Ruhani'den nükleer mesajı: ABD ve AB ülkeleri bizi anlamalı

Ruhani'den nükleer mesajı: ABD ve AB ülkeleri bizi anlamalı

Viyana'dan gelen anlaşma haberinin ardından İran Cumhurbaşkanı Ruhani, AB ülkeleri ve ABD'ye nükleer anlaşmaya uyulması çağrısı yaparak "Nükleer faaliyetlerimiz tamamen barışçıldır" dedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran Savunma Bakanlığı tarafından hayata geçirilen projelerin açılışında konuştu.

İran tarihinde ilk defa yüzde 63 zenginleştirilmiş uranyum ürettiklerini ve daha fazlasına ihtiyaç duymaları halinde bunu da yapacaklarını belirten Ruhani, "Ülke savunması için kitle imha silahlarına ihtiyacımız yok.

"İRAN'I İYİ ANLAMALILAR"

Nükleer enerji, sanayi ve teknolojik alanda ilerlemeye çalışıyoruz. Nükleer gücümüz nükleer silah için değildir. ABD ve AB ülkeleri İran'ı iyi anlamalıdır. Nükleer faaliyetlerimiz tamamen barışçıldır" ifadelerini kullandı.

Ruhani, ABD ve diğer ülkelerin taahhütlerine bağlı kalması halinde İran'ın da vaatlerini uygulayacağını yineledi.

"BİRÇOK TAAHÜDÜNÜZE DÖNMEYİ KABUL ETTİNİZ"

Ruhani, Avusturya'nın başkenti Viyana'da devam eden nükleer anlaşma görüşmeleri için de "Birçok taahhüdünüze dönmeyi kabul ettiniz ve uygulayacağınızı ilan ettiniz. Geriye kalan birkaç meseleyi de kabul edin ki dünya ve bölgemiz daha fazla barış, huzur ve yapıcı ilişkilere şahit olsun" diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

İran, ABD ile enerji yaptırımlarının kaldırılması konusunda taslak anlaşmaya varıldığını duyurmuştu.

İran Dışişleri Bakanı Sözcüsü Said Hatipzade, Viyana'da devam eden nükleer görüşmelerde taslak anlaşmaya varıldığını söylemişti.

Hatipzade, İran'ın ticaretini sınırlayan ve ekonomisine zarar veren yaptırımların kaldırılması konusunda ABD ile anlaştıklarını açıklamıştı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN