasamada sözü geçer, Askeriyede de Diosdado Cabellonun
Ah algılarım 26 Ocak 2019 09:12
2
Sen Yildiray beyimizden dahami iyi biliyorsun?
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 10:39
1
Valla istersen bu konu hakkında kitap yaz hedef tamamen altın ve petrol sana göre Amerika ortofoguyada barış ve huzur getirmiştir
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 10:50
0
Biz ne öğrendik senin bu anlattıklarından sonra?
Habele Hubele 26 Ocak 2019 11:46
0
Saygıyla anılması Yıldıray’ın yazdığı gibi olmadığını göstermez. Sabotaj ve grev arasında fark var. Sanırım 19.000 işçinin iş hakkının tek taraflı feshi topyekün sabotaja katılmalarından. Üstelik bak sabotajta karda yürünür iz belli edilmez. Ama grevde iş bırakılır ve yürünür, kimin ne olduğu bellidir. Venezuela olayı bence Türkiyede kim nedir konusunda turnusol kağıdıdır. Madurocular kimler? Erdoğan, Erdoğancılar, Troller, Solun istisnasız her türü, Aydınlıkçılar. Zaten bu konuya Erdoğan fiilen müdahil değil ama halkı kendisine karş
Güldürmeyin 26 Ocak 2019 01:37
Maduro diktatormuste secimde hileymişte fakirlikmişte :)))) geçin bu masalları...sisi selman cok demokrat. Cok adil .onları yağlayan abd ab nin maduroya gelince demokratligi tutmuş yerrrsennn.
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 04:27
3
utanmasan maduroyu peygamber ilan edecen
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 09:06
7
Amac hak hukuk degilki. Bu Venezuela yi nasil Türkiye ile ilisgilendiririzde, hani kizim sana söylüyorum gelinim sen duy meselesi. Bugün tam 3 tane Venezuela yazisi kararda. Bunlar bu Venezuela yi ne kadarda düsünüyorlarmis. Sisi ve Selman amerika asigi, madura ahmak ülkesini amarikaya teslim etse her sey düzelir, o zaman kararcilarda Venezuela destani yazarlar
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 09:19
5
Bravo aynen katılıyorum
Gercekci 26 Ocak 2019 01:29
Abd ve ab nin venezuelayı fakirlestirmek icin koydugu ambargo ve yaptirimlarida yaZ.
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 07:35
2
MADORONUN HALKI AÇLIKTAN KEDİ ETİ YERKEN KENDİNİN NUSRETTE BOMFİLE YEDİGİNİDE YAZSANA TROLCÜGÜM
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 15:29
5
Abdnin atadigi vali kedi mi yemiş ? Chptrolcüğü ?
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 01:26
Feto darbesi mecliste araştırılsın.
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 15:47
1
Yok araştırılmaz. Araştırılırsa siyasi anlamda destek verenlerin başı belaya girer. Ucu başka yerlere dayanır. Esnaf, bankacı, bağışçı terörist ama diğerleri ak kaşık. Adalet diye bir şey yok. Güçlülerin hukuku var.
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 01:22
amerika haklı arka bahçesindeki diktatörü durdurmak istiyor türkiye o zaman neden esada saldırıyor o zaman bizde esada kahraman diyelim anlaştıkmı
Makber 26 Ocak 2019 01:03
Venezuela nın içinde bulunduğu bu durum bana bir ülkeyi hatırlatıyor sanki...
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 01:08
3
Sakin ismini söyleme yayınlamıyor editör:)
Okur 26 Ocak 2019 02:23
0
Sakin turkiye deme ha,,moduranin altinlarini sakliyorduk, istemesinler diye tabiki destelememiz lazim, Yada HEDIYE DIYE VERDILER REISE,
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 04:22
1
Irak, Iran ve Suriyeye komsu ülke olabilirmi
Kabristanlı 26 Ocak 2019 06:05
0
Yazıyı okuyunca benim de aklıma geldi. Tam yorum yapacaktım senin yorumunu gördüm. Acaba aynı ülkeyi mi hatırlıyoruz ki çoook yakınlarımızdaki.
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 07:40
0
AKLIMA BİRİSİ GELİYOR AMA NEYSE:)
Ah algılarım 26 Ocak 2019 09:12
0
Aynı ülkeyi mi düşündük acaba, yakın mı, çook yakın mı yoksa yakından da yakın hatta damarlarında dolaştığımız ülke mi. Biz aslında ordamıyız ki.
KaRAR OKURu 26 Ocak 2019 00:55
Reisimiz "kıyamam ben MAĞDUR'oma" deyince düşkünlerin koruyucusu halkımız tez zamanda "NUSRET" duasına çıkıvermiştir. Che hayranlarına kapak olsun emi...
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 00:49
Madura tekrar secilmedimi yani? Görevi 2018in basinda bitti ama mayista tekrar secildi. Simdi siz ta10 bin km den uzakta, sanki Venezuela lin icinden biriymis gibi yaziyorsunuz. Kararcilarin ne alip veremedigi var Madura ile?
Hahha 26 Ocak 2019 01:34
9
Rte destekledi ya. Yoksa cooktan comndante ilan etmislerdi.
Salih 26 Ocak 2019 00:33
Bu maduro ne olursa olsun ülkesini bu duruma soktuğu için görevden alınmalı bildiğin hırsız diktator bu adam yok böyle ülke
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 00:51
15
Salih cok iyi bir Venezuela uzmanimissin, ne güzel.
karar okuru 26 Ocak 2019 00:22
Ama haydut/faşist Amerika ve evanjelik/siyonist yönetimleri her zaman her yerde aynı... bu konuda "hepimiz" hemfikirmiyiz ??? Bir de Maduronun bazı arap abd işbirlikçilerinden daha çok Filistin davasına sahip çıkması da pek sevimsiz bulunmuş olmalı, Kudüsü başkent kabul eden ve siyonist işgali meşrulaştıran Amerikaya ve ekonomik-siyasi tetikçilerine göre!
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 00:31
4
Tabi tabi. Filistin davası yüzünden Maduro hedefte. Yoksa hırsız diktatör olduğu için değil. Yalnız Amerikanın işi zor. Filistin’e destek veren 160 ülke daha var. Hepsinde darbe planlamak zor olacak. Olsun onu da ben mi düşüneceğim. Yorulsunlar değil mi.
KARAR OKURU 26 Ocak 2019 02:37
0
Kendi halkına faydası olmayan ülke Filistin davasına nasıl sahip çıkacak acaba? Bizim siyasiler gibi her şey lafta olursa neden olmasın di mi...
Adem 26 Ocak 2019 00:24
2015'te muhalefetin çoğunluğu ele geçirdiği meclisi tanımayan Maduro'yo meclise karşı yedirmeyiz! Yürütme ve Yasama'nın ayrı ayrı seçilmesinin istikrarsızlığa neden olduğunu Venezuela örneği göstermektedir. Bu durumu sadece çıkarlarını düşünen siyasetçiler anlayamaz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN