'G20' yerine 'G19' ifadesini kullanan Zelenskiy, Rusya'nın dışlanması çağrısında bulundu

'G20' yerine 'G19' ifadesini kullanan Zelenskiy, Rusya'nın dışlanması çağrısında bulundu

G20 Zirvesi'ne video konferans ile katılan Ukrayna lideri Zelenskiy, Rusya ile 9 aydır süren savaşı sonlandıracak 10 maddelik 'barış formülü' sundu. Konuşmasında 'G20' yerine 'G19' ifadesini kullanan Zelenskiy, Rusya'nın dışlanması çağrısında bulundu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Endonezya'nın Bali Adası'nda gerçekleştirilen G20 Zirvesi'ne 'Ukrayna barış formülü' sunarak Rusya'nın savaşını durdurmanın gerekli ve mümkün olduğuna emin olduğunu söyledi.

Zelenskiy, bu yıl Endonezya'nın başkanlığını yürüttüğü ve Nusa Dua'da düzenlenen G20 Zirvesi'ne video konferans yönetimiyle katıldı.

g20-zirvesi-nerede-yapiliyor.jpg

"RUSYA'NIN SÖZLERİNE GÜVENİLMEZ"

"Rusya, bu savaşı bitirmek istediğini söylüyorsa, bunu eylemlerle kanıtlaması gerekir" diyen Zelenskiy, şunları kaydetti:

"Ukrayna'dan vicdan, egemenlik, toprak ve bağımsızlıktan taviz beklemeyin. Kurallara saygılıyız ve sözümüzün eriyiz. Ukrayna, barışı koruma çabalarında her zaman lider olmuştur ve dünya bunu görmüştür. Açıktır ki Rusya'nın sözlerine güvenilemez ve ihlal edeceği bir 'Minsk-3' artık olmayacak."

Zelenskiy, Rusya'nın yıkıcı savaşını durdurmanın gerekli ve mümkün olduğuna emin olduğunu dile getirdi.

g20-ulkeleri-hangileri.jpg

UKRAYNA'DAN 10 ÖNERİDEN OLUŞAN 'BARIŞ FORMÜLÜ'

Rus savaşının adil bir şekilde ve Birleşmiş Milletler (BM) Şartı ve uluslararası hukuk temelinde bitmesini istediğini belirten Zelenskiy, G20 zirvesine katılan liderlere, Rusya-Ukrayna Savaşı'nı bitirecek 10 öneriden oluşan 'barış formülü' sundu.

Zelenskiy, önerisinde, radyasyon ve nükleer güvenliği, gıda güvenliği, enerji güvenliği, tüm mahkumların ve sürgün edilenlerin serbest bırakılması, BM Şartı'nın uygulanması, toprak bütünlüğü ve dünya düzeninin sağlanması, Rus birliklerinin geri çekilmesi ve çatışmaların sona erdirilmesi, adaletin iadesi, ekolojik sorunların önlenmesi, gerginliğin engellenmesi ve tarafların savaşın sona erdiğini teyit eden bir belge imzalaması gibi başlıklar kullandı.

zelenskiy-kimdir.jpg

ZELENSKİY, 'G19' İFADESİNİ KULLANDI

Zirvede bulunan liderlere seslenen Zelenskiy, G20'yi birkaç kez 'G19' olarak adlandırdı ve Rusya'nın bundan 'dışlanması gerektiğini' ima etti.

Zelenskiy, Rusya'nın barış formülüne direnmesi durumunda onun sadece savaş istediğinin görüleceğini belirtirken, "Dünyada barışı sağlamak için her biriniz önerilerimizden birini seçebilir. Lütfen liderlik için yönünüzü seçin ve birlikte barış formülünü doğru şekilde uygulayalım.

Bu barış formülü binlerce hayat kurtaracak. Bu uluslararası hukukun gücünü sağlayacak. Bu bir güvenlik mimarisi güncellemesi olacak. Küresel istikrarın geri dönüşünü teşkil edecek. Dünyanın vicdanlı ülkelerinin ne için iş birliği yaptığının anlamını taşıyacak" diye konuştu.

zelenskiy-kac-yasinda.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN