Davutoğlu: Türkmenlere yardımdan vazgeçmeyeceğiz

Davutoğlu: Türkmenlere yardımdan vazgeçmeyeceğiz

Başbakan Ahmet Davutoğlu İstanbul Anadolu Yakasında partisinin düzenlediği mitinglerde konuşuyor. MİT TIR'larına ait görüntülerin yayınlanmasını hatırlatan Davutoğlu, "Türkmenlere yardımdan geri durmayacağız" dedi.

İstanbul Anadolu Yakası'nda konuşan Davutoğlu Kartal'da da miting yaptı. Kartal'da seçmenlere seslenen Başbakan şunları dedi:

Diğer parti genel başkanları Türkiye'nin sadece bir kesiminde, bir kısmında dolaşıyor. Biz kartallar gibi göklerde, semalarda, zirvelerde uçarız. Akbabalar gibi fırsat kollamayız. Kargalar gibi sürünmeyiz. Biz kartallar gibi zirvelerde uçarız. İşte ispatı. Dedik ki, birincilik yarışına var mısınız? Biz birinci parti olmazsak, biz bırakırız. Siz bırakır mısınız dedik, 'Hayır' diyorlar. Çünkü onlar kartal değil, onlar sürülerle uçarlar. Etraftaki çetelerle uçarlar. Biz yalnız kalsak da gökyüzünde kartallar gibi uçarız. Baş eğmeyiz, boyun eğmeyiz. Dağ, engel, tepe bilmeyiz."

"Kemal şimdi hayal oyunları oynuyor"

Davutoğlu, şöyle devam etti: 

"Burada, Kartal'da Kılıçdaroğlu bir kampanya başlatmıştı. Zaten kampanyasının ömrü iki gün sürmedi. 'Milletçe alkışlıyoruz' dedi. Biz de dedik ki, dünya bizi alkışlıyor, sen ne yaparsan yap. Yalancının mumu yatsıya kadar, böyle kampanyanın mumu ikindide sönüyor ikindide. Kemal şimdi hayal oyunları oynuyor. O hayal oyunlarını bir bitirsin, 7 Haziran'da gerçekle karşılaşsın. Ondan sonra da ne yapacağını kara kara düşünecek inşallah."

"Şimdi kışkırtmak istiyorlar"

Hedeflerinin, adalet, kalkınma ve özgürlük olduğunu dile getiren Başbakan Ahmet Davutoğlu "Şimdi kışkırtmak istiyorlar. Kürtleri Türklere karşı, Türkleri Kürtlere karşı; Alevileri Sünni kardeşlerimizi, aramızda birtakım problemler çıkarmak istiyorlar. Bilsinler ki bizim iktidarımızda, ister bize oy versin, ister vermesin; ister bizimle aynı görüşü paylaşsın, ister paylaşmasın; herkesi eşit vatandaş bildik, eşit vatandaş olarak görmeye devam edeceğiz" dedi.

Ahmet Davutoğlu'nun yoğun İstanbul programının ikinci gününde üçüncü durağı Ümraniye oldu. Dün İstanbul Avrupa Yakası'nda gerçekleştirdiği 10 ilçede 9 mitingin ardından bugünde Anadolu Yakası'nda ilçeleri gezerek 7 miting gerçekleştirecek. Ümraniye mitingine Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu'nun yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci ve Ak Parti İstanbul milletvekili adayları katıldı.

Davutoğlu konuşmasında, çözüm sürecini her ne pahasına olursa olsun bu Demirtaş ne kışkırtma yaparsa yapsın başarıyla sonuçlandıracaklarını ifade ederek, “Demirtaş burada cici demokrat genç rolü oynuyor. Doğu'ya gittiğinde 'barajı geçemezsek' diye tehdit ediyor. Allah aşkına kandan bahseden, Kabemiz Taksim'dir diyen Kürtleri temsil edebilir mi?" diye konuştu.

MİT TIR'ları

Davutoğlu, “MİT TIR'ları ile ilgili tam seçime giderken tekrar dosyaları açmaya çalışıyor. Baktılar ki önümüze geçemiyorlar. Dışarıda ki ağa babalarına sesleniyorlar. 'Bu Ak Parti var ya Suriye'deki Türkmenlere yardım etti, bunları cezalandırın' diyorlar. Biz bu baskılara boyun eğer miyiz? Türkmenlere yardım ettik, ederiz. Yanımızdaki kardeşimize yardım ederiz, Kürtlere yardım ederiz, Araplara ederiz. Çünkü biz Osmanlı torunuyuz, Selçuklu varisiyiz" dedi.

“Bu seçim Ortadoğu'nun, Balkanlar'ın, Kafkaslar'ın seçimidir"

Başbakan Davutoğlu, “Biz bize sığınan masumları zulme teslim eder miyiz. İster Azerbaycan'dan, ister Suriye'den Bayırbucak Türkmenleri'nden ister Haseki'den ya da Halep'ten, Araplardan, Kürtler'den, Türkmenler'den bize yardım için çağrıda bulunulduğunda biz yardım etmez miyiz. Ederiz, Bosna, Arakan'a ettiğimiz gibi... O yüzden bu seçim sadece Türkiye'nin seçimi değildir. Bu seçim Ortadoğu'nun, Balkanlar'ın, Kafkaslar'ın seçimidir" diye konuştu.

Üniversite öğrencilerimize 330 TL burs veya kredi veriyoruz. Emeklilere yılda 1200 TL fazla maaş getirecek kararnameyi Mart'ta imzaladık. Kılıçdaroğlu daha yeni farketti. Türkiye'de duble yol yoktu. Her gün trafik kazaları haberi alıyorduk. Sadece konfor değil aynı zamanda güvenli seyahat için geçerlidir. Biz vatandaşın konforunu için gece gündüz çalışıyoruz.

"2 Büyük miting yaptık İstanbul'da"

Başbakan Ahmet Davutoğlu İstanbul'ın Anadolu Yakası'ndaki mini mitingler düzenliyor. İkinci adresi Ataşehirde konuşan Davutoğlu şunları dedi:

"İki gündür İstanbul'da bir destan yazılıyor. İstanbul siyasetimizin omurgası. İstanbul tarihimizin mihver şehri. İstanbul insanlığın kaderinin şekillendiği bir şehir. Şimdi hep beraber 7 Haziran'a yürüyoruz inşallah. İki büyük miting yaptık İstanbul'da. Birisi 17 Mayıs'ta Maltepe'de muhteşem 2 milyonluk bir miting. Diğeri fetih günü kutlamaları; yine 2 milyona yakın" diye sözlerine başlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu daha sonra şunları kaydetti:

"Diğer partiler sadece belli bölgelere kendilerini ayırmışlar. 81 vilayetimize gidip bütün Türkiye ile kucaklaşacağız. Bütün Türkiye ile kucaklaşan, 81 vilayette mitingi yapan tek parti AK Parti. Her vilayette herkesle birarada geleceğe yürüyen tek parti AK Parti. Şimdi bakın bu bir sınavdır. Geçen seçimlerde CHP 33 ilde milletvekili çıkaramadı. MHP 45 ilde. HDP 65 ilde. Biz ise 81 ilin 78'inde milletvekili çıkardık. İnşallah 7 Haziran'da 81'de 81 yapacağız. Herkesi birleştiren tek parti AK Parti. Kalkınabilmek için birinci şart milli birliği korumak. 7 Haziran'a giderken bir takım kumpaslarla, tuzaklarla önümüzü kesmek istiyorlar. 12 yıl içinde Türkiye'nin kat ettiği mesafeye siz şahitsiniz. 12 yıl önce Türkiye İMF'ye muhtaç hasta adam olarak görülen bir ülkeydi. Şimdi Bahçeli, Kılıçdaroğlu dolaşıyorlar. Onlar IMF borç yaptı biz onların borçlarını bitirdik"

"İnşallah 7 Haziran'da birinci parti olacağız"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ve projelerini eleştiren Başbakan Davutoğlu, "İnşallah 7 Haziran'da birinci parti olacağız. Ama olmazsak, diyelim olmadık. Ben diyorum görevi bir arkadaşıma tevdi ederim. Ama Kılıçdaroğlu böyle söyleyebiliyor mu? Çünkü millete güvenmiyor, kendine güvenmiyor. 'Yüzde 25 alırsam yeter' diyor. Yüzde 35 ise gece rüyada gördüğü hayal. Bahçeli diyebiliyor mu? O da yüzde 15... Ben puanımı tutturursam, muhafaza edersem yeter diyor. Hele hele İstanbul'a gelip özgürlükçü barış güvercini gibi davranıp, Doğu'da Güneydoğu'da halka baskı yapan örgütle işbirliği içinde baskı yapan Demirtaş bunu söyleyebilir mi? Çünkü onlar millete güvenmez; ama biz size güveniyoruz" dedi.

 "Bu Kılıçdaroğlu bir zavallı zavallı"

Ahmet Davutoğlu, "Kendisiyle milleti arasına noteri sokandan hayır gelir mi? Bu şu demek; millet bana güvenmiyor bari noter güvensin. Ya milletin güvenmediğine noter nasıl güvenecek. Bu Kılıçdaroğlu bir zavallı, zavallı. Kendine güveni yok, oy istediği millete güveni yok. Aday olur İstanbul'dan büyük şehir belediyesine oy vereceği sandığı bulamaz. Kağıthane'ye ‘kağıttepe’ der. Allah aşkına bu ülkede bunların bir dikili ağacı var mı? Dönüp şu da CHP'nin, MHP'nin eseri diyeceğiniz bir şey var mı?" şeklinde konuştu.

"Şimdi bu kervanı durdurmak istiyorlar"

Davutoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu kervan yola çıktı. Şimdi bu kervanı durdurmak istiyorlar. Durdurabilirler mi? Dışarıdaki ağababaları bunlara diyor ki, lobiler, medya patronları ve bir takım karanlık çevreler 'Tek tek AK Parti'yi durduramıyorsunuz. Biraraya toplanın hep beraber saldırın durdurursunuz' Allah aşkına 3'ü değil topu gelse bize söker mi? Biz kimlere boyun eğmemişiz, kimlere direnmişiz. Bunlardan mı çekineceğiz. Arkalarında da 3 tane paralel yapı var. Birisi Pensilvanya paraleli, birisi HDP'nin PKK Kandil paraleli, biri de CHP'nin DHKP-C paraleli" ifadelerini kullandı.

İlk miting Beykoz'da

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "HDP'nin eş başkanı buralara gelip özgürlükten bahsediyor, sonra Doğu'da, Güneydoğu'da milleti tehdit ediyor. 7 Haziran seçimlerinde eğer HDP barajı geçememişse kan kusturacaklarmış. Kandan, terörden, şiddetten bahsedene biz meydanı bırakır mıyız? CHP Genel Başkanı bakıyorsunuz HDP ile iş birliği halinde 'Diyanet'i kaldıracağız, imam hatiplerin orta kısmını kapatacağız' diyor. Biz izin verir miyiz?" dedi.

AK Parti'nin İstanbul'daki ilçe mitingleri kapsamında Beykoz'da halkla buluşan Davutoğlu, Türkiye'nin her yerinde vatandaşlarla bir araya geldiklerini belirterek, 6 Haziran Cumartesi'ye kadar 81 vilayeti de gezmiş, görmüş olacaklarını söyledi.

Davutoğlu, 81 ile gidebilen başka bir parti bulunmadığını dile getirerek, "Başka herhangi bir genel başkan var mı gidebilen? Onların şimdi bir kısmı sadece Batı'da sahillerde dolaşıyor, Kılıçdaroğlu. Bir kısmı İç Anadolu'da, Bahçeli. Bir kısmı da Doğu'da, Güneydoğu'da. Türkiye'de milletle her yerde kucaklaşabilen tek parti AK Parti'dir" dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu, 12 yıl içinde Türkiye'yi istikrarla dünyanın en önemli güçlerinden biri haline getirdiklerini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"12 yıl önce IMF kapısında bekleyen Türkiye yok artık. Onurla, başı dik bir şekilde dolaşan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin al bayrağı var. Türkiye'ye bu itibarı kim kazandırdı? IMF borçlarını kim ödedi? Bir tek piyade tüfeği bile yapamayan bir ülkeden, kendi savaş uçağını yapabilecek kapasiteye kim getirdi? Kendi helikopterimizi kim yaptı? Kendi savaş gemilerimizi kim yapıyor? 737 hastaneyi kim yaptı? 18 bin kilometre duble yolu kim yaptı? Onlar konuşur, AK Parti yapar. Şimdi bu bizimle onlar arasındaki ikinci fark. Birinci fark, biz milleti kuşatırız, onlar sadece belli bölgelerde hitap eder. İkinci fark, onlar konuşur ama AK Parti yapar. Üçüncü fark da ne biliyor musunuz? Biz milli iradeyle yürürüz, onlar vesayetçilerle, paralelcilerle yürür. Şimdi baktılar tek tek bizim üzerimize gelemiyorlar, tek tek iktidar iddiasında bulunamıyorlar, üçü birden toplandı hep beraber, arkalarındaki paralelcilerle, Kandil'le, DHKP/C ile karşımıza çıkıyorlar. Hepsine birden bir ders verir miyiz?"

"Milletin kararını beklemeden tehditler savuruyorlar"

Davutoğlu, "HDP'nin eş başkanı buralara gelip özgürlükten bahsediyor, sonra Doğu'da, Güneydoğu'da milleti tehdit ediyor. 7 Haziran seçimlerinde eğer HDP barajı geçememişse kan kusturacaklarmış. Kandan, terörden, şiddetten bahsedene biz meydanı bırakır mıyız? CHP Genel Başkanı bakıyorsunuz HDP ile iş birliği halinde 'Diyanet'i kaldıracağız, imam hatiplerin orta kısmını kapatacağız' diyor. Biz izin verir miyiz?" şeklinde konuştu.

İktidara geldikleri günden bu yana kendileri için her türlü tuzağın kurulduğunu anlatan Davutoğlu, "Kurucu genel başkanımız, kurucu liderimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı siyaset yasaklısı yaptılar. Bizi durdurabildiler mi? Daha sonra 2007'de e-muhtıra verdiler. Zannettiler ki başbakan şapkasını alır gider. Ama bu sefer Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dı başbakan, dimdik durdu mu? AK Parti bu muhtıralara karşı duvar oldu mu? Daha sonra partimizi kapatmak istediler. Peki AK Parti'yi kapatabildiler mi?" değerlendirmesinde bulundu.

Davutoğlu, bu eylemler karşısında herhangi kanun dışı bir fiile girmediklerini, Anayasa Mahkemesi kararını beklediklerini dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Şimdi HDP'liler milletin huzurunda, milletin kararını beklemeden tehditler savuruyorlar. Biz o tehditlere pabuç bırakır mıyız? Baktılar olmadı bu sefer Gezicileri, vandalları meydana çıkardılar. İki sene önce bütün İstanbul'da anarşi çıkarıp şiddet, terör estirdiler. Peki biz teslim olduk mu? Sonra bunlar da olmayınca 17-25 Aralık'ta paralel çeteyi devreye soktular. Pensilvanya'dan Türkiye'yi idare etmeye çalışanlara bu meydanları bıraktık mı? Hepsi akamete uğradı. Şimdi son şansları olarak hepsi toplanıp bir araya gelmiş, AK Parti'ye meydan okuyorlar. İşte burası er meydanı, siyaset meydanı. Biz yedi düvele boyun eğmemişiz, bu 6'lı çeteye meydanı bırakır mıyız? Biz karşımıza çıkan uluslararası lobi merkezlerine, tehditlere boyun eğmemişiz, bunlardan çekinir miyiz? Ama isterler ki Türkiye'de kaos, kriz çıkarsınlar. Bütün hesapları Türkiye'de kriz çıkarmak. Uyuyan bir devi AK Parti uyandırdı. Şimdi bunlar o devi tekrar diz çöktürmek istiyorlar. Bu devin adı Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Uyuyan devi uyandıran AK Parti'ye yeniden emaneti verecek misiniz?"

Davutoğlu, Türkiye'nin artık Filistin'e, Somali'ye, Orta Asya'ya, Balkanlar'a kol kanat gerdiğini belirterek, ülkenin ufuklara yürüdüğünü, bunun engellenemeyeceğini kaydetti.

Türkiye'nin her bir köşesinde birliğin, beraberliğin ve coşkunun millete olan inançlarını bir kez daha artırdığını anlatan Davutoğlu, dün İstanbul'un 10 ilçesinde vatandaşlarla bir araya geldiklerini, bugün de Anadolu yakasındaki ilçelerde halkla buluşacaklarını aktardı.

Erdoğan'a selam

Davutoğlu, alandakilerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için slogan atması üzerine, Erdoğan'a selam gönderdi.

"Onu hedef alan bizi hedef almıştır, ona yönelen her tehdit bize yönelmiştir" diyen Davutoğlu, Erdoğan'ın 12 yıllık mirası üzerinden şimdi yükselen Türkiye'nin ikinci yarısının başladığını söyledi.

Davutoğlu, Erdoğan'ın 1994'te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmasından sonra büyük bir devrim yaşandığını, şehirde artık çöpler, sorun olarak bekleyen tapu meseleleri olmadığını belirterek, "Beykoz'daki bütün mülkiyet sorunlarını çözdük, çözmeye devam edeceğiz" dedi.

Türkiye yükselirken İstanbul'un da yükseldiğini, bütün engellemelere rağmen İstanbul'a dünyanın en büyük havalimanını yaptıklarını ifade eden Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2035 yılına yönelik hayali projeler vadettiğini, kendilerinin ise 2019'da İstanbul'a dünyanın en büyük havalimanını getireceklerini aktardı.

Davutoğlu, bir yakası Beykoz'da olan dünyanın en uzun kuleli asma köprüsü Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü, iki boğaz arasına dünyanın ilk üç katlı tünelini yapmakta olduklarını anlatarak, hükümetin icraatlarından bahsetti.

Beykoz'a gelirken çocukluğunu hatırladığını belirten Davutoğlu, rahmetli babası ile Fatih'ten, Eminönü'nden, Sirkeci'den Beykoz'a pikniğe geldiklerini, Beykoz'un güzel insanların güzel diyarı olduğunu aktardı.

"Şimdi de inşallah Beykoz'a çok güzel hizmetler yapacağız" diyen Davutoğlu, ilçeye yapılan hizmetlerden bahsetti.

Kanuni Sultan Süleyman Ormanı'nı belediyeye devrettiklerini, Karlıtepe'de 4 kilometrelik teleferik hattı kurduklarını dile getiren Davutoğlu, Beykoz ile Üsküdar arasına raylı sistem getireceklerini, Anadolu Hisarı köprülü kavşağını yaptıklarını söyledi.

Davutoğlu, "Beykoz'un güzelliğini herkes görsün diye film platosu kuruyoruz. Bakın Kadir Bey burada. Beykoz'a metro gelecek. Dün Esenyurt'ta, Bağcılar'da, Avrupa yakasındaydık. İstanbul'un her yerine metro konforu getirmeye kararlıyız inşallah. Ayrıca Şahinkaya Spor Kompleksi'ni yapıyoruz. Komplekste Beykoz'a yakışır her türlü imkan olacak" diye konuştu.

Alandakilerin slogan atması üzerine Davutoğlu, "İnşallah imam hatibi de yapacağız. Beykoz eğitim alanında da iki üniversiteye ev sahipliği yapıyor. Beykoz her şeye layık" dedi.

Davutoğlu, özgür ve demokratik Yeni Türkiye'ye yürüdüklerini belirterek, 28 Şubat zulmünü bitirdiklerini, bu zulmü yapanların şu anda TBMM dışında olduğunu ancak başı açık veya örtülü herkesin Meclis'e yürüdüğünü vurguladı.

Gezdiği ilçelerin hepsinin "Seçimlerde biz birinci olacağız" dediğini ifade eden Davutoğlu, "Beykoz birinci olacak mı?" diye sordu. Davutoğlu, söz verdiğini, seçimlerde birinci olan ilçeyi bakan ve milletvekilleriyle ziyaret edeceğini sözlerine ekledi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN