Gazze'ye yine bayram gelmedi

Gazze'ye yine bayram gelmedi

Tüm dünyada Müslümanlar Kurban Bayramı’nı kutlarken, Filistinliler bu bayramı da bomba enkazları altında karşıladı. ‘Ateşkes sağlanmalı’ mesajları yayımlamanın ötesine geçemeyen dünya liderleri kutsal günde bile İsrail’in elini tetikten çekemedi. Sekiz aydır aralıksız devam eden soykırımda 37 binden fazla sivil katledildi. Başkentlere seslenen BM yetkilileri Gazze’de 50 bin çocuğun daha açlıktan ölebileceği uyarısı yaptı.

252 GÜNDE 37 BİN CİNAYET, 10 BİN KAYIP

İsrail’in Hamas’ın Aksa Tufanı, operasyonuna karşılık Gazze’de 7 Ekim’de başlattığı soykırım 252’nci gününü de geride bıraktı. Bu süre boyunca İsrail dünyanın gözü önünde uluslararası hukuku ayaklar altına alarak katliam üstüne katliam yaptı. Nüfusu 2.3 milyon olan bölgede 1.7 milyon sivil yerinden edildi. Evlerin tamamen yıkıldığı bombardımanlarda 15 bin 694’ü çocuk, 10 bin 279’u kadın 37 bin 300 Filistinli öldürüldü. 10 bin kişi kayboldu. Tel Aviv vahşeti kutsal günlerde de kesmedi. Ramazan Bayramı’nda çocukları katleden bombardımanı sürdürdü.

BAYRAMI ENKAZDA KARŞILADILAR

Gazze’de Filistinliler Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi Kurban Bayramı sabahını da enkazların arasında karşıladı. Namazı tamamen yıkılan evlerinin molozları arasında kılan Filistinliler, vahşetin durdurulmasını istedi. Batı Şeria’da ise İsrail polisi Mescid-i Aksa’ya gitmek isteyenlere müdahale etti. Bazı Filistinlileri gözaltına aldı. BM de ölüm kapanına dönen Gazze için son uyarıları yaptı. Yardımların ulaşamadığını belirten yetkililer ‘Durum felaket boyutunda’ dedi. 50 bin çocuğun beslenemediği için açlıktan ölebileceğini açıkladı. Başkentlere ‘Ateşkesi sağlayın’ çağrı yaptı. S/6

İSRAİL’DE İSYAN BÜYÜYOR: TEK SORUMLU NETANYAHU

Tel Aviv hükümeti Gazze’de katliam yaparken İsraillilerin sokaktaki isyanı da büyüyor. Her hafta cumartesi günü meydanlara inen İsrailliler, Gazze’de anlaşma yapılması için yeniden sokaklardaydı. 10 binlerce İsrailli, yaşananların tek sorumlusunun ‘suçlu’ dedikleri Netanyahu olduğunu söyleyerek hükümeti istifaya çağırdı. Muhalefet liderlerinin de katıldığı eylemlerde çok sayıda kişi gözaltına alındı.

1706krt01a-tum.jpg

KURBANLIK GİRİŞİNİ BİLE ENGELLEDİLER

İsrail ordusunun 254 gündür hiçbir insanlık sınırı tanımadan saldırdığı Gazze’de halk Kurban Bayramı’nı da işgalin gölgesinde buruk bir şekilde idrak ediyor. Dünya liderleri etkisiz ateşkes ve barış çağrılarına devam ederken, İsrail savaş uçakları bayram öncesi bile bölgeyi bombaladı. Yüz binlerce Gazzeli, bayram namazını yıkılan camilerin enkazı üzerinde kıldı. İşgalciler, kurbanlık hayvan girişini engelleyerek yüz binlerce aileyi bayramdan mahrum etti. Gazzeliler Hac ibadetlerini de yerine getiremedi.

mazlum Gazze halkı Ramazan bayramında sonra da Kurban Bayramı’nı yoğun saldırıların gölgesinde karşıladı. Uluslararası kamuoyunun her türlü kırmızı çizginin aşılmasına rağmen etkili bir tepki gösteremediği saldırılarda çoğu kadın ve çocuk 38 bine yakın insan katledildi. Gazzelilere en temel insani ihtiyaç olan su ve gıdanın bile ulaşmasını engelleyen Tel Aviv yönetiminin uygulamaları sonucu BM yetkilileri durumun felaket boyutunda olduğunu söylese de çağrıları etkisiz kalıyor.

foto1.jpg

Bölgede açlık ve yetersiz beslenmeden ölen çocukların sayısı 40’ı bulurken, yüzlercesi de yaşam mücadelesi veriyor. Tüm bu acımasız şartlarda da olsa Gazze halkı Kurban İsrail’in saldırı ve ablukası altındaki Gazze kentindeki Filistinliler, bayram namazını saldırıları sonucu ağır hasar gören en büyük ve en eski camisi olarak bilinen tarihi ‘Büyük Ömeri Camii’ diğer bir adıyla Gazze Ulu Camii’nde kıldı. Gazze Şeridi’nin orta kesiminde yer alan Bureyc Mülteci Kampı’ndaki Filistinliler ise, bayram namazını sokak aralarında kıldı. Gazze’deki hükümet, İsrail’in, Gazze’ye kurbanlık hayvan girişini engelleyerek yüz binlerce aileyi bayramdan mahrum ettiğini bildirdi.

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in, sınır kapılarını kapatıp Gazze’ye kurbanlık girişini engelleyerek suç dosyasına bir yenisini daha eklediği ifade edildi. Kurbanlık girişine engel olunmasının, “insan haklarının açık bir ihlali ve insani ve İslami değerlerin göz ardı edilmesi” anlamına geldiği aktarılan açıklamada, kurbanlıkların, Müslümanların Kurban Bayramı’nın gelişiyle yerine getirdiği ritüel, ibadet ve adakların ayrılmaz bir parçası olduğu ifade edildi. Açıklamada, İsrail’in, kurbanlık girişine engel olarak kendisi ve ABD’nin çirkin yüzünü gösterdiği gibi Gazze’de yüzbinlerce aileyi de Kurban Bayramı’nı idrak etmekten ve kurban kesmekten mahrum ettiği kaydedildi. Gazze’deki Filistinliler bu yıl kutsal topraklara gidip hac ibadetini eda etmekten mahrum kaldı. Gazze’nin güneyindeki Han Yunus kentinde, yıllardır hacca gitmenin özlemiyle yanıp tutuşan Filistinliler, savaşın başlaması ve sınır kapılarının kapalı olması nedeniyle büyük bir hayal kırıklığına uğradı. Gazze’den çıkamayan Filistinliler, Kabe’yi tavaf eden hacıları televizyondan seyrederek duydukları özlemi gidermeye çalıştı. Bunlardan biri de bu sene hacca gitme hakkı kazandığı halde Refah Sınır Kapısı’nın kapalı olması nedeniyle hac farizasını ede etme hakkından mahrum edilen el-Mısri ailesi. Televizyonda kutsal topraklara giden hacıları seyreden ve içi hasretle yanıp tutuşan Merve Subhi Hasan el-Mısri, 2012’de hacca yazıldıklarını ve geçen sene isimleri çıkmayınca çok ağladığını söyledi. “Bu sene gidebileceğimizi söylediklerinde çok sevindim. Kabeyi nasıl ziyaret edeceğimizi düşünmeye, gün saymaya ve hazırlık yapmaya başladım. Savaş başladı ve hayallerimiz suya düştü. Sınır kapısının açılmasını ve hac ibadetini eda etmeyi bekliyordum ama açılmadı.” dedi.

foto2.jpg

Bu sene de hac ibadetini yapamadıklarını kaydeden Mısri, “Vallahi hacıları görünce ağlıyorum, ben de onların yanında olmak ve hac ibadetini yerine getirmek istiyorum.” diyerek duyduğu özlemi dile getirdi. Eşiyle birlikte sabırsızlıkla isimlerinin çıkacağı günü beklediklerini anlatan Fehmi Fayiz Raid el-Mısri (70) ise “Bu sene ismimiz çıktı ve gideceğimizi sandık ama nasibimiz yokmuş, savaş çıktı. Savaş devam ederken bile sınır kapısı açık olsa çıkmayı düşünüyorduk. Zilhicce’nin ilk on günü bile olsa kafi gelir diye düşünüyorduk.” diye konuştu. “Televizyonda hacıları görüyoruz, Kabe’yi tavaf ediyorlar, dua ediyorlar, kalbimiz onlarla atıyor, ben de eşimle birlikte orada olmak istiyorum. Ama elden ne gelir, durumumuz bu.” diyen Mısri, Arap ülkeleri liderlerinden onlara yardım etmelerini ve her ne şekilde olursa olsun hac ibadetini eda etmeyi istediklerini dile getirdi.

ACZ İTİRAFI: ESİRLERİN TAMAMINI ASKERİ YOLLA KURTARAMAYIZ

İsrail ordu sözcüsü Daniel Hagari, Gazze’deki İsrailli esirlerin tamamının “askeri operasyonla” kurtarılamayacağını belirtti. Hagari, düzenlediği basın toplantısında, Gazze’nin güneyinde 8 İsrail askerinin öldürülmesiyle ilgili değerlendirmede bulundu. Refah’ta 8 askerin öldürüldüğü olayı uzmanlardan oluşan bir ekibin dikkatle araştıracağını dile getiren Hagari, “Tüm esirlerin en kısa zamanda evlerine dönmesi için koşulları oluşturmaya çalışıyoruz ancak esirlerin tamamını askeri operasyonla geri getiremeyiz.” dedi. İsrail ordusu yaptığı açıklamayla, Gazze’nin güneyindeki çatışmalarda, biri 601’inci İstihkam Taburu bölük komutan yardımcısı olmak üzere 8 askerin öldürüldüğünü doğrulamıştı.

‘CEVABIMIZ, BİDEN’IN AÇIKLAMALARI VE BM KARARIYLA UYUMLU’

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Gazze Şeridi’nde ateşkes ve esir takası anlaşmasına yönelik cevaplarının, ABD Başkanı Joe Biden’ın açıklamaları ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin ilgili kararlarıyla uyumlu olduğunu söyledi. Hamas lideri, Kurban Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada, Hamas’ın ABD’nin, Gazze Şeridi’nde ateşkes ve esir takasıyla ilgili önerisinden uzaklaştığı yönündeki suçlamaları reddetti. İsrail’in Filistin halkından işgale karşı daha fazla direniş ve sebattan başka bir şey görmeyeceğini vurgulayan Heniyye, herkesi İsrail’in acilen sınır kapılarını açması ve Gazze halkının ihtiyaçlarının ulaştırılması için acil harekete geçmeye çağırdı.

İSRAİL ORDUSU BÜYÜK ZAYİATIN ŞOKUNU YAŞIYOR

‘TAKTİKSEL ARA’DAN NETANYAHU’NUN HABERİ YOK MU?

İsrail Ordusu cumartesi günü en ölümcül günlerinden birini yaşadı, aynı gün içinde 10 İsrail askerinin öldürüldüğü duyuruldu. Bu zayiatın ardından işgal ordusu, insani yardımların bölgeye girişi için ‘taktiksel duraklama’ ilan ettiğini açıkladı. Ancak karar hakkında Başbakan Netanyahu ve Savunma Bakanı Galant’a önceden bilgi verilmediği iddia edildi.

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Kurban Bayramı’nın ilk gününde Gazze Şeridi’nin güneyindeki bazı kesimlerde ‘günlük taktik ara’ verileceğini duyurdu. Refah kentindeki saldırıların süreceğini bildiren ordu, insani yardım geçişlerinin yapılacağı Kerem Şalom Sınır Kapısı’ndan Selahaddin Caddesi’ne giden yolda ve buradan kuzeye doğru, her gün yerel saate 08:00-19:00 arasında saldırı düzenlenmeyeceğini bildirdi. Ordunun açıklamasında, şu ifadelere yer verildi: “IDF ve Filistin Topraklarındaki Hükümet Aktiviteleri Koordinasyon Birimi’nin (COGAT) Gazze Şeridi’ne giren insani yardım hacmini artırmaya yönelik devam eden çabaları kapsamında ve BM ve uluslararası kuruluşlarla yapılan istişarelerin ardından dünden (Cumartesi) başlayarak Kerem Şalom Kapısı’ndan Selahaddin karayoluna ve oradan kuzeye giden yol boyunca, bir sonraki duyuruya kadar her gün saat 08.00’den 19.00’a dek insani amaçlar için askeri faaliyetlere lokal, taktik ara verilecektir.” İsrail ordu radyosu, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın ‘taktikse ara’ planlarına ilişkin önceden bilgilendirilmediğini ileri sürdü. N12 kanalı da, talimatın Başbakan Binyamin Netanyahu’nun da bilgisi dışında yürürlüğe sokulduğunu iddia etti. İsrail’in ırkçı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ise, ordunun ‘taktiksel ara’ kararını eleştirdi. Söz konusu talimatın savaş kabinesi tarafından onaylanmadığını dile getiren Ben-Gvir, kararın, özellikle de yakın zamanda İsrail askerlerinin ölümünden sonra, ‘hayal ürünü’ olduğunu savundu. Bu arada İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nde yaralanan bir askerinin daha öldüğünü bildirdi. İsrail ordusunun yazılı açıklamasında, 10 Haziran’da Gazze’nin güneyindeki çatışmalarda yaralanan Givati ​​Tugayından 19 yaşındaki Çavuş Yair Roitman’ın yaşamını yitirdiği ifade edildi. İsrail’in Yedioth Ahronoth gazetesinin haberine göre de Roitman’ın Filistinli direnişçilerin 10 Haziran’da Refah kentinde İsrail askerlerinin konuşlandığı bir binayı bombalaması sırasında yaralandığını aktardı. İsrail ordusu önceki gün yaptığı açıklamada, Gazze’nin güneyinde yaşanan çatışmalarda 8 askerinin daha öldüğünü duyurmuştu. Böylelikle, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana ölen İsrailli asker sayısı 307’si karadan işgal sürecinde olmak üzere 659’a yükseldi.

KASSAM TUGAYLARI: OPERASYONUMUZ İŞGAL ORDUSUNUN BAŞARISIZLIĞININ YENİ BİR TEYİDİDİR

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze’nin güneyindeki Refah kentinde İsrail askerlerine yönelik kurduğu “karma ve nitelikli pusu”nun direnişin karşısında İsrail ordusunun başarısızlığının yeni bir teyidi olduğunu belirtti. Kassam Tugayları’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Refah’ta gerçekleştirdiğimiz karma ve nitelikli operasyon, direnişimiz karşısında düşmanın başarısızlığının yeni bir teyididir.” ifadelerine yer verildi. Kassam Tugayları’ndan önceki gün yapılan yazılı açıklamada, Refah kentinin batısında yer alan Tel es-Sultan’daki Es-Suudi bölgesine giren İsrail askeri aracına karma pusu kurulduğu ve “Yasin 105” roketleriyle hedef alındığı, içindeki askerlerin öldüğü ve yaralandığı belirtilmişti. Kassam Tugayları’nın açıklamasının ardından, İsrail ordusu da yaptığı açıklamada, Gazze’nin güneyinde yaşanan çatışmalarda 8 askerinin öldüğünü doğrulamıştı. Açıklamada, Gazze’nin güneyindeki çatışmalarda, biri 601’inci İstihkam Taburu bölük komutan yardımcısı olmak üzere 8 askerin öldürüldüğü belirtilmişti.

PROTESTOLAR DORUĞA ULAŞTI

İsrail’de büyük bir kalabalık, esirlerin geri getirilmesi, Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin istifası ve erken seçimlere gidilmesi talebiyle meydanlara indi. Başkent Tel Aviv başta olmak üzere, Batı Kudüs, Hayfa ve Natanya kentlerindeki protestolarda 12 kişi tutuklanırken, İsrail basını bu haftaki gösterinin şimdiye kadarkilerin en büyüğü olduğunu yazdı. Protestoların şiddetinin artmasında bir gün içinde 10 İsrail askerinin öldürülmesinin etkili olduğu düşünülüyor. İsrailli protestocu grupları ülke çapında şenlik ateşleri yaktı ve büyük otoyollar ve kavşaklara barikatlar kurdu. Haaretz gazetesi 8 İsrail askerini öldüren Hamas pususunun birçok kişinin gözünde kazanılamaz sonsuz bir savaş haline gelen Gazze savaşı hakkında daha fazla soru işareti yaratacağını yazdı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN