CHP'den YEP tepkisi: Gömleğin düğmesi en baştan yanlış iliklendi

Yeni Ekonomi Programı'nı sert sözlerle eleştiren CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak "Gömleğin düğmesi en baştan yanlış iliklendi. Bu kifayetsiz yönetimde ekonomi dengesini öyle bir kaybetti ki o gün bugündür hala denge dengesini bulamıyor" dedi.

CHP'den YEP tepkisi: Gömleğin düğmesi en baştan yanlış iliklendi

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programını değerlendirdi.

Bakan Albayrak'ın yeni ekonomik hedeflerini sert sözlerle eleştiren Öztrak, "Sayın Albayrak, siz göreve geldiğinizde dolar kuru 4 lira 53 kuruştu. Bugün 7 lira 80 kuruşa çıktı. Bu arada kuru tutmak için de son 1 yılda 120 milyar dolar rezerv erittiniz.

Kontrol sizdeyse bu döviz kurları buralara nasıl geldi? Milletin 120 milyar doları yok yere nasıl heba edildi? Çocuk mu kandırıyorsunuz." diye konuştu.

Öztrak'ın açıklamaları şöyle:

"Bugün 2021-2023 dönemini kapsayan orta vadeli programın ana hatlarıyla ilgili sunum yapıldı. Damat Bakan orta vadeli ismini beğenmiyor ama açıkladığı programın kanuni istemi orta vadeli programdır, bütçe sürecini başlatan resmi bir dokümandır. Resmi dokümanların ismini de herkes kafasına göre değiştiremez. Program henüz Resmi Gazete’de yayımlanmadı, bütçe süreci de bir ay gecikti.

Gömleğin düğmesi de en baştan yanlış iliklendi. Elimizde Resmi Gazete’de yayımlanmış detaylı bir program henüz yok. Bu kifayetsiz yönetimde ekonomi dengesini öyle bir kaybetti ki; o gün bugündür hala dengesini bulamıyor. Güveni sağlamak için iki şeye ihtiyaç vardır. Birincisi ciddi program, ikincisi ehliyetli kadrolar.

"2023 HEDEFLERİNİN İFLASININ İTİRAFI"

Ekonomi aile şirketi gibi yönetiliyor. Damadın da karnesi ortada. Orta vadeli programların çoğu, daha mürekkebi kurumadan kadük oldu. Dolar 8, avro 9 liraya koşmaya devam etti. Döviz kurları, rekor üstüne rekor kırıyor. Ortalama dolar kuru tahmini önümüzdeki dönem için 7 lira 58 kuruş, 2022’de 7 lira 88 kuruş 2023’te ise 8 lira 2 kuruş olacakmış. Dolar kuru daha bugün 7.85’leri gördü.

Kur tahminleri daha işin başında geçersiz hale gelen bir programa nasıl güven duyulacak. Damat Bakan'ın milli gelir tahminleri ekonomimizdeki vahim patinajı açıkça gösteriyor. 13 yıl önceki milli gelir hayal oldu. Damat Bakan'ın verdiği rakamlar, AK Parti’nin 2023 hedeflerinin iflasının itirafıdır.

"İSTİHDAM KARNESİ ZAYIF"

Damadın açıkladığı programın en zayıf yönlerinden biri de istihdam. Damadın istihdam konusunda karnesi zayıftır. Hele hele söylediği sözler evlere şenlik. Kurun önemli olmadığını söylüyor. Döviz kurunun kontrolü bizim elimizde diyor. Siz göreve geldiğinizde dolar kuru 4 lira 53 kuruştu, bugün 7 lira 80 kuruşa çıktı. Kuru tutmak için 120 milyar lira rezerv erittiniz. Çarşıda, pazarda etiketler şiştikçe şişti. Damat Bakan çıkmış, ‘sanayimiz güçlüdür.’ Maalesef damat, ekonomik verilerden bihaber görünüyor.

"TEK TEDBİR BİR YOK"

Damadın açıklamalarında tek bir tedbir yok. Ekonomik buhran, pandemi yok. Yoğurdu farklı şekilde yiyecekler dedirtecek hiçbir şey yok. İstihdam ve gelir artışını sağlayacak hiçbir şey yok. Esnaf perişan. Vergi ve kredi borçlarına yeniden yapılandırma istiyor. Damadın esnaflara söylediği herhangi bir tedbir yok. 2020 bitiyor, hala çiftçinin üretim desteğini açıklamadılar.

Önce bunu bir an önce ilan edin, kuruşu kuruşuna ödeyin. Veli ve çocuklarımız çaresiz. Bu dönemde her bir öğrenciye sınırsız internet kotası vermeyle ilgili tek bir şey söylemedi. Bu program, bu ucube rejimin ve bu ekibin Türkiye’nin dertlerine derman olamayacağına açıkça gösteriyor. Bu kifayetsiz ekip, millete güven vermemekte."

İlgili Haberler
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN