Limanlardan hiçbir gemi kalkmayacak: Türkiye İsrail ile ticareti durdurdu

Limanlardan hiçbir gemi kalkmayacak: Türkiye İsrail ile ticareti durdurdu

Ticaret Bakanlığı, İsrail ile ihracat ve ithalat tamamen durdurulduğunu açıkladı. Türk limanlarından İsrail'e herhangi bir gemi hareket edemeyecek.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik şiddetli saldırı ve toprak işgaline yönelik tüm dünyada tepkiler sürüyor. Türkiye, İsrail’e yapılan ihracatı ve bu ülkeden yapılan ithalatı tamamen durdurma kararı aldı. Buna göre Türk limanlarından İsrail'e herhangi bir gemi hareket edemeyecek.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA: TİCARET DURDURULDU

Ticaret Bakanlığı, İsrail'le ilgili ihracat ve ithalat işlemleri tüm ürünleri kapsayacak şekilde durdurulduğunu açıkladı.

Yapılan açıklamada, "Devlet düzeyinde alınan tedbirlerin ikinci aşamasına geçilmiş, İsrail'le ilgili ihracat ve ithalat işlemleri tüm ürünleri kapsayacak şekilde durdurulmuştur" denildi.

Ticaret Bakanlığı'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

DİPLOMASİNİN TÜM ARAÇLARINI KULLANMIŞTIR

"Bilindiği gibi, İsrail’in Filistin’e yönelik uluslararası hukuk ve insan haklarına aykırı saldırıları neticesinde bugüne kadar 15 bini çocuk, 35 binden fazla Filistinli sivil hayatını kaybetmiş, yaklaşık 78 bin Filistin vatandaşı ise yaralanmıştır. Türkiye 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana çatışmaların durdurulması, insani kayıp ve fiziki yıkımın engellenmesi, kalıcı ateşkesin sağlanması ve iki devletli çözümün hayata geçirilmesi için en üst düzeyde girişimlerde bulunmuş, diplomasinin tüm araçlarını kullanmıştır.

Ülkemiz ilk günden bu yana Gazze halkının yardımına koşmuş, başta gıda, sağlık ve tıbbi yardım malzemeleri olmak üzere gemiler ve uçaklarla on binlerce ton insani yardımı bölgeye ulaştırmış, binlerce hastayı tahliye ederek bu zor günlerinde Filistinli kardeşlerimizin yanında olmuştur.

9 NİSAN'DA KISITLAMA

Bununla birlikte, İsrail’in sebep olduğu katliam, insani felaket ve fiziki yıkım devam etmiş, İsrail Hükümeti uluslararası ateşkes çabalarını karşılıksız bırakmış ve insani yardımları engellemiştir. Türkiye bunun üzerine 9 Nisan 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, 54 ürün grubunun İsrail’e ihracatını kısıtlamıştır.

Alınan bu kararda, İsrail Gazze’de derhal ateşkes ilan edene ve yeterli miktarda ve kesintisiz insani yardım akışına izin verinceye kadar kısıtlama tedbirlerinin yürürlükte kalacağı vurgulanmıştır. Buna rağmen, İsrail Hükümetinin saldırgan tutumunu sürdürdüğü, Filistin’deki insani trajedinin kötüleştiği müşahede edilmektedir.

TEDBİRLER KESİN VE KARARLI BİR ŞEKİLDE UYGULAYACAK

Bu itibarla, devlet düzeyinde alınan tedbirlerin ikinci aşamasına geçilmiş, İsrail’le ilgili ihracat ve ithalat işlemleri tüm ürünleri kapsayacak şekilde durdurulmuştur. İsrail Hükümeti Gazze’ye kesintisiz ve yeterli miktarda insani yardım akışına izin verinceye kadar Türkiye söz konusu yeni tedbirleri kesin ve kararlı bir şekilde uygulayacaktır.

Öte yandan, işgal altında yaşamak zorunda kalan Filistinli kardeşlerimizin bu kısıtlamalardan etkilenmemesi için Ticaret Bakanlığımız ile Filistin Milli Ekonomi Bakanlığı arasında gerekli çalışmalar koordine edilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti devleti bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da Filistinli kardeşlerimizin haklı davasını desteklemeye devam edecektir."

İSRAİL DIŞİŞLERİ BAKANI'NDAN AÇIKLAMA

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, Türkiye'nin aldığı bu karar sonrası bir açıklama yaparak, İsrail'in yerel üretim ve diğer ülkelerle olan ticaretini güçlendirmeye odaklanacağını belirtti.

54 ÜRÜNE KISITLAMA GELMİŞTİ

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, 2023 yılında Türkiye ile İsrail arasındaki ticaret hacmi 6,8 milyar doları bulmuştu. Bu rakamın yüzde 76'sını Türkiye'nin İsrail'e yaptığı ihracat oluşturuyordu. Türkiye geçtiğimiz ay İsrail'e yönelik 54 ürün grubunda ihracat kısıtlamaları getirmişti.

ERDOĞAN: O İŞ BİTTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı ile geçtiğimiz hafta yaptığı basın toplantısında İsrail ile yoğun ticari ilişkilerin sona erdiğini "O iş bitti" diyerek ifade etmişti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (15)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
15 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN