Küçük kızın sözleri Gazze'deki krizi özetledi: Her şeyimiz eksik, ekmeği özledik

Küçük kızın sözleri Gazze'deki krizi özetledi: Her şeyimiz eksik, ekmeği özledik

İsrail'in 138 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze'de halkın açlık ve susuzlukla mücadelesi devam ediyor. Son olarak sosyal medyada yer alan görüntülerde, Filistinli küçük kız çocuğunun ekmek yemeyi özlediğini söylediği anlar Gazze'deki açlık krizini tekrar gözler önüne serdi. Küçük Meryem ağlayarak, "Her şeyimiz eksik. Ekmeği özledik, beyaz olanı. Her şeyi özledik." diye konuştu.

Uluslararası Adalet Divanında (UAD) soykırım suçlamasıyla yargılanan İsrail, Gazze'deki saldırılarına 7 Ekim bu yana hız kesmeden devam ederken, bölgeye gönderilen gıda ve sağlık yardımlarına engel olmayı sürdürüyor.

Sosyal medyada yer alan görüntülerde, İsrail saldırılarında babasını kaybettiğini söyleyen Filistinli bir kız çocuğu, yaşadığı zorlukları anlattı.

'EKMEĞİ ÖZLEDİK, BEYAZ OLANI'

Sürekli olarak yer değiştirdiklerini ifade eden küçük Meryem ağlayarak, "Hiçbir şeyimiz yok sadece zahter (kekik) yiyoruz. Her şeyimiz eksik. Ekmeği özledik, beyaz olanı. Her şeyi özledik." diye konuştu.

Birleşmiş Milletler'in Entegre Gıda Güvenliği Aşama Sınıflandırması (IPC) ölçeğine göre Gazze'de 378 bin kişi "felaket" olarak adlandırılan 5. seviye, 939 bin kişi de "acil durum" olarak bilinen 4. seviye açlıkla karşı karşıya bulunuyor.

AKUT GIDA GÜVENSİZLİĞİ YÜZDE 16,2'YE YÜKSELDİ

Dünya Sağlık Örgütü'nün açıkladığı verilere göre, Gazze Şeridi'ndeki akut gıda güvensizliği ise "kritik" olarak niteledirilen yüzde 15 çıtasını aşarak yüzde 16,2'ye yükseldi.

BM Dünya Gıda Programı (WFP), İsrail'in saldırılarına işaret edilerek emniyetli dağıtıma izin veren koşullar oluşana dek Gazze'nin kuzeyine hayat kurtaran gıda yardımı dağıtımını durdurma kararı almıştı.

BM Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) da İsrail’in zorla aç ve susuz bırakarak insanlık felaketine yol açtığı Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Filistinlilerin kıtlığın eşiğinde olduğunu duyurmuştu.

Özellikle Gazze'nin kuzeyinde yaşayan Filistinlilerin un bulamadıkları için hayvan yemlerini öğüterek tüketmek zorunda kaldığı bildiriliyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN