Bakan Elvan'dan faiz artışına destek: Şeffaflığı ve öngörülebilirliği artırdı

Bakan Elvan'dan faiz artışına destek: Şeffaflığı ve öngörülebilirliği artırdı

Son dakika haberi... Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Merkez Bankası'nın faiz artışı kararını destekledi: Banka şeffaflığı ve öngörülebilirliği artırarak önümüzdeki dönemde sade bir para politikası çerçevesi benimseyeceğini ilan etti.

Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'dan ilk açıklama geldi. Faiz artışı kararına destek veren Elvan "Merkez Bankası 19 Kasım'da net ve güçlü bir parasal sıkılaştırma yaparken, şeffaflığı ve öngörülebilirliği artırarak önümüzdeki dönemde sade bir para politikası çerçevesi benimseyeceğini ilan etti" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bugün yaptığı açıklamada faizlerin yüksek olmasına bir kez daha karşı çıkmış ve "Faiz sebeptir. Enflasyon neticedir. Bunu böyle bilelim. Enflasyon sebep değildir. Faiz netice değildir, kendimizi aldatırız" açıklamasını yapmıştı.

Bakan Elvan, ekonomi politikalarının temel amacının toplumsal refahın artırılması olduğunu belirterek, "Merkez Bankası'nın temel amacı fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Bu amaç doğrultusunda, fiyat istikrarını sağlayacak politikaları ve araçları belirleme ve uygulama görevi Merkez Bankası'na aittir. Hiç şüphesiz, fiyat istikrarı, ekonomide öngörülebilirliği artırarak sürdürülebilir büyüme ve toplumsal refah artışına katkıda bulunmaktadır. Bu, hem ülkemizdeki hem de uluslararası deneyimlerin gösterdiği, genel kabul gören bir durumdur." dedi.

"TEMEL AMAÇ REFAHIN ARTIRILMASIDIR"

Yazılı bir açıklama yapan Elvan, şunları söyledi:

"Ekonomi politikalarının temel amacı toplumsal refahın artırılmasıdır. Toplumsal refah artışı istihdam artışı, adil gelir dağılımı ve sürdürülebilir büyümeyi içermektedir. Bunların ön koşulu da makroekonomik istikrardır.

Merkez Bankası'nın temel amacı fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Bu amaç doğrultusunda, fiyat istikrarını sağlayacak politikaları ve araçları belirleme ve uygulama görevi Merkez Bankası'na aittir. Hiç şüphesiz, fiyat istikrarı, ekonomide öngörülebilirliği artırarak sürdürülebilir büyüme ve toplumsal refah artışına katkıda bulunmaktadır. Bu, hem ülkemizdeki hem de uluslararası deneyimlerin gösterdiği, genel kabul gören bir durumdur.

"MB ŞEFFAFLIĞI VE ÖNGÖRÜLEBİLİRLİĞİ ARTIRDI"

Merkez Bankası 19 Kasım'da net ve güçlü bir parasal sıkılaştırma yaparken, şeffaflığı ve öngörülebilirliği artırarak önümüzdeki dönemde sade bir para politikası çerçevesi benimseyeceğini ilan etti.

Merkez Bankası'nın parasal aktarım mekanizmasının sağlıklı çalışması, diğer bir ifadeyle para politikası duruşunun finansal piyasalara ne ölçüde yansıdığı, Merkez Bankası'nın fiyat istikrarı amacına ulaşabilmesi açısından kritik önem arz etmektedir. Bu nedenle, kredi ve mevduat piyasalarının rekabetçi bir yapıda işlemesi ve aracılık maliyetlerinin gözetilmesi önemli bir husustur. Bu çerçevede, aracılık maliyetlerinin düşürülmesini ve kredi ile mevduat piyasalarındaki fiyatlamaların serbest piyasa mekanizması içerisinde oluşmasını önemli bir husus olarak görüyoruz.

"POLİTİKALARIMIZI FİYAT İSTİKRARINI SAĞLAYACAK ŞEKİLDE OLUŞTURACAĞIZ"

Sürdürülebilir büyüme ve toplumsal refah artısı için fiyat istikrarını da içeren makroekonomik istikrarın sağlanması önemli bir önkoşuldur. Bu kapsamda, atılmakta olan para politikası adımlarını tamamlayıcı şekilde maliye politikaları, finansal sektör politikaları ve kamu finansmanına yönelik politikalarımızı makroekonomik istikrarı sürekli destekleyecek ve fiyat istikrarını kalıcı bir biçimde sağlayacak şekilde oluşturacağız.

Başta finansal kurumlar olmak üzere ilgili tüm kurumların idari kapasitelerini güçlendirecek ve operasyonel yetkinliklerini artıracağız.

Fiyat istikrarına odaklı para politikasının, kamu mali disiplini ile desteklenmesi ve kamu ücret ve fiyatlamalarının enflasyon hedefleri ile uyumlu olarak belirlenmesi, enflasyon beklentilerinin hedeflere hızla yakınsamasında kritik rol oynayacaktır. Bu amaçla, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile yakın işbirliği içerisinde olacağız."

ERDOĞAN: FAİZ SEBEPTİR, ENFLASYON NETİCEDİR

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün yaptığı açıklamada yüksek faize karşı olduğu söylemişti. Erdoğan konuşmasında "Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bugün yaptığı açıklamada faizlerin yüksek olmasına bir kez daha karşı çıkmış ve "Faiz sebeptir. Enflasyon neticedir. Bunu böyle bilelim. Enflasyon sebep değildir. Faiz netice değildir, kendimizi aldatırız" açıklamasını yapmıştı." dedi.

NE OLMUŞTU?

Yeni başkanla ilk para kurulu toplantısını yapan Merkez Bankası, piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Banka, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 475 baz puanlık artışla yüzde 10,25'ten yüzde 15'e yükseltti.

NEDEN KRİTİK KARAR?

Merkez Bankası Başkanı'nın değiştirilmesi ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomide ve hukukta reform mesajları vermesi piyasalar tarafından olumlu karşılandı. Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan'da istikrar için faiz dahil tüm araçların kullanacağını vurguladı. Oluşan hava nedeniyle MB'nin faiz kararı yeni dönemin kaldıracı haline geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son açıklamasında iş dünyasını yüksek faize ezdirmeyeceğiz çıkışı ise tereddütlere neden oldu. MB'nin faiz kararı bu nedenle sadece piyasalar için değil, hükümetin altını çizdiği 'yeni dönem' için kritik hale geldi. 

Ayrıntılar geliyor...

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN