Açık alanda sigara içmenin cezası nedir? İçişleri Bakanlığı'ndan yeni genelge

Açık alanda sigara içmenin cezası nedir? İçişleri Bakanlığı'ndan yeni genelge

İçişleri Bakanlığı yayınladığı yeni genelgeyle açık alanlarda sigara içilmesinin yasaklandığını duyurdu. Kovid-19 salgınının yayılımını önlemek amacıyla alınan karar kapsamında dışarıda sigara içenlere para cezası verilecek.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeyle tüm Türkiye’de kaymakamlık ve valiliklerce belirlenecek bazı sokak ve caddelerde ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi yerlerde sigara içmek yasaklandı.

DIŞARIDA SİGARA İÇMENİN CEZASI NEDİR?

Dışarıda sigara içmenin bir cezası bulunmuyor. Sigara içerken maskenin doğru kullanılmamasından dolayı ceza veriliyor. Sigara içerken maskesini indirenlere, maskeden ceza yazılıyor. Yani dışarıda sigara içmenin cezası 900 TL…

Dünyayı etkisi altına alan ve solunum yoluyla kolay bir şekilde bulaşan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisinin önlenmesine yönelik, özellikle vatandaşların yoğun bir şekilde yer aldığı sokak ve caddelerde sigara içenlerin maskelerini çenelerinin altına indirmesinin yarattığı risk karşısında bakanlık yeni önlemler aldı.

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliklerine gönderdiği ‘Koronavirüs Tedbirleri’ konulu ek genelgeyle tüm Türkiye’de, vatandaşların yoğun olduğu, kaymakamlık ve valilikçe duyurulan sokak ve caddelerle özellikle trafiğe kapalı bulunan yerler, ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi bölgelerde sigara içme yasağı getirildiği belirtildi.

Bakanlığın genelgesinde, koronavirüs pandemisinin kamu düzeni ve toplum sağlığı bakımından yarattığı riski yönetme, fiziki mesafeyi muhafaza etme, sosyal izolasyonu temini ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında almak için Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları kapsamında pek çok tedbir kararı alınarak, uygulamaya geçildiği vurgulandı.

Dünyayı etkileyen salgınının yayılımında son zamanlarda tüm dünyada artış yaşandığı anımsatılan genelgede, özellikle Avrupa’daki ülkelerde salgının seyrinde çok ciddi artışlar olduğu ve salgınla mücadele dâhilinde birçok yeni tedbir kararları alındığı kaydedildi.

MASKE KULLANIMI ÖNEM TAŞIYOR

Türkiye'de içinde yer alan kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan maske, temizlik ve mesafe kurallarının yanında Kovid-19’un seyri ve olası riskler göz önünde tutularak hayatın her bölümüne yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemlerin paylaşıldığı anımsatılan genelgede, il ve ilçe umumi hıfzıssıhha kurulları tarafından alınması gereken yeni ek tedbirler bir bir anlatıldı.

acik-alanda-sigara-icmenin-cezasi-nedir-icisleri-bakanligindan-yeni-genelgee.jpg

Bu doğrultuda, daha evvel valiliklerle paylaşılan genelgeyle meskenler dışında, tüm bölümlerde (kamuya açık alanlar, sokak, cadde, bahçe, park, sahiller, piknik alanı, iş yerleri, toplu ulaşım araçları, fabrikalar vb.) herhangi istisna olmadan maske takma zorunluluğu getirildiği ifade edilen genelgede, şu detaylar paylaşıldı:

"Ancak özellikle vatandaşların kalabalık bir biçimde yer aldığı/alabileceği sokak, cadde, park ve bahçeler gibi alanlarda sigara içtiğinden dolayı bazı vatandaşların maskelerini çıkardıkları, doğru şekilde takmadıkları veya çenesinin altına indirildiği görüldü. Solunum yoluyla rahat bir şekilde bulaşan koronavirüs salgınının yayılımının önlenmesi adına maske kullanımında sürekliliğin sağlanması son derece önem arz ediyor.

Bundan dolayı maskenin sürekli ve doğru bir şekilde kullanımını temini için 12 Kasım 2020 tarihi itibarıyla tüm Türkiye’de vatandaşların yoğun olduğu/olabileceği sokak ve caddeler (özellikle trafiğe kapalı olanlar), toplu taşıma araç durakları, ihtiyaç duyulan meydanlar gibi yerlerde sigara içme yasağı getirilmişti.’

81 İLDE 65 YAŞ VE ÜSTÜ İÇİN SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

Daha evvel kentlere gönderilen genelgeyle 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkmalarına yönelik uygulamanın kent bazlı yapılacak analizlere (ağır hasta, hasta ve temaslı kişi sayısı, yatan hasta sayıları ve 65 yaş ve üzeri hastaların bu kategorilerdeki oranı vb.) göre il hıfzıssıhha kurulları tarafından belirlenmesi gerektiği aktarılan genelgede, bu vatandaşların gün içinde saat 10.00­-16.00 arasında sokağa çıkabilmelerine, bu saatler hâricinde sokağa çıkmamalarına dair kısıtlamaya gidilmesi yönünde kararın alındığı belirtildi.

Son zamanlarda gelişmelere bağlı olarak alınacak kararların belirli aralıklarla kontrol edilerek, belirtilen kriterlerde iyileşme sağlanması hâlinde ise kısıtlama aynı usulle kaldırılacağı vurgulandı.
 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN