10 yıl ceza alan Ahmet Türk Kobani Davası kararlarını yorumladı: Türkiye’nin geleceğine dinamit koyuldu

10 yıl ceza alan Ahmet Türk Kobani Davası kararlarını yorumladı: Türkiye’nin geleceğine dinamit koyuldu

Kobani Davası'nda yargılanan ve 10 yıl hapis cezası alan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, yaşanan sürecin sadece Kürt halkına değil aynı zamanda Türk halkına da zarar verdiğini belirtti. Türk, "Aslında bu Türkiye’nin geleceğine dinamit koymaktır. Halkları karşı karşıya getirecek bir siyaset ve ötekileştirme politikasıdır" dedi.

Aralarında Halkın Demokratik Partisi (HDP) eski eş başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk'ün de bulunduğu 18'i tutuklu, toplam 108 sanığın yargılandığı Kabani Davası'nda karar üç gün önce açıklandı.

Buna göre Demirtaş'a 47 ayrı suçtan toplam 42 yıl hapis, Yüksekdağ'a ise toplam 30 yıl 3 ay hapis cezası verildi ve tutukluluk hallerinin devamına hükmedildi. Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ise "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan dolayı 10 yıl hapis cezasına hükmedildi.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, Kobani davasında verilen cezalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Türk, kendisine verilen 10 yıl hapis cezasının kesinleşmesi durumunda hapse gireceğini belirterek, “Bu yaştan sonra Avrupalarda rezil mi olayım? Cezaevinde yatarım daha iyi. Çok önemli değil, onu düşünmüyorum” dedi.

İsmail Saymaz'a konuşan Türk'ün Sözcü'de yer alan söyleyişi şöyle:

“Aslında bu Türkiye’nin geleceğine dinamit koymaktır. Halkları karşı karşıya getirecek bir siyaset ve ötekileştirme politikasıdır. Bugün bizim kucaklaşmaya, sorunları birlikte çözmeye ihtiyacımız var. Bu süreç sadece Kürtlere zarar vermiyor. Türk halkına da zarar veriyor. Demokrasinin ve hukukun olmadığı bir ülkede insanların mutlu olması imkansızdır. Türkiye’nin güçlü bir devlet haline gelmesine imkansızdır. Türkiye’de demokrasi olsaydı hem Ortadoğu’nun en güçlü ülkesi olurdu hem tüm Kürtleri kucaklayacak bir devlet olurdu. Ama maalesef bunu beceremiyor, yapmıyor.

Biliyorsunuz, Diyarbakır’da bir miting (5 Haziran 2015) oldu o dönemde dört kişi ölmüştü. O zaman Selahattin Bey (Demirtaş) kürsüdeydi. Ve “Aman aman” diyordu, “provokasyona gelmeyin, lütfen sakin olun.” Bunu yapan insan için “37 kişinin katili” dediler. Ceza verdiler Selahattin Bey’e.

'CEZAEVİNDE YATARIM DAHA İYİ'

CHP’nin bu süreçte barışı, kardeşliği, demokratik bir geleceği sağlayacak bir rol oynaması lazım. Bunlara fırsat verirsek Türkiye büyük bir zarar görür. Ve hepimizin dileği, halkların ortak demokratik değerlerde buluştuğu, demokratik bir Türkiye’dir. Ortak demokratik değerler etrafında buluşmalıyız. Bizim temel isteğimiz budur. Barışın sağlanmasını ve kardeşliğin oluşmasını elimizden geldiğince savunacağız.

Türk, kendisine verilen 10 yıl hapis cezasının kesinleşmesi durumunda hapse gireceğini belirterek, “Bu yaştan sonra Avrupalarda rezil mi olayım? Cezaevinde yatarım daha iyi. Çok önemli değil, onu düşünmüyorum” dedi.

‘ÖNEMLİ OLAN HALKIN İRADESİNE SAYGI GÖSTERİLMESİ’

Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı olan Türk, ceza alması nedeniyle belediyeye kayyım atanamayacağını vurgulayarak, “Bu cezanın önce Yargıtay tarafından onaylanması lazım. Bu ülkede hukuk var mı diye sorarsanız, yok. Önemli olan halkın iradesine saygı gösterilmesi. Bizim için önemli olan budur. Halkımızın bu siyasete karşı duruşu, bu siyasetin yanında olmadığını göstermesi önemlidir. Bu siyasetin yanlışlığını ortaya koyan bir seçim yaşadık. Bizim için önemli olan odur, halk iradesidir. Halk iradesi güçlü bir şekilde ortaya çıktı. Şimdi AKP yüzde 26 oy alıyor, partimiz Mardin’de yüzde 57. Kayyumu atamış, atamamış. Tek üzüntümüz şu olacak: İradeye saygısızlık” diye belirtti.

‘DEMİRTAŞ, HER KONUŞMASINA BİR CEZA VERİLMİŞ BİR İNSAN’

Demirtaş’a verilen 42 yıl ceza hakkında konuşan Türk, “Gece gündüz “37 kişinin katili” dediler. Yok, örgüt üyesiydi... Ben hayatımda hiçbir örgüte üye olmadım ki. Ama önemli değil. Selahattin Bey insan haklarından gelmiş, partinin genel başkanı olmuş, demokrasi mücadelesinin içinde olmuş, her konuşmasına bir ceza verilmiş bir insan. Bu açık açık düşmanca tutumdur” ifadelerini kullandı.

'ÖZGÜR BEY DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKIYOR'

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in davaya ilişkin açıklamaları hakkında konuşan Türk, şunları kaydetti:

“Özgür Bey gerçekten demokrat, demokrasiye sahip çıkan bir insan. Çabaları bizim için önemlidir. Kendimiz için değil, Türkiye için demokrasiyi savunması önemlidir.

Bu bir siyasi davadır. Olayın üzerinden 4-5 yıl geçiyor, ondan sonra Kobani Davası açılıyor. Kobani nedir ya! IŞİD vahşetine karşı demokratik tepkilerini koymuşlar. Bunun içinde bir şey yok ki.

‘NORMALLEŞME SÜRECİ BİZE UMUT VERDİ AMA HİÇBİR ŞEY ÇIKMADI’

Normalleşme sürecinden söz edildi. Bu bize umut verdi ama hiçbir şey çıkmadı. Kendi yurttaşını kucaklanmayan bir anlayış sadece Kürtlere değil bütün Türkiye’ye zarar veren bir mantıktır. Biz Türkiye halkının düşmanı değiliz ki. Türkiye halkının daha özgür olmasını, demokrasiye kavuşmasını, halkların kardeşliğini savunuyoruz.”

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN