Doğu Türkistan'da bir aileden 8 kişi 'başörtüsü takmak' ve 'vaaz dinlemek' suçlamalarıyla tutuklandı

Doğu Türkistan'da bir aileden 8 kişi 'başörtüsü takmak' ve 'vaaz dinlemek' suçlamalarıyla tutuklandı

Doğu Türkistan’ın Korla şehrinde bir aileden 6 kadın 2 erkek, 'başörtüsü takmak', 'evinde dini faaliyette bulunduğunu itiraf etmemek' ve 'vaaz dinleme' gibi suçlamalarla hapis cezasına çarptırıldı.

Doğu Türkistan'da Müslümanlara karşı yüzyılın en büyük insanlık suçu işleniyor. Korla'da yaşayan bir aileden 6 kadın 2 erkek, suçsuz yere keyfi olarak tutuklandı. Tutuklananlar arasında 78 yaşında yaşlı bir kadının olduğu bildirildi.

Türkistan Press'te yer alan habere göre; 'milli duyguyu tetiklemek', 'kamu düzenini bozmak', 'halkı kin ve nefrete sürüklemek' suçlamalarıyla Melikezat Mehmet 20 yıl, Zahire Mehmet ise 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Aileden Patigül Mehmet ve gelini Bostan İbrahim ise, 'başörtüsü takmak' ve 'evinde dini faaliyette bulunduğunu itiraf etmemek' suçlamalarıyla hapse mahkum edildi. Patigül Mehmet'in 7 yıl, Bostan İbrahim'in ise 19 yıl hapis cezası aldığı belirtildi.

screenshot-4-001.jpg

78 YAŞINDAKİ KADINA 17 YIL HAPİS CEZASI

Aile büyüğü 7 çocuk annesi 78 yaşındaki Helçem Pazıl'a ise 'vaaz dinleme' ve 'dini faaliyetlere meydan hazırlama' suçlamasıyla 17 yıl hapis cezası verildiği bildirildi.

opt-01-wo5fz9xg6l0qbvxpljyw.jpg

ÇİN'İN BİLGİ ABLUKASI NEDENİYLE HİÇBİR HABER ALINAMIYOR

İstanbul'da yaşayan ve ailesinin suçsuz yere tutuklandığını söyleyen Kifaya Yakup, eşi, kayınbiraderi ve yengesinin 'terörle mücadele' ve 'teröristlere yardım ve yataklık etme' suçlamasıyla ömür boyu hapse mahkum edildiğini belirtti. Yakup, Çin’in bilgi ablukası nedeniyle yakınlarının nerede tutulduğu ile ilgili hiçbir haber alamadığını söyledi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN