Çin’den ‘soykırım’ı kanıtlayan rapor: İşçi transferlerinin amacı Uygurları asimile etmek

Çin’den ‘soykırım’ı kanıtlayan rapor: İşçi transferlerinin amacı Uygurları asimile etmek

Çin’de yayınlanan bir araştırma raporunda, Doğu Türkistan’daki İş Gücü Programları’nın Uygur Türkleri’nin yoğunluğunu azaltmaya yönelik planlandığı yer alırken, Çin yönetiminin etnik azınlıklara yönelik nasıl baskı uyguladığını kanıtlar nitelikte tavsiyeler bulunuyor.

SELMAN CÖMERT | KARAR

Çin’in Tiençin şehrindeki Nankai Üniversitesi akademisyenleri tarafından hazırlanan rapor, 2020 yılının ortalarında erişime kapatılmıştı. Ancak, raporun bir kopyası Dr. Adrian Zenz tarafından arşivlenmişti. Rapor, insan hakları uzmanlarının ve bazı devletlerin kültürel soykırım olarak nitelendirdiği Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da Müslüman azınlıklara yaptığı baskıları kanıtlar nitelikte.

'İŞÇİ TRANSFERLERİ UYGURLARI ASİMİLE EDECEK UZUN VADELİ BİR ÖNLEM'

The Guardian’da yer alan habere göre, 'yoksulluğu azaltma' politikasını gerekçe göstererek Doğu Türkistan’daki insanları zorla çalıştıran ve orada işçi transferleri uygulayan Çin hükümeti, bu suçlamaları reddediyor. Ancak, Nankai Üniversitesi akademisyenleri tarafından yayınlanan raporda, Doğu Türkistan’da yapılan işçi transferlerinin oradaki “Uygur nüfus yoğunluğunu azaltmakla kalmadığını, aynı zamanda Uygurları etkilemek, eritmek ve asimile etmek için de önemli bir yöntem" olduğunu belirten 'uzun vadeli bir önlem' olduğu belirtildi.

Hükümetin iş gücü taleplerini karşılamak için bu yönde yapılan programların Çin’in doğu ve orta bölgelerine genişletilmesini tavsiye eden raporda, “Düşüncelerini ve anlayışlarını yavaş yavaş değiştirmelerine, çevre değişikliği ve emek çalışması yoluyla değerlerini ve hayata bakış açılarını dönüştürmelerine izin verin” ifadeleri yer aldı.

'UYGURLARI ŞEYTANLAŞTIRMAK HEDEFLER İÇİN CİDDİ ENGEL'

Çin’in şimdilik Doğu Türkistan’da uyguladığı iş gücü programlarının 'gönüllülük' esasına göre planlandığı iddia edilse de, raporda işçi ihracat hedefleri ve iş gücü tedarik ekiplerinde güvenlik görevlilerine duyulan ihtiyaç gibi çelişkili ayrıntılar yer alıyor. Ayrıca, Çin yönetiminin baskılarında çok ileri giderek Uyguları şeytanlaştırması, bazı yerel yönetimlerde Uygurların ‘güvenlik’ gerekçesiyle kabul edilmemesine yol açtığı belirtilen raporda, bu durumun Çin’in hedeflerine ulaşmasında "ciddi bir engel" olduğu konusunda hükümete uyarıda bulunuldu.

Raporda, bütün Uygur halkının isyancı konumuna düşürülüp kamplara yerleştirilmemesi gerektiği, bunun bölgenin uzun vadeli istikrarı için tehlikeli olduğu uyarısı yapılırken, "Uygur nüfusunun tamamının isyancı olduğu varsayılmamalıdır" denildi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN