Financial Times'tan TL yorumu: Biden'ın seçilme beklentisi TL ve Ruble'yi vurdu

Financial Times'tan TL yorumu: Biden'ın seçilme beklentisi TL ve Ruble'yi vurdu

Dünyaca ünlü İngiliz gazetesi Financial Times, ABD'de Demokrat Partili Joe Biden'ın başkan seçileceği beklentisiyle Çin, Güney Kore gibi gelişen ülke para birimlerinin son iki ayda ciddi değer kazandığı ancak TL ve Ruble'nin kaybettiği yorumunda bulundu.

İngiliz Financial Times gazetesi, ABD'deki başkanlık seçimleri yaklaşırken Joe Biden’ın seçilme ihtimalinin TL ve Rus rublesini olumsuz etkilediğine, diğer gelişen ülke para birimlerinin ciddi değer kazanmasına karşın TL ve rublenin farklı yönlerde hareket ettiğine dikkat çekti.

LİRA VE RUBLE YARIŞ DIŞI

FT, Biden’ın Trump’a kıyasla Çin’e karşı daha yumuşak, Türkiye ve Rusya’ya karşı ise daha sert bir politika izlemesinin beklendiğini, para birimlerindeki farklı performanslarda ülkelerin iç nedenlerinin yanı sıra bu durumun da etkili olduğunu yazdı.

rr.png

Eylül ayından bu yana gelişen ülke para birimleri arasında dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi Türk Lirası oldu. Rus rublesinde kaybedenler arasında olurken, en çok kazananlar Güney Kore, Meksika ve Çin para birimleri…

Biden’ın başkan seçilmesi ve Senato’da da Demokratların çoğunluğu ele geçirmesi beklentisinin ABD’de ikinci büyük mali teşvik paketi beklentisini artırdığını ve bunun da gelişen ülke piyasalarındaki riskli varlıklara talebi artırdığını belirten FT, gelişen ülke para birimlerinin toplam performansını gösteren MSCI gelişen ülke para birimleri endeksinin eylül başından bu yana yüzde 2,4 artış kaydettiğini aktardı.

ÇİN, MEKSİKA VE GÜNEY KORE PARALARINA OLUMLU ETKİ

ABD’li dev yatırım bankası JP Morgan Chase’in kur stratejisti Meera Chandan, ek gümrük vergileri konusunda Biden’ın daha yumuşak bir politika benimseyebileceği beklentisi olduğunu, bu nedenle Biden’ın seçilmesinin gelişen ülke para birimleri için daha tercih edilir bir sonuç olarak görüldüğünü dile getirdi.

Biden’ın seçilmesi durumunda ticari gerilimlerin azalabileceği beklentisiyle eylül ayı başından bu yana Çin yuanı dolar karşısında yüzde 2’den fazla değer kazandı. Yine aynı beklentiyle aynı dönemde Meksika pesosu ve Güney Kore wonu dolar karşısında yüzde 4’ü aşan oranda değerlendi.

BIDEN'DAN S-400'LER İÇİN YAPTIRIM TEHDİDİ

Bu dönemde dolar karşısında TL yüzde 7’yi aşan oranda değer kaybetti. Rus rublesindeki kayıp yüzde 4’e yaklaştı.

Oxford Economics stratejisti Nafez Zouk, Biden’ın Rusya ve Türkiye’ye karşı Trump’a kıyasla daha sert bir tavır alacağı beklentisinin TL ve rubleyi olumsuz etkilediğini söyledi.

Haberde Türkiye’nin dış finansmana bağımlılığını hatırlatılarak Biden’ın Türkiye’ye Rus S400 füzeleri alımı nedeniyle yaptırım uygulayacağı sinyalini vermesinin ciddi bir tehdit olduğu, jeopolitik konuların TL için temel kaygı verici başlık olarak öne çıktığı vurgulandı.

Jeopolitik kaygıların yanı sıra, Merkez Bankası’nın (TCMB) beklentilerin aksine politika faizi artışına devam etmemesi ve örtülü faiz artışıyla karmaşık arka kapı politikalarına devam mesajı vermesi de TL’nin bu hafta yeni rekor düşük seviyeye gerilemesinde etkili oldu.

MERKEZ BANKASI'NIN KARARI DOLARI UÇURMUŞTU

Geçtiğimiz günlerde dolar, Merkez Bankası'nın beklentilerin aksine politika faizini değiştirmeme kararının ardından 7.78 TL'den 7.95 TL'ye kadar yükselmişti.

Faiz artışının beklendiği Para Politikası Kurulu (PPK) öncesi 7.78 TL'ye kadar gerilemiş, önceki Para Politikası Kurulu’nda politika faizi yüzde 8,25’ten yüzde 10,25’e yükseltilmişti.

Bugünkü beklentiler bankanın 100 ila 300 baz puan arasında artış yönündeydi. Reuters anketine katılan 17 kurumun tamamı politika faizinde artış beklediklerini, yüzde 10.25'ten yüzde 12'ye yükseltileceğini öngörmüştü.

Dolar faiz artışının beklendiği PPK öncesi 7.78 TL'ye kadar gerilemişti. Kararın hemen ardından 7.97 TL'ye yükseldi.

Banka açıklamasında şöyle dendi:

Para Politikası Kurulu (Kurul),

Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 10,25 düzeyinde sabit tutulmasına

Para politikası operasyonel çerçevesinde değişikliğe giderek Geç Likidite Penceresi işlemlerinde uygulanacak Merkez Bankası borç verme faiz oranı ile gecelik borç verme faiz oranı arasındaki farkın 300 baz puan olarak belirlenmesine karar vermiştir.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN