Edirne Belediyesi: Trakya Bölgesi son 91 yılın en kurak dönemini yaşıyor

Edirne Belediyesi: Trakya Bölgesi son 91 yılın en kurak dönemini yaşıyor

Edirne Belediyesi, kuraklık sebebiyle Kayalıköy Barajı’nda su seviyesinin yüzde 3’e kadar düştüğünü ve Trakya Bölgesi’nin son 91 yılın en kurak dönemini yaşadığını duyurdu.

Türkiye koronavirüs salgınının yanı sıra kuraklık tehlikesi ile de karşı karşıya kalabilir. Özellikle büyükşehirlerde barajlardaki suyun azaldığı iddia edilirken, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Ülkemiz ne yazık ki kurak bir sezon geçiriyor. Bu kuraklığın neredeyse ikinci yılı diyebiliriz. Geçen yıl da benzer bir kuraklığı yaşadık. Şehirlerimiz bu anlamda ciddi bir su sorunuyla karşı karşıya. İstanbul da bunlardan birisi” açıklamasında bulundu.  

Edirne Belediyesi, Devlet Su İşleri 11. Bölge Müdürlüğü tarafından bugün yapılan açıklama ise diğer illerde de su sıkıntısı yaşandığını gözler önüne serdi.  

Edirne Merkez içme suyu ihtiyacının karşılandığı Kayalıköy Barajı'nda aşırı kuraklık sebebi ile su seviyesinin yüzde 3'e düştüğü ifade edilen açıklamada, içme ve kullanma suyu alınamayacağının kendilerine bildirildiği duyuruldu. 

 

GÖZLER O BARAJLARA ÇEVRİLDİ 

"Belediyemizce Edirne Merkez içme kullanma suyu ihtiyacının yüzde 70'inin Süloğlu Barajı'ndan, yüzde 30'unun ise Paşaçayırı Mevkiindeki derin su kuyularından karşılanması planlanmıştır" denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

Ancak; 1989 yılında yapım işlerine başlanan ve 1992 yılında işletmeye alınan Süloğlu Barajı- Edirne arasında Q800 mm çapında asbest çimentolu içme suyu isale hattının ekonomik ömrünü tamamlaması sebebiyle, ihtiyaç duyulan içme ve kullanma suyunun Şehir merkezinde iletimi sağlanamamıştır.

Bu sebeple, Süloğlu Barajı-Edirne Q800 mm AÇB isale hattı ile Kayalıköy Barajı – Edirne Q1000 mm Çelik isale hattı Süloğlu Barajı- Edirne isale hattının 6. Km'si Küküler Köyü mevkiinde bağlantısının yapılması planlanmış ve yapım işlerine acil olarak başlanmış ve kısa sürede yapım işleri tamamlanmıştır.

Hattın tamamlanması ile test işlemleri yapılmış ve test işlemleri esnasında Mevcut AÇB Boru hattının ekonomik ömrünü tamamlaması sebebiyle hat üzerinde toplam 22 noktada patlaklar meydana gelmiş ve Belediyemiz Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ekiplerince tamir ve onarımları yapılmıştır. 

“ŞEHİR MERKEZİNDE SU KESİNTİLERİ YAŞANMAYA BAŞLADI”

Edirne Belediyesi, 18.12.2020 Cuma Günü saat 17:30'da Süloğlu Barajı'ndan içme ve kullanma suyu temini için önce mevcut hat üzerindeki suyun boşaltıldığını, daha sonra da kademeli olarak düşük debilerde hat doldurulduğunu, hattın içindeki havanın vantuzlar sayesinde atıldığını ancak sürecin uzun sürmesi sebebiyle şehir merkezinde bulunan depoların dip seviyelere indiğini ve şehir merkezinde özellikle yüksek kesimlerde su kesintileri yaşanmaya başladığını bildirdi. 

“BU GECE GEÇ SAATLERDE SORUN ÇÖZÜLECEK” 

Su iletiminin ihtiyacı karşılayacak seviyeye gelmesinin 19.12.2020 Cumartesi saat 23:00'ü bulduğunu açıklayan Edirne Belediyesi, “Şehir Merkezindeki depolarımızın istenilen seviyeye gelmesi ile birlikte Şehir Merkezindeki su sıkıntısı yaşanan bölgelerde şikayetler azalmıştır. Halen Şehir Merkezinde içme ve kullanma suyu iletiminin sağlanamadığı Şehrin en yüksek kotlu bölgeleri bulunmaktadır. Bu gece geç saatlerde Şehir Merkezinin tamamında sorunun çözüleceği ve su iletiminin tüm konut, ev ve iş yerlerine vb. sağlanacağı öngörülmektedir” duyurusunu yaptı. 

“SON 91 YILIN EN KURAK DÖNEMİ” 

“Trakya Bölgesi son 91 yılın en kurak dönemini yaşamaktadır. DSİ verilerine göre bölgedeki baraj seviyeleri yüzde 20 seviyesinin altına inmiş, yeraltı suları da yüzde 85 azalmıştır” bilgilerini paylaşan Edirne Belediyesi, “Son yılların en kurak dönemini yaşadığımız bu günlerde halkımızın su tasarrufu konusunda özen göstermesi bilinçsizce tüketimin önüne geçilmesi gelecekte yaşanacak su kıtlığının önlenmesi açısından büyük önem arz etmektedir” çağrısında bulundu. 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN