Back To Top
Hepimiz Yeni Zelandalı mıyız?

Hepimiz Yeni Zelandalı mıyız?

 - Son Güncelleme: 23.03.2019 Cumartesi 08:59
- A +

6 Eylül 1986 günü, her Cumartesi sabahı olduğu gibi, İstanbul Kuledibi’ndeki Neve Şalom Sinagogu’nda toplanan cemaat Şabat duasını yapıyordu.

09.17’de kapıdan fotoğraf çekeceğini söyleyen iki kişi girdi.

Yanlarında getirdikleri demir sopayı çıkarıp kapıyı kilitlediler, duayı yöneten hahambaşı yardımcısının olduğu yere bir bomba attılar ve ardından üzerlerindeki kısa namlulu silahları çıkarıp etrafa ateş açmaya başladılar. Etraf can pazarına dönmüştü.

Saldırıda, ibadet için o sabah sinagoga gelmiş 21 Musevi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı hunharca öldürüldü.

Üzerlerindeki bombaların patlamasıyla daha sonra Filistinli oldukları ortaya çıkan iki terörist de olay yerinde öldü.

Ve 17 yıl sonra.

15 Kasım 2003 günü, yine bir Cumartesi sabahı, yine Neve Şalom Sinagogu. Şabat duası ve bir çocuğun 13’üncü yaş töreni (Bar Mitzva) için içeride 300 kişi vardı.

Saat 09.14 sularında sinagogun önüne park etmiş bomba yüklü bir kamyonet infilak etti.

Şehrin her yerinden duyulan büyük patlama, çevredeki her şeyi havaya uçurmuştu. Kapıda sinagoga girmek için bekleyen cemaat mensupları, güvenlik görevlileri ve çevredeki esnaftan 18 kişi hayatını kaybetti.

Daha önceki saldırı nedeniyle sinagogun etrafına kurulmuş güvenlik duvarı içeride ibadet eden 300 kişinin saldırıyı yaralanmalarla atlatmasına sebep olmuştu.

İki dakika sonra yine Şabat duası için Musevilerin toplandığı Osmanbey'deki Beth İsrael Sinagogu önüne park edilmiş başka bir kamyonet de patladı. Burada da ibadet için sinagoga gelmiş beş kişi hayatını kaybetti.

Saldırılarda hayatını kaybedenlerin hikayeleri az konuşuldu, isimleri tanıdık isimler olmadığı için sanki başka bir ülkede yaşanmış bir olay gibi davranıldı. 

Halbuki terörün kurbanları bu ülkenin insanlarıydı. Annette Rubinstein Talu sadece sekiz yaşındaydı. Yoel Kohen Ülçer 19 yaşında bir üniversite öğrencisiydi. Beş aylık hamile olan 28 yaşındaki Berta ve onun Müslüman eşi Ahmet, sinagog ve camiden ayrı ayrı yolcu edilmişlerdi.

Beş gün sonra İngiliz Konsolosluğu ve HSBC bankalarının önündeki patlamalarda da 31 insan daha katledildi.

Saldırıları El Kaide üstlendi. Kamyonetlerin içindeki intihar bombacısı teröristler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı çıkmıştı.

Gazetelere gönderilen bildiride Bush ve Batılı ülkelerin başkentleri yeni saldırılar için tehdit ediliyordu. Bir paragraf da Türkiye’ye ayrılmıştı:

“Sana gelince Türkiye... Haçlı ordularından ayrılıp, İslami ulusa dönmenin zamanı değil mi? Ordunuzu Afganistan'dan çekmenin, Siyonistlerle tüm ilişkiyi kesmenin, Irak için Amerika'ya asker sağlamaktan vazgeçmenin ve Haçlı Atlantik İttifakı'ndan ayrılmanın zamanı değil mi? Biz, Türk hükümetini ABD'nin bir numaralı ajanı olarak görüyoruz. O halde, Bush ile barış arasında seçim yapmalı.’’

Her iki saldırının ardından dönemin hükümetleri terörü, ibadet eden insanlara saldırıyı lanetleyen açıklamalar yaptılar. Terörün dini ve ırkı olmadığını söylediler. Başbakanlar Hahambaşılığı’nı ziyaret etti. Başbakan Erdoğan “Bu saldırılarla Türkiye’ye verilmek istenen mesajı ayağımın altına alıyorum” dedi. Cenazelerine bakanlar düzeyinde katılım oldu. Emniyet olayları kısa sürede aydınlattı, suçluları yakaladı.

Ama saldırılardan sonraki hafta Cumartesi günü Sinagoglar önünde İstanbullular toplanıp Musevi komşularıyla dayanışma içinde olduklarını göstermediler.

Meclis’te başbakanlar “Şalom” diyerek başladıkları bir taziye konuşması yapmadılar, ardından Tevrat’tan bölümler okunmadı.

Birinci haftasında ülkedeki tvlerde Hazanlar ilahiler okuyup, dayanışma için spikerler televizyona Kippa takarak çıkmadı.

Elinde bir çiçekle bir Sinagog’a gidip üzüntüsünü bildireni sinagog kapısı önünde pankartla nöbet tutanı da duymadık.

Saldırıların ardından komplo teorileri havada uçuşmuştu. Herkes kendi meşrebince faili bulmuştu. Mesela Dev Maden-Sen başkanı "Özelleştirmelerin olumsuz sonuçlarının basında yer aldığı ve aralıksız devam ettiği ortamda böyle bir terörist eylem, ekonomik tercihlerin tartışılmasını gölgeliyor" demişti.

Museviler, saldırıların yıldönümlerinde az kişinin katıldığı anmalar yaptılar. Sinagogların etrafındaki duvarlar biraz daha kalınlaştı. Cemaatten gençler ibadet günleri sinagog önlerinde gönüllü güvenlik görevlisi olarak çalıştılar.

Buradaki Yeni Zelanda- Türkiye karşılaştırmasının amacı böyle geleneklerin pek olmadığı bizi ayıplamak değil, Yeni Zelanda’da gösterilen dayanışmanın değerini bir kere teslim etmek.

Yoksa, Yeni Zelanda’da siyasetçiler ve toplumun performansı, dünya ortalamasının da hayli üstünde bir insanlığın göstergesi...

Aslında bizim de gurur duyabileceğimiz, insanlığımızı bütün dünyaya gösterdiğimiz bir günümüz oldu.

 23 Ocak 2007 günü. 

Irkçı bir suikasta kurban giden Hrant Dink’in cenaze töreninin yapıldığı gün.

Şişli’den Kumkapı’ya yürüyen insan seli, bir günlük dayanışma için “Hepimiz Ermeniyiz” ve Hepimiz Hrantız” dövizleri taşımıştı.

Ama İstanbul gibi çok kültürlü bir imparatorluk başkentinin sakinlerinin eline çok yakışmış o slogan için soldan sağa neler söylenemedi ki...

“Bu kez CIA düdüğü yerine, ellerine Hepimiz Ermeniyiz pankartları tutuşturulmuş. Derin Devletin bugünkü temel sloganı: Hepimiz Ermeniyiz!" diyen de oldu,  “Hepimiz Ermeniyiz diye slogan atanların Türkiye’de İslâm’ın köklerini kazıtacak büyük bir dalgaya zemin hazırladığını” ya da “Türkiye'nin devam etmemesi konusundaki planların da destekleyicisi olduklarını” söyleyen de. 

Camide bunun caiz olmadığını hutbede anlatan hocalar da oldu, hemen ardından “Hepimiz Mehmediz” diye yürüyüşler organize edenler de.

Bir günlük dayanışma için sembolik olarak Ermeni olanlara hınç, üzerinden geçen 12 yıla rağmen hala dinmedi.

Daha geçenlerde Türkiye Barolar Birliği başkanı “Çağdaşlık ve modernlik uğruna 'Hepimiz Ermeniyiz' diyerek, kendini Batı dünyasına kabul ettirmeye çalışan, aslında işgal altındaki İstanbul’un aydınımsı bir devamı olan malumlara inat bugün diyoruz ki hepimiz Türküz” dedi. 

Ama ne tuhaftır, 12 yıl önce bir günlüğüne Ermeni olanlardan rahatsız olanların bir kısmı bir haftadır Yeni Zelanda’daki dayanışma görüntüleri için takdirlerini ve hayranlıklarını dillendiriyor.

Herhalde siyasi narsisizm buradaki çelişkinin görülmesini de engelliyor.

Çünkü empatinin sadece bize karşı yapılanını, bizim hislerimizi okşayanını seviyoruz.

Aynı narsizmle, Yeni Zelanda’daki saldırının bile esas hedefinin Türkiye ve Türk milleti olduğu bile büyük bir özgüvenle söylenebildi.

Ama herkesin insanlık sınavı ayrı.

Yeni Zelandalılar bu insanlık sınavından teröre prim vermeden, teröristin manifestosuna cevap yetiştirmeye çalışmadan, ardında bıraktığı terör videosunu her yerden silmeye çalışarak, hiçbir önyargıya kapılmadan, büyük bir özgüvenle Müslüman komşularıyla dayanışarak başarıyla geçiyorlar.

Bize düşen de önce kendi insanlık sınavlarımızdan başarıyla geçmek...

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 24 Mart 2019 13:46
Mukemmel bir yazi. Tek rakibim sensin Yildiray abi! Başkasının acısını hissetmek, insanlikdandir. Tolstoyun lafı idi galiba. Mesele Ermeni olmakdan ziyade onlar gibi hissetmek gercekden. Bu arada, kisi irkini kendisimi seçiyor? Yani herkes es kaza Ermeni ve Yahudi olabilir idi?
KARAR OKURU 24 Mart 2019 09:38
Bu yazıyı okuyunca utandim
KARAR OKURU 24 Mart 2019 01:00
Trollerin sayısında gözle görülür bir azalma var.Mücadele azminizi kaybetmeyin ey Troller Rehavete kapılmayın.Su uyur düşman uyumaz.
KARAR OKURU 24 Mart 2019 00:17
Bir kac saatligine irkini degistirene tahammul edemeyenlerin farkli dinden olanlarin acilarini paylasmasini bekleyemeyiz.
KARAR OKURU 23 Mart 2019 20:47
Biz irkçi değiliz. biz turkuz demişti bi kere bir arkadaş. O geldi aklıma. Biz irkciliği saka saniyoruz. Bariz irkçı ifadeler kullanıp, haci naaptin diyene ne var oğlum gavur işte diyip geciştirmek adetten bizde. Cahilliği gorguzüslüğü en adi irkciliği bu bizim kültürümüzde var diyip sahiplenmek. Adam duğünde korna öttürmeyi örfümüz sayıyor. ulkede 50 yıl önce yaygınlaşmış araba ama bizim orfumuz bu. Almanya da yasak yinede yapıyor. Oyle yasiyor gelenegini. Havaya ateş etme başka bir örfümüz.
KARAR OKURU 23 Mart 2019 20:43
Fark şu: Siz "önce insan olun sonra Müslüman olursunuz" diyorsunuz. Biz de Müslüman olmadan insan olunamaz diyoruz. Her iyinin ve iyiliğin kaynağı İslam'dır. Failin haberi olmasa da fıtratı gereği bu böyledir. Bir de din mensubiyeti parti mensubiyetiyle karıştırılıyor çokça. "Hele bir partileri bırakıp ortak paydada buluşalım" gibi sözlerin dinler için söylenmesi din mensubiyetini sorgulatır. Önce düşünmeye buradan başlamalı belki de...
KARAR OKURU 23 Mart 2019 19:41
Bu yazi aslinda irkci,tekci,fasist zihniyetlere bir kapaktir ama üzerilerine alinacak kapasiteleri olmadiklari icin yazarin emegine yazik olmus.
KARAR OKURU 23 Mart 2019 19:30
Sevgili Yildiray kardesim,sistemimiz eskiden caktirmadan fasist yetistiriyordu simdi direk yetistiriyor.Ankara Garinda olan katliyamin ve Aysel Tuglug'un annesinin cenaze törenine verilen tepkileri irdelersen karsina halkiyla beraber fasizme dogru giden bir ülke görürsün.
KARAR OKURU 24 Mart 2019 21:16
0
Artis oldugunu ben de dusunuyorum ama evvelden de vardi bu, ak parti o fasizmden kacisin yukselttigi bir alternatif.. di. Hersey aslina rucu eder, o yuzden onemli olan aslimizi gelistirmek.. gerileme goruyorum.. sonu iyi gelmez..
KARAR OKURU 23 Mart 2019 19:08
Teşekkürler kardeşim benimde düşüncelerime tercüman olduğunuz için:)
KARAR OKURU 23 Mart 2019 16:23
Almanya'da yasiyorum. Almanlar asiri saga karsi yürüdüklerinde mutlu oluyorum, kendimi güvende hissediyorum. Yorumlarda "Tasvip etmemek, taziyeye gitmek, komsuluk yeter" diyenler var. Bu arkadaslar olayin ciddiyetinin farkinda degil galiba. Ya da azinlik olmak empatisini kuramiyorlar. Hayir, komsuluk yetmiyor. Nereli olursa olsun bu irkci, saldirgan zihniyete meydanlarda acik acik cevap vermemiz lazim. Azinliklar ancak o zaman rahat edebilir.
KARAR OKURU 23 Mart 2019 16:15
devlet mekanizmaları insanların baş belaları...
Kendisinden başkasına değer vermeyen, üzülmeyen, vicdan azabı çekmeyen, yaptığı her şeyi doğru ve haklı sayan, kendi fikrinde olmayana düşman olan… Hiç düşünmeden herkesi ezip geçen… Acıyı da sevmeyi de bilemeyen insan tipi, eskiden İttihatçılar ve Kemalistlerdi. Şimdi bu özelliklere: “Düşünmeyen, sorgulamayan, yüzeysel, boş, kayıtsız, ne verilirse onu alan, kolay yönlendirilen, dincilik ve kinciliği de bünyesine almış yeni bir insan tipi daha ortaya çıktı ki, bu tiplerden, ülkem ve kendi adıma gerçekten korkuyorum.
KARAR OKURU 23 Mart 2019 12:54
Maalesef aydinlari alevileri yakanlarin savunanlari miletvekili yapip ödülendiren bir toplumun insanlariyiz.
E.K 23 Mart 2019 12:49
Kindar ve dindar nesil ile hosgoruye dayali insanlik sinavini gecmek zor. Bu ancak, irfani, vicdani, fikri hur bir nesil ile olur..Ham, bayagi, ucuz hamaset ile evrensel olceklerde dusunebilmek, farkliliklari algilayabilmek mumkun olmaz, olmuyorda...Yeni Zelanda'da olen 50 mahsum insan icin basta basbakanlari olmak uzere sergilenen tavir ibret vericidir...Ayni sekilde basta Sn Erdogan olmak uzere bizim siyasetcilerin olenlerin kani uzerinden siyaset yapmasida son derece ibret vericidir...Hazindir...Ulkemizde Sinagoglar bombalandiginda bizlerin tepkisi cok ciliz kalmistir.
Yakup Özler 23 Mart 2019 12:39
Müslümanlar birbirini ötekileştirirken, doğrarken, ezerken, insanları yerinden yurdundan ederken "gavurların" Müslümanca davranması Müslümanlar için utanç. Ama İslam coğrafyasında utanma da yok. Yeni Zelanda insanlık ve İslamlık dersi veriyor herkese.
KARAR OKURU 23 Mart 2019 23:22
5
YAKUP özler: Bosna daki Hollanda kontrollü katliamı unutma Karabağ’daki katliamı unutma. Üstelik bunlar medeni dünyada yaşandı. Ve bunlar devlet eliyle yapıldı. 6 milyon yahudiyi öldürende bunlar. Toptan temize çıkarma. Yeni Zelanda mahcup zaten tabii ki böyle davranacak aksini zaten yapamaz. Takdir ediyorum ayrıca davranışlarını. İslam alemini işgsl edip insanları zor duruma sokan da batılılar. Bak bugün Golan tepeleri İsrail malıdır dedi ABD buyur burdan yak.
KARAR OKURU 23 Mart 2019 11:51
bu ülke yöneticilerinin! siyasette bu kadar samimiyetsiz olmaları bilimsel tez konusu.
Muhtefi. .. 23 Mart 2019 11:13
Gözyaşların rengi yoktur.Mekke,Haiti, Peru,Sibirya,Nijerya,Paris,Moskova vd aynıdır, kimyasal bileşenleri de aynı. .!..mazlum ve mahsunlara Din sorulmaz.biz kimseyiz,kimseye benzemeyiz.Biz, Biz'iz.YARADILANI YARADANDAN ÖTÜRÜ SEVERİZ. ..Geleneksel Anadolu irfanindan böyle gördük.Hz Mevlana, lHacı Bektaş, Yunus Emre,Seyh Edebali, Ahi Evranlar vd ..Biz böyle mayalandik.Aşırı ultra ,k.piller.Cehennem köpekleri isid vb caniler, psikopatlar sürüsü ile hiiic biiir zaman hiç bir ortak yanımız olmadı, olmaz, olmayacak, olamaz. !!!.
KARAR OKURU 23 Mart 2019 11:01
Yazınız bana hitap etmiyor. İnancım, dinim belli; haksızlık, iftira yasak. Hrant'a çok üzüldüm (her hatırladığımda ağlamaklı olacak kadar). Ama gidip de meydanlarda yürümedim. Sinagoga saldırıyı asla tasvip etmedim. Ama bir çiçek alıp yanlarına gitsem, o ortamdaki tedirginliklerine yeni bir tedirginlik ekleyeceğimi zannederim. Komşum olsalardı taziyeye de giderdim; ihtiyaçlarını da sorardım. Televizyona akseden tepkilere bakıp da genel yorumlar yapmak yanlış bence.
KARAR OKURU 23 Mart 2019 14:29
1
Almanya'da yasiyorum. Ne zaman Almanlar asiri saga karsi yürüse mutlu oluyorum, kendimi güvende hissediyorum. Tasvip etmemekle, komsulukla halledilecek birsey degil bu artik. Herkesin bu saldirgan, irkci güruha karsi meydana inmesi, sesini cikarmasi lazim.
KARAR OKURU 23 Mart 2019 10:43
Çarli hebdo için o alçak karikatürler için haç ile birlikte hepimiz carliyiz diyen adi cumhuriyet gazetesi niye hepimiz müslümanız diye çıkmadı önce bunun cevap i verilmeliydi Daha dün danimarka da kurani kerim yakıldı cevabın varmi yazar bey
KARAR OKURU 23 Mart 2019 13:25
2
Müslüman ülkede “hepimiz müslümanız” diye slogan mı olur??? Kimse Ermeni olmadığı için “hepimiz Ermeni’yiz” dedi. O azınlığa mensup olmadığın zaman bunun bir anlamı var. Müslüman ülkede hepimiz müslümanız dersen malumun ilamı olur.
KARAR OKURU 23 Mart 2019 10:39
Yazarın ustalıkla tercüme ettiği ve dayanışmak empati yapmak üzerine söylediği sözler bir yorumcunun sahte hümanizm dini suçlamasıyla karalanmis oldu. Dikkat edin böyle yaşanıyor her şey. Nietchenin dediği gibi gerçekler yok yorumlar var sadece.kendinizce bir kulp takabilirseniz eğer muhalif düşünceye sonsuz huzur ve hazza garkoluyorsunuz içinizde. Bunu yapmak zor değil. Google bile görebilir işinizi. Zor olan çocuğunuzu ya da eşinizi delik deşik bir köşede yatarken hayal edip bir başka köşede birinin boş gözlerle size baktığını varsayabilmek.
KARAR OKURU 23 Mart 2019 22:44
0
Lütfen okuduğunuz anlayınız. Empati yapmak üzerine söylenmemiş o söz. Yazarın Yeni Zelanda'daki teröre karşı tepkileri idealize edip, bizim ülkemizdeki benzer terör olaylarına gösterilen tepkileri de gayri-insani göstermesi üzerine söyleniyor. Peki ya bizim toplumumuz teröre karşı daha farklı hareketlerle mağdurların yanında duruyorsa? Yeni Zelanda'nın en güzel yanlarını gösterip, bizde de ırkçıları göstermek sonra bunları karşılaştırmak pek erdemli bir davranış olmasa gerek ne dersiniz??
musto 23 Mart 2019 10:33
Cihat yapmak genlerimize işlemiş fethettiğimiz yerlerde iyi davranmış inancına karışmamışız bir yere kadar köyümüzde kılıç artığı dediğimiz bir kaç aile vardı adamların Maşatlık denilen mezar yerleri vardı cenazelerini gömdürmezdik kavga ettiğimiz zaman karşılık vermezlerdi yinede camlarını kırardık adamlara o günkü ruh halimize göre davranırdık en sonunda Arjantine göçtü gittiler.
KARAR OKURU 23 Mart 2019 17:49
0
Cok iyi halt etmissiniz, aferin.
Kiwi 23 Mart 2019 10:02
Göç etmek için Yeni Zelanda on numara bir yer. Vasıflı iseniz ve İngilizce biliyorsanız durmayın.
KARAR OKURU 23 Mart 2019 14:27
1
kırmızı abiler ablalar sakin olun. herkes gitsin demedik. siz mutlu olduğunuz yerde kalın. benim lafım mutsuzlara. malum, ülkenin geleceğinden umutsuz ve mutsuz çok var.
KARAR OKURU 23 Mart 2019 09:55
ölenler müslüman, insanlığı sorgulanan müslüman! diğer insanlık abidesi olan "küresel planlamayı yapan-gerçekleştiren-medya ve algı desteği veren- terörist diyemeyen-mağdurları suçlayan-charly hebdo/pariste kol kola yürüyenler-çocuklu mültecilere çelme takıp botlarını batıran ve kış vakti elbiselerini alarak donmasına sebep olan- kaatillere bu güveni veren"gizli özneler" nerede? sınıfta kalmayın
Karar okuru 23 Mart 2019 12:02
8
Statlarda katledilenleri anarken ıslıklayanlar ile aynı kafa onlar her yerde varlar
KARAR OKURU 23 Mart 2019 12:11
26
Gizli özneler şimdi kendi bekalarına tehdit olarak gördüklerini trollemekle meşgul. Hazırladıkları bataklıklara düşerler elbette heyecanla saldırırken sağa sola!
İlginç 23 Mart 2019 12:37
8
Güzel kardeşim yazdıklarını ayrı konuşuruz şu anki olaya odaklan bu güzelliği unuttuğumuzda ki merak etme uzun sürmez senin konulara döneriz
KARAR OKURU 23 Mart 2019 13:30
1
Sen çoluğun çocuğun katledilişini büyük ekrana verip oy peşinde koşarsan senin müslümanlığına da sorgularım insanlığını da!
Onlardan Bizde de Çok. 23 Mart 2019 18:22
0
Evet: Sayın Karar Okuru: O bahsettikleriniz, polisin öldürdüğü 14 yaşında bir çocuğun anasını mitingde yuhalamışlardı.
KARAR OKURU 23 Mart 2019 09:45
Bir seyi artik tadinda biraksan olmazmi?
Karar okuru 23 Mart 2019 09:44
Size düşen de önce kendi insanlık sınavlarımızdan başarıyla geçmek! ABD/NATO/FETÖ nün derin cinayetini basın tarihimizde ilk kez "IRKÇI SALDIRI" olarak tanımlanarak KARARTILMASI da bir sınavdır.. Vatansever, insanlık ve barış güvercini H.Dink'e ilk ihanet edenler "sözde arkadaşları" oldu böyle çarpıtma ve karartmayla... kaatillerin misyonuna ama gaflet, ama delilik, ama ihanet içinde uygun davrandı, davranıyor hala! tıpkı U.Mumcu, E.Bitlis,gaffar okan, T.Kışlalı, malatya zirve, rahip santoro, A.Kahveci, Başbağlar, Madımak vs operasyonel suikastleri gibi...
Karar Okuru 23 Mart 2019 09:21
Üstelik ülkemizdeki cinayetleri kınamaya kalktığınızda statlarda ıslıklanıyorsunuz. Bu kumaşın dikiş tutamayacağı artık ortada. Kendimkısıtlaması ile çaresiz kalmış, gücü yetmediğinin hırsı ile gücü yettiğine şuursuzca saldıran bir pisikoloji içine girdik. Öyleki çok da hedef gözetmeden zarar vermek için kendi hayatından vaz geçiyor. Bu bir amaç uğruna kendini feda etme gibi ulvi bir şey değil. Tam aksi çaresiz akrebin kendini sokması. Din ve milliyetten bağımsız hastalıklı bir ruh hali.
Hayat 23 Mart 2019 09:24
Beklemekte dünyanın her yönden güçsüz olan ve çoğunluğunu oluşturan insanların hakkı değil mi? Bu iki yüzlülük bitmeden insanoğlu bu dünyada huzura eremeyecek gibi.
Hayat 23 Mart 2019 09:22
30 yıllık bir geçmişe bakıp olayları sıralıyorsunuz ve hepsinde haklısınız. Nerdeyse 80 yıllık bir geçmişe Filistin coğrafyasın da aynı hakkaniyetle bakınca gazete sayfalarına ve internet sayfalarına sığmayacak katliamlara dünyanın her yerinde buna ülkemiz de dahil devlet, din, dil, ırk vs. farkı olmadan bakabildik mi insanlık olarak? Tamam ülkemiz insanını daha insancıl, daha duyarlı, daha hümanist bir zihinsel sürece davet ediyorsunuz. Bu çabanız da haklı bir çaba. Bu çabanın Amerika, Avrupa, İsrail vs. gibi azgın güçlüler coğrafyasında ki a
KARAR OKURU 23 Mart 2019 09:14
"Hepimiz" diye olumlu bi şey kalmadı dünyamda pek. Ama, ben keşke olabilsem. O büyük olumsuzuğu, acıları ne de güzel kardeşlik vasıtası yaptılar ve büyük bi şerden kocaa bi hayır çıkardılar Yeni Zelanda halkı ve siyasetçileri. Keşke kabul etseler de onlardan biri olabilsem.. Kabul etseler bi gün durmam artık buralarda.. Aklıma gayrı mü'min müslim ve gayrı müslim mü'min kıyaslaması geldi nedense!
ati 23 Mart 2019 08:55
türkiyeliyiz. burada yeri değil ama, türkiyeliyiz derken, terim'e milyonlarca tl tazminat? ödenmesine karar verilmiş! o da 'aslanlar gibi' bir hayır kurumuna bağışlayacakmış! isyan ediyorum! kimin parasıdır tazminata bahis olan. tazminata sebep olan kamu görevlileri kimler? niye işlerini hukuka uygun yapmayıp kamuyu zarara uğrattılar? ve hükmedilecek tazminatlar niye kamu görevlilerine rücu ettirilmez? her türlü cezayı niye bizler ödemek zorundayız?
KARAR OKURU 23 Mart 2019 11:45
1
''türkiye milli takımını (o dönemde) çalıştıran zatın bulaştığı işlere bakın bile'' demedim daha.
KARAR OKURU 23 Mart 2019 08:30
Ermeni yurttaşlarımızı çok seviyorum, onların kılına zarar gelmesini istemem. Farklı renklerin bir arada yaşandığı toplumları severim. Ama biz Ermeni değiliz, Yeni Zelanda’lı da değiliz. Sahte duyar kasmalarla donatılmış hümanizm dininize tapınmak zorunda da değiliz. Biz Ermeni olmadan da dostlarımızın acılarına destek oluruz. Ermeni dostlarımız da bizim acılarımıza ortak olurlar, ama Müslüman olmak zorunda değildirler. Farklılıklarımızla güzeliz, tek tipleştirme ne medeniyettir ne de insanlık…
behiye 23 Mart 2019 10:34
1
Neden böyle sembolik jestlerden bu kadar korkuyorsunuz? "Hepimiz Ermeni'yiz" dediğinizde Ermeni olmuyorsunuz, Müslüman kalmaya devam ediyorsunuz, merak etmeyin. Bu bir jest, saldırgana bir mesaj. Bu "bugün hepimiz bir'iz, ona yapılan bana yapılmış sayılır ve biz hala buradayız, çokuz." anlamına gelen bir destek. Tektipleştirmeyle bir ilgisi yok. Kelimelerden bu kadar korkmayın. Bir jest yaptığınızda kimliğinizden ödün verdiğinizi zannetmeyin. Biraz soyut düşünmeye çalışın.
Kasmamalı 23 Mart 2019 11:27
2
Hepimiz Ermeniyiz demek seni anlıyorum, acını paylaşıyorum, senin yanındayım, sana yapılan bana yapılmıştır demek şapşirik. Ayrıca genetik araştırmalar gösteriyor ki, sen Ermeni olmasan bile ataların arasında külli miktarda Ermeni, Rum, Arap, Acem, Kafkasyalı var.
KARAR OKURU 23 Mart 2019 11:48
19
bu yazıya 'beğenisizlik' atan arkadaşlar! siz insanlıkla pek ilgili görünmüyorsunuz!
Adalet Yakın 23 Mart 2019 13:50
1
Eyvah “duyar kasmak” terimi Oğur’un yazılarının altında da kullanıldı! Bu iğrenç terim, youtube devrinde empatiye karşı duyulan nefreti simgeleyen millenial bir terim. Hisleri olan ve bunları iyi ifade edebilen kimselerle baş etmek için kullanılan, popülist (faşist) bir olgu. Kendi sunduğu yüzeysel, içi boş tezi savunacak kadar kapasitesi ve kelime dağarcığı olmadığı için tezi tartışmaya kapayıp son sözü söyleme arzusu ile, diğerlerinin düşünceleri ile dalga geçip, itibarsızlaştırma suretiyle kullanılıyor. Bir çeşit ergen İ. Melih Gökçeki
KARAR OKURU 23 Mart 2019 15:24
6
10:34, 11:27, Sevgili troller "seni anlıyorum, yanındayım demenin" farklı yolları vardır. Yazdıklarınızla ne alakası var. İllaki herkesin "Hepimiz Ermeniyiz" demesine gerek yoktur. Yazarın yaptığı gibi "Hepimiz Ermeniyiz" demeyenleri insani kaliteden yoksun, insafsız vicdansız insanlar gibi lanse etmeyin. Hümanizm ayağına faşist dayatmaları yutturmaya çalışmayın. Bir de böyle organize şekilde trollemeye çalıştığınızda daha etkili olmuyorsunuz, sadece komik oluyorsunuz.
KARAR OKURU 23 Mart 2019 17:49
2
15:24 sana mı soracağım kendimi nasıl ifade edeceğimi? kime ben ermeniyim demezsen şöylesin böylesin denmiş? çarpıtma, terbiyesizleşme. fikrin varsa söyle.
KARAR OKURU 23 Mart 2019 17:52
2
Mazallah dinden cikariz hepimiz ermeniyiz dersek, Allah muhafaza, cok onemli bir tesbit. Zaten Yeni Zelanda'da toptan Islam'a gecti son 2 hafta icinde.
KARAR OKURU 23 Mart 2019 22:35
1
Eyvah millenial terimi bir Yıldıray Oğur yazısının yorumunda kullanıldı. Bu iğrenç kelime 21.yy'ı anlamlandırmakta zorlanan dinazorların sık kullandığı bir garabet haline geldi. Bu dinazorlar olgu kavramını yanlış yerlerde kullanır, tez ile argüman arasındaki farktan bi haber düşük entelektüel seviyelerine uygun açıklamalar yapar. Karşı argümanlar üretemedikleri herşeye faşist veya popülist damgası vurup kendilerince konuyu kapattıklarını sanırlar. Acınası, ama yine de böylelerini sevelim, koruyalım, besleyelim...
Adalet Yakın 25 Mart 2019 12:54
0
“Millenial”, bir sıfat değil zaman bildiren bir kelimedir. Bir yargı bildirmez. Bu kelimeyi kullanan birisinin o dönem hakkındaki toplam fikrini anlamanıza imkan yoktur. “Olgu”yu vapurda yazarken doğru kullanmamışım ama ne dediğim çok iyi anlaşılıyor. Şüphesiz 20.yy’nin berbat yanları olduğu gibi 21.yy’nin de berbat yanları vardır. Bir cinayeti protesto için “Ermeni’yim” demek “duyar kasmak” değil, o kimliğin altını çizerek çeşitliliği karşı konulamaz hale getirmektir, gerçek kılmaktır.
Şahin Gündüz 23 Mart 2019 08:23
Türk olmadan, Müslüman olmadan önce, önemli olan İnsan olmaktır. Allah Hz. Adem'i İnsan olarak yaratmıştır ve onu öyle övmüştür. Peygamberimiz Hz. Muhammed "Arabın Aceme üstünlüğ yoktur" demiştir. Peki siz hangi dindensiniz!
KARAR OKURU 23 Mart 2019 08:22
El-Kaide saldırısında yaşama veda eden Yahudi bir vatandaşımız üst sokağımızda ikamet ediyordu. Saldırıdan sonra müteveffanın yakınlarına aynı Müslüman cenazelerinde olduğu gibi tüm mahalle destek oldu, yemekler götürüldü vs... Biz yüzyıllarca yahudisi, müslümanı, ermenisi, katoliği birlikte yaşadık. Bu tür acılar zaten çok alt düzeylerde gerçekçi ve sahici bir şekilde yani insani bir şekilde handle ediliyor. TV ekranlarından ezan show yaparak değil. Bu kadar sığ yaklaşımlarla toplumları anlayamazsınız.
KARAR OKURU 23 Mart 2019 11:29
5
Ha sen anlamışsın yani toplumu?!! Senin sokağında öyle yaşanmış, peki milyonlarca diğer sokaklar nasıl yaşamış?? Ertesi günü kağıthanede oturan annemi ziyarete gitmiştim, ikimiz de olayın sersem edici gaddarlığını halen yaşarken, annem hemen yan binanın altındaki kahvehanenin önünde muhabbet eden mahalli ahalisinin olay günü söylediklerini paylaştı benimle de kafamdan aşağı kaynar sular döküldü, binlercesi geçmişler H.Dink'in arkasına kalleşçe ateş etmeye devam ediyorlardı! Hrant'ı tanımıyorlardı ama işte "ermeniydi"! Ayrıca Nereye gitti bu
KARAR OKURU 23 Mart 2019 08:21
Sayin Ogur, helal olsun size. Sizin gibi muslumana can kurban.
KARAR OKURU 23 Mart 2019 08:07
Sevgili Yıldıray Yeni Zelanda toplumu kendi yarattığı ırkçı terörle yüzleşti. Türkiye'de bahsettiğin saldırıların faili ise Filistin'deki olayları bahane ederek terörizme sarılanlar veya El Kaide gibi Afganistan ve Irak'ın işgalini bahane edenler. Bunlar bu toplumun ürettiği sorunlar değildi. Arada böyle temel bir fark varken toplumların insani kalitesini karşılaştırmak insani kalite açısından pek de erdemli bir davranış olmasa gerek. Değil mi Yıldıray???
KARAR OKURU 23 Mart 2019 10:54
1
Arkadaş, ırkçı terörü yaratan Yeni Zelanda toplumu değil! Terörist te Yeni Zelandalı değil! Avustralyalı. Yeryüzünün en hoşgörülü yönetimi ve toplumuna sahip bir ülkeyi "kendi yarattığı ırkçılıkla yüzleşti" demek erdemli olmak mı oluyor sizin nezdinizde? Beyaz Irkçılık Abd ve Avrupa kaynaklı.
KARAR OKURU 23 Mart 2019 11:33
0
Doğru değil. Irkçı beyaz terörü Yeni Zelanda toplumundan kaynaklı bir terör değil. Beyaz protestanların yaşadığı topluımların hepsinde kökü var. Aynı durum islamcı terör için de geçerli. İslamcı terörist örgütler tek bir coğrafyadaki toplumdan kaynaklanmıyor. Bütün müslüman toplumlarda tabanı var. Afganistan ve Irak'tan önce de vardılar. Müslüman toplumlarda sürekli pompalanan irrasyonel batı ve laiklik düşmanlığı ana sebep.
KARAR OKURU 23 Mart 2019 12:19
20
İsmini saklayıp değil mi Yıldıray diyen korkak sosyal medya kabadayısı, iki yorumunla da hemen aynı sayıda like almışın troldaşlarından. Hadi iyisin iyisin. Şööle bi göğsünü kabart bakiim! Hah..
KARAR OKURU 23 Mart 2019 15:30
3
10:54, 11:33, Değerli arkadaşlar, Yeni Zelanda ve Avustralya'ya iş amaçlı epey seyahat yaptım. Bu ülkelerde beyazların, yerlilere ve Asya kökenlilere ırkçı söylemleri vardır. Elbette tüm topluma genelleyemeyiz ama güçlü bir beyaz ırkçı damar vardır. Maalesef işler sizin idealize ettiğiniz gibi değil...
Karar okuru 23 Mart 2019 07:59
Sayin Ogur, elinize saglik… Yazdiginiz olgunluga en kisa zamanda ulasir umarim icinde yasadigimiz toplum...
KARAR OKURU 23 Mart 2019 07:57
Bu kadar boş yaşayan bir toplum için, çok dolu sözler bunlar. Insan olmak, yaradılanı Yaradan'dan ötürü sevmek, o kadar da kolay degil bu topraklarda!!!
KARAR OKURU 23 Mart 2019 10:52
4
İnsanlarımızı okadar küçümsemeyin, bunu hiç haketmiyoruz! Siz hiçbir pkk saldırısından sonra işe gitmeye çekinen bir kürt duydunuz mu!? Batı da herhangi bir avrupa ülkesindeki işid saldırısından sonra, bütün avrupadaki müslümanlar değil işe gitmek, evlerinden bile çıkmaz hale geliyor.
KARAR OKURU 23 Mart 2019 15:07
0
10:52, avrupadaki müslümanlar korkudan mı, hicaptan mı işe gitmek istemiyor? Hicap olsa turkiyedekiler de gitmez.
KARAR OKURU 23 Mart 2019 07:54
Yakin gecmis tarihten kesitler iceren yazilariniz cok ogretici, sorgulayici. Cok tesekkur ediyoruz.
İlginç 23 Mart 2019 07:32
Çok güzel yazı Bu hayat bana şunu öğretti yazın bir kenara İDEOLOJİ MERHAMETİ ÖLDÜRÜYOR merhamet vicdan ve adalet bu yoksa geçmiş olsun
Murtaza 23 Mart 2019 06:51
Tebrik ederim. Bu liberal laik solcu musluman okurunuzu mutlu ettiniz.
HACI MURAT 23 Mart 2019 05:56
Biz,500 yıl önce engizisyon zulmünden kaçan Yahudileri kabul ederek, Saddam'ın zulmünden kaçan Iraklıları,Eset'in zulmünden kaçan Suriyelileri misafir ederek, Türkistan'dan,Balkanlar'dan gelenlere kucağımızı açarak insanlık sınavımızı verdik.Her yiğidin ayrı bir yoğurt yeyiş şekli vardır.Dayanışma için illa da Tevrat ve İncil'den bölümler okumamız gerekmez.Türkiye her türlü teröre karşı olduğunu en samimi şekilde her zaman ortaya koymuştur.Bu konuda zaafı olanlar Batılılardır.
KARAR OKURU 23 Mart 2019 10:12
13
"Kizgin musluman gencler" sozunu nereye koyacagiz?
KARAR OKURU 23 Mart 2019 11:35
30
içi boş kibir ve böbürlenme. islamcı terörün örgütlülüğü ve şiddeti yanına hiç bir batı kaynaklı terör örgütü yanaşamaz.
Keramet Hacda değil 23 Mart 2019 11:39
21
Sen daha kendi ülkendeki Ermeniler'i, Rumlar'ı, Süryaniler'i koruyamadım. %99'u aynı dinden olan başka bir ülke var mı dünyada? Almanya'ya SONRADAN göç eden müslüman sayısı senin ülkenin YERLİSİ hristiyan sayısının 100 (yazı ile YÜZ) katı. Boş konuşuyorsun.
HACI MURAT 23 Mart 2019 13:43
4
11.39 Boş konuşan sensin.Osmanlı'nın 400-500 yıl hakimiyet sürdürdüğü ülkelerde hiç asimilasyon oldu mu?Örneğin Balkanlar'da, Mısır'da,Irak'da,Suriye'de,Arabistan'da,Libya'da,Cezayirde ve diğerlerinde?Osmanlı dilini mi dayattı,dinini mi?Bugün ABD'de kaç kızılderili kaldı?4 Milyon Suriyeli'yi hangi AB ülkesi kabul eder? Almanya'daki Türkler oranın kalkınmasına yardımcı olan insanlar. Babalarının hayrına almadılar onları.
Hacda keramet olsa 23 Mart 2019 17:40
2
Boş konuşmaya devam Hacı. 1912'de Anadolu'daki hristiyan oranı kaçtı? Bugün kaç? Lagalugayı bırak.
KARAR OKURU 23 Mart 2019 17:46
1
Hacı Osmanlı'da asilimilasyon yoktu ne la? Osmanlı bürokrasisinde kökeni hristiyan olmayan adam yoktu. Sokollu'dan Mimar Sinan'a, Köprülü'ye aklına kim gelirse. Bugün de genetik araştırmalar %85 yerlisiniz diyor. Ayrıca Almanya 1,5 milyon Suriyeliyi çıkar için mi aldı? Bütün müslümanlar memleketine bundan sonra Ukraynalı, Bulgar, Polonyalı alıyoruz demesini engelleyen ne var? Bu kadar nefret aklı da engelliyor demek ki.
KARAR OKURU 23 Mart 2019 20:28
0
Sinavi orda vermistik dersin son sinav gunu o zaman. Neden insanca tepki vermedin diye sorulunca sinav gunu.300 sene once atalarimiz vermisti sinavi dersin. Adam hayatinda hic yapmadigi düşünmediği seylerle ovunuyor. ne kadar yazik. Sinavi kacirdin sen gecmis sinavlara calisirken kardes.
Ali baba 23 Mart 2019 02:51
Evet sayin yazarinda son cûmlede belirttigi gibi, herseyden önce insan,insanlik
KARAR OKURU 23 Mart 2019 01:59
Yeni zelanda saldiri videosunu her yerden silerken Turkiye' de miting meydanlarinda oy hesaplariyla millete seyrettiliyor. Tek kelimeyle tiksinti ve utanc verici!
KARAR OKURU 23 Mart 2019 23:32
2
Seyredilsin ki canilik nedir millet görsün. Batılı bir terörist olduğu için siliyorlar. İşidin yayınlarına ve islam kaynaklı dedikleri ni hiç silmiyorlar.
Has Parti 23 Mart 2019 01:25
Ülkece ne kadar kibirliyiz,kibirin tek sebebi aşağılık kompleksi, kendini yeterli görememekten, yeterli gördüğün insanları aşağılamak mı acaba...
hamza akyol 23 Mart 2019 01:24
çok çok önemli 3. yazı. insanı özeleştiriye götürüyor.
KARAR OKURU 23 Mart 2019 00:41
Yazının içeriğinden bağımsız olarak başlığa EVET diyesim var, ama sonra aklıma başkanımızın elinin oraya bile uzandığı, istediğinde oraya bile laf yetiştirdiği gerçeği geliyor, bütün hevesim sönüyor. Henüz başkanımızın varlığından haberi olmadığı bir ıssız ada bulup oraya gidesim var.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN