Aliyev'den Ermenistan'a Türkiye uyarısı: İntihar demektir

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan'ın Türkiye'ye karşı toprak iddiasında bulunmasıyla ilgili "Türkiye gibi büyük bir ülkeye karşı toprak iddiasında bulunmak intihar demektir" dedi.

Aliyev'den Ermenistan'a Türkiye uyarısı: İntihar demektir

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ulusa sesleniş konuşması yaptı. Ermenistan'a sert mesajlar gönderen Aliyev "Türkiye'ye karşı toprak iddiasında bulunuyorlar. Akılları yok. Türkiye gibi büyük bir ülkeye karşı toprak iddiasında bulunmak intihar demektir" dedi.

Azerbaycan Ordusu, Karabağ'da elde ettiği zafer sonrası yapılan anlaşma kapsamında yaklaşık 27 sene sonra Ermenistan'ın işgali altında kalan Ağdam'a girdi. Bu tarihi gelişmenin ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev halka hitap etti.

"ARTIK MÜLTECİ DEĞİLSİNİZ"

Aliyev, ulusa sesleniş konuşmasında, “Sevgili Ağdamlılar, artık mülteci değilsiniz. Atalarınızın topraklarına döneceksiniz. Büyük planlarımız var. Fuzuli ve Cebrayıl'a yaptığım ziyaretler basına yansıdı ve herkes, tüm dünya ne kadar vahşi bir düşmanla karşı karşıya olduğumuzu gördü. Cebrayıl veya Fuzuli’de sağlam bina kalmamış, sadece askeri birliğe ait bazı askeri birimler ve binalar var. Ermeniler bu yıkımlardan sonra Azerbaycan halkının bu topraklara asla dönmeyeceğine inandılar. Yanıldılar. Halkımızın kalbinde, vatanlarımız sonsuza kadar yaşayacaktır” dedi.

Aliyev, “Eğer Azerbaycan kendi hakkını savunmasaydı, Ermenistan bizim topraklarımızdan çıkmayacaktı. Azerbaycan mescitleri dağıtıldı, tarihimiz yok edilmeye çalışıldı, haritalar yeniden çizildi. Şimdi ne oldu bu haritalar, bu haritalar cehenneme gitti. İşgalciler, evleri, okulları, mescitleri yok ederek gidiyor, bunların özleri bu. Kendilerini ‘güçlü savaşçılar’ olarak anlatıyorlardı, ne oldu onlara savaş meydanında? Azerbaycan askeri bir kez daha gücünü gösterdi, onların ordusunda ise 10 binden fazla firari asker var” ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE KARŞISINDA TOPRAK İDDİASINDA BULUNMAK İNTİHARDIR"

Aliyev konuşmasının Türkiye’yle ilgili bölümünde ise, “Komşularıyla normal ilişkiler kuramayan bir ülke nasıl gelişebilir? Türkiye’ye karşı toprak iddiasında bulunuyorlar. Akılları yok. Türkiye gibi büyük bir ülkeye karşı toprak iddiasında bulunmak intihar demektir. Azerbaycan’a karşı toprak iddiası. Bir süre bu iddiayı gerçekleştirmeyi başarmışlardı, topraklarımızı işgal etmiş, komşu halkı ata yurtlarından etmişlerdi. Şimdi diğer ülkelerden yardım bekliyorlar. Başlarına gelen tüm belaların sorumlusu kendileridir” diye konuştu.

Bölgeyi Ermeni faşizminden kurtardıklarını belirten Aliyev, “Tekrar ediyorum, bu sadece toprak bütünlüğümüzün restorasyonu değil, aynı zamanda Ermeni faşizminin belinin kırılmasıdır. Bölgeyi Ermeni faşizminden kurtardık, dünyayı Ermeni faşizminden kurtardık. Ama yine olabilir. Buna izin vermeyeceğiz. Herkesin bilmesini isterim ki, Kendimizi savunmak için her adımı atacağız. Ermeni faşizmi yeniden yükselirse, bize karşı bir provokasyon yapılırsa 10 kat fazlasını alacaklar” dedi. 

AZERBAYCAN ASKERLERİ 27 YIL SONRA AĞDAM'DA

Öte yandan yapılan anlaşma kapsamında Ağdam'dan çıkan Ermenistan askerleri bölgeyi Azerbaycan'a bıraktı. Bu kapsamda Azerbaycan 27 yıldır işgal altında bulunan Ağdam'a girdi.

agdam-neresi-agdam-konumu-ve-agdam-haritasi-13746892-5203-o.jpg

Bu arada, Ağdam bölgesinden çekilen Ermenistan ordusu, kullandığı karakol, bina ve kontrol noktalarını ateşe verdi.

YÜZDE 77'LİK KISMI İŞGAL EDİLMİŞTİ

Ağdam ilinin yaklaşık yüzde 77'lik kısmı 1993'te Ermenistan ordusu tarafından işgal edilmişti. İşgal nedeniyle yaklaşık 200 bin Azerbaycanlı doğduğu toprakları terk etmek zorunda kalmıştı. İşgal döneminde Ermenilerce yağmalanan ve yıkılan Ağdam kent merkezi ve köylerinin çoğu harabe ve ıssız durumda kalmıştı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN