Almanya ırkçılık için 3 milyar euro harcayacak

Almanya, ülkedeki ırkçılıkla mücadele etmek için 2021-2024 yıllarında bütçeden 1 milyar euro ayıracak.

Almanya ırkçılık için 3 milyar euro harcayacak

Almanya ırkçılıkla mücadele için 3 yılda 1 milyar euro harcayacak.

Alman Hükümet Sözcü Yardımcısı Martina Fietz, Berlin’de düzenlenen basın toplantısında, bakanlar kurulunun ardından bugün Başbakan Angela Merkel başkanlığında hükümetin aşırı sağ ve ırkçılıkla mücadele komisyonunun toplandığını belirtti.

90 TEDBİRLİK LİSTE HAZIRLANDI

Fietz, martta oluşturulan ve bugün 3. toplantısını gerçekleştiren komisyonda aşırı sağ, ırkçılık ve Yahudi düşmanlığıyla mücadele edilmesi amacıyla yaklaşık 90 somut tedbirin yer aldığı bir listenin oluşturduğunu ifade etti.

Hükümetin 2021-2024 yıllarında ırkçılık ve aşırı sağla mücadele için 1 milyar avrodan fazla kaynak ayıracağını vurgulayan Fietz,  gelecek yılın bütçesinde ırkçılıkla mücadele için ek olarak 150 milyon avro ayrılmasının öngörüldüğünü de kaydetti.

"HÜKÜMET TEMEL GÖREV OLARAK GÖRÜYOR"

Fietz, hükümetin aşırı sağ, ırkçılık ve antisemitizm ile mücadeleyi ve özgürlükçü demokratik temel düzenin korunmasını önemli toplumsal görev olarak gördüğünü ifade etti.

Fietz söz konusu  listenin gelecek hafta kabul edilmesi için bakanlar kuruluna iletileceği bilgisini paylaştı.

İçişleri Bakanı Steve Alter de listede 89 somut tedbirin yer aldığını, aşırı sağ ve ırkçılıkla mücadelede başlatılan yolun kararlılıkla sürdürüleceğini belirtti.

Bu bağlamda, aşırı sağ ve ırkçılıkla mücadeleye ilişkin sivil toplumun ve devlet kurumlarının önleyici faaliyetleri desteklenecek ve bu yönde yeni programlar başlatılacak.

Bu faaliyetlerin ve programların etkili olup olmadığını takip etmek için bir "Federal Kaliteyi Koruma Enstitüsü" oluşturulacak.

YAHUDİ VE MÜSLÜMAN DÜŞMANLIĞI KARŞITI ARAŞTIRMALAR DESTEKLENECEK

Irkçılık ile Yahudi ve Müslüman düşmanlığıyla ilgili yürütülen araştırmalar desteklenecek.

Devlet kurumlarında daha fazla göçmen kökenlinin işe alınması için kampanyalar düzenlenecek, işe alım süreçleri incelenecek.

Kamu çalışanları ırkçılık ve Yahudi düşmanlığı konularında duyarlı hale getirilmesi için eğitilecek.

ERDOĞAN: BATI'YI SARAN IRKÇILIKLA MÜCADE ETMEK DURUMUNDAYIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan da bugün yaptığı konuşmada Avrupa'daki ırkçılıktan bahsetmişti. Erdoğan konuyla ilgili olarak "Hukuk ve demokrasi içinde uluslararası platformları da kullanarak Batı'yı veba gibi saran kültürel ırkçılıkla mücadele etmek durumundayız. Hiç şüphesiz bunun yolu da güç birliği yapmamızdan geçiyor" dedi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN