Deprem uzmanı uyardı: Marmara Depremi'nde büyüklük 7.6 olabilir

Beklenen Marmara depremi için rakamsal değerlendirmelerde bulunan deprem uzmanı Aysun Aykan, depremin büyüklüğünün 7.6'ya çıkabileceğini söylerken ve 28 milyon insanı etkileyeceğini açıkladı.

Deprem uzmanı uyardı: Marmara Depremi'nde büyüklük 7.6 olabilir

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Yönetim Kurulu üyesi ve Balıkesir İl Sorumlusu Aysun Aykan, Marmara depremi ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Geçtiğimiz gün Marmara Denizi'nde meydana gelen 4.2 büyüklüğündeki depremin çok riskli bir noktada meydana geldiğini belirten Aysun Aykan sözlerine şöyle devam etti:

"Marmara Denizi'nde meydana gelen son depremler, bize Marmara Denizi'nin deprem açısından aktif olduğunu, diri olduğunu, deprem üretme potansiyeline sahip olduğunu bir kez daha göstermiştir. Marmara Denizi'nde 4.2 büyüklüğünde Orta Marmara Çukurluğunda deprem meydana geldi. Depremin olduğu yer çok önemli bir yer. Beklediğimiz büyük bir depremin olduğu noktada meydana geldiği için de endişe vericidir. Kuzey Anadolu Fayının hemen üzerinde görünüyor. Geçen yıl 26 Eylül'de meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremin yaklaşık 6-7 km güneybatısında meydana geldi ve bu deprem olduğunda da çok endişe duymuştuk çünkü uzun süre deprem olmayan fayda meydana geldiği için endişe duymuştu. 4.2 büyüklüğündeki bir deprem mutlaka etrafındaki diğer fayları da etkileyecektir ve faylara gerilim yükleyecektir. Buralarda an fay üzerinde depremler oldukça büyük bir depremin olma ihtimali artıyor fakat depremin ne zaman olacağını bilemiyoruz."

'7.6 BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR DEPREM BEKLİYORUZ'

Aykan, Marmara depremlerinin tarihsel akışından söz ederek şu sözleri kaydetti:

"En son burada 1766 tarihinde bir deprem olmuş ve aradan 254 yıl geçmiş bir deprem olmamış. 1766 yılında meydana gelen deprem, İtalya’dan Avusturya’ya kadar geniş bir coğrafyada hissedilmiş olup Tüm Marmara Bölgesi'nde tahribat oluşturdu. Düşünün ki Avrupa'dan hissedilmiş büyük bir depremin burada olduğunda tüm Marmara Bölgesi'nin ne kadar etkilenebileceğini siz düşünebilirsiniz! Marmara Denizinde yapılmış olan Ulusal ve Uluslararası çalışmalar bize şunu gösteriyor; 1999 depreminden sonra 30 yıl içerisinde büyük bir depremin beklendiğidir.

Aradan 20 yıl geçti, 10 yıl içerisinde Marmara Denizinde 7’nin üzerinde maksimum 7.6 büyüklüğünde bir deprem bekliyoruz. Buradaki deprem ile bu bölgenin diri olduğunu, aktif olduğunu görüyoruz ve bu depremi uyarıcı bir deprem olarak algılamamız gerekiyor ve depreme hazırlık anlamında eksiklerimizi tamamlamamız gerekiyor. Şu an yapılması gereken çalışmaların başında zararların azaltılması yönünde olmalıdır. Bu deprem fayın üzerinde meydana geldi ve ana faya fazla enerji yüklediği için bu yüzden depremin yeri çok riskli bir yerde."

'28 MİLYONU ETKİLEYECEK'

Aysun Aykan, depremin Türkiye’nin birinci önceliği olması gerektiğini vurgulayarak, bu depremin sadece İstanbul'u etkilemeyeceğini söyledi ve ekledi:

"Marmara Denizi'ne kıyısı olan tüm illeri; İstanbul, Balıkesir, Bursa, Yalova, Çanakkale, Kocaeli, Tekirdağ ağır bir şekilde etkileyecektir. Bu deprem 28 milyonu etkileyecektir. Aslında bu deprem, Tüm Türkiye’yi etkileyecektir, Marmara Bölgesi nüfus yoğunluğu, sanayi, ekonomi, ulaşım, tarihsel birikim bakımından en yoğun olan bölge olduğu için burada büyük bir depremin olması Türkiye’nin ekonomisine bir hayli zarar verecektir. Bu yüzden bu depremi çok fazla önemsememiz gerekiyor.

'6 MİLYON YAPI STOKU VAR'

Marmara Bölgesi'nde yaklaşık 6 milyon yapı stoku var ve bu çok fazla bir yapı stoku. Marmara Denizi'nde olacak bir deprem 7’nin üzerinde maksimum 7.6 büyüklüğünde olabilir. Bu yüzden bu depremin hem maliyeti, hem kayıpları Gölcük depreminden fazla olacaktır. Marmara Bölgesin'de yeni binalar var fakat; eski ilçeler, eski semtler var, eski tarihi yapılar var kaçak yapılar var bu yüzden bu yapıların depreme hazır olduğunu söylememiz doğru değil. Buralarda Kentsel Dönüşüm uygulamamız gerekiyor."

İlgili Haberler
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN