CHP'den hükümete ve Bahçeli'ye Doğu Türkistan tepkisi: Bir belgeye bile imza atamıyorlar

CHP'den hükümete ve Bahçeli'ye Doğu Türkistan tepkisi: Bir belgeye bile imza atamıyorlar

CHP Sözcüsü Faik Öztrak hükümetin ve MHP lideri Bahçeli'nin Uygur Türklerine yapılan zulümle ilgili sessiz kalmasına tepki gösterdi: Bu zulmün önlenmesini isteyen uluslararası belgelere imza atmaktan dahi çekiniyorlar.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan yardımcısı ve parti sözcüsü Faik Öztrak, canlı yayında açıklamalarda bulundu.

Öztrak'ın açıklamaları şöyle:

"Biz, Cumhuriyet Halk Partisi olarak, sivil yerleşim yerlerine saldırarak, kardeşlerimize karşı savaş ve insanlık suçu işleyen Ermenistan yönetimini bir kez daha lanetliyoruz. Gence’de şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralananlara şifa, ve tüm Azerbaycanlı kardeşlerimize de baş sağlığı diliyoruz. Kardeşlerimizin acıları, bizim de acımızdır. Azerbaycan toprağı olan Karabağ’da Ermeni yönetiminin işgali son bulmadan, Kafkasya coğrafyası huzur bulamayacaktır.

"BÖYLE BİR DURUMLA DAHAKİ KRİZLERDE RASTLAMADIK"

Bir yandan işsizlik, Bir yandan hayat pahalılığı evlerde huzur bırakmıyor. Bugün TÜİK Haziran-Temmuz-Ağustos dönemlerini kapsayan, Temmuz ayı iş gücü ve istihdam verilerini açıkladı.

TÜİK, internet sitesini yenilemiş. Yeni site maalesef pek kullanıcı dostu değil. Tablolara, verilere ulaşmak çok daha zorlaşmış. Umarız bu duruma kısa sürede bir çözüm bulunur. Temmuz’da 31 milyon 135 bin yurttaşımız, işgücünün dışında kalmış. Buna karşın işgücüne katılan nüfusumuz da, 31 milyon 491 bin kişi. Yani çalışma çağındaki nüfusumuzun yarısı, iş gücü piyasasının dışında kalmış. Böyle bir durumla daha önceki krizlerde hiç karşılaşmadık.

"2 MİLYON YURTTAŞIMIZ İŞİNİ KAYBETTİ"

TÜİK’in makyajlı rakamlarına göre dahi, son bir yılda işini kaybeden yurttaşlarımızın sayısı, 1 milyon 254 bini buluyor. Ucube rejim iş başı yaptığından bu yana ise, 2 milyon yurttaşımızın işini kaybettiği anlaşılıyor.

Daha da vahimi son 21 ayın 19’unda, istihdamda kayıp var. Böylesine yapışkan, sürekli bir istihdam kaybıyla, daha önce hiç karşılaşmadık. Bir ekonominin en önemli başarı göstergesi, çalışmak isteyen yurttaşlarına iş ve istihdam sunabilmesidir. Bu ucube rejim, bıraktık millete iş ve istihdam sunmayı, milletin olan işini elinden aldı.

"BU OLAĞANÜSTÜ FAİZ BİR FELAKETTİR"

Son dış borçlanma ihalesi, geldiğimiz noktayı açıkça gösterdi. Almanya’nın 10 yıllık tahvil faizinin eksi olduğu, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizinin binde 7 olduğu, Birkaç yıl önce ekonomisi iflas etmiş Yunanistan’ın bile sıfıra yakın faizle, hem de 10 yıl vadeyle, borçlandığı bu dönemde; Bunlar, 5 yıl vadeye yüzde 6,4 faiz vererek borçlanabildiler. Bu tefeci faizidir. Bu olağanüstü yüksek faiz bir felakettir. Milletimiz bunun altından kalkabilmek için çok sıkıntı çekecektir. Aslında getirdikleri Orta Vadeli Program, “Kral çıplak” diye bar bar bağırıyor.

Ucube rejimin iş başı yaptığı son üç yılda, yani 2018 ile 2020 arasında, bütçeden faiz lobilerinin cebine 311 milyar lira gitmiş. Şimdi önümüzdeki üç yılda, faiz lobilerine 602 milyar lira ödeyeceğiz diyorlar.

"PARAMIZ ERİYİP GİTTİ"

Yani önümüzdeki üç yılda, faiz lobilerinin cebine akacak para, ikiye katlanacak. Bunu ben demiyorum. Getirdikleri resmi doküman diyor. Bu beceriksizler sadece faizle değil. Dolarla, Euro’yla da mücadele edemediler. İş başına geldiklerinde, Dolar 4 lira 53 kuruş, Euro 5 lira 33 kuruştu. Bugün Dolar 8 liraya, Euro ise 10 liraya dayandı. Bıraktık Erdoğan’ın Dolarla, Euro’yla uğraşmasını, paramız dünyadaki tüm para birimleri karşısında eriyip gitti. Ucube rejim elinde Türk Lirası; Çin Yuanı ve Endonezya Rupisi karşısında yüzde 38,

Hindistan Rupisi ve Meksika Pezosu karşısında yüzde 36. Rus Rublesi ve Güney Afrika Randı karşısında yüzde 27 değer kaybetti. “Dış güçler” diyerek, “kur saldırıları” diyerek, yıllardır komplo teorileri yazıp durdular.

"UYGUR TÜRKLERİNE YAPILAN MEZALİME SES ÇIKARAMIYORLAR"

Peki, bu beylerin Çin ile bir kavgası mı var? Hayır. Hatta araları o kadar iyi ki, ne kendileri, ne de ortakları Bahçeli, Uygur Türklerine yapılan mezalime çıt çıkaramıyor. Bu zulmün önlenmesini isteyen uluslararası belgelere imza atmaktan çekiniyorlar. Peki, Rusya ile bir sorunları mı var? O da Hayır. Suriye’de 36 askerimiz şehit edildi. Moskova’ya hesap sormaya gittiler derken, Kremlin Sarayı’nın kapılarında ekletildiler. Sesleri çıkmadı.

Soruyoruz; Endonezya’yla, Hindistan’la, Meksika’yla, Güney Afrika’yla sorunları mı var? Bu ülkelerle de bilinen bir sorunları yok. Peki, Bizim paramız, bu ülkelerin paraları karşısında, neden değer kaybetti? Bunun nedeni çok açık: Beceriksizlik, kifayetsizlik, liyakatsizlik…

"BUHRANIN SORUMLUSU 'DOLAR BENİ İLGİLENDİRMİYOR' DİYOR"

Damat önce çıktı “Türk Lirasındaki olağan üstü değer kaybı, Rekabet gücümüz artırıyor” diye sevindi. Bugün Ağustos ayı ödemeler dengesi rakamları açıklandı. Getirdikleri OVP’de, bu yılın tamamı için ön gördükleri cari açık, 24,4 milyar dolardı. Yılın ilk sekiz ayında gerçekleşen cari açık ise 26,5 milyar dolar oldu. Veriler açıklandıkça OVP’nin tüm hedefleri birer birer çöküyor. Yine bu yılın ilk sekiz ayında finans hesabından 4,5 milyar dolar, Net Hata Noksan hesabından ise 8 milyar dolar çıkış olmuş. Cari açık ve ülkeden kaçan paralar ise, döviz rezervi eritilerek karşılanmış. Yılın ilk sekiz ayında eritilen rezerv 39 milyar doları bulmuş. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, daha önceki hiçbir krizde böyle bir tabloyla karşılaşmadık. Kayınpederin ekonominin direksiyonuna getirdiği ve bu ekonomik buhranın sorumlusu olan damat, şimdi çıkmış; “Döviz kuru beni ilgilendirmiyor” diyor.

Kamu bankaları eliyle, Milletin 120 milyar dolarını, neden ucuza peşkeş çektiniz? Ama bozacının şahidi şıracı. Kayınpederi de damadından hiç geri kalmadı. Milletin derdine derman olmak yerine; “Acıyı bal eyleyin, yoklukta sabreyleyin” diye millete vaaz verdi. Erdoğan’a göre gerçek mümin, “yoklukta sabreden”miş. Tabi, fukaralar sabredecek ki, Bu beyler yandaşlarıyla beraber israf edecek. Millet yokluğa razı gelecek ki bunlar yazlık saraylarında, kışlık saraylarında, Uçan, yürüyen saraylarında zevki sefa sürebilsin. Madem gerçek mümin yoklukta sabredendir. Siz de milletimizin yokluğunu paylaşsanız ya. Biraz da siz gerçek mümin olmaya çalışsanız ya. Bunu yaparlar mı? Yapmazlar. Peki, ne yaparlar? Milletimize yoklukta sabır telkin edenler, Yandaşlarına ballı ihaleler teslim ederler.

NE OLMUŞTU?

Çin’in yıllardır sürdürdüğü vahşet politikalarını Müslüman başkentler çekingen yaklaşımla izlerken Batı’dan sistemli soykırıma karşı bir adım daha geldi. Almanya, ABD, İngiltere ve Fransa’nın yanı sıra Haiti, Monako ile Honduras’ın da bulunduğu 39 ülke, toplama kamplarında zorla tutulan Uygurların serbest bırakılmasını istedi. Ancak listede Arnavutluk ve Bosna Hersek dışında Müslüman ülkelerin yer almaması tepki çekti.

2-001-001.jpg

KARAR DAHA ÖNCE MANŞETE TAŞIMIŞTI

KARAR, Çin’in Doğu Türkistan’da yıllardır sürdürdüğü sistematik işkenceye karşı küresel firmaların aldığı boykot kararını manşete taşımıştı. Haberde aktarılan raporda, “Her 5 tekstil ürününden biri Uygurların insanlık dışı şartlarda çalıştırıldığı fabrikalarda üretiliyor” bilgisi yer almıştı. Öte yandan, Adidas’tan Lacoste’a kadar birçok dünya devi markanın ‘Bu zulme ortak olamayız’ deyip Çinli tedarikçilerle ilişkilerini keseceklerini duyurduğu da aktarılmıştı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN