Teksas krizinde 25 eyalet Biden'a karşı: Ülkeyi savunmasız bırakıyor

Teksas krizinde 25 eyalet Biden'a karşı: Ülkeyi savunmasız bırakıyor

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'ye bağlı 25 eyalet valisi, Başkan Joe Biden'ı ülkeyi yasa dışı göçe karşı savunmasız bırakmakla suçlayan ortak bir bildiri yayınladı.

CANSU DEREBEYOĞLU

ABD'de, Cumhuriyetçi Parti'ye mensup 25 eyalet valisi, Başkan Joe Biden'ın yasa dışı göç politikalarına karşı ortak bir bildiri yayınladı. Bildiride, Biden yönetiminin ülkeyi yasa dışı göçe karşı savunmasız bıraktığı iddia edildi. Teksas Valisi Greg Abbott liderliğindeki bu hamle, ABD'deki göçmen politikaları konusunda artan gerilimi daha da tırmandırıyor.

Eyalet valileri, Biden yönetimi ile Teksas arasındaki sınır güvenliği tartışmalarında Teksas'ın yanında olduklarını açıkça belirttiler. Bildiride, Anayasa Mahkemesi'nin Meksika sınırındaki tel örgülerin kaldırılması yönünde aldığı karara da karşı çıkıldı. Valiler, "Sınırın güvenliğini sağlamak için dikenli tel örgüler de dahil her türlü aracı ve stratejiyi kullanma konusunda Teksas eyaletiyle dayanışma içindeyiz" ifadelerini kullandılar.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Teksas Valisi Abbott, üç yılda 6 milyondan fazla yasa dışı göçmenin ülkenin güney sınırında eyalete girmesinden Biden yönetimini sorumlu tutmuştu. Anayasa Mahkemesi ise, Biden yönetiminin başvurusu üzerine, Abbott tarafından göçü önlemek için çekilen tel örgünün merkezi hükümete bağlı görevliler tarafından kesilebileceğine karar vermişti. Buna karşılık Abbott, bu tellerin kaldırılmasına rağmen yeniden çekileceğini ve yasa dışı göçü engellemek için kullanmaya devam edeceklerini açıklamıştı.

Bu gelişmelerin üzerine Adalet Bakanlığı, Teksas eyalet yetkililerinin ülkeye yasa dışı yollardan giren göçmenleri tutuklama, hapse atma ve sınır dışı etme yetkisini veren yeni bir yasayı yürürlüğe koymaları durumunda Teksas'a dava açmakla tehdit etti. Bu durum, ABD iç politikasında sınır güvenliği ve göçmen politikaları konusunda önemli bir çatışma alanı oluşturuyor ve Biden yönetiminin bu konudaki politikaları ciddi eleştirilerin odağında.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (5)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
5 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN