Davutoğlu hakkında yürütülen kara propagandaya cevap

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu hakkında sosyal medyada yürütülen 'darbeden önceden haberi vardı' yönündeki kara propagandaya yakın çevresinden cevap geldi.

Davutoğlu hakkında yürütülen kara propagandaya cevap

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu hakkında "darbeden önceden haberi olduğu, girişim başarısız olunca ortaya çıktığı" yönünde sosyal medyada yürütülen kara propagandaya yakın çevresinden cevap geldi. Davutoğlu'nun 15 Temmuz gecesi bir düğünde olduğu, üstelik bu düğünün darbecilerin yoğun saldırılarına maruz kalan Gölbaşı'nda olduğu bilgisi paylaşıldı. İşte ayrıntılar:

- Davutoğlu 14 Temmuz'da Ankara'ya gitti.

DARBE GECESİ DÜĞÜNDEYDİ

- 15 Temmuz'da Başbakanlık döneminde maiyetinde çalışan kişilerin düğün merasimleri vardı. Çok önceden tarihleri belirlenen bu düğünlerin ilki Gölbaşı vilayetler evindeydi. Başbakanlık basın müşavirliğinde görevli iki personelin düğününe katılan Davutoğlu'nun yanında eşi Sare hanımın dışında Nihat Ergün, Hayati Yazıcı, Hüseyin Tanrıverdi, Celalettin Güvenç, çok sayıda basın mensubu, başbakanlık personeli vardı.

- Darbe girişiminden habersiz açık bir alanda gerçekleştirilen düğünden Davutoğlu'nun yaklaşık 21:30'da ayrılmasının sadece bir kaç saat ardından yine Gölbaşı'nda çok yakında bulunan Polis Özel Harekat Merkezi darbeciler tarafından vuruldu.

-Burada yine başbakanlık döneminde Çankaya Köşkü mutfağında görevli bir aşçının Eryaman semtindeki düğününe katılan Davutoğlu bu defa da Etimesgut'ta bulunan zırhlı birliklerin çok yakınından geçerek Eryaman'a geçti. Ankaraya çıkan tanklarla aynı saatlerde aynı yolu kullandı.

KİMSE ARAMADI

Darbe konusunda hiçbir uyarı telefonu almayan Davutoğlu'nun koruma ekibi sosyal medyada yayılan haberler ve Ankara'da F-16'ların alçak uçuşa başlamasının ardından başta Emniyet birimleri olmak üzere ilgili birimlerle diyaloga geçerek durumu anlamaya çalıştılar.

- Bu sırada Davutoğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ulaşmaya çalıştı. Ciddi bir riskin olduğunun öğrenilmesi üzerine Davutoğlu, eşiyle birlikte güvenli bir noktaya götürüldü.

GECE YARISI MİLLİ İRADE ÇAĞRISI YAPTI

- 00:25'te ilk tvitleri ile milli iradeye sonuna kadar sahip çıkacağını ilan eden Davutoğlu, gece 1'den itibaren tv yayınlarına bağlandı.

- Ahmet Davutoğlu ulusal ve yabancı çok sayıda kanala bağlanarak "Bu gece karanlık olabilir ama yarın ülkemiz için çok aydınlık bir sabaha uyanacağız" diyerek halkı direnişe çağırdı.

- 01:49'da yine Tweitter üzerinden halkı sokağa çağırdı.

- Gece boyu Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'a ulaşmaya çalışan Davutoğlu Cumhurbaşkanı'nın koruma amiri ile irtibat kurdu. Davutoğlu Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile sabah erken saatlerde görüşebildi.

- Sabah olduğunda da ilk iş olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne giderek Başkan İsmail Kahraman'ı ziyaret etti. Öğleden sonra da İstanbul'da bulunan Cumhurbaşkanı ile yüz yüze görüşüp yanında bulunmak ve Erol Olçok, Abdullah Tayyip Olçok, İlhan Varank, Mustafa Cambaz ve diğer şehitlerin cenaze törenlerine katılmak üzere karayolu ile İstanbul'a hareket etti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN