‘Batı, İran ve Rusya’nın hırslarını kullanıyor’

‘Batı, İran ve Rusya’nın hırslarını kullanıyor’

Siyaset bilimci Muhtar Şankiti, Halep’in düşmesinden sonra Ortadoğu’da mezhep çatışmalarının artacağını söyledi. Batı dünyasının, İsrail’in etrafındaki devletleri bölmek istediğini savunan Şankiti, bunun için İran ve Rusya’nın hırslarını kullandığını belirtti.

Moritanyalı düşünür, şair ve siyaset bilimci Muhammed Muhtar Şankiti, Suriye’nin Halep kentinin tamamen rejimin kontrolüne geçmesinin ardından bölgede mezhep kaynaklı tehlikenin artabileceği uyarısında bulundu.

Katar’daki Hamad bin Halife Üniversitesi Siyasi Etik ve Dinler Tarihi Profesörü Şankiti, Halep başta olmak üzere Suriye’deki son gelişmeler ve bölgesel yansımalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. “Halep kentinin düşmesi, bölgedeki mezhep kaynaklı tehlikeyi artıracaktır” diyen Şankiti, eşit olmayan güç dengesi göz önüne alındığında süregelen savaşın şu an izlenen yolla devam edemeyeceğini belirtti. Şankiti, “Muhalif gruplar arasındaki ayrılık ve Suriye halkına destek olan ülkelerin ABD çatısı altında hareket edip onu aşamamaları, mevcut durumu siviller için acı, sonu kaçınılmaz bir savaş haline getirdi.” diye konuştu.

Bölgede, İsrail çevresindeki ülkelerin bölünmesini öngören uluslararası bir stratejinin uygulanmakta olduğunu savunan Moritanyalı akademisyen, “Batı, İran ve Rusya’nın hırslarını bölgedeki büyük devletlerin bölünmesi için kullanıyor. Bu, Suriye ve Irak’la başladı” ifadelerini kullandı. Şankiti, Türkiye’de 15 Temmuz’da yaşanan başarısız darbe girişimini de bu stratejinin bir parçası olarak değerlendirdi. Moritanyalı siyaset bilimci, Osmanlı ve Safeviler arasındaki çatışmanın İranlılar ve Şiilerin hafızalarında hala tazeliğini koruduğunu belirterek İran’da bir büyüklenme halinin gözlemlendiğini savundu.

Halihazırda Arap coğrafyasındaki otorite boşluğu ve karşısında durabilecek herhangi bir gücün olmamasının İran’ı cesaretlendirdiğini söyleyen Şankiti, “İran’ın isteklerinin bir sınırı yok. İran yayılma, nüfuzunu genişletme ve Şiiliğin yayılması çalışmalarına ara vermeden devam edecektir. İran, Şii imamet ilkesiyle tarihsel bir bağı bulunmayan Zeydilerden ve Alevilerden bile faydalanıyor.” ifadelerini kullandı. -AA

MUHALİFLER GERİLLA SAVAŞINA GEÇMELİ

Muhaliflerin Suriye’deki mücadelede yeni bir savaş stratejisine geçmesi gerektiğini dile getiren Şankiti, şunları söyledi: “Bu yeni strateji, kentten uzakta kırsal alanlardaki bir gerilla savaşı olabilir. Kent savaşları, Suriye halkı için külfetli ve yanlış bir strateji oldu. Tarihteki kurtuluş savaşları sadece kırsal alanlardaki gerilla savaşlarından ibaret. Suriyeli muhaliflerin, kurtuluş savaşına yönelmesi ve iki ordu arasındaki klasik savaşı bırakarak gerilla savaşı stratejisini kullanması gerekiyor.” Şankiti, muhaliflerin, tek çatı altında, Suriye’nin kuzeyinde Türk ordusunun bulunduğu alandaki bölgede güvenli bir üste, Türkiye’nin desteğiyle kırsal alanda gerilla savaşı taktiğini benimsemesi durumunda daha iyi bir direniş sergileyebileceğini düşündüğünü ifade etti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN